LEEKEPREEKEN 3000.- f 750.- 1250.- f125.- f50.- f40. dit nummer bestaat uit vijf bladen ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 Ons beursoverzicht wordt op aan vrage gratis toegezonden Spoorwegramp in Frankrijk Een motor-zeilschip vergaan De ramp van Alsdorf De nood in den Landbouw Voornaamste cXieuws Sensationeel bericht Fransche Kamer EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17623 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL aU6 SS De sneltrein Parijs-St. Naizare ontspoord Met 13 opvarenden De verduistering van 150.000 De postvluchten op Indië Mengelberg te Rome De ramp met de .Salento" Noodlanding van een K. L. M.- vliegtuig J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Stelling naar beneden gestort Het rapport over de vermoedelijke oorzaak De post in de Wieringermeer Crisis-vergaderingen Een klein ongelukje met groot gevolg 3ollenschuur uit gebr an, Arbeid in broodbakkerijen Treinvertraging Drie meisjes vermist J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem mmsterd. Hnthraciet Mu Stalin vermoord? Verdronken Berlijn heeft 90 millioen tekort De rec&ite schandalen BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 1386G (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal S 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbeti By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verliee van "n anderen vinger. 366 GOED TEGEN KWAAD Eenige dagen geleden is het boek luisterrijk herdacht. Naar aanleiding van het gouden bestaansfeest van den Nederlandschen Uitgeversbond is in allerlei organen de lof van het boek gezongen. En terecht! In onzen tijd van Uiechanisatie van het handwerk, zelfs van de kunst, in onzen tijd, nu film, radio en gramofoon door een al te vluchtige en oppervlakkige behandeling van wetenschap en verspreiding van kennis ons geslacht met vervlakking be dreigen, is er gevaar, daj het boek, de vriend, dien men rustig kan raadplegen, die altijd gereed staat, die nooit moede Wordt om van zijn goede gaven mee te deelen, dat dit kostbaar bezit in de ver drukking komt. Wanneer er dan ook een aannemelijke reden is om de aandacht te vestigen op de kostbaarheid van het bezit, dat ons 'h boeken geschonken wordt, is het Prijzenswaardig, dat die gelegenheid met beide handen wordt aangegrepen. Mas sale propaganda, als in de afgeloopen Weken voor het boek is gemaakt, ligt geheel in de lijn van onzen tijd en 2al haar invloed zeker niet hebben ge- Kiist. Eén gedachte, die zich bij het prijzen Van het boek en uiteraard daarmee van de boekdrukkunst als vanzelf op dringt, zagen wij in de vele lofredenen, die ons onder de oogen kwamen, niet haar voren komen en het lijkt ons goed ook voor deze nog de aandacht te vragen. Een groot strijder voor de katholieke Pers heeft eens geschreven: wanneer ik het verderf zie, dat door allerlei soort duivelsche lectuur wordt aangericht, dan ben ik geneigd om de boekdruk kunst te verfoeien en den dag te ver vloeken, dat zij is uitgevonden. Wan- heer ik echter den zegen beschouw, die door goede lectuur over de wereld is gekomen, dan aarzel ik en ben geneigd den lof te zingen van de kunst, die dit alles mogelijk maakt. Ziedaar een gedachte, die in min of hiaar vagen vorm vele goedwillende n dikwijls bezig houdt. En zij geldt niet enkel de boekdrukkunst, maar alle mid delen, die het menschelijk vernuft, be denkt, om ideeën te verspreiden. Toen de oude tooverlantaarn was om gevormd tot het ingenieuze trilbeelJ, Waardoor het mogelijk werd om natuur- tafereelen en actueele gebeurtenissen van heel de wereld met fotografische hauwkeurigheid en tevens met de be weeglijkheid der werkelijkheid op het doek te brengen, toen werd er voor de groote massa een nieuwe wereld ge- °Pend. Al spoedig echter maakte de in dustrie zich van het nieuwe middel Kieester en, speculeerend op de zucht haar romantiek, werd de film voor- hamelij k gebruikt om gespeelde levens drama's te vertolken. De radio was de nieuwe opzienbaren de vinding, aan ons geslacht voorbehou den, om langs de onzichtbare golven der aethertrillingen de menschelijke stem en de taal der muziek over heel de Wereld rond te voeren, om de volkeren van verschillende landen, ja zelfs van Verschillende werelddeelen, met elkaar *K verbinding te brengen. De moderne mensch staat dikwijls Verstomd van zijn eigen kunnen; alle ^standen verdwijnen; aan het geeste- 'ijk verkeer zijn geen grenzen meer. En bij is geneigd om een hooggestemd lied te zingen op het menschelijk vernuft. dat al deze ongedroomde mogelijk heden tot werkelijkheid maakte. Maar de goedgezinden zien de zwarte Schaduwkanten van dezen hooggeprezen Vooruitgang. Heeft de film den mensch Jverkelijk rijker gemaakt? vraagt hij. En bij Wijst op de onbenullige, vervlakken- vaak zelfs neertrekkende en ver- erfelijke producten der bioscopen; op b(;h ziekelijken drang naar de film maters en hij schudt het hoofd en Voelt een neiging om dit product van 2'ih tijd eer te vloeken dan te loven. Sij beluistert de radiouitzendingen en °°rt hoe allerlei geestesrichtingen mhs gelegenheid hebben om propa- £ahda te maken voor hun ideeën. Hij de worsteling der overheid in zijn v'geK land, om althans de ergste uit- v_asseh tegen te gaan, met het benau- ehde gevoel, dat ook deze remmen wel >ed feestelijke censuur van de wereld ziel 0verlleici is gegaan. En hij vraagt af: zal ook dit nieuwe communi- lucl>iddel, dit geestelijk verkeer in de h in de toekomst niet meer kwaad pe,. g0ed stichten, zooals het met de niet de boekdrukkunst is gegaan? ch m antwoord moet de overtuigde VanSten hier klaar hebben? Niet dat Werk*3011 domPer> die alle evolutie, alle gee Zaamheid van den menschelijken vrees maar liefsi zou tegenhouden uit voor het kwaad. Angst is altijd edig zullen moeten worden losge- zooals het in het verleden met een slechte raadgever; kleingeloovigheid is het tegendeel van wat den christen moet bezielen. De mensch, die op God vertrouwt en zich op de leiding dei- Voorzienigheid en niet op eigen bekrom pen inzichten verlaat, hij weet onder scheid te maken tusschen de vindingen van het menschelijk vernuft eenerzijds en de wijze, waarop deze worden aan gewend en toegepast anderzijds. Men kan den Schepper loven in de machtige werken, waartoe Hij Zijn schepselen in staat stelt en tevens fel het misbruik laken, dat speculanten op de lagere hartstochten van die vernuf tige middelen maken. Zeker, in theorie lijkt het de aangewezen weg, dat de wereldlijke overheid, als de van God ge stelde macht om orde en welvaart in den staat te handhaven, alles verbiedt en tegenhoudt, wat in het openbaar in strijd met de eer van den Allerhoogste en diens wet wordt verricht. Maar dit ideaal is enkel bereikbaar in een zoo goed als volkomen katholieke samen leving. En sinds de Hervorming is deze op de wereld onvindbaar, 't Is al mooi, wanneer ergens in een land de groepen van overtuigde christenen de overheid weten te bewegen althans de ergste uitingen van pornografie en goddeloos heid tegen te gaan. De orde in de mo derne staten eischt, dat iedere ernstige overtuiging gelegenheid krijgt zich in hst openbaar te uiten. De groote ver scheidenheid van levensopvattingen, van godsdienstige en sociale ideeën, welke na de reformatie in de westersche wereld gekomen is, maakt het noodig. dat aan het geestelijk verkeer zoo wei nig mogelijk ambtelijke belemmeringen in den weg staan. Wanneer het ook al hier of daar aan katholieke groepen zou gelukken tijdelijk een overwicht in het bestuur van een of anderen staat of ge west te krijgen, dan nog is het in onzen tijd aan te raden de minderheden te ontzien en de gewetensvrijheid onbe perkt te eerbiedigen. Want in een wereld, als waarin wij leven, is geeste lijke verdrukking een tweesnijdend zwaard, waarmee men heel gemakkelijk zich zelf verwondt. Wij moeten dus naasf de zegeningen, welke de moderne vindingen, wanneer zij in goede handen zijn, kunnen bren gen, de kwade gevolgen aanvaarden, welke door dwaling of misbruik door diezelfde vindingen veroorzaakt kunnen worden. Hier geldt het woord van Christus: ergernissen zullen er altijd zijn; wee echter hem, die de ergernis geeft! In,stede echter van af te geven op den stoffelijken vooruitgang, op de al vernuftiger mechanisatie en op al het nieuwe wat onze eeuw brengt, moeten wij ons zelf op diezelfde middelen wer pen, teneinde er het goede 'en edele mee te bevorderen. De filmkunst, de boek drukkunst in haar wonderbaarlijken groei, de radio, zij zijn alle in zich goede, prachtige dingen, scheppingen van den menschelijken geest, waarop wij trotsch moeten zijn. Zoo is het met alle goede gaven, welke de Schepper ons gegeven heeft. Wat is er schooner dan de menschelijké stem? En hoevelen misbruiken er niet hun tong voor laster, godslastering of vuile taal. Alles komt aan op het gebruik. Niet klagen dus, dat er zooveel misbruiken in de wereld zijn. Zelf doen; zelf de middelen, die anderen misbruiken, aan wenden ten goede, en liefst zoo, dat het goede overstemt, overstroomt, over weldigt. In dien edelen wedstrijd nu worden de goeden niet zoozeer verzwakt door de kwaden, als wel door de eigen kamp- genooten, die lauw en traag neerzitten en met hun mond wel zeggen het kwade te verfoeien, maar metterdaad niet mee helpen het goede te bevorderen. Laten wij ons een oogenblik tot ons uitgangs punt, het boek, bepalen. Hoe moeilijk is het een waarlijk goed boek en hoe gemakkelijk een onbenulligen sensatie roman te verkoopen. Heeft het storm geloopen, toen onlangs in de Roomsche pers breede reclame is gemaakt voor de Nederlandsche vertaling van het prach tige boek Het Katholicisme van Adam een werk, waarbij onze Bisschop zelf een warme aanbeveling schreef? Nie mand, die het gelooft! Kijk eens in uw eigen huiskamer, in de kasten en op de boekenplanken van uw kinderen. En bedenk eens uw eigen jeugdjaren, wan neer gij ten minste uit een degelijk Roomsch gezin stamt. Waren wij als kinderen niet verdiept in de boeken van Kronenburg en hield een boek als Maagdepalmen ons niet sterker geboeid dan de meest verkochte sensatieroman? Vergelijk daarmee eens de lectuur en de leeskeuze van onze kinderen. Hoeveel ouders durven thans nog de levens der heiligen aanbevelen? En is hetgeen de oude jeugdlectuur in vele gevallen ver vangt zooveel beter, zooveel opvoeden- der dan de thans geminachte lectuur' Wat voor de kleinen* geldt, geldt niet minder voor de grooten. Het feest van het boek moge ons tot bezinning en nadenken brengen. Het kwade wordt het best door het goede bestreden; maar de strijders voor het goede moeten steun, aanmoediging, belangstelling vin den in eigen kring. Anders immers zal hun strijd ijdel zijn; zal het goede ver geefs worden geproduceerd, wat tor. verslapping en moedeloosheid zal voeren. En dat het kwade daardoor al hooger den kop zal opsteken zal de schuld zijn van de lauwen en tragen; van de helpers met den mond, maar niet met de daad! HOMO SAPIENS. Alle wagens in de Loire terecht gekomen. Het aantal dooden onbekend, omdat de spoorwagens in de diepte zijn verdwenen Gisterenavond laat heeft tusschen de sta tions Ancenis en Nantes, nabij het station Oudon, een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De sneltrein ParijsSt. Nazaire is ontspoord. De locomotief, twee bagagewa gens en een personenrijtuig zijn in de Loire gestort, welke rivier, ten gevolge van den aanhoudenden regen van den laatsten tijd, sterk is gewassen. Vanuit Nantes is onmiddellijk een hulp- trein naar de plaats van de ramp gezonden. Tot hedenmorgen vroeg waren nog slechts weinig bijzonderheden bekend, daar de te lefoonverbinding met de plaats van oe ramp is verbroken. Het staat echter vast, dat de trein in volle vaart uit de rails is gesprongen. De locomotief reed nog eenige meters over den dijk, stortte toen om en viel langs den spoor- wegdijk naar beneden in de Loire, twee ba gagewagens en een personenrijtuig met zich medesleepende. De locomotief en de drie wagens zijn geheel in de rivier verdwenen. Het reddingswerk, dat reeds bemoeilijkt werd door de duisternis, is zeer lastig, daar de wagens eenige meters diep onder den. waterspiegel liggen. Men neemt aan, dat alle personen, die in de verongelukte wagens zaten, verdron ken zijn. De oorzaak van de ramp is een verzak king in den spoordijk, ten gevolge van den voortdurenden regen. Een beamte van het station Oudon, die de verzakking had geconstateerd, snelde den trein eenige honderden meters met een lamp tegemoet en deed vergeefsche pogin gen, om den machinist door lichtsignalen op het dreigend gevaar opmerkzaam te ma ken. De ongelukkige werd evenwel door den trein gegrepen en verpletterd. Er is een roeiboot aangedreven, die naar thans gebleken is, behoort aan het vermiste motor-zeilschip „Stralsund". Dit vaartuig heeft op 8 November een Engelsche haven verlaten en zijn plaats van bestemming, Go- thenborg niet bereikt. Men neemt derhalve aan, dat de „Stralsund" tijdens de hevige Noordzeestormen met alle 13 opvarenden is vergaan. J. W. M. ter beschikking van de justitie De directeur van de Handels- en Land- bouwbank te Den Haag, J. W. M,, die zich wegens verduistering in politlebewaring be vond, is gisteren ter beschikking van de Justitie gesteld. Daarna is M. voorgeleid voor den rechter commissaris mr. Thorbecke. Na voorgeleid te zijn voor den rechter commissaris mr. Thorbecke, die hem aan een langdurig verhoor onderwierp, is de directeur der Handels- en Landbouwbank J. W. M., gistermiddag in het Huis van Bewaring inge sloten. Het derde retourvliegtuig te Athene Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het derde retourvliegtuig, de P.H.-A.E.N., Vrijdag te 6.10 uur uit Cairo vertrokken en te 8.50 uur te Mersam-truh geland is. Van daar vertrok het toestel te 9.35 uur en land de te 14.50 uur te Athene. Alles wel aan boord. Heden wordt de tocht voortgezet. De P.H.-A.G.A. niet gestart Voorts is bij de K. L. M. bericht ontvan gen van het vijfde postvliegtuig, de P.H.- A.G.A., dat dit toestel, dat zich te Calcutta bevindt, gisteren niet is gestart in verband met het nazien der motoren. Door Z. II. den Paus in audiëntie ontvangen Z. H. de Paus ontving gistermiddag in bij zondere audiëntie den muziek-dirigent Wil lem Mengelberg. Door Mgr. B. Eras werd hij aan Z. H. voor gesteld. Z. H. de Paus onderhield zich geruimen tijd met den heer Mengelberg, zegende zijn dirigeerstok en verleende aan zijn moeder, die 85 jaar oud is, zijn bijzonderen zegen. Bij de audiëntie was ook Mengelberg's par ticuliere secretaris met echtgenoote aanwezig. Uitreiking eener ltaliaansche Onderscheiding aan IJmuider redders Op Woensdag 26 dezer zal te IJmuiden de uitreiking plaats vinden van de door tie ltaliaansche Regeering toegekende onder scheidingen aan de 12 inzittenden van Ie reddingboot, welke omsloeg bij de poging, om de opvarehden van het s.s. „Salento" te redden. Dien dag is het juist twee jaar geleden, dat het stoomschip verongelukte. Deze uitreiking geschiedt misschien niet zoo vlug als men verwacht heeft, doch dit is een bewijs te meer, dat de zaak de volle aandacht der ltaliaansche Regeering heeft gehad. De verleende onderscheiding is voor alle twaalf man gelijk en bestaat uit de zil veren medaille voor Heldenmoed ter Zee, welke onderscheiding slechts zeer zelden wordt verleend. Zooals bekend is, is een der inzittenden van de reddingboot bij het omslaan der boot verdronken; later overleed een der anderen aan de gevolgen daarvan. Het is de wensch der ltaliaansche Regeering, dat deze onder scheidingen alsnog aan de weduwen der be trokkenen zullen worden uitgereikt. Geen persoonlijke ongelukken Het K. L. M.-toestel, P.H.-A.E.B., bestuurd door Kress, hetwelk op een extra-vlucht pas sagiers naar Brussel overbracht, keerde gis teren leeg vandaar naar Rotterdam terug. Door het zeer slechte zicht kon Waalha ven niet bereikt worden, waarom te ongeveer 5 uur te Hekelingen op een stuk bouwland een landing werd uitgevoerd. Bij den uitloop ging ht toestel op den neus staan, ten ge volge van de zachte bodemgesteldheid, waar door de schroef werd verbogen. Het toestel zal heden door den Technischen Dienst der K. L. M. naar Waalhaven worden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent den toestand van het Eerste Ka merlid J. J. G. baron van Voorst tot Voorst .wordt gemeld, dat de nacht van gisteren minder rustig is geweest. De toestand is ove rigens vrijwel stationnair. De patiënt blijft helder van geest. t Twee personen gewond Gisterenmorgen waren de molenmakers de gebr. Bisschop uit Dalfsen en de knecht Mak- kinga uit Ommen bezig met het herstellen van de stelling van den windkorenmolen van den heer Fakkert aan de Hoonhorst te Dalfsen. Op een gegeven oogenblik stortte de stel ling van 14 meter hoogte naar oeneden met het noodlottig gevolg, dat Makkinga een been brak en A. J. Bisscnop ernstige inwen dige kwetsuren opliep, tervijl zijn broer er zonder noemenswaardig letsel afkwam. M. en A. J. B. werden naar het R. K. ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen De toe stand van M. is redelijk, die van B. minder gunstig. In een rapport van den mijnwerkersbond wordt als vermoedelijke oorzaak van de mijn- ontploffing te Alsdorf, een ontploffing van kolenstof aangenomen, welke gevolgd werd door een ontploffing van dynamiet en een ontploffing van een benzol-locomotief. In overweging wordt gegeven, voortaan hst gebruik van benzol-locomotieven in de mij nen te verbieden. Ook „Der Deutsche", het orgaan van de chri. telijke vakvereeniging, bevat een artikel over de ramp te Alsdorf, waarin er op ge wezen wordt, dat de kolenvoorraden bij de mijnen, te Alsdorf met benzolhoudend water begoten zijn. Een ontploffing van benzolgas- sen moet de oorzaak van de ramp zijn ge weest aangezien anders een ontploffing boven den grond niet te verklaren zou zijn. Het orgaan verlangt daarom, dat voortaan geen voorraden, die met benzolhoudend wa ter begoten worden, meer in de onmiddel lijke nabijheid Van de mijnen mogen zijn. Op 1 December a.s. wordt het eerste Post station geopend in de Wieringermeer nabij Wieringen in het drooggelegde Zuiderzee gebied. De Holl. Maatschappij van Landbouw, de R. K. Land- en Tuinbouwbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond hebben een ge meenschappelijke crisis-vergadering belegd op Donderdag 27 November, des middags om half een, in de Beurs te Hoofddorp. Als sprekers zullen optreden ir. T. P. Huisman, secretaris Holl. Mij.; mr. van Haas- tert en Chr. van den Heuvel. De organisatie van de oud-leerlingen van de rijkswintertuinbouwscholen te Alkmaar en Hoorn heeft n crisis-vergadering belegd (29 Nov., 2 uur, Parkhotel, Hoorn), waartoe zijn uitgenoodigd Ged. Staten, gemeentebesturen uit W. Friesland, Besturen van Boerenleen banken, veilingen, aankoopvereenigingen, af- deelingen der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, R. K. Land- en Tuinbouwbond, Kamer van gevolgen van den val. De rykstuinbouwconsulent, ir. C. Rietsema te Hoorn, zal op deze vergadering de land bouwcrisis bespreken. Dezer dagen zou de melkboer M. Burger te Katwoude (Volendam) fcijn klok aan den wand ophangen, waarbij hij het ongeluk had te vallen. Hij bezeerde zich zoodanig dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. On der weg daarheen bezweek hij echter aan de gevolg envan den val. Ontstaan door vonken uit een kachel Gisteravond om ongeveer 10 uur brak brand uit in een groote bollenschuur te Kat wijk aan den Rijn aan den Valkenburgschen weg. De schuur behoorde aan den heer D. Durieux, die haar verhuurd had aan den heer W. Raver bergen te Katwijk aan Zee, die er bloembollen in had staan. De auto-spuit van Katwijk aan Zee werkte met één slang en die van Katwijk aan den Rijn met vier slangen. De belendende huizen werden natgehouden om uitbreiding van den brand te voorkomen. Eenig vee werd gered. De schuur en de bollen waren verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit de kachel. Om 11 uur rukte de spuit van Katwijk aan Zee weer in. De schuur brand de geheel uit. De aa. feestdagen De minister van Arbeid, H. en N. heeft vergund, dat in broodbakkerijen in alle ge meenten des Rijks in afwijking van art. 35, 2e lid der Arbeidswet 1919 bakkersarbeld wordt verricht op 5. 24, 26, 27 en 31 Dec. a.s. Voor bijzonderheden zie men de beschik king van 21 Nov. j.l. Gisterochtend is tusschen St. Anna Paro chie en St. Jacobi Parochie een leege wagon van een goederentrein door een verkeerde manoeuvre uit de rails geraakt en gekan teld, waardoor het hoofdspoor gestremd werd en het treinverkeer vertraging ondervond. Met motorrijders meegegaan? Reeds enkele dagen worden te Rotterdam uit de ouderlijke woning vermist de meisjes M. Molhoek. B. L. G. Teepe en S. L. Pragt, wier leeftijd varieert tusschen dertien en achttien jaar. Men heeft Ce meisjes Zon dag het laatst tezamen gezien. Vermoed wordt, dat zij met motorrijders zijn meegegaan, met wie. zij in Kethel nog zijn gezien in een café, doch vanwaar ze weer spoedig zijn vertrokken. De kinderpolitie onderzoekt de zaak. Drie meisjes te Rotterdam vermist. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw. De Arbeidsbegrooting in de Tweede Ka mer. Willem Mengelberg door Z. H. den Paus in audiëtie ontvangen. Op 1 December a.s. wordt in de droogge legde Wieringermeer het eerste poststation geopend. Het Suitsche autonome botertarief van 30.per 100 K.G. wordt as. Donderdag van kracht. De toestand van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Aanvaring op de Nieuwe Maas; de „Stad Tilburg 2" gezonken. Wederom hoog water op de rivieren. Er zyn berichten, dat Stalin, dictator der Sovjet-republieken, vermoord zou zijn. Wordt in Spanje de militaire dictatuur hersteld? De Ronde Tafelconferentie gesloten. Rede van Mac Donald. Barometerstand 9 uur v.m.: 748 achter uit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 4.26 en overmorgen om 4.25 uur. brandstoffen bestede men js ml Ba aan een vertrouwd adres /V» t\m IVI« Groote Houtstraat 187 Tel. 12504 Ook te Amsterdam, Bussum, Hilversum, Leiden Te Riga en Reval doet hardnekkig het ge rucht de ronde, dat Stalin gisteren te Moskou zou zijn vermoord. Uit de Russische hoofdstad was noch een bevestiging, noch een ontkenning te ver krijgen. Donderdagavond is de vijftienjarige doch ter van den spoorwegwachter Van der Bij te Franeker, toen zij per fiets langs den spoorweg huiswaarts keerde, te water gere den en verdronken. Naar het „Berl. Tag." meldt, heeft het ge meentebestuur van Berlijn besloten den gemeenteraad een ontwerp voor te leggen voor nieuwe belastingen tot een bedrag van 25 millioen. Het deficit op de begrooting is thans gestegen tot 90 millioen. Het „Berl. Tag." betwijfelt of de voorge stelde belastingverhoogingen zullen worden aangenomen. Voorloopig moet men rekenen op een ingrijpen door den „Oberprasident". De Fransche Kamer heeft heden (Vrijdag) allereerst het hoofdstuk Begrooting voor luchtvaart en leger behandeld. Hierna werd overgegaan tot de instelling van een parlementaire commissie van onder zoek naar de recente schandalen. De regeering verklaarde accoord te gaan met de samenstelling van een dergelijke com missie. De socialistische afgevaardigde Monnet sprak zijn verwondering hierover uit. De minister van Justitie Cheron verklaar de dat de commissie niet zal mogen ingrijpen in het reeds aangevangen gerechtelijke onder zoek, doch onafhankelijk daarvan haar werk zaamheden zal moeten aanvangen. Minister-president Tardieu zette de motie ven der regeering uiteen om toe te stemmen in de samenstelling der commissie. Na een korte verklaring van Daladier werd tot stemming overgegaan, waarbij de samen stelling van een parlementaire commissie van onderhoek werd goedgekeurd met 585 tegen 10 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1