f 750.- 1250.- f125.- f50.- f40. de opleiding voor dit nummer bestaat uit vier bladen 11 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 LAGER ONDERWIJS Geldhandel en Militairisme Het conflict bij „Zang en Vriendschap" De Nobelprijs voor den Vrede mmm Het boek van Andree De Haarlemsche Jeugd zingt: H. FRANKEN Jr. Mislukte poging tot inbraak te Oss Voornaamste cJfmuws Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17628 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAK ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL Pastoor D. van der Geest O.P. De pierplannen te Zandvoort Pornographie bestrijding Een arbitrage-commissie benoemd Aan Zweden toegekend •K. Ned. Medisch Missie Comité N.V. BROODFABRIEKEN Een maréchaussee gewond De koudegolf over geheel Amerika De werking van den Merapi Het vierde postvliegtuig De P. H.—A. G. R. J. J. VVEBER ZOON De aardbeving te Japan De eerste solo-vlucht Amsterdam- Batavia Het Int. Koude-Instituut Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN» TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing? elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Aüe abonnê's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden d teësa ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerragenj yUSJv.™ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies vat» 'n anderen Tinker. In verband met de bezuinigingsmoge lijkheden op onderwijsgebied, in dit blad reeds naar voren gebracht, wen- schen wij de aandacht te vestigen op 'n ander financieel struikelblok: de op leiding voor t Lager Onderwijs, zooals bedoeld in de Wet van 1920. Ofschoon we in een vorige beschou wing opkwamen voor gedifferentieerde akten van bekwaamheid voor de laag ste 2 en de hoogere leerjaren hetgeen We aan artikel 134 en 135 ontleenden toch kan niet worden ontkend, dat de totale opleiding, in deze Wet in 't voor uitzicht gesteld, zooveel financieele en andere bezwaren oplevert, dat met recht mag worden betwijfeld, of men ooit tot volledige doorvoering zal kun nen overgaan. De in dezen vigeerende Wet is dus hog altijd die van 1878. Weliswaar heeft men eenige hinkende maatregelen ge troffen om de lacunen te overbruggen, maar dit is geen toestand, die bestendigd mag blijven. Stellen wij ons deze vraag: Wat heeft de wetgever op 't oog gehad met zijn Wijziging van de vroegere opleiding? Het lijdt geen twijfel, of de bedoeling heeft bij hem voorgezeten, grondige, meer ontwikkelende, meer praktische voorbereiding te geven tot 't onderwijs der jeugd. Grondig: Eindexamen U.L.O. of driejarige H3.S. geeft toegang tot 'n vijfjarige opleiding voor de B-akte. Ontwikkelend: Hierin voorziet 3n overvloed van leervakken; behalve de gebruikelijke nog Fransch, Duitsch, En- gelsch, wiskunde en handenarbeid. Bo vendien wordt gymnastiek en nuttige handwerken, vroeger aparte examens, in t program opgenomen. Praktisch: In de laatste 2 leer jaren (art. 144) is het onderwijs voorna melijk gericht op de praktijk van het lesgeven. (Let wel, niet de praktijk van de school tucht). Men moet met ons erkennen, de op zet leek veelbelovend. De kweekscholen zouden daar liggen als sterke burchten van kennis en ontwikkeling; geharnaste ridders, gewapend met zwaard (dat der theorie soms zoo'n gevaarlijk wapen!) en schild (dat der methodenkennis) Zouden uittijgen, om.... konijnen te jagen! Welke bezwaren geeft een nauwkeu rige beschouwing ons te zien? Ten eerste: De wetgever stelt zijn ei- schen veel te hoog. Dat is nu wel lang zamerhand gewoonte geworden in ons land, waar in de maanden Juli en Au gustus „de eene helft de andere exa mineert", maar wij gelooven toch, dat het nuttig zal zijn met die gewoonte te breken, en ook, dat het dit decennium is voorbehouden zulks te doen. Elk ratio neel (niet-historisch bevooroordeeld) Nederlander moest zich bij samenstel ling van 'n examen afvragen: Wat moet de examinandus voor z'n toekomstige betrekking noodzakelijk weten? Laat die kennis dan wat boven t strikt noodige Uitgaan en dit blijken uit 't meer dan voldoend eindcijfer. Ten onzent echter keert men de zaak blijkbaar om. Mèn of de wetgever redeneert: die betrekking komt in 't geding; wat zou men al niet kunnen weten om die goed, beter en best te vervullen? En wat is nu feitelijk noodig, om kin deren van 't eerste en tweede leerjaar goed onderwijs te kunnen geven? Ten eerste 'n goede schooltucht; ten tweede voldoende kennis om ze methodisch de allereerste beginselen van lezen, schrij ven en rekenen bij te brengen, aange naam afgewisseld door zingen, gym nastiek, handenarbeid en teekenen. Het valt aanstonds op, dat nöch eind examen Ui.O., nöch drie-jarige H.B.S. hier van noode is, om als springplank gebruikt te worden. De kennis in die Vakken kan oi. voldoende worden bijge bracht door 'n drie-jarig avondonder wijs en nog eens rustig verwerkt in 'n laatste kweekschool] aar. Nemen we tot grondslag, wat iemand, strikt genomen, goed moet kennen om fcelfs in de 7de klasse eener L. S. te Voldoen, dan zullen ook de eischen voor de B.-akte aanmerkelijk lager moeten gesteld worden dan nu. Het surplus geve recht op hoogere punten in de resp. vakken. Aan 'n driejarige kweek schoolopleiding eal men bij 'n dergelijke °Pvatting der examens juist genoeg hebben. Vooral waar die 3-jarige theo- riestudie voorafgegaan is door 3 jaren Ohvervalschte praktijk vóór de klasse. Moeten we dan weer terug naar den lijd, dat de kweekeling in de school als duvelstoejager gold? Ja, want juist de praktijk mankeert a&n de tegenwoordige opleiding! En wat de wet van 1920 betreft, praktisch zou de praktijk weer daarop neerkomen, dat 'u de 2 laatste jaren de kweekeling zoo hu en dan. b.v. éénmaal per week, een hurtje les mag geven, waarop hij zich lofdege schriftelijk heeft voorbereid, welwillend toezicht van dm klasse-onderwijzer. De rest van den tijd kan besteed worden aan 't veroveren van een macht theoretische kennis. Zeer zeker lag dit niet in de bedoeling van den wetgever. Maar wij vragen in gemoede: Hoeveel kweekscholen hebben binnen haar rayon niet minder dan veertig geschikte klassen ter beschik king voor kweekelingen, die les moeten geven? Praktisch blijkt vooral dit ge deelte der wet zeer onpraktisch. Wij meenen, dat zoowel de financieele als de overige bezwaren grootendeels zouden kunnen ondervangen worden door 'n regeling als volgt: 1. Een vrij gemakkelijk toelatings examen, af te nemen door den cursus, dien de leerling wenscht te volgen. 2. Drie jaar praktijk, onder toezicht, aan 'n school, verbonden met 8 uren cursus-onderricht per week, na school tijd. 3. Bij gebleken mentale en psycholo gische (hierop zouden wij den nadruk willen leggen!) geschiktheid, ofwel één jaar uitsluitend kweekschoolopleiding, waarna 't schooleindexamen, dat de be voegdheid A. verleent; öfwei 'n drieja rige opleiding, gevolgd door 'n school eindexamen, dat de bevoegdheid B. schenkt. Er zullen stellig kweekelingen zijn, die uitmunten. Welnu, zij kunnen op hun diploma B. 'n aanteekening krijgen: bevoegd tot Ulo-onderwijs, ter wijl, juist als nu, verschillende examens voor talen blijven bestaan. Waar noodig, zou 't laatste jaar vóór de A.-akte kunnen samenvallen met het eerste studiejaar voor de akte B. Het behoeft geen betoog, dat de school, waaraan de kweekeling werk zaam is, de cursus en de kweekschool in nauw verband met elkander moeten staan. De cursussen en kweekscholen wor den voornamelijk opgericht door parti culier initiatief. Uit 's Rijks kas genie ten zij de jaarwedden van directeur en leeraren. Bovendien 'n tegemoetkoming als de L. S. in art. 101. Evenals daar zou 't sterk de voorkeur verdienen, dat de per leerling uit te keer en som, billijk berekend, van te voren werd vastge steld, zoodat de besturen wisten, waar aan zich te houden. Terwijl men voor de cursussen zooveel mogelijk gebruik zou kunnen maken van scholen en gemeentelijke lokaliteiten, zouden de kweekscholen 'n vergoeding- in de kosten van grond en gebouwen dienen te ontvangen. Cursussen en kweekscholen eischen 'n lesgeld in overeenstemming met de draagkracht der schoolgeldplichtigen. Onderwijzers, die 'n kweekeling in hun klas hebben, genieten daarvoor van Rijkswege 'n jaarlijksche toelage van 25.—. Bij 'n dusdanige regeling blijft de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de cursussen als paddestoelen uit den grond zullen oprijzen, en wat op de kweekscholen wordt bezuinigd, daaraan zal moeten worden uitgegeven. Daarte gen kunnen evenwel de volgende maat regelen getroffen worden: Aan dezelfde school kunnen slechts leerlingen van één cursus worden opge leid. Het lesgeld kan in 't algemeen tamelijk hoog gesteld worden. Het aan tal scholen, dat onder één cursus res sorteert, en waaraan de leerlingen van dien cursus daadwerkelijk verbonden en werkzaam zijn, zij minstens 15, het aan tal leerlingen per cursusjaar ten min ste 20. Kweekscholen zijn die, welke bij de thans vigeerende wet gesubsidieerd en aangewezen zijn voor 't afnemen van schooleindexamens. Alleen bij gebleken noodzaak kan overgegaan worden tot de oprichting van nieuwe. C. A. (De Redactie stelt zich voor, binnen kort op dit belangrijk onderwerp nader terug te komen). Dat het kapitalisme in wezen niet oor logszuchtig van aard is, zal een ieder, d'ie de feiten rustig onder de oogen ziet, prof. Bonger toegeven. Toch is er één factor, die de Amsterdam- sche hoogleeraar in zijn wetenschappelijk betoog heeft verwaarloosd, n.l. dat de inter nationale geldhandel de uitbreiding van mili. taire bewapening gaarne in de hand werkt, wënneer hieraan direct iets te verdienen valt. Er is een voorbeeld van groote actuali teit. De Belgische regeering heeft geld noodig. Op de begrooting voor 1931 is er een tekort van 620 millioen francs. Dat tekort wordt voor ongeveer de helft (300 millioen) veroor zaakt door een eerste „tranche" van buiten gewone uitgaven voor de versterking van de grenzen in het Oosten en Noord-Oósten. Bovendien wil de Belgische Minister van Financiën het overschot van een destijds in Amerika geplaatste 8-percentsleening conve- teeren in een leening van 4 lA pCt. Hiervoor is 700 millioen francs ncodlg. De bewaker van de Belgische schatkist ging derhalve op zoek naar een bedrag van 1320 millioen francs. Dat geld moet geleend werden. De binnenlandsche spaarders zijn blijkbaar óf niet in staat óf niet bereid ge heel dit bedrag te fourneeren. Daarom zul. len, volgens de jongste berichten, twee leeningen worden uitgeschreven: één van ruim 600 millioen in België zelf, en één van 700 millioen (45 millioen gulden) in het buitenland. Deze laatste leening, welke aflosbaar,is in 55 jaar. wordt geheel overgenomen door een groep N ederlandsche, Zwitser- sche en Zweedsche banken. Met het gevolg, dat Nederlandsche bankiers indirect aan België het geld verschaffen voor den aankoop van de zware kanonnen, die, opgesteld van Luik tot Maaseyk, de stad Maastricht en het terrein der Nederlandsche staatsmijnen zullen bestrijken. Van geld wordt wel eens gezegd, dat het niet stinkt. Doch aan de papieren van de Belgische leenng, die eerstdaags op de internationale geldmarkt worden gebracht, door medewer king van Nederlandsche zijde, is toch wel een luchtje. Ligt het niet op den weg van de bij den Volkenbond aangesloten Staten, vraagt de „Tijd", om alle buitenlandsche leeningen, die direct of indirect voor versterking van be wapening moeten dienen en derhalve het oorlogsgevaar doen toenemen, eenvoudig te saboteeren? Nederland, Zweden en Zwitserland zouden misschien kunnen vóórgaan? Met gepraat over de schoonheid van den vrede schiet men niet veel op. Hier is de gelegenheid tot het stellen van een vredesgezinde daad. De vrienden van den vrede, ook in België, zouden er ons dankbaar om zijn. Pastoor D. van der Geest O.P., heeft het St. Franciscus-Gasthuis te Botterdam ver laten en zich tot volledig herstel begeven naar „Huize Maris Stella" te Scheveningen. Comité-vergadering Gisteravond vergaderde in de lunchroom „Carels" te Zandvoort het comité voor de op richting van een pier te Zandvoort. Van het comité waren aanwezig de heeren Van den Berg, Boon, mr. Hagenouwer, ir. Windeknegt van het Ingenieursbureau „Win- deknegt" uit Berlijn en ir. Geijsen, het plaat selijk comité en genoodigden. Mevr. Van der Mije opende de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan ir. Geijsen om het technische gedeelte te bespreken. Na deze uiteenzetting kreeg ir. Van den Berg het woord over het financieele gedeelte. Verschillende inlichtingen werden hem ge vraagd, ook wat betreft de kosten van het bouwen van de pier en hoé het financieele gedeelte geregeld wordt. De heer Van den Berg wilde die inlichtin gen niet geven, maar verklaarde zich bereid, aan een kleine groep menschen de noodige bescheiden te willen overleggen, die zij dan zou kunnen inzien op het bureau te Amster dam. Er heeft zich toen een comité gevormd om inzage van de bescheiden te nemen, wat Maandag of Dinsdag zal geschieden. In dit comité hebben zitting de heeren: D. Molenaar, L. J. Rinkel. D. BouveL L. Ci troen. en C, Keur. Een commissie benoemd. Ter bevordering van een doeltreffende be strijding van pornographie worden aan het rijksbureau betreffende de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en van den handel in ontuchtige uitgaven te Am sterdam voorloopig twee opsporingsambte naren (rechercheurs), verbonden. Voorts heeft de Minister van Justitie een commis sie van gezaghebbende en ter zake tot oor- deelen bevoegd te achten personen be noemd, die voor zooveel noodig aan ge noemd rijksbureau de verlangde deskundige voorlichting zullen verstrekken omtrent den aard der geschriften. Genoemde commissie is samengesteld als volgt: lid en voorzitter: mr. G. Kirberger, raadsheer in den Hoogen Raad, leden D. L. Daalder, redacteur van „Het Kind" te Ber gen; prof. dr. L. van der Horst, hoogleeraar in de psychiatrie te Amsterdam; prof. dr. F. W. Hudig, hoogleeraar aan de kunstge schiedenis te Amsterdam, te Aerdenhout; prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Utrecht; mevrouw F. Steenberghe-Engeringh te Soesterberg en D. Wouters, letterkundige te Zeist. Gisterenavond zijn de leden van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" in alge- meene vergadering bijeen gekomen, voorna melijk ter bespreking van de kwestie tusschen bestuur en dirigent, den heer Lieven Duvosel. Dreigden er eerst dikke, zwarte wolken boven deze mooie zangvereeniging in onze stad, thans is er een zonnestraaltje te ont dekken. Het zou ons niets verwonderen en zeer verheugen, als weldra de lucht helder wordt en „vriendschap" weer met eere met de liedertafel genoemd zal mogen worden. Met algemeene stemmen werd gisteravond een motie aangenomen, welke de strekking heeft den heer Duvosel te verzoeken terug te willen komen op zijn ontslagname als dirigent der Liedertafel. Tevens werd besloten aan vüf ingezetenen van Haarlem, staande buiten de Liedertafel, te verzoeken een commissie te vormen, welke tot taak zal hebben, overeenstemming tus schen directeur en bestuur te verkrijgen. Den heer Duvosel werd tijdens de vergade ring verzocht te willen verschijnen; bü zijn binnenkomst werd hij met een hartelijk ap plaus begroet. De directeur verklaarde, even als het bestuur, zich gaarne te zullen onder werpen aan de uitspraak der commissie. Nadat nog op voorstel van het bestuur was besloten aan Dr. v. d. Eist te Utrecht, kleinzoon van den oprichter der Liedertafel, het eerelidmaatschap aan te -bieden, werd de vergadering, welke bij alle aanwezigen een CTnnte «onmfrt. hri pot De Nobel-commissie van het Noorsche Storting heeft beslist over de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede. De prijs voor 1930 werd toegekend aan den KELLOGG Zweedschen Aartsbisschop Nathan Söder- blom en die voor 1929 aan den vroegeren Amerikaansehen minister van Buitenland sche Zaken, Kellogg. Merkwaardige bijzonderheden Uit Stockholm wordt gemeld, dat in het merkwaardige boek over de expeditie van Andrée is opgenomen de bundel van teeke- ningen van Andrée, zijn dagboek waarin hij van dag tot dag, van het vertrek van Denen eiland tot de zwarte, triestige dagen voor het einde kwam, vertelde over de lotgevallen van hem en zijn beide kameraden. Als iets de iualificatie „document humain" verdient, dan is het wel deze bundel neergekrabbelde indrukken en aanteekeningen, al heeft hij er dan oppervlakkig beschouwd ook weinig van. Want het is een ontdekkingsreiziger, een geleerde, die hier gedurende drie maan den waarnemingen van allerhanden slag, be schouwingen over de ijsdrift, vogel-notities, meteorologische aanteekeningen en posities op het papier zette. Hij heeft zuiver objectief allerlei feiten opgeteekend en slechts een enkele maal komt daartusschen iets anders, iets rein persoonlijks, iets over de gedachten, de overpeinzingen van die drie mannen die lang, ongeloofelijk lang hoopten en vertrouw den, maar tenslotte toch den dood zagen naderen. Wie dat dagboek geheel doorleest, merkt een duidelijk verschil in de wijze, waarop Andrée zijn aanteekeningen maakte. Eerst waren het korte, vluchtige notities, klaarblij kelijk bedoeld om later bij het uitwerken van alles, bij het schrijven van een boek over zijn reis, het gebeurde op te frïsschen. Een mop, een woordspeling, een kwinkslag werd woor delijk opgeteekend. Maar later toen de groote moeilijkheden kwamen, toen de hoop doofde, toen zij weer opvlamde als de moeilijkheden overwonnen schenen, wisselden de notities in lengte. Vaak waren ze langer, beschreef Andrée enkele pagina's met de indrukken van eeii dag en men moet groote bewondering hebben voor dezen energieken kerel die daartoe dan nog de geestelijk kracht bezat. Dan lijkt het, alsof Andrée begreep, voorvoel de, dat niet hij deze aanteekeningen zou uit werken; zij werden beter verzorgd, waren uit voeriger en completer; de geestige opmerkin gen verdwenen geheel, er werden geen foto's meer gemaakt en Strindberg, die aanvanke lijk stenografisehen brieven voor nzij verloof de schreef, liet dit toen na. Het drijfys voerde de mannen vooruit en terug naar het Oosten en naar 't Westen, zij werden ziek. Een week lang werkte Andrée niet aan zijn dagboek, de moeilijkheden stapelden zich op, de tegensla gen werden zwaarder, feller. Maar geen uiting van wanhoop, die toch zoo mensche- lijk, geen klacht die toch zoo begrijpelijk zou zijn, is daar te lezen. Andrée's dagelijk- sche notities werden korter, hü trachtte vaak nóg een luchtige objectiviteit te bewa ren, maar het ging hem niet altijd gied af. Hij was een ander mensch geworden, hij koesterde een wanhopige hoop, hij probeerde zijn jongere makkers op te beuren, maar al les was te rauw, tè werkelijk dan dat hij nog kon hopen, kón vertrouwen. Dat schreef hy niet, en toch staat het te lezen in dat dag boek. En de beklemmende tragiek voelt ge als ge leest wat Andrée opteekende toen de meeuwen in groote vluchten het kamp op het Witte Eiland bezochten. Hij vertelde niet meer over hun gewoonten, over hun doen en laten, maar hij ziet ze als uitgehongerde, twistende, vechtende aasvogels. Daarna kwam het einde, waarover wij wel nimmer iets zullen weten. Andrée's laatste aanteekeningen zijn gedeeltelijk onleesbaar. En de laatste weken, toen de winternacht a! gekomen was over het kamp op dat eiland je in de verlatenheid der Fooizee, zijn geen aan teekeningen meer gemaakt. Prof. P. G. Groenen tot voorzitter benoemd Z. D. H. de Bisschopvan Haarlem heeft aan den Weleerw. heer F. v. d. Vliet te Am sterdam eervol ontslag verleend als voorzit ter van het Ned. Medisch Missie-comité, on der dankbetuiging voor bewezen diensten. Door Z. D. H. is thans tot voorzitter benoemd de Zeereerw. heer nrof. P. G. Groenen te Sfanaond. Sinterklaas, goed, heilig man, rijdt U weer bij Franken an Franken moet U weten moogt U niet vergeten Franken beeft ook dezen keer 't heerlijkst Sinterklaasgoed weer Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Kantoor Lange Margarethastraat 15 (Adv.) Een der daders gegrepen Dezer dagen was de maréchaussee te Oss een plan tot inbraak in de villa van den fabrikant M. Hes, gelegen in de nabijheid van het station, op het spoor gekomen. Gis teravond hadden zich, ten einde dit plan te verijdelen en de daders te arresteeren, twee maréchaussees in het huis, waarvan de bewoners afwezig wareh, verdekt opgesteld. Him verwachting werd bewaarheid, toen he dennacht aan de achterzijde van het huis twee inbrekers verschenen om zich toegang tot de villa te verschaffen. Zij sneden daartoe een ruit van de glazen tuindeur open en stapten het huis binnen. Toen tot hun niet geringen schrik de mare chaussees plotseling te voorschijn traden, trok een der indringers een revolver en loste een sfchot op de politiemannen. Eén der maréchaussees, de 30-jarige Peters, werd getroffen in den linker polsslagader. Onmiddellijk daarop kozen de beide mannen het hazenpad. Er ontstond een achtervolging, waarbij één der dieven, zekere Blommers, werd gegrepen en gearresteerd. De ander wist te ontkomen. De gewonde maréchaussee is, na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch overgebracht. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Men neemt aan, hier te doen te hebben gehad met twee leden van een bende, die zich ook aan den onlangs te Oss plaats ge had hebbenden gemaskerden roofoverval heeft schuldig gemaakt. Thans 38 dooden Een koudegolf heerscht op het oogenblik praktisch gesproken over de geheele Ver. Staten. Op sommige plaatsen is zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer er door wordt onderbroken. In totaal zijn 38 personen tengevolge van de hevige koude overleden. Hedenmorgen was in de omgeving van de Rocky Mountains de temperatuur gestegen en in Illinois stond de thermometer 1 a 2 graden boven nul. Het meest onverwacht kwam de koude in het Zuiden der Ver. Staten. Zelfs in Florida heeft het gesneeuwd en de badplaatsen met hun Rivièra-klimaat hadden een wintersch aanzien. Geen gerommel en bevingen meer De toestand van den Merapi was hedenmor gen gelijk aan dien van gisteren. Gerommel werd niet meer gehoord. Bevingen werden niet meer geregistreerd. De lavastroom maakt geen of zeer weinig vordering. Door de zware bewolking is de berg het grootste deel van den dag totaal on zichtbaar. De lavastroom is waarschijnlijk juist gena derd tot het Blongkengravtjn, nog binnen de boschreserve. Op de terugreis Het vierde postvliegtuig dat op 30 October van Amsterdam naar Batavia vertrok, met als bemanning de vliegers Frijns en Booth, en den mecanicien Bruinestein heeft heden morgen zijn retourvlucht naar Europa aange vangen. Het toestel vertrok om 6.10 uur van het vliegveld Tjilllitan en heeft een hoeveel heid post aan boord van 155 K.G. De heer Hans Martin, secretaris van de K. L. M„ die een studiereis heeft gemaakt langs de route der Indië-vluchten, zal met dit toestel naar Holland terugkeeren. Volgens by de K. L. M. ingekomen bericht, is het zesde postvliegtuig naar Nederlandsch Indië de P. H.-A. G. R., dat gistermorgen van Schiphol is vertrokken, gedaald te Gyoengyoes, op 80 K. M. ten Noord-Oosten van Boedapest. De landing geschiedde in verband met de slechte weersomstandighe den. Alles is wel aan boord, Heden wordt de reis voorteezei, Nadere bijzonderheden nit het boek Andree. De moties-Lingbeek en -Groeneweg in de Tweede Kamer verworpen. Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer. De relletjes te Maastricht. Tussehenlanding van het zesde postvlieg tuig. Het hooge water. Ingesteld is een commissie van deskun digen, ter bestrijding der pornografie. Ook te Utrecht en te Amersfoort is het optreden van Paul Diebei verboden. Motie van wantrouwen tegen Baldwin weg worpen. De Vredes-Nobelprijzen. Het sluitingsprotocol van de Economische Conferentie. Barometerstand 9 uur v.m.: 758 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.21 uur. Hoogste barometerstand 762.7 te Memel. Laagste barometerstand 743.1 te Rochefort. Verwachting: Matige, Oostelijke tot Noor delijken, later wellicht Noordwestelijke wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt, mogelijk eenige regen, weinig verandering in tempe ratuur. 256 dooden In een medeaeeling van de Japansche am bassade te Londen wordt bekend gemaakt, dat het aantal dooden, tengevolge van de aardbeving op het schiereiland Izu thans 250 bedraagt. Gelukkiglijk volbracht De lieer Van Tijen, exportmanager van de firma Van Houten, is heden om 10.20 uur op het vliegveld Tjililitan te Batavia geland. Er bestond groote belangstelling. De kleine zilverkleurige één-persoons- Pander, genaamd „Adelaar", welke, zooals men weet, geheel in Holland werd vervaar digd, stelde den heer Van Tijen in staat, zijn vlucht van Amsterdam naar Batavia in 6 weken te volbrengen, hoewel zijn werke lijke vliegtijd slechts weinig staat boven de tijden van de vliegtuigen in den geregélden. luchtpostdienst AmsterdamBatavia, waar door de heer Van Tijen voldoenden tijd over hield, om zijn zaken te behartigen. Te Medan, Palembang en Batavia werd op een enthousiaste wijze hulde gebracht aan den moedigen Hollander, wiens vlucht aan toonde, welke groote mogelijkheden de par ticuliere luchtvaart inhoudt voor uitbreiding van zakenrelaties in verschillende steden, die nooit worden aangedaan door mailboo ten. Intusschen zijn de kosten van deze reis practisch dezelfde als die welke een ge wone zakenreis zou hebben meegebracht. Toen de heer Van Tijen te Batavia was aangekomen, werd hij door de verwelkomers op het vliegveld op de schouders naar het vliegveldrestaurant gedragen. Overal waar deze krachtige zakenman zich zal vertoonen, zal hem een feestmaaltijd worden aange boden. Te Bandoeng Nader wordt gemeld: De heer Van Tijen kwam te Bandoeng aan. Zijn Pander-vliegtuig werd geëscorteerd door 7 Havilands. De belangstelling van het publiek was enorm. Prof. dr. II. Keesom tot voorzitter benoemd. In de te Parijs gehouden algemeene gadering van het .Jnstitut International du Froid" is prof. dr. W. H. Keesom, hoog leeraar in de natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden, benoemd to ter hgt maJjfeimt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1