f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- DE KRISIS IN DEN TUINBOUW BUREAUX NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen I I DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17625 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL Landbouw en Tuinbouw Bloembollenteelt en glascultuur Credietverleening Geen uitbreiding van de productie! STEMMEN-ZWENDEL Bloembollenteelt in de Wieringermeer Een gevaarlijke vondst in den Wieringermeerpolder Angstwekkende cijfers Gemengde huwelijken in de groote steden De haringcampagnc Auto door een trein gegrepen Geen persoonlijke ongevallen Een voorstel van Mgr. Seipel R.K. Landbouwbedrijfs- raad Algemeene jaarvergadering te Rotterdam Hierna sloot de voorzitter de vergadering, H. F. F1uitman 25 jaar hoofd der R. K. School te Enkhuizen In beslag genomen brochure Ernstig mijnongeluk 7 dooden: 3 zwaargewonden Na de ontvluchting van Franco Vrees voor opstand in Spanje Grand! en Litwinoff Het vijfde postvliegtuig Moordaaanslag op Curasao Voornaamste cTCieuws J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Auto-ongeluk te Madioen De crisis-vergadering te Hoofddorp Wie wordt onderkoning van Engelsch-Indië? Een varkensmesterii voor Seiectieproeven Telefoon No. 13866 (drie lfjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 325; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURA ADVERTEiMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbeL Bij contract belangTijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. de Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm f 11 - verlies van 'n 1 anderen vinger. Over de krisis in het landbouwbedrijf is al zeer veel gesproken en geschreven vooral over den toestand in den akkerbouw, die zoo langzamerhand een hoodtoestar d geworden is. Het is echter wel opmerkelijk, dat men ih den toon van deze artikelen en rede- beeringen nog steeds kan beluisteren, flat de toestand in den tuinbouw hierbij bog gunstig afsteekt. En men wijst dan ib dit verband op het bloembollenbedrijf. flat nou ja, niet meer zulke groote Winsten afwerpt als vorige jaren, maar toch nog heel goed rendeert. Verder, dat ook de uitkomsten in het glasbedrijf, met name van de producten, geteeld in de stookkassen, nog zeer be vredigend zijn. En inderdaad kan niet Obtkend worden, dat alles nog niet slecht is in het tuinbouwbedrijf, als dit in zijn geheel wordt genomen, en dat er honderden tuinders zijn, die nog wel eenig uithoudingsvermogen hebben. Maar dat de krisis zich niet in even erge mate in den tuinbouw openbaart sis in den landbouw, daarin vergist men sich. De krisis in den tuinbouw is allang san den gang en trouwens ook het ge- Volg van ten eerste de internationale ernstige ekonomische malaise en ten tweede juist van de krisis in den land bouw. Reeds lang heeft er een ongezonde omzetting plaats van landbouw in tuin bouw, omdat men verhoopte hierdoor te Profiteeren van de voordeelen, die het tuinbouwbedrijf nog deed verwachten. Steun aan den landbouw en verbetering in den afzet van landbouwproducten Souden, althans ten deele, den slechten toestand in den tuinbouw hebben voor komen. De ongezonde uitbreiding van fle bollenteelt en de glascultuur, die Volstrekt geen gelijken tred houdt met fle afzetmogelijkheid van de hierin ge kweekte producten, dreigt dagelijks ue krisis ook tot deze bedrijven uit te brei- flen. En als dat gebeurt, dan zal het hierin verloren kapitaal enorm zijn en de gevolgen huiveringwekkend. Men flenke alleen maar eens aan de vele ar beiders, die juist in deze bedrijven werk zaam zijn. Voor het oogenblik is het echter de Vollegrondscultuur, die het ergst getrof fen wordt en, hoewel in nog niet zoo erge mate, de koude glascultuur. Omstandigheden van anderen aard, Als het optreden van plantenziekten, hebben den toestandnog verergerd, feaar in hoofdzaak moet de noodtoe stand worden toegeschreven aan de ex- Portbelemmeringen en de steeds drasti scher maatregelen van het buitenland. Sepaard aan een hiertegenover volkomen hjflelijkfe houding van den Staat. Niet flit jaar voor het eerst, maar reeds feeerdere jaren aaneen. In de vollegrondscultuur, zooals deze Hjy. in het Noorden van Noord-Holland, hi Kennemerland, in de Venen en trou wens over de beide Hollanden in het algemeen wordt uitgeoefend, is reeds het Vorig jaar niet loonend geteeld, maar hit jaar werden in zeer vele bedrijven hiet alleen de bedrijfskosten niet gedek:, hiaar werd zelfs niet eens ontvangen, Wat men voor noodzakelijk levensonder houd noodig had. Dat er gezinsvaders aÜn, die moeten zeggen: „Ik heb geen Seld om mijn pacht, mijn kunstmest te betalen, en ik weet ook niet meer, Waarvan ik met mijn gezin moet rond komen," is heusch geen overdrijving, is •fe droeve waarheid. Dat zijn de men- Kchen met het minste uithoudingsver mogen, in de meeste gevallen vaders van Sïoote gezinnen en, laten we het er feaar gerust bijvoegen, juist onze Room- ®che tuinders, die anders met behulp van hun groote kinderen zich een be gaan wisten te verzekeren. Het eenige middel om voor dergelijke feenschen het bedrijf te behouden is; eeh credietverleening in het leven te r°epen. En een middel dat noodzakelijk flfent te worden aangewend. Want beter is het, op deze manier het kleinbedrijf m behouden (althans daarnaar te stre *erD, dan het te laten verloren gaan. prWijl tegelijkertijd het aantal werk lozen in het land er sterk door ver meerderd zou worden. In dit verband is zeer toe te juichen het voorstel van Ged. Staten van Noord rand, tot het geven van een garantie Voorschotten tot 70 pet., door de Ge ranten met 30 pet. aan te Vullen. Hier 0»it de vraag naar voren, of ook Ged. taten van Zuid-Holland zich niet tot eh dergelijk voorstel geroepen voelen. hitusschen, hoezeer een dergelijke hlpverleening aan de meestgetroffenen is toe te juichen, lost deze de krisis het bedrijf niet op. htoet deze worden toegeschreven aan h teveel aan groenten en fruit op de Geldmarkt? Wijerkennen, niet in te zijn, deze vraag bevestigend te "Antwoorden. Het lijkt er in den tegen woordigen tijd op, of er van schier alle bodemproducten een teveel is. Dit is echter zeer moeilijk te beoordeelen en de vraag wordt geheel onoplosbaar door den totaal verwrongen toestand van het ruilverkeer. Wij weten maar al te goed, dat niet overal ter wereld, zelfs niet in Europa, overvloed is en door de isolatie, die de protectionistische Staten zichzelf scheppen, zal het niet zelden gebeuren, dat een bepaald artikel eenvoudig niet geconsumeerd wordt, omdat het er niet aanwezig is en wegens invoerverboden en hooge tarieven ook niet van elders wordt ingevoerd. Verder speelt bij den afzet ook de steeds meer verminderende koopkracht, veroorzaakt door de alge- meene malaise, mede een groote roL Moge er intusschen misschien geen teveel zijn, feit is, dat onder de tegen woordige omstandigheden en gegeven de ontzettende moeilijkheden, die den export van Hollandsche tuinbouwpro ducten in den weg worden gelegd, elke verdere uitbreiding van de productie onverantwoordelijk zou zijn. Dit moge zeker wel, bij alle maat regelen tot verbetering van den toe stand, voorop staan. Elke uitbreiding van den tuinbouw onder de huidige om standigheden, en wij aarzelen niet hier bij ook de bloembollenteelt en het glasbedrijf te betrekken, is een lot, dat de volle kans heeft met een niet uit -ie loterij te komen. JAC. GROEN, Az. Op één enkele tirade in het „Volk"- artikel, waarin (M) dat is de roode Weensche deskundige beweert, dat de sociaal-demokraten bij de laatste ver kiezingen toch werkelijk een overwin ning behaald hebben, moeten wij nog even de aandacht vestigen. De heer (M) durft nü nog schrijven: „Men heeft den Weenschen specia list der katholieke pers indertijd op de mouw gespeld, dat de roode zond vloed van stemmen in 1927 bij elkaar gezwendeld is." Kijk! Van zóó'n brutaliteit sta je ondanks alle ondervinding met socialis tische schrijvers - toch nog werkelijk een oogenblikje paf! Wij hebben indertijd nadrukkelijk be weerd, dat de sociaal-demokraten bij de verkiezingen in 1927 op groote schaal gezwendeld hadden. In een fel betoog is (M) daar nadien zeer verontwaardigd tegenin gegaan: het was schandelijk gelogen! er was geen stemmetje gezwendeld! In antwoord daarop hebben wij toen doodbedaard op verschillende tijdstippen heele ritsen van veroordeelingen wegens zwendel gepubliceerd. Heele ritsen, met vermelding van namen en data en opgelegde straffen, met omschrijving van de zwendelfeiten. Steeds waren het de roode propagan disten, die de burgers tot stemmen- zwendel hadden bewogen. Voorzoover wij weten, heeft (M) deze publicaties onzerzijds nooit aan zijn lezers durven voorleggen, heeft hij er zelfs geen melding van durven maken. Maar evengoed durft hij nü nog schrijven, dat men ons indertijd betref fende den stemmenzwendel maar iets op de mouw gespeld heeft!! Is het geval-(M) niet hopeloos? Een proefneming toegestaan Door de directie van den Wieringermeer- polder is aan den heer P. Honingh, bloem- bollenkweeker te Winkel, op diens verzoek toegestaan, in den Wieringermeer kosteloos een proef te nemen met het planten van bloembollen. Aangewezen is een gedeelte grond tusschen de met rogge bezaaide gronden, dicht bij Wieringen. Bü graafwerk een bom gevonden Bij het graafwerk in den Wieringermeer polder is door een graafmachine op 1.34 M. diepte een groote bom uit den grond opge haald, welke gelukkig niet ontplofte. Het projectiel, dat gedateerd is op 1926 en ver- moedeijk tijdens een oefentocht door een vliegmachine in zee is geworpen, is naar Den Helder overgebracht, waar het gedemon teerd aal worden. In de „Nederlander" werden samenvatten de cijfers gegeven over de gemengde huwe lijken in de vier groote steden gedurende het jaar 1929. Deze cijfers zijn herleid op vier groote groepen: protestant, Katholiek, Jood en Kerkloos, waarbij onder „protestant" ook kleine groepen als de oud-katholieken wor den gerekend. Voor Amsterdam geldt het volgende beeld: gelijk gemengd gem. in Protestant 3994 1894 32.1 Katholiek 1772 1228 40.9 Jood 972 150 13.3 Kerkloos 1458 1314 47.4 Voor Rotterdam; gelijk gemengd gem. in Protestant 5884 1463 19.9 Katholiek 1344 1313 49.4 Jood 106 86 44.7 Kerkloos 102 292 74.1 Voor Den Haag: gelijk gemengd gem. in Protestant 3148 851 21.0 Katholiek 1614 727 31.1 Jood 134 36 21.2 Kerkloos 594 328 35.6 Voor Utrecht: Protestant Katholiek Jood Kerkloos gelijk gemengd gem. in 1178 221 159 700 195 21.8 16 5 23.8 94 37 33.3 AI deze cijfers zijn wel geschikt om spe ciaal ons katholieken te doordringen van het groote gevaar, dat onze geloofsgemeenschap hier te lande loopt door het gemengde huwelijk. In de groote steden, schrijft de „Morgen", zet een aanzienlijk percentage der huwende Katholieken den stap op het hel lende vlak der gemengde verbintenis. In Rotterdam is het zelfs al bijna de helft. Wat er van het geloof derzulken en van dat hunner kinderen terecht komt we kunnen het slechts met huivering bevroeden. Terwij] deze allen ook een voor het huwelijksgeluk zeer bedenkeuijk element in hun verbintenis brengen. De ernstige vermaning, welke deze cijfers spreken, mogen al degenen, wien het aan gaat, ter harte' nemen. Dit jaar zeer slecht Te IJmuiden hebben verschillende schepen reeds de haringvisscherij beëindigd. Het re sultaat is dit jaar wel buitengewoon slecht. De hariugfietsen „Gorredijk" en „Derika 2" van de V. E. M. worden wederom voor de treilervisscherij gereed gemaakt. Het verkeer vyt kwartier gestremd Gisteravond is door den trein, die tien minuten voor negen van Rotterdam te Maas sluis arriveert, nabij den overweg Booner- sluis, een luxe auto, bestuurd door den heer N. uit Amsterdam, gegrepen en totaal ver splinterd. Even voordat de trein ter plaatse arri veerde, wilden een auto, komende uit de richting Maassluis en een auto, die van Rot terdam kwam, elkaar op den overweg pas- seeren. Eerstgenoemde auto week te veel naar rechts uit, waardoor hij in het zand tusschen de biels terecht kwam en niet zoo spoedig van daar te verwijderen was. De twee inzittenden konden zich bijtijds uit den auto verwijderen, maar niettegen staande een wisselwachter nog pogingen had gedaan den trein vóór den overweg tot stil stand te brengen, kon niet worden voorko men, dat de auto door den trein werd ge grepen en totaal versplinterd tegen het nabij gelegen wachthuisje werd geslingerd. Van de locomotief geraakte de luchtdruk- rem onklaar, zoodat de reizigers van den trein him reis niet konden vervolgen en zich naar het station Maassluis moesten begeven om op eenvolgenden trein te wachten. Het treinverkeer ondervond vijf kwartier vertraging. Een anti-socialistisch blok •De chr.-soc. berichtendienst publiceert een voorstel van Mgr. Seipel in verband met de regeeringscrisis, n.l. om een zoo hecht moge lijk verbond tot stand te brengen tusschen al de niet-socialistische partijen, dus tus schen de chr.-socialen, het nationaal eeono- Mgr. Seipel. misch blok, den landbond en bet Heimatblok en wel in den vorm van een parlementaire arbeidsgemeenschap, welke alle rechten van een parlementaire fractie voor zich zou op- eischen. De duur dezer gemeenschap zou moeten samenvallen met dien van den pas gekozen natlonajeh raad. In de Sociëteit van de Rotterdamsche Diergaarde heeft de Algemeene R. K. Land- bouw-Bedrijfsraad gisteren onder presidium van pater mr. dr. Ara. Bon-et S.J. zijn jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden. Aan de orde kwam een inleiding van den heer mr. H. van Haastert, adjunct-secretaris, betreffende het voor-ontwerp van wet tot in stelling van bedrijfsraden. Spr. gaf met een enkel woord de motiveering aan van dit voor-ontwerp, om daarna eenige cardinale punten van dit. voor-ontwerp te bespreken. Na zijn inleiding deed spr. nog eenige op merkingen. Zoo zeide hij, dat het ontwerp sporen draagt van een industrieel georiën teerde. Dan is met den werkelijken toestand in den landbouw feitelijk geen rekening ge houden en spr. wees erop, dat noch de ka tholieke, noch de christelijke bonden, noch het Kon. Ned. Landbouw-comité, kunnen worden beschouwd als werkgeversvereenigin- gen. Mr. van Haastert stelde ten slotte eenige vragen namelijk of een wettelijke regeling van het vakvereenigingsleven niet vooraf had moeten gaan aan dit voor-ontwerp. Spr. achtte het ook noodzakelijk, dat een wette lijke regeling van de verbindend-verklaring van de collectieve overeenkomsten was voor afgegaan. Verder vroeg spr. of het wel juist is, dat ook vereenigingen ad hoe kunnen erkend worden om deel te nemen aan de verkiezing van leden van den Bedrijfsraad en ten slotte of het gezegde van dr. Kortenhorst, dat in een stelsel van één bedrijfsraad per bedrijfs tak verzwakt wordt de invloed van de con- fessioneele richting, als een bezwaar moet worden beschouwd. Hierop volgde een discussie. Rector Kok, geestelijk adviseur van den R. K. Boeren- en Tuindersbond, vroeg naar de meening van het bestuur van den Algem. Landbouw-Be- drijfsraad betreffende dit voorontwerp. De secretaris deelde mede, dat de meening daar omtrent nog niet was uitgesproken. Hierna werd de vergadering geschorst. Pater mr. dr. Am. Bon-et S.J. heeft in de namiddag-vergadering in een korte inleiding de crisis besproken in den land- en tuin bouw. De voorzitter deed daarop voorlezing van de navolgende conclusie, welke na eenig de bat met algemeene stemmen werd aangeno men. Conclusie. De vergadering enz. gehoord de besprekin gen, gevoerd over den invloed van de crisis in den land- en tuinbouw en het verband tusschen de regeling der arbeidsvoorwaarden en de werkloosheid ten plattelande, van oordeel, dat het arbeidsloon in den land- en tuinbouw over het algemeen geno men, ook thans reeds den werknemer slechts een uiterst bescheiden bestaan veroorlooft, dat daarenboven het arbeidsloon kan noch mag zijn de sluitpost bij de opstelling der rentabiliteitsrekening van het bedrijf, dat overigens door verslechtering der arbeids voorwaarden het bedrijf ook geenszins ren dabel gemaakt kan worden en dat de werk nemer ook zonder rechtstreeksche verslech tering zijner positie door inkrimping van werkgelegenheid reeds ruimschoots zijn deel ontvangt van den nadeeligen toestand, waar in het land- en tuinbouwbedrijf thans ver keert, overtuigd, dat het in 't gemeenschappe lijk belang der werkgevers en werknemers is, te streven naar een zoodanige economische verbetering van het bedrijf, dat zoowel een behoorlijk arbeidsloon als een behoorlijk on- dernemersloon, alsmede, zoo mogelijk, een matige kapitaalsrente uit de uitkomsten van het bedrijf kunnen worden betaald, dat in de gegeven omstandigheden de hulp en de steun der overheid ter bereiking van dit doel niet alleen niet kunnen worden gemist, maar ook met recht en reden kunnen worden ge vraagd: besluit de organisaties van werkgevers en werknemers in den land- en tuinbouw op te roepen om schouder aan schouder te staan in den strijd om het bestaan en om gemeen schappelijke actie te voeren ter verkrijging van de onontbeerlijke hulp en steun der Re geering. De heer van der Zwaan liet een pessimis tisch geluid hooren en zeide, dat als er niet heel vlug steun komt, men in den akkerbouw gedoemd zal zijn het personeel te ontslaan. De heer Moors wees erop, dat massa's kleine boeren het zeer slecht hebben en de loonen niet meer kunnen betalen. De heer Loerakker, voorzitter van den R. K. Landarbeidersbond ontkende ten stel'ig- ste, dat de crisis kan worden opgelost door loonsverlaging. Van de loonen kan hoege naamd niets meer af. Geeft loonsverlaging geen uitkomst, dan de handen in elkaar. Hetgeen gezamenlijk verkregen wordt zal meer invloed hebben. Als het maal- en menggebod konit, zoo zeide spr., heeft men bijv. reeds veel meer bereikt, dan met welke loonsverlaging ook. Spr. wees verder op ver betering der spoortarieven etc. Het is de overtuiging van spreker, dat de steun van de regeering de crisis niet zal op lossen, maar wel verzwakken. De heer Van Koeverden te Buren merkte nog op, dat loonsverlaging schijnbaar alleen die bedrijven zou helpen, die met arbeiders werken. De heer dé Kok zou zich ook niet voor loonsverlaging kunnen uitspreken, want dit zou de crisis ongetwijfeld verergeren. Spr. wees er echter op, dat de regeering te lang zaam is en veel té laat zal komen. Werkloosheid ten plattelande. De gevaren van een toenemende werkloos heid ten plattelande tengevolge van de crisis in den land- en tuinbouw werden hierna m het kort besproken door het Tweede Kamer lid den heer Jac. Vos. Spr. gaf een overzicht van de toestanden in het land- en tuinbouw bedrijf en gaf als oorzaken van de werkloos heid aan o.m. de slechte uitkomsten van het bedrijf: het meer in gebruik nemen van land bouwmachines; splitsing der groote bedrij ven, waardoor veelal minder arbeiders noo dig zijn; vermindering van werk in de vlas industrie: de omzetting van bouw- in wei land, de uitbreiding der bevolking, etc. Het zou volgens spr. een uitkomst zijn, wanneer de overheids-werkverschaffing overging in het particulier bedrijf met toe slag van Rijk en gemeente. De voorzitter van den R. K. Landarbei dersbond, de heer Loerakker, heeft tenslotte een krachtige aansporing doen hooren inza ke de werkverruiming. Nergens heeft het volk meer behoefte aan, dan aan wérk. Vrijdag as. hoopt de heer H. F. F1 uitman den dag te herdenken dat hij voor 25 jaren terug werd aangesteld tot hoofd van de RH. Jongensschool alhier. Dit jubileum zal zeer zeker in wijden kring belangstelling trekken Zoowel op onderwijs- als op maatschappelijk gebied heeft de a.s. jubilaris een zeer uit- gebreiden werkkring en wie den heer Fluit- man kent, weet ook, dat dit tevens betee- kent een uitgebreiden vriendenkring. De heer Fïuitman is een zeer geziene figuur bij het onderwijs en is dan ook voorzitter van de Diocesane Vereeniging van Onderwijzers, afdeelings- en hoofdbestuurslid en vice-voor- zitter van de vereeniging van Hoofden van R.K. Scholen. Op maatschappelijk gebied is de heer Fluitman voorzitter van den Statenkieskring Hoorn. waarnemend voorzitter van den Rijkskieskring Den Kelder, voorzitter van de plaatselijke kiesvereeniging, penningmeester van den diocesanen Jeugdwerk, tevens plaat selijk bestuurslid, bestuurslid van de Burger wacht, van de vereeniging tot bevordering van Getrouw Schoolbezoek, voorzitter van het West-Friesche Genootschap van den Stillen Omgang, tevens plaatselijk voorzitter en van nog tal van vereenigingen en cor poraties. Dit alles stempelt den a.s. jubilaris tot een belangrijke figuur en zeker zal deze uitgebreide kring van vrienden en kennissen dien dag van zijn belangstelling doen blij ken. De heer Fluitman is door Z. H. den Paus begiftigd met het eerekruis Pro Eccle sia et Pontifice. De politie te Djakja heeft een reeds ge. drukte, doch nog niet verspreide brochure van het hoofdbestuur van Moehamadijah, een godsdienstig-cultureele vereeniging, in beslag genomen, handelend over een protest van Islamietische leiders te Cairo tegen de Fransche regeering inzake de sluiting van scholen voor de Berberjeugd in het Atlas gebergte, aangezien deze brochure een over dreven voorstelling van zaken gaf. Naar gemeld wordt heeft in de mijn „Ma rianne" bij Klein-Leipisch (Prov. Saksen) een ongeval plaats gehad, ten gevolge waar van 7 personen zijn gèdood en 3 zwaar gewond. Het onderzoek is in vollen gang. Nadere bijzonderheden ontbreken. Volgens uit Madrid ontvangen berichten, toont men in Spaansche regeeringskringen aldaar, groote onrust in verband met de ontvluchting uit de gevangenis van den, wegens zijn republikeinsche actie gear resteerden vlieger-officier, majoor Franco. De ongerustheid over de ontvluchting schijnt voornamelijk veroorzaakt te wor den, doordat deze samenvalt met de steeds weer opduikende geruchten betreffende een komenden militairen opstand. Majoor Franco geldt als de onbetwiste leider van het korps luchtvaartofficieren, waarvan bekend is, dat zij bereid zijn, aan een opstand deel te nemen. Majoor Franco zou Zondagavond de militaire gevangenis te Madrid verlaten, om begeleid door een offi cier van de civiele garde, naar de vesting van Christobal overgebracht te worden, om daar zijn 8 maanden gevangenisstraf uit te zitten. Inspecteur-generaal leger. De koning teekende een besluit, waarbij de infant Carlos tot inspecteur-generaal van het leger wordt benoemd. De Russische Volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken, Litwinoff, die gisteren uit Genève te Milaan arriveerde en daar een onderhoud had met den Italiaanschen Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Grandi, ver trok hedenmorgen te 10.40 uur uit Milaan. Grandi is reeds in den loop van den nacht weer naar Rome teruggekeerd. Te Batavia aangekomen Volgens een radiografisch bij de K. L. M. ontvangen telegram is het vijfde postvlieg tuig voor Indië, de P. PL A. G. A., heden morgen te 9.40 uur (Amst. tijd) te Batavia geland. Hollandsche machinist het slachtoffer De 30-jarige Hollandsche machinist Nagel voort, die wacht had bij de installatie van de Curacaosche Petroleumindustrie te Willem stad, is Zondagmorgen om 6 uur door een ander, die eveneens dienst had, met ingesla gen schedel gevonden. Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen en is gisterenmorgen overleden. De overledene was uit Amsterdam afkom stig, is gehuwd, doch laat geen kinderen na. Een verdachte werd aangehouden, die ech ter ontkent, den aanslag te hebben gepleegd. Auto nabij Rotterdam door een trein ge grepen en vernield. Geen persoonlijke onge lukken. Het vijfde postvliegtuig is te Batavia gekomen. Het derde lustrum-congres der Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging. Het derde retourvKegtuig op Schiphol ge land. Bij de debacle der Handels- en Land- bouwbank te Den Haag zijn 5000 crediteu ren betrokken. Een serie inbraken te Rotterdam. Het cassatiefberoep inzake de moordzaak- Lans. Algemeene vergadering van den R. K. Landbouwbedrijfsraad. Hoog water in den lande. Utwinow heeft voor zijn vertrek naar Rusland een onderhoud gehad met Grandi. Vrees voor opstand in Spanje. Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.23 uur. Hoogste barometerstand: 760.8 mM. te Toulouse. laagste barometerstand; 732.6 bM. te Stomoway. Verwachting: Matige tot krachtigen, tij delijk stormachtige, Zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Lid van het Cor Ruys-ensemble gedood De heer Duiveman van het ensemble Cor Ruys, dat momenteel een toumée maakt door Ned.-Indië, werd bij een auto-ongeluk te Madioen ernstig gewond. Hij is later aan de gevolgen hiervan overleden. In de Donderdag te Hoofddorp te houden crisis-vergadering zal in plaats van Mr. Van Haastert als spr. optreden dr. P. J. H. van Ginneken, uit Bergen-op-Zoom, secretaris van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken. De „Daily Telegraph" weet te melden, dat Mac Donald aan Lord Gorell het onder koningschap van Indië heeft aangeboden. In een dezer dagen te Amsterdam gehou den vergadering van afgevaardigden van de Holl. Mij. van Landbouw. L. T. B„ U. L. G„ de slagersvereenigingen „Amsterdam", „D. E. L." en „St. Petrus", de Commissie van Advies voor Selectiemesterijen in Nederland, de Varkensstamboeken in Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland, Hollands Noorder kwartier, het Rijkslandbouwproefstation en de PToefzuivelboerderij te Hoorn, den Nieu wen Bond van Zuivelfabrieken in N, H. en de Rijksveeteeltconsuleiiten in N. H., U. en Z. H. is besloten te trachten voor de provin ciën Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Hol land een varkensmesterij voor seiectieproe ven op te richten. Het doel is varkensstammen op te sporen, die bij het kleinste voedergebruik het beste groeien en bij slachting het beste product zooveel mogelijk vleesch leveren. Voor het fokken kan dan vooral uit de beste stammen fokmateriaal worden gezocht, waardoor een algemeene verbetering kan worden verkregen. Dit is voor de varkens fokkers en -mesters van het grootste belang, omdat daardoor een gunstiger verhouding tusschen voedergebruik en groei zal warden bereikt. Bij het groote verschil tusschen vet en vleeschprijzen zal een iets vleeziger var ken in het algemeen beter betaald worden. Ook voor de slagers en grossiers is het vaa veel belang, dat zooveel mogelijk die varkens worden gemest, welke het meest aan de eischen van de consumenten voldoen. Wij twijfelen niet of de belanghebbenden zullen gaarne de noodige geldmiddelen bij elkander brengen, opdat deze belangrijke stap ter verbetering van onze. varkenshou derij zal kunnen worden gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1