m 13000.- f750.- f 250.- f125. f50.- f40. HET BOEK DE TURBO GENERATOREN VOOR DE NIEUWE P. E. N. CENTRALE BUREAUXNASSAULAAN 49 Drr NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17609 AAMGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN,' GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De vlucht van den heer Van Tijen Het voorontwerp- Bednjfsradenwet en „De R.K. Werkgever" Aanslag op den Egyptischen minister-president Ernstige aanrijding te Soerabaja Mijngasontploffing in Ohio Explosie bij Palembang Groote brand Reddingsboei aangespoeld mmmmmmmmmrnm 130 personen ingesloten Het bloedbad op Formosa Honderden dooden De postvluchten op Indië Ongeluk in de seintoestellenfabriek Verkeersongeval Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Bij het spel verdronken Tribune ingestort in Italië 35 personen gewond Telefoon No. 13866 (drte fijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per «wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct.p.regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 et., bü vooruitbek Bi] contract betangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werlcen door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, ien voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Wanneer wij op deze plaats op de teekenis van het boek in het alge meen gaan wijzen, dan bedoelen wij aar natuurlijk het goede boek mede, *Ant een slecht boek hoe litterair- Prachtig het ook verzorgd mag zijn °efent een funesten invloed uit op hei p°s der lezers, in wier handen het «>mt. Ge aanleiding tot een bespreking van jjj-tët boek" is gelegen in het feit, dac onzen onrustigen, gejaagden tijd ^aarin de evolutie op bijna elk gebied voltrekt in een ongekend snel tem- waarin de beslommeringen van bs- tQep of bedrijf, het lezen van dag- en dekbladen en periodieken, de politieke gebeurtenissen in binnen- en buiten- jAhd, de sport, het gezinsleven ononder- "roken den geheelen dag onze aandacht lachen, de mensch gevaar loopt te gaan toden aan oppervlakkigheid. De hoe- felheid der onderwerpen, die van den fhtend tot den avond den geest in be- jtog nemen, is een beletsel om aan een fpaald onderwerp de volle aandacht te ^henken. Men weet van alles „iets," maar van etoe zaak afzonderlijk zoo goed ais •Wets." Up-to-date zijn is de naam van "to euvel. Tegen deze kwaal nu bestaat een cor- fctief Het boek! Get boek voor ontspanning en voor ^wikkeling tevens. Geeft men zich wel voldoende reken- f^toap van de groote beteekenis van het voor de maatschappij? Get boek ontrukt den mensch gedu bde eenigen tijd aan de omgeving, toh de zorgen die hem kwellen, geeft gedachten een anderen loop, en *ingt hem zich te concentreereii. Get verruimt den blik, verrijkt den *eest, is vaak een troost, en leert dat- Sebe, wat men bezit, naar waarde te batten. Goor het lezen van goede boeken *°i"dt de mensch evenwichtig, daar hij p staat wordt gesteld een eigen oordeel Vormen over dingen, die hij slechts hooren zeggen kende. Het is zoo ^biakkelijk een boekencritiek in de rtont te lezen, waarin de criticus den ''koud vertelt en zijn oordeel uitspreekt dit inderdaad „het oordeel" ware. iets aan een boek te hebben, om 2'ch een juist oordeel te kunnen vor- is het niet voldoende een kritiek lezen. Men moet zelf het boek lezen, zelf een oordeel vormen, zijn menschen, die in hun jeugd ,®el hebben geleerd, voor wie later het van een boek herinneringen op- ekt, waardoor de lectuur tot een waar ^bot wordt. Maar hoevelen hebben "tot door te weinig schooljaren, meestal |?evolg van de maatschappelijke positie er ouders, in hun jeugd te weinig ge- ^Senheid gehad om zich te ontwik ken? Voor hen is op lateren leeftijd boek een uitkomst, een middel om de kortkomingen aan te vullen. De te menschen gaan reeds op jeug- leeftijd in het praktische leven, en ken door de zorgen voor het be- J, door den drang om door arbeid J°fuit te komen, over te weinig tijd en todelen om zich door goede lectuur jjtosene eigen te maken, dat zij op late- leeftijd zoo hoog noodig hebben, ^at beteekent in onze maatschappij biensch die niet leest? ;Gij is het best te vergelijken met een i^oner van een groote stad, die niet i aangesloten aan het gemeentelijk j/jtofoonnet. Hij is geïsoleerd, hij telt et mee. j^e groote kracht van het boek schuilt H ke onbegrensde verscheidenheid. Voor jeugd de kinderboeken, die in den van sprookjes en legenden de "e eigenschappen naar voren bren- Voor de rijpere jeugd avonturen, natuurlijke historie, aardrijks- e> geschiedenis, die als verhaal de Afbeelding prikkelen en de zelfstandig- bevorderen. En voor den volwas- jto is {je Y00rraad onuitputtelijk. a Men kan voor weinig geld zich een H ek verschaffen, 't zij door aankoop. door bibliotheken, om op de hoogte i Aomen van datgene wat men wenscht. ^eten. o- °or menigeen kan één boek reeds een ^baring zijn. «ve 8eldt niet aHeen Get proza, maar ^bzeer de poëzie. is 200 dringend noodig, dat in qe 11 materialistischen tijd een ieder 6jj felegenheid krijgt om zich met hand "oq tegen vergroving te verzetten, Oe]l .zich boven zijn sfeer te verheffen tijjj '"^g heeft onze materialistische daartoe de gelegenheid geschapen, iu ev°lutie op wetgevend gebied heeft eerste plaats „tijd" gebracht. toVe r de beperking van het zaken- Uooj.door den korteren arbeidsdatr, den wekelijkschen halven vrijen S»L0Wt aan ieder de gelegenheid lltjg det1, baast lichamelijke ontwikke Wii,, °°r sport, zich geestelijk te ont- en en te ontspannen door lectuur. 0lto towade dat de nieuwe tijd "Ut§ £actot, kan de nieuwe levenswijze, e°ed toegepast, een zegen worden voor ons geheele volk. Niemand kan voortaan zijn gebrekkige ontwikkeling wijten aan de omstandigheden. De om standigheden zijn gewijzigd, waardoor thans een ieder voor zijne ontwikkeling kan zorgen. Niemand behoeft meer onwetend .e zijn of te blijven. De meesterwerken der vaderlandsche litteratuur, de vertalingen der beste werken uit den vreemde zijn thans binnen het bereik van een ieder. Men late die gelegenheid niet onbenut voorbijgaan. De beschouwing over groote proble men, vrucht van een arbeid, die vaak een geheel leven vorderde, kan vele jaren na het heengaan van den auteur opkomende geslachten tot steun zijn, omdat ze is neergelegd In een boek, dat een ieder zich voor een luttel bedrag kan aanschaffen. Boeken zijn onze vrienden! Vrienden, die altijd thuis zijn, altijd tot onze beschikking, waar wij ons ook bevinden. In de stad, op het land, op zee, overal vergezelt ons de vriend, dien wij op een bepaald moment wenschen te raadple gen. Met een boek is men nooit alleen. De vrijgezel, de weduwnaar, de een zame, de schuwe mensch, die zijn om geving ontvliedt, de verlegen mensen, die zich in gezelschap onbehaaglijk voelt, zij allen kunnen zich laten gaan in tegenwoordigheid van hem, wiens geest tot hen spreekt. Op leder uur van den dag kunnen zij zich tot hem wenden. Het centrum der geheele beschaving is het boek. Door het geregeld lezen van goede boeken worden wij vertrouwd met toe standen, die ons geheel onbekend waren, krijgen wij een blik in zeden en ge woonten van alle standen der maar schappij in de geheele wereld, verrijken wij op aangename wijze onze kennis, terwijl wij daardoor komen tot een eigen levensbeschouwing, en leeren ken nen wat voor elk individu zoo ge- wenscht is: Onszelf Te Bagdad. De heer Van Tijen, die met zijn Pander vliegtuig een zakenreis naar Nederlandsch- Indië maakt, is Woensdagmiddag te 14.30 uur te Bagdad aangekomen. Hij was des ochtends te 7.40 uur uit Aleppo vertrokken. van eigen beginsel den kath. minister zoo loyaal was tegemoet getreden. Te meer waar een uitbanning van den klassenstrijd, niet al leen voor de werknemers maar ook voor de werkgevers een kath. beginsel is. Het voorontwerp Bedrijfsradenwet van Minister Verschuur is wel met tegenstrijdige gevoelens ontvangen. Volgens „Het Volk' is 't zoo goed als niets waard een slap ont- ontwerp. In „De lijd" werd het geprezen als juist gevende wat in deze omstandigheden bereikbaar is. In „De R. K. Werkgever'' weet Dr. Kortenhorst uit te leggen, dat het ont werp door zijn radicalisme een socialistisch experiment moet worden genoemd. „Ons Noorden' leest den vrijgestelde der R. K. werkgevers daarover duchtig de les: Het kath. werkgeversorgaan, dat zonder eenige behoorlijke studie, heet van de naald, het ontwerp scherp becritiseerd heeft, ont sierde daarbij zijn critiek ook nog door een scherpen persoonlijken aanval op den minis ter, wien verweten wordt een wankel inzicht op sociaal gebied te hebben, dat hij geen lijn volgt en dat hij nu radicaal overstag zou zijn gegaan voor het stelsel-Veraart, dat niemand serieus meer nam. We zullen hier op deze scherpe critiek niet verder ingaan, maar willen alleen nog opmer ken, dat de schrijver, blijkbaar geprikkeld, dat een stelsel van prof. Veraart een kans van uitvoering maakt, alle objectiviteit bij deze critiek verloren heeft. Dit blijkt vooral uit het feit, dat het or gaan van de Ned. Werkgevers, dus de meer liberale werkgevers, dat minder heet van de naald een beschouwing aan 't ontwerp-Ver- schuur wijdde en een week studie daarvoor genomen heeft, lang niet zoo afwijzend te genover het ontwerp van minister Verschuur staat als het orgaan van de R. K. Werk gevers. Natuurlijk had ook deze groep van werk gevers het ontwerp liever niet gezien, maar de schrijver erkent, dat de minister met groo- ten ernst en los van politieke overwegingen getracht heeft een oplossing te zoeken voor dit sociale probleem en op doeltreffende wijze, zonder groote belangen te schaden den socia len vrede tracht te bereiken. En het blad voegt er aan toe, dat een belangenharmonie der" bedrijfsgenooten, al heeft dit ook soms nadeelen, toch altijd veel voor heeft boven den klassenstrijd, waarop nu dikwijls conflic ten worden uitgevochten. Het blad heeft dan ook waardeering voor het pogen van den minister om den klassen strijd uit het bedrijfsleven te elimineeren en indien de arbeidersleiders aan dit nieuwe instituut willen meewerken, zegt het liberale orgaan, dan valt er ook met ons werkgevers over te praten. Een afwijzing zonder meel is van ons dan ook niet te wachten, zoo. be sluit de Ned. Werkgever, wij zullen het ont werp in al zijn consequenties rustig bestu- deeren en daarna beslissen, hoever we met den minister mee bunnen gaan. Het wil ons voorkomen, dat het de R. K. Werkgever niet ontsierd had indien ook dit kath. blad. zoo objectief en gereserveerd in zijn oordeel was geweest en met handhaving De aanslag mislukt Gisteren is een aanslag gepleegd op den Egyptischen Minister-President Sidky Pasha, toen deze zich op weg bevond van Alexan- drië naar Cairo. Men ontdekte, dat op een afstand van ongeveer 1 K. M. buiten Tanta een aantal schroeven uit de rails was geno men. Doordat men deze ontdekking tijdig deed. kon de spoorweg hersteld worden voor de exprestrein van den minister-president pas seerde. Een onderzoek naar de daders heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Dame gedood Te Soerabaja had een aanrijding plaats teschen een taxi en een motorrijwiel, waar van de bestuurder, de heer C. van den Baak uit Sidohardjo, beide beenen brak. Mevrouw Aranson, die op de duo zat, kreeg een schedelfractuur, zjj werd overge bracht naar de centrale burgerlijke zieken- inrichttng, waar zij is overleden. De toestand van den heer Van den Baak is ernstig, doch niet hopeloos. Twee dooden Bij een explosie te Soengeigerong werd naar uit Palembang gemeld wordt, de Indo- Europëaan Kadirie. evenals een inlander, als gevolg van brandwonden, gedood. Chinees in de vlammen omgekomen Een groote brand verwoestte, naar uit Medan geseind wordt, 50 kedehs te Petoem- boekan. De schade bedraagt f125.000, waarvan f 65000 door verzekering wordt gedekt. Een oude zieke Chinees kwam in de vlam men om. Op het Noorderstrand te Terschelling is een reddingsboei aangespoeld, gemerkt H. M. S. Tempest. In een kolenmijn bij Millfieló, in den Staat Ohio, heeft heden een hevige ont ploffing plaats gehad. De explosie had plaats ongeveer 60 meter onder de oppervlakte in een schacht, waarin 300 mijnwerkers bezig waren. Een 170-tal arbeiders kon ongedeerd in veiligheid gebracht worden, terwijl de overige personen, o.w. zich toevalligerwijs ook de directeur van de maatschappij en drie leden van het hoogere personeel be vinden, nog ingesloten zijn. De bergingswerkzaamheden worden door een brand, die onmiddellijk na de mijngas ontploffing uitbrak, zeer bemoeilijkt. Weinig hoop op redding Voor den ingang van de mijn te Millfield, waar een ontploffing heeft plaats gehad, spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Tallooze verwanten van de ingeslotenen wachten met spanning op de berichten van de in de mijn afgedaalde reddingscolonnes. Het bergingsperroneel heeft met groote hitte in de groeve te kampen. Volgens de laatste berichten zjjn er niet 130, maar 140 mijnwerkers ingesloten. De hoop op redding moet zeer gering zijn. Eerst laat in den middag kon de red- dmgscolonne met behulp van de in allerijl bijeengezochte gas- en rookmaskers de mijn ingaan, doch zij moest na korten tijd terug- keeren. Kort daarop volgde in de mijn een nieu we ontploffing, waarbij geweldige vlammen uit de luchtschacht omhoog sloegen. 52 lijken geborgen Uit Athens (Ohio) wordt geseind, dat %ot nu toe in de mijn bij Millfield 75 lijken van mijnwerkers en 7 lijken van beambten der maatschappij zijn geborgen. Er bestaat geen hoop meer, dat de overige 80 ingeslotenen word t gered. Onder "de slachtoffers bevindt zich ook de vice-president van de maatschappij, alsook de hoofdingenieur. Het staat nog niet met zekerheid vast, wat de oorzaak van de ontploffing is. Men neemt echter aan, dat het een mijn- gasontploffing is. De omgeving van de mijn is geheel afge zet. Het ruimingswerk wordt met kracht voort gezet, doch doordat in de mijn groote ver woestingen zijn aangericht, kunnen de in geslotenen slechts langzaam worden bereikt. In de mijn worden nog slechts lijken ge vonden. De meeste lijken zijn onherkenbaar, doordat zij öf verminkt öf gedeeltelijk ver koold zijn. Voor de mijn spelen zich vreeselijke too neelen af, zoodat de politie genoodzaakt was, krachtig op te treden. 160 dooden? Bij de mijngasontploffing in de Millfield- mijn zijn honderd zestig arbeiders omge komen. Een tweede ontploffing. Het reddingswerk vordert slechts zeer lang zaam, daar er veel gas in de mijngangen staat. Toen men, met gas- en rookmaskers gewapend, de mijn wilde binnendringen, had een tweede ontploffing plaats, welke ge weldige vlammenzuilen uit de schacht deed opstijgen. Officieel wordt thans bevestigd dat bü den opstand op Formosa 400 opstandelingen zijn gedood. Voorts zijn 162 Japanse he soldaten ge sneuveld, terwijl het aantal burgers, dat door de insurgenten werd vermoord, nog niet bekend is daar nog dagelijks slacht offers gevonden worden. Men neemt aan, dat de verliezen der Ja panners op het eiland Formosa ten minste 500 personen zullen bedragen. Gisteravond is de eerste van de drie speciale treinen, waarmede de turbines voor de P. E. N.-Centrale direct van Engeland naar hier worden vervoerd, op zijn plaats van bestemming gearriveerd. Hierboven: een foto van de in aanbouw zijnde Centrale Gisteravond, om tien minuten over half tien, is de eerste van de drie speciale trei nen, waarmede de onderdeelen van de turbo generatoren, voor de in aanbouw zijnde P. E. C.-centrale te Velsen worden ver voerd, op het stations-emplacement te Be- verwük gearriveerd. Het eerste deel van dit buitengewone transport is hiermede met succes volbracht. Zooals bekend is werden de twee turbines vervaardigd door C. A. Parsons en Co., Ltd., New Castle, in Engeland. Voor het transport van de machinerieën, waarbü zich buitengewoon zware onderdee len bevinden, is een overeenkomst gesloten met de London en North Eastern Railway. De route ging van New Castle naar Har wich (een afstand van 350 mül), waar de trein op de treinveerpont is gerangeerd en hierop naar Zeebrugge is vervoerd, van waar hij door de Belgische Spoorwegen naar Nederland is gebracht. In ons land ging de route over 's-Hertogen- bosch, Utrecht, Amsterdam en Haarlem naar Beverwijk. Men heeft het veiliger geacht, om het transport niet over den Moerdijk te leiden. Nadat de tfein, bestaande uit 42 wagens, op het emplacement te Beverwük gearri veerd was, werd da zware Jumbo omgeran- geerd, ten einde den trein op het Hoogoven- spoor te brengen. De werkmeester van de Engelsche fabriek gaf onmiddellijk den wensch te kennen, naar zün directie te telegrafeeren, om de voor spoedige aankomst van het transport te mel den. Om 10 uur was het transport reeds op het Hoogovenspopr gebracht, waar de loco motieven van de Hoogovens den trein over namen. Hü zal voorloopig op het emplacement van het Hoogovenbedrijf, in de onmiddellijke na bijheid van de in aanbouw zijnde centrale, worden geplaatst. Hedenmorgen werden de inklaringsforma liteiten vervuld en werd de trein „vrij" ge maakt. Het was wel een merkwaardig transport, dat gisteravond 8.16 uur aan het station te Haarlem aankwam, als eerste trein van een totaal van drie zendingen van de in Enge land vervaardigde machines voor het Prov. Electrisoh Bedryf in Noord-Holland, dat zijn centrale krijgt bü bet Hoogovenbedrijf. Niet veel menschen hadden zich opge maakt, om te komen küken naar het ver voer van dit wonder der techniek, dat in verschillende gedeelten naar Holland ge bracht wordt. De machines zijn in Engeland direct in spoorwagens geladen en deze wagens per boot naar Ostend'e vervoerd. Daar werden zü op de spoorlijn getoacht. Het vervoer van Engeland naar België geschiedde per veerpont Harwich-Zeebrugge. Op deze veerpont kunnen 50 wagons ge plaatst worden. De nu gearriveerde trein be stond uit 42 wagens, doch er kwamen slechts 35 in Beverwük, doordat te Zeebrugge één, te Roosendaal en Udenhout drie wagens uit den trein genomen moesten warden wegens het warmloopen der assen. De trein maakte geen massalen indruk. De schuld daarvan is het kleine materieel, dat in Engeland gebruikt wordt. Onze spoorwagens büv. kunnen niet in Engeland gebruikt worden en Duitschland heeft aparte wagons voor het vrachtgoederenvervoer laten bouwen, omdat anders geen gebruik gemaakt mag worden van de veerpont Harwich— Zeebrugge. Groote borden aan weerszijden van de lange reeks platte wagens van 12 en 15 ton vermeldden in hooge witte letters bijzorder- heden en doel van de reis: Zeebrugge Fer ries and Eastern Train. Bloemendaal. To provincial Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland, Velsen. Via L. N. E. R. (London North Eastern Railroad.) enz. enz. Het was als een reclame voor het Provinciaal Elec triciteitsbedrijf- Er waren ook platte goederenwagens met bakken er op, stevig stonden de electrische machinerieën „verankerd." De Engelsche en ferryboat-wagens waren van Esschen af door een Nederlandsche locomotief getrokken en begeleid door een inspecteur van de Neder landsche Spoorwegen. Een Engelsche mon teur en een Belgische spoorwegbeambte ver gezelden voorts de trein; op Nederlandsch grondgebied was er natuurlijk ook een con ducteur van onze spoorwegen als treingelei- der. De weinige menschen op het perron kregen geen sterken indruk van dit toch niet-alle- daagsche vervoer. Zü hadden wat anders verwacht. Maar in den loop dezer maand komen er nog 2 treinen. En dan zijn er wagons met een gewicht van 105 ton, een gewicht, dat nooit op onze spoorwegen ver voerd wordt. Misschien komen er dan meer menschen küken. Maar in ieder geval heeft het ons deugd gedaan, dat ten minste nog eenige menschen extra naar het station gekomen waren, om het ongewone vervoer te komen bezichtigen. De P. H.A. E. O. te Bagdad Bü de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het tweede retourvliegtuig, de P. H. A. E. O. gisteren om 6 uur 2 is vertrokken van Djask en te 1025 te Bushir is aangekomen. Vertrek uit Bushir te 10.35, aankomst te Bagdad 16 uur. Alles is wel aan boord. Heden wordt de tocht voortgezet. Gisteren heeft aan de Seintoestellenfabriek te Hilversum een 34-jarige werkman de Kruyf, wonende Spreeuwenstraat aldaar, bij het proefdraaien van een amarilsteen, die daarbü aan stukken vloog, een der stukken tegen het hoofd gekregen. In ernstigen toe stand is de man naar de R. K. ziekenver pleging vervoerd. De 12-jarige L. Salomon fietste gister- raiddag bij het uitgaan van de Gereformeer de kerk te Rotterdam aan den linkerkant van den weg. Hij werd door een motorrij der overreden. Beiden vielen. S. werd ernstig gewond en liep een schedelbreuk op. Zün toe stand is zeer zorgwekkend. De motorrijder had een diepe wonde aan de knie gekregen. Motor en fiets werden zwaar beschadigd, De eerste Engelsche trein met turbo-gene ratoren voor het Provinciaal Electriciteiti- bedrijf aangekomen. Een door twee departementen ingestelde commissie bereidt een eventueel crediet aan het Coöp. Aardappelmeel-verkoopbureau voor. Binnenkort kan worden verwacht een Belgisch invoerverbod voor geslachte nuch tere kalveren nit Nederland. Slachting zal dan na levende keuring aan de grens moe ten geschieden. Oud-professor dr. C. Eykman overleden. Tot prelaat der Abdij van Berne is ge kozen rector H. A. Stöcker O. Praem. Herziening van het Rijkswegenplan. Het Domiervliegschip „Do. X" is gister middag te Schellingwoude gedaald. De instelling van een beroepscommissie inzake de radio-censuur zal voorloopig nog niet geschieden. De feestelijke aankomst te Hanoi van den gouverneur-generaal van Ned. "Indië. Dreigende crisis in het Engelsche liberale kamp. Balans van het bloedbad op Formosa. De verkiezingen in de Ver. Staten. Nog meer winst voor de democraten. De was der groote rivieren in België houdt aan. Ernstige mijnramp in Ohio. Waarschijn lijk 160 arbeiders omgekomen. De Nobelprijs voor letterkunde voor 1939 is toegekend aan Sinclair Lewis. Relletjes in Polen in verband met de verkiezingen. Wapenstilstandsdag en een sombere voor spelling. Mislukte aanslag op den Egyptischen mi nister-president. Verschillende ernstige ongevallen in Indië, waarbij vier dooden te betreuren zijn. Barometerstand 9 trur v.m.: 761 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen, worden opgestoken om 4.49 uur. Hoogste Barometerstand 759.3 m_M. te Weenen. Laagste Barometerstand 742.1 mJd. te Brest. Verwachting: Voor het Noorden: Zwakke tot matigen, Oostelijken wind, licht bewolkt, waarschijnlijk droog, zelfde temperatuur: voor het Zuiden: Matige, in het Westen wellicht toenemende Oostelijke wind, toene mende bewolking, met kans op eenigen re gen, iets zachter, vooral des nachts. 6-jarig knaapje het slachtoffer Het 6-jarig zoontje van den heer Dekker te Warffum (Gr.), dat met een vriendje aan het spelen was, was op een gegeven oogenblik spoorloos verdwenen. Later is zijn lykje uit een gracht bij de boerderij opge haald. Vermoedelijk is het knaapje, door de duis ternis misleid, te water geraakt en verdron ken. Uit Rome wordt gemeld, dat in het plaats je Limaizo, bij feestelijkheden ter herden king van de overwinning, door Italië in den wereldoorlog behaald, een ernstig ongeluk plaats vond. Ter gelegenheid van dat feest zou een nieuw schoolgebouw worden ingewijd en was voor de officieele gasten en genoodig- den een. tribune opgericht, waarop pl.m. 160 personen hadden plaats genomen. Terwijl een geestelijke na de onthulling van een monument voor de gevallenen uit het plaatsje, het nieuwe schoolgebouw in wijdde, stortte de tribune plotseling in en plm. 100 personen vielen van een hoogte van 5 M. naar beneden. In totaal werden 35 personen gewond, waarvan 15 ernstig. Van twee jongens moesten ledematen ge amputeerd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1