3000.- 1750.- 1250.- 125, f50.- f40. EIGEN WONINGEN RUST BUREAUX NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17620 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DANK ZU GEMEENTELIJKE MEDEWERKING JUIST BESCHEID Diepe val R.K. Staatspartij De onrust in Spanje Universiteit te Sevilla gesloten Schip aangevaren op de Schelde 7 personen verdronken Trekt Pilsudski zich terug? Voorloopig met vacantie Een telefoonhistallatie voor Vaticaansche Stad Zware fabrieksbrand te Uithoorn De bacon-fabrieken gedeeltelijk uitgebrand Mgr. Pacificus Bos O. M. Cap. Albarda en een conservatief Lagerhuislid Handel ia Russisch geld De postvluchten op Indië Wervelstorm te Oklahoma Voorloopig 18 dooden Voornaamste cWieuws 0 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De gruwelijke moord te Bennekom Jan Hoek door het Arnhemsche Hof tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbeL Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- 1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een band. sen voet of een oog bij verlies van een duim ol wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *a anderen vinsec. Een huis met tuin in eigendom te bezitten is een der grootste wensehen, misschien wel de grootste wensch van velen, vooral ten plattelande. Voor een eigen huis heeft de bewoner een veel grootere liefde dan voor een huurwoning. De wensch een eigen huis te bezitten spoort den mensch tot sparen aan. Liefde voor woning en grond (tuin en moestuin) wordt door het verkrijgen in eigendom bevorderd. Als het beste middel om de inwoners in de gelegen heid te stellen hun levenswijze enz. moreel zoo hoog mogelijk te houden, wordt dan ook beschouwd verstrekking van goede, gezonde woningen naar stand en behoefte in eigendom. Door het Rijk wordt dit den laatsten tijd ook ingezien. Dé regeering heeft dan ook reeds te kennen gegeven, dat er in het algemeen geen bezwaar is om met Rijksvoorschot gebouwde woningen in eigendom van de bewoners te doen overgaan. Sedert eenige jaren volgt de regeering dan ook den regel, dat zoo genaamde woningwetwoningen met hare toestemming aan particulieren kun nen worden verkocht, mits die verkoop geschiedt o.a. onder voorwaarde, dat de woningen zullen worden bewoond door den kooper, zoolang deze metterwoon in de gemeente gevestigd is, en de om standigheden, die voor ieder geval af zonderlijk beoordeeld moeten worden, zóó zijn, dat de overdracht van den eigendom aan den kooper-bewoner eco nomisch verantwoord is. Ter bereiking van het doel heeft de regeering onlangs voorwaarden gesteld, die zooveel mogelijk waarborgen, dat de woning niet een voorwerp van minder gewenschte exploitatie wordt. Het zijn al weer de gemeentebesturen, die in deze een taak hebben te ver vullen. Ter vergemakkelijking van de bemoeiingen van de gemeentebesturen in deze heeft de regeering een leidraad doen samenstellen, waarbij ook in aan merking is genomen de omstandigheid, dat de koopers den vollen kostprijs niet aanstonds, maar wel in termijnen uit eigen middelen kunnen betalen. In ver reweg de meeste gevallen zal de koop som niet in contanten kunnen worden voldaan. De gemeente kan dan bij den verkoop de behulpzame hand bieden, door het verstrekken van een voorschot, dat behoudens vervroegde aflossing ter beslissing van Burgemeester en Wet houders, moet worden terugbetaald in ten hoogste 30 gelijke annuïteiten of in 30 gelijke jaartermijnen, vermeer derd met de verschuldigde rente. De woning wordt met den daarbij be hoorenden grond verkocht ingeval zij nieuw gebouwd is tegen kostprijs, en in andere gevallen tegen een door drie deskundigen te bepalen prijs. De woning kan echter voor een proef tijd van ten hoogste een jaar aan den belanghebbende worden verhuurd te gen een huur, gelijk aan het bedrag, dat een kooper, die tot den vollen kost prijs voorschot zou ontvangen, zou moe ten betalen. De aflossing, die in de be taalde huur is begrepen, komt dan te zijner tijd in mindering op de koop som. Burgemeester en Wethouders zullen vorderen, dat een kooper ten minste 10 pCt. van de koopsom bij het sluiten van den koop uit eigen middelen be taalt. De woning wordt bij de over dracht hypothecair voor het restant van de koopsom verbonden. Bovendien rusten, zoolang het voor schot niet volledig is afgelost, op den kooper nog eenige verplichtingen, die ook gelden voor iederen volgenden ver krijger. Hij moet de woning zelf bewonen of, met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, doen bewonen door fami lieleden. Hij moet, ten genoegen van Burge meester en Wethouders, de woning be hoorlijk onderhouden, haar tegen brandschade verzekeren en de grond en andere lasten tijdig voldoen. Hij mag de woning niet veranderen ot afbreken, nóch haar vervreemden of bezwaren of er zakelijke rechten op vestigen, zonder toestemming van het gemeentebestuur, dat daaraan voor waarden kan verbinden. Het gemeentebestuur kan dus toe stemming geven de woning te ver vreemden of over te dragen aan een ander; in dat geval moet de verkooper den nieuwen verkrijger zich bij de acte doen verbinden tot dezelfde verplich tingen, waartoe de aanvankelijke koo- Per zich bij den koop heeft verbonden, rast inbegrip van de verplichting om °ok op zijn beurt bij verdere vervreem ding of overdracht deze bedingen te maken. Ook is nog een verplichting, dat na het overlijden van den kooper de wo ning bewoond moet worden door een of meer van diens erven of door zijn we duwe of door bloed- of aanverwanten in de rechte Unie van één der hier ge noemde personen. De verkoop van een woning met steun van de gemeente geschiedt voorts onder bepaling, dat, indien de kooper zich van zijn bezit wenscht te ontdoen of over leden is. de gemeente bevoegd zal zijn, de woning over te nemen voor een door drie deskundigen te bepalen bedrag. Wanneer de gemeenten willen mee werken, zal dus menig inwoner aan een woning in eigendom geholpen kunnen worden. Wat voor velen een groot ge luk zal beteekenen. Bovendien zal een ieder den maatregel uit een oogpunt van verbetering der volksgezondheid en volkshuisvesting met warmte moeten toejuichen, omdat daardoor regelrecht het ongetwijfeld meest voor de hand liggende doel der woningwet het bouwen van goede woningen, gepaard gaande met de opruiming van krotten wordt bevorderd. „Mijn «doel bij het bespreken van de salariskwestie," zoo sprak Mgr. Nolens Dinsdag in de Kamer, „was een weg aan te geven, waarlangs rust zou zijn te krij gen en waardoor tevens zou kunnen worden voorkomen, dat over de bezoldi ging jaarlijks in de Kamer moet worden gesproken." Rust is dringend noodig en de geheele rechterzijde, benevens de Vrijheidsbond, zijn het daarover roerend eens, alleen de S. D. A. P. en haar trouwe volgelingen, de V. D.-ers, willen de amc- tenarenbezoldiging gaarne behpuden als voorwerp van jaarlijks terugkeerende politieke agitatie. In 1928 heeft minister De Geer al een poging gedaan om rust te brengen. Bijna een heel jaar heeft de Centrale Com missie toen werkelijk dag en nacht ge werkt en het resultaat is geweest het tegenovergestelde van hetgeen de regee ring zich als doel had gesteld, getuige de motie der sociaal-democraten, waar in de regeering werd uitgenoodigd een herziening van het Bezoldigingsbesluit te bevorderen, en de actie der ambtena ren en onderwijzers gedurende de laatste maanden. Men mag deze zaken beoordeelen, zoo- als men wil, maar ontkend zal niet kunnen worden, dat minister De Geer op werkelijk meesterlijke wijze dezen eisch bestreden heeft aan de hand van de indexcijfers, het bedrag van hetgeen per belastingbetaler per jaar betaald wordt en dat van 26.19 in 1921 gedaald is tot 22.78 in 1927, terwijl het inko men per hoofd van de bevolking daalde van 625 tot 522. Aan de handelingen van de Kamer zal bovendien nog een lange staat van cijfers worden toege voegd, maar alhoewel deze nog niet be kend is, mag toch wel worden aangeno men, dat zijn betoog daardoor niet ver zwakt wordt. We hebben zelden een minister gezien, die zoo volmaakt de kwestie, die door hem behandeld wordt, beheerscht, als deze minister van financiën en we zijn er van overtuigd, dat zijn rede vele malen in extenso zal worden gedrukt. Toch is deze minister tér wille van de rust, die beslist noodzakelijk is, niet on genegen iets te doen, maar terecht vraagt hij en met hem de geheele regee ring, of het nu wel het juiste oogenbiik is voor een salarisverhooging. In tal van andere landen wordt overgegaan tot salarisverlaging en de vraag dient ge steld, of ook wij daar niet zeer spoedig toe zouden moeten komen, als nu tot verhooging werd overgegaan. De tijden zijn zorgelijk. De inkomsten van tal van particuliere maatschappijen en onder nemingen loopen sterk achteruit. Dui zenden en duizenden in land- en tuin bouw weten geen raad, hoe aan hun verplichtingen te voldoen. De prijzen van alle artikelen, noodig voor het nood zakelijk levensonderhoud, gaan in dalen de lijn. Men zou het in het land buiten den kring der betrokkenen niet verstaan als nu door den staat tot salarisverhoo ging werd overgegaan. Ook in ons kie zerskorps wordt in deze dagen, en zeer terecht, steeds luider de vraag gesteld, of ook wij aan deze actie voor salaris verhooging moeten meedoen. Om rust te krijgen wil de regeering echter wel gevolg geven aan de verlan gens van Mgr. Nolens. Met verschillende van dieps opmerkingen kan de regeering zich in hoofdzaak vereenigen. Het oogenbiik is niet gunstig, maar als de wind mocht draaien, dan zal de regeering het advies van de Centrale Commissie vragen over een verlaging van de te verhalen pensioenpremie. Een stemmigheid zou hierover hoogstwaar schijnlijk wel kunnen worden bereikt, omdat hier over de geheele linie een bate verkregen wordt. Mgr. Nolens heeft daarbij uitdrukke lijk aangegeven, dat het hiervoor niet noodig was te wachten tot elk symptoom van de malaise was uitgewischt. Een tweede punt waaraan de regee- riag gevolg zal geven is een wijziging van het georganiseerd overleg. Tot nu toe kon een voorstel eerst in behande ling komen, als de regeeringsdelegatie in overleg met de regeering er haar goedk uring aan had gehecht. Over wogen zal nu worden, om ook den afge vaardigden van de verschillende organi saties gelegenheid te geven bepaalde verlangens te maken tot een onderwerp van overleg. Ten slotte zal de regeering overwegen een periodieke herziening van het bezoldigingsbesluit, b.v. om de vijf jaar. Reeds eerder had de regee ring daarover gedacht, maar een voor stel in die richting was tot nu toe niet om advies gezonden aan de centrale commissie, omdat de minister opzag te gen het enorme werk van 1928, dat nu periodiek zou moeten worden verricht. Mogelijk dat dit bij herhaling echter meevalt. De herziening zal dan echter steeds plaats moeten hebben in verband met het welvaartspeil van de bevolking, zoodat deze herziening zoowel verhoo ging als verlaging ten gevolge kan heb ben. Geld op tafel, zooals verschillende organisaties thans eischten, komt er dus niet, daar is geen sprake van en dat zou in den tegenwoordigen crisistijd ook niet verantwoord zijn, maar de weg is bereid als de omstandigheden er aan leiding toe geven en dat is reeds heel wat. Voor de contract-arbeiders zal. reeds dadelijk iets gedaan worden om hun positie zekerder te maken. ij zijn de eenigen, die dus een positieve ver betering mogen tegemoet zien. Na de poging van de regeering in 1928 heeft Mgr. Nolens het initiatief genomen om rust te krijgen. Het moet eindelijk toch eens uit zijn met de agi tatie onder de ambtenaren voor sala risverhooging, waardoor de geheele bin- nenlandsche politiek vergiftigd wordt. Of het lukken zal, dient te worden af gewacht. Heel zeker zijn we er niet van, zoolang het bestaansrecht van tal van organisaties feitelijk slechts gegrond is op actie voor verhooging. Meer dan de katholieke fractie thans gedaan heeft, was op het oogenbiik niet verantwoord en mocht de actie toch worden voortge zet, dan kan men er van verzekerd zijn de toch reeds niet groote sympathie daarvoor in dezen tijd geheel te ver spelen. Onze minister-president heeft op de mobilisatie-rede van den heer Albarda het éénigste antwoord gegeven, dat jp die rede paste. Hij constateerde heel terecht, dat blij kens de rede van den heer Albarda de sociaal-demokratische Kamerfractie de regeering niet zal steunen, als deze bij mobilisatie een beroep op de Kamer doet. En om dit als vaststaand te kunnen constateeren, baseerde de minister zich niet alleen op Albarda's kersversche rede, doch liet hij uitkomen, dat der regeering evenmin was ontgaan, wat buiten de Kamer over deze kwestie ge zegd en geschreven was. De minister liet duidelijk blijken, dat hij den heer Albarda en diens party dóór had. De woordvoerder der S. D. A. P. had zich o.i., zoowel in de pers als in de Kamer, ook werkelijk meer dan genoeg tot bekentenissen laten dwingen: na zijn laatste redevoering was het volko men duidelijk, dat de S. D. A. P. bij een eventueel mobilisatie-bevel niet alleen onbetrouwbaar, maar tevens positief- staatsgevaarlijk zou blijken, en het kan ons alleen maar verbazen, dat „De Tijd1 het gisterenavond nog voorstelde, als zou het mobilisatie-debat in de Kamer „afgedwaald" zijn en als zou de sluwe heer Albarda ten slotte nog om de zaak heengepraat hebben. Neen, het is nu volkomen duidelijk, wat de heer Albarda bedoelt minister Ruys heeft hem begrepen, en in deze omstandigheden kon de minister niet anders verklaren dan dat de regeering uit dit alles haar conclusies zal trek ken dat zij 's lands wetten zal eerbie digen en opvolging van die wetten zal verlangen, waarbij zij zich gerugsteund weet door de groote meerderheid van ons volk. Ziedaar het juiste bescheid op het geredevoer en geschrijf van den heer Albarda. De S. D. A. P. wenscht zich buiten en boven de wetten des lands te plaatsen. Goed! Met dezen wensch zal rekening ge houden worden. Opdat we niet op een onzalig moment van die S. D. A. P.-sche liefhebberij de dupe worden. Schilder ernstig gewond Dinsdagmiddag is m het gebouw van den RK. Volksbond te Delft de 40- jarige schildersknecht W. V. van een, 15 meter hooge stelling gevallen- In bewuste- loozen toestand werd hij naar het gasthuis vervoerd. Zün toestand is hoogst zorgwek kend, De proe-adviezen Als no. 9 in de uitgavenreeks der R. K. Staatspartij is verschenen: „Het beleid der gemeente met betrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voorzie ningen, mede in verband met de belangen der groote gezinnen." Inleidingen hierover zullen gelijk bekend, worden gehouden door Mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder der gemeente Amster dam en den heer Y. Keestra, burgemeester der gemeente Culemborg in de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij van 29 November. Vooraf zal gaan een korte beschouwing over de nieuwe wet op de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten door prof. Mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Ten dien te der stemgerechtigde en advi- seerende leden van den Partijraad, werden in overleg met de prae-adviseurs een viertal al- gemeene richtlijnen van practisch gemeente politiek beleid na de totstandkoming der nieuwe regeling van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten opgesteld. Deze richtlijnen luiden als volgt: I Belastingen: 1. De personeele belasting dient niet hoofd bron te worden in het plaatselijke belasting stelsel. De mogelijkheid tot expansie, welke zij biedt, behoort eerst te worden benut, in dien door het gebruik maken van andere middelen, welke de gemeente ten dienste staan, een behoorlijke vervulling van haar taak niet voldoende is verzekerd. 2. Ten aanzien van de schoolgeldheffing worde rekening gehouden met de draagkracht der gezinnen. In het algemeen verdient het daarom aanbeveling, ook het aantal niet- schoolgaande minderjarige kinderen daarbij als maatstaf van aftrek te nemen. II. Bedrijven. 3. Bij de exploitatie van gemeente-bedrij ven worde de tarieven-politiek niet gebruikt om te- ontkomen aan een verzwaring van in komens- en (of) vermogensheffing. III. Sociale voorzieningen. 4. Voorzoover tengevolge der nieuwe rege ling aan dfe gemeente ruimere middelen ter beschikking komen, behooren deze allereerst te worden aangewend tot verhooging der zedelijke en lichamelijke volkskracht. Daar toe dienen te worden genomen krachtige maatregelen in het belang der Volksgezond heid, met name ter bevordering van den wo ningbouw; hierbij worde in het bijzonder ge let op de behoeften der kinderrijke gezinnen. De burgerlijke gouverneur van Barcelona meldt, dat de vakvereenigingen hebben be sloten de staking te eindigen. Te Sevilla is de staking verre van alge meen. De universiteit moest worden geslo ten wegens het geraas der studenten. In Valencia hebben de rector der universiteit en de deken der rechtsgeleerde faculteit hun ontslag genomen wegens de houding der stu denten. In Cordova hebben eenige arrestaties plaats gehad. In Alicante kunnen de bladen niet uit komen wegens de staking der typografen Gisteravond is op de Schelde voor Ant werpen het uitvarende, met steenen geladen Engelsche stoomschip „Continental Frigh- ter" in aanvaring gekomen met het binnen komende Engelsche stoomschip „Hebble". De „Continental Frighter" zonk onmid dellijk. Slechts drie personen, o.w. de ka pitein en de loods, konden door een in de nabijheid zijnd loodsbootje gered worden. Volgens de eerste berichten zouden er 7 personen verdronken zijn. Omtrent de scheepsramp op de Schelde te Antwerpen kan nog nader gemeld wor den, dat de stuurman en een stoker van 't gezonken schip nog kans hadden gezien aan boord te komen van het loodsbootje. Het aantal geredden stijgt hierdoor tot 5. Er worden thans nog 5 personen vermist, n.l. de eerste en de tweede machinist, 2 ma trozen en een stoker. De „Kurjer Warsawska' weet te melden, dat maarschalk Pilsudski voornemens zou zijn, zich eenigen tijd van de regeeringsza- ken te ontslaan en voor ontspanning een buitenlandsche reis te gaan maken. Men neemt aan, dat, nu in Polen een over- heerschende regeerlngsmeerderheid aanwezig is, Pilsudski het voornemen, dat hij reeds ge- ruimen tijd zou koesteren, om zich terug te trekken, eindelijk In een daad zal omzetten. Naar verluidt, zal de eerste zitting van de Sejm eerst op 9 December as., dus tegelijk met de opening van den Senaat, plaats vin den. Z. H. de Paus heeft hedenochtend in te genwoordigheid van den Kardinaal-Staats secretaris Pacelli de nieuwe automatische telefoon-installatie van de Vaticaansche Stad ingewijd. Deze telefoon-installatie is een geschenk van een New-Yorksche firma en omvat 800 nummers, waarvan er voorloopig 300 in ge bruik worden genomen. Op het schrijfbureau van den Paus is een gouden telefoontoestel aangebracht. is Iq den koepel van den St. Pietersdom is eveneens een telefoontoestel geplaatst. Vannacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het complex fabrieksgebouwen van de N. V. Uithoornsche Ba con-f abrieken. De brand werd eerst ontdekt, toen de vlammen reeds naar buiten sloegen en is ontstaan in de rookerij bij de worstfabriek. Enkele rookerijen. alsmede een gedeelte van dei. nieuwbouw zijn geheel afgebrand. Ook de kort geleden nieuw ingerichte instal latie der worstfabriek ondervond nadeelige gevolgen van den vuurgloed. Groote kwantiteiten worst en ham gingen verloren. De totale schade kan nog niet onmiddellijk worden vastgesteld, doch wordt door verze kering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brandweer van Uithoorn die over slechts een motorspuit beschikt, stond be trekkelijk machteloos tegen het vuur en be paalde zich tot het nathouden der aangren zende fabrieksgebouwen. Tegen 6 uur was men den brand, welke ongeveer half 3 uitbrak, meester. Een gedeelte van het bedrijf, dat 35 arbei ders omvat, staat stil. Huldiging te IJmuidenOost. Zondag 30 November zal te IJmuiden-Oost een huldiging plaats hebben van Z. D. H. Mgr. Pacificus Bos O. M. Cap. Apostolisch Vi caris van Nederlandsch Borneo (Wester af- deeling), Titulair Bisschop van Capitolias. Voor 25 jaar terug werd deze Missie door de eerw. paters Minderbroeders Capucijnen te Borneo gesticht en werd Z. D. H. Mgr. Bos in die Missie als Overste geplaatst. Des morgens te half elf zal te IJmuiden- Oost in de kloosterkerk van de Eerw. paters door Z. D. H. een pontificale Hoogmis wor den gecelebeerd. Te half 8 's avonds wordt in het patro naatsgebouw de feestelijke viering gehouden waarbij verschillende parochianen, o.a. be sturen der sociale vereenigingen, zijn uitge noodigd. Wat de een wenscht zon volgens den ander werkelijkheid zijn. Reuter seint, dat gisteren in het Engelsche Lagerhuis aan den minister van Buitenland sche Zaken, Henderson, gevraagd werd, waarom er geen militaire-, marine- of lucht vaart-attachés worden aangesteld bij het Engelsche gezantschap te Moskou. Hender son zeide. dat een van de redenen de wensch was om te bezuinigen. De conservatief Ashley antwoordde: „Als dat waar is, waarom roepen wij onze mili taire attachés niet terug uit Nederland, waar er in het geheel geen leger bestaat?" Henderson zweeg. Blijkbaar meenen sommige Engelschen nog steeds, dat ze zich de luxe kunnen permit- teeren over het buitenland zoo goed als niets te weten! Zware veroordeelingen Uit Bakoe wordt gemeld, dat het Hoog gerechtshof vonnis heeft gewezen in de zaak van kooplieden, die onlangs werden gearresteerd wegens het drijven van handel in Russisch geld. Drie Perzen en een Rus werden ter dood veroordeeld, dertien Perzen werden veroor deeld tot straffen varieerend tusschen twin tig en twee jaar gevangenisstraf en ver beurdverklaring van hun goederen. Het derde .etonrvliegtnig Bij de KL.M. is berihct binnengekomen, dat het derde retourvliegtuig, de P.H.A.E.N. Woensdag te 6.30 uur van Djask is vertrok ken de te 11.05 uur te Bushir aangekomen Vandaar vertrok het toestel te 11.50 uur en landde te 16.10 uur te Bagdad. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Het vijfde postvliegtuig Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat het vijfde postvliegtuig, de P.H.A.G.A. Woensdag te 6 35 uur uit Karachi is vertrok ken en te 10.33 uur te Jodhpur geland. Om 11.27 uur vervolgde het toestel zijn tocht en arriveerde te 16.43 uur te Allahabad. Aan boord is alles wel. Heden wordt de reis voortgezet. De staat Oklahoma is opnieuw door een wervelstorm bezocht, die vooral de gemeente Bethany zwaar geteisterd heeft. Volgens de voorloopige berichten zijn 18 personen om het leven gekomen en 150 ge wond. Een groot aantal huizen is verwoest, zoodat meer dan 800 personen dakloos zijn gewor den. De verbindingen zijn gedeeltelijk onder broken. Een Reutertelegram meldt nog, dat hevige regen het reddingswerk ernstig belemmert. In de straten van het stadje Bethany (een 12-tal K.M. ten Westen van Oklahoma-city gelegen) staat het water hier en daar dertig centimeter hoog. De storm heeft in het naburige plaatsje Camel een school verwoest. Twee kinderen werden gedood. De onderwijzeres werd ge wond. Jan Hoek, de dader van den gruweljjken moord te Bennekom, door het Arnhemsche Hof tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De bacon-fabrieken te Uithoorn gedeelte lijk uitgebrand. Verschenen is de memorie van antwoord (Tweede Kamer) inzake de begrooting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1931. Het collectief contract in het bouwbedrijf. Openbaar optreden van Diebei te Arnhem verboden. Jaarvergadering van het Oranje Kruis. Te Rotterdam is een bende jeugdige win keldieven gearresteerd. De Tweede Kamer en de salarissen. Behandeling van de begrooting van Ar beid door de Tweede Kamer. De toestand van den heer J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst. Bezoek van Z. D. II. Mgr. J. D. J. Aen- genent aan de Theresiakapel te Bolnes. Wervelstorm te Oklahoma. Vele slachtof fers. De Vlaamscbe kwestie in de Belgische Kamer. De ontwapenïngs-conferentie. Het gebruik van traangas in den oorlog. Nieuwe slachting op Formosa gesignaleerd. Het rumoer in Spanje duurt voort Rist en opstand wisselen elkaar af. Engelsch schip aangevaren op de Schelde. 7 personen verdronken. Trekt Pilsudski zich terug? Bij een kolendamvergiftiging in een Fransch oude liedengesticht rijn vier per sonen omgekomen. milium^. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.28 uur. Hoogste barometerstand 765.0 te Marseille. Laagste barometerstand 7395 te Valencia. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid- Oostelijke tot Zuidwestelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk regen, later opklarend, veel zachter in het Noorden, in het Zuiden zelfde temperatuur. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen Jan Hoek te Ede, verdacht van den moord op mej. Kooperberg, gepleegd onder Bennekom in Februari jJ. Het Hof heeft op formeele gronden het vonnis van de Arnhemsche Rechtbank, waar tegen verdachte in beroep was gekomen, ver nietigd. In het arrest releveerde het Hof de door getuigen afgelegde verklaringen en wordt ge wezen in de eerste plaats op de verklarin gen van mej. Boerwinkel, dat zij in den ver dachte den dader heeft herkend, welke ver klaring wordt aangevuld door de verklarin gen van 13 andere getuigen, o.w. den deskun dige, dr. Hesselink. Verdachte is steeds blijven ontkennen, doch desniettemin overwoog het Hof, dat door het aangevoerde bewijsmateriaal het ten laste gelegde is bewezen, n.L doodslag, voor afgegaan door een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk, om bij betrapping op hee- terdaad, zichzelven straffeloosheid te verze keren. Het Hof achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen en veroordeelde Hoek, overeenkomstig den eisch van den pro cureur-generaal tot levenslange gevangenis straf. De verdachte hoorde het voorlezen van het arrest kalm aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1