f 750.- 13000.- f250.- f125.- f50.- f40.- een katholiek BUREAUX NA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I l/ DINSDAG 9 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17637 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL PROGRAMPUNT? Ziin station van bestemming voorbijgereden Van een paard gevallen „SOClALfSTISCHE KUNST" 3V2 Mille verloren of gestolen De geldtasch op de treeplank De postvluchten naar en van Indië Kind verbrand Aardbeving op Formosa 250 hulzen verwoest Ramsin c.s. begenadigd Doodvonnissen gewijzigd in vrijheidsstraffen Het ongeluk bij Broek in Waterland Brand te Hengelo Spoorwegbotsing Het collectief contract in de Bouwbedrijven Verdere besprekingen Mutaties in Polen Onvoorzichtigheid met een kachel Het auto-ongeluk te Batavia Benoemingen De zestigste verjaardag van Willem Mengelberg Vreeselijk auto-ongeluk te Solo Drie dooden en een zwaar gewond Dikke mist te Berlijn De Russische verstekeling te Schiedam Het donkere Zuiden Purmerend De rente der Rijkspostspaarbank Voornaamste cKieuws 'V J. J. WEBER& ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Holl, Mij. van Landbouw N. Z. H. T. M. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. t"grQfl^0r"1'^ 8 °P d" i,'af z'ln '"Sevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *b anderen vinger» Naar aanleiding van Minister Donner's Verklaring in de memorie van antwoord °P het voorloopig verslag over de Justi- tiebegrooting n.l. dat hij voorstander 13 van wederinvoering der doodstraf, n'et op utiliteitsgronden, doch als eisch der gerechtigheid, maar dat hij desniet temin niet met een voorstel tot weder invoering zal komen, zoolang niet „een W genoegzame mate veldwinnende over tuiging aanwezig is, dat ter voldoening aan de gerechtigheid de doodstraf weder behoort .te worden ingevoerd" naar inleiding van deze verklaring werpt »Het Huisgezin" de vraag op, „of het Wet verstandiger is, over de zaak niet Weer te spreken en de „aangelegenheid üit ons beginselprogram te schrappen." Nooit aldus het blad zullen de Voorstanders van de doodstraf een betere kans hebben: .Alle partyen der rechterzijde ook de hervormde en gereformeerde groepen zijn in beginsel voor de doodstraf. Het katholieke program zegt: Als begin sel sta de uitspraak, dat de Overheid, die oit God is, het recht bezit om te straffen met de straffe des doods. Dat der anti-revolutionnaire party stelt vast, dat voltrekking der straf desnoods door de doodstraf, waartoe het recht in beginsel aan de Overheid toekomt moet volgen, niet slechts om de maatschappij te beschermen of den overtreder te bete ren, maar allereerst tot herstel der ge schonden °rechtigheid. Het program der Christeiyk-Historische Hnle laat zich in nagenoeg dezelfde be woordingen uit. Ds. Lingbeek's program zegt kort en bondig: De doodstraf worde mogelyk, om het leven te beschermen. En dat van ds. Kersten niet minder Positief, dat het geschonden recht om Wederinvoering der doodstraf roept. Heel de rechterzijde, in haar meest uit gebreide gestalte, is dus voorstander van de doodstraf." Toch komt Minister Donner niet met ®en voorstel tot wederinvoering. Zouden we nu de „aangelegenheid" 'haar niet uit ons beginsel-program schrappen? Dit alles wekt den schijn, alsof de eisch tot wederinvoering der doodstraf ^n katholiek programpunt zou zijn, zij het dan ook een beginsel-program-punt. Het komt ons voor, dat „Het Huisge zin" te veel praktische beteekenis hecht aan de bewuste alinea in het beginsel- Program van1896. In onze partij programma's (van 1922 en 1929) wordt 6r van de doodstraf met geen woord Sewag gemaakt en de beginselverkla ring van 1896 vorderde ook geen weder invoering der doodstraf, doch stelde Alleen maar principieel vast, „dat de Overheid die uit God is, het recht bezit 0jh te straffen met de straffe des doods". Nu vraagt „Het Huisgezin" wel: „Wat heeft de katholieken by hun be ginsel-uitspraak ten gunste van de dood straf anders geleid dan de overweging, dat in bepaalde gevallen de geschonden gerechtigheid alleen door de kapitale straf kon worden bevredigd?" Maar het is een hemelsbreed verschil, men in deze het recht der overheid erkent, óf dat men ook praktisch de Wederinvoering der doodstraf eischt. Over het eerste verschilt men onder Ohs gelooven wij niet van meening, ^et laatste is, naar ons bezien van ds zAak, een „vrije kwestie" en wij mee- hfin zeer zeker te weten, dat lang niet zhe katholieke Kamerleden hieromtrent hetzelfde denken. De wederinvoering der doodstraf is allerminst een katholiek program punt, al erkende het beginselprogram vAti 1896 ook zeer juist het recht Overheid „om te straffen met de s^raffe des doods". Gevaarlijke sprong uit den trein Tn yen trein van Geleen naar Heerlen de heer D„ ambtenaar bij het staats macht op de mijnen in slaap gevallen, f-j had in Heerlen moeten uitstappen, •naar werd even voorby het station wakker, y heeft toen de onvoorzichtigheid begaan 't den rijdenden trein te springen met het j^dlfttig gevolg, dat hy op de spoorbaan r«cht kwam. De wachter van het sein- WsJe had een en ander gemerkt en was met de noodige hulp ter plaatse. „Met een gebroken been en inwendige jT^Uzingen werd de man naar 't zieken- ij® te Heerlen overgebracht. 2ijn toestand kan naar omstandigheden genoemd worden. Heer zwaar gewond <5^5ternamiddag had te Mortel, gemeente Hivo rt' 6611 ongeval plaats. By de door de leniging „St. Hubertus" aldaar, gehou- Zij oefening viel de heer P. Verhoeven van 6tat PAard. Dr. Pannekoek uit Gemert con- een zware hersenschudding. De toe- van den heer Verhoeven is zorgwek- Te Amsterdam wordt in deze dagen een tentoonstelling gehouden: „Socia listische Kunst Heden". De heer Henri Polak, die zich vooral den laatsten tijd bijzonder kenmerkt door de onafhankelijke wijze, waarop hij getuigt van zijn onbevangen kijk op menschen en dingen, schrijft over die tentoonstelling in zijn „Kroniek" in „Het Volk": „Velen zullen, als ik, de tentoonstelling „Socialistische Kunst Heden" met belang stelling tegemoet hebben gezien, begeerig om feewaar ti worden in hoe verre men in verschillende landen er in was geslaagd de kunst te stellen in dienst van het Socia lisme en oeiden tot een schoone en tref fende eenheid te doen samensmelten. Is het hun vergaan als mij, dan zal, in net algemeen gesproken, teleurstelling hun deel zyn geworden. Want socialisme was er weinig, kunst nog minder en socialisti sche kunst zoo goed als niet te vinden behalve in de historische afdeeling. Het was. op eenige, niet zeer talrijke, gunstige uitzonderingen na. een demonstratie van onmacht, grofheid en leelijkheid en veel van het ten toon gestelde had bovendien met socialisme niets te maken. Wat is er socialistisch aan de dwaze triptiek „Parapluien-Olympiade" van Kurt Weinhold, aan „Station" van K. Völker, aan de verzameling tronies, die Otto Nagel „Kroeg" noemde, aan de (ik zal maar zeg gen) gestyleerde „Gootsteen", Fabrie ken" en „Viaduct" van Lou Loeber, aan de beide schilderijen van Carley Toorop, aan de „SocialePortretten" van Peter Alma, aan het „Arbeidsongeval" of de „Vechtende jongens" van Johan van Heil? Stempelt de omstandigheid, dat socialis ten de makers zijn. de maaksels tot socia listische kunst? Dan zijn er ook socialisti sche diamanten, katoentjes, stoelen, bau- steenen, sigaren, kanonnen en gifgassen, in zoo verre socialisten deze hebben ver vaardigd." 't Is wel een hard oordeel, dat de heer Polak hier over de tentoonstelling van „Socialistische Kunst Heden" velt. De heeren exposanten kunnen wel in pakken! En dat moge dan de welverdiende straf zijn voor hun „demonstratie van onmacht, grofheid en leelijkheid", vooj hun levering van onzinnige „kunst". Dat zij niet in staat bleken, socialis tische kunst te scheppen, mag hun ech ter niet al te kwalijk genomen worden Socialisme is geen hoogere belijdenis, welke den kunstenaar kan bezielen tot 't scheppen van onvergankelijke kunst werken, waarin iets van Gods oneindige schoonheid is ingestort en blijft voort leven; socialisme beteekent strijd om materieel beterswil, hardnekkige, lief- delooze, brute strijd, en 't is geen won der, dat in deze sfeer de kunst niet ge lukkig gedijen kan. Een socialist kan als kunstenaar schoonheid scheppen, evenals een kuns tenaar van iedere andere geestesrich - ting, maar socialistische kunst zal hij niet vermogen te leveren. De eigenaar van een winkelzaak met filialen te Amsterdam wilde van zijn zaak in de Damstraat per auto naar de filialen rUden om daar geld te brengen. Toen hy reeds op de treeplank stond, viel hem in, dat hij wat vergeten had. Daarom ging hy weer even naar binnen en deponeerde zijn tasch, waarin zich een bedrag aan geld van f 3500 bevond, zoo lang op de treeplank. Maar toen de winkelier na eenige oogen- blikken terugkwam, vergat hy naar hy later aan de politie verklaard heeft tasch en geld geheel en al en eerst by zyn aankomst by een der filialen, bemerkte hy, dat de tasch van de treeplank verdwe nen was. Verloren of gestolen of beide! Het Kerstvliegtuig vertrekt Donderdag a.s. Donderdag 11 dezer vertrekt het 7e vlieg tuig van den geregelden luchtpostdienst op Ned.-Indië en hoopt juist eenige dagen vóór Kerstmis zyn bestemming te bereiken. Deze vlucht- biedt derhalve een goede ge legenheid om schriftelyke gelukwenschen voor Kerstmis en Nieuwjaar aan verwanten of familieleden in Ned.-Indië te verzenden. De postdienst rekent op een belangrijke hoeveelheid luchtpost voor deze vlucht; zelfs het dubbele van de gewone hoeveelheid zou geen bezwaar voor het vervoeren vormen. In herinnering wordt gebracht, dat de frankeering voor een gewonen brief beneden 5 gram 36 cent bedraagt (30 cent luchtrecht en 6 cent gewoon port). De correspondentie moet zóó gepost worden, dat deze uiterlijk Woensdagavond te Amsterdam aankomt. Hit Neurenberg vertrokken Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat het 4e retourvliegtuig, de P. H. A. E. Z. hedenmorgen om 7.35 uur uit Neurenberg is vertrokken en tusschen 10 en 11 uur te Schiphol wordt verwacht. Het 1 K-jarig zoontje van den werkman T. te Oss viel in een pot kokend water en bekwam zoo hevige brandwonden, dat het, naar het Gasthuis overgebracht, daar aan de gevolgen overleed. „Hoe genoeg'iyk rolt het leven." Dichtte eertyds wylen Poot. Maar 't vertrouwen in die woorden Is by my niet byster groot. Wel nog is het leven rollend, Maar dan van een hellend vlak. Menschen met een kapitaaltje Zyn nu niets op hun gemak. Alles keldert naar beneden, Koersen-daJing van belang. Stond er premie op het dalen, Kon het niet met beter gang. Waar de voorraad-zolders kraken, Kraken alle zaken mee. Want geen noot is zoo gebolsterd, Of je kraakt haar toch in twee. Alles roltten onderstboven! Dit, als variant o-p Poot. 't Is alleen nog maar de kwestie Hoe wy rollen uit den nood! MARTIN BERDEN. Perstelegrammen van Formosa melden, dat zich gistermiddag in een uitgestrekt gebied van de provincie Ta'nan een aswd- beving heeft voorgedaan. Vier personen werden gedood, drie ge wond. Tweehonderdvyftig huizen werden ver woest. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het Presidium van het Centraal Executief Comité der Sovjet-Unie, na een kort rap port van den voorzitter Kalinin te hebben aangehoord, het gratieverzoek van de ver dediging der ter dood veroordeelde be klaagden Ramsin es. ingewilligd. De doodvonnissen werden in gevangenis straffen van tien jaar veranderd; voorts werd den beklaagden voor den tyd van 15 jaar het burgerrecht ontzegd. Dankbetuiging aan Wischinski en Krylenko. De Raad van Volkscommissarissen der Sovjet-Unie heeft in een onderhoud met den voorzitter van het Hooggerechtshof, ri"ihinski en den procureur Krylenko, die het Ramsin-proces behandeld hebben, dank gebracht voor hun bemoeiingen. Krylenko en Wichinski zullen beiden voor den tijd van zes weken met vacantie gaan en op grond van hun verdiensten met de Lenin-orde begiftigd worden. Een der slachtoffers overleden Het auto-ongeval van Vrijdagmiddag naby Broek in Waterland heeft helaas het leven geëischt van den Edamschen gemeente-arts, Dr. Veltkamp. Na het ongeval thuis gekomen zynde overviel hem een zware longontsteking welke in den nacht van Zondag op Maandag aan zijn jeugdig leven van 26 jaren een einde maakte. Dr. Veltkamp heeft zich in den kor ten tyd welke hy in Edam vertoefde, niet al leen bij zijn talrijke patiënten, doch ook in het dagelijksch leven zeer bemind weten te maken, zoodat zijn heengaan algemeen be treurd wordt. De deelneming is dan ook alge meen. Hii laat een vrouw en een zoontje van eenige maanden achter. De bewoners met moeite gered In den afgeloopen nacht is te Hengelo brand uitgebroken in de verlofzaak van den heer H. aan den Koekoeksweg. De bewo ners wisten zich met veel mosite te redden. Eén hunner de commensaal, moest zich langs een uakgoct naar beneden laten glijden. Het perceel brandde geheel uit. Het belendende perceel, bewoond door de beide gezinnen J. S. en G. S., waarin een sigarenzaak is gevestigd, bekwam eveneens brand- en waterschade. Het dak stortte geheel in. Verzekering dekt de schade. Om 5 uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken, terwyl om 9 uur de brandweer kon inrukken. Geen persoonlijke ongelukken. Gisterenmiddag 1 uur is bij het rangeeren op het rangeer-emplacement te Lage Zwa- luwe een goederentrein op een personenrij tuig gereden. De machine van den goederen trein liep ernstige schade op, terwijl het personenrijtuig omkantelde. Over een lengte van 5 meter waren de rails geheel verbogen. De ongevallen-ploeg uit Rosendaal heeft nog denzelfden middag een en ander hersteld. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Maandag werden te Haarlem, onder voor zitterschap van den heer Van Eesteren, de besprekingen voorgezet tusschen de Hoofdbe sturen der patroons en der arbeidersorgani saties over de vernieuwing van het landelijk collectief contract in de bouwbedrijven. Besproken werd de mogelijkheid een ver scherping aan te brengen in art. 5 omtrent de naleving van het. contract. Deze verscherping zou adn inhouden, dat de arbeiders-organisa ties aansprakelyk zouden worden gesteld voor onrechtmatige verbreking van het contract. De patroons wenschen deze verscherping o.m. door de ondervinding, opgedaan bij het steen- zettersoonflict te Amsterdam en by de moei lijkheden met „Ons Belang" te Haarlem. Ook werd besproken het inhalen van Kaholieke, Israëlietische en nationale feestdagen, waarbij de arbeiders op andere dagen dan een half uur langer zouden moeten werken. Nog werd besproken de mogelijkheid om de ziekteregeling in overeenstemming te brengen met de wettelijke bepalingen en om de vacan- tledagen van drie op zes te brengen. De besprekingen leverden geen enkel resul taat op en zullen 30 December worden voort gezet. Gaat Zalcskl heen? Volgen de „Kurjer Warszawski" zou de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski het voornemen hebben binnenkort als zoodanig af te treden om een diplomatieke functie in het buitenland te aanvaarden. In de eerste plaats zal hiervoor in aanmer king komen de functie van Poolsch ambas sadeur te Londen, aangezien de huidige ambassadeur Skirmunt binnenkort met pen sioen gaat.- Tot minister van buitenlandsche zaken zal dan worden benoemd de waarne mende minister overste Beek, terwijl de func tie van waarnemend minister van buiten landsche zaken zou worden bezet door den tegenwoordigen gezant te Berlijn. Knoll. Volgens de „Kurjer Warszawski" zullen al deze mutaties plaats vinden na de Januarl- zitting van den raad van den Volkenbond. 65-jarige vrouw verbrand Ten gevolge van onvoorzichtigheid met een brandende petroleumkachel zijn heden morgen op de Lijnbaangracht 308 te Amster dam de kleeren in brand geraakt van een alleen wonende 65-jarige vrouw. Op haar ge gil schoten buren toe, die de vlammen doof den. In zorgwekkenden toestand is zij door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis ge bracht. Det oestand van baron L. S. van der Peltz, die bij een auto-ongeluk op den Priokweg te Batavia een arm brak en inwendige kneu zingen bekwam, is naar omstandigheden gunstiger. Nadere bijzonderheden. Omtrent het auto-ongeluk zelf wordt nog gemeld, dat dit plaats had Zaterdagmiddag te 2.45 uur, nadat het stuur van de taxi was overgenomen door baron Van der Feltz. Ge noemde heer reed met groote snelheid en wilde een vrachtauto passeeren. Deze werd in de flank aangereden. Beide auto's zijn vrywel vernield. De taxichauffeur werd ernstig gewond, ter wyl 3 inlanders, die zich op den vrachtauto bevonden, gewond naar de C. B. Z. moesten worden overgebracht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eene nieuwe parochie opgericht te Hiilegers- berg, onder den titel van Christus' Koning, en benoemd tot Pastoor dezer parochie, den Weleerwaarden Heer E. J. Helmer en tot ka pelaan den Weleerwaarden Heer H. C. M. Dysselbloem, die kapelaan was te Pijnacker. Een prijsvraag. Naar wy vernemen zal de diligent Willem Mengelberg op 28 Maart zijn 60sten ver jaardag vieren. Ter gelegenheid van dit feit zal een prijsvraag worden uitgeschreven, waaraan Nederlandsche componisten kun nen deelnemen. De bekroonde werken zul len worden uitgevoerd op een aantal con certen onder persoonlijke leiding van Men- geioerg. Na een bezoek aan een zieken vader Zondagmorgen zyn by de suikerfabriek Bangak te Solo een Buick en een Chevrolet door woest passeeren tegen elkaar gebotst. De Chevrolet reed tegen een boom te plet ter. De inlandsche chauffeur en twee kin deren van de Europeesche familie Wiler te Solo zyn overleden. Een oudere zuster werd zeer ernstig ge wond De kinderen kwamen van Bojolali, waar zy hun aldaar herstel van gezondheid zoe kenden vader bezochten. Het 7-jarig zoontje was op slag dood. De Javaansche chauffeur stierf bij aankomst in het ziekenhuis. Het 12-jarig dochtertje stierf Zondagmiddag. De toestand van de andere dochter is vry wel hopeloos. Hedenmorgen vroeg werd Berlijn in een dichten mist gehuld. Alle voertuigen moes ten him lichten ontsteken en het tramver keer kon slechts met groote moeite plaats vinden, terwijl ook het andere verkeer, ten gevolge van den mist. groote vertraging on dervond. Sedert jaren heeft Berlyn een zoo dich ten mist niet meer gekend. Naar Den Haag vertrokken Gisterenmiddag is de Russische versteke ling Romanof van wiens ontvluchting wij gewag hebben gemaakt, onder geleide naar Den Haag vertrokken. Dr. Grondyr uit Den Haag had zich naar aanleiding van de cou rantenberichten tot den commissaris van po litie gewerid om een onderhoud met den Rus te mogen hebben en de mogelijkheid te over wegen hem de doodstraf te besparen door hem óf hier te houden óf aan zijn wensch te voldoen en hem door bemiddeling van den Fransohen gezant naar Parijs te sturen. Een Haagsche dame heeft zich voorloopig zyn lot aangetrokknn. Zij zal hem finan cieel steunen. Onderzocht zal worden of hij werkelijk vrienden of kennissen in het hoofdkwartier te Parijs heeft zooals hij beweert. Eveneens zal nog moeten blijken of zyn talent voor het meubelmakersvak, dan wel zijn journa listiek talent de overhand heeft. Gisterenavond is heel Noord-Brabant, dat bediend wordt door de groote centrale in de electriciteitsfabriek der Noord-Brabantsche Electriciteits Mij. te Geertruidenberg, in het donker gezet. De eerste periode van volle dige Egyptische duisternis duurde van 5.15 6 uur, de tweede van half 77 uur. Ook de levering van krachtstroom stond geheel stop. Als oorzaak wordt genoemd een stoornis aan de voedingspompen en gebrek aan voldoen de koelwater. Verlioogin# tot drie procent niet uitgesloten. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot wyziging van de wet tot instel ling eener Rijkspostspaarbank, zegt de regee- ring nog, dat de financieele positie der bank thans zoodanig is, dat in de toekomst ver hooging der rente tot 3 procent niet uitge sloten moet worden geacht. Voor dadeiyk. opvraagbare gelden kan de Rykspostspaar- bank geen hoogere rente vergoeden dan par ticuliere instellingen daar voor kunnen ge ven. Bovendien zou de overvloed van depo sito's te groot worden in verband met het. beleggingsgebied. Heerengracht met plantsoen De mist-ramp in België. De besprekingen over het collectief con tract in de bouwbedrijven. Voordracht van B. en W. van Amsterdam tot beschikbaarstelling van IK millioen als bijdrage in de aankoopkosten van het Gooi- sche natuurreservaat. Centrale Raadsvergadering R. K. Volks bond te Rotterdam. De Haagsche burgemeester is gistermiddag geïnstalleerd. Memorie van Antwoord op de begrooting van het Wegenfonds. Kans op verhooging tot 3 pet. van de rente der Rijkspostspaarbank. Het zevende postvliegtuig naar Indië. Een ra toe adilbeweging in de omstreken van Kediri. Ernstig auto-ongeluk te Solo. Drie dooden en een zwaar gewonde. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.56. Achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.15 uur. Hoogste barometerstand 766.5 te La Co- runa. Laagste barometerstand 742.1 te Lerwick. Verwachting: Meest matige, Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrok ken met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien en iets zachter, later iets kouder. De crisis In de te Amsterdam gehouden hoofdbe stuursvergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw waren de landbouw- en veeteelt- en zuivelconsulenten als advi- seerende leden aanwezig. Mededeeling werd gedaan over hetgeen sinds de vorige bijeenkomst is verricht, in verband met de crisis in de akkerbouwbe- drijven. Op Flakkee, op Voorne, in de Hoek- sche waard, in de Haarlemmermeer en te Zevenhuizen zijn crisis vergaderingen gehou den. Medegedeeld werd op welk een eigenaar dige wijze door coöp. verbruiksvereenigingen een vergadering in Den Haag werd georga niseerd. Ofschoon door wellicht honderddui zend circulaires, door advertenties en door convocaties, de Haagsche verbruikers ter protestvergadering werden opgeroepen, ver schenen er sléchts 4 a 500 personen. Niet temin werd een motie aangenomen namens 200.000 huisgezinnen. Besloten werd aan het K. N. L. C. over te laten, zich namens de aangesloten organi saties tot de Eerste Kamer te wenden in verband met de wetsontwerpen pacht. In verband met vragen van Gedep. Staten van N.-Holland over de financieele omstan digheden van de akkerbouwers in verband met credietverleening met behulp van de provincie, werd een commissie ingesteld; deze bracht een uitvoerig rapport uit. In verband met een desbetreffende vraag zal aan Ged. Staten van Zuid-Holland be richt worden, dat het hoofdbestuur zich niet bevoegd acht een oordeel uit te spreken over de credietbehoefte der tuinders in ter Aar en Nieuwveen. Van de adressen van het K. N. L. C. aan de Regeering. in zake tijdelijke ontheffing van de landbouwbedrijven van de sociale lasten, anti-dumping maatregelen ea. werd met waardeering kennis genomen Op een schrijven over den uitvoer van vee in ver band met mond- en klauwzeer, za] bericht worden, dat het hoofdbestuur zeer strenge maatregelen inzonderheid ook tot vaststel ling van de herkomst van het uit te voeren vee, op zijn plaats acht, doch een uitvoer verbod zou te ver gaan. De vervoersopbrengsten gedurende Novem ber 1930 waren op de N.Z.H.-lijnen: Scheveningen, Leiden, Katwijk/Noordwijk, (incl. Stadslyn Leiden) 119.217; Leiden Heemstede 9.408; AmsterdamZandvoort 99.333; Stadslijnen Haarlem 71.456. In November 1929 was de totaalopbrengst van deze lynen 300.536.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1