1250.- f750.- f125. f50.- f40. naar een krisis? N.V.Broodfabr.H.FRANKENJr, dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 17 NOVEMBER 1930 Verdere steun aan den Landbouw Toenemende onrast in Spanje 0 2000 GRATIS VERRASSINGEN De al te ijverige sloopers bij V. D. Voornaamste qJTieuws Telegrafisch Weerbericht China een prooi der communisten DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17618 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN BELANGRIJKE FACTOR MEDE TOT BEZUINIGING OP ONDERWIJS Deze vraag komt op het tweede plan. Het urgentie-program der drie cer^rale organisaties in ernstige overweging Prof. dr. J. Schrijnen Uitbreiding der staking De S. D. A. P. en een eventueele mobilisatie AUe dieven en helers tot gevangenisstraf veroordeeld J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem De DO S gedaald bii Parijs De zetel van den Volkenbond Brand te Zaandam Prof dr. ir. Schmutzer Overeenstemming bereikt HoIIandsche Cultuur Mij. Benzineprijs verlaagd De vlucht van den heer Van Tijen Iu een paar uur 2000 menschen gedood BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lfinen) Postrekening No. 5870. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per Kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. AUe abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden QOflO sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenr I Uvvilc" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van anderen vinger. Ta de afgeloopen week zijn er in de Tweede Kamer 'n paar heel opmerke lijke dingen gebeurd. Namens de katholieke fractie heeft Mgr. Nolens daar het woord gevoerd over de positie der ambtenaren. De lei ^er der fractie heeft geenszins beweerd, dat bepaalde wijzigingen moesten wor den aangebracht, dat b.v. de salarissen verhoogd behoorden te worden (zoo on voorzichtig zou een Mgr. Nolens zich in een voorloopig nog zoo onzekere en twij felachtige zaak nooit uitdrukken), maar Vèl heeft hij gewezen op de waarschijn lijke wenschelijkheid van een betere Vertegenwoordiging der onderwijzers 111 georganiseerd overleg, waarin on derzocht zou dienen te worden -- eQ wel: periodiek of aan bil lijke eischen ten opzichte van de ambtenaren wordt voldaan; de salaris sen behoorden te beantwoorden aan het algemeen welvaartspeil, zoo heeft Mgr Nolens betoogd, en wanneer in het ge organiseerd overleg overeenstemming bereikt werd ten aanzien van een of ahdere wijziging in dé positie der amb tenaren, dan moest de Regeering een desbetreffend voorstel niet a priori af wijzen Op welke wijze een eventueel wen- schelijk gebleken wijziging bewerkstel ligd zou kunnen en moeten worden, door middel van huwelijkstoeslag, kin dertoeslag, of vermindering der pen sioenpremie, daarover heeft de voor- 2'chtige spreker zich niet uitgelaten. Er zou in een beter gefundeerd geor ganiseerd overleg onderzocht moeten borden. Deze opmerkelijke verklaring in Mgr. Molens' redevoering is.... één. Twéé is het antwoord daarop van Mi ester De Geer. De Minister wees niet alleen in zeer duidelijke termen iedere salaris verhoo ging in welken vorm dan ook af, ïich daarbij beroepend op de daling der indexcijfers en de algemeene malaise hij achtte zelfs een onderzoek naar de vraag, of de salarissen op het alge meen welvaartsplan staan, overbodig. En het klonk als een dreigement aan het slot zijner rede: »Ik hoop, dat ik op den grondslag der door mij ontwikkelde beginselen met de Kamer kan blijven samenwerken." Kier openbaart zich een conflict. Mgr. Nolens vraagt een onderzoek om te kunnen beoordeelen, of aan billijke eischen voldaan wordt; Minister de Geer wil zelfs van een dergelijk onder- 2oek niet weten: hij stelt zich de monstratief tegenover de katholieke Tractie star op het standpunt, dat hij Wél a priori iedere finantieele verbete- Tbig der ambtenarenpositie afwijst. Al zou men in georganiseerd overleg °°k komen tot overeenstemming ten aanzien van een vermindering' der pen sioenpremie, waarvoor de Minister in Princiep nog het meest voelt. Dit demonstratief stelling-nemen, zelfs Tegen de mogelijkheid van een positie verbetering der ambtenaren, beduidt o.i. öe welbewuste, ja haast de opzettelijke aanvaarding van een conflict. Op gevaar af, dat door dit conflict Veel hoogere belangen geschaad worden. De sociaal-demokraten zijn er in den Persoon van Dr. van den Tempel immers ais de kippen bij geweest, de verklaring Van Mgr. Nolens voor eigen doeleinden Uit te buiten: de heer Van den Tempel kwam met een motie, waarin wordt uit gesproken, „dat verbetering van de be ëdiging van het Rijkspersoneel en het onderwijzerspersoneel wenschelijk is,' eh waarin herziening van het Bezoldi gingsbesluit gevraagd wordt. Wat iets anders is dan het onderzoek Pr georganiseerd overleg, waarvoor Mgr Nolens zich namens de katholieke frac tie uitsprak. Iets anders. En daarom gelooven wij niet, dat de katholieke fractie in de roode fuik zal Vliegen en den heer Van den Tempel de Voldoening zal doen smaken, in Koomsch-roode formatie Minister de Geer van zijn zetel te verjagen om wie weet nog hoeveel andere poli tieke beroering te verwekken. Stel u voor: een Roomsch-rood bloc ki de Kamer. Uiterste noodzaak! Op grond van de ambtenaren-sala- vissen. Een zeer begeerlijke situatie voor de hoeren socialisten. De katholieke Kamerfractie bepaalt echter zélf haar houding en zij zal Mgr. Nolens het meeningsverschil tusschen kaar en Minister de Geer laten uitwer ken ongeacht de roode uitdaging. Mgr. Nolens heeft geen roode hulp troepen noodig, en nog minder zal nij ëh stellen achter de leiding van een 8°ciaal-demokraat, die een motie (1st teel: een motie!) voorstelt. Moet er een krisis komen, dan loops keze over de vraag, of er al dan niet in Georganiseerd overleg een onderzoen teoet ingesteld worden, of de ambtena- ten-positie beantwoordt aan het alge- In vorige nummers van dit blad wer den uitvoerige en zaakkundige beschou wingen gegeven over de betrekkelijke duurte van ons onderwijs. Die duurte is 'n voldongen feit; er wordt jaarlijks 'n te groot gedeelte onzer belastingpenningen besteed aan onder wijsuitgaven in diverse vormen. Het Katholiek Schoolblad stelt voor "r. commissie te benoemen, die in 't buiten land zal gaan bestudeeren, hoeveel daar voor 't onderwijs wordt uitgegaven en hoe die uitgaven zijn verdeeld; waar over die commissie dan na verloop van tijd nauwkeurig verslag zal uitbrengen O.L blijven we daarmee in 'n kringetje ronddraaien: commissies kosten geld en 't resultaat?? Beter dunkt 't ons, .den reeds ingesla gen weg te volgen: over de geheele linie die posten naar vr- en te brengen, waar op bezuinigd zou kunnen worden. Zoo dat, na belichting van verschillende zijden, voorstellen tot wetswijziging- kunnen ingediend worden, die de be langen van 't onderwijs niet schaden en die men als billijk kan accepteeren. Als zoodanig erkennen wij 'n even- tueele wijziging van artikel 101, die zou bewerken, dat niet de Openbare L. S. de norm aangeeft van de gemeente lijke uitkeering (waarover men n.b. drie jaar na dato pas zekerheid krijgt!) maar dat elk jaar 'n billijk bedrag per leerling worde vastgesteld, waaraan de scholen zich 't volgend dienstjaar heb ben te houden. Verder noopt ons dit, 'n lans te bre ken voor gedifferentieerde akten bij 't L. O., en wel op een ietwat goedkoope ren grondslag dan in de oorspronkelijke Wet van 1920. Daar lezen wij (art. 134 en 135), dat er 2 examens kunnen worden afgelegd 't Examen B., dat bevoegdheid verleent tot 't geven van onderwijs in alle leer jaren der L. S.; én 't examen A., dat die bevoegdheid slechts uitstrekt tot de eerste twéé leerjaren. Deze indeeling berust op de zeer juiste beschouwing, dat men zoowel aan ken nis als in handhaving der tucht in de laagste leerjaren met minder kan vol staan dan in de hoogere. Er behoeft minder gepraesteerd te worden, ergo zullen de salarissen dier onderwijskrach ten lager gesteld kunnen worden, mits ook in den aanvang zoo hoog, dat 'n persoon daarvan bestaan kan. Uit den aard der zaak is die akte A. enkel te be halen door onderwijzeressen, in den regel dus ongehuwde personen, waar door vanzelf de moeilijkheid vervalt, dat van zoo'n salaris 'n gezin moet onder houden worden. Door 'n directe invoering dezer exa mens zou zeker 'n merkbare bezuiniging verkregen worden, vooral wanneer deze gepaard ging met 'n minder groot- scheepsche en kortere opleiding dan de oorspronkelijke opzet te verwachten geeft. De bezwaren aan 'n dergelijken maat regel verbonden, worden doorgaans overschat. Sommigen voeren aan, dat het dan dikwijls onmogelijk wordt, h onderwijzeres van de eerste klasse te verplaatsen, laat zeggen naar de zesde. Menschen, die met twee beenen to de praktijk staan, weten heel goed, dat zulks in 't algemeen dus ook zonder de akte A. als beletsel zelden mogelijk is. 'n Onderwijzeres, buitengewoon ge schikt voor de lagere klassen, zal dik wijls slecht voldoen in de hoogere, en omgekeerd. Wij houden ons overtuigd, dat de in voering dier akte 't onderwijs noodwen dig ten goede moet komen en wel on psychische gronden. Immers de leef tij a van 5 tot 8 jaren omsluit 'n afzonder lijke ontwikkelingsphase van 't kind, die bij de tegenwoordige indeeling van ons L. O. veel te weinig tot haar recht komt. Het onderwijs in die jaren moest veel minder intellectueel zijn, veel meer aan sluiten bij 't Vo:rbereidend onderwijs dan nu 't geval is. Bij 'n expresse op leiding voor deze leerjaren zou dat on derwijs zeker doelmatiger worden inge richt. Anderen werpen op: men heeft dan aan dezelfde school verschillende graden in 't onderwijzend personeel, het gevaar bestaat, dat de A. aktes door de anderen als minderwaardig zullen worden be schouwd en men op hen zal neerzien. Dit gevaar is voor 'n groot deel denk beeldig. In' alle organisaties onderscheidt men hoogere en lagere rangen. Het streven van onzen tijd om alles te nivel- leeren, bewerkt niets anders dan 'n ver grooting van de maatschappelijke wan orde. Ook zal er niets zijn, dat de A.-onder- meen welvaartspeil; niet over de vraag, of het Bezoldigingsbesluit moet worden herzien in dien zin, dat er salarisver- hooging komt in een of andéren vorm. wijzeressen in den weg staat om verder voor de B.-akte te studeeren, tenzij persoonlijke beletselen. Wij sluiten deze beschouwing met de bemerking, dat ongetwijfeld ook in de opleiding der onderwijskrachten belang rijke bezuiniging kan worden betracht. Waarover 'n anderen keer. C. A. Enkele punten niet overgenomen Omtrent hetgeen Minister Ruys de Bee- renbrouck in ce Tweede Kamer bi) de be antwoording van de algemeene beschouwin gen over de begrooting voor 1931 betreffen de de overwogen maatregelen tot steun aan den landbouw heeft medegedeeld, verneemt het „Hb!d." van op landbouwgebied zeer goed ingelichte zijde, dat de Minister hie.f<y het oog had op het bekende urgentie-pro gramma van de drie centrale landbouworga nisaties. De daarin vervatte aanbevolen maatrege len zijn bij de regeering in ernstig onderzoek en in de dezer dagen te verwachten Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begrooting van Binnenlandsche Za ken en Landbouw zullen, zeer waarschijnlijk wel nadere mededeelingen worden gedaan daaromtrent. Thans echter kan reeds worden medege deeld, dat enkele der aanbevolen maatrege len niet door de regeering zullen worden overgenomen. De rustkuur van prof. dr. J. Schrijnen, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit heeft een verblijdend effect. De hoogleeraar voelt zich reeds veel beter. Te Akyab De heer Van Tijen, export-manager van de firma n Houten te Weesp, is op zijn zaken- vlucht naar Nederlandsch-Indië, Zendag te 7.20 uur uit Calcutta vertrokken en te 13 uur te Akyab aangekomen. AUe verkeer staat in Madrid slop De federatie voor de bouwvakken heeft de algemeene staking geproclameerd. Vol gens het bestuur van de federatie nebben 21000 aangesloten arbeiders het werk ge staakt. Daar ook de metaalarbeiders staken, bedraagt het totaal aantal stakers ongeveer 40,000. De typografen sloten zich by de stakings beweging aan, zoodat er gisteren geen enkele krant zou verschijnen en ook heden. De arbeiders van de waterleiding, de gas fabriek en de electrische centrale besloten tot een proteststaking van 24 uur. De politie patrouilleerde den heelen dag door de stad en de voorsteden. De stakende arbeiders bestormden de markt om de koop lieden er toe te brengen hun zaken te slui ten. Het moet ook tot botsingen zijn gekomen met de politie Hierby zou echter slechts één persoon gewond zyn. De tram rüdt niet, de postauto's worden door soldaten beschermd. De cafés in het centrum van de stad zün gesloten. Heden zouden ook de schouwburgen, de bioscopen en alle cafés en bars sluiten. Madrid een doode stad De stakingsleiding te Madrid heeft in den afgeloopen nacht voor de provincie het pa rool uitgegeven, aldaar voorloopig een af wachtende houding aan te aemen, omdat de algemeene staking in de hoofdstad voorloo pig als een plaatselyke actie is bedoeld. De communistische vakbonden stellen echter al les in het werk om de staking ook naar de provincie uit te breiden. Te Madrid zelf is alles stopgezet en Madrid maakt den indruk van een doode stad. Winkels, magazijnen, theaters, bioscopen en cat'é's zijn gesloten. Met uitzondering van de spoorwegen staat alle verkeer stop. Zelfs de bezorging van brood en de distributie van andere levens- nrddelen is stilgelegd, waarvan men ern stige onlusten vreest. Tot incidenten is het tot nog 'toe echter niet gekomen. Een telegram van den centralen raad van het Verbond van Nationalisten 'e*aren reiken wij aan onze cliënteele uit om het invoeren van de vermaar de Liga Kindervoeding in Haar lem, door onze firma, te vieren. Wij hebben dit product verkozen, omdat wij, na nauwgezet onder zoek, Liga Kindervoeding èn om de samenstelling èn om de resul taten, aan onze cliënteele durven aanbevelen. Liga Kindervoeding bevat alles wat uw baby noodig heeft om te groeien en gezond te blijven en niets, dat het kan schaden. De samenstelling staat onder voortdurende controle van de laboratoria van v. Ledden Hulse- bosch te Amsterdam. Wij hebben ook persoonlijk de stapels brieven van gelukkige moeders doorgezien. Op vijf achtereenvolgende Maan dagen zullen wij, op deze plaats, iets méér over de Liga Kinder voeding verteilen. Ieder, die deze 5 artikelen uitknipt en vergezeld van 2 der bons, die zich in de pakken Liga Kindervoeding be vinden, aan ons inzendt, ont vangt gratis een mooie ets. Onze bezorgers zullen U een gra tis monster met gebruiksaanwij zing overhandigen en ook in onze winkels worden deze proef- pakjes verstrekt. Liga Kindervoeding is in al onze winkels verkrijgbaar en wordt ook aan huis bezorgd. Prijs per pak (2 ons) 25 cent. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal rp Kant. L. Margarethastraat 25 I Let op de volgende annonce (Adv.) In de maand September waren vele sïoo pers aan het werk aan het oude gebouw van de firma Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat alhier. Op een goeden dag werd ontdekt, dat er goederen uit de magazünen ontvreemd waren en toen een controlepost werd uitgezet, Ibleek, dat de sloopers niet alleen den buitenkant maar ook den binnen kant hadden gesloopt. Het ontdekken van de diefstallen werd de eerste dagen geheim ge houden, waardoor het mogelijk was, ook de helers van de gestolen goederen te achter halen. Vanmorgen stonden nu voor den Haarlem- schen Politierechter terecht de 36-jarige sloopersbaas H. C. v. L. te Amsterdam, drie sloopers en twee mannen, die gestolen goe deren ten geschenke hadden aangenomen. Alle mannen, die nog nooit veroordeeld wa ren, zullen bij het bedrijven van de diefstal len er niet aan gedacht hebben, dat zij daar door zonder pardon in de gevangenis zouden geraken. Officier van Justitie en politierechter wa ren niet malsch en eischten zware straffen. De sloopersbaas had voor ongeveer f 150 gordijnen, tafelkleeden en overhemden uit de magazijnen gestolen. De Officier merkte op, dat hier grovelijk misbruik van vertrou wen is gemaakt en eischte 21 dagen gevan genisstraf. De politierechter maakte er een maand van. Tijdens de, reis naar Amsterdam gaf ver dachte aan een 28-jarigen coupeur, W. de H. te Amsterdam, eenige gordijnen ten ge schenke. Hoewel de H. beweerde, niet te heb ben geweten, dat zy van diefstal afkomstig waren, werd hy tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De 25-jarige A. W. moet 14 da gen zitten wegens diefstal van 3 paar sokken -•n een sportriem. Naast hem zullen plaats nemen de 36-jari- ge N. G. S., die schorten en flanellen hem den stal en C. B. G., 34 jaar, die kinderkou sen en dekens mee naar huis had genomen. Deze laatste verdachte was een tij"1 werkloos geweest, had nu een betrekking en daar hij op een gemakkeiyke manier zijn achterstand kon inhalen, bezweek hy spoedig voor de verleiding. Naast deze Amsterdamsche sloo pers zal ook nog de 51-jarige werkman O. B. de gevangenis voor 14 dagen bewonen. Deze had een aantal flanellen hemden ten ge schenke aangenomen. De mannen gaven alle te kennen, zeer veel spüt over het bedrevene te hebben. Ze meenden wellicht er met een voorwaardelijke veroordeeling af te komen, doch de politierechter dacht er ander over. Waar zouden we naar toe moeten, merkte hij nog op, als sloopers het vertrouwen van de menschen niet meer kunnen hebben .Zij zijn byna altyd in de gelegenheid, iets weg "te nemen, wat aan een ander toebehoort. In de gevangenis zullen de oneeriyke sloopers wel tot het besef komen, dat er mijn en dijn be staat en hun collega's zullen uit dit geval lee- ren, dat eeriykheid het langst duurt. Bij Leende (N.-Br.) is een jonge vrouw aangerand De dader is gearresteerd Overeenstemming tusschen ons land en Noorwegen inzake ruiling van de korte golf. De R. K. Ned. Ver. van Drukkerspatroons heeft in haar te Utrecht gehouden vergade ring het compromis inzake de C. A. O. aan vaard. De minister van financiën stelt voor, de ontheffing ingevolge art. 88a der Tabakswet te verlengen tot 1936 in plaats van tot 1932. Memorie van Antwoord over de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Plechtige Augustinusherdenking te Nij megen. Felle brand in een confectiefabriek te Rotterdam. Ernstige verduistering te Rotterdam. 650.000 Engelsche mijnwerkers stellen eischen en dreigen 1 December in staking te gaan. Amerika blijft droog Geen referendum. China een prooi der communisten In een paar uur 2000 menschen gedood. Stahlhelm en fascisme Waarschuwing van de socialisten. De ramp te Lyon Het gevaar voor verdere instortingen nog niet geweken. Toenemende onrust in Spanje Uitbrei ding der staking De bedrijven te Madrid stilgelegd. Een veelzeggend bericht uit Leningrad Bescherming tegen gasaanvallen Chïneesche missie door bandieten geplun derd. Het aantal werkloozen in Italië is in een maand met 50.000 toegenomen. In Barometerstand 9 uur v.m. 771 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.32 uur. Hoogste Barometerstand 772.8 m.M. te Vestmanoeur. Laagste Barometerstand 742.5 m.M. te Vardö. Verwachting: Matige tot zwakken, Noord- westeiyke tot Westelijken, later krimpen- den wind, meest gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk regenbuitjes of natte sneeuw, la ter zachter. - Na voorspoedige reis via Ostende en Le Havre Het watervliegtuig DO S is gisteren om 12.45 uit Le Havre vertrokken en om 13.45 te Suresne op de Seine gedaald. Het zal in den luchtvaart-salon ten toon gesteld worden. Over het vertrek uit Dordrecht meldt men nog het volgende: Zondagmorgen is de Dornier.vliegboot DO 3. te 10.15 uur op de Oude Maas naby Dordrecht gestart naar Parijs. Aan boord waren de bestuurder Wagner en de navigator Hellwig en twee monteurs. De president-commissaris van de Aviolanda- fabrieken, de heer H. A. Burgerhout deed de DO S uitgeleide en wenschte de bemanning een voorspoedige reis toe. De groote vlieg- boot, welke 3000 liter benzine aan boord had, maakte een zeer vlotte start en was in 20 seconden los van het water. Zij zette onmid dellijk koers naar Vlissingen om via Ostende en Le Havre naar Parijs te vliegen. Van Genève naar Saarbrücken? Twee houten huizen uitgebrand Zaterdagavond te kwart over negen werd te Zaandam de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in perceel Ameland 17 be woond door L. Heynls. Het vtiur, dat ver- moedeiyk zijn oorsprong had gevonden in den schoorsteen nam echter zoo eén om vang aan dat in korten tiid de vlammen hoog oplaaiden, en het ook 't belendende per ceel, eveneens van hout opgetrokken en be woond door J. Teer aantastte. Binnen een half uur slaagde mén er in den brand te blusschen. Beide perceelen zijn echter geheel -uitgebrand. Daar bij. Hevnis niemand thuis was, ging de heele inboedel verloren. Bij Teer ton het huisraad in veiligheid worden gebracht Beide huurders waren zeer- teas verzekerd» Aan den Minister van Justitie is het vol gend telegram gezonden: De centrale raad van het Verbond van Nationalisten, gevestigd te Amsterdam, met diepe verontwaardiging uit de rede van den heer Albarda, gehouden in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, kennis genomen hebbende van bet sabotee- ren door de S. D. A. P. van een eventueele mobilisatie; van overweging zynde, dat daar door de veiligheid van den Nederlandschen staat ernstig wordt in gevaar gebracht; overwegende, dat in Het Volk en Voor waarts deze plannen van hoogverraad wor den verheerlijkt; verzoeken Uwe Excellen tie, beleefd doch dringend, mede namens hef goedwillende deel der Nederlandsch De- volking, een justitieele vervolging in te doen -stellen tegen den heer Albarda en inbeslag neming te gelasten van de bladen Het -Vplk en Voorwaarts, die deze hoogverraads- artikelen publiceerden. „Wereldbeeld en wetenschap" Ter aanvaarding van zyn ambt als hoog leeraar aan de Ryksuniversitëit te Utrecht in de kristallografie, mineralogie en petro- grafie, heeft prof. dr. J. I. J. M. Schmutzer Zaterdagmiddag voor een talryk gehoor een rede uitgesproken over: „Wereldbeeld en yvetenschau" Verschillende Fransche bladen maken melding van besprekingen, die in hooge internationale diplomatieke kringen zouden worden gevoerd over verplaatsing van den zetel van den Volkenbond van Genève naar Saarbrücken. Tegelijkertijd wordt in eenige Fransche bladen er op aangedrongen, dat na beëindi ging van de huidige overgangsperiode geen volksstemming in het Saargebied zal worden gehouden, doch dat dit gesteld zal worden onder beheer van den Volkenbond. Over de kortegolf-ruiling tusschen ons land en Noorwegen Het „Hdbld." vemecjnf, dat, als gevolg van de onlangs te Boedapêst géhöuden bespre kingen, thans officieel overeenstemming be reikt is tusschén ons land en Noorwegen in de kwestie van kortegolf-ruiling, de 298 M. De kwestie tot wijziging kan dus thans nader worden uitgewerkt. De aangevraagde Surséance van betaling Naar wij Zaterdag reeds meldden is bij de Haarlemsche Rechtbank door de HoI Iandsche Cultuur My. te Bennebroek een verzoek om surséance van betaling inge diend. Het kapitaal der maatschappij bedraagt f 100.000 preferente aandeelen en f 600.000 gewone aandeelen. In 1925 werden f600.000 6 pet. eerste hypothecaire obligaties uitge geven tegen den koers van 99%. Te begin nen met 1928 moeten hiervan elk jaar f 15000 worden afgelost. Deze leening is verzekerd door een hypotheek op circa 60 H.A. land met gebouwen te Bloemendaal, die in 1925 bij gedwongen verkoop op f 829.000 werden geschat. De hoofdsom dezer leening schynt dus wel verzekerd, maar de coupon per 1 December wordt naar alle waarschijniykheid niet betaald indien de surséance verleend wordt. Volgens het laatste jaarverslag n.l. over 1928 bedroeg de netto-bankschuld circa f 425.000, en de post crediteuren, zonder re kening te houden met de obligatieleening, f 501.238. Daartegenover paraisseerden op de balans als voornaamste posten: onroerende goederen f 1.150.000; machines, transportinrichting enz. f 225.000; debiteuren f 135.660; cultuurvoorraad f 1.100.000. Naar wy verder vernemen ligt de oor zaak der moeilijkheden in dezen laatsten post, die hoofdzakelyk uit bollen bestaat. De prijs van de Shell-motorbenzine is met ingang van heden verlaagd tot 15.— per H.L., geleverd in bussen of ex-benzinepomp.. Te Madrid staken op het oogenhlik 100.000 arbeiders. De regeering heeft laten mededee- len, dat zy by de eerste ernstige botsing on- verwyid den staat van beleg zal doen af kondigen. Intusschen heeft de stakingsbe weging zich ook tot Bilbao, en Valladolid uitgebreid, waar eveneens de algemeene sta king is geproclameerd. Barcelona zal zich waarschijnlijk heden by de beweging aan sluiten. Het stoffeiy'k overschot Van de slacht offers der onlusten van 14 dezer, zyn he denochtend om 4 uur onder politiegeleide naar het kerkhof vervoerd. De nacht is rustig verloopen. Behalve de bars en sigarenwinkels waren beden alle winkels en café's gesloten. Hoewel eerst was afgekondigd dat de bak kers in staking zoude» gaan, waren toch de bakkerswinkels geopend; het publiek wachtte in lange rijen om geholpen te wor den. Gisteren werden 29 personen gearresteerd. De metro rijdt, echter werden de sta tions door de politie bewaakt. Alls vergaderingen zyn verboden. Berenguer heeft verklaard, dat de meest uitgebreide maatregelen voor de voedsel voorziening der stad zyn genomen. De communisten, aangevoerd door den be duchten Pang Teh Hoeai en de generaals Tsjoeteh Mao en Tsjen Toeng hebben weer danig huisgehouden. Zij bevinden zich thans op de grens van Kiangsi en Foekien ten getale van 20.000 man. De communisten trokken bij hun te rugtocht door Sjinpoe, dat zij te vuur en te zwaard verwoestten. In enkele uren tijds slachtten zij 2000 mannen, vrouwen en kin deren en staken zy 2000 huizen in brand, terwijl zy 5000 inwoners medevoerden voor losprys-doeleinden. De schade te Sjinpoe aan eigendommen aangericht, beloopt, naar wordt gemeld, meer dan vier millioen dollar. Na het ver laten van Sjinpoe zetten de communisten hun plundertocht op het platteland verder voort. Een brigade troepen uit Kwantoeng vertrok uit Kanton naar Kiangsi om zich aan te sluiten by de troepen uit Kiangsi en Foekien en mede te helpen by de po gingen tot omsingeling en uitroeiing van de communisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1