0 3000.- i 750.- f 250.- (125.- f50.- f40. BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 18 NOVEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17619 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE ONDERWIJSKOSTEN WAT „HET KATHOLIEKE SCHOOLBLAD" ER VAN ZEGT Welkom vreemdeling Vliegmachine drukt een muur in De vlucht van den heer Van Tijen Diebei contra Konnersreuth Waartoe „De Dageraad" zich leent De Nederlandsche Katholiekendag in 1931 Onderwerp: ,Het Christelijk familie leven" Verduistering van 150.000.— Bankdirecteur meldt zich bij de politie Afschuwelijk drama te Cheribon Vader schiet zijn 3 kinderen dood en pleegt daarna zelfmoord Vreeselijke medische vergissing Kinderen met diphtheritis-serum ingeënt De Rijksmiddelen Fransche Ministerie De Minister van Justitie afgetreden De Oceaanvlieger Levine gearresteerd De ambtenaars-salarissen Vroege koude in Engeland De staking in Barcelona Voornaamste cVCieuws föNHERQft^ Sneeuw Ernstig ongeval in Haarlemmermeer J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Staking van betalingen door 30 banken Door een auto aangereden De Douaneconferentie Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonnë's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden teseu ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ol wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Ook „Het Katholieke Schoolblad" is beschouwingen gaan wijden aan de kos ten van ons onderwijs en het ver heugt ons te mogen constateeren, dat de schrijver dezer beschouwingen, Redac teur De B., al terstond erkent, dat ons onderwijs duur is, ,,Nu mogen we a priori aanvaarden," zegt De B., „dat de gelijkstelling een beginsel is, öat geld kost. Dat is niet erg. Daaraan heo- ben wij katholieken geen schuld. De verste oorsprong van den hoogen onderwijsprijs ligt bij t jaartal 1517! Maar het is niet Zeker, dat, met behoud van het beginsel der gelijkstelling niet een lager eindcijfer voor onderwijs is te bereiken. Daartoe zou noodig zijn een betere kennis van het onderwijs in Europa. Bij ons weten is maar tweemaal in de laatste tien jaren de blik naar het bui tenland gewend: in 1923 bij den opzet naar ingrijpende bezuiniging (rapport-Labau)in 1929 toen ds. Lingbeek zijn bekende vragen tot den Minister richtte over de salarieering der religieuzen in de naburige landen. Ons onderwijs is gegroeid onder nationale verhoudingen, zonder dat het buitenland m zake financiering of systeem een wegwijzer is geweest. Waar nu vaststaat, dat ons onderwijs een betrekkelijk hooge som kost, hoogsr vermoe delijk dan in menig land, terwijl moeilijk ban beweerd worden, dat de resultaten ervan b.v. in Duitschland en de Scandina vische landen minder zijn, daar is het de moeite waard, dat door een gezet onderzoek Uitgemaakt worde, of misschien door veran dering van systetm niet een oplossing oe vinden ware, die nu ontbreekt." 't Is natuurlijk een kwestie van appre - ciatie, of men van ons onderwijs zegl, «dat het een betrekkelijk hooge som bost," of dat men het zooals wij Zonder omslag „ontzettend duur" noemr. De erkenning van de onderwijsduuite is er in elk geval dus kan er verder Sepraat worden over middelen tot be vrijding dier duurte. Hiertoe gaat redacteur De B. in het Jongste nummer van „Het Katholieke Schoolblad" over. De schrijver herinnert eraan, dat hij hl zijn vorig artikel betoogd heeft, „dat elke onderwijswet-herziening in het tee- fcen stond van het eenmaal bestaand stelsel of mét het oog op het perspee- tiéf der gelijkstelling" en dan ver volgt hij: „Een komende wijziging, die uitgaat van de bestaande wet, zal dan ook slechts par tieel werk kunnen verrichten, dat waar schijnlijk geen merkbare bezuiniging brengt. Wy gaven een weg aan, om de overtuiging te krygen, of het kosten-element al of niet in dood spoor is geloopen: onderzoek naar kwantiteit en kwaliteit van het volksonder wijs in het buitenland, daarbij natuurlijk Vasthoudend aan het beginsel der gelijk stelling. De vraag, die ons hier bezighoudt, is van overwegend belang. Men moet wel ziende blind zijn, om niet te weten, dat de menta liteit van ons volk door het eindcijfer van Hoofdstuk V niet gunstiger wordt voor de oplossing van allerlei ernstige problemen. Waaronder het vraagstuk der afdoende sala rieering. Reaalpolitiek gebiedt, dat de on derwijzers de oogen voor dit verschijnsel met sluiten." Ook de Pers zoekt naar uitwegen, zegt De B., en hij releveert dan terloops onze artikelen over deze materie. Twee der door ons aangewezen bezui nigingsmogelijkheden de vergrooting der klassen en de opheffing van het verplichte zevende leerjaar(?) kunnen blijkbaar niet veel genade vinden in de oogen van De B. (Wij maken er attent op, dat wij geen opheffing van genoemd leerjaar bepleitten, doch den leerlingen de vrijheid wilden geven, na beëindiging van dit leerjaar de school te verlaten, zoodat het officieuze achtste leerjaar voor velen zou komen te vervallen). Toen De B. dit artikel schreef, had hij blijkbaar nog geen kennis genomen van onze beide laatste artikelen „Naar be zuiniging op onderwijs". De B. laat het immers voorkomen alsof hij, de kwestie der scholen-grootte (het minimaal vereischt aantal leerlin gen) aanroerende, een zaak te berde brengt, waaraan nog hoegenaamd geen aandacht is geschonken. Terwijl wij in een der laatste artike len onder het opschrift „Naar bezuini ging op onderwijs", de hier bedoelde bezuinigingsmogelijkheid juist heel in 't bijzonder behandelden en er ons advies aan vastknoopten. Ziehier wat De B. over de scholen- grootte schrijft: „Wij wüzen hier op een ander punt, waar aan te weinig aandacht is geschonken. Daar is nameiyk de kwestie der scholen grootte, een kwestie, die nauw samenhangt met de prioriteit, welke het openbaar lager Onderwijs wettelijk geniet. Die voorrang be staat niet in de Nüverhsidsonderwyswet Welke in art. 5 de Nüverheidsscholen onder scheidt in BIJZONDERE en OPENBARE Let wel: de bijzondere school wordt het eerst genoemd. Een amendement-Gerhard, dat de volgorde bedoelde om te keeren. werd in getrokken, omdat aanneming ervan net Wetsontwerp zou hebben doen stranden! In de Lager-Onderwijswet is de volgorde der soorten scholen een historisch gewor dene. Eerbied voor de historie behoeft even- Wel de eenige gids niet te blijven, behoeft biet te blijven leiden tot een bevoorrechting van een soort scholen, zooals nu het geval is. Men zié artikel 19 juncto artikel 73 der Lageronderwijswet. aan den carburator van zijn machine. De bijzondere school is thans zeker in didactisch oogpunt gelijkwaardig aan de openbare. Dit sta voorop. Dat betwist ook niemand meer. Eenerzijds zien wij nu, dat overal openbaar lager onderwijs gegeven moet worden. Als ouders, voogden of verzorgers van twaalf of meer leerplichtige kinderen blijk geven, dat zij >penbaar onderwijs verlangen, moet de gemeente voor een school zorgen. Ze mag niet opgeheven worden, zoolang nog acht ox meer leerplichtige kinderen de bestaande openbare school bezoeken (Art. 19. Ie en 2o lid). Anderzijds moet een voor Rijksvergoeding in aanmerking komende bijzondere schoo. aan zware oprichtingseischen voldoen. De „verklaring" dat onderwijs gegeven zal wor den, moet betrekking hebben op resp minstens 100, minstens 80, minstens 60. minstens 40 kinderen, al naar het betreft gemeenten resp. met meer dan 100.000, van 50.000 tot en met 100.000, van 25.000 tol 50.000, of minder dan 25.000 ingezetenen. Men ziet: er is een grievende ongelijkheid die geld ko:t en niet gerechtvaardigd wordt door de feiten. Twaalf „openbare" ouders hebben een recht, dat twaalf „bijzondere' ouders niet bezitten. De liberale pers is ijseiyk voor bezuiniging. Dit object snijdt ze niet aan. Consekwent? Bij een verloopend getij verzet men de bakens. Dat kan ook hier geschieden. Het ietwat pünlijke voor de openbare ouders bij hooger leerlingennormen bestaat nu ook voor de bijzondere ouders. Overal tsr wereld moe ten kleine minderheden zich schikken naar groote meerderheden. Waarom ook hier niet? Historie is een mooi ding. Maar men moet ook het heden zijn rechten geven, als de tijdsomstandigheden dit vragen. Op dit terrein is bezuiniging voor Rijk en Gemeenten nog zeer wel mogelük." Het verheugt ons buitengewoon, in dezen deskundigen schrijver een mede stander gevonden te hebben ten aanzien van bezuiniging op nieuwe en in stand te houden (kleine) scholen. De schrijver durft zelfs nog verder gaan dan wijhij schijnt in dit opzicht bijzonder en openbaar onderwijs geheel gelijk te willen stellen; wij pleitten slechts voor een gelijkmatige verzwaring der eischen voor nieuwe en in stand .e houden scholen wat betreft de minimaal vereischte aantallen leerlingen, gelijk matig voor bijzonder en openbaar on derwijs, doch met dien verstande, dat de bestaande verhouding (waarbij het openbaar onderwijs inderdaad bevoor deeld is) min of meer behouden zou blijven. Ons advies lijkt ons wel eenigszins voorzichtiger dan dat van den redacteur van „Het Katholieke Schoolblad". Mogen wij nog méér artikelen van De B. tegemoet zien? Er zijn immers nog veel meer bezuini - gingsmogelijkheden. Een noodlanding met hindemissen Gistermiddag te 2 uur landde op het vlieg terrein Molenheide te Gilze het militaire vliegtuig 8 De machine vertrok te 2.50 uur met bestemming naar Den Helder, doch kort daarop moest wegens een motordefect te Rijen een noodlanding worden gemaakt. De piloot probeerde op een weiland te landen, doch de machine had te veel vaart en botste tegen een huis in de Gillesstraat. Het huis werd ernstig beschadigd en de machine werd vrijwel vernield. De bestuurder sergeant-vlieger Jacobs en de mecanicien Mager kwamen wonder bo ven wonder met den schrik vrij. Het toestel is onder bewaking gesteld van de militaire politie. Nader kan nog worden gemeld, dat het toestel een dienstreis maakte van Den Hel der naar Tilburg en terug. Vermoedelijk ont stond er eer defect in de benzineleiding, waardoor de vlieger gedwongen was te da len. Het huis, waarmede het vliegtuig bij zijn onfortuiniyke landing in aanraking kwam, werd bewoond door den heer Raay- makers. De machine vloog tegen den zijmuur, die vriiwel werd ingedrukt. Toen de bestuurder uit de cockpit stapte bevond hy zich in de huiskamer, terwijl de mecanicien in den tuin op den beganen grond stapte. Persooniykeongelukken kwamen, zooals gemeld, niet voor. Het vliegtuig, type C I. is gedetacheerd te Den Helder. Huldigingen te Medan en Batavia Als de tocht van den heer van Tijen zoo voorspoedig bluft verloopen als op den weg van Kon:tantinopel naar Akyab (in Calcutta moest hij een dag blijven voor zaken) dan kan hij Zaterdag of Zondag in Batavia ver wacht worden. In Medan zal hij wel een dag oponthoud hebben, want de Delianen bereiden een fees telijke ontvangst voor. Dat mag hij dan ook wel hebben na zün laatste moeilijke étappe over de 180 K.M. breede Straat van Malakka Ook in Batavia is een comité van ont vangst samengesteld om den modernen za kenman te huldigen. Te Rangoon. De heer van Tijen is op zyn zakenvlucht naar ICederlandsch-Indië Maandag te 6 20 uur uit Akyab vertrokken en te 11.50 uur te Rangoon aangekomen. Oponthoud. De heer Van Tyen wordt, te Rangoon op gehouden. De oorzaak van de. vertraging ra de voortzetting van de vlucht is een defect Een opzienbarende zelfonimaskering Reeds in October 1927, een paar maanden, nadat de merkwaardige gebeurtenissen te Konnersreuth voor het eerst bekend waren, lazen wij in buitenlandsche bladen, hoe een zekere Paul Diebei, afkomstig uit het dis trict Waldenburg in Silezië, vroeger mijn werker, na den oorlog schoenmaker en ver volgens variété-artist, de wereld wist te ver bluffen door het volgende verhaal: Als Duitsch soldaat geraakte hü in 1915 in Russische krijgsgevangenschap. In 1917 gelukte het hem, in Russische uniform te ontvluchten. In Minsk werd hij echter ont dekt en als Duitsche spion gearresteèrd. Hij zou gefussilleerd worden. In den nacht voor zijn terechtstelling deed hij een zelfmoordpoging. Hij sloeg namelijk het venster zyner gevangeniscel in en sneed zich met een glasscherf de polsaderen door Toen het bloed uit de aderen spoot, kreeg hij doodsangst. Een nieuwe wil om te leven begon in hem te ontwaken en deze wil werd zoo sterk, dat hij, reeds in half-bewusteloo- zen toestand verkeerend, den bloedstroom tot staan bracht. Intusschen hadden de Russen, die. hem voor dood hielden, hem naar büiten ge bracht, waar hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte en eerst toen pas zijn wonde af bond. Na den oorlog in zijn vaderland terugge keerd, lanceerde hij dit ongeloofelijk verhaal in zijn woonplaats, waar men hem uitlachte. Dit bracht hem ertoe, altijd volgens de verhalen, steeds meer zijn wil in de eenmaal beproefde richting te oefenen en zoo ont popte hij zich als een „apostel", die, onder den naam „Sin Dolor" optredend, de taait aanvaardde het „raadsel van Konnersreuth" door zijn demönstraties van al zijn raadsel achtigheid te berooven. Alleen door de akte van zijn wil, zoo heet te het, kon hij niet alleen bloedingen tot staan brengen, maar ook op sommige plaat sen van zijn lichaam bloedingen verwekken, kortom aan stigmatisatie verwante ver schijnselen teweeg te brengen. Ook wist hij bloedige .tranen te schreien. Zoo kwam hij ertoe, als variété-artist op te treden, eerst in Silezië en Zwitserland, later in Duitschland, Oostenrijk en elders. Hierbij zij echter opgemerkt, dat de bij de proeven aanwezige artsen vaststelden, dat alle door Diebei vertoonde experimenten slechts als variété-trucs waren te beschou wen, gelijk de niet-Katholieke „Prager Pres- se" van 11 Februari 1928 meldde. Het „Berl. Tagebl." van 5 April 1923 bracht onder den titel „Het onthulde geheim" het relaas der zelf-ontmaskering van Diebel. In moeilijkheden gebracht, had hij aan eenige journalisten de „techniek" van zijn truc verklaard. Deze bestond daarin, dat hij één of twee uren vóór de voorstelling met een hard, kantig voorwerp, een lineaal of een potlood, twee in den vorm van ëen kruis snijdende groeven in de huid maakte. By een cirkel gebruikte hij den rand van een glas. Na eenigen tijd verdween de aldus verkregen indruk voor het oog, doch onzichtbaar bleef dis indruk bestaan. De eigenlijke kunst van Diebel bestond nu in niets anders, da.n door spiersamentrek- king bloed naar het gebied van den liuid- indruk te doen stroomen en dit bloed daar op te hoopen. Daardoor werd de indruk dieprood zicht baar. Werd deselfde indruk vaak herhaald, dan gelukte het ten slotte, het bloed door de huid naar buiten te persen. Het weenen van bloedige tranen berustte op een soort- geiyke truc'en werd door voorafgaande be handeling met een scherp voorwerp teweeg gebracht. Gisteravond nu heeft de vrijdenkersver- eeniging „De Dageraad" dezen Diebel in het concertgebouw te Amsterdam laten optreden, om z.g. aan te toonen, dat de stigmatisaties van het Romersreuthsche boerenmeisje Thérèse Neumann niet door bovennatuur lijke middelen tot stand komen. Welken indruk dit optreden op de aan wezigen gemaakt heeft, laat zich het best becordeelen door het verslag, dat zelfs een blad als „Het Volk" van de vertooning geeft en waaraan wij het volgende ontlee- nen: „Het is een vrü onsmakeiyke vertooning geworden. Paul Diebel presenteerde zich aan het publiek met een niets zeggend toespraak je. Daarna hield J. Hoving een beschouwing over „wonderen." Daarna begon de heer Diebel zijn experi menten. Hij zou bloedtranen weenen. Inder daad kwam er na ongeveer vijf minuten een paar kleine bloeddroppeltjes uit den bui tensten ooghoek. Een collega van de „Maas- bode" verzocht den heer Diebel toen ophelde ring over het bericht in het „Berliner Tage- blatt" van 5 April 1928. Diebel legde de volgende verklaring af: Hij verdiende aanvankelijk met zijn experi menten tot 1200 mark per avond. Zijn im- pressario ging er evenwel van door en een tweede manager had hem contractueel ver plicht om op het tooneel alles te doen, wat van hem verlangd werd. Deze liet hem acht uur achtereen op een troon zitten met door boorde handen en voeten. Om aan deze mar teling te ontsnappen, had hij een leugen ver zonnen en een volkomen valsche uitlegging gegeven van de bloedingsverschijnselen........ Toen onze katholieke collega, aldus het blad, nog eenige vragen stelde, gedroeg het publiek zich vrij onhebbelijk. Het floot en joelde zonder dat de voorzitter hiertegen op trad en ook zonder dat de steller der vragen eenige aanleiding tot een dergelyke onheu- sche manifestatie gaf. De leiding van de bijeenkomst was trou wens vrij slap. Op het podium liep iedereen door elkaar en hinderde men de pers bij het rustige waarnemen der experimenten. Diebel liet vervolgens bloed uit zyn been komen en twee medici constateerden na een vluchtig onderzoek geen enkele verwonding. Het eenige, dat nog met stigmatisatie ver band hield was een roode, kruisvormige vlek. die zich op Diebel's borst vertoonde. Overigens werden niets anders dan de af gezaagde fakirkunstjes uitgehaald. Men sloeg een pen door de hand van den jongeman, schoot hem met een windbuks een pijltje in zijn lichaam en hy plakte zyn tong aan het gehemelte vast. Het is niet tot ons doorgedrongen, wat dit deel van het experiment met- Konnersreuth te maken heeft. Wel weten wij, dat wy in het oude Flora wel eens kunstjes hebben gezien, die even ion- smakelijk warén als de expérimenten van- den heer Diebel. Ook toen werd het wetenschap- peiyke van het geval ons niet duidelijk. En nu dit nummer onder auspiciën van „De Da geraad" geëxploiteerd wordt, zyn wy nog even ver. Ons denken schijnt nog niet geheel „vrü" te zyn. Het dagelyksch bestuur van het Amster- damsche Plaatselijk Comité ter voorbereiding van den Nederlandschen Katholiekendag in 1931, is als volgt door het hoofdbestuur van den Katholiekendag samengesteld: mr. C. M. J. F. Goseling. voorzitter; mr. L. W M. Oveers. ondervoorzitter; G. J. B de Boer en mr. L. P. M. Loeff, secretaris,, ,A. Bruggen Jr penningmeester, mej. mr. L. Koch en mr. W. J. Vroom. Verder is er een groot plaatse lijk comité, tezamen ongeveer 40 leden tel lend. waaruit dit dagelyksch bestuur is saam- gesteld. Het dagelijksch bestuur heeft nu het groote comité onderverdeeld in ;en zestal werkcommissies. Het ontwerp-programma is als volgt ge dacht: Maandag 25 Mei: De mogelijkheid wordt overwogen van een groote volksdemonstratie op dien dag b.v. in het Stadion, 's Avonds begroetingsavord van de leden van den Ne derlandschen Katholiekendag. Dinsdag 26 Mei: stille H. Mis op het Be gijnhof; 11 uur opening in de aula van het Koloniaal Instituut: 's middags sectie-verga deringen. 's Avonds om 8 uur: vergadering in de groote zaal van Bellevue of R.A.I.-ge- bouw; om 10.30 gezellig samenzijn. Woensdag 27 Mei: 's morgens H. Mis van Requiem op het Begijnhof. 11 uur vergade ring koloniaal Instituut, 's Middags gelegen heid voor neven-vergaderingen. Om 4 uur sluiting. Diner. Donderdag 28 Mei: Excursie naar Heiloo aSt. Willibrordus en O. L. Vrouw ter Nood), alwaar pontificaal Lof door Mgr. Aengenent, en naar Egmond (Sint Adelbert). Het onderwerp van bespreking ter verga dering en in de secties zal zijn: „Het Chris- telyk Familie-leven." Bij de Justitie te 's-Graverihage heeft zich gisteren gemeld de 56-jarige J. W. M„ directeur van de Handels- en Landbouw- bank, aldaar, die tevens d'e directeursfunctie bekleedt in de Holland-Noord-Amerika Hy potheekbank te Gorinchem.» Hij bekende, gelden verduisterd te hebben tot een bedrag van 150.000 en dit bedrag voor privé doeleinden te hebben gebruikt. De verduistering is gepleegd ten nadeele van genoemde Hypotheekbank; over de gestie der Handels- en Landbouwbank is by de politie geen klacht ingekomen. M. bevindt zich thans in bewaring. Reden van de daad onbekend Een Europeesch ingezetene van Cheribon, Uhlenbusch, schoot Maandagmorgen met een pistool zyn 3-jarig zoontje en twee doch tertjes van circa 10 en 14 jaar dood, waarna hij zelfmoord pleegde. De reden is onbekend. Een oppasser de schuldigs? Omtrent de vergissing in het ziekenhuis te Medelin wordt nader gemeld, dat twee vooraanstaande geneesheeren zich naar het ziekenhuis hebben begeven om te trachten de 33 kinderen te redden. De ziekenoppasser, die de vergissing heeft begaan, is gek geworden. Reeds 19 dooden In een ziekenhuis te Medellin in den Amerikaanschen staat Columbia, heeft een medicus een vreeselyke vergissing begaan. In plaats van een aantal kinderen met een geneeskrachtig serum in te enten, ge bruikte de arts een diphteritis serum, waar mee 49 kinderen werden ingeënt. Reeds zijn 19 kinderen aan de gevolgen overleden, ter wijl men vreest, dat ook de overige kinde ren aan de gevolgen zullen bezwyken. De politie moet het hospitaal bewaken, daar de ouders dreigen het te bestormen en den dokter te lynchen. De arts had het diphtheritis-serum ge bruikt in plaats van antitoxine. Opbrengst over October 1930 De rijksmiddelen hebben over de maand October 1930 opgebracht 41.084.505.32, ter wijl geraamd was een opbrengst van 40.382,916.66. De opbrengst over de maand October van het vorig jaar was 44.225.836.82. De eerste 10 maanden van 1930 hebber: een bedrag van 421.374 976.30 opgeleverd, welk bedrag over denzelfden tyd van 1929 was 418.005.947.78. Chéron opvolger De Minister van Justitie heeft zyn ontslag ingediend, hetwelk door den Minister-Presi dent aanvaard werd. De oorzaak van dit plotselinge aftreden moet gezocht worden in de aanvallen, die tij dens de kamerdebatten over de Oustric Bank tegen den Minister ondernomen wer- CHERON. den. Naar men weet werd hem verweten, dat hy de Bank op ontoelaatbare wijze zou heb ben gesteund. Daar de instructie inzake de Oustric Bank nog steeds voorduurt, achtte hy het gewenscht zich terug te trekken om niet de verdenking te wekken, dat et onder zoek door hem beïnvloed wordt. De Minister van Justitie heeft in de Kamer de tegen hem ingebrachte beschuldigingen ten stelligste tegengesproken. Hij zal worden opgevolgd door den vroege- ren Minister van Financiën Chéron. Fransche mnnten nagemaakt? De Oceaanvlieger Charles Levine is te Weenen door eenige rechercheurs in het openbaar gearresteerd Deze arrestatie had plaats omdat Levine verdacht wordt in samenwerking met een Weensch graveur Fransche munten te hebben willen maken. Hij wordt voorloopig in hech tenis gehouden. Commissie voor G. O. bijeengeroepen Naar de „Volkskr." uit parlementairen kring verneemt, is Zaterdag de in het Georgani seerd Overleg voor de uitvoering van het Be zoldigingsbesluit bestaande subcommissie met spoed byeengeroepen voor eene gisteren te houden vergadering. Reeds vrij strenge vorst In Engeland heerscht een voor dezen tijd van het jaar opvallend strenge koude. Het meteorologisch instituut te Green wich heeft temperaturen van .9 graden Cel sius geregistreerd. Een Haagsche bankdirecteur heeft ver duistering tet een bedrag van 150.006 ge pleegd. Bijzonderheden over de foto's van An- drée's expeditie. De heer A. C. A. van Vauren in Gronin gen gehuldigd. Te Rotterdam installeerde Mgr. Aenge nent het 1000ste lid der R.K. Middenstands- vereerd ging. De rijksmiddelen brachten over de afgeloo- pen maand ruim drie millioen gulden minder op dan over Oct 1929; over de eerste tien maanden ruim drie millioen meer dan over dezelfde periode van het vorige jaar. Te Rijen is een vliegtuig tegen een huis gevlogen. Wetsontwerp tot wijziging begrooting Wegenfonds 1929 ingediend. Einduitslag der Poolsche verkiezingen. De Minister van finantiën in het Fransche Kabinet afgetredenChéron opvolger. Te Madrid werd de arbeid hervat. Alge- meene staking te Barcelona. Debat in het Lagerhuis over de Pales tina- kwestie. De anti-fascistische vlieger Bassanesie voor het gerecht Door een medische vergissing zijn te Me delin in den Amerikaanschen staat Columbia kinderen met diphtheritis-serum ingeënt Reeds 19 dooden. In den Amerikaanschen staat Kentucky hebben 30 banken haar betalingen gestaakt Afschuwelijk drama te Cheribon. Handhaving van de prohibitie-wetgeving in Amerika? Wat de arbeiders verlangen De algemeene staking heeft zich nu ook uitgestrekt over de tram, taxi's, autobussen en dagbladen. Geen enkel bedrijf werkt. Behalve enkele kleinere botsingen in de voorsteden, worden er geen onlusten ge meld. Het voornaamste verlangen van de werk- j lieden is de erkenning door de patroons en den staat van de bonden, onafhankelijk van de politieke partyen. De toestand ernstiger De toestand wordt ernstiger; bij onlusten werden vier personen ernstig en een groot aantal licht gewond. Cavalerie patrouilleert door de straten; de gouverneur heeft de sluiting van den zetel van den grafischen bond gelast. In een manifest wordt verklaard, dat de benden hun houding zullen handhaven, tot dat zij door de patroons en de regeering zul len zyn erkend. De eerste sneeuw in dit seizoen viel Zondagavond in Oostelyk-Groningen. Een jongetje door een motor overreden Maandagmiddag reed op den Bemiebroe- kerweg te Hoofddorp een wagen, waarachter was aangekoppeld een electrische motor op vier wielen van den loondorscher K. Eenige kinderen hadden op den verbin dingsboom plaats genomen. Op een gegeven moment viel het 10-jarig zoontje van den arbeider D. Schutte, wonende aan de Mole naarslaan, van zijn zitplaats, kwam te vallen voor de wielen van den zwaren motor en werd overreden. De beide wielen gingen over een der bee nen van het ventje. Het been werd op twee plaatsen in- en uitwendig zeer ernstig ver wond. In een vrachtauto is de knaap overge bracht naar Hoofddorp en daar door Dr. N. voorloopig verbonden. Per ziekenauto van den gemeentelijken ge- nesekundigen dienst is de jongen daarna naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haar lem overgebracht. Hedenmorgen was zyn toestand nog ernstig. Barometerstand 9 uur vun.: 773. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeien morgen worden opgestoken om: 4.31 uur. Hoogste barometerstand 772.6 mJ4. te München. Laagste barometerstand 745.6 m.M. te Vardö. Verwachting: Matige, tijdelijk toenemende, Zuidelijke tot Zuidwestelyken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk: regen, zachter. In den Amerikaanschen staaf Kentucky Uit Louisville wordt gemeld, dat 30 banken behoorende tot één combinatie, in den staat Kentucky, haar betalingen hebben gestaakt- Ook de „National Bank of Kentucky" heeft haar betalingen gestaakt. Het slachtoffer overleden Gisterenavond is onder Noordwykerbout de 58-jarige timmerman J. Burgers, wonende Leidschevaart te Hillegom, door een auto aangereden. Zwaar gewond werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd, waar hij by aankomst bleek te zijr overleden. Heden is onder voorzitterschap van den Nederlandschen oud-Minister Colün de Twee de Internationale Douaneconferentie ge opend, waarin 26 Europeesche staten en zes overzeesche mogendheden door gedelegeer den zijn vertegenwoordigd. De Conferentie besprak allereerst de kwes tie van de in werking treding van het in Maart 1930 te Genève gesloten Internatio naal Handelsverdrag, dat voorloopige stabi lisatie beoogt van de Europeesche douane tarieven. Uit een door den voorzitter gehou den rondvraag bleek, dat het aantal tot dus verre plaats gehad hebbende ratificaties te gering is om de conventie in de staten, welke reeds geratificeerd hebben, in werking te doen treden. De Conferentie zal derhalve onderzoeken of en onder welke voorwaarden de Conven tie later in werking zal kunnen treden. De Europeesche Economische Conferentie heeft in beginsel besloten de per 1 Novem ber geëindigde ratificatie van de Handels overeenkomst tot begin Januari te verlen gen. De Conferentie ging vervolgens over tot het beraadslagen over de verdere pun ten van' het programma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1