3000.- 1750.- 1250.- f125.- f50.- f40.- VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 B0EKENDAG - B0EKEHDAG eO if. Voornaamste cJfiEuws BUREAUXNASSAULAAN 49 °IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17616 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL AMBTENAREN-POSITIE ALSMAAR.... NIETS DOEN Het Corps Diplomatique bij den H. Stoel Sodalitas Medicorum R. K. Staatspartij Studiecommissie voor een „Sociale Kamer" De aardstortingsramp te Lyon Tegenstrijdige berichten Het aantal dooden belangrijk minder De DO X Verduistering met schepen Geldschieters voor tonnen benadeeld De justitie heelt thans het onderzoek in handen, -- Doet uw plicht Koopt morgen bij Coebergh een Katholiek Nederlandsch boek R.K. Oratoriumvereeniging Groote en hooge belangstelling Auto door treiu aangereden De Vliegboot DO S Die Vereinigung deutscher Madchen De Theresia-kapel te Bolnes De Postvluchten naar Indië Ons vee naar België J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Ernstige ontploffing in een hoogovenbedrijf in Midden-Zweden De aanslag op den Japanschen premier Een 23-jarige jongeman de dader Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bö vooniitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ^Sea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. sen voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger. Wat Mgr. Dr. Nolens bij de Algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting in de Tweede Kamer gezegd heelt 0Ver het nog immer onopgeloste amb tenaren-vraagstuk zal allerwegen, vooral 1X1 den kring der belanghebbenden, aan dacht hebben getrokken. Wij vermoeden, dat men door en met de woorden van Mgr. Nolens, die klaar blijkelijk sprak namens de katholieke Kamerfractie, hier en daar zelfs een keetje verrast is geworden. Tot voor korten tijd hadden wij steeds den indruk, dat in de Katholieke fractie de meeningen omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid eener wijziging eener verbetering der ambtenaren- Positie verschilden, en dat een dee: dezer fractie de opinie was toegedaan, dat er na de jongste herziening van het bezoldigingsbesluit rust moest zijn, dat de bestaande toestand als de norma'e aanvaard moest worden en blijven. Uit de woorden van Mgr. Nolens, ge broken namens de Kamerfractie, blijkt echter, dat deze in haar geheel het Waagstuk niet als bevroren wenscht e ^schouwen integendeel, aan de begeering een leidraad heeft willen Seven, waarlarigs deze zou kunnen tornen tot oplossing van wat in ambte naarskringen nog^ steeds als een vraag stuk wordt beschouwd. Uit hoofde van de belangrijkheid dei- door Mgr. Nolens gesproken woorden ge - Ven wij hier dat gedeelte zijner rede Weer, waar hij het ambtenaren-vraag stuk besprak, zooals dit deel der rede door dea hoofdredacteur van „De Mor sten" uit Mgr. Nolens' mond werd opge- teekend: "In het algemeen staat in ons land de ambtenarenstand hoog. Er moet dus prijs Sestekj worden op zooveel mogelijk rust. Die J"ust, welke de Minister van Financiën van 'm laatste maatregelen verhoopte, is ech- £r niet ingetreden. Nu is dit geen aange- J^enheid, waarmede de Kamer zich in bi- «Ohderheden kan bemoeien. Er is hier een 1Jci geweest, dat urenlang gepraat werd het bedrag van uurloonen e.d., maar Is toe te juichen, dat thans, nu allen ^teteaniseerd zijn, het Georganiseerd Over- g K ontstaan. Over de samenstelling en de ev°egdheid daarvan wordt in het V. V. en de m. v. A. een discussie gevoerd, welke hier niet zal voortzetten. Msar- -kffrt samengevat komt het hieroo heer, dat vooral de onderwijzers in dat G. O. onvoldoende vertegenwoordigd zijn. Ik kan dat niet zoo volledig beoordeelen, maar ft zou er toch op willen aandringen, dat de tetere vertegenwoordiging der onderwijzers punt van overweg ng zal vormen voor Regeering. En wat de bevoegdheid van pet G. o. betreft, zegt de M. v. A., dat geen ^grijpende wijziging daarvan te verwachten te daar men de beslissing niet aan het G. kan toevertrouwen, aangezien de Regee- T?hg verantwoordelijk is. Dit zal inderdaad een ieder moeten toe- Seven. Doch ik vraag mij af, of desondanks Seen belangrijke wijziging mogelijk is door alle zaken, de ambtenaren aangaande, Ui zoo groot mogelijke mate dit G. O. in te Bchakelen. Wat de salarissen der ambtenaren zelve betreft, moet ik mij uiteraard tot het alge- 111 een bepalen. Ik meen, dat deze altijd, dus flgezien van.de geschieden s ervan, zich be boeren te kenmerken door een zoo greet hiogelijke vastheid en dat zij de behoeften 'Ter betrokkenen overeenkomstig hun maat schappelijke positie moeten dekken. Natuur lik kan dat hier niet mathematisch worden vastgesteld, maar wel moet worden ëezegd, dat de bepaling van die behoeften te verband moet staan met het maatschap pelijk welvaartspeil. En nu heb ik mij afge jaagd, of deze aangelegenheid niet perio diek door een goed geregeld G. O. moet borden onderzocht. Inmiddels kan dan wor sen onderzocht, of niet tegemoet is te ko- teen aan enkele bezwaren, die velen achten te bestaan Ook neem ik aan, dat er redenen aanwezig zijn, om daaraan tegemoet te ko teen. Bij de betrokkenen bestaat verschil van bevoelen over de bests middelen, om aan deze bezwaren tegemoet te komen. Dezen Wefereeren een verlag ng in den aftrek voor de pensioenpremie, genen een verbetering v&n den kinder- en huwelijkstoeslag. Zonder mij over het beste middel uit te sPreken zou ik willen zeggen: Ind en in het U. O. op dat punt eenheid ware ts bereiken, ik de Regeering in overweging willen ge- Veh, dit niet a priori af te wijzen". Een oplossing van het ambtenaren- Waagstuk behoeft dus thans niet meer tet de onbereikbare idealen te worden berekend. Al heeft Mgr. Nolens zich ook heel Voorzichtig uitgedrukt (had men van hem anders kunnen verwachten?) het feit alleen al, dat hier de aanwezig heid van een op te lossen kwestie wordt erkend, terwijl der Regeering zelfs mid delen aan de hand gedaan worden om tet een oplossing te komen, is van veel- 2eggende beteekenis. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat deze gang van zaken ons ten zeerste Verheugt. Zoolang een oplossing van het inder daad moeilijke vraagstuk onmogelijk scheen, hebben wij ons omdat wij geen onvervulbare illusies wilden wek ken van bespreking dezer aangele genheid zooveel mogelijk onthouden 11,1 onze Kamerfractie klaarblijkelijk echter wèl kans ziet, het vraagstuk tot een oplossing te brengen en in die rich- hhg natuurlijk dan ook krachtig zal vdllen medewerken, nu kunnen en nu teogen wij ons scharen aan de zijde hergenen, die positief wijziging en i beteekenfc tot op zekere hoogte: j verbetering van de ambtenaren-posi tie bepleiten. Met groote belangstelling wachten wij af, hoe de Regeering op deze belangrijke uitspraak onzer Kamerfractie zal rea- geeren. Wij hopen, dat zij in deze méér mede werking zal willen verleenen en méér activiteit zal willen toonen dan zij zulks doet in de bestrijding der ekonomische krisis. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de desbetreffende vra gen van ons Kamerlid Fleskens geant woord, dat maatregelen tegen den in voer van Russisch graan hier te lande bij de Regeering niet in overweging zijn omdat de invoer van Russisch graan geen „direct dreigend gevaar" veroor zaakt. Wat moet ons door het buitenland dan toch wel aangedaan worden, wil de minister zich gerechtvaardigd en ge noopt achten tot het treffen van ver- weermaatrégeien? De Minister erkent, dat de uitvoer van graan uit Rusland, vergeleken met de sedert den oorlog verloopen jarefi, in den laatsten tijd sterk is toegenomen en dat mede daardoor de reeds lage prijzen dezer artikelen nog verder zijn ge daald de Minister erkent, dat de aanbiedin gen van Russisch graan tegen lage prij zen mede invloed geoefend hebben op den voor de graanproducenten nadeeli- gen loop van de graanprijzen de Minister erkent, dat meerdere lan den alreeds tot verweermiddelen hun toevlucht hebben genomen, zoodat de noodzakelijkheid en het nut daarvan in vele gevallen dus heusch wel als aan vaard beschouwd kunnen worden. De Minister erkent dit, erkent dat en erkent nog méér maar dan heet het in de slot-alinea: „Blijkens bovenstaande is de voorstel ling, alsof speciaal de invoer van Rus sisch graan hier te lande een direct dreigend gevaar veroorzaakt, niet ge heel met de feiten in overeenstemming." Het klopt niet al te besL Het „bovenstaande" immers erkent, dat de invoer van Russisch graan wel degelijk nadeelig werkt in onzen krisis - tijd. Maar omdat niet speciaal die invoer een direct dreigend gevaar veroorzaakt, moeten wij alsmaar blijven.... niets doen! 't Is om er moedeloos onder te worden. 12 gezanten, 24 gevolmachtigde ministers Onze Romeinsche correspondent schrijft: In tiet verslag over onven-c.ii ig 'weltre plechtigheid ten Vaticane vindt men steeds onder de voornaamste aanwezigen net corps diplomatique vermeld. Een ieder weet dat de H. Stoel, vooral na den oorlog, een uiterst nelangrijk diplomatiek centrum is en dat de vertegenwoordiging der verschillende landen er bijzonder groot is. Alleen welke landen vertegenwoordigd zijn en hoe, weet men gewoonlijk niet, zelfs niet te Rome. Daarom is het misschien nuttig een korte opsomming te geven aan de hand van een officieel lijstje, dat dezer dagen werd gepu bliceerd door d- vaticaansche drukkerij. De landen welke een gezant hebben bij den H. Stoel, zijn twaalf in getal en wel: Brazilië, Duitschland, Polen, België, Argen tinië, Frankrijk, Italië, Spanje, Chili, Pern, Bolivia en Columbia. Van Bolivia en Columbia zijn de gezant schapszetels momenteel vacant, omdat de betreffende functionnarissen werden terug- ge. oepen en men hun opvolgers nog niet heeft benoemd. Chili en Peru hebben aan gekondigd dat hun gezanten binnen den kortst mogelijken tijd hun geloofsbrieven zuilen aanbieden aan Z. H. Paus Pius XI. De landen, welke een buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij het Va- ticaan hebben, zijn vier-en-twintig in getal en wei: Nicaragua, Beieren, Pruisen, Mona co, San Marino, Joego-Slavië, Lithauen. Hongarije, Letland, Tsjecho-Slowakije, Sal vador, Oostenrijk, Panama, Ierland, Portu gal, Honduras, Soevereine Orde van Malta. San Domingo, Roemenië, Venezuela, Haïti, Costarica, Liberia en Engeland. De buitengewone gezant van Haïti is on derweg naar Rome en zal binnen enkele we ken zijn geloofsbrieven aanbieden. De lega ties van Costarica en Liberia zijn vacant. De Engelsche legatie wordt, na de halve diplomatieke breuk waartoe de kwestie met Malta leidde, door een zaakgelastigde be stuurd. Deken van het corps diplomatique is de gezant van Brazilië, dr. C. Magalhaes de Azeredo die 14 April .19.09 zijn geloofsbrieven aanbood. Den voorrang onder de gevolmach tigde ministers heeft graaf Maggiorino Ca- pello van Nicaragua, die sedert 18 December 1918 in functie is. En Nederland Optanten-obligaties voor zoutbad. Voorstel liquidatie De „Magyarorszégbericht, dat, behalve graaf Karacsonyi, ook baron Zoitan Banffy optan en-cbligaties voor rer zouio.-.u nee.i aangeboden. Verder hebben 2 banken voor gesteld de liquidatie uit te voeren, waar Dy het de bedoeling is den tot het bad behoo renden grond te verkavelen en dit zelf voor eene bepaalde som '5 jaars in pacht te geven. Naar de „Volkskr." verneemt, is het Par tijbestuur gereed met de nieuwe samen stelling van de studie-commissie voor een „Sociale Kamer." De samenstelling luidt aidus: de heeren C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, voorzitter: prof. mr. J. van der Grinten, prof mr. Ch. Raaymakers S J., mr. P. L. M. Steenberghe, dr. J. van Beurden, Ord. Praem., Mgr. dr. H. Poels en mr. H. van Haastert. Als secretaris van de commissie zal optre den mr. H. Kolfschoten, 2e secretaris van de R. K. Staatspartij, daarin bijgestaan door een nader te benoemen adjunct-secretaris. Omtrent de instortingsramp te Lyon kan nog nader gemeld worden, dat bijna een heel stadsdeel door de neervallende aardmassa's bedolven is. Afgezien van de 24 ingesloten brandweerlieden en politieagenten kan gere kend worden op meer dan 100 dooden. Het bergings- en ruimingswerk vordert slechts langzaam, daar men bevreesd is voor nieuwe aardstortingen. In de nabijheid van de plaats van de ca tastrophe spelen zich hartverscheurende too- neelen af. Van onder de puinhoopen weer klinkt onafgebroken het gesteun der gewon den. Voor de geredden wordt een barak inge richt. By het begin van de Kamerzitting be tuigde de voorzitter van de Kamer, Bouis- son, de deelneming van de Kamer aan de zoo ernstig getroffen bevolking van Lyon. Minister-president Tardieu sloot zich uit naam va nde regeering bij deze woorden aan. Het gevaar voor verdere aardverschui vingen is nog niet geweken, zoodat het reddings- en opruimingswerk slechts lang zaam opschiet. Een oppervlakte van ongeveer 400 meter lengte en 200 meter breedte is op den heu vel losgeraakt en in beweging gekomen Alle huizen op dit gedeelte zijn ingestort of min of meer beschadigd, behalve een kerk, die op een rots gebouwd was. Van onder de puinhoopen hooft men nog steeds het gekreun van bedelvenen. Aan de bij het reddingswerk-om het le ven gekomen brandweerlieden en agenten is nog de gouden redaingsmedaille toegekend. Het reddingswerk duurt voort De gevolgen van de ramp te Lyon zijn nog steeds niet te overzien. Gelukkig schynt het aantal dooden in de eerste paniek ernstig overdreven. Hedennacht werd aangenomen, dat het aantal dooden niet meer dan ongeveer 30 zal, bedragen, met ongeveer een geiyk aan tal gewonden. De president der Republiek Doumergue, heeft onmiddellijk na de ramp een telegram gezonden aan den burgemeester van Lyon, Herriot, en hem medegedeeld, dat hij on middellijk 10.000 francs, tot leniging van den eersten nood der achtergeblevenen, ter beschikking stelt.. Het opruimingswerk heeft den geheelen nacht by het licht van fakkels voortge duurd, zonder dat het tot nog toe is ge lukt nieuwe slachtoffers te bergen. Men meende hedenmorgen te kunnen aannemen, dat het grootste gevaar is ge- weker» en men hoopt, dat geen nieuwe in stortingen zullen plaats hebben. Als met een gewoon schip De gezagvoerder van de Do X, kapitein Christiansen, heeft, evenals dit met een gewoon schip het geval is, de gebruikelijke papieren van de Britsche haven-autoritei ten ontvangen, o a. een gezondheidspas, om de haven van Calshot te mogen ver laten. Alles aan boord van de vliegboot is gereed voor het vertrek. Dr. Dornier heeft medegedeeld, dat de Do X ongeveer 14 dagen te Lissabon zal blyven. Vertrek uitgesteld. Het vertrek van de Dornier-vliegboot Do-X van Calshot naar Bordeaux is wegens mist uitgesteld. De Dordtsche rechtbank heeft Woensdag een handelaar in schepen, J. C. L. aldaar op zijn verzoek failliet verklaard. L. heeft zich daarop bij de politie aan gemeld onder mededeeling, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verschillende verduisteringen. Hij liet in Nederland schepen bouwen en nam daarop hypotheek, waarna hij ze naar België en Frankrijk bracht, nadat hy de namen had verwijderd en door nieuwe vervangen. Hy had de schepen opnieuw laten branden en in de Belgische of Fransche registers onder nieuwen naam laten inschrijven, waarbij hij ze als onbezwaard had verkocht. Deze practijken duren reeds eenige jaren en het op deze wijze verduisterde bedrag: moet eenige tonden beltonen. Verscheidene Neaerlandsche instellingen. die zich belasten met het verstrekken van. geld op schepen, ziln slachtoffers van deze- handelingen geworden. Naar wij vernemen zal de uitvoering van 21 November a.s. wederom worden bijgewoond door Z, D. H. Mgr. J. D. J Aengenent, bis schop van Haarlem, Die daarbij zal worden vergezeld van zyn beide secretarissen Het ligt trouwens, naar wij vernemen, in het voornemen van Monseigneur, in de toe komst alle uitvoeringen van de R. K. O. bij te wonen. Monseigneur wenscht daar dan te komen als gewoon toehoorder, zoodat, met handha ving natuurlijk van het groote respect, dat men Z.D.H. verschuldigd is, alle officieele eer betoon achterwege zal blijven. Ook door be langrijken financieelen steun heeft Z. D. H. blijk van zijn belangstelling gegeven. De Boogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möll- mann, vicaris-generaal van het Bisdom, is als begunstiger tot de R. K. O. toegetreden, evenals de Hoogeerw. Heer. L. A. A. M. Wester- woudt, deken van Ha..rlem. Mevrouw en Jhr. Roëll, de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, deelden mede tot hun groot leedwezen ver hinderd te zijn de uitvoering van 21 Novem ber bij te wonen, doch verzochten een nadere uitnoodiging te mogen ontvangen voor de uitvoering van 29 April a.s. De groote liefde voor muziek kennende van den Hoogedelgestr. Heer Commissaris der Koningin, verwachten wy stellig, dat ook hij tot de trouwe bezoe kers van de uitvoeringen zal gaan behooren. Mevrouw en de heer Maarschalk, burge meester van Haarlem, zullen de eerstvolgen de uitvoering bijwonen. Onze burgemeester heeft reeds zijn voornemen te kennen gegeven slechts noode een uitvoering te zullen verzui men. Voorts zullen de uitvoeringen worden bij gewoond door het hoofd der Kerkelij ke Rechtbank in het Bisdom Haarlem, ka nunnik Dr. Th. Vlaming; door den regent van het seminarie Hageveld, kanunnik M. W. A. Wytenburg; den regent van de Bisschoppe lijke kweekschool te Beverwijk, rector H. E. A. J. C. Melchers, door tal van Eerw. Heeren pastoors en andere geesteiyken. Er hebben zich Teeds 19 notabelen van Haarlem als be schermers opgegeven, zy hepuen recht op drie plaatsen. Voor de eerstvolgende uitvoering zullen nog worden uitgenoodigd: het bestuur der My. tot Bevordering van Toonkunst: het bestuur der Haarl. Bachvereeniging; het bestuur der Chr. Oratoriumvereeniging te Haarlem en te Am sterdam; het bestuur der Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap": het bestuur der Haarl. Orkestvereeniging; het bestuur van Schola Cantorum te Amsterdam. Deze laatste uitnoodigingen zijn natuurlyk bedoeld als een beleefdheid en vriendelijkheid der jonge vereeniging tegenover oudere zus teren in de kunst en gelden alleen voor de uitvoeringen van 21 November. Wij vermelden al deze bijzonderheden met vreugde opdat er uit moge blijken, dat de uitvoeringen der R. K. Oratoriumvereeniging zullen worden niet alleen kunstuitingen van hoog gehalte, zooals slechts op eenige plaat sen ter wereld worden gegeven, maar ook zullen uitblinken door het voorname karak ter van het auditorium. Toch is hier, dank zij de prijzen, plaats voor iedere beurs. Zooals bekend is betalen de donateurs f 5 of f 2.50, waarvoor zij recht hebben alle uit voeringen van de R. K. O. bij te wonen. Voor het grooste deel is de groote zaal der gemeentelijke concertzaal bezet, wat een enorm succes is voor de R. K. Odoch er is nog plaats. (Er gaan immers 1400 personen in de zaal)De ingevulde formulieren zende men aan den heer P. J. M. van Tetering, Groote Markt, of men vrage by hem nieuwe aan. (Telef. 10134) Het staat wel vast, dat de uitvoeringen van de R. K. O. tot Haarlemsche gebeurtenis: en van den eersten rang gaan behooren en wie het langst wacht krijgt de slechtste plaatsen. Bestuurder ernstig gewond Donderdagmiddag' omstreéks drie uur werd de vrachtauto van den heer Hees uit Goes aangereden door den locaaltrein We- meldinge-Goes op den onbewaakten overweg tusschen Capelle en Kloetinge. De auto werd van voren geheel vernield, maar de trein kon de reis voortzetten. De heer Van Hees, die den auto bestuurde, kreeg ern stige verwondingen aan hoofd en rug en is direct naar het ziekenhuis te Goes ver voerd. Een juist passeerende dokter uit V.is- singen en de wijkverpleegster uit Wemel- dinge, welke laatste in den trein zat, hebben geneeskundige hulp verleerd, ter plaatse. Naar men mededeelt, reed de auto met zeer groote snelheid. Onder Zwijndrecht gedaald Hedenmorgen om 10 uur is de vliegboot DO S, komende van Millingen op de Oude Maas by de zalmvisscherij in het Grooten Lindt, onder de gemeente Zwijndrecht, vlot gedaald, na boven de Aviolanda-fabrieken te hebben gecirkeld. De vliegboot zal benzine innemen, waarvoor een speciale boot van de A. P. C. op de rivier ligt. Het vertrek is nog net vastgesteld. De belangstelling van het publiek is zeer groot. Vooral op de rivier heerscht groote drukte, door de vele booten, die zich in de nabijheid van de vliegboot bevinden. ZWIJNDRECHT, 14 Nov. Na benzine te hebben: ingenomen, is.de vliegboot Do. S. :bedenmorgen om 10 minuten voor half twaalf naar deae haven te Dordrecht gesleept Een brief van Kardinaal Sehuite Tijdens de feestvergadering van Zondag avond, waarin de „Vereinigung Deutscner Madchen" is gesticht, werd aan den Aarts bisschop van Keulen, Z. Em. Kardinaal Schiilte, een telegram van hulde en trouw gezonden. Als antwoord daarop is door rector Muller de volgende brief ontvangen: Keulen, 12 November 1930. Eerwaarde Heer, Van harte dank ik Uw Eerwaarde en de Duitsche katholieken te Haarlem voor de vriendelyke groeten, mij gezonden naar aan leiding van de oprichting eener „.Vereeni ging en Congregatie voor Duitsche meisjes in Haarlem". Wederkeerig gaan myn wel gemeend geluk- en- zegewenschen naar u uit. Moge Gods bijzondere zegen over den ziele-arbeid neerdalen Ik verzoek u terzelfdertijd aan Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem Mijn eerbiedigen, hartelijk dank te willen overbrengen. Ik zend u en alle aan uw zielzorg toever trouwde meisjes Myn bisschoppelijken zegen, en verblijf in alle liefde Van Uw Eerwaarde in Xto C. KARD. SCHULTE, Aartsbisschop van Keulen. En eigenhandig schreef de Aartsbisschop hieronder het verzoek aan rector Müller om de dames, die zich voor de Duitsche meisjes verdienstelyk maken Zijn byzonderen dank over te brengen. Bezoek van Z. D. H. Mgr. 3. D. J. Aengenent Z. D. H. Mgr. J. D J. Aengenent zal, wan neer Z. D. H. te Rotterdam zal vertoeven in verband met de toediening van het H. Vormsel, een bezoek brengen aan de St. Theresia-kapel te Bolnes. Dit bezoek zal Woensdag a.s. plaats heb ben. De radio-telegrafische verbinding. De Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat deelt mede: Gedurende de eerste uren van de vlucht van de P.H.-A.G.A.. werkte het vliegtuig radio-telegrafisch met de grondstations m Nederland en Duitschland op de normale golflengte voor de luchtvaart van 900 M. Na 10 uur voormiddag werd door Schip hol op kortegolf verbinding met het vlieg tuig verkregen, welke verbinding met korte onderbrekingen wegens andere werkzaamhe den van den radio-telegrafist, aan boord van het vliegtuig bleef onderhouden tot het vliegtuig op het vliegveld te Boedapest op den grond stond. Heden worden de proeven voortgezet op het traject Boedapest-Athene. De terugreis aanvaard Het derde postvliegtuig de P.H.A.E.N., met de vliegers Duimelaar en Parmentier en den mecanicien Kotte, is hedenmorgen om 6.30 uur van het vliegveld Tjililitan te Batavia vertrokken voor zijn retourvlucht naar Hol land. Het vliegtuig neemt 151 K.G. post mee naar Europa. De heer Hans Martin, secretaris van de K. L. M., die momenteel in Ned. Indië ver toeft, is aan boord. Hij zal de reis meemaken tot Palembang. Een uiteenzetting van den minister. Op de vraag van het Tweede-Kamerlid den heer Lovink betreffende de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Neder land in België, heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw geant woord: De byzondere omstandigheden, waaraan de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België welk verbod van invoer reeds is opgeheven is toe te schryven, bestaan in de onderstelde waarne ming van een^imbtenaar van den Belgischen veeartsenykundigen dienst van een geval van mond- en klauwzeer bij een rund, dat bij de keuring vóór den uitvoer hier te lan de geheel gezond bevonden was. De betref fende dieren, waarvan toelating in België ge weigerd werd, zijn naar Nederland terugge zonden en te bestemder plaatse met de meeste nauwgezetheid stuk voor stuk onder zocht, waarbij het niet is mogen gelukken ook maar één verdacht of ziek dier aan te treffen. Verder werden met bovenbedoeld vee tege- lykertijd teruggezonden twee wagons met vee, afkomstig uit Rotterdam, niet wegens ziekte, maar omdat de grensveearts klaar- blykelijk uit Rotterdam bericht had ont vangen, dat mond- en klauwzeer op de vee markt aldaar was geconstateerd en de des betreffende dieren derhalve als verdacht moesten worden beschouwd. Afgezien van de mogelykheid, dat deze dieren niet ter markt waren geweest, is het onjuist, dat op de oe- doelde markt een geval van mond- en klauwzeer zich had voorgedaan. Het vriendschappelijke overleg tusschen de veeartsenijkundige diensten der beide landen heeft intusschen tot een. bevredi gende oplossing geleid. De door bet Partijbestuur ingestelde stu diecommissie voor een „Sociale Kamer". Twee hoteldieven aangehouden te Roo sendaal. In 1931 een wekelijksehe luchtvaartdienst op Indië? De Duitsche vliegboot DO-S in ons land. De stand van werkzaamheden in den Wie- ringermeerpolder. Tegen de inbrekers, wier poging tot inbraak bij de firma Julien te Amsterdam werd verijdeld door het alarmsignaal is twee en een half jaar gevangenisstraf geëischt. De algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voortgezet. Begrooting Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer. De Regeering overweegt geen maatregelen tegen de Russische graandumping. Te Dordrecht is een reeks verduisteringen aan het licht gekomen, die in totaal in de tonnen loopen. Kernachtige rede van Briand in de Fran sche Kam». Voorstellen der Britsch-Indischc regeering ter Ronde Tafel-conferentie. Blijkens latere berichten heeft de ramp te Lyon 30 slachtoffers geëischt. Een typhoon in de Zuid-Chineesche Zee. 48 dooden. Motie van vertrouwen in de Fransche regeering aangenomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 774 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.36 uur. Hoogste barometerstand: 776.6 m.M. te Clermont. Laagste barometerstand: 738.9 m.M. te Haparanda. Verwachting: Meest matige, Westelijke tot Zuidelyken wind, zwaar bewolkt of betrok ken, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. In een hoogovenbedrijf by Avestee in Mid den-Zweden vond gisteren een ernstig on geval plaats in een groote electrode, die zich bevond in een ketel met gloeiend ge smolten yzer, waaromheen 75 arbeiders aan het werk waren: door het opspattende gloeiende ijzer werden twee arbeiders gedood en vele zwaar gewond. Wij meldden reeds, dat een aanslag werd gepleegd op den Japanschen premier Ha- magoetsji. De, dader is een drie en twin tigjarige jonge man, Tomee Sagoya ge naamd, die lid is van een reactionnaire or ganisatie, welke.de .Patriottische Bond" ge noemd wordt. Hij heeft den aanslag blijkbaar beraamd, omdat hij den premier, door de door hem gevolgde economische politiek, verantwoor delijk stelt voor de heerschende economi- sche depressie. De gewonde premier Hamagoetsji werd naar het hospitaal vervoerd. Na het onder zoek door de doctoren, is gebleken dat de kogel, die in de maagstreek is gedrongen, slechts langs operatieven weg kan worden verwijderd. Tengevolge van twee bloedtransfusies, waarvoor de tweede zoon van den premier, Iwane zich beschikbaar heeft gesteld, is Hamagoetsji weer op krachten gekomen. De doctoren hopen dat hij zal herstellen wanneer zich geen complicaties voordoen. Men verwacht algemeen dat Baron Shi- dewara, thans minister van Buitenlandsche Zaken, zal worden benoemd tot premier- minister. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1