f 750.-2 f 250.- f125. 150.- 140, Belkom, vreemdeling! WOENSDAG 19 NOVEMBER 1930 Viering 40sten verjaardag „Rerum Novarum" Massa-inbraak te Castricum De verduistering van 150.000.— Storm boven de Ionische zee LOOPT U MOEILIJK? Vliegongeluk in Indïe De toestand in Spanje Voornaamste c?Cieuws Telegrafisch Weerbericht Broeder doodt zijn zuster bureaux nassaulaan 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regcl D,T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN f I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17620 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET UNGEVAL Als een onzekere, dus onbetrouwbare kctor is te beschouwen, doch zonder "teer als staatsgevaarlijk is te qualifi- «eeren. °P de eerste vraag van den minister- resident, of de S. D. A. P. een mobili se van de landsverdediging afkeurt, jjeeft de heer Albarda geantwoord, dat ,e S. D. A. P. de gewapende aUdsve rdediging inderdaad afkeurt en duseenmobilisa- c daartoe niet zal goedkeu- (en. °P de tweede vraag, of de S. D. A. P. dan niet haar medewerking zal ver enen. bij een mobilisatie, gaf de heer ^barda ten antwoord; e S. D. A. P. is met volle °vertuiging bereid, werk- aam te zijn tot behoud van e nationale zelfstandig- 1 eid zij acht gewapende aUdsverdediging echter gilmoord en zou haar mede- 'erking daaraan dus niet erleenen. Bet is nu duidelijk genoeg. .Alleen over de vormen van een ac- 6 der S.D-AP. tegenover een mobilisa- bjj dreigend oorlogsgevaar, dus a lori tegenover een bevel tot gewa lde landsverdediging, heeft de heer ^arda zich niet nader kunnen uit breken: „De vorm van iedere actie ^Ugt af van de omstandigheden en zal ons," zoo zeide hij, „tot een ^klaring daarover niet kunnen bren- V. .Albarda's nieuwe verklaring betee rt voor ons land en volk iets heel Internationaal comité gevormd 400 gestolen Het vijfde postvliegtuig De „Palembang" gestrand VRAGEN VAN EEN FASCISTISCH KAMERLID OVER DE ACTIE DER SLAVISCHE GEESTELIJKHEID J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Nadere bijzonderheden Verscheidene zeelieden verdronken Eén doode Berenguer ziet den toestand niet duister in. Revolutie niet waar schijnlijk. Maar als zij komt, zal haar de kop worden ingedrukt De Duitsche Volkspartij J. J. WEBER ZOON 15-jarig meisje vermoord Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. S9Ï0. ^SONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per *wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. VRAAG- EN A A.VBO D - AD VE RTEN - TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bq vooruit beu Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cU per regel. sbonné*» op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Qflflfï ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I UUUU."" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een band. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger. Concludeerden wij de vorige week aanleiding van Albarda's desbe- ^ttende verklaringen in de Kamer, dat 8- D. A. P. in geval van oorlogsge- voor de regeering onbetrouwbaar zijn door de uiterst pertinente J^gen van den minister-president na- en nog erger in het nauw gedreven, de heer Albarda zich gisterenmid- - in de Kamer nog duidelijker moe- uitdrukken; en na 's heeren Albar- a's nieuwe verklaring is onomstootelijk ^men vast te staan, dat de S. D. A. P. v dreigend oorlogsgevaar niet alleen IgS. Bet behoeft ons verder niet meer te .^eresseeren, welke vormen van ac- I® de S.D.AP. ingeval van mobilisatie- r®*el, enz. zal kiezen: in ons wettig ge en parlement, tegenover een wettig- r^elende regeering, heeft de heer Al- ^da verklaard, dat de SJD.AP. bij gend oorlogsgevaar, natuurlijk on- ks het bevel der wettige regeering, k'«t zal medewerken tot gewapende Adsverdediging. °ok niet als wij ons nationaal ver- ^digen moeten naar het oordeel wettige regeering. heer Albarda heeft zijn partij ®röiede gekenmerkt als een eventueel- lt.v°lutionnaire, als een staatsgevaar- partij. -Biermede zullen onze autoriteiten van dde aan rekening hebben te houden. S.D.AP. zal zich in de ure des v&ars niet nationaal gedragen; zij wil 1 land weerloos overleveren aan den ^ten den besten indringer en daar- 'r de kans vergrooten, dat juist ons d het terrein van den strijd wordt lette eens op het Fransch-Belgi- S streven, bij 'n komenden Fransch- ^tschen oorlog niet België maar N e- ,6rland tot gevechtsterrein te doen °rden: daartoe worden dé Fransche en (j^Sische grenzen aan de Duitsche zij- |)j. «hermetisch" afgesloten, daartoe is J Antwerpen extra spoorwegenaanleg tn de richting van Nederland!) Beaiiseeren wij ons den toestand: Uneer een buitenlandsch leger ons c d bedreigt en wij ons gedwongen zien tot afweer, èn uit hoofde van Nationale verplichtingen èn uit Cfde van onzen plicht, Nederland niet Gevechtsterrein te doen worden en en kind te beschermen, dan zal D. A. P. weigeren, den nationalen te vervullen; de regeeringsge- e Partijen zullen haar plicht ech- "èl begrijpen en hoogstwaarschijn- 2al de bultenlandsche vijand een f burgeroorlog tot machteloosheid \°eQlc* laHd kunnen binnendringen en °esten. En de buitenlandsche vijand w" k zijn, dank zij mede de buiten- WLOUQe socialisten, die niet eenzijdig apenen willen. Wat er dan van ons Volk terecht komen zal?! heer Albarda heeft verklaard, dat a. P. wel bereid is, werkzaam te tot hehoud van de nationale zelf- ^^'sheid, maar hij heeft er terstond \,toeSevoegd, dat de S. D. A. P. die aildigheid niet door middel van ge- landsverdediging wil trachten gouden. Vq. 2e8t dus openlijk tot het buiten- «Kom maar gerust op met uw (^S> *i] zullen geen verzet bieden!" V. Bie wijze denkt de heer Albarda te zijn „tot behoud van de nationale zelfstandigheid". Nog wel „met volle overtuiging". Door de nieuwste verklaring van den heer Albarda is o.i. een ernstige toe stand geschapen. Wanneer ons volk ook geheel bui ten zijn schuld zich met dood en verderf bedreigt ziet, dan zal de S. D. A. P. het parool doorgeven: „Handen in de zakken!" en beide oorlogvoerende partijen zullen met onze arme bevolking kunnen doen wat zij willen, wat zij in haar voordeel rekenen. En dat zegt de heer Albarda nu al reeds bij voorbaat! Als ware het een invitatie: „Welkom, vreemdeling!" De S. D. A. P. toont zich niet alleen nationaal onbetrouwbaar, maar ook positief staatsgevaarlijk. Onze weerlooze bevolking weet nu; wat zij in oorlogsnood van de S. D. A. P. te verwachten heeft. De S. D. A. P. zal haar aan haar lot overlaten. De burgerij houde er terdege reke ning mee. Te Rome is een internationaal comité ge vormd, met voorloopige goedkeuring der ker kelijke autoriteiten, tot viering van den 40sten verjaardag van de uitvaardiging der Encycliek „Rerum Novarum." Deze viering zal geschieden door een internationale bede vaart op den datum van den verjaardag: 15 Mei 1931. Voorzitter van het comité is de advocaat commendatore Pericoli. Voor Nederland is lid: B. Eras. De bedevaart zal bestaan uit werkgevers en werknemers. Hedennacht is in het dorp Oastricum op vier verschillende plaatsen ingebroken. Gelukkig is slechts bij één van hen, zooals tot nog toe gebleken is, gestolen. Het schijnt, dat de dief (ven) het uitsluitend op geld hadden gemunt, daar andere voor het grijpen zijneïe waardevolle voorwerpen onaangeroerd zijn gelaten. Allereerst is bij „De Rustende Jager" een bezoek gebracht. Hier is men door het verbrijzelen van de zware spiegelruit van de voordeur weten binnen te komen. In de kamer, achter het buffet gelegen, werd uit een bureau een geldkistje, inhou dende ongeveer 300weggenomen, ter wijl een naast het buffet staand zakje geld, hetwelk gisterenavond uit het buffet was genomen, van zijn zilveren inhoud werd ontdaan. In totaal hebben de inbre kers in De Rustende Jager 400 buit gemaakt. Verder wordt tot nu toe niets vermist. Ook is de woning van ds. Van Poelgeest bezocht, waartoe men zich toegang ver schaft heeft door een ruit in de achter kamer in te drukken en een raam op te schuiven. Hier wordt echter niets vdrmist. Vaii de firma Heideman hebben de in brekers het woonhuis en den daar tegenover liggenden winkel tot operatie-terrein geko. zen. Met een gonjezak is een ruit van het woonhuis ingedrukt en hier heeft men alles overhoop gehaald. Op het oogenblik is echter nog niets vermist. Den winkel is men binnengekomen door een ruit aan de achterzijde te vernielen. Waarschijnlijk is ook hier niets weggehaald. De Castricumsche politie, die van de daders nog geen spoor ontdekt heeft, zet het onderzoek ijverig voort. Te Karachi Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het vijfde postvliegtuig, op weg naar Nederlandsch-Indië, de P. H. A. G. A., Dinsdag te 4.50 uur uit Bushir is vertrok ken en te 10.13 uur te Djask is geland. Vandaar vertrok het toestel te 11.18 uur en arriveerde te 18.02 te Karachi. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Het vrachtschip „Palembang" van den Rotterdamschen Lloyd, op de uitreis naar Nederlandsch-Indië, is gisteravond te 7.45 uur, bij het verlaten van den Waterweg, tusschen Rood I en Rood IX, bij laag wa ter aan den grond geraakt. De sleepbooten „Hudson" en „Blanken burg" bevinden zich in de nabijheid. Het schip heeft te kennen gegeven voor- loopig geen sleepboothulp te aanvaarden, om met hoog water dat gisternacht te 2 uur opkwam op eigen kracht te trachten vlot te komen. Er bestaat geenerlei gevaar. Weer vlot Nader wordt gemeld: Het vrachtschip „Palembang" is in den loop van den avond vlot gekomen en. heeft zijn reis vervolgd. Omze Romeinsehe correspondent schrijft ons: Eugenio Coselschi. directeur en hoofdredac teur van het schunnige weekblaadje „Vo- lonta dTtalia" en aanvoerder in den strijd tegen Joego-Slavië om het bezit van Dal- matië. zal in de Kamerzitting van 26 No vember aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, Mussolini, eenige vragen stellen omtrent de actie der Slavische geestelijkheid in Istrië. Deze heer met zijn. ofschoon ver- italiaanschten, typisch Sloveenschen naam, wenscht te weten: „welke maatregelen er genomen zijn om „de voortdurende anti-Italiaansche propa ganda der Slavische priesters in Istrië waar- „van de gevolgen onlangs bleken door den „moord met voorbedachten rade op een aller- „edelsten opvoeder te Görz, tegen te gaan.; „en of de Minister er ook aan denkt om, „krachtens den geest welke tot de gebeur- „tenis der verzoening leidde, de aandacht „der hoogste kerkelijke autoriteiten te rich- „ten op de noodzakelijkhe'd van een spoe- „dige en spontane medewerking hunner- „zijds voor de nationale rust, niet zoozeer „om onduldbare misbruiken tegen te gaan, „dan wel om die, met hooghouding van de „heiligheid der priesterlijke zending, tijdig „te voorinnen, door de onverbeterlijke Sla vische politicasters te vervangen door vro- „ir.e Italiaansche geestelijken." Enz. Het feit dat deze vragen gesteld kunnen worden en maar liefst rechtstreeks aan Mussolini, zegt natuurlijk zeer veel in Ita lië, waar de Kamerleden het wel uit hun hoofd zullen laten om zoo maar lukraak in lichtingen te verzoeken. Dat bovendien Mus solini reeds bij voorbaat de beantwoording van zich afgeschoven en aan den onder- nilnister Arpinati verzocht heeft om in zijn naam de opvatting der regeering uiteen te zetten, schijnt er op te wijzen, dat men er niet aan denkt den ondervrager met een Muit ie in het riet te sturen. Het gaat dus om het vrijwel geheel door Slovenen bewoonde Istrië dat na den oorlog van Oostenrijk werd afgesneden en aan Ita lië kwam. De Slavische priesters zouden daar een voortdurende anti-Italiaansche actie voeren, waarvan, bij voorbeeld, de moord op een opvoeder te Görz het gevolg was. Nemen we dezen moord het eenige genoemde bewijs even onder de loupe. Te Vipigliano, bij Görz, werd een maand ge leden de schoolmeester Sottosanti vanuit een hinderlaag op den dremoel zijner wo ning neergeschoten. Ongetwijfeld is dat een moord welken wij niet zullen probeeren goed te praten. Maar het valt niet te ontkennen dat de „alleredelste opvoeder" dezen moord zelf krachtig heeft uitgelokt. De Siciliaan Sotto santi toch is een paar jaren geleden straat arm naar Istrië getrokken en heeft zich daar aangeboden om de Slovenen te italia- niseeren. Zijn werkzaamheid voor de fas cisten had o.a. ten gevolge dat hij den laat- sten tijd een villa bewoonde. Als onderwijzer duldde hij niet dat zijn leerlingen, ook buiten de school. Sloveensch spraken of zich Slovenen toonden. Wanneer een kind zich niet in perfect Italiaansch wist uit te drukken of per ongeluk een Slo veensch woord gebruikte, was het zijn ge woonte om dat kind te dwingen den mond te openen, opdat hij er in spuwen kon om zoo dien „besmetten" mond te reinigen. Zijn actie was er vooral op gericht om den meisjes wat „verede1end en beschavend Batiinsch bloed" bij te brengen. Te dien einde nam hij ze mee naar huis met weinig edele bedoelingen. Zijn vrouw stond hem ter zijde in de keuze zilner slachtoffers. Hoe ver de justitie afgezakt is in Istrië, bewijst een rekest dat tegen deze schand daden bij de autoriteiten werd ingediend. Het protest durfde men alleen baseeren op de overweging dat.Sottosanti zwaar tuber culeus was. Wat nu de hetze tegen de Slavische gees telijkheid betreft welke na dezen moord weer heviger dan te voren is opgelaaid, schijnt het dat de pastoor van Vioigliano den on- gehoorden moed had om Sottosanti op het satanische van zijn gedrag te wijzen en hem eens of meermalen de H. Sacramenten te weieeren. De fascistische militie arresteerde dezen pastoor onder groot lawaai onmid dellijk na het misdrijf, onder beschuldiging van er de aanstichter van te zijn en van Sottosanti, toen deze stervende was. zijn geestelüken bijstand geweigerd te hebben. Talrijke getuigen echter hebben bevestigd dat de pastoor zich oogenblikkelijk naar de plaats van het misdrijf begaf en de Gene rale Absolutie verleende. Ook het Vaticaan heeft zich in de zaak gemensrd en de pas toor is weer in vrijheid gesteld. Niettemin blijkt uit de vragen van Cosel schi dat de groep, wier leider hij is, een nieuwen aanslag wil plegen op Istrië, en dat nog wel met de hulp der Overeenkomst van Lateranen welke juist dit laatste beetje vrij heid garandeert. De kwestie toch is dat deze Overeenkomst aan de nationale minderheden van Italië bpt recht toekent, zijn godsdienst te belijden en onderrichting van zijn gods dienst te ontvangen in de landstaal. Want daarop is heel het streven van Co selschi c.s. gericht: het Sloveensch en de Slovenen moeten worden uitgeroeid. En de vervanging der „onverbeterlijke Slavische po liticasters door vrome Italiaansche priesters" zou een groote stap in die richting zijn, doordat de Italiaansche geestelijkheid in het algemeen vanzelf geen Sloveensch spreekt of verstaat. Het moet niet onmogelijk worden geacht dat uit dit relletje vrij ernstige gevolgen voortvloeien. Te meer omdat het Vaticaan, door middel der „Osservatore Romano", reeds eenige malen getoond heeft hier ge heel aan de zijde der onderdrukte Slovenen te staan. Het einde eerlang te wachten Ondanks de hoopvolle berichten van de vorige week is sinds Zondagavond in den toe stand van het Eerste Kamerlid J J. G. baron van Voorst tot Voorst een algemeene ver zwakking ingetreden, zoodat het einde eer lang is tegemoet te zien. Naarmate Jan en Alleman In onzen zeer verwenden tijd Steeds meer en meer en met aplomb In allerlei soort auto's rijdt. Groeit ook het ongelukken-tal, Dat daaglijks langs den weg geschiedt. Respect toch voor den medemensch Groeit in datzelfde tempo niet! En meer en meer komt in de krant Een zinnetje, zoo schunnig, voor, Na de vermelding van het feit: De automobilist reed dóór Men rijdt een mensch dus overhoop En drukt dan op het gas-pedaal, En juist als een sluipmoordenaar Gaat dan de lafaard aan den haal! Kijk, dat is juist zoo ordinair, Want is het wél of niet zijn schuld, Het is en blijft toch een gebod. Dat hij zijn menschen-plicht vervult. En daarom walgt men van den vent, Die zóó fatsoensbegrippen mist En recht heeft op een and'ren naam Dan dien van automobilist! MARTIN BERDEN Omtrent de verduistering van f 150.000, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, in verband waarmede de heer J. W. M., di recteur der Handels- en Landbouwbank te den Haag, zich bij de politie heeft aangege ven, kan nog gemeld worden, dat in de krin gen van den heer M. groote ontroering is gewekt, toen bekend werd, dat deze zich bij de justitie had aangemeld. De heer M. was in Gereformeerde kringen een zeer geziene persoonlijkheid en genoot aller achting. Hij had in verschillende bestu ren zitting en was lid van diverse comité's. Bij zijn vrienden was van de financieeie moeilijkheden van den heer M. niets bekend. Wel was van algemeene bekendheid, dat de Handels- en Landbouwbank in den laat'ten tijd niet liquide was. Men schreef dit echter toe aan den algemeenen slechten economi- schen toestand. De bank had hieronder wel P;r in het bijzonder te lijden, daar zij haar üeten grootendeeJs op landbouwgebied verstrekt had. Eenige dagen geleden heeft er een bijeen komst plaats gehad van belanghebbenden bij de Handels- en Landbouwbank. Er was toen een bepaalde strooming in deze vergadering, welke bereid was de bank weer liquide te ma ken, mits de directeur wenschte af te treden. Deze wilde echter hier niet op in gaan. Van eventueele verduisteringen door den heer M. wist toen nog niemand iets. Hoe de verduistering zou zijn gepleegd, weet men op het oogenblik nog niet, evenmin als vast staat, welke maatschappij het meest door den heer M. benadeeld is. Een accountantsonder zoek zal een en ander moeten uitmaken. Alleen kan nog medegedeeld worden, dat de déconfiture, waarin de Handels- en Land bouwbank moet verkeeren, slechts voor een deel te wijten kan zijn aan de gestie van den heer M., die een rekening bij zijn bank had loopen. Voor het overige moet de huidige toestand het gevolg zijn van aanzienlijke verliezen op het gebied van landbouwcrèdieten. Deficit boven een millioen? Het onderzoek der politie naar de verduis tering heeft uitgewezen dat de heer Mekking zich inderdaad ruim een ton onrechtmatig heeft toegeëigend. Een voorloopig onderzoek in de boeken der bank heeft aan het licht gebracht, dat de heer Mekking gedurende langen tijd telkens kleine en groote bedragen, die aan de bank toebehoorden, voor privé- doeleinden heeft gebezigd. Hoe de verduiste ringen hebben plaats gehad, weet men op het oogenblik nog niet. Dit zal eerst door een accountantsonderzoek kunnen blijken. Ook wordt nagegaan in hoeverre de verschillende christelijke instellingen, waarvan de heer Mekking penningmeester was, zijn benadeeld. Zoolang het politie-onderzoek duurt wordt de heer Mekking in arrest gehouden. Daarna zal het van het oordeel van den rechter commissaris afhangen of de heer Mekking in verzekerde bewaring zal worden gehouden. Wat de deconfiture der Handels- en Land bouwbank betreft, kan worden medegedeeld, dat de crisis, die speciaal het land- en tuinbouwbedrijf, waaraan de bank de meeste harer credieten verstrekte, teistert, blijkt de oorzaak van de débacle te zijn. Het deficit der bank moet, naar de „Tele graaf" meldt, het bedrag van een millioen gulden overschrijden. Er is nog niet geble ken wie de dupe hiervan zullen worden, na melijk de aandeelhouders of de vele christe lijke instellingen en particulieren, wier geld zaken door de bank werden geregeld. Er schijnt grond te zijn voor de vrees, dat ook ce cliënten der bank ernstige schade zullen lijden. Surséance van betaling aangevraagd In de vergadering van commissarissen van de Handels- en Landbouwbank is gis terenmiddag het besluit genomen surséance van betaling aan te vragen. Boven de Ionische Zee heeft gedurende 48 uur- een hevige storm gewoed, die oa. te Syracuse groote schade heeft aangericht. Iq de haven werden tal van schepen ver nield. Een aantal zeelieden is door verdrin king om het leven gekomen. Ook de te velde staande gewassen hebben ernstig te lijden gehad. koop dan een paar stennscboenen bij PRESBURG. Gr. Houtstraat 88, Haarlem en *t leed is geleden! Een noodlottige samenloop van ongevallen Een Curtiss-jager, bestuurd door den eersten luitenant der infanterie, gede. tacheerd bij de luchtvaartafdeeling te Bandoeng, T. J. W. F. M. Supheert, is tijdens een vlucht neergestort. Het toestel werd beschadigd. Luitenant Supheert bleef ongedeerd. Een tweede Curtiss-toestel, hetwelk boven het gevallen vliegtuig cirkelde, raakte, zeer laag vliegend, met een vleugel den grond. Het toestel groef zich in den mod der. De bestuurder van het tweede toestel, de adjudant-onderofficier Schmetz, werd hierbij gedood. In het Palacio de Buenavista te Madrid heeft generaal Berenguer, de Spaansche minister-president, een medewerker ont vangen van „l'Ami du Peuple". het door de „Figaro" uitgegeven anti-socialistische volksblad. 43e interviewer, die verzekert, dat de ge neraal een buitengewoon opgewekt man is, die zijn glimlach alleen maar prijs geeft om te schaterlachen, herinnert aan zijn merk waardige loopbaan: opperbevelhebber in Ma rokko: gearresteerd; veroord3eld tot twin tig jaar vestingstraf; amnestie; chef van het militaire huis des konings; in den adelstand verheven; thans dictator. Ik rust uit wanneer ik werk. zeide Beren guer. Op het oogenblik leven wij in een overgangsperiode tusschen de dictatuur en den normalen toestend. We moeten de din gen weer op hun gewone plaats zetten, doch dit voorzichtig deen. Wij gaan met vastberaden pas op het grondwettelijk nor male aan, en over eenigen tijd zal iedereen tevreden zijn. Het einds van de dictatuur van Primo de Rivera was het begin eener agressieve reactie; zij, die gedurende de dictatoriale periode hadden gezwegen, kwamen in hevige beroering. Zij eischten vrijheden, zooals er nog geen hadden gehad. Het lijdt geen twijfel of ze hebben volgelingen ge maakt, maar stellig niet zooveel als ze zich verbeeldeD. En ik vrees, dat him op een goeden dag een ernstige teleurstelling wacht. Berenguer wees er op, dat de actie der vakorganisaties niet zoo dreigend is als zij wel lijkt. Ge weet zoo betoogde hij dat de Spanjaarden charmante lieden zijn, maar een ware neiging tot overdrijving be zitten. Wanneer een fabriek haar deuren sluit, zien zij een „groote staking"; een onweer in Andalusië doet hen zeggen, dat de geheele streek is weggevaagd en wan neer zij zien, dat de arena's vol zijn met lieden, die zijn gekomen om naar republi- keinsche sprekers te luisteren, concludeeren zij, dat binnen acht dagen de republiek zal worden uitgeroepen! Nadat Berenguer had verzekerd, dat de verkiezingen wel degelijk zullen worden ge houden (men weet, dat de datum intus- schen is vastgesteld: begin Maart), zeide hij, dat het geen twijfel lijdt of zij zullen in de Cortès een meerderheid voor de mo narchisten opleveren. Toen de interviewer schuchter opmerkte, dat men overal over een revolutie in Spanje spreekt, weerklonk een luide lach De revolutie? Zij leeft in de verbeelding der Spanjaarden. Hoe wilt ge dat men re volutie zal maken, daartoe is immers de steun van het leger noodig. En dat leger is den koning innig toegewijd. Er zijn weliswaar republikeinsche officieren, buiten het kader, maar zij hebben niet den min sten invloed op het geregelde leger. En als de revolutie desondanks komt? Dan zal haar onmiddellijk de kop wor den ingedrukt, daar kunt ge van op aan, verzekerde Berenguer. Een politieke revo lutie is in Spanje niet mogelijk; een sociale misschien, indien Europa er in volhardt zich niet te organiseeren. En dan nog dan zal Spanje het laatst door de ramp worden getroffeh. Onlusten te Barcelona. Naar gemeld wordt hebben in het Zuiden van Barcelona in Spanje botsingen plaats gehad tusschen arbeiders en politie. In het havenkwartier ontstond een geregeld vuur gevecht tusschen beide partijen, waarbij 2 arbeiders gedood en 3 gewond werden. Alles weer rustig te Madrid. De met het oog op de wanordelijkheden der laatste dagen gesloten scholen en uni versitaire cursussen te Madrid hebben het werk weer hervat. Alles is volkomen rustig. Dr. Scholz treedt af als voorzitter De leider van de Duitsche Volkspartij, dr. Scholz, heeft zich om gezondheidsredenen ge noopt gezien zijn functies neer te leggen. Het bestuur had eenstemmig besloten dr. Scholz dringend- te vragen zijn besluit in te trekken, indien zijn gezondheid dit ook maar eenigszins toeliet. Hij bleef echter bij zijn besluit. Thans zal Rijksdagafgevaardigde Dingel- dey als voorzitter voorgesteld worden. Het tekort bq de Handels- en Landbouw bank te Den Haag wordt op meer dan een millioen geschat. Protestvergadering van den Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren te Utrecht tegen het maal- en menggebod. Meisje te Blijerheide door haar broeder vermoord. S_s. „Palembang" in den mond van den Waterweg aan den grond gevaren en weer vlot gekomen. Een internationaal comité voor de 49e herdenking van den 40sten verjaardag der „Rerum Novarum". De toestand van baron Van Voorst tot Voorst is zeer achteruitgaande. Verklaring van den heer Albarda In do Tweede kamer. Bij een vliegongeluk in Ned. Indië is een adjudant-onderofficier gedood. De Tweede Kamer zette gisterenavond de behandeling van de begrooting van Buiten]. Zaken voort. Een motie-Lingbeek inzake de salarissen der onderwijzers-kloosterlingen. De Fransche regeering beperkt den in voer van Nederlandsch fok vee. De koningskwestie in Hongarije. Een communiqué van het ex-koninklijk huis. De regeeringsverklaring van Jaspar. Aanzienlijke vermindering van de salaris sen van het staatspersoneel als gevolg van het tekort op de Italiaansche begrooting. Berenguer verklaart in een interview, dat een revolutie, als zij komt, waaraan hij ech ter niet gelooft, onverwijld de kop zal wor den ingedrukt. Het aftreden van Raonl Péret als minister van justitie zon op aandrang van president Doumergue zijn geschied. Barometerstand 9 uur vjm.: 756 achterïlit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten mengen worden opgestoken cm 4.30 uur. Hoogste barometerstand 771.6 te La Coruna. Laagste barometerstand 746.1 te Shields. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid westelijke wind, later tijdelijk afnemende en krimpende wind, nevelig tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien en zachter. Dader meldt zich bij de Justitie. Het 15-jarig Duitsche meisje Josephine Lijnen, dat den latsten tijd te Bleijerheide in de gemeente Kerkrade woonde, is in den nacht van Maandag op Dinsdag door haar 22-jarigen broer S. vermoord. Hij had sinds eenigen tijd het voornemen zijn zuster te dooden, vermoedelijk daar hij zich ergerde aan haar lichtzinnige leefwijze. Omstreeks elf uur Maandagavond begaf hij zich per fiets naar Bleijerheide, waar hij zijn zuster dwong met hem terug te keeren naar Würselen, even over de Nederlandsche grens gelegen. Daar heeft hij het meisje met haar halsdoek geworgd en haar daar na een prop in den mond geduwd, omdat hij er niet zeker van was, dat de dood reeds was ingetreden. Hij heeft het lijk op een weEand nabij zijn woning laten liggen, Dinsdagmorgen heeft S. L. aangifte by de justitie gedaan. Uit niets bleek, meldt de „Telegraaf", dat L. berouw van zijn daad had; integendeel, glimlachend deelde hij mede het meisje vermoord te hebben en het lichaam in een weEand te hebben gesleept. Het was be kend, dat zijn zuster den laatsten tijd on danks haar leeftijd omgang met een jon gen Duitscher had. Reeds meerdere malen, had zij met haar familieleden daarover oneenigheid gehad. De justitie te Aken heeft zich gisteren naar de plaats des misdryfs begeven en het lijk in beslag genomen. L„ die ook nog ge tracht had, gelukkig zonder resultaat, den geliefde van zijn zuster te vermoorden, is in verzekerde bewaring gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1