LEEKEPREEKEN f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- f A M HEFIK FIBBE Een letterzetter is een man H. FRANKEN Jr. WONINGBUREAU dit nummer bestaat uit vier bladen ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 Mededeeling Roofoverval te Eysden Voornaamste cKieuws De terreur in Silezie BUREAUXNASSAULAAN 49 EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17629 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Incasseering op binnen- en buitenland Voorschotten tegen incassi De ongeziene wereld of het leven na den dood De Zondags-Evangeliën St. Josephs-Gezellen-Vereeniging Een Nationaal R. K. Filmcongres Nederlanders te Frankfurt De brandstichting te Wormerveer Auto te water Audiëntie De daders aangehouden 's Pausen gouden priesterfeest Met de fiets te water eereden Nederlandsche Spoorwegen die elke letter zetten kan. Behalve letters van banket. Daarin mislukt z'n alphabet. Een alphabet van 't fijnst banket wordt U door Franken voorgezet; Want Franken zet ze steeds weer versch. gevuld met prima mangelpers. N.V. BROODFABRIEKEN J. J. WEBER ZOON U MSTERD. HNTHRACIET Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 TEL. 13781 Pastoor J. v. Rooij De Zomertijd-motie verworpen De P. H.A. G. R. Massaal protest Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 et* bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00OH ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI qJUvUi" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. No. 367 ZAKENMORAAL wordt van onzen tijd veel kwaad 'erteld. De jeugd heet verdorven; het Qhtzag voor ouders en wettige overheid jteemt met den dag af; de mensen van twintigste eeuw heeft geen respect v°or traditie; hij is omwentelingsgezind, genotzuchtig, verkwistend en nog Veel meer. Het is niet moeilijk, dit lijstje ondeugden uit te breiden; maar dat wordt dikwijls over het hoofd Se2ien het is niet minder gemakke- 'tilt een even groote lijst met deugden °P te sommen, waarin de moderne "tensch boven vorige geslachten uit blinkt. Deze gedachte kwam opnieuw bij ons QP> toen wij in de afgeloopen week ken- *s namen van het verhandelde op het 'ferde lustrumcongres van de R.K. ^erkgeversvereeniging. Zoo'n organisa tie is op zichzelf al een verschijnsel onzen tijd, waaraan voor een halve zelfs voor een kwart eeuw niet te denken viel. Zeker, wij hebben in ons 'end altijd groote katholieke fabrikan ten, werkgevers in algemeenen zin, ge- bacL De protestantsche en later de Iberale overheersching dwong onze ka tholieke geloofsgenooten als vanzelf hun beil in handel en industrie te zoeken, °*ndat voor hen noch op het terrein her wetenschap, noch in openbare func ties plaats was. In de kringen van nij- verheid en handel nemen de Neder landsche katholieken dan ook een zeer belangrijke plaats in. Dit feit bleef ech ter niet zonder gevolg. Een opgaan in hen strijd voor materieel gewin leidt heel gemakkelijk tot het scheppen van twee levenssferen. Een timmermans knecht, die 's morgens naar zijn werk Saat, den ganschen dag ijverig en naar Sijn beste kunnen arbeidt, zijn plichten ais huisvader en echtgenoot stipt ver hit en zijn kerkelijke plichten niet in bet minst verwaarloost, zal als een voor delig christeii worden aangezien. Zoo Sold als de oude opvatting, dat de fabri kant, de handelaar, de winkelier, die ^n zaken naar best vermogen behar tigde, ieder het zijne gaf, geen waren Vervalschte of bedrog pleegde met maat gewicht en die daarnaast tevens zijn huiselijke en kerkelijke plichten nauw gezet vervulde, een steunpilaar van kerk en maatschappij kon worden genoemd. Dij deze heel begrijpelijke opvatting °ntstaat zoo gemakkelijk het misver- ^and, dat het drijven van zaken zon- her meer een neutrale handeling is, barbij geen hoogere levensbeschouwing k® pas komt. En in dit opzicht waren °hze voorvaders onbewust van hun li berale vakgenooten weinig of niet te °bderscheiden. Het feit, dat wij in onzen tijd van een katholieke werkgeversvereeniging kun- hen spreken, wijst al op een geweldige kentering van mentaliteit; meer echter Weit daarvoor, dat op het bovenbedoelde ^hgres, onder applaus van de aanwezige dunsche zakenlieden, dingen werden Sezegn, waarvoor hun ouders en groot ouders zeker zouden gehuiverd hebben. Het is een onmiskenbare vooruitgang *kn onzen tijd, dat er openlijk voor dstelijke zakenmoraal getuigd wordt. 511 aj dekt de theorie de practjjk hier °g niet geheel, het feit alleen reeds, dat °*er zulke dingen gesproken wordt, is .Zakenmoraal! O, zeker, ze heeft altijd daan. Wie op handslag een paard ^hocht, werd geacht een gezond dier Verkoopen op straffe van voortaan d de markt te worden gestooten. Een ^spreider van valsche geruchten hield niet één dag na zijn ontmaskering Of de beurs uit; een chicaneur en ^unbetaler was al heel spoedig gedood- ®tfd. Het zakenleven had en heeft zijn t'8en moraal, zijn eigen fatsoen, welks e8els niet straffeloos overtreden wer- en worden. Maar evenmin als de ^Uventies van het gezelschapsleven de ^Hsteüjke moraal dekken, zoo min is g Selijkvormigheid tusschen de onge- (jjhreven wetten der zakenwereld en 6 her christelijke moraal. j^kllen, die invloed uitoefenen op het jjj^huctieproces, nemen een belangrijke in de maatschappij in. De ont- dj^keling der moderne industrie bracht °nloochenbaar aan het licht voor 9ie niet moedwillig blind waren. bti W een dorp, waarin één groote fa- g k gevestigd is en zie hoe deze kleine S^chap voor haar maatschappe- (jer estaan van het welvaren van één Siog^ke onderneming afhankelijk is. 1 Zulk een fabriek en is de leiding gezo^ü in handen van personen met x»eist christelij ke opvattingen, er zal Zal aiitl 2Ün'> de gemeentehuishouding eeQ peil van welstand kunnen ^etlten 8evoerd' er zal voor openbare d, v 50 Hysiêne gezorgd kunnen wor- °°r volksontwikkeling en goeden een nijvere middenstand zal daar een gelukkige kern in de bur gerij vormen; orde en rust zullen de teekenen van welvaart zijn. Wat bij zulk een kleine gemeenschap heel duidelijk spreekt, geldt evenzeer voor de groote maatschappij, al worden de lijnen daar verdoezeld door vele an dere nevenverschijnselen. Daarom is het goed de waarheid altijd weer in de kern te zoeken en dan lijkt het ons zon der tegenspraak, dat een groot deel van de thans in de wereld heerschende economische crisis, met al haar drei gende gevaren, voor een niet onbelang rijk deel op rekening van een onchris telijke zakenmoraal moet geschreven worden. Het ligt buiten ons bestek hier over de oorzaken van de heerschende malaise te schrijven. Wel mag worden gevraagd, dat bij haar bestrijding en bij de oplos sing der crisis het christelijk geweten gaat meespreken. De menschheid in haar geheel en de rust en orde in onze samenleving zullen er slechts wel bij varen! Een der meest onrustbarende ver schijnselen in onze tegenwoordige maat schappij is het met den dag aan groeiende cijfer der werkloozen. Arbeid lijkt toch de meest billijke eisch, dien een mensch stellen mag. Wie om brood, om noodzakelijk levensonderhoud, om een onderdak vraagt, is al reeds niet onbescheiden in zijn verlangen, 't Zijn 4e onmisbare bestanddeelen van het recht op leven, dat ieder schepsel heeft. Maar zulk een eischer kan men althans nog toevoegen: ga eerst werken; wie niet werkt, behoeft ook niet te eten! Maar als dan gevraagd wordt: geef mij werk en er valt niet te arbeiden, dan staan wij beschaamd en moeten erken nen, dat er met onze ordening iets niet in orde is. Het probleem der werkloosheid, waar voor de geheele beschaafde wereld staat, nu vele millioenen krachtige mannen doelloos rondloopen, is een angstwekkend vraagstuk; te benauwen der, naar mate de oplossing moeilijker is geworden dan ooit. Toen de industria lisatie nog in t begin van haar opkomst was, waren de toenmalige handwerkers begrijpelijkerwijze beangst, dat de machi ne hun 't brood uit den mond zou stoo- ten. Er was maar weinig voor noodig om hun van het tegendeel te overtuigen. De geweldige bevolkingstoename, die na den Napoleontischen tijd te constatee- ren viel, onder meer doordat betere hygiënische begrippen begonnen baan te breken, de medische wetenschap snelle vorderingen maakte en het sterf tecijfer daardoor sterk omlaag ging, schiep allerlei nieuwe behoeften, waar aan gemakkelijk was te voldoen, door dat de aarde nog onuitputtelijke schat ten ruw materiaal verborg. In tegenstel ling met wat angstvalligen vreesden, leverde de mechanisatie van den arbeid juist meer werk aan millioenen men- schenhanden. Nu echter zijn wij lang zamerhand in het stadium gekomen, waarbij het streven voorzit mensehelijke medewerking zooveel mogelijk uit te sluiten. De machines moeten tot zulk een perfectie worden opgevoerd, de verdeeling van den arbeid moet zooda nig worden ingesteld, dat mensehelijke kracht vrijwel overbodig wordt. Zoolang dit streven binnen redelijke grenzen blijft, moet het als een consequentie van de mechanisatie worden aanvaard. Maar heel dikwijls krijgt men den in druk, dat het Americanisme een mode, een manie gaat worden; dat aan het grootere nut en de economische doel matigheid van een nieuwe machinale vinding getwijfeld moet worden en dat de invoering alleen aan sleur en ge makzucht te wijten is. Dat in zulk een geval een misdaad aan de gemeenschap wordt begaan, zien de betrokkenen niet in. En het zal tijd worden, dat dit inzicht doorbreekt. Ziedaar een enkel punt van de vele, die het probleem der werkloosheid bevat, en dit op zichzelf is nog slechts één factor van de vele, die te zamen de sociale onrust in onze hedendaagsche maatschappij vormen en de brandstof fen voor de wereldrevolutie aandragen. Studies en raadgevingen van econo men en financiers, ten einde hier ver betering in te brengen, zijn heel mooi, maar wij hebben er minder vertrouwen in dan in een propaganda voor een christelijke zakenmoraal. Het gaat er mee als met het politieke vredeswerk. Men moge bewondering hebben voor de knappe diplomaten, die in Genève en elders voor den wereldvrede werken; men moge vredesbonden en ontwape ningsleuzen toejuichen: zoolang uit den mensch, uit het individu, de oorlogsba cillen niet worden weggenomen, zal de oorlogskans, het dreigende oorlogsge-r vaar, blijven bestaan. Zoo ook met de sociale kwalen, die het menschdom be dreigen: knappe koppen mogen syste- AARNE ***'BAI\IK ■hf/-.*. 'ï:9 V men bedenken om het spook der werk loosheid te bestrijden; offers uit de par ticuliere en uit de overheidskas mogen den ergsten nood pogen te lenigen, ware sociale vrede, nieuwe blijvende wel vaart, orde en geluk zullen slechts te be reiken zijn, wanneer allen, die op den handel en de nijverheid invloed uitoefe nen, die het productieproces beheer- schen, boven hun egoïsme en geldzucht, boven hun heersch- en genotzucht stel len de wetten van een christelijke za kenmoraal, die leert, dat niet de mensch er is voor de machine, voor de uitbuiting, voor het winstbejag, maar dat alle goederen en rijkdommen der aarde moeten worden aangewend tot verhooging van ons aller geluk. HOMO SAPIENS. Wij maken er onze lezers attent op, dat bovengenoemd artikel voorloopig bet laatste is van den cyclus. Te zijner tijd zal de zeer gewaardeerde schrijver van deze artikelenreeks zijn schoo- nen arbeid tot verheffing van ons aller geestelijk leven voortzetten. REDACTIE. Verklaard door Dr. Carl Sonnenschein Met ingang van heden verschijnt in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" in Neder- landsche vertaling de verklaring van het Zondags-Evangelie van Dr. Carl Sonnen schein; iedere week zullen de lezers dus de verklaring van het Zondags-Evangelie, vol gens de heel bijzondere en veel geprezen opvatting van den onlangs overleden Duit- schen priester kunnen volgen. De verklaring der Zondags-Evangeliën, welke we hier aanbevelen, werd oorspronke lijk geschreven door den vermaarden apostel der grootstad Berlijn, Dr. Carl Sonnenschein en als Zondagsartikel opgenomen in de ka tholieke kerkkrant voor het Berlijnsche dio cees. Later zijn ze door de Germania-Ver- lag in boekvorm uitgegeven. Voortreffelijk verstaat deze godvruchtige priester de kunst om de lessen en taferee- len uit het Evangelie te doen doordringen tot de volksziel. Op zijn eigen frissche wijze en met innige verknochtheid aan het ka tholiek geloof weet hij immer weer aan de gedachten van het Evangelie en aan de oude leer der Kerk een nieuwe levenwek kende kracht te verleenen. De praktische toepassingen, welke hij er bij geeft, zijn gegroeid uit het onmiddelijk contact dat deze ware volksapostel had met feiben van geestelijken, zedelijken en socia len nood In onzen modernen tijd. Moge hun overweging met Gods zegen ook ons nuttig zijn! F. FRANCIS CUS, O. M. Cap. IJmuiden (Oost). Eerste Zondag van den Advent. Op 10 December a.s. te Den Haag. Reeds eerder werd medegedeeld, dat op 14 October door de Katholieke Film Centrale een Nationaal Katholiek Filmcongres zou worden gehouden. Door bijzondere omstandigheden kon ech ter deze datum niet gehandhaafd worden. Thans is als datum definitief daarvoor vastgesteld 10 December a.s. Het congres zal gehouden worden in het gebouw Amicitia, Westeinde Den Haag. Door het bestuur der K. F. C. zullen bin nen enkele dagen eenlge stellingen gepubli ceerd worden, die op het congres kunnen be sproken worden en door het bestuur zullen verdedigd worden. Het ligt in het voornemen 2 vergaderingen te houden nl. een des morgens om half elf en een 's middags om 2 uur. Programmaboekjes en toegangskaarten kunnen worden aangevraagd aan de Admi nistratie der K. F. C.. Steenschuur 17, Lei den. Cursussen voor senioren en commissarissen. Vanwege het Centraal Verband der St. Jo- sephs-Gezellen-Vereenigingen, worden m den Joop van December, in verschillende centra op plaatsen en data als hieronder aangegeven, cursussen georganiseerd voor senioren en commissarissen. Te ALKMAAR op Dinsdag 9 en op Dins dag 23 December in het Gezellenhuis: Ver- dronkenoord 12 voor de vereenigmgen van Alkmaar, Assendelft, Bergen, Heiloo, Lan- gendijk, Limmen, Uitgeest, Warmenhuizen, Wormer en Zaandam. - Te DEN HAAG op Dinsdag 2 en op Dins dag 9 December in het Gezellenhuis: Hol- wyckplein 74 A voor de Vereenigingen van Den Haag, Delft, Kwintsheul, Leidschendam, Loosduinen, Rijswijk, Scheveningen, Schip luiden en Voorburg. Te HAARLEM op Dinsdag 2 en op Dins dag 16 December in het Gezellenhuis: Jans straat 59 voor de vereenigingen van Haar- lm, Bennebroek, Beverwijk, Haarlemmer meer, Halfweg, Heemskerk, Heemstede, Hil- legom, Langeraar, Schoten, Velsen-Noord, IJmuiden, Zandvoort en Zilk. Te HOORN op Woensdag 10 en op Woens dag 17 December in het Gezellenhuis: Kerk straat 24 voor de vereenigingen van Hoorn, Grootebroek, Hoogkarspel, Lutjebroek en Bo- venkarspel. Te LEIDEN op Woensdag 3 en op Woens dag 10 December in het Gezellenhuis: Ra penburg 52 voor de vereenigingen van Lei den, Bodegraven, Boskoop, Katwijk, Lisse, Nieuwkoop, Noordwijk, Oegstgeest, Roeiot- arendsveen, Sassenheim, Voorhout, Voor schoten, Wassenaar, Woerden en Zoeter- woude. Te ROTTERDAM op Donderdag 11 en op Donderdag 18 December in het Gezellenhuis: Stationsplein 10 voor de Vereenigingen van Rotterdam, Berkel en Rodenrijs, Gouda, Hoek van Holland, Oudewater, Fijnacker, en Schiedam. Alle cursusavonden vangen aan te kwart over acht (alleen Hoorn te half acht) en worden resp. gegeven door de ZZ. EE. HH. Pater P. C. Biesta OP., Rector Th. Boone kamp, Pater L. D. Oorsprong O. P., en den heer Joh. Sluijter. De bedoeling van deze cursussen is o.m. den senioren en commissarissen een uiteen zetting te geven van doel en wezen der Ge zellen-Vereeniging en hen voor oogen te houden het essentieele van het werk van Adolf Kolping, het bevorderen van de ge zinsgedachte; en uitvoerig te behandelen de godsdienstige, sociale en cultureele roeping der Gezellen-Vereeniging, zooals die werd uitgedrukt in het Program van 1921. Zondag wordt te Frankfurt een uurskop- pelwedstrijd gehouden, waaraan o.a. door de Nederlanders van Hout-van der Heyden wordt deelgenomen. Voorts rijden mee: Kroll-Kiethe, Preuss-Rsiger, Schon-Tonani, Kilian-PutzfeldKruger-Funda, Goebel-Tu- becke, Salthour-Dempsey. De Nederlandsche renner van Hout zal deelnemen aan den Zesdaagschen Wieler wedstrijd welke te Brussel zal worden ge houden. Vermandei is eveneens gecontrac teerd. Behandeling der zaak voortgezet Een doode, een ernstig gewonde Gisteravond raakte te Wildervank de auto van den heer Engelkes, rustend landbouwer, te water. De passagiers konden slechts met veel moeite worden gered. De heer F. Veen- huizen uit Veendam werd in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd; de beide andere passagiers kwamen met den schrik vrij. De heer' Engelkes zelf: werd dood opgehaald. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft he den de op 4 dezer geschorschte behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 20- jarigen smid uit Wormerveer, die terecht had gestaan wegens opzettelijke brandstichting, doch door de Haarlemsche Rechtbank op 28 Februari werd vrijgesproken. De Officier van Justitie, die acht maanden gevangenisstraf had geëischt voor het geval de Rechtbank opzettelijke brandstichting aannam, en drie maanden, indien de Recht bank verd. alleen aan schuldmisdrijf mocht schuldig verklaren, was van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep gegaan. Verd. zou volgens de tenlastelegging op 11 December 1929 opzettelijk brand hebben ge sticht op den zolder of de eerste verdieping van zijn smederij. Hij had er dien dag eenige werkzaamheden verricht, waarbij hij gebruik gemaakt heeft van een brandend stukje kaars. In een hoek had verd. verschillende bussen dicht bij elkaar geplaatst, alle onaf gesloten en geheel of gedeeltelijk gevuld met benzine, olie, petroleum en vet. Toen verd. met zijn werkzaamheden gereed was, heeft bij zolder en smederij verlaten, terwijl hi) alles liet staan en het stukje kaars In de on middellijke nabijheid van het ontvlambare materiaal bleef branden. Er ontstond brand, welke echter spoedig met een tuinslang ge- bluscht kon worden. Verd. die verdedigd werd door mr. Benno J. Stokvis en mr. A. van Eek uit Haarlem, bleef ook voor het Hof bij zijn vroegere ver klaringen, dat hij totaal aan het hem ten laste gelegde onschuldig is. Van belang was voorts het antwoord van den rechtercommissaris op een vraag van mr. Stokvis, dat hij persoonlijk niet gelooft dat verd. zich aan opzettelijke brandstichting heeft schuldig gemaakt. Het Hof besloot de verdere behandeling der zaak aan te houden tot 29 Januari a-s. te Ho uur. Z. D. H. de bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Gistermiddag ongeveer half drie is een tweetal personen, die zich gemaskerd had den, binnengedrongen in het bijkantoor van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Eys den. Zij hebben den kantoorhouder Steyn, die alleen in het gebouw aanwezig was, ge bonden, een prop in den mond gestopt, waarna zij de kas geplunderd hebben. Een bedrag van in Nederlandsche waarde f 4000 a f 5000 werd meegenomen, waaronder 20.000 Belgische francs, die juist van het kantoor te Maastricht naar het bijkantoor te Eysden gebracht waren. De roovers hebben zich op rijwielen verwijderd. Onmiddellijk werd de marechaussee gewaarschuwd, die de achter volging per auto begon. De achtervolging had succes, want nog in den loop van den avond werden de roovers in de bosschen on der de gemeente Eysden gearresteerd. Het geld werd nog op hen bevonden. ZAj bewe ren te heeten Doggen en De Geus, beiden handelsreizigers uit Maastricht. Men gelooft hier echter te doen te hebben met andere personen. Beiden zijn naar Eysden overge bracht, waar zij zijn opgesloten in de mare chaussee-kazerne. Een verhoor vond hier plaats, terwijl het onderzoek wordt voortge zet. De officier van Justitie te Maastricht, Mr. Kneepkens is ter plaatse. Dank betuigd voor de Hollandsche feestgave „St. Bavo" vermeldt den tekst van twee brieven, één van den Staats-Secretaris van Z. Heiligheid, Kardinaal E. Pacelli, en één van den Secretaris-Generaal, Hoofdbestuur van het Pauselijk Werk der Geloofsverbrel- ding, A. Drago, aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, welke brieven een hartelijk woord van dank bevatten aan Bisschop, priesters en geloovigen van het Bisdom Haarlem voor de rijke gaven van 48.539.90 Italiaansche Liren. welke by gelegenheid van het gouden pries terjubilee van Z. H. Paus Pius XI, door Mgr. Eras. Holland's vertegenwoordiger bij de Pro paganda, zyn overhandigd. Een 18-jarig meisje verdronken Een 18-jarig meisje, M. Hendriks te Erle- kom fietste Donderdag op het smalle School pad aldaar, ten einde zich naar de naaischool te Beek te begeven. Zy passeerde daar eenige arbeiders, die ter plaatse werkzaamheden ver richtten. Direct nadat het meisje gepasseerd was, keken de mannen op en zagen tot hun verwondering dat noch van de fiets, noen van het meisje iets te bespeuren was. De weg is daar ter plaatse aan beide zyden door wa ter omgeven en toen de arbeiders een nader onderzoek instelden, ontwaarden zy lucht bellen, die uit het water opborrelden, zoodat het niet twijfelachtig was, of het meisje was hier te water geraakt. Onmiddeliyk stelden de mannen pogingen in het werk om het meisje en de fiets uit het water te halen, doch het bleek te diep om zich zonder meer te water te begeven. Nadat zy een rol yzer- draad gehaald hadden, werd een der mannen hieraan bevestigd en deze begaf zich te wa ter. Het mocht hem gelukken het meisje op het droge te brengen, waarop direct kunst matige ademhaling werd toegepast. Helaas zonder gevolg. Het meisje bleek reeds te zyn overleden. Het pad is ter plaatse zeer glibberig en men neemt dan ook aan, dat het meisje ten ge volge hiervan is geslipt en te water geraakt. Als treurige bijzonderheid kan gelden, dat mej. Hendriks juist Donderdag haar 18den verjaardag zou vieren. Benoeming van tien scheidsgerecht voorzitters De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft in overleg met den Personeelraad voor het tydvak van 1 Jan. 1931 tot en met 31 Dec. 1932 tot voorzitter van het scheids gerecht benoemd de heeren ir. A. J. van Braambeek, ir. A. A. Boon, W. A. Graadt van Roggen, mr dr. D. A. P. N. Kooien, dr. P. J. Oud, dr. ir. J. A Ringers, mr. dr. A. A. van Rhyn, mr. dr. A. B. G. M. van Rycke- vorsel, ir. J. J. Stieltjes en dr. J. v. d. Tem pel. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Kantoor Lange Margarethastraat 15 (AdV.X Vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij. Filiaalhouder van de Rotterdamsche Bank vereeniging te Eijsden (L.) door twee man nen overvallen; de kas werd gestolen. De daders zijn aangehouden. Behandeling van de Onderwijsbegrooting in de Tweede Kamer. Het raadiilid Van Burink bij de werkloo- zenrelletjes te Rotterdam gearresteerd. Massaal protest tegen de terreur in Opper- Silerië. Drie Duitsche steden onder cUrateele. De knoeierijen in Frankrijk Onstric ge arresteerd. Falcoz en Lautier afgetreden. Maarschalk Pilsoedski zal aftreden. Over ste Slawek zijn opvolger. Barometerstand 9 uur v.m.: 759 vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 4.20 en overmorgen om 4.19 uur. brandstoffen bestelle men a a ai aan een vertrouwd adres A> A, IVI Groote Houtstraat 187 TeL 12504 Ook te Amsterdam, Bussum, Hilversum, Leideal De Zeereerw. heer J. A. J. van Rooij, pas toor te de Lier, is eergisteren van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Zooals te verwachten was, heeft de Twee de Kamer gisteren de door den heer Braat ingediende motie voor afschaffing van den zomertyd verworpen met 52 tegen 6 stem men. Te Boedapest Volgens by de K. L. M. ingekomen bericht is het zesde postvliegtuig naar Nederlandsch- lidië de P.H.-A.GR. gisteren doorgevlogen naar Boedapest waar het vlot is geland. He den wordt de vlucht voortgezet naar Athene. Alle partijen in Opper-Silezië. van de Na tionaal Socialisten tot de Soc. Democraten, byna alle industrieele, handels- en arbei dersorganisaties hebben een motie aangeno men, waarin zy o.m. de opmerkzaamheid der cultuereele wereld vestigen op de ongehoorde terreur ten opzichte van de Duitsche min derheid in Poolsch-Opper-Silezië. Zy verzoe ken de Ryksregeering alles in het werk te stellen, om het recht der Duitschers te hand haven en het land te beschermen tegen de gevaren, welke van dergelyke verwerpelijke methoden in Polen het gevolg zullen zyn. In de buurt der Universiteit werd gisteren middag door de Duitsche studenten een pro testvergadering gehouden in verband met de gebeurtenissen in Polen. Door de studenten werd een voorstel aangenomen, waarin aan gedrongen werd bij de rijksregeering om stren ge maatregelen te nemen tegen de Poolsche terreur. Dr. Wirth, die vergezeld van den Pruisi- schen staatssecretaris Abegg, gisteren naar Oppeln is vertrokken, heeft aldaar de verte genwoordigers van alle partyen te woord ge staan. Hij ontvouwde het standpunt der rijks regeering en wees in 't bijzonder op de stap pen door de regeering by den Raad van den Volkenbond gedaan. Onder geen voorwaarde mocht, zeide hy, by de bevolking in Opper- Silezië het denkbeeld ontstaan, dat Opper- Silezië zonder bescherming was. De minister gaf zijn vreugde te kennen over het feit. dat dat de Opper-Silezische bevolking zich zoo rustig heeft gedragen en vooral de rechten der Poolsche minderheid op het DultschQ gebied niet in het minst heeft aangetast,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1