Binnen iandsch Nieuws E Hoog water Doelmatig Kreymborg GROOTE MARKT 1-7 Voorkom Keelpijn Bestrijding van de pornografie Internationale samenwerking van R. K. Werkgeversverenigingen Paul Diebei te Utrecht GEMENGD NIEUWS Het overstroomingsgebied in Noord-Brabant Werkloozenrelleties te Rotterdam Door een auto overreden en gedood Overreden Op heeterdaad betrapt Ongeluk Auto te water LUCHTVAART Het vierde postvliegtuig De P. H.—A. G. R. De eerste solo-vlucht Amsterdam- Batavia FINANCIEN In hun nekvel gegrepen HAARLEM ONZE OOST De werking van den Merapi STADSNIEUWS MUZIEK Kunsthandel Prenen Ik zorg geregeld een FORMAMINT tabletje te nemen, zoodra er INFLUENZA heerscht en ben ervan over tuigd, dat dit de reden is, waarom ik al eeni ge jaren achtereen er geen last van heb gehad." N. w. G. te E. Voor de Stille Armen Personalia Statuten District Haariem en omstreken vafl den Ned. R. K. Dambond T. E. P.-St. Bavo BILJARTEji LommeroordOns Genoegen In het algemeen politieblad komt een cir culaire van den minister van justitie, nr. J. Donner, aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven voor over bestrijding van de pornografie. De minister begint met te herinneren dat> daar de laatste jaren herhaaldelijk de nood zakelijkheid van een krachtiger bestrijding van de pornografie naar voren gekomen is, zijnerzijds ter nadere bevordering van dit doel is uitgelokt het Koninklijk besluit van 24 Mei 1930, (Stbl. no. 212). De inhoud van dit Koninklijk besluit en de daarop steunende herziene instructie voor den directeur van het rijksbureau betreffen de de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en van den handel in ontuch tige uitgaven te Amsterdam hebben bijzon derlijk ten doel. genoemd rijksbureau bü deze bestrijding een plaats aan te wijzen en zoodoende ook het verkrijgen van meer een heid in gedragslijn bil het ootreden ter zake. Het optreden van justitie en politie vertoont thans plaatselijk dikwijls groote verschillen. Door een meer centrale leiding zal ook de mogelijkheid vergroot worden gelijktijdig op velschillende plaatsen op uniforme wijze op te treden. Bepaaldelijk wordt het ook de taak van het rijksbureau, justitie en politie deskundige voorlichting te verschaffen ten aanzien van het al dan niet aanstootelijk te achten karakter van geschriften, afbeeldin gen enz., alsmede aangaande de geschikt heid van openlijk ten toon gestelde geschrif ten, afbeeldingen en voorwerpen om de zin- nelijkhr''. van de Jeugd te prikkelen. Het spreekt van zelf, schrijft de minister, dat door de aangegeven uitbreiding van den werkkring van het rijksbureau, de eigen werkzaamheid der parketten op het gebied der bestrijding van de pornografie enz. in geen enkel opzicht verslappen mag; integen deel. het is allereerst de bedoeling de plaat selijke actie te dezen beter mogelijk te ma ken en te steunen en dus niet het initiatief van het rijksbureau af te wachten, al zal bij een voorgenomen optreden voorafgaand contact in bepaalde gevallen aanbeveling verdienen. Ter bevordering van het bovenstaande worden aan het rijksbureau, voorloopig twee, opsporingsambtenaren rechercheurs verbonden. Voorts is een commissie van ge zaghebbende ter zake tot oordeelen bevoegd te achten personen benoemd, die, voor zoo ver noodig, aan meergenoemd rijksbureau de verlangde deskundige voorlichting zal ver strekken omtrent den aard der geschriften. Op zijn beurt zal het rijksbureau dan de justitie-autoriteit, die een strafvervolging overweegt, in kennis kunnen stellen met het door de commissie uitgebrachte advies. De minister vestigt dan speciaal de aan dacht van de procureurs-generaal op eenige artikelen van 3 tier nieuwe instructie en merkt, met betrekking tot artikel 9 dier in structie nog op, dat, om het bureau in staat te stellen de in dit artikel bedoelde gegevens te verzamelen, de parketten na definitieve beëindiging van elke strafzaak, waarvan m art. 9 sprake is, de dossiers zullen hebben te zenden aan den directeur van het Rijksbu reau, die deze een maand te zijner beschik king kan houden. Ook kan het uiteraard zijn nut hebben processen-verbaal, welke niet tot vervolging leiden, of andere ter zake diénende gegevens aan dezen directeur te zenden. Na nog enkele wenken hieromtrent te hebben gegeven, merkt de minister ten slotte op, dat hij vertrouwt en ook uitdruk kelijk wenscht, dat door Justitie cn politie de volle medewerking gegeven zal worden, dat de thans getroffen voorzieningen tot het daarmede beoogde deel leiden. Dan volgt onder deze circulaire, in ex- tenso. de gewijzigde instructie voor dit Rijksbureau, welke uit 13 artikelen bestaat. Ten slotte volgt de ministerieele beschik king, d.d. 19 dezer, waarbij wordt ingesteld de commissie van' advies, hierboven reeds vermeld en die is saamgesteld als volgt; lid en voorzitter: mr. O. Kirberger, raads heer in den Hcogen Raad der Nederlanden; leden: D. L. Daalder redacteur van „Het Kind'' te Bergen; professor dr. L. van der Horst, hoogleeraar in de psychiatrie te Am sterdam, prof. dr.-F. W Hudlg, hoogleeraar in de kunstgeschiedenis te Amsterdam, wo nende te Aerdenhout; prof. mr. W. P. J. Pompe hoogleeraar In de rechtsgeleerdheid te Utrecht; mevrouw F. SteenbergheEnge- ringh te Scvesterberg; D. Wouters, letterkun- j kundige te Zeist. teitswege aen „De Dageraad" medegedeeld, dat tegen experimenteeren in een besloten kring natuurlijk geen enkel bezwaar zou be staan. Ook te Amersfoort verboden De zaal ontruimd. Gisterenavond hield de afdeeling van de Dageraad te Amersfoort een druk bezochte openbare vergadering, waar de heer J. Ho ving sprak over wonderen. Het experimen teeren van Paul Dlebel was docr den com missaris van politie op last van den burge meester verboden, omdat de burgemeester het experimenteeren voor openbaarheid niet geschikt achtte. De heer Hoving deelde mede, dat er een Paul Disbelvereeniging wordt opgericht, om dan in besloten kring te kunen experi menteeren. Hij wees er op, dat Paul Diebei zich over de weigering zoo bedroefd gevoelde, dat hij bloedtranen huilde, hetgeen duidelijk te constateeren was. Daarop gelasttte de commissaris van politie de ontruiming van de zaal. Onder hevig pro test en het zingen van „Wij leven vrij" en de Internationale verliet het talrijke publiek de zaal. Inmiddels was nog een zestal agen ten gerequireerd voor de ontruiming, doch hun optreden was niet noodig. De vertooning verboden Opgewekt door luidruchtige en onwaar achtige reclame had zich Woensdagavond een aantal Utrechtenaren naar het N. V.- huis begeven om daar de experimenten te zien, welke Paul Diebei daar onder de auspi ciën van de vrijdenkersvereeniging „De Da geraad" vertoonen zou. Na een lange rede, waarin vooral de Ka tholieke Kerk het moest ontgelden, deelde de heer Hoving, redacteur van het orgaan „De Dageraad", mede, dat de burgemeester de vertooning verboden had uit vrees voor even- tueeie ongunstige uitwerking op het publiek. Om dezen maatregel echter zijn kracht te ontnemen, zou men nog thans een Paul Diebelvereeniging oprichten. De nieuwe ver- eeniging zou dan de volgende week een zaal kunnen huren, waarin Paul Diebei ongestoord zou kunnen optreden. Tot oprichting van deze vereeniging werd daarna overgegaan. Omtrent de motieven, welke den burge meester tot zijn weigering leidden, zegt het XJ. D. het volgende: De burgemeester heeft deze beslissing, toe passing van artikel 188 der Gemeentewet, genomen op grond van verschillende bij nem ingekomen adviezen. (De medische opvattin gen bleken uiteen te loopen). De ervaringen met de experimenten-Diebei elders opgedaan en de overtuiging, dat de opzet van het ge heel bedoeld was. minder als een wetenschap pelijke demonstratie dan wel als een bijeen komst van propagandistische strekking, die ook elders als „een weinig smakelijke vertoo ning" was gekwalificeerd, 'lebben, naar wij meenen te weten, den burgemeester er toe geleid, met het oog op handhaving van de orde èn goede zeden, voor een openbare de monstratie des heeren Diebei geen toestem ming te verleenen. Is het blad wèl ingelicht, dan heeft de ver eeniging „De Dageraad" reeds Maandag jJ. van deze weigering volledig kennis gedragen maar is door haar daarvan geen publieke mededeeling gedaan, zoodat men de bij ad vertentie opgeroepen belangstellenden in de onweterdheid heeft gelaten er hen naar het N. V. Huis heeft doen opgaan en daat betalen voor een voorstellinr van Diebei waarvan men al lang wist, dat het experi menteeren niet zou plaats vinden. En juist daarvoor waren natuurlijk de meeste men- schen in de overigens slechts matig bezette zaal bijeengekomen. Vergissen wij ons niet, dan is van autori- Bijeenkomst te 's-Gravenhage Dinsdag 1.1. zijn ten kantore der Algemeene R. K. Werkgevers-Vereeniging te 's-Graven hage de afgevaardigden der Katholieke Werkgeversvereenigingen van België, Duitsch- land. Frankrijk en Nederland bijeen geko men, ten einde een geregeld en voortdurend overleg tusschei. deze vereenigingen tot stand te brengen. De noodige besluiten en maatregelen zijn genomen om daartoe te geraken. Tot leden van het Comité van voorberei ding werden aangewezen; Mr. M. P. L. Steenberghe (Nederland), voorzitter; Dr. W. Fonk (Duitschland)Ir. R. Lambert (Waalsch België)Karei Platteau (Vlaamsch België) en Jos. Zamanski (Frankrijk), le den. De niet vertegenwoordigde vereenigingen in Engeland, Spanje, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland zullen worden uitgenoodigd hun afgevaardigden in het Comité aan te wijzen. Het secretariaat van het Comité van voor bereiding is toevertrouwd aan Dr. L. G. Kor- tenhorst. Lange Voorhout 19, Den Haag. Bezoek van den Commissaris der Koningin Gisterenmiddag om half twee is de com missaris der Koningin in de province Noord- Brabant, mr. dr. A. D. G. M. van Rijckevorsel in gezelschap van den hoofdingenieur Ker semakers te Grave aan het electrlsch gemaal „Van Sasse" gearriveerd voor een bezoek aan de bedreigde streken. De commissaris is den Elftweg per roei boot overgestoken en werd aan den overkant door den burgemeester van Grave, den heer L. J. J. M. Ficq begroet. Vervolgens werd te voet een tocht onder nomen langs de meest bedreigde punten, o.a. bi) Velp in de nabijheid van Grave. In verband met dit bezoek wordt gemeld, dat militairen uit het garnizoen te Venlo naar Grave zijn ontboden. Een detachement motorrijders uit het garnizoen te 's-Herto- genbosch is ter plaatse gearriveerd. Een regiment der wielrijders uit het garnizoen te Den Bcsch kreeg verder opdracht paraat te blijven voor eventueele hulpverleening te Grave. De polders om Oss staan vol water, zoodat de toegangswegen naar Oijen, Megen, Lith oyen en Lith niet meer te bereiken zijn; arbeiders uit die plaatsen moeten per roei boot naar de kom van Oss worden gebracht om hun werk aldaar te kunnen bereiken. De commissaris der koningin in Limburg mr. baron van Hövell tot WesterflIer, heeft een bezoek gebracht aan de sluis te Linne. De IJssel Men seinde gisterenavond uit Deventer: He t Usselwater is nog steeds wassende met circa 2 c.M. per uur. Omstreeks vijf uur is de Schipbrug weggenomen en zijn de dijkcoupures in den Terwoldscheweg en den Twelloscheweg gesloten. Alle verkeer gaat nu via de spoorbrug, hetgeen een enorme opstopping met zich brengt. Een groot deel van den Terwoldscheweg staat 30 c.M. onder water, zoodat bet verkeer naar het noorden langs den linkeroever van de rivier ernstig wordt belemmerd. In de omgeving van Voorst ondervindt men ook veel overlast van het water, doordat de Voorsterbeek op enkele punten bulten naar oevers is getreden. Het verkeer met Klaren- beek langs den directen weg is onmogelijk geworden en gaat nu via den Apeldoom- schenweg. De Baaksche overlaat werkt sinds van morgen onafgebroken. Het verkeer over de rivieren De A.N.W.B. deelt ons mede; Deventer: Schipbrug weggenomen. Over tocht over de Spoorbrug. Doesburg- Overtocht normaal. Renkum: Overtocht gestremd. Lexkesveer (Wageningen)Geregelde over tocht mogelijk. Rhenen: Overtocht mogelijk voor voetgan gers en rijwielen per motorvlet, overig ver keer gestremd. Opheusden: Overocht gestremd. Eek en Wielsehe Veer (Amercngen): Over tocht met groote motorpont voor alle ver keer van 618 uur. Vianen: Overocht normaal over de Schip brug. Nijmegen: De dienst wordt onderhouden met. één pont. In verband hiermede opont houd bij net overzetten. Tiel: Overtocht alleen mogelijk voor rij wielen en voetgangers. Culemborg: Overtocht normaal. Zaltbommel: Overtocht ieder half uur van beide zijden. Gorinchem en Keizersveer: Overtocht nor maal. Het verkeer van Nijmegen naar Den Bosch over Grave is geheel gestremd. Ook de Rijks weg Roermond-Maastricht is gestremd. De politie treedt krachtig op Nadat de communistische voorstellen be treffende de bestrijding der werkloosheid door den gemeenteraad van Rotterdam af gestemd waren, is het op aanstichten van enkele communistische leiders op verschil lende plaatsen in de stad gisteren tot on regelmatigheden gekomen. Bij het bekend worden van de afwijzing drong een menschenmassa vanuit de Raad huisstraat naar de richting van den Cool- singel, waar de politie de beide hoeken had afgezet. De politie, waarbij vele bereden agenten, hebben deze menigte toen met zachten drang weten te verspreiden. De manifestanten zijn vervolgens langs den Coolsingel naar den Binnenweg getrok ken, waar het al gauw geweldig druk was. De politie was hen c'aar ook gevolgd. In het begin verliep alles tamelijk rustig, tot twee bereden agenten een aantal men- schen, dat op den hoek van den Binnenweg en de Eendrachtsstraat stond, aanmaande om door te loopen. Enkele beihamels liepen toen de straat in, rukten daar een paar keien uit de straat los en wierpen deze naar de agenten, die daarop hun revolvers trox- lcen en enkele schoten in de lucht losten. Ook dat bracht de gemoederen nog niet tot kalmte. Niet dan nadat meer agenten, zoo wel bereden en te voet als motoragenten met sabel en gummistok, een charge hadden uit gevoerd, trad er een betrekkelijke rust in. Om 8 uur, des avonds, verzamelde zich een groote menigte voor het Algemeen Verkooo- lokaal aan den Goudschen Singel, terwijl een ander deel weer naar den Coolsingel trok e.i daar voor het stadhuis te hoop liep. De politie maakte met deze laatsten korte metten en joeg hen met de blanke sabel en den gummistok uheen, waarop het groot ste deel van hen eveneens naar den Goud schen Singel trok en zich bü de daar ver zamelde manifestanten voegde. Jaar had men ondertusschen besloten geld In te zamelen en een zaal van het Verkoop lokaal te huren om er een vergadering te beleggen. Dit lukte cn tegen half 9 stroomde de me nigte de poorter, van het Verkooplokaal bin nen, waardoor het op straat al gauw rusti- g werd. De nieuwsgierigen werden vervol gens met een zoet lijntje tot doorloopen aan gemaand. De vergadering in het Verkooplokaal, waarop Van Burink over het gebeurde :n den Raad heeft gesproken, ging te ongeveer half 10 uiteen, hetgeen weer een groote drukte op den Goudschen Singel veroorzaak te. Langzamerhand kwam er echter beweging in de menigte, die vervolgens in dichte drom men door de Goudsche Wagenstraat en an dere dwarsstraten en gedeeltelijk ook over het Oostplein naar de Hoogstraat trok. Een sterke politiemacht ging den menschen voor uit en volgde hen. Over het algemeen ver liep alles zeer rustig. Bij de Hoofdsteeg acht te de politie het raadzaam den troep in ver schillende richtingen te verspreiden. Een Inspecteur en een brigadier van de bereden politie, stelden zich daartoe bij genoemd kruispunt op. Alles ging volgens wensch cot enkele van de demonstranten weigerden door te loopen. Bereden politie voerde toen even een charge uit, die tot gevolg had, dat de menschen in een ren door de Hoofdsteeg naar het Plan C verdwenen. De straat was in een minimum van tijd schoongeveegd. Er zijn nog enkele pogingen gedaan om ruiten van magazijnen te breken, die echter niet gelukt zijn. De winkeliers aan den Bin nenweg hadden 's middags in allerijl de lui ken voor hun winkels laten zakken. Tegen half 12 was alles rustig in de stad. Woensdagavond is te Hoogezand een 63- jarige man onder een auto geraakt. Tijdens het /ervoer naar het ziekenhuis te Gronin gen is de ongelukkige overleden. Te Foxham bij Hoogezand is Woensdag, avond de 65-jarige E. Middel onder een auto geraakt en tijdens vervoer naar het zieken huis in Groningen overleden. Te Hoek van Holland werden gisteravond twee Dultschers, de 32-jarige A. M. en de 25-jarige W. W., op heeterdaad betrapt bij een inbraak in de thans onbewoonde villa van den heer de Beer, aldaar. Zij zijn opge sloten. Te Sexblerum is verdronken de 60-jarige Pieteer Postma, Bij het dragen van twee korven aardappelen aan een juk over een vrij diepe sloot is Potsma vermoedelijk uitge gleden en te water geraakt. De zeven Inzittenden gered Gisterenavond te ongeveer zes uur is te Frankhuis onder de gemeente Zwolle een personenauto met zeven inzittenden van den dijk af geraakt en in het water terechtge komen. De familie Mensink uit Laren, bij Lochem was op weg naar Westenholte om daar een bruiloft mede tevieren, waartoe zij 'n auto nadden afgehuurd. Nabij de houtzagerij van de firma Eindhoven, waar de dijk bochtig en zeer steil is, schijnt de chauffeur, die ter plaatse niet bekend is, verblind te zijn door het licht van een hem tegemoetkomenden auto, hetwelk niet getemperd werd. Hf) raakte hierdoor het spoor bijster, waardoor de auto op den berm van den weg terecht kwam en een slag over den kop maakte om vervolgens in het water tusschen de daar drijvende houtvlotten terecht te komen. Hoe wel hei ongeluk zich aanvankelijk nogal ern stig liet aanzien, konden de inzittenden allen gered worden. Slechts de 23-jarige mej. D. Mensink bekwam een polsbreuk en werd naar het Sofia-Ziekenhuis te Zwolle ver voerd, waar de pols gezet werd. Op de terugreis Het vierde postvliegtuig dat op 30 October van Amsterdam naar Batavia vertrok, met als bemanning de vliegers Frtjns en Booth, en den mecanicien Brulnesteln heeft heden morgen zijn retourvlucht naar Europa aange vangen. Het toestel vertrok om 6.10 uur van het vliegveld Tjililitan en heeft een hoeveel heid post aan boord van 155 K.G. De heer Hans Martin, secretaris van de K. L. M„ die een studiereis heeft gemaakt langs de route der Indië-vluchten, zal met dit toestel naar Holland terugkeeren. Volgens bij de K. L. M. ingekomen bericht, is het zesde postvliegtuig naar Nederlandsch Indië de P. H.-A. G. R., dat gistermorgen van Schiphol is vertrokken, gedaald te Gyoengyoes, op 80 K. M. ten Noord-Oosten van Boedapest. De landing geschiedde in verband met de slechte weersomstandighe den. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Gelukkiglijk volbracht De heer Van Tijen, exportmanager van de firma Van Houten, is heden om 10.20 uur op het vLegveld Tjililitan te Batavia geland. Er bestond groote belangstelling. De kleine zilverkleurige één-persoons- Pr.nder, genaamd „Adelaar", welke, zooals men weet, geheel in Holland werd vervaar digd, stelde den heer Van Tijen ln staat, zijn vlucht van Amsterdam naar Batavia in 6 weken te volbrengen, hoewel zijn werke lijke vliegtijd slechts weinig staat boven de tijden van de vl'egtuigen in den gerege'den luchtpostdienst Amsterdam—Batavia, waar door de heer Van Tijen voldoenden tijd over hield, om zijn zaken te behartigen. Te Medan, Falembang en Batavia werd op een enthousiaste wijze hulde gebracht aan den moedigen Hollander, wiens vlucht aan toonde, welke groote mogelijkheden de par ticuliere luchtvaart inhoudt voor uitbre'dmg van zakenrelaties in verschillende steden, die nooit worden aangedaan door mailboo ten. Intusschen zijn de kosten van deze reis practisch dezelfde als die welke een ge wone zakenreis zou hebben meegebracht. Teen de heer Van Tijen te Batavia was aangekomen, werd hij door de verwelkomers op het vliegveld op de schouders naar het vliegveldrestaurant gedragen. Overal waar deze krachtige zakenman zich zal vertoonen. zal hem een feestmaaltijd worden aange boden. Te Bandoeng Nader wordt gemeld: De heer Van Tijen kwam te Bandoeng aan. Zijn Pander-vliegtuig werd geëscorteerd door 7 Havilands. De belangstelling van het publiek was enorm. Van welke middelen baissiers zich bedienen om aan geld te komen; de draden loopen tot over de Russische grens; geruchten Haagsche firma's onwaar Wy lezen in Humf. Fin. o.m. het volgende: De vorige week zijn op de beurs van Am sterdam verschillende geruchten verspreid inzake eenige Haagsche firma's, die zwak zouden staan en/of waarvan men moeilijk heden mocht aanstaande achten. De geruchten over deze firma s bleken reeds dadelijk onwaar of onwaarschijnlijk en zullen wel spoedig verstomd zijn. De aanlegger en de verspreider van deze geruchten bleek te zijn een Amsterdamsche firma met ouden naam, waarvan de oprichter, thans overleden, destijds te goeder naam en faam bekend stond; een Ud van de Vereeni ging voor den Effectenhandel te Amsterdam. De firma strooide allerlei geruchten rond; gaf ongevraagde adviezen en tips. Voor al die geruchten bestond niet de minste grond. De betreffende Haagsche huizen, die steeds een uiterst solieden roep genoten en nog onveranderd genieten, ver- keeren in blakenaen welstand. Men is het antwoord echter niet schuldig gebleven. Door een gelukkige omstandigheid is men er in geslaagd, de auteurs en de ver. spreiders van die geruchten op het spoor te komen. „In hun nekvel gegrepen", heeft men ze gebracht voor het bestuur van de Amster damsche Vereeniging voor den Effectenhan del en bjj dit bestuur een aanklacht inge diend, welke voortgang hebben zal. De Amsterdamsche firma zal haar straf niet ontlocpen en de ruchtbaarheid aan het geval gegeven, zal ongetwijfeld medewerken om de Amsterdamsche firma de achting van haar medeleden te doen verliezen. Voorts; energieke onderzoekingen hebben zeer ernstige vermoedens doen rijzen, aat de draden waarmede o.m. ook deze firma met sommige opdrachtgevers verbonden is, loopen tot over de Oostelyke grenzen, door Duitsch land heen, naar Rusland. Hoe doelmatig is de giraffe toegerustzijne hooge gestalte, zijn huid- teekening, zijn telgang, zijn breede hoeven l Zoo moet alles in de wereld aan zijn doel beantwoorden. Uw Winterjas b.v. moet warm zijn voor de kou, maar pok mooi van model en mooi van stof, want U draagt graag een mooie jas en U weet, dat anderen U graag goed gekleed zien. feen Winterjas met Kreymborg-Coupe, is warm en mooi tesamen. Daarom als U een nieuwe winterjas moet hebben, denkt er dan vooral om; Kreymborg-coupe 1 Het vermoeden is dus gewettigd, dat deze firma o.m. opdrachten ontvangt ook van Russischen kant. De Scvjetheeren, die immer gebrek aan geld hebben voor zichzelf en voor hun propaganda, probeeren, naar de verschil lende gegevens ernstig doen vermoeden, thans ook in Holland hun slag te slaan; het Hol- landsche publiek te intimiöeeren en te stimu- leeren tot verkoop v nahun fondsen, om zoo doende hun blanco-vêrkoopen met winst te dekken. Geen gerommel en bevingen meer De toestand van den Merapi was hedenmor gen geiyk aan dien van gisteren. Gerommel werd niet meer gehoord. Bevingen werden niet meer geregistreerd. De lavastroom maakt geen of zeer weinig vordering. Door de zware bewolking is de berg het grootste deel van den dag totaal on zichtbaar. De lavastroom is waarschyniyk juist gena derd tot het Blongkengravyn, nog binnen de boschreserve. LEDENCONCERT H. O. V. Soliste: Eisa Nolthenios, piano. Beethoven's Vierde. Ontstaan in 1806, ongeveer in den tyd toen de meester bezig was met de schets van zijn „Fidalio". In de volgorde zyner symphonies n staat ze tusschen de Eroïca en de monumentale C-moll Symphonie. 't Is, alsof ze tusschen die twee reuzige werken verdrukt wordt, en dat mag dan ook de re den zün, waarom ze steeds minder in het oog viel, minder vaak gespeeld wordt, dat men ze als 't ware onopgemerkt voorbij trek. En tóch! In al haar klare frischheid, in al haar doorzichtigheid en blijheid is de Vierde Symphonie een even onsterfelijk werk als de andere. En we zyn den leider van ons H. O .V.-orkest dan ook dankbaar dat hy, zich over de mindere bekendheid heenzet- tend, ons het opus heeft willen brengen in zulk een geacheveerde vertolking als het gis terenavond ten deel viel. Behoudens 'n enkel ongelukje in 'n hoorn-trekje tydens het Adagio, kweten zoowel strijkers als blazers zich met volle toewijding van hun taak, wel ke, vooral in de snellere, syncopische gedeel ten nog niet zoo'n gemakkelijke was. Het resultaat was een prachtig sluitend geheel, en vooral het tweede deel, door zyn rhyth- mische precisie en doorzichtigheid een suc ces voor dirigent en orkest. De toehoorders, die in grooteren getale dan gewoonlijk aan wezig waren, betuigden den dirigent dan ook hun uitbundigen dank, welken hy overbracht aan het orkest, welverdiend. Elsa Nolthenius speelde na de pauze het Pianc-Concert van Serge Rachmaninoff. We kunnen niet keggen dat het op ons dienzelf den geestdriftigen indruk maakte als op 't auditorium. De compositie zelf is wel grootsch van afmetingen, wanneer men alleen op de lengte afgaat, maar ze mist naar onze mee ning diepte van emotie, als men tenminste hieronder die ontroering verstaat, die niet als een zee-van-klanken over u heenrolt, maar waarlyk aangrijpt door innerlijke dra matische bewogenheid. Byna ieder deel ïydt aan eentonigheid door al te gerekte herha lingen. Aan inventieve kwaliteiten is het werk dan ook niet bijzonder rijk. De aan slag der soliste leek ons niet distinct en krachtig genoeg bij de vele forte-passages, welke er in deze compositie voorkomen, en niet parelend en glanzend genoeg bij de luchtiger gedeelten. De door dan vleugel voortgebrachte klank was stug en stroef en veroorzaakte, waar vereenigd met het nogal stevig spelend orkest, een klankenbrij waar uit geen enkel klankbeeld duidelijk naar vo ren trad. Doch een virtuoze is Elsa Nolthe nius ongetwijfeld, want ze speelde dit moei- ïyke ooncert met brio en groot uithoudings vermogen en met 'n levendig toucher. En het ligt mogelijk aan ons, dat Rachmaninoff's opus ons niet zoo intens vermocht te boeien, als 't blijkbaar de andere aanwezigen deed, die door drie-, viermaal herhaald applaus van hun opgetogenheid biyk gaven, 'n Beau geste was het van de soliste dirigent van Beinum met een bloem te tooien uit den haar ge- offreerden tuil Flora-kinderen en inderdaad wel verdiend, want de spanning die er on danks alles in deze compositie vaak aanwe zig is, de byna bacchantische geestdrift voor den klank en het rhythme, wist hy ook by ziln musici wel op te wekken. De reeds meermalen uitgevoerde ouverture „Le Carnaval Romain" van Hector Berlioz, sloot den avond af met een als steeds leven dige en glanzende vertolking door ons H.O V.- orkest. j. s. De kunsthandel Prenen, Gen. Cron.jé- straat 105, heeft achter den aardigen winkel een smaakvol toonzaaltje ingericht, waar een voortdurende expositie van schilderyen. etsen, litho's" en houtsneden-in-eigendom het oog der bezoekers boeeni zal. Toen wy er kwamen Etend het er nog vol met bloemen, by de opening, voor eenige da gen. aangeboden. Vandaar dat het zaaltje er niet alleen smaakvol, doch ook feesteiyk uitzag. Er hingen doeken van de schilders J. Kropff, H. van Riet. H. J. Wesselingh, die onlangs het portret schilderde van onzen Bisschop, Mgr. Aengenent, Jos. v. d. Wall Perné e.a. We zullen ons van detail-critiek dezer ten toongestelde werken onthouden, immers was 't vooral de bedoeling der uitnoodiging, welke wy ontvingen, om de uitbreiding van den kunsthandel in oogenschouw te nemen. We kunnen den heer Prenen geluk wen- schen met die uitbreiding, welke voor de zaak zelf een vooruitgang beteekent. Men kan er vrij in- en uitloopen en zyn smaak oefenen door het zien van soms mooie dingen. Zoodoende kan voorkomen worden, dat de woningen, ook der meer een- voudigen, met schreeuwende en leeiyke wand-„ver.:ieringen" worden behangen. Van de tentoongestelde schilderijen konden ons die van den Hagenaar Joop Kropff nog wel het beste voldoen. Zijn eenigszlns Breit- neriaansche tafereelen zyn landschappen van intere;santen toon, steeds goed geschilderd, zijn te waardeeren. Van den Haarlemschen schilder Wesselingh zagen we enkele werkjes, die de kwaliteiten van den schilder waarschijnlijk niet volledig toonen, doch die van compositie en teekening aantrekkelijk waren. De „Bloemen" van v. d. Wall zyn o.l. te apprecieeren boven die van v. Riet, ofschoon we van dezen laatste een enkel goed doek zagen. Het hofje van v. Riet deed even aan Ritse- „Haarlemsche hofjes' van R. vergeleken ma denken, doch kan niet met een der mag nifieke „Haarlemsche hofjes" van R. verge leken worden. FORMAMINT vernietigt de bacteriën in mond en keel en beschermt U zoodoende tegen Keelpijn - Griep - Influenza enz. Bij alle Apoth. en Drog. f. 1.- p. fl. Van Visser en Urie zagen we verdienstelijke houtsneden. De litho's van Dijkwal, de etsen van Harting, enz., voldeden goed, vooral in de mooie encadrementen, waarmee de kunt- handel Prenen weerom zijn bon goüt toonde. d. H. Ingekomen: M. 25.- Een zieke, op hoop van zegen 2.50 T. e. H. Hart en H. Theresia 23.— Wij betuigen wel onzen dank, zoo schrijft de Comm. v. S. A. voor bovenstaande by- dragen en bieden den zieke onze beste wen- schen aan. Wy bevelen ons voor verdere medewerking dringend aait. Wij hebben niet alleen armen en zieken te verzorgen, wy hebben ook zieke- armen, waarvoor wy zorgen. Het is voor een huisvader, die dag en nacht tobt en zorgt om zyn zaakjes gaande te houden, wlen hst zwaren arbeid kost om zijn huisgezin van het noodige te voorzien, die maar telkens weer door allerlei omstandigheden met werkloosheid en achteruitgang wordt be dreigd, dan toch wel heel erg, als daarbij dan nog zieken te verzorgen vallen, die da gen, soms maandenlang een kostbare verple ging vorderen. En toch, hy moet, hy is geen arme, bU krijgt geen steun, hy moet werken, opbren gen, verzorgen, betalen, tot dat Hier doet een tydeiyke steun wonderen, helpt wat! Uwe bydragen worden gaarne ontvangen aan het Bureau dezer courant en by on zen penningmeester, den heer P. J. Busé, Gast huissingel 64. Postgiro 13543. Te 's-Gravenhage slaagde voor het exa men wiskunde L.O. de heer J. Roggeveen, alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Algemeen Beheers- en Admlnistra- tiekanoor van vaste goederen in Nederland, alhier. Woensdagavond had in het gebouw van de R. K. Mihtairenvereeniging aan de Zoete- straat een districtsvergadering plaats. Ver tegenwoordigd waren afgevaardigden vafl de damclub „St. Bavo", T. E. P., Spaarne- stad, S. D. O., Alliance en Adolf Ko.pmg- Nadat de voorzitter, de heer N. Somer6. deze byeenkomst op de gebruikelyke wijze geopend had, gaf hy het woord aan den secretaris, den heer B. H. Stevens, tot voor lezing van de notulen en ingekomen stuk ken. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Aan de orde kwam nu het eenige, maar niettemin belangryke punt van bespreking» namelijk: De deelname van de dam vereeni ging „St. Canisius", uit Wilnis, aan de hui dige clubcompetitie, uitgeschreven door bo- vengoemd district. Had men aanvankeiyk verwacht, dat fl* nancieele bezwaren een remblok zouden zijh om deze vereeniging te laten deelnemen, nu stuitte men op verschillende practische be zwaren, die byna onoverkomenlijk schene» te zyn. Er dient hier wel even aan toegevoegd, dat het voorstel van „St. Canisius" die bezwaren juist in de hand werkte, daar het afweek van het bestaande clubcompetitie-reglementj Omstandigheden noodzaakten „St. Canisius" eehter een dergelyk voorstel te moeien doen. Als van zelf sprekend veroorzaakte langdurige discussies, welke het volgend re sultaat verkregen: Gespeeld zullen worden 2 clubcompetitieS' Een dubbele competitie, waarvan de eerst aankomende club den kampioenstitel van Haarlem verwerft, en een enkele clubcon1' petitie waaraan „St. Canisius" deelneemt, zy het hier even by vermeld, dat de reeds gespeelde wedstrijden gelden voor de dub bele competitie, of om het kamp. van Haar lem. Na de van ouds bekende rondvraag, sloot de voorzitter deze vergadering met den chr. groet. Deze ontmoeting zal Maandagavond aan staande plaats hebben, in het gebouw v. d' St. Jos. Gezellen aan de Jansstraat. Belang stellenden zyn welkom. De tweede der vier bekerwedstrijden, tus schen twee viertallen, in café Lomma te Heemstede gespeeld, eindigde in een ove winning voor Lommeroord. De uitslaag luidt: Lommercord Ons Genoegen BonkenburgJ. Waasdorp v. d. VossenHL Waasdorp Totaal car. De stand is momenteel: Lommeroord —Ons Genoegen 784 car. Dinsdag a.s. spelen beide tweede viertal te Vogelenzang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 16