3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- IN MEMORIAM BUREAUX NA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17638 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL AL TE GOED Directeur-generaal van den landbouw De Zuiderzeewerken Auto tegen een huis gereden De stranding van de „Derika XII" Roekelooze wijze van varen De doodende mist in België Een onderhoud met dr. Heyermans Autodiefstallen in Hillegom en Wassenaar Activiteit der Haarlemsche politie Het auto-ongeluk te Solo Ook het vierde slachtoffer overleden Verbod van werken in twee ploegen De vorming van een nieuw Fransch Kabinet Opheffing der tollen te Maartensdijk Ongeval in een Yoego-Slavische haven Retraite heeren middenstand Bezoek aan de Merapi De brand in de Barteljorisstraat Verdachte 19 December voor de Rechtbank Doodslag te Lierop v Doodelijk ongeluk Munitie-roof te Tsjifoe Nog juist bijtijds gered Voortvluchtige gearresteerd Voornaamste qH'ieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De brug bij Nijmegen Als liefde verandert in Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: 7oor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekcrinjzsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen E Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen oi beide oogen bij een ongeval met doode lijken afloop bij verlies van een hand. eeD voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Naar „Spoor- en Tramwegen" mede deelt, zullen met ingang van 13 Decem ber, vermoedelijk eenmaal per maand, extra-treinen ingelascht worden ten einde de bewoners der Nederland se he grenssteden in staat te stellen, tooneelvoorstellingen te Münster bij te wonen; reeds thans zou vaststaan, dat ongeveer 600 tooneelliefhebbers uit Enschedé, Hengelo, Almelo en Apeldoorn van de gelegenheid gebruik zullen ma ken om naar Münster te reizen. Het is ons niet bekend door wiens of wier medewerking deze organisatie tot stand gekomen is, doch wat hier ook van zij: wij zijn geneigd de vraag te stellen: gaat dat nu niet een beetje te ver? 't Is natuurlijk zeer begrijpelijk, dat de Duitsehe belanghebbenden ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer, gemeentebestuur, schouwburgbeheer, spoorwegdirectie, enz. trachten een dergelijk plan te realiseeren en te doen slagen en wij kunnen de hier blijkende vindingrijkheid slechts bewonderen, maar dat van Nederlandsche zijde daar toe wordt medegewerkt en dat er in Ne derland blijkbaar zoo veel enthousiasme voor bestaat, stelt toch teleur. Waar hier zoo systematisch en op zoo groote schaal export van schouw burgbezoekers wordt georganiseerd en van Nederlandsche zijde blijkbaar toege juicht, komt o.i. een tekort aan natio naal ekonomisch saamhoorigheidsgevoel aan den dag. Steunt de Nederlandsche industrie koopt Nederlandsch fabrikaat 't schijnt wel bijzonder moeilijk den Ne derlander aan het verstand te brengen, dat deze aanmaningen in 't algemeen opgevolgd behooren te worden omwille van een welbegrepen en geenszins „on geregeld" eigenbelang, en dat zij in bij zondere omstandigheden voor de Neder landsche burgerij als een bevel moesten blinken. Die bijzondere omstandigheden zijn thans meer dan ooit aanwezig: Duitschland ontziet geen enkel eko- homisch middel om zich ten koste van Nederland op de been te houden: het beft onmogelijk hooge invoerrechten, het gaat zichzelf steeds meer onafhan kelijk maken van onze productie en Van onze markten, het weert Neder landsche arbeidskrachten. En nu meene men niet, dat wij dit Duitschland zoo erg kwalijk nemen: wij weten dat in Duitschland een „struggle for life" ge voerd wordt, dat Duitschland meent, al dus te moeten handelen om niet ten onder te gaan, het zij zoo! maar ook wij hebben den strijd om ekono misch zelfbehoud te strijden, en nu gaat het toch niet aan: niet alleen tus schen Nederlandsche en Duitsehe schouwburgen een gelijke concurrentie 'e aanvaarden, doch bovendien door middel van een systeem, dat voor Ne derland niet geldt, de Duitsehe schouw burgen nog een voorsprong te bezorgen. Ondanks de afstanden! Want Apeldoorn bijv., waarvan in bovenbedoeld bericht sprake is, ligt 130 K.M. van Münster en.99 Kilometer van Amsterdam. Bestaat er ook op theatergebied in Nederland niet alle aanleiding om de Machtwoorden dóór te geven: Steunt de Nederlandsche industrie! koopt Ne derlandsch fabricaat! Er is natuurlijk weinig tegen te doen. Manneer ons volk niet uit zich zelf be grijpt, dat het ook ten deze een natio- üalen plicht heeft en thans meer dan 0°itdoch niettemin hebben wij ge meend, het bovenstaande te moeten schrijven. Misschien dat langzamerhand hier en daar de overtuiging veld zal winnen, „Al te goed is buurmans gek". De wederbenoeming verworpen ■De Tweede Kamer verwierp met 45 tegen stemmen de motie-Van der Sluis die de ederbenoeming van een directeur-generaal atl den landbouwer vroeg. Stopzetting der werkzaamheden g Met ingang van 20 December a.s. zullen de klerzeewerken in verband met de winter- n°de voorloopig worden stopgezet. Twee zwaar gewonden gisterennacht tegen twee uur is Op den tw Weg te Heerlen een auto waarin v Personen waren gezeten, tegen het huis den ijzerhandel Van de Winkel gereden. vitrine werd ingedrukt, ook de pui werd beschadigd. De beide inzittenden, De schipper voor 8 dagen geschorst. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan inzake de stran ding tijdens mist van het stoomvisschers- vaartuig „Derika XII" IJM. 125 op de kust nabij Zandvoprt. De Raad is van oordeel, dat deze stran ding is te wijten aan de onvoorzichtige, ja roekelooze wijze van varen van den be trokkene. Van navigatie kan hier eigenlijk niet worden gesproken. De Raad heeft, uit de ter zitting door den betrokkene afge legde verklaring de overtuiging gekregen, dat de betrokkene van navigeeren geen be grip heeft. Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden. Mitsdien straft de Raad den schipper, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als sch'pper te varen op een schip bedoeld in art. 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. «en _ere D. Groot en Erkens uit Sittard, wer- büi ll°8al zwaar gewond en naar het zieken- £ist ®eerlen overgebracht. De Groot was ®renmorgen nog bewusteloos. De auto totaal vernield. Wetenscliappclijke enquêteommissie geïnstalleerd Jaspar heeft gisteren de wetenschappelijke commissie van enquête geïnstalleerd, die de oorzaken moet vaststellen van de geheimzin nige gevallen in Engis en omgeving. De Minister van binnenlandsche zaken Baels is voorzitter der commissie. Hedenmiddag zou Jaspar in de Kamer een verklaring afleggen. Prof. Nolf, de voorzitter van het Belgische Roode Kruis, heeft zeer beslist verklaard, dat mist in zuiveren staat niemand kon dooden. De enquête-commissies, naar Engis gezon. den. hebben verslag uitgebracht over haar werkzaamheden en er daarbij op gewezen, dat haar taak moeilijk was daar bij haar komst de oorzaken, die de ramp hadden veroorzaakt, verdwenen waren. De commissie staat voor een arbeid van langen duur en zal permanent ziting houden. Na afloop der bijeenkomst verklaarden de deelnemers, dat het probleem zeer samenge steld was en dat het noodig was de zaak in het laboratorium te bestudeeren en er proe ven te nemen. Zoo zal er mist wordén ge vormd en zullen er proeven genomen wor den op dieren. Het onderzoek in vollen gang In de Belgische Kamer heeft minister president Jaspar de deelneming der regee ring aan de familie der slachtoffers van den schadelijken mist betuigt. Hij deelde voorts mede, dat verscheidene enquêtes worden ingesteld om de oorzaken der sterfgevallen vast te stellen. Het parket handelt zijnerzijds en gaf order tot het overgegaan tot autopsie op de lijken. Her departement van volksgezondheid heeft door den Mijnraad een onderzoek laten instellen. Ten slotte was koningin Elisabeth, toen zij de getroffen gezinnen bezocht, ver gezeld van geleerden, die eveneens onder zoekingen doen. Het is te hopen, aldus Jaspar, dat men aldus te weten zal komen of de mist de be slissende oorzaak der sterfgevallen is ge weest, of dat deze aan schadelijke gassen zijn toe te schrijven. De Volkenbond vraagt inlichtingen De Belgische regeering heeft van de hygiënische afdeeling van den Volkenbond een mededeeling ontvangen, waarin haar wordt verzocht, zoodra mogelijk een uitvoe rig rapport te doen toekomen aangaande de noodlottige sterfgevallen in het Maas-dal. Naar aanleiding van de geheimzinnige sterfgevallen in Luik en omstreken, waar tientallen menschen op straat plotseling dood bleven, nadat zij den mist hadden in geademd, scheen hier een zekere ongerust heid te bestaan, die wellicht verband hield met het feit, dat ten tijde van deze gebeur tenissen in België ook hier te lande in vrij sterke mate nevel optrad. In verband hiermede hebben wij ons tot Dr. Heyermans, den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst te Amsterdam gewend. Dr. Heyermans gaf als zijn meening te kennen, dat voor ongerustheid geen reden behoeft te bestaan. Mist op zichzelf men denke in dit geval slechts aan Londen, dat geregeld dagenlang in een bruinachtigen nevel gehuld is is doorgaans niet schade lijk voor de gezondheid. De verschijnselen, die zich te Luik voordeden bij de slachtoffers bestonden uit een prikkelend branderig ge voel in de keel en andere symptomen van dien aard. „Hier moeten andere invloeden aan het werk zijn geweest, aldus Dr. Heyer mans, De funeste gevallen hadden plaats in een industriegebied, waar uit den aard der zaak geregeld schadelijke dampen in het lucht ruim ontsnappen. Zeer waarschijnlijk zijn deze blijven hangen doordat alle omstandig heden medeweritten: windrichting, dikke zware mist, de vallei-vorm van de streek etc. Voor zoover uit het onderzoek gebleken is waren bovendien de slachtoffers alle per sonen, wier hart of longen niet geheel in orde was. „En wat zegt u van het geval in Londen, aldus vroegen wij; waar in een logezaal der Odd Fellow Order vergiftigingsverschijnse len optraden?" „Het is uitgesloten," zeide Dr. Heyermans. dat deze iets met mist te maken zouden hebben. Vermoedelijk is er met een gaslei ding iets niet in orde geweest, U weet waar. schijnlijk, dat lichtgas, dat losbreekt, door den grond als het ware gefiltreerd wordt en dat bovengronds absoluut ook reukloos op treedt. Het gevolg kan zijn, dat men zonder uiterlijke merkbare oorzaken na het inade men neervalt. Wat ten slotte den mist betreft herhaal ik nog eens, dat er geen enkele reden tot on gerustheid bestaat. In Nederland is bij mijn weten trouwen0 nimmer iets van dien aard voorgekomen, aldus besloot Dr, Heyermans. Revolverschoten en politie-hond Hedennacht werd de Haarlemsche politie door de Hillegomsche politie omstreeks kwart voor drie getelefoneerd, dat te Hilla- gom tusschen 12 en 2 uur een Chevrolet- auto was ontvreemd. De auto was gemerkt H 55628. In verband hiermede stelde de poli tie een onderzoek in en zag omstreeks half vier een auto op den Wagenweg, dien zij volgde. Toen de autobestuurder dit bemerkte, reed hij het Florapark in, en niettegenstaande herhaalde sommeeringen, reed de auto steeds maar het Florapark rond. De politie heetfc toen eenige schoten in de lucht gelost, waarop de autobestuurder de Paviljoenslaan inreed. Aldaar sprongen twee personen uit den auto, terwijl zij dezen door lieten rijden. Beiden begaven zich in een tegenovergestel de richting, de een in de richting van het Plein, alwaar hij dadelijk gegrepen werd, de andere, die voorloopig wist te ontkomen, in de richting van den Hout. Het onderzoek werd toen met een politie hond voortgezet, waarna de man in Huize „Spaar en Hout" werd aangehouden. Beide personen, die uit Hillegom kwamen en waarvan de een ontkende een diefstal te hebben gepleegd, terwijl de ander ontkende eenig strafbaar feit te hebben gepleegd, werden naar het politiebureau overgebracht. Nu bleek echter, dat het niet de auto uit Hillegom was, maar vermoedelijk een, die uit Wassenaar was ontvreemd. Hij was gemerkt H 43184. Het onderzoek wordt thans nog voortge zet. Nog twee kinderen zwaar gewond Nader wordt vernomen, omtrent het auto ongeluk, dat den kinderen van de famüie Weyler te Solo is overkomen, dat de andere auto eveneens tegen een boom is gereden, waardoor twee in dien auto zittende kinderen der familie Stevens zwaar werden gewond en naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Het oudste meisje Weyler is intus- schen ook overleden. Voor meisjes beneden 18 en jongens beneden 16 jaar De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn eergisteren gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent het door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aanhan gig gemaakte voorontwerp dat voornamelijk strekt om het werken van meisjes beneden 18 jaar en jongens beneden 16 jaar in twee ploegen in den regel te verbieden. De Raad is in het algemeen van oordeel, dat die arbeid niet behoort te worden toe gelaten. Een groote minderheid in den Raad (2015) zou wenschen, dat voor meis jes van 16 en 17 jaar op die verbodsbepaling een uitzondering zou worden gemaakt in sommige industrieën, met name in de katoen spinnerijen. Een groote meerderheid in den Raad heeft bezwaar tegen het in het voorontwerp ver vatte denkbeeld om het doen werken van vrouwen die een huishouding te verzorgen hebben, in het tweeploegenstelsel toe te laten. Een minderheid in den Raad beveelt aan de overgangsbepalingen van het vooront werp, die een termijn van 3 jaren omvatten, uit te breiden tot een termijn van 5 jaren. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. De pogingen van Laval Alhoewel Pierre Laval bij zijn pogingen tot het vormen van een nieuw kabinet nog slechts weinig positiefs heeft bereikt, be staat in sommige kringen de verwachting, dat hij niettemin er in zal slagen, een per sonen-kabinet samen te stellen. Naar aanleiding van de besprekingen, die hij in den loop van gisterenavond heeft gevoerd, bestond hedenmorgen te Parijs de verwachting, dat tot het nieuwe kabinet zouden toetreden: Germain, Martin, Rollin, Flandin, Champtier. de Ribes en Malarme, terwijl tevens werd verwacht dat Maginot, Renaud, Germain, Maitin en Briand hun oude portefeuille weer zouden aanvaarden. Tardieu zou in het nieuwe kabinet zit ting nemen als minister van openbare wer ken, welke functie hij vroeger reeds be kleedde, terwijl Pierre Laval zelf binnen landsche zaken zou nemen. Als verdere leden van het kabinet worden nog' genoemd de namen van de senatoren Peyrennet en De Jouvenel en van den afge vaardigde Dignac De groep Martin zou dan door een af gevaardigde en een senator zijn vertegen woordigd. De moeilijkheid voor Laval De pogingen tot kabinetsformatie van Pierre Laval zijn nog niet gelukt. Nu de radicalen geweigerd hebben in de regeering zitting te nemen, moet Laval of de opdracht neerleggen of trachten de oude Tardieu-meerderheid bijeen te brengen en aldus een soort van minderheidsregeering tot stand te brengen. De p.jp van lucht en roet, Van stank en kolen damp, Daar midden in de stad Veel jaren al een ramp: Verdwijnt thans uit 't oog; Deen margarine meer, Deen schoorsteen voor odeur, Straks valt de reus wel neer. De pijp wordt afge- bikt, Deen dynamiet-ge- weld. Dat is uit piëteit, liet zoo maar bruut geveld. Daar waar historie is Sen kostbaar monu ment Moet vrome eerbied zijn, Dat is toch wel be kend. 'aarwei, o toren van Cohen, k kan niet van je scheiden. 'e hoorde in het Leidsch kwartier eeds lange, lange tijden, .arwel de cocoslucht, to zuiver en zoo frisch, elaas het is niet meer, Dèen roet meer aan den disch. Degroet! Lucht-ma- gistraat, Jneei langzaam zul je sterven, Tot aan den laatsten steen Vermokert men je nerven. Dit in memoriam, Geschreven bij je leven, Welt uit ons aller hart... De rust is je gegeven!! ACHILLES. Met ingang van 1 Januari 1931. In de gisteren te Utrecht gehouden zit ting hebben de Provinciale Staten van Utrecht na een langdurige geheime zitting, zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen het voorstel van Gedepu teerde Staten tot overneming in beheer en onderhoud van den weg van Utrecht over Maartensdijk naar de Provincie Noord- Holland. Dit beteekent dus, dat met ingang van 1 Januari 1931 geen tolheffing op dezen weg meer plaats vindt en dat de beide Maartendijksche tollen opgeheven worden. Een brug ingestort Uit Fiume wordt gemeld, dat het Italiaan- sche stoomschip „Topola" in de Yoego Sla vische haven Susak een brug heeft aan gevaren, met het gevolg, dat de brug in stortte. Zes personen werden dientengevolge gedood en een 40-tal gewond. Het aantal slachtoffers Omtrent het in de haven van Susak tegen de kade geslingerde stoomschip „Topola". kan nog worden gemeld, dat vier der over boord geslagen passagiers als lijken zijn ge borgen. Dertig der geredde passagiers hebben verwondingen opgeloopen. Men» weet nog niet of alle opvarenden zijn gered. A.s. Zaterdagavond te beginnen en Dins dagnamiddag te sluiten zal er in het Retrai- tenhuis van Amersfoort een retraite zijn voor heeren van den middenstand. Voor deelname wende men zich spoedig tot de di rectie van genoemd Retraitenhuis. Twee vermisten Kans op redding onmogelijk geacht Naar wij vernemen, is de heer Bosschaart uit Padang, Zondag, vergezeld van twee koelies, voor een tocht naar de Merapi ver trokken, doch niet teruggekeerd. Bevolkings- en veldpolitie-patrouilles heb ben in drie richtingen gezocht, doch zon der resultaat. Het onderzoek wordt voortgezet. Het vermoeden bestaat, dat de heer Bos schaart den raad van het B. B. te Fort van der Capellen in den wind heeft geslagen en in den krater is afgedaald. Zondag werd daar een middelsterke erup tie waargenomen. De heer Bosschaart vertoefde ter westkust van Sumatra voor de studie van de Adat. Afdwaling in de bosschen wordt onmoge lijk geacht. Afdaling was ondoenlijk vanwege de erup tie. Het wordt vrijwel hopeloos geacht, den heer Bosschaart terug te Vinden. De heer Bosschaart zond Zondag j.l. in den loop van den dag een koelie terug, omdat deze op bloote voeten was en zette de beklimming met den overblijvenden koe lie voort. De patrouilles troffen stukjes blanco pa pier aan voor de oriënteering bij den terug tocht. Men vond eenter geen spoor van den doctor en den koelie De krater-erupties, die meer voorkomen, duren voort, waardoor het onderzoek van den krater onmogelijk is. Hoewel het vrijwel hopeloos wordt geacht, den heer Bosschaart te redden wordt de opsporing zeer krachtig voortgezet. "erstnacht van het vorige jaar brak brand uit bij de toenmalige N.V. Handels huis „Het Centrum", een zaak, die tusschen de firma Weill en de firma Korstjens in de Barteljorisstraat was gelegen. Het perceel brandde geheel uit. Geruimen tijd heeft het pand er troosteloos bijgestaan, omdat de justitie geen toestemming gaf tot weder opbouw, daar opzettelijke brandstichting niet uitgesloten werd geacht. Sinds kort is er nu de zaak „Au Goüt Ar- tistique" gevestigd. Eenige dagen na den brand arresteerde de Haarlemsche politie den administrateur- bedrijfschef. die in den bewusten nacht al leen in het huis was geweest en zich met moeite wist te redden. Men verdacht hem van brandstichting en achtte het feit zeer ernstig, omdat de belendende perceelen in de Barteljorisstraat, die nauw en smal is, groot gevaar hadden geloopen. Het was voor de justitie echter zeer moei lijk bewijzen te verzamelen en H. J. 3. werd weer vrij gelaten. Na beëindiging van het onderzoek zou de zaak Donderdag 18 September voor de Haar lemsche rechtbank behandeld worden. B. was ten laste gelegd brandstichting en ver duistering. Verschillende bewoners van de Barteljorisstraat waren als getuigen gedag vaard, onder wie de heeren Korstjens en Weill. Ter elfder ure werd de behandeling der zaak aangehouden. Thans vernemen wij dat de Haarlemsche Rechtbank de zaak Vrijdag 19 December zal behandelen. Verdachte mishandeling ten laste gelegd De in verband met den doodslag op zijn oom, C. v. d. H te Lierop, in het Huis van Bewaring te Roermond gedetineerde M. T„ is thans op vrije voeten gesteld. Zooals men zich herinnert, had T. op 4 November jl. zijn oom, na een twist op het veld, met een schop een zoodanigen slag gegeven, dat v. d. H. kort nadien overleed. T. zal binnenkort, wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, voor de rechtbank te Roermond terecht staan. 15-jarige jongen het slachtoffer. Gisterenochtend is aan den Trekweg te Den Haag de 15-jarige W. A. v. d. S., die met zijn vader op het loopboord stond van een rijnaak, waaruit kolen werden gelost, voor de gasfabriek, uitgegleden en over boord gevallen. De jongen sloeg met het hoofd tegen een meerpaal en verdween daarna in de diepte van den Trekvliet. On middellijk sprong de vader den knaap na en slaagde erin hem naar boven te brengen. Helaas echter had de jongen bij zijn val een zoo ernstige hoofdwonde bekomen, dat hij nagenoeg op hetzelfde oogenblik bezweek. Het lijk is naar het gemeentelijk zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. Door 200 bandieten Uit Tsjifoe wordt gemeldt, dat 200 ge wapende bandieten het douanekantoor, al daar, hebben overvallen en zich meester maakten van alle in de magazijnen opgesla gen kisten, die geweren en munitie voor het Chineesche leger bevatten. Men vermoedt, dat Chineesche douanebeambten met de bandieten gemeene zaak nebben gemaakt, omdat het anders onbegrijpelijk zou zijn, hoe de bandieten op de hoogte kouden zijn van de aanwezigneid van de munitie, aan gezien de zending en het opslaan er van in het douanekantoor onder de strengste geheimhouding is geschied. Arrestant sticht brand in zijn cel Een arrestant, die wegens dronkenschap door den gemeente-veldwachter van Bath- men ter ontnuchtering in de cel was opge borgen, stichtte daar brand, door een stroo- zak van het nachtleger in brand te steken. Toen het cachot met dichten rook was ge vuld, riep de arrestant luidkeels door de tra lies om hulp. Dit was zijn redding, want Onmiddellijk kon hij worden bevrijd en ae smeulende stroomatras kon worden ge- bluscht. Hoe de arrestant vuur kon maken, is een raadsel, daar hij te voren met zorg was ge fouilleerd. Tevens nog een man en twee vrouwen in arrest gesteld Door de politie te Amsterdam is op aan wijzing van de Arnhemsche politie in een hotel te Amsterdam, gearresteerd en gevan kelijk naar Arnhem overgebracht de 17-jarige T., die vorige week met f 4000 toebehoorende aan het reisbureau Lindeman te Arnhem, waar hij in betrekking was spoorloos ver dween. Van het geld werd 1 3000 nog in zijn bezit gevonden. Tevens zijn gearresteerd een zekere G„ met wien T. er vandoor is ge gaan en twee vrouwen met wie zij een deel van het verduisterd bedrag er door hebben gebracht. De doodende mist in België. Wetenschap pelijke enquête-commissie geïnstalleerd. De Volkenbond vraagt inlichtingen. (blz. 1, 1ste blad) De beide tollen bij Maartensdijk zullen met 1 Januari a.s. worden opgeheven. <blz. 1, 1ste blad) Verbod van werken in twee ploegen. (blz. 1, 1ste blad) Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over de Defen sie-begrooting voor 1951 (blz. 3, 1ste blad) Vergadering der vereeniging voor actieve Handelspolitiek. (blz. 1, 2de blad) Het wetsontwerp Amsterdam—Rijnkanaal zal nog dit kalenderjaar door de Tweede Kamer behandeld worden. (blz. 2, 3de blad) De .Tweede .Kamer heeft de motiev. d. Sluis inzake wederbenoeming van een directeur-generaal van den Landbouw, ver worpen. -(blz. 2, 3de blad) De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Een nieuw sabotage-proces in Rusland. (blz. 1, 3de blad) Geen herziening der ooriogsschulden. (blz. 1, 3de blad) Een verbod van de vertooning der film „lm westen nichts neues" in Duitschland? (Wz. 1, 3de blad) In China zijn 20.000 man provinciale troe pen vermoord. (blz. 1, 3de blad) Geen debat over de buitenlandsche poli tiek in den Duitschen Rijksdag. (blz. 1, 3de blad) De ontwapeningsconferentie te Genève is gisteren gesloten. (blz. 1, 3de blad) - Barometerstand 9 uur va.: 762 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.15 uur. Hoogste barometerstand 770.8 nM. te Vardö. Laagste barometerstand 749.5 mM. te Akureyri. Verwachting: Zwakke tot matigen, later toenemende, Westelijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, later toenemende bewolking met kans op regen, aanvankelijk kouder, later zelfde temperatuur. De voorbereidingen beginnen het volgend jaar. De vaste brug zal eerst in 1937 gereed zijn Naar het „Hbld." verneemt, zal met de voorbereidende werkzaamheden tot over brugging van de Waal bij Nijmegen in den loop van 1931 een aanvang worden gemaakt. Deze voorbereidende werkzaamheden zullen ongeveer 114 jaar in beslag namen en eerst daarna kan met den eigenlijken bouw van de pijlers en het bovendek begonnen wor den. De voorbereidende werkzaam heden vor deren zoo geruimen tijd, omdat o.a. bij Lent de Waalbandijk achterwaarts verlegd moet worden in verband met het feit, dat door den bouw van de pijlers van de brug het stroomgebied van de Waal vernauwd wordt. Met dit werk zal men naar alle waarschijn lijkheid einde 1931 beginnen. Men verwacht, dat de vaste oeververbinding eerst in 1937 zal zijn tot stand gekomen. Kantoorbediende» gearresteerd Door een mededeeling van zijn vroegere verlcofde, is thans aan het licht gekomen, dat zekere Z. indertijd als kantoorbediende m dienstbetrekking bij een firma te Zwolle, zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 3900. Bij een nader onderzoek is gebleken, dat Z. zich in zijne nieuwe dienstbetrekking, te Weesp, heeft schuldig gemaakt aan hetzelfde delict, weshalve hij op last van den Officier van Justitie te Zwolle in het Huis van Bewa ring is opgesloten. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1