13000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40. Een kind ais een roos K. FRANKEN Jr. i BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIÈN 35 ct. p. reg«l DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 8 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17636 r? AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN SIMPEL WETTEKE Procent in België bedraagt 255 gld. Ernstige botsing te Batavia Vier gewonden Ernstige scheepsramp in China Ruim 300 personen verdronken „SOCIALISTISCHE KUNST" De spoorlijn Haarlem- Zandvoort Geen electrificatie De Kabinetscrisis in Frankrijk Barthou niet geslaagd De Noordelijke stations uitgang te Haarlem Nief den geheelen dag open De Hooge Raad Benoeming president en vice-president ,Zes lootjes voor 50 cent' De moordzaak-Lans te Rotterdam Verdronken De plannen van President Hoover en ewarefï N.V. BROODFABRIEKEN f De relletjes op de Groote Markt Een belhamel tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld Incident in een kerk te New-York De beruchte Lindsey gearresteerd Voornaamste cVTieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het Russische proces Vijf beklaagden ter dood veroordeeld Het Oustric-schandaal 50 parlementsleden betrokken Telefoon No. 13866 (drie Uinen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. tS Fe$ iy sill* 1 X aV? Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bii een breuk van been of arm bij verlies van ln anderen vinger. Zoo noemt minister De Geer in zijn antwoord aan de Vaste Commissie voor 'de Belastingen zijn ontwerp tot verhoo ging van den accijns op gedistilleerd, waarvan de bedoeling is, den accijns, dis met ingang van 1 Maart 1929 verlaagd was van 300 gulden op 180 gulden per hectoliter gedistilleerd van 50 procent met ingang van 15 Januari 1931 te brengen op 200 gulden. De Kamer en de Vaste Commissie schijnen het ontwerp toch niet zoo sim pel te vinden als de minister, want er is in het verslag felle kritiek uitgeoe fend en alles wijst er op, dat deze oe- windsman een hevigen strijd zal hebben te voeren, wil dit wetje het Staatsblad bereiken. Het was op zich zelf reeds, vreemd, dat het ontwerp begin Novem ber op de agenda van de Kamer was ge plaatst, direct na de begrooting van Financiën, maar nog vreemder dat het eenige dagen voor het aan de orde zou komen daarvan werd af gevoerd, terwijl de minister niet door werkzaamheden in de Eerste Kamer verhinderd was. Thans is het echter opnieuw op de agenda geplaatst en komt het Donderdagmiddag in open bare behandeling. Wil het wetje op J.S Januari in werking kunnen treden, dan is de tijd toch reeds zeer krap toegeme ten. De accijns op gedistilleerd heelt naast het verkrijgen van inkomsten voor de schatkist ook ten doel het verbruik te beperken. Er dient echter voor gewaakt, dat door het eerste doel de zilveren koorden tusschen schatkist en drank niet te zeer versterkt worden. Minister De Vries dacht daar in 1923 echter anders over. In dat jaar, toen de accijns 150 gulden per hectoliter bedroeg, was de op brengst voor de schatkist 50 millioen per jaar. Door verdubbeling van den accijns hieende de heer De Vries, dat ook de opbrengst met een gelijk bedrag zou ver meerderen. Een berekening, die geheel faalde, want het tegendeel was het ge- Val. De opbrengst daalde niettegen staande de accijns 300 gld. per hectoliter bedroeg tot 45 millioen, doordat de bui tensporig hooge accijnzen op gedistil leerd, den smokkelhandel endenfrau- denleuzen aanmaak als 't ware in 't leven riepen. Een zeer groot kwaad en een moreel gevaar voor de grensbevolking, flat krachtig diende te worden bestreden en uit den weg geruimd. Minister De Geer heeft van 1925 af niets onbeproefd gelaten om aan dit kwaad paal en perk te stellen. Er is zelfs een strijd over ont staan met de Bezuinigingscommissie- ï'op, doordat de minister maar steeds, soms bij 50 te gelijk, commiezen aan stelde, wat volgens die commissie niet Paste in een zuinig beleid. Ten slotte beeft minister de Geer, en dat wil heel ^at zeggen voor een minister van Finan- fliën, zich gewonnen moet geven. De smokkelarij kon alleen den kop worden Ibgedrukt door verlaging van den Accijns. De vraag was hoe ver gegaan moest borden om dit te bereiken en tegelijker tijd toch zorg te dragen dat de fiscus Been schade zou leiden. Er waren er die meenden, dat van 300 op 200 moest wor- flen gegaan, maar de minister stelde 'oor 180 gld., waarbij hij zelfs uitging 'an de gedachte, dat schade voor den Üscus niet waarschijnlijk was en dat er hellicht kans bestond op voordeel. De bitkomst is anders geweest, want de op- hengst is gedaald van 45 op 37 millioen. bitusschen is de fraude, en dat is toch een groot succes, tot staan gekomen en bet drankverbruik is niet toegenomen, hierbij dient er wel op gewezen te wor den, dat de verlaging van den accijns biet in haar vollen omvang heeft door gewerkt in den consumptieprijs. In vele 2bken, zoo schrijft de minister, is de hijs, waartegen het gedistilleerd per glas wordt verkocht in het geheel niet Vemünderd geworden. In het algemeen ban gezegd worden, dat tegenover een theoretische daling van 37 cent per 81as, zooals die uit de accijnsverlaging 'an 1 Maart 1929 volgde een feitelijke baling heeft gestaan van 0 tot 2 cent. verhooging door den minister nu '°orgesteld van 180 gld. op 200 gld. per •hectoliter mag worden geschat op 0 6 cent per glas. Met dezen halven cent zal bbs het voordeel, dat de belanghebben den uit de jongste accijnsverlaging heb- en genoten, worden verminderd. Prijs- 'erhooging van gedistilleerd in den b'einhandel behoeft er dus niet uit voort e vloeien, de winnende hand zal rut ''eten te dragen en werkloozen zullen er niet van komen, schrijft minister de Geer, Ge vaste commissie uit de Kamer voor e belastingen is in haar geheel echter VatL oordeel dat de verhooging van den accijns, zooals in dit ontwerp voorge- Stelfl. geen aanbeveling verdient. Dit ?°rfleel is in hoofdzaak gegrond op hec _eh, dat de accijns op een Hectoliter van 100 3 lil *7 Guitschland 360 gld. en nu hier ge- v elA wordt op 440 gld., zoodat het ge- ^ar yoor grensfraude weer toeneemt Ait juist is weten we niet. Deskur.- Sen beweren dat een smokkelonder- eQler voor gesmokkelde spiritus van 95 proeent zeker 4 tot 4.75 gld. per liter moet vragen, wil het riskante bedrijf loonend zijn, terwijl diezelfde spiritus hier na de verhooging 4.45 gld. per liter zal kosten. Het gevaar is dus niet groot. Minister de Geer, die deze verhooging heeft vastgesteld, is niet de man, die zelfs voor de geheele vaste commissie uit den weg gaat, indien hij overtuigd ts, dat een door hem voorgestelde maat regel goed en noodzakelijk is. Het is nooit zijn bedoeling geweest en dat heeft hij in 1928 ook duidelijk gezegd, om een stuk belastingopbrengst, dat niet be stemd was te verdwijnen, duurzaam te laten vervallen. De 8 millioen, die de op brengst achteruit is gegaan, vraagt hij niet, want dan zou de accijns verhoogd moeten worden van 180 op 220 gld., maar de helft, 4 millioen, heeft hij noo- dig en met kracht komt hij er tegen op dat dit in den tegenwoordigen tijd een gering bedrag is. Het geheele finantieele beleid wordt hierbij in het geding gebracht en de optimistische toon uit de millioenen- nota is geheel verdwenen. Als de minis ter nu nog eens zou moeten ramen voer 1931, zou het tekort heel wat grooter zijn. Het uitvoerig antwoord, dat de mi nister geeft op de bezwaren van de com missie, is een staatsstuk waarin een hoogst ernstige toon klinkt. Aan af schaffing van opcenten op accijns, waarover ook gesproken was, denkt de minister niet en ongetwijfeld ook niet zijn opvolger. Een dergelijk argument vindt men zelden in een schriftelijk antwoord en bewijst, dat het hier gaat om een groot beginsel, het blijvende beeld van het budget. Oorspronkelijk was het ontwerp daar toe niet voorbereid, maar nu het dienst moet doen om een ernstig dreigend te kort in te perken, is het noodzakelijker dan ooit. Zulks klemt te meer. indien bedacht wordt, dat de tijdsomstandig heden niet alleen de raming der midde len twijfelachtig maken, maar ook die der uitgaven. Straks zullen misschien groote werkloosheidsuitgaven noodig zijn en zal ook voor nog andere behoeften op voorziening worden aangedrongen. Wie zich hiertoe geroepen zal gevoelen, zal niet aan de regeering de middelen willen onthouden welke zij onmisbaar acht. Niet alleen met het oog op het aan staande begrootingsjaar, maar ook met het oog op de moeilijke jaren, die nog volgen zullen en waarin o.a. de inkom stenbelasting de volle werking der inge treden depressie zal ondervinden, ware het kwalijk te verantwoorden, het on derhavige belastingbedrag duurzaam prijs te geven. Gedacht behoort hierbij ook te worden aan de komende uitgave voor de sociale verzekering, schrijft de minister, zoodat, als dit wetje wordt afgewezen, er een ernstige slagboom zou kunnen rijzen tegen uitvoering van het aangekondigde voornemen. Wie geen vreemdeling is in de politiek, begrijpt dadelijk, dat het hooge ernst is als een minister zich zoo verdedigt tegenover het afwijkend standpunt van de Kamer en dat hij niet bereid is zijn maatregel prijs te geven, dien hij nu gemaakt heeft tot een deel van zijn finantieel beleid. Met zekerheid '-an daarom nu reeds gezegd worden, dat de debatten Donder dag ver uit zullen gaan boven het sim pel wetteke en dat de strijd van den minister tegen het inzicht van de Kamer hevig zal zijn, maar zooveel te mooier de overwinning als die wordt behaald, maar ook zooveel te erger de nederlaag als die onverhoopt mocht worden gele den. Op den Priokweg te Batavia had een bot sing plaats tusschen een taxi en een vracht auto. De heer Ls. van de Peltz, werkzaam aan het Departement van Financiën, brak een arm en bekwam inwendige kneuzingen. Hij maakt het naar omstandigheden goed. De inspecteur van den Arbeid voor de Bui tengewesten, M. B. Viehoff, brak zijn rech terschouderblad. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Mr. A. H. Kramp werd gedeeltelijk zijn hoofdhuid afgerukt. Ook hij verkeert niet in levensgevaar. De luitenant ter zee 2e klasse F. J. E. Krips werd niet ernstig gewond. Uit Hankau wordt gemeld, dat tenge volge van een hevigen storm op het Toeng- ting-Hoe-meer, ten Zuid-Westen van Han kau, in het stroomgebied van de Jangtse- Kiang, het stoomschip „Sien Tao" is ver gaan met ongeveer 300 pasagiers en de geheele bemanning aan boord. Slechts vijf opvarenden zouden zijn gered. De ramp is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het schip overbelast was. Te Amsterdam wordt in deze dagen een tentoonstelling gehouden: „Socia listische Kunst Heden". De heer Henri Polak, die zich vooral den Iaatsten tijd bijzonder kenmerkt door de onafhankelijke wijze, waarop hij getuigt van zijn onbevangen kijk op menschen en dingen, schrijft over die tentoonstelling in zijn „Kroniek" in „Het Volk": „Velen zullen, als ik, de tentoonstelling „Socialistische Kunst Heden" met belang stelling tegemoet hebben gezien, begeerig om gewaar te worden in hoe verre men in verschillende landen er in was geslaagd de kunst te stellen in dienst van het Socia lisme en beiden tot een schcone en tref fende eenheid te doen samensmelten. Is het hun vergaan als mij, dan zal, in het algemeen gesproken, teleurstelling hun deel zijn geworden. Want socialisme was er weinig, kunst nog minder en socialisti sche kunst zoo goed als niet te vinden behalve in de historische afdeeling. Het was, op eenige, niet zeer talrijke, gunstige uitzonderingen na, een demonstratie van onmacht, grofheid en leelijkheid en veel van het ten toon gestelde had bovendien met socialisme niets te maken. Wat is er socialistisch aan de dwaze triptiek „Parapluien-Olympiade" van Kurt Weinhold, aan „Station" van K. Völker, aan de verzameling tronies, die Otto Nagel „Kroeg" noemde, aan de (ik zal maar zeg gen) gestyleerde „Gootsteen", Fabrieks- ken" en „Viaduct" van Lou Loeber, aan de beide schilderijen van Carley Toorop, aan de „SocialePortretten" van Peter Alma, aan het „Arbeidsongeval" of de „Vechtende jongens" van Johan van Heil? Stempelt de omstandigheid, dat socialis ten de makers zijn, de maaksels tot socia listische kunst? Dan zijn er ook socialisti sche diamanten, katoentjes, stoelen, bak- steenen, sigaren, kanonnen en gifgassen, in zoo verre socialisten deze hebben ver vaardigd." 't Is wel een hard oordeel, dat de heer Polak hier over de tentoonstelling van „Socialistisphe Kunst Heden" velt. De heeren exposanten kunnen wel in pakken En dat moge dan de welverdiende straf zijn voor hun „demonstatie van onmacht, grofheid en leelijkheid", voor hun levering van onzinnige „kunst". Dat zij niet in staat bleken, socialis tische kunst te scheppen, mag hun ech ter niet al te kwalijk genomen worden. Socialisme is geen hoogere belijdenis, welke den kunstenaar kan bezielen tct 't scheppen van onovergankelijke kunst werken, waarin iets van Gods oneindige schoonheid is ingestort en blijft voort leven socialisme beteekent strijd om materieel beterswil, hardnekkige, lief- delooze, brute strijd, en 't is geen won der, dat in deze sfeer de kunst niet ge lukkig gedijen kan. Een socialist kan als kunstenaar schoonheid scheppen, evenals een kuns tenaar van iedere andere geestesrich ting, maar socialistische kunst zal hij niet vermogen te leveren. In de Memorie van Antwoord op de Water- staatsbegroottng 1931 merkt de Minister op, dat, met betrekking tot de electrificatie van de lijn HaarlemZandvoort, het ver keer op die lijn slechts gedurende enkele zomermaanden druk is, doch overigens, be halve op enkele zonnige dagen in voor- en najaar, van geen groote waarde is. Zulk een verkeer wettigt geen electrificatie. Zelfs indien het mogelijk zou zijn door electrificatie van het baanvak Haarlem— Zandvoort, het geheele station Haarlem voor electrisch bedrijf i# te richten, zou het locomotiefdepót aldaar toch niet ge heel opgeheven kunnen worden, o. m. met het oog op dg herstelling, de proefritten en aflevering van locomotieven van de Cen trale Werkplaats te Haarlem. Omstreeks middernacht heeft Barthou eeft bezoek gebracht aan den President der Fran- sche Republiek en heeft hü hem de opdracht tot vorming van een kabinet teruggegeven. Het besluit van Barthou, af te zien van de vorming van een nieuwe regeering, ls het gevolg van de houding der radicaal-socialis ten, die hebben geweigerd met de groep- Marin in één ministerie te zitten. In goed ingelichte kringen is men van mee ning dat Doumergue den Minister van arbeid Lava! opdracht zal geven, tot vorming van 'n kabinet. Laval behoort tot den linkervleugel van den Senaat, doch is niet bij een bepaalde partij aangesloten. Tegenover de beschuldigingen aan het adres van de radicaal-socialisten door de rechtsche bladen, dat zij geen verantwoor delijkheid durven aanvaarden, verdedigden de radicaal-socialisten zich in hun orgaan ..Republique" Het blad betoogt, dat de partij zich bereid heeft verklaard, deel te nemen aan een concentratie, die alle republikeinsche partijen omvat De radicaal-socialisten beschouwen de po gingen van Barthou als gericht op de vor ming van een niet openlijk nationaal bloc en een uitbreiding van de meerderheid van Tar- dieu. In de Memorie van Antwoord op de Water- staatsbegrooting wordt gezegd, dat de open stelling van den noordelijken uitgang van 't station Haarlem gedurende den geheelen dag uitbreiding van personeel noodig zou maken. Daar deze uitgang op de voor het reizigers verkeer meest gewenschte uren reeds open gesteld is, wordt tot opening over den gehee len dag geen voldoende aanleiding gevonden. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman cp zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1931 eervol ontslag verleend als president van den Hoogen Raad onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillende rechter, lyke betrekkingen aan H. M. en d'en lande bewezen en is hy tevens benoemd tot ridder grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Voorts zijn benoemd met ingang van 1 Januari 1931 bij den Hoogen Raad tot presi dent mr. A. Fentener van Vlissingen, thans vice-president: tot vice-president mr. H. M. A. Savelberg, thans raadsheer. De verkoopers vlogen er in Zaterdagavond kwam een bewoner van den Harmenjansweg bij de politie kennis ge ven, dat hij aan zijn woning van een onbe kenden man zes lootjes voor 50 cent had gekocht. Als prijzen had de man bij zich één pop en één teddybeer. Hij had gezegd, dat hij later terug zou komen om de trekking te houden. De bewoner vertrouwde het zaakje echter niet en volgde den man, die in de Dijkstraat en aan de Papentorenvest weer lootjes ver kocht, niettegenstaande hij gezegd had, dat het de laatste lootjes waren, welke hy den bewoner van den Harmenjansweg verkocht. De man was toen tevens in gezelschap van twee andere personen. De pop en de teddybeer werden hierna ingepakt, waarna de verkoop van de lootjes in de Spaarnwouderstraat werd. vervolgd. Hier werd de koopman echter door de politie aangehouden, terwijl de twee anderen op de vlucht sloegen. Later op den avond zijn zij echter op den Burgwal aangehouden. De drie personen komen uit Amsterdam en hadden ook reeds loten verkocht in het Schoterkwartier; aan welke perceelen wis ten zfj niet meer precies. Zij werden als verdacht van oplichting voor nader onderzoek in bewaring gesteld. De commissaris van politie verzoekt die personen, die in verband met deze zaak nog niet door de politie zijn gehoord, zich als nog aan te melden aan het bureau van politie, Smedestraat, afdeeling justitieele dienst. Vernietiging van het vonnis van het Hof gevraagd De procureur-generaal bu' den Hoogen Raad, conclusie nemende in de cassatierzaak van den procuratiehouder Van O., die door het Haagsche Gerechtshof tot 20 jaar gevan genisstraf is veroordeeld wegens doodslag op zijn patroon Lans te Rotterdam en wegens verduistering, meermalen gepleegd, conclu deerde op grond van een der door mr. Ko- kosky aangevoerde cassatiemiddelen, n.l., dat het procesverbaal van 'sHofs terechtzitting van 19 September 1.1. niet vermeldt, op welke wijze de als getuige en deskundige gehoorde J. Polak de belofte heeft afgelegd tot vernie tiging van 'sHofs uitspraak en tot verwijzing der zaak naar een aangrenzend Gerechtshof. De Hooge Raad zal 19 Januari arrest ne men. Gisterenavond is een der opvarenden van den Duitschen stoomtrawler S. O. 130, lig gende in de Visschershaven te IJmuiden, bij het van boord gaan te water geraakt en verdronken. De man verkeerde waarschijnlijk in be schonken toestand. Naar het lijk wordt ge dregd. De verdronkene is de gehuwde 46-jarige J. Fraas, vader van 6 kinderen. Hij was stoker aan boord van den trawler „S. O. 130 Lotty" en was afkomstig uit Hamburg. Zijn lijk is hedenmorgen opgehaald op de plaats, waar de man verdronk. Groote oppositie Uit den gang van zaken in het Congres ge durende week-end is gebleken, dat de plan nen van president Hoover voor een spoedige opheffing van de werkloosheid door groote werken van de federale regeering meer oppositie zullen ontmoeten, dan oorspronke lijk verwacht werd. De senator Borah heeft de verklaring gepubliceerd, waarin hy uiteen zet, dat hy niet wenscht, dat de belastingen worden ver hoogd. Hij verklaarde niet te gelooven. dat d'e plannen der regeering kunnen worden uitgevoerd zonder verhooging van inkomsten en dit is alleen mogelijk door een hoogere inkomstenbelasting. Senator Joseph Robinson en de afgevaar digde John. Gamer, beiden democratische leiders, hebben zich evenwel ten gunste van de plannen van president Hoover uitgespro ken. Moeder is trotsch en gelukkig tegelijk, als ze haar kemgezon- den kleinen bengel aanziet. En gij, moeders van kleintjes, wier bleeke wangen gij de- hemel-weet-hoe-gaarne door een gezonden blos gekleurd wildet zien leert óók het geheim van de LIGA-Kindervoeding. De samenstelling van ieder pak LIGA wordt gegarandeerd door de voortdurende controle der la boratoria van Ledden Hulsebosch te Amsterdam. LIGA-Kindervoeding is in al onze winkels verkrijgbaar en U kunt ze ook thuis laten bezorgen. De prijs is 25 cent per pak van 2 ons. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Kant. L. Margarethastraat 25 Let op de volgende annonces! (Adv.) De relletjes op de Groote Markt tijdens de laatste raadsvergadering liggen ons nog versch in het geheugen. Dat de politie in die dagen een zware taak had, laat zich begrijpen en meermalen moest van sabel en gummistok gebruik ge maakt worden, om een menigte van een paar honderd belhamels uiteen te dryven. In den avond van 26 November ging het er op de Groote Markt heet aan toe. De politie werd voortdurend aangevallen en bedreigd met straatsteenen en staven yzer. Toen de toestand kritiek werd, gelastte een inspecteur het volk in de richting van de Jansstraat uiteen te drijven. Aan dit bevel wenschte de 25-jarige hand werkman G. van S. niet te voldoen. Eerst verjoeg de politie hem bij het standbeeld van Coster, waarna hy by het café Zum Klausner bleef staan. De politie-agent H. van Dijk, die mid den tusschen de belhamels stond, werd gewaarschuwd tegen verdachte. Men riep „Pas op, hij heeft een mes in z'n hand." De agent sommeerde verdachte toen door te loopen, waaraan deze niet voldeed. Proces-verbaal werd daarna opgemaakt op grond van overtreding van artikel 47 van de politie-verordening. Nadat de agent zijn getuigenis had afge legd, ondervroeg de politierechter ver dachte. Verdachte: „Ik heb geen mes getrokken". Politierechter: „Dat staat ook niet in de dagvaarding. Je hebt je op bevel van de politie niet verwijderd." Verdachte: „Den eersten keer kan ik niet wegkomen, omdat ik tusschen de agenten inzat. En by Zum Klausner hebben ze me eerst half beurs geslagen. Moet ik me di rect op commando verwijderen? Mooie boel." Politierechter: „Juist, daar heb je het." Verdachte: „Ik ben doorgeloopen, maar het ging niet hard genoeg naar den zin van de politie. Ik laat me door geen mensch beetpakken en trappen heelemaal niet, ik ben geen hond." De officier van Justitie achtte het feit wettig en overtuigend bewezen. Verdachte is een bekende Haarlemsche belhamel, waar de politie meer last van heeft en die on gunstig bekend staat. De regeering heeft weinig plezier van dit patiëntje door haar opgevoed. Werken wil hy liever niet. Spreker eischte 6 weken gevangenisstraf. Verdachte: Geef me maar drie maanden dan ben ik den winter door. Het is binnen warmer dan buiten. De politierechter veroordeelde verdachte tot één maand gevangenisstraf. Verdachte wenschte in hooger beroep te gaan. Het is ons niet duidelijk, waarom h}j dit doet. Waarschynlijk, omdat hy de straf te gering vindt. De beruchte vroegere rechter Ben Lindsey is Zondag in de kathedraal van St. John te New-York na afloop van den Zondagsdienst, toen hy trachtte te antwoorden op een scher pen aanval van den kansel door bisschop William T. Manning, door de bezoekers van de kerk aangevallen en ten slotte gearres teerd. Mannen en vrouwen namen deel aan het gevecht met den vroegeren rechter en de orde kon niet worden hersteld, voordat zes politie agenten in de kerk, waar 3500 personen aan wezig waren, waren gekomen. Zij moesten ten slotte Lindsey in arrest nemen. Aan het slot van de preek, waarin de bis schop Lindsey scherp had aangevallen, stond Llndsney op en riep: „Bisschop Manning, u hebt omtrent my gelogen. Ik vraag v-yf mi nuten— om te antwoorden op uw aanval. Hierop volgde een aanval van de kerk gangers op den vroegeren rechter, gevolgd door zyn arrestatie. Hy werd in staat van beschuldiging gesteld, wegens het verstoren van een openbare godsdienstoefening en hij zal heden worden gehoord. In de moordzaak-Lans is geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis van het Haag sche Hof, waarbij van O. tot 20 jaar gevange nisstraf is veroordeeld. De vaste commissie voor Waters-taatsaan gelegenheden heeft rapport uitgebracht ïd- zalie het wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartvei binding AmsterdamBoven Rijn. Jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman bij zijn ontslag als president van den Hoogen Raad benoemd tot ridder grootkruis in de orde van Oranje-Nassau; benoemd tot pre sident mr. A. Fentener van Vlissingen en tot vice-president mr. H. M. A. Savelberg. Verschenen is de Memorie tan Antwoord betreffende de Wate rsehapsbegrooting voor 193L Roofoverval in een postkantoor te Amster dam. Verschenen is de memorie van antwoord op de Postbegrooting voor 1931. Geen briefportverlaging. Het radio-vraagstuk. Belangwekkende oudheidkundige vondst te Utrecht. De beruchte rechter Lindsey gearresteerd, wegens het verstoren van een godsdienstoefe ning. v Barthou heeft de opdracht, tot het vormen van een nieuwe Fransche regeering, terugge geven. De doodende mist te Luik, 64 slachtoffers. Het conflict in de Duitse he metaalin dustrie niet bijgelegd. Bij een gas verstikking nabq Brussel kwa men 6 kinderen om het leven. Overwinning van het kabinet Brüning. De noodverordening blijft. Moties van wantrou wen verworpen. Vijf personen in het groote Russische pro ces zijn ter dood veroordeeld. Ernstige schade door een aardverschui ving in Griekenland. Groote scheepsramp in China. Ook in Londen en omgeving zijn sterfge vallen en ziekteverschijnselen geconstateerd die toegeschreven worden aan den mist. Barometerstand 9 uur vm.: 760 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.15 uur. Hoogste barometerstand 764.4 mM, te Kaparanda. Laagste barometerstand 733.5 m.M. te Vestmanoeur. Verwachting: zwakke tot matigen, Zuide lijke tot Westelyken wind, nevelig tot be trokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, zachter in het Noorden, in het Zuiden weinig verandering in tempe ratuur. Het hoogste gerechtshof van de Sovjet Unie heeft na beraadslagingen welke 36 uur ononderbroken werden voortgezet, de beklaag den in het proces tegen de industrie-partij Ramsin, Larisjew, Kalinikow, Tskamowski en Fedotow tot den dood door den kogel ver oordeeld. De overige beklaagden, Otsjkin, Sitnin en Kuprijanow werden tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. Het vonnis heeft kracht van gewysde. De motiveering zal later gegeven worden. De parlementaire commissie van onder zoek ter opheldering van het schandaal- Oustric, heeft in de afgeloopen dagen een groote activiteit ontplooid. Het onderzoek van de boeken van Oustric voerde tot de verrassende ontdek king, dat niet minder dan 50 parlements leden aan de transacties hadden deelge nomen. Zoo zou, naar verluidt, de rad.-soc. afgevaardigde, senator Besnard, die ambassa deur te Rome is geweest, als juridisch advi seur van de door Oustric gecontroleerde ondernemingen, een jaarlijksch salaris heb ben ontvangen van ruim 200.000 francs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1