f 750.- f 259.- f125.- f50.- f40.- VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 Auto te water geraakt De schedevergoeding aan Heemstede De verduistering van 47.000 De Zuiderzee dijk Voornaamste cWieuws Telegrafisch Weerbericht De aanslag op Berenguer BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIÈN 35 ct. pLvgel DH NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17634 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL GEMOEDELIJK Bovendien werden door de rekenka mer in 1929 niet minder dan 121 vergoe dingen opgelegd aan comptabele lands dienaren, waarvan in 118 gevallen voor- Bekomen in voorgaande jaren, tot een totaal bedrag van 281.145 gulden. Waar gewerkt wordt, worden fouten Semaakt, niemand zal dat ontkennen. Het aantal dat hier genoemd wordt v°or één jaar, waarbij de Indische Schatkist door schaden en tekorten bij biet ontdekken toch ongeveer een half miUloen te kort zou zijn gekomen, lijkt bbs wel abnormaal hoog. Waar het 'mslag den indruk vestigt, dat na stor- lng der bedragen de zaak uit de we- teld was voor de. betrokken ambtenaren, 'Üst de vraag, reeds in 't begin gesteld, er met het geldelijk en inate- ^eel beheer in Indlë niet wat al te ge moedelijk wordt omgesprongen. De bestuurder verdronken en Het hooge Maaswater NIEUWE WAARSCHUWING Wat de Minister beoogt Plotselinge overrompeling van kazernes? Drie daders aangehouden; zij hebben bekend Het boek over Andrée's expeditie De aardbeving in Burma Te Pya gingen verscheidene buizen in vla,romen op. Friesland in 1934 per trein over Wieringen te bereiken? Ch. Braakensiek filmster Gedeputeerde Gerhard Niet uitbetaalde salarisverhoogingen Auto in de Ringvaart Het hotel- en restaurantbedrijf en de Arbeidswet Commando zeemacht N. O. I. Dr. F. J. M. de Waele De postvluchten op Indlë Geen algemeene mijnwerkersstaking In Engeland Zaandam ■fswv; J. .1 WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Een buitenkansje uit bet buitenland De dader zal niet vervolgd worden Telefoon No. 13866 (drie Ijjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlo en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cL, bü vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonnè' 's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wiisvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n anderen vinger. Het verslag der Algemeene Rekenka- j^er In Nederlandsch-Indië betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1929, een boek van 116 pagina's, geeft den hl druk, dat het met de administratie in 011 deel van ons rijk buiten Europa s°gal gemoedelijk toegaat. Tn den loop van het verslagjaar moest Algemeene Rekenkamer in 16 geval- etl (tegen 17 in het vorig jaar) de aan hecht van den betrokken departements chef vestigen op de omstandigheid, dat Weemaal dezelfde bezoldiging, reiskos- toh, toelagen, premie e.d. over dezelfde Periode was uitbetaald, dan wel voor eedane reizen tweemaal dezelfde reke- tong was ingediend en betaald. H 7 gevallen bleven de tweemaal be ulde bedragen beneden de 25.—, in gevallen bellepen zij van 25.tot 100.en in 2 gevallen bedroegen de sommen 225— en 250— Hi de meeste dezer gevallen werd het *0 veel betaalde in 's Lands kas terug gestort. °P de bij de terugzending van de fikken tevens gestelde vraag, waaraan het was toe te schrijven dat een en an- her onopgemerkt was gebleven, werd als gewoonlijk geantwoord, dat dit aan een vergissing dan wel onoplettendheid den betrokken beambte was te ^yten. ®en wel wat eenvoudig excuus voor een ambtenaar, die zich tweemaal laat betalen, of een declaratie indient voor gelden die hij reeds ontvangen heeft. Onregelmatigheden en door landsdiena- toh aan het land toegebrachte schaden bomen daar, volgens het verslag, meer v°Or dan hier, want in 1929 telde men er 355 gevallen van onregelmatigheden °P het gebied van geldelijk en materieel beheer. Hierbij kwamen nog 45 gevallen ''elke op vorige dienstjaren betrekking badden, zoodat dit een totaal opleverde 'mi 4oo gevallen. Van 75 gevallen was bet bedrag der schade bij het opstellen Vah het verslag nog niet vastgesteld, toaar voor de overige bedroeg het toch *92.987 gld. Th 105 gevallen bedroeg de onregel matigheid 50— of minder; in 28 ge- tollen 50— tot 100.—; in 100 ge- vmien van 100.tot 500.in 37 ^Vallen van 500— tot 1000.In 44 bevallen van 1000— tot 5000—; in 8 ^vallen van 5000— tot 10.000, ter- Mjl zich 3 gevallen van boven de 10.000.hebben voorgedaan. -.gisteravond omstreeks tien uur, reed te j.elft een luxe-auto, komende uit de richting tl®b Haag, door slippen tegen een lan- jtothpaal en kwam vervolgens in het Kanaal h den Oostsingel terecht, v e auto, waarin zich een dame en een heer '°hden, verdween geheel in de diepte. politie was spoedig ter plaatse en wist .°°r het inhakken van de kap de .nzitten a. boven te brengen. Daar de reddings- 'jSingen een kwartier hadden geduurd, was u heer reeds verdronken. Toepassing an b^matige ademhaling mocht niet meer j Aten slaagde er in de levensgeesten oü de Ra e weer °P 1® wekken.Zij is naar het mthuis te Delft vervoerd. Ook het lijk van b heer is derwaarts getransporteerd. e auto werd later gelicht. En de Nederl. Spoorwegen (j Het Tweede Kamerlid, de heer Drop, heeft v minister van Waterstaat de volgende gesteld: 11 He minister ten spoedigste laten on- v teeken of het waar is dat de bewoners den GenneP en omstreken ten gevolge van tos* boogen waterstand voor het verkeer ken ^en de Maasoevers gebruik moeten ma- van de spoorbrug, omdat de veren «Ip Boxmeer en GennepOeffeit geen ^hst kunnen doen en of het waar is, dat b Nederiandsche Spoorwegen voor dit ge- jiK van de spoorbrug 15 cent per keer en bp. Persoon met rijwiel 30 cent laten •"«alen? *ülk de minister eventueel bevorderen, dat een betaling onder de bedoelde omstan- niet meer wordt gevraagd? We weten al lang, dat de S. D. A. P. er op loert, het Zuiden tot het socialisme te bekeeren; daar moet de groote slag geslagen worden. Bij de laatste verkiezingen is het grootsch en perfied opgezette plan danig mislukt, maarde aanhouder wini en er moet nu maar eens met nog zwaarder geschut gewerkt gaan worden. Het orgaan van den linkervleugel der S. D. A. P., de „Socialist" verklaart, dat de S. D. A. P. wat nadrukkelijker tegen de Katholieke Kerk moet optreden. De Kerk, die het socialisme als een dwaling veroordeelt, en de eenige slagboom tegen den rooden vloed blijkt te zijn, moet „ontmaskerd" worden met de al oude leuze: godsdienst is privaatzaak. „Als de kerk zich tegenover ons plaatst, hebben wij dat te aanvaarden en de con sequenties te trekken. Met een verwijzing naar hetgeen zij behoorde te doen volgens onze meening schieten wij niet op: Wij hebben haar „recht" doen wedervaren, door haar de opvoeding van de jeugd weer toe te vertrouwen; we hebben haar steeds bezworen zich te beperken tot wat naar onze meening haar taak is. Zij heeft zich er niet aan gestoord en vervult, wat naar haar eigen meening haar taak is: de ar beiders opvoeden tot onze tegenstanders. In dat opzicht zal in onze houding iets moeten veranderen. Onze overwinning kan slechts in het Zuiden bevochten worden. En de werkelijkheid is, dat ze daar be vochten moet worden tegen de kerk, die eiken schijn van zelfstandige actie van het proletariaat verdoemt." Ziedaar een nieuwe waarschuwing. De deftige, officieele S. D. A. P. ge bruikt nog te veel consideratie met de Kerk de linkervleugel-lieden zullen, als men hun 'n beetje de vrijheid laat, dat zaakje radicaler opknappen. Wij twijfelen niet, of de heeren zullen het Zuiden voorbereid vinden. Laten zij den aanval gerust nóg een keer wagen. Wij weten bij voorbaat, aan welke zijde de overwinning en clapolitieke winst zal zijn! In de jongste vergadering van den gemeen teraad van Haarlem heeft de heer Mr. M. Slingenberg, wethouder voor de financiën, medegedeeld, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken aan Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft verzocht hun be slissing inzake de door Haarlem aan Heem stede te betalen schadevergoeding ter kennis van beide gemeentebesturen te brengen om ze in de gelegenheid te stellen alsnog hun opinie daaromtrent kenbaar te maken.. Zooals bekend is, brengen Ged. Staten van Noord-Holland in deze zaak advies uit aan de Kroon en neemt de Kroon een beslissing. Angstvallig 's door Ged. Staten tot nu toe vermeden hun besluit aan de gemeente besturen te doen kennen, omdat zij verdere discussie wilden vermijden. Daarom schijnt het wel eenige verwondering te hebben ge wekt, dat de Minister nu nog irs de mee ning van genoemde gemeentel- - uren wil hooren. Men acht dat overbodig, omdat bet voor de hand ligt, dat Heemstede zal verze keren, dat het bedrag van zes ton te laag is en Haarlem, dat het bedrag veel te hoog is. Gedeputeerde Staten zullen dan weer een rapport moeten samenstellen en zullen na tuurlijk hun eerste advies handhaven. Men zal dan nog even ver zyn als thans. Van andere zijde vernemen wij, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken niet ac- coord kan gaan met het advies van Gedepu teerde Staten en nu dezen vorm gekozen zou hebben om daarin alsnog verandering te brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken wenscht aan Heemstede een bedrag toe te kermen, dat die gemeente in staat zal stel len de gevolgen van de annexatie zonder groote schokken door te komen. Niet meer. De militaire autoriteiten nemen afweer- maatregeien Wegens te verwachten relletjes Onder al deze hoofdjes is in het Volk onderstaand raadselachtig bericht van „welingelichte zijde" verstrekt te lezen: Reeds eenige weken schijnen de militaire autoriteiten zich angstig te maken over de bewaking der kazernes en andere militaire gebouwen. Althans, dat geeft men vóór. Het beroepspersoneel is bewapend geworden met pistool en klewang en is in het bezit gesteld van scherpe patronen. De gehuwden moeten deze wapenen thuis bewaren. Een gedeelte der d enstplichtigen is des nachts aange wezen voor piket, om bi) plotselinge over rompeling paraat te zijn. In de kringen van het beroepskader is men verwonderd over dien plotsellngen angst, vooral, omdat men spreekt over „te verwachten relletjes". Als deze maatregelen daadwerkelijk geno men werden, alléén voor een doelmatiger bewaking der kazernes, dan zou het thuis bewaren van de wapenen en nota bene ook de patronen van nul en geener waarde zijn. Misschien zal de minister van Defensie bij de behandeling der defensiebegrooting wel eenige opheldering geven over deze on verklaarbare maatregelen. Voor een normaal denkend mensch zijn al deze maatregelen nog een raadsel. Het geld is gevonden! De politie heeft klaarheid gebracht in de mysterieuze verdwijning van bijna 47.000 te Roosendaal. De kantoorbediende van de suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat heeft bekend het plan reeds drie jaar geleden met twee anderen ontworpen te hebben. Hij heeft aan geboden het geld van Roosendaal te halen en had te voren zijn broer Ingelicht. Op de markt te Roosendaal hebben zij de beide zakjes verwisseld, waarna de broer naar een der buitenwijken is gegaan, waar hij een kastelein uit Pijnaart ontmoette, die tevens controleur is op de suikerfabriek Roosendaal. Deze beschikte over een safe bij een bank. Hij neeft daarin een gedeelte van het geld gedeponeerd. De rest heeft hij thuis op zijn hooizolder verborgen. Na een langdurig verhoor hebben alle drie de verdachten bekend het misdrijf gepleegd te hebben. Zij zijn in bewaring gesteld en het geld is in beslag genomen. Nader wordt gemeld, dat de kantoorbe diende, uit vrees voor stopzetting van de fabriek, waardoor hij ook ontslagen zou moe ten worden, toegestemd heeft het resds drie jaar geleden gesmede plan ten uitvoer te brengen. Woensdagmiddag werd een onderzoek in gesteld door den rechtercommissaris te Breda mr. Sikkel, den officier van justitie mr. Speyart van Woerden, den commandant der maréchaussee te Steenbergen en den politie deskundige Van Wageningen te Maastricht. Te zamen hebben zij op de fabriek een huis zoeking verricht en daarna in het huis van den kantoorbediende aan de Steenbergsche straat te Dinteloord. Daarna werden couran ten en papier aangetroffen van denzelfden datum en pakpapier, dat identiek was aan dat, hetwelk was gebruikt voor de pakjes namaak-bankbiljetten, welke in den ver- valschten geldzak werden aangetroffen. Vervolgens is een huiszoeking verricht ten huize van diens broeder te Fijnaart, welk onderzoek evenwel niets heeft opgeleverd. In de maréchausseekazerne heeft de kan toorbediende, toen hem de feiten, welke de justitie bekend waren, in volgorde werden voorgehouden een volledige bekentenis afge legd. Ook zijn broer viel op dezelfde wijze door de mand. Vervolgens kon ook de kaste lein niet langer loochenen en bekende. Men Is vervolgens naar diens woning te Fijnaart gegaan, waar onder het hooi op den zolder een gedeelte van het geld werd gevonden. Reeder en bemanning van de Bratvaag hebben geen recht op een deel van de winst In verband met de verklaring van den reeder en de bemanning van de Bratvaag dat zU een deel van de winst, die met het officieele boek over Andrée's expeditie zou worden behaald, zullen opeischen, heeft advocaat Folkvard Bugge te Oslo op ver zoek van het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken, een onderzoek in gesteld, om uit te maken in hoeverre en óf de reeder en de bemanning van de Brat vaag rechten op een deel van deze winst kunnen laten gelden. Uit het rapport van den advocaat blijkt, dat de Bratvaag aan de Noorsche expeditie naar Franz Jozefsland die uitging van het Instituut voor wetenschappelijk onder zoek van Spitsbergen en de Noordelijke IJszee was verhuurd en dat contractueel vastgesteld was, dat alle voordeelen van de reis aan den huurder zouden komen. Slechts was een uitzondering gemaakt voor hetgeen jacht en vischvangst opleverden. En de advocaat acht het duidelijk dat de resten van Andrée's expeditie niet als jachtbuit of resultaat van vischvangst be- schouwd kunnen worden. Ook is het in dit verband niet ven belang, dat een der leden van de bemanning da overblijfselen der expeditie ontdekte. Voor hun moeite en werkzaamheden in verband met het bergen van de resten der expeditie hebben de op varenden ieder hun aandeel in de 60 000 kronen gekregen, die door de Noorsche regeering en het Instituut aan den reeder en de bemanning van de Bratvaag is uit- bstaa'd. Stechts de Noorsche expeditie naar Frans Jozefs land zou, indien haar organisa toren dit wilden, rechten op een aandeel in de winst op het boek over Andrée's expeditie kunnen laten gelden. 22 dooden, 90 gewonden Het aantal slachtoffers van dt aardbeving te Pyu in Burma wordt op minstens 22 dooden en 90 gev/onden geschat. Deze getal len zijn voor uitbreid ng vatbaar, aangezien ten gevolge van de stagnatie van de tele graaflijnen berichten uit andere gebieden uitblijven. In de stad Taungu heeft de aardbeving groote schade aangericht. Verscheidene groote gebouwen zijn ingestort. Verschei dene goederenwagens zijn ontspoord. Tal rijke personen zijn dakloos geworden. 36 dooden, 100 gewonden Langzamerhand komen te Rangoon bij zonderheden binnen omtrent de gevolgen van de aardbeving in Burma. Tot nog toe heeft men in totaal 36 doo den, en ruim 100 geworden geteld. Op het station Pya sloegen 13 goederen wagens om. De bruggen in de omgeving verzakten IK 2 M. Dagen hebben wij gewinkeld. Veel geneusd en veel gezocht, En natuurlijk veel cadeautjes En surprises ingekocht. Dagen hebben wij gewinkeld, Zijn voor rijkaards doorgedaan, En een halve maand salaris Is zoo omtrent naar de maan! Maar al hebben wij aan zakgeld Nu misschien geen halve sou, Daarvoor krijgen wij nu feestpret, Want vanavond komt de clou! 't Is vanavond pakjesavond! En den ingekochten buit Deelen wij dus zeer vrijgevig Onder onze vrienden uit. Telkens als dan weer de bel klinkt, Springt men haastig naar de deur; D'eene lacht met zijn verrassing En de ander krijgt eenkleur! En zoo wordt weer de traditie Van Sint Nu/laas voortgezet. Geven blijft nog steeds een vreugde, Oók ontvangen geeft ons pret! MARTIN BERDEN. Thans zijn bij de Ned. Spoorwegen plan nen in voorbereiding, om Friesland een vaste verbinding te bezorgen met Noord-Hoiland over den nog te maken afsluitdijk en Wierin gen heen. Daartoe zal het noodig zijn, het traject Heer-Hugowaard-Anna Paulowna van dubbel spoor te voorzien, hetgeen tot dusver voor het reizigersvervoer naar Den Helder gemist kon worden. Tevens ligt het in de bedoeling op het eiland Wieringen een paar stationnetjes te bouwen en wel te Hippolytus- hoef en Den Oever, het meest Oostelijk ge legen kustplaatsje. De dijk die de afslui ting der Zuiderzee zal vormen,, komt in Friesland uit bij het dorp Zürich, iets ten Zuiden van Harlingen. Wanneer deze plannen zullen worden uit gevoerd staat nog niet vast, vermoedelijk zal het wel 1934 of 1935 worden, voordat de reizigers van aeze nieuwe verbinding kun nen profiteeren. De heer Ch. Braakensiek meldt dat hij. naar aanleiding van het groot succes door hem in Scala in Den Haag behaald in zijn rol van Dreyfus, door de N. V. Paramount Film aangezocht is met zijn zoon Hans, die eveneens in Scala optreedt, te Parijs voor de talkie te komen spelen. Een onjuist bericht Naar aanleiding van het bericht, dat de heer A. H. Gerhard aan het eind van de zittingsperiode zich niet meer verkiesbaar stellen zal als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, heeft „Her Volk" zich tot den heer Gerhard gewend om' inlichtin gen. Deze verklaarde niet tP begrijpen, hoe het bericht in de wereld kwam. „Wanneer", zoo zeide hij, „ik herkozen mocht worden als lid van Ged. Staten en vervolgens als lid van de Tweede Kamer, komt voor mij de vraag aan de orde voor welke van beide functies ik op grond van het cumulatiebe- sluit van het Groninger Partijcongres zal bedanken, voor het lidmaatschap van Ged. Staten of voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Mijn voornemen is dan, om ten aanzien van het te nemen besluit over leg te plegen met de partij-instanties." De Staat in het ongelijk gesteld De Hooge Raad der Nederlanden wees gis teren arrest in het bekende proces van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars Bond contra den Staat, over niet uitbetaalde sa larisverhoogingen aan oelastlngambtenaren. De Hooge Raad bevestigde het vonnis der Haagsche Rechtbank van 31 December 1929, waarbij de Staat in het ongelijk werd ge steld en veroordeeld in de kosten. Mr. A. M. C. de Braun trad op voor den Staat en mr. J. Duys trad op voor den C. N. A.B. Kranig werk van eenige jongens Gisteravond reed een auto, waarin vier j Haarlemmers waren gezeten in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. De auto kwam uit Hoofddorp was op weg naar Haarlem en raakte waarschijnlijk door dat de bestuurder door den mist werd mis leid van den dijk. Eenige jongens die in de nabijheid stonden begaven zich te water en slaagden er in de kap van den auto, welke voor een groot deel onder water zat, open te snijden, en het mocht hun daarna gelukken, de vier inzit tenden behouden op den kant te brengen. Allen waren slechts licht gewond en werden door een juist passeerenden dokter in een nabij gelegen café verbonden. Samenwerking tnsschen werkgevers en werknemers anwege des R. K. Bond van Hotel-, Café- en Rest.-geëmployeerden „Sint Anto- nius" wordt medegedeeld, dat deze bond eenige besprekingen heeft gehad met de ver- eeniging Horecaf en den R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en slij ters, om te trachten een samenwerking tot stand te brengen, teneinde straks de ge volgen van de arbeidswet zooveel mogelijk te regelen. De bond „St. Antonius" verklaarde zich bereid tot loya.e samenwerking om te trach ten den arbeid ondergeschikt te maken aan den arbeider in plaats van andersom, zoo als thans het geval is. Daartoe stelde de bond St. Antonius voor een commissie in te stellen tot behartiging van de belangen van het bedrijf en de bedrijfsgenooten. Di voorstel werd door de patroonsorgani saties aanvaard. Verdere besprekingen zullen binnenkort volgen met alle belanghebbende organisaties in het bedrijf. De „Staatscourant" van gisterenavond bevat het Kon. beslut, waarbij le. fle vice-admiraal A. tsn Broecke Hoek. stra, adjudant in b. d. van de koningin, eer vol ontheven wordt van de betrekking van commandant der zeemacht en hoofd van het departement der marine in Ned.-Indië, met ing. van den datum waarop hij die aan zijn opvolger zal overdragen, zulks onder dank. zegging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; 2e. de voornoemde betrekking is opge dragen aan den benoemden schout-bij -nacht J. F. Osten, met ing. van den datum waarop hij die van zijn opvolger zal overnemen. Zal bij Nederland verlaten? Naar de „Msb." verneemt, heeft dr, F. J. M. de Waele, lector in de klassieke archeolo gie aan de Nijmeegsche Universiteit, die de laatste jaren elk wintersemester te Korinthe vertoefde als superintendant van de Ameri- kaansche opgravingen in het oude Hellas, het aanbod bereikt om zich geheel te wijden aan het opgravingswezen in Griekenland en het Oosten, zoodat hij voor langeren tijd ons land metterwoon zou moeten verlaten. Dr. de Waele heeft het aanbod in beraad gehouden. Het vierde retonrvliegtnig Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het vierde retourvliegtuig de PJLAK.Z., gisteren te Bagdad is aangekomen. Het proclameeren van staking verworpen. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Londen meldt, heeft de conferentie van gedelegeer den der mijnwerkers het voorstel tot het proclameeren van een algemeene mijnwer kersstaking met 230.000 stemmen tegen 209 stemmen verworpen. Dc Voortaan te Zaandam Verschenen is het Voorioopig Verslag der Eerste Kamer over het z.g.n. Ylootplau- wetaontwerp. Tegen den gewezen bankdirecteur te Uit hoorn e—chte de Officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf. Spoorwegverbinding naar Friesland ever Wieringen in 1934 of 1935 gereed? Drie daders aangehouden inzake de ver duistering van f 47.000 te Roosendaal. Zi) hebben bekend. Het geld is teruggevonden. De Tweede Kamer zette de behandeling van de begrooting van Landbouw voort. In avondvergadering behandelde de Twee de Kamer de begrooting van financiën. Te Zwijndrecht is voor f 800 aan ringen gestolen. Te Delft is een auto te water gereden, waarbij één der inzittenden verdronken is. Nederlaag van de Fransche regeering in den Senaat. Het kabinet afgetreden. Samenzwering ontdekt in Portugaleen honderdtal bommen in beslag genomen. De president van Liberia, King, neemt ontslag. Een manifest van Sir Oswald Mosley tegen de werkloosheidsplannen van de Engelsche regeering. Het nieuwe Poolsche kabinet samenge steld. Tot president van den Oostenrijkschen Nationalen Raad is de sociaal-democraat Eldersch gekozen. Debat in den Duitschen Rijksdag over de regeeringsverklaring. Geen algemeene mijnwerkersstaking in Engeland. De beide beklaagden in het bekende gods lasteringsproces te Berlijn zijn in hooger beroep vrijgesproken. De dader van den aanslag op Berenguer zal niet vervolgd worden. Barometerstand J uur wn.: 771. Stilstand, Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.16 uur. Hoogste barometerstand 772.3 te Weenea. Laagste barometerstand 747.8 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, meest uit Oostelijke richtingen, nevelig tot helder of licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag tempera tuur om het vriespunt. Een inwoner van Uden heeft van een Lord, die tijdens den wereldoorlog in het vluchte lingenkamp te Uden vertoefde en door hem geholpen werd, een groot bedrag, naar mea zegt i 146.000 geërfd. Volgens nadere mededeelingen omtrent den moordaanslag op minister-president Berenguer schoot Iiizo, de dader, in de lucht. De kogel drong in het plafond van het vertrek door. Berenguer, die van zijn broer vergezeld was, trad op Ilizo toe. Be ren guers broeder ontrukte hem het wapen, terwijl Berenguer hem volslagen traim vroeg: „Wat w'lde u doen, u schoot immers niet op mij?" Ilizo antwoordde, gelijk reeds gemeld, dat hij tegen het regime, dat Be renguer vertegenwoordigde, wilde protestee- ren. zonder bloedvergieten echter. Berenguer verklaarde tot de journalis ten, dat het incident geen enkele beteekenis heeft en dat er geen verdere gevolgen aan zullen worden gegeven. Een zwakzinnige. Omtrent den persoon van Ilizo wordt nog gemeld, dat hy 54 jaar is. Behalve journa list is hü nog secretaris bü de tabaksregie geweest. Een medicus, die Ilizo's geestelijke ver mogens heeft onderzocht, heeft verklaard, dat het een zwakzinnige betreft, wiens in ter neering wenschelijk is. In de revolver be vond zich slechts één kogel. Ilizo heeft twintig jaar lang aan de re dactie der „A. B. C." en tien Jaar aan die van -El Sol" gewerkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1