t f 750.- f 250.- f 125.- f50.- RACHITIS DU COMMERCE mm MAANDAG 1 DECEMBER 1930 DE PARTIJRAAD Tricotfabriek afgebrand Tragisch vliegongeluk in Canada De noodverordening in Duitschland 50 jaar Stille Omgang De Gemeenschap aangeklaagd Brand aan boord der DO X Oostenrijksch kabinet afgetreden Mijnramp in Oklahoma Het communisme in China N.V.Broodfabr.H.FRANKENJr. Voornaamste cTCieuws Al doet gij niet aan Sinterklaas H. FRANKEN Jr. I Telegrafisch Weerbericht CAFE-RESTAURANT ORCHEST LAMBERTS DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17630 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het complex van de N.V. F. Beeren Zn. te Weert in de asch gelegd Vliegtuig stort in een groep spelende kinderen Wat zij inhoudt Plechtige herdenkingsbijeenkomst Wegens een spotprent Zakenvlucht naar Indië Het bovendeel van den linkervleugel vernield De dreigende mijnwerkersstaking in Engeland Modderregen Dr. Ender kabinetsformateur Hoor water Vijf en veertig arbeiders bedolven Mgr. Mignani door de roovers vrijgelaten De staking in de mijnen in .Groot-Britannië en evvrarën De brand op de „Ludwigshafen" Visschersboot gezonken Fusie Haarlemsche Bankvereeniging De gestrande IJmuider stoomtrawler dit zal U niet beletten. Uw huisgenooten Speculaas v^n Franken voor te zetten. Wanit Franken's heerlijk Speculaas zal altijd blijven smaken, ook zelfs als gii van Sinterklaas dit jaar niets denkt te maken. N.V. BROODFABRIEKEN J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem vanaf heden Een Massa-aanrijding te Warschau Brand te Groningen BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT! EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct- p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bü vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. Aüe abonnés op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden «fOjpO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI WUüHa"* Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval .met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een poet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een bre^k va-, t A! been ot sim I llli bij verlies van 'n anderen vinger. De Katholieke Staatspartij mag mei voldoening de jongste Partijraadsverga dering in haar nieuwste geschiedenis vastleggen. Er zijn natuurlijk geen besluiten ge nomen noch ook zijn er deze of gene tendenzen in moties belichaamd. Dat alles behoort niet tot de taak van den Partijraad; de Partijraad stelt vraagstukken aan de orde, studeert en doet studeeren, geeft zekere richtlijnen aan, wikt en weegt de voor- en nadeelen van zekere strevingen; hij doet een mentaliteit geboren worden, hij schept een katholieke werksfeer, voor zoolang de Katholieke Staatspartij in bepaalde aangelegenheden tot in onderdeden nog niet positief en praktisch-poti- tiek stelling genomen heeft. Vóór alles verricht de Partijraad voor bereidenden arbeid, en juist daardoor is de Partijraad zoo'n belangrijke in stantie, want ook in de politiek geldt, dat van een goede voorbereiding veelal het welslagen der onderneming afhangt. Deze Partijraadsvergadering nu stond in het teeken van „het beleid der ge meente met betrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voorzieningen, mede in verband met de belangen der groote gezinnen", en bij uitstek deskundigen Mr. G. Kropman, wethouder van Amsterdam, Y. Keestra, burgemeester van Culemborg en Prof. Mr. Dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de Nij- meegsche R. K. Universiteit hadden hun prae-adviezen uitgebracht. Het onderwerp was voorzeker welge kozen. Op welhaast geen enkel ander politiek terrein toch bestaat er zooveel onzeker heid, zooveel verwarring als op het ge bied der gemeentepolitiek, en het was van groot politiek belang, dat men zich in een bijeenkomst van de „fine fleur" onzer politici eens uitsprak over bepaal de gemeente-politieke vraagstukken. Dat daarbij de nieuw geldende finan- tieele verhouding tusschen Rijk en Go- meenten in aanmerking werd genomen, en dat vrijwel alle beschouwingen uit gingen van het besef, dat de groote gezinnen in het bijzonder beschermd behooren te worden, verleende aan deze vergadering een bijzonder actueele en een voor katholieken bijzonder sympa thieke beteekenis. Nu meene men echter niet, dat door de voor deze vergaderingen uitgebrachte prae-adviezen en de ter vergadering ge houden debatten het behandelde vraag stuk tot volledige klaarheid is gebracht. Er is en blijft veel verschil van mee- nïng, en men bthoeft zich daarover niet te verwonderen: bijna alle gemeenten hebben verschillende belangen! En bovendien spreekt ook het ver schillend inzicht in ekonomische vraag stukken een woordje mee. Het is geen wonder, dat we tot op heden nog niet over een officieel vast gesteld gemeente-program beschikken, dat het met dt organisatie van katho lieke gemeenteraadsleden maar niet vlotten wil er, dat ook een orgaan voor katholieke gemeentepolitiek niet tot bloei kan komen. In iedere geneente heerscht een heel aparte gemeentelijke toestand; met geheel verschillende factoren moet in de onderscheidene gemeenten rekening ge houden worden, en terecht heeft Mgr. Nolens, de voonitter van den Partijraad, er in zijn slotwoord voor gewaarschuwd, dat de afdeeiirg Gemeentepolitiek van ons Partijburem zich er niet op zal gaan toeleggen, in bepaalde vakjes be paalde v oor schijf tj es voor bepaalde ge meentelijke kwesties bij de hand te hebben. Voor gemeentelijke politieke moeilijk heden bestaat er geen panacee. Toch moeten <r algemeene richtlijnen sijn. En enkele dier richtlijnen Zjjn o.L ter Partijraadsvergadering duidelijk genoeg haar voren gekoiien. De prae-advisc-urs hadden zich na onderling overleg op deze richtlijnen vereenigd. I. Belastingen. De personeele be lasting dient niet hoofdbron te worden in het plaatselijk belastingstelsel. De mogelijkheid tot expansie, welke zij biedt, behoort etrst te worden benut, indien door het gebruik maken van andere middelen welke der gemeente ten dienste sUan, een behoorlijke vervulling van haar taak niet vol doende is verzekerd. Ten aanzien vin de schoolgeldhef fing worde rekening gehouden met de draagkracht der gezinnen. In het algemeen verdient het daarom aan beveling, ook het aantal niet-schooi- gaande minderjarige kinderen daarbij als maatstaf te nemen. II. Bedrijven. Bij de exploitatie van gemeentebedrijven worde de tarie ven-politiek niet gebruikt, om te ont komen aan een Verzwaring van in komsten, en/of veimogensheffing. Hl. Sociale voorzieningen. Voor zoo ver tengevolge der nieuwe regeling aan de gemeente ruiinere middelen ter beschikking komen, behooren deze allereerst te worden aangewend tot verhooging der zedelijke en lichame lijke volkskracht. Daartoe dienen te worden genomen krachtige maatrege len in het belang der volksgezondheid, met name ter bevordering van den woningbouw. Hierbij worde in net bijzonder gelet op de behoeften dei- kroostrijke gezinnen. Er is over deze richtlijnen heel ge noeglijk gedebatteerd, maar in het algemeen zijn zij toch onaangetast gebleven. De praeadviseurs hadden ter vergade ring' een heel gemakkelijke taak. Vóór de praeadviseurs aan het woord kwamen, hadden de debaters onderling de taak der praeadviseurs reeds opge knapt. Zoo b.v. ten aanzien van Mr. Van Spaendonck's betoog, dat de gemeenten haar personeel niet in een uitzonde ringspositie mogen plaatsen tegenover het particulier industrie-personeel door toekenning van (naar verhouding) te hooge loonen, enz. Zeer terecht betoogde de heer IJssel- muiden, dat aan rechtvaardig loon moest worden vastgehouden en dat de overheid het goede voorbeeld moet geven. Er is in dezen Partijraad geenszins een nieuw Katholiek gemeenteprogram opgesteld, er is geen klaarheid gekompn ten aanzien van vele belangrijke punten b.v. ten aanzien van de personeeie belasting en de winst uit de bedrijven maar in ieder geval zullen de hier ge voerde besprekingen (aan de hand der uitgebrachte prae-adviezen) ertoe lei den, dat reeds terstond vele gemeente raadsleden hun taak duidelijker vóór zich zien liggen, en dat in de toekomst de formuleering van een katholiek ge meenteprogram, zich aanpassend aan de nieuwste omstandigheden, verwezenlijkt zal kunnen worden. Zaterdagavond omstreeks 8 uur werd de brandweer te Weert gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een der tricotfabrieken van de N.V. F. Beeren Zoon, die in het naburige gehucht Dries gelegen zijn. Het vuur, dat in het oudste gedeelte van het complex gebouwen, waarin de magazij nen gevestigd zijn, uitbrak, vond in den voorraad garens gretig voedsel. Toen bijna drie kwartier nadat de brand was uitge broken, de eenige motorspuit van het dorp voor het eerst water gaf, stond het geheele complex reeds in lichter laaie. Met de grootste moeite wist men den inventaris van het kantoor en een kleine partij goederen in veiligheid te brengen. De brandweer be paalde zich tenslotte tot het nathouden van liet woonhuis van een der firmanten, dat behouden is gebleven. Het geheele complex, waaronder begrepen de twee jaar geleden nieuw gebouwde fabrie ken, is in de asch gelegd. Na het middaguur is de fabriek gesloten; men tast in het duister hoe de brand is ontstaan. Verzekering dekt de schade. Op de fabrie ken werkten ongeveer 300 menschen. Vier kinderen gedood en vier zwaar gewond Uit Edmenton in Canada wordt gemeld, dat de „Jack Chipewyan", een vliegtuig, dat was opgestegen voor een korte oefenvlucht van geringe hoogte naar beneden stortte en te recht kwam temidden van een groep spelen de kinderen. Vier kinderen werden op slag gedood, en vier werden zwaar gewond. De piloot en de waarnemer kwamen onge deerd uit het beschadigde toestel. In de nachtzitting van den Ministerraad Is de geheele noodverordening 'oor gewerkt, zoodat nu alleen nog het redaetioneele ge deelte moet worden uitgewerkt. Men rekent er op, dat men hedenavond het stuk aan den president kan voorleggen en om zijn onderteekening verzoeken. Er moet de nadruk op worden gelegd dat het antwoord op de vraag of er een nood toestand is door den Rijkspresident alleen kan worden gegeven. Terwijl men gisteren nog verwachtte, dat er twee verordeningen zouden werden gege ven, heeft de Ministerraad DPolofen alles samen te vatten in één verordening. Een der hoofdpunten van de verordening is het besluit om bijdragen voor de zieken kas voor alle invaliden en armen te laten vervallen. De grootere inkomens zullen meer belas ting moeten betalen. De inkomsten van de ambtenaren der verschillende staten én steden zijn in het bijzonder gerege'd. Weldra zal het 50 jaar geleden zijn dat het gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam werd gesticht. Dit feit zal plech tig worden herdacht op Zondag 15 Maart den Zondag vóór het Mirakelfeest. Alsdan zal in het Concertgebouw een herdenkings bijeenkomst worden gehouden, welke zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van Z. D. H Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem. Naar de „Msb." verneemt, is, naar aan leiding van een onlangs in het tijdschrift ,»De Gemeenschap" verschenen caricatuur, betrekking hebbend op het Zondagavond- gebed van den K. R. O., een aanklacht we gens persoonlijken eerroof ingediend bij de kerkelijke rechtbank van het Aartsbisdom Utrecht. De heer Van Tijen vliegt niet naar Nederland terng De heer Van Tijen zal niet naar Nederland terugvliegen. Bandoeng is de laatste lan dingsplaats en van daar zal het toestel naar Nederland worden teruggezonden. De heer Van Tijen blijft enkele maanden voor zaken in Ned. Indië en zal ook nog naar Australië gaan. Een hulde uit de lucht Zaterdagochtend omstreeks kwart voor elf verscheen een Pandervliegtuig boven van Houten's fabrieken te Weesp. Al spoedig bleek, dat het toestel dat boven de gebou wen cirkelde en eenige stunts uitvoerde, be stuurd werd door den heer v. Graft, instruc teur van de Nat. luchtvaartschool. Hij wierp nJ. een brief van den volgenden inhoud uit: „Hartelijk gefeliciteerd. Mooi succes. Enor me prestatie. Hulde aan den heer v. Tijen. Bon trotsch op hem. v. Graft." Op deze wijze bracht dus de meester hulde aan zijn leerling. Op wien men met recht trotsch kan zijn. Snel ingrijpen voorkomt erger Zaterdagmiddag te 2.30 uur brak aan boord van de Do X te Lissabon brand uit. welke werd veroorzaakt door een vonk van een hulpmotor, die voor het laden van de batterijen in het vliegsehip dient. De brand breidde zich snel over het bo venste deel van den linkervleugel uit. Met behulp van de zich aan boord bevindende vuurblusschers bestreed de bemanning het vuur. Zij werd daarbij geholpen door ma trozen en arbeiders van het marinevliegsta- tion van Lissabon, evenals door een afdee- ling brandweerlieden, die zeer spoedig in booten verschenen. De brand werd in be trekkelijk korten tijd gebluscht. De schade is belangrijk. Het geheele bovendeel van den linkervleu gel is vernietigd. De tanks van het vlieg sehip bevatten een groote hoeveelheid brand stof en zonder bet snelle ingrijpen van de hulpmanschappen zou het toestel ongetwij feld geheel vernietigd zijn geworden. De reparatie van den vleugel zal eenige weken in beslag nemen. Een officier van het Portu- geesche minis.,ene van Marine heeft zich naar de Do X begeven. Een groote menigte belangstellenden sloeg het blusschingswerk van land af gade. Over vier weken weder gerepareerd In aanvulling op de berichten betreffende den brand kan wórden gemeld, dat de vleu gel binnen korten tijd zal kunnen worden gerepareerd. Uit Friedrichshafen en Altenrhein zijn reserve-onderdeelen telefonisch ontboden, terwijl het noodige technische personeel binnen anderhalve week te Lissabon wordt verwacht. Men neemt aan dat de DO X over ongeveer een maand gerepareerd zal zijn, zocdat dan. de tocht zal kunnen worden voortgezet. Behalve den linkervleugel is niets bescha digd. Nalatigheid of opzet kunnen worden uit geschakeld. Bij het jiitbreken van df\ brand bevon den zich vijf personen aan boord. De ka pitein was afwezig. De hulpmotor heeft tijdens den tocht van Friedrichshafen tot Lissabon perfect ge- functionneerd. Direct na beëindiging der reparatie zal de tocht worden voortgezet. Alleen in Schotland is het werk neergelegd Gunstige berichten De minister voor de mijnen verklaarde, dat het conflict in de mijnindustrie, dat heden dreigde uit te breken, bezworen is. In de meeste districten zal het werk wor den voortgezet en men hoopt zelfs dat dit in alle districten het geval zal zijn. De uitvoer van steenkolen zal er dus niet onder te lijden hebben. De vakbonden der Schotsche mijnwerkers hebben in hun vergadering van Zaterdag middag besloten de voorstellen der werk gevers te verwerpen. In de Schotsche mijnbedrijven werd der halve met ingang van Zondagmiddag het werk neergelegd. Hierbij zijn 92.000 arbeiders betrokken. Vreemd natuurverschijnsel Te Roermond en omgeving is Vrijdagmid dag een vreemd natuurverschijnsel waarge nomen. Tijdens een paar regenbuit jes was de lucht eigenaardig geel gekleurd; in de regendruppels zat een fijne gele stof. Auto rijders merkten deze op de ruiten, de kwee kers constateerden, dat al hun serre-ruiten met modderspatten bedekt waren. Toen deze opdroogden, werd de fijne gele stof duidelijk zich'baar; het was buitengewoon zacht en. voelde als een soort poeder aan. Het verschijnsel werd ook nog waargeno men te Baexem, Maasniel en Swalmen. Volgens telegrammen uit Weenen is hét kabinet-Vaugoin afgetreden. De bondspresident heeft den gouverneur van Vorarlberg, dr. Ender, met de vonning van een nieuw kabinet belast, die deze op dracht heeft aanvaard. (Dr. Otto Ender behoort tot de chr.-soc. partij. Hij werd in 1875 te Altach (Vorarl berg) geboren. Hij is jurist, was lid van de constituteerende nationale vergadering en sedert 1918 „Landeshauptmann" van Vorarl berg.) De groote Club der Christelijk Socialen heeft in de bijeenkomst van Zondag de aan Dr. Ender versterkte opdracht tot kabi netsformatie met ingenomenheid begroet en hem allen gewenschten steun toegezegd. Nog Zondagmiddag heeft Dr. Ender, een aanvang gemaakt met zijn onderhandelin gen zoowel met het Schoberblok alsook met do Heim-wehren. De Besprekingen duurden tot in de late avonduren voort, waarbij, naar verluidt, ze kere voortgang werd gemaakt. De moeilijkheden houden verband met de basis waarop een arbeidsgemeenschap vau het Nationale Economische Blok, den Land- bond en het Heimatblok zou kunnen tot stand komen. Het is megelijk, dat Dr. Ender, als bonds kanselier, het ministerie van binnenland- sche zaken zal bezetten. By Grave is op de Maas nog geen noe menswaardige verandering ingetreden. De Beersche overlaat werkt nog over de geheele lengte. Van den bovenloop van de Maas wordt tusschen 25 en 30 cM. was gemeld, doch de zijrivieren zijn thans snel vallende. In Gennep en omgeving is de toestand verbeterd, de electrische pompen moeten echter nog blijven werken, temeer daar men thans veel last van het grondwater begint te ondervinden. Hierdoor is o.a. de woning van den burgemeester teMook geheel door het water omgeven. Zutphen in het water Het .water te Zutphen heeft thans een hoogte van 8.19 M. bereikt. Het water dringt thans de nuizen binnen, kelders loopen onder, enkele menschen hebben hun woning reed^ moeten verlaten. De Emmerikscheweg, de weg naar Laren en de Buitensingel zijn ondei'seloopen, zoodat daar het verkeer ge stremd is. In de op 40 mijlen oostelijk van Mc. Ales- ter- gelegen mijn Halle yola had een ontplof fing plaats, waardoor '45 mijnwerkers in een meer-dan 450 M. diepe schacht werden be dolven. Men is thans bezig met reddingspo gingen. Tot nog toe werden dertien lijken en vier gewonden te voorschijn gehaald. Mgr. Mignani, die den 14en October door communisten gevangen werd genomen, is thans vrijgelaten, ten einde voor zijn mede gevangenen een losprijs te verkrijgen. Hij ver klaarde, dat zes Chineesche priesters en zeven Chineesche kloosterzusters bevrijd waren, maar dat vier buitenlanosche priesters en vijf buitenlandsche kloosterzusters onder tröepengeleide naar Tangkiangsoe in de pro vincie Kian werden vervoerd. Men vreest, dat de lange tocht door de bergachtige streken de meer'bejaarde zusters geheel zal uitputten. In dc Scliotiche mijnen begonnen Reeds in den afgeloopen nacht zijn in de meeste Schotsche mijnen de nachtploegen in staking gegaan. In Lanarkshire stond het werk gister avond reeds geheel stil. In enkele mijnen wordt voorloopig nog doorgewerkt. De Schotsche Mijnwerkersbond eischt een onmiddellijke bijeenkomst van de Schotsche arbitragecommissie voor de kolenindustrie. Men hoopt, dat deze commissie nog heden zal kunnen vergaderen. (Engelsche ziekte) Een gevreesde kinderziekte, die het arm patiëntje voor zijn leven teekent Er bestaat een middel tegen Rachitis men weet het eerst sedert kort de vitamine D LIGA-Kindervoedsel bevat ge noeg D-vitaminen, om Uw kleine tegen de verraderlijke Engelsche ziekte te beschermen. LIGA-voe- ding en Rachitis zullen nooit samengaan. LIGA is in al onze winkels ver krijgbaar, en U kunt ze ook thuis laten bezorgen. Een pak van twee ons kost 25 cent. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal KantL. Margarethastraat 25 Let op de volgende annonces (Adv.) Dc redding van passagiers en bemanning Uit San Francisco wordt gemeld, dat' het Engelsche vrachtschip „Ben Horvich" pas sagiers en bemanning van het s.s. .Xiudwigs- hafen" van den Nord-Deutschen Lloyd heeft opgepikt, nadat deze in de reddingbooten het brandende schip hadden verlaten. Het vuur gebluscht Na zes uur harden blusschingsarbeid is de brand aan boord van de „Ludwigshafen" ge bluscht. De bemanning is aan bord terugge keerd. Het schip zet zijn reis op eigen kracht voort. Vüf dooden Tijdens een hevigen storm is een visschers boot in de omgeving van La Coruna ge zonken. Van de bemanning zijn vijf personen ver dronken. Huldiging van Mgr. Pacificus Bos O. M. Cap. te IJmuiden-Oost. Bij een vliegongeluk in Canada werden vier 1 kinderen gedood en vier zwaar gewond. Brand aan boord van de Do X. Het bo- veudeel van den linkervleugel vernietigd. Door snel ingrijpen werd aigebeele vernic- tiging voorkomen. Van 1 Dec. af is het rooken in warenhui zen en grootewinkels te Amsterdam ver boden. Trekt dr. F. M. Wibaut zich terug uit de politiek? Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende hoofdstuk VII B (Departement van Financiën) der Rijksbegrooling 1931. Bijeenkomst in -ae Ridderzaal ter herden king van de invoering van de Kinderwetten een kwart eeuw geleden. Overleden is het lid van den Raad van State mr. dr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt. Tricotfabriek te Weert afgebrand. Vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij. De noodverordening in Duitschland. Brand op het stoomschip „Ludwigshafen". Slawek ie reeds bezig met de samenstel ling van een ministerie in Polen. Het Oostenrijksche kabinet is afgetreden Dr. Ender kabinetsformateur. In het proces te Moskon zijn alle be klaagden schuldig verklaard. De dreigende mijnwerkersstaking in Enge land voorkomen. Mijnramp in Oklahoma 45 arbeiders bedolven. Het communisme in China Mgr. Mignani vrijgelaten. Dingeldcy gekozen als voorzitter der Dnit- sche Volkspartij. Mijnstaking van 92.000 arbeiders in Schot land. Belangrijk artikel van Poincaré. Aanval op Curiius. Westelijk rayon der Twentsche Bank Zooals reeds bekend, zullen met ingang van 1 Januari ajs. de zaken, tot dusverre gedreven door de Haarlemsche Bankvereeni ging N. V., worden overgenomen en voort gezet door de Twentsche Bank N. V., geves tigd te Amsterdam. De kantoren der Haarlemsche Bankveree niging N. V. zullen voortaan te zamen met de drie kantoren van de Bank van Wisse- link N. V., gevestigd te Alkmaar, en de vijf kantoren van de Lissesche Bankvereeniging N. V., gevestigd te Lisse, welke beide instel lingen eveneens per 1 Januari ai. door De Twentsche Bank N. V. worden overgenomen, organiek behooren tot het Westelijk Rayon van De Twentsche Bank IJ- V., van welk Rayon Haarlem de hoofdzetel zal zijn. Met uitzondering van den heer Jhr. F. Teding van Berkhout, die in andere kwali teit aan De Twentsche Bank N. V. zal ver bonden worden, zullen de directie en het geheele personeel der Haarlemsche Bank vereeniging N. V. overgaan in dienst van De Twentsche Bank N. V. De heeren N. Levenkamp. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en J. A. van Daalen, zullen met den heer P. Visser, tot dusverre direc teur van de Bank van Wisselink N. V., eu de heeren H. Ph. Sobels en Mr. D. U. Stik ker, tot dusverre directeuren der Lissesche Bankvereeniging N. V., het Rayonbestuur van het Westelijk Rayon vormen, dat onder het voorzitterschap zal staan van den heer N. Levenkamp met den persoonlijken titel van directeur van het Westelijk Rayon van De Twentsche Bank N. V. De bemanning gered Volgens een nader ingekomen bericht is de bemanning van den onder de Deensc^e kust gestranden IJmuider stoomtrawler, ge naamd IJM. 271 Derika XIV. gered. Getracht zal worden het schip nog te bergen. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Kantoor Lange Margarethastraat 15 (Adv.) Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.19 uur. Hoogste barometerstand 7"3.7 m-M. te Ziirich. Laagste barometerstand 712.8 mM. te Akureyri. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wei nig of geen neerslag, iets kouder. 9 personen gewond In de Jodenstad van Warschau reed giste ren een auto met groote vaart het trottoir op en overreed 9 personen. Alle 9 werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Drie der gewonden zijn er ernstig aan toe. Een sta-in-den-weg bijna opgeruimd Te Groningen is Zaterdagnacht brand uit gebroken in de centrale keuken, in een in den distributietijd opgericht houten gebouw, dat thans dienst doet air laboratorium van den gemeentelijken gezondheidsdienst. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier kwaadwil ligheid in het spel is, omdat dit gebouw mid den op de straat staat en omwonenden al herhaaldelijk bij den gemeenteraad hebben aangedrongen het op te ruimen, omdat het een belemmering van het verkeer is. Twintig konijnen en vijftig marmotten zijn gestikt, de brandweer heeft den brand ge bluscht, zoodat het gebouw voorloopig nog niet is opgeruimd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1