f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- m lm iPSlPit P4ilÉ m DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 VOOR DEN STRIJD V. &D. BUREAUX NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17639 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL AL TE GOED Laval's mislukking Pauselijke onderscheiding Strijd tegen roovers in Tripolis Hevige aardbeving in Erzindjan De prepagandatoebt van den heer Van Tijen De diefstal uit de kassa van I VOORNAAMSTE cJflEUWS De dader tot 3 maanden veroordeeld Poging tot moord te Zaandam Verdachte tot 7 maanden veroordeeld IJmuïden geen los- en laadplaats Het Ramsin-proces te Moscou jgi t J. J. WEBER ZOON I elegrafisch Weerbericht In het Parlement op een Deenschen Minister geschoten Door een tribunebezoeker De vermissing van den heer Bosschaart Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cL. bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Ue abonné's op dit blad zijn ingevolge de ver zeker ingsvoor waarden SeQ ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Hedenavond komt in de Tweede Ka- taer de begrooting van Waterstaat aan •te orde en als de teekenen niet bedrie- tan, dan zal in den nacht de groote strijd borden ingezet, en mogelijk ook be decht, voor de verlaging van de tarieven bij het vervoer per spoor van alle moge- jÜke goederen en in het bijzonder van tand- en tuinbouwproducten. He atmosfeer is geladen, dat is reeds ^bleken bij de behandeling van de be- taooting van Landbouw, toen dit vraag stuk ook door enkele sprekers is aange- r°erd en sommigen reeds te kennen ga- tan een dergelijke politiek niet langer ta kunnen steunen, als er geen wijziging ^erd toegezegd. In niet-parlementaire beteekent dit, dat men tegen ae begrooting zal stemmen. He Memorie van Antwoord voorspelt biet veel goeds, in dien zin, dat de mi- bister, op het oogenblik dat dit ge schreven werd, beslist afwijzend stond tagenover eenige tariefsverlaging. Be bouwingen daarover, dat deze verla ngen door een te verwachten toene ming van het vervoer zouden zijn in het belang van het bedrijf, worden op zijde Geschoven en uit de hoogte beantwoord. "Hot zekere grenzen, zoo lezen we, kan bet in het algemeen wel aan de spoor wegen zelve worden overgelaten, te over wegen in hoeverre tariefsverlaging in bet belang van het bedrijf verdedigbaar ®°n zijn. Ongetwijfeld zou dat het geval zijn, bis de spoorwegen nog een particuliere maatschappij waren, maar nu de Staat meer dan de helft der aandeelen heeft eh verliezen moet bijpassen, is dat niet bet geval en behoort het tot de taak van be volksvertegenwoordiging hier ook c°ntröle op uit te oefenen. Dit nog te meer, nu de spoorweg-directie in den laatsten tijd blijk geeft, het vraagstuk tataal niet te begrijpen en een bestrij ding van de tariefverlaging geeft, die bant noch wal raakt. Tot voor enkele maanden heette het Steeds, dat de spoorweg-directie in haai tarvoercijfers geen achteruitgang kon c°nstateeren, zoodat op grond daarvan bet tarief niet behoefde te worden ver- taagd. Uit de uitvoerstatistiek blijkt nu tahter, dat het gewicht van de geë<- borteerde tuinbouwproducten in de maanden September en October van dit jaar in vergelijking met het vorige jaar met ruim 50 procent gedaald is. In 1929 ^erd uitgevoerd 148.182.000 K.G. en in l930 maar 71.914.000 K.G. In deze beide maanden werd dus minder uitgevoerd '3.268.000 K.G., oftewel bijna 8000 wagons tan 10.000 K.G. minder dan het vorige jaar. Zou de directie van de spoorwegen tal nog haar bewering durven handha- tan, dat haar vervoercijfers geen achter uitgang vertoonden? Alleen het mindere ^ervoer van sluitkool, waarvoor speciaal tariefverlaging bepleit wordt, beloopt bijna 500 wagons, want in October 1929 berden er 465 verzonden en in October l930 maar 11. De sluitkool is bijna on omkoopbaar door het hooge vrachtta- taf en daartegenover staat, dat er in Hctober 190.000 K.G. Duitsche kool in tas land werd ingevoerd. Een sprekend bewijs van totaal niet ^grijpen der kwestie en bovendien van °hkunde heeft de spoorweg-directie ge- Ieverd door de poging tot weerlegging tan hetgeen door het Centraal Bureau tan de veilingen eenige weken geleden tan de pers is medegedeeld ter beplei- tag van tarief verlaging. Een weerleg ging, die, behalve aan enkele bladen, ook tag aan alle Kamerleden is toegezonden. He spoorweg-directie verkondigt daar in de enormiteit, dat de gemiddelde vei- bhgswaarde voor sluitkool niet bedraagt 25 gulden en voor peen 120 gld., maar taderscheidenlijk voor kool 439 en 250 talden en voor peen 133 en 922 gld. Wie tahter het betoog aandachtig leest, b°nit spoedig tot de overtuiging, dat de directie als marktwaarde geeft cijfers, 'e de exportwaarde vertegenwoordigen. He exportwaarde is natuurlijk veel ta°ger, want hierin zit de waarde van tat product op de veiling, verhoogd met e verpakkingskosten, het arbeidsloon, et winstpercentage van den exporteur. e hooge spoorwegvracht en de kosten j °Selijk voor afleveren in het buiten lid, in ai den tijd, dat de strijd voor e tarief verlaging nu reeds duurt en ten bijt van de breedvoerige uiteenzettin- van de commissie-Lovink, is de taoorweg-directie daar nog niet achter berekent het tarief naar de export- tarde in plaats van naar de markt- tarde. Niemand verstaat het, dat bij een der- taUjk beleid de minister schrijft, dat *tah het aan de spoorwegen zelf maar °et overlaten te beoordeelen of tarief- ^rtaging is in het belang van het be- b andere pogingen om aan te toG- j ta, dat de tarieven voor vervoer van jtad- en tuinbouwproducten hier te v bde niet te hoog zijn, zijn even zooveel 6rgissingen, ook die welke in de Memo- van Antwoord door den minister, ^taurljjk na ingewonnen advies van de Zwegen, gedaan «(arden, Zoo verklaart de minister met groove stelligheid, dat het vervoer van fruit in Nederland steeds goedkooper is dan ir. Duitschand. Iedere exporteur van fruit kan echtei de tarieven overleggen waaruit blijkt, dat vervoer van aardbeien, frambozen, bessen en alle soorten steenvruchten in Duitschland 50 procent goedkooper is dan hier te lande. Duitschland heeft op het oogenblik een zeer laag tarief voor het vervoer van sluitkool uit Holstein naar West- Duitschland. Volgens de spoorwegen echter maar naar sommige stations. W:e dat leest, zou meenen, dat het dus van geen be teekenis is. Bij onderzoek blijkt echter, dat dit lage tarief geldt voor 4? stations in West-Duitschland of beter voor alle stations aldaar, waarheen men gewoon is de groenten te zenden. Dat Noord-Holland op deze wijze daar van de markt verdrongen wordt, begrijpt ieder, alleen de spoorwegdirectie niet. Deze beroept zich er ook op, dat m andere landen de loonen lager zijn. Nu achten we het natuurlijk van belang, dat het spoorwegpersoneel goede loonen ontvangt, maar de vraag is nu, of de in moeilijkheden verkeerende land- en tuinbouw, waar de loonen toch reeds zeer laag zijn en waar werkloosheid dreigt, evenals de industrie door de to hooge tarieven de loonen van het spoorwegpersoneel op peil moeten hou den. Dit gaat toch niet, want het ver voer gaat achteruit en dus minderen de inkomsten ook. Wanneer eenerzijds de tuinbouw in dezen krisistijd de hooge spoorweglasten niet kan dragen, doch het Rijk ander zijds de loonen der spoorwegen intact wil houden, dan dient het Rijk ook die loonen gedeeltelijk voor zijn rekening te nemen oiji zoodoende de spoorwegen in staat te stellen lagere vrachtprijzen te berekenen voor producten, die de tegen woordige vrachtprijzen niet kunnen dra gen. Als de minister geen ander materiaal ter beschikking heeft, dan thans door de spoorwegen is aangevoerd en door hem in de Memorie van Antwoord genoemd ter verdediging van de tegenwoordige vrachttarieven, dan wordt het een zeer ongelijke strijd, waarin deze bewinds man wel eens gedwongen zou kunnen worden tot maatregelen, die, indien hij ze vrijwillig genomen had, zijn positie zouden hebben versterkt, maar die deze nu, hoe het ook loopt, verzwakken zul len. Naar „Spoor- en Tramwegen" mede deelt, zullen met ingang van 13 Decem ber, vermoedelijk eenmaal per maand, extra-treinen ingelascht worden ten einde de bewoners der Nederland se he grenssteden in staat te stellen, tooneelvoorstellingen te Münster bij te wonen; reeds thans zou vaststaan, dat ongeveer 600 tooneelliefhebbers uit Enschedé, Hengelo, Almelo en Apeldoorn van de gelegenheid gebruik zullen ma ken om naar Münster te reizen. Het is ons niet bekend door wiens of wier medewerking deze organisatie tot stand gekomen is, doch wat hier ook van zij: wij zijn geneigd de vraag te stellen: gaat dat nu niet een beetje te ver? t Is natuurlijk zeer begrijpelijk, dat de Duitsche belanghebbenden ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer, gemeentebestuur, schouwburgbeheer, spoorwegdirectie, enz. trachten een dergelijk plan te realiseeren en te doen slagen en wij kunnen de hier blijkende vindingrijkheid slechts bewonderen, maar dat van Nederlandsche zijde daar toe wordt' medegewerkt en dat er in Ne derland blijkbaar zoo veel enthousiasme voor bestaat, stelt toch teleur. Waar hier zoo systematisch en op zoo groote schaai export van schouw burgbezoekers wordt georganiseerd en van Nederlandsche zijde blijkbaar toege juicht, komt oi. een tekort aan natio naal ekonomisch saamhoorigheidsgevoel aan den dag. Steunt de Nederlandsche industrie koopt Nederlandsch fabrikaat 't schijnt wel bijzonder moeilijk den Ne derlander aan het verstand te brengen, dat deze aanmaningen in t algemeen opgevolgd behooren te worden omwille van een welbegrepen en geenszins „on geregeld" eigenbelang, en dat zij in bij zondere omstandigheden voor de Neder landsche burgerij als een bevel moesten idinken. Die bijzondere omstandigheden zijn thans meer dan ooit aanwezig: Duitschland ontziet geen enkel eko nomisch middel om zich ten koste van Nederland op de been te houden: het heft onmogelijk hooge invoerrechten, het gaat zichzelf steeds meer onafhan kelijk maken van onze productie en van onze markten, het weert Neder landsche arbeidskrachten. En nu meene men niet, dat wij dit Duitschland zoo erg kwalijk nemen: wij weten dat in Duitschland een „struggle for life" ge voerd wordt, dat Duitschland meent, al dus te moeten handelen om niet ten onder te gaan, het zij zoo! maar ook wij hebben den strijd om ekono misch zelfbehoud te strijden, en nu gaat het toch niet aan: niet alleen tus schen Nederlandsche en Duitsche schouwburgen een gelijke concurrentie te aanvaarden, doch bovendien door middel van een systeem, dat voor Ne derland niet geldt, de Duitsche schouw burgen nog een voorsprong te bezorgen. Ondanks de afstanden! Want Apeldoorn bijv., waarvan in bovenbedoeld bericht sprake is, ligt 130 K.M. van Münster en99 Kilometer van Amsterdam. Bestaat er ook op theatergebied in' Nederland niet alle aanleiding om de wachtwoorden dóór te geven: Steunt de Nederlandsche industrie! koopt Ne derlandsch fabricaat! Er is natuurlijk weinig tegen te doen wanneer ons volk niet uit zich zelf be grijpt, dat het ook ten deze een natio- nalen plicht heeft en thans meer dan ooit! doch niettemin hebben wij ge meend, het bovenstaande te moeten schrijven. Misschien dat langzamerhand hier en daar de overtuiging veld zal winnën, dat „Al te goed is buurmans gek". Een radicaal-sociaal met regeerings- vorming belast? Na het mislukken van Pierre Laval's po gingen, om een bruikbaar kabinet samen te stellen, zijn de meeningen in de Fransche pers over de oorzaken hiervan verdeeld. Terwijl de linksche bladen de verantwoor delijkheid op Taröieu en de groep Marin schuiven, stellen de overige bladen de radicaal-socialen voor de mislukking aan sprakelijk. Algemeen ziet men echter in, dat nog veel moeilijkheden zijn te overwin nen, voordat een oplossing zal zijn gevon den. Een levensvatbare meerderheid zonder Tardieu kan men zich op het oogenblik. niet denken. Niettemin gelooft men in parlementaire kringen, dat president Doumergue nog he den een Kamerafgevaardigde of een Sena tor der radicaal-socialisten met de regee- ringsvorming zal belasten. Met betrekking tot dit vermoeden wor den de namen genoemd van Daladier, Chau- temps en van den vroegeren Gouverneur- Generaal van Algiers, Steeg. De meeste kans geeft men Steeg, die spe ciaal in den Senaat groot aanzien geniet. De „Echo de Paris" is van meening, dat het Steeg, evenmin als zijn beiden voor gangers, zal gelukken, een levensvatbaar kabinet samen te stellen en dat men zich niet behoeft te verwonderen, wanneer men spoedig Pierre Laval weer in het Elysée ziet verschijnen. •De heer S. Bruysten. directeur-hoofdredac teur van „De Residentiebode die onlangs zijn 25-jarig jubiieum aan dat blad herdacht, is door Z. H. den Paus benoemd tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. 50 roovers gedood In Tripolis kwam het gisteren in het achterland van Sert tot een hevig vuurge vecht tusschen zwervende Afrikaansche stam men en een rooverbende bestaande uit leden van verschillende stammen, die reeds gerul- men tijd de streek onveilig maakt. De bende had getracht, verschillende dor pen te overvallen, waarbij zij door een gewa pende troep bewoners van deze streek werd verrast. Een groot aantal der anders vreedzame woestijnbewoners wapende zich, om de roovers te achtervolgen en na achtervolging over een gebied van ongeveer 100 K M. werd de roover- troep ingehaa'd en ontstond een hevig vuur gevecht. waarbij 50 roovers werden gedood en verscheidene hunner gewond. De verbinding met hef. geteisterde gebied verbroken Uit Angora wordt gemeld, dat gisteren in de omgeving van Erzindzjan de bevolking werd opgeschrikt door een hevige aardbeving. Alle verbindingen met het getroffen gebied zijn verbroken, zoodat men omtrent den om vang van de ramp en haar uitwerking in het onzekere verkeert. Huldiging te Cheribon en Tegal Omtrent den propagandatocht, welken de heer Van Tijen in zijn Pandervliegtuig „Adelaar" over Java maakt, en waarbij hij vergezeld wordt door hex vliegtuig van de Ned. Indische Vliegclub, de „Kriel", op uit- nood'g'ug van welke club de heer Van Tijen dezen tocht heeft ondernomen, kan nog worden gemeld: Hedenmorgen om 7 uur landden de beide vliegtuigen te Cheribon. j De vliegers werden, hier ontvangen door den wn. burgemeester. j Op het terrein waren veel belangstellenden i .en schoolkinderen aanwezig. Den heer Van Tijen werd hulde gebracht door het aanbieden van een krans. Nadat de vliegers van Cheribon waren vertrokken werd koers gezet naar Tegal. Zij werden aldaar ontvangen door den bur gemeester, die een krans aanbood. Veel belangstellenden uit de stad en de omliggende suikerfabrieken waren aanwezig. Het zoontje van den resident bood den vlie gers bloemen aan. Voorts werd den vliegers een eerelunch aangeboden. Morgenochtend vertrekken de beide toe stellen weer van Tegal mét bestemming naar Semarang. De Haarlemsche rechtbank deed heden ui: praak in de zaak tegen den 22-jarigen Duitscher S. W.. die eenige weken geleden uit de kassa in den winkel van Vroom Dreesmann aan de Veerstraat een bedrag van f 1350 wegnam en daarmede de straat opvluchtte. Hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 maanden met aftrek van preventief. De officier van justitie eischte 5 maanden. De 19-jarige los-werkman F. W. te Zaan dam werd hedenmorgen tot 7 maanden ge vangenisstraf m. a. v. p. veroordeeld wegens poging tot moord op zijn vroegere meisje, me.j. A. D. te Zaandam. De officier van justitie eischte drie jaren gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Venhuizen, pleitte voor een mildere straf naar aanleiding van een psychologisch rapport. Het is een bekend feit, dat de haven van Amsterdam een dure haven is. In de eerste plaats wegens de kosten van het opsleepen, hetgeen bij groote vaartuigen doorgaans ge schiedt met behulp van twee sleepbooten, in de tweede plaats wegens de hooge haven gelden, die in Amsterdam worden geheven. Deze kosten drukken vooral zwaar bij sche pen, die slechts een deel hunner lading in Amsterdam hebben te lossen of een kleine hoeveelheid goederen hebben te laden. Teneinde deze kosten te vermijden, had den de cargadoors van het Duitsche stoom schip „Heidelberg", welk stoomschip 500 ton van zijn lading te Amsterdam moest afleveren, het voornemen opgevat, deze goe deren in IJmuiden te doen lossen in lich ters. die deze goederen naar Amsterdam zouden vervoeren. .Een enkele maal is dit ook vroeger al eens gebeurd. De cargadoors hadden reeds omtrent het iosloon: een over eenkomst met den Christelijken Bond van Haven- en Transportarbeiders, afdeeling IJmuiden, gesloten en de betrokken arbei ders verheugden zich reeds in dit buiten kansje Er zou echter niets van komen. Want té elfder ure weigerde de havenmeester te IJmuiden aan de „Heidelberg" een ligplaats voor dat doel. De heer Seijffert deed dit, omdat hij van meening was, dat IJmuiden geen los of laadhaven is. Noodgedwongen moest de .Heidelberg" derhalve toch naar Amsterdam opvaren. Vpor de reederjj beteekent dit een scha depost van ongeveer duizend gulden! H mÊMÊMmÈmmËm De mise en scène fan dit proces was een beetje theatraal en het doel, de pu blieke opinie in Rus land en in het buiten land te beïnvloeden, wat al te doorzichtig. Wij geven hiernaast nog een combinatie foto's, die toonen: 1. de beklaagdenbank: 2. de openbare aan klager Krylenko met op den voorgrond zijn adjunct Fridberg; 3. Ramsin; 4. Laritchef; Kalinikov; 6. Fedo- tov. De laatste vier werden, evenals Char- bowky, ter dood ver oordeeld, maar zagen hun straf, dank z'j hun „bekentenissen", veranderd in tien jaar gevangenisstraf. Aan het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart is doir den Minister ran Waterstaat een half uur zendtijd per week toege wezen. Hedenmorgen is het zevende postvliegtuig naar Indië vertrokken. De Justitie-begrooting in de Tweede Kanier. Een geval van pest op het as. „Buiten zorg"; de lijder herstellende. Aanslag op een minister in het Deensfcbe parlement. Senator Laval heeft van het formeeren van een kabinet afgezien. Hevig tumult in den Duitschen rijksdag. De uitreiking der Nobelprijzen. Hevige aardbeving in Erzindzjan. Barometerstand 9 uur v.m.: 761, stfistancL OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.15 uur. Hoogste barometerstand 776.5 m.M. te Vardd. laagste barometerstand 734.4 m.M. te Vestmanoeur. Verwachting: Krachtige, tijdelijk wel licht stormachtige, Zuidelijke tot Westelij ken wind. betrokken of .zwaar bewolkt of regenbuien, later mogelijk met tijdelijke opklaringen, des nachts veel, overdag iets zachter. ST ORMWA ARSCHUWIN GSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen te 8 45 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. o In het Folketing is hedenmiddag tijdens de zitting een aanslag gepleegd op den Mi nister van Sociale Voorzorg Steincke. Een bezoeker van de publieke tribune stond plotseling op en loste, onder het uitroepen van de woorden „In naam van de werkloo- zen" een revolverschot, dat ongetwijfeld bestemd was voor den Minister van Socia le Voorzorg. Het schot boorde een gat in het plafond van de zittingszaal. Twee beambten van de geheime politie wierpen zich onmiddellijk op den dader en arresteerden hem. Na een korte onderbreking kon de Mi nister de rede, waar hij mede bezig was, voortzetten. Verdere arrestaties. Na den aanslag op den Deenschen Minis ter van Sociale Voorzorg, Steincke, heeft de politie gisteren nog vier personen gear resteerd. Na verhoor, is één hunner op vrije voeten gesteld, terwijl de anderen voorloopig worden vastgehouden. Alle vier gearresteer den zijn communisten. De dader zelf, een zekere Jakobsen, bekent, dat hij de daad heeft voorbereid, doch be weert, dat hij slechts een protestdemonstratie had willen geven, om de aandacht te vesti gen op den nood der werkloozen en dat hij in geen geval op den Minister had wollen schieten. Inderdaad is de kogel in het pla fond van de zittingzaal van het Folketing gedrongen, terwijl de dader, om den Minister te raken, omlaag had moeten schieten. .Nog steeds geen spoor gevonden Het onderzoek naar den bij den tocht naar de Merapi verdwenen heer Bosschaart, is zonder resultaat gebleven. Men heeft geen spoor kunnen ontdekken van den. doctor, den koelie en de bagage. Men ver onderstelt, dat zij tijdens de exploisie, zich op den kraterand bevonden of zeer onvoor zichtig den Zuidkant van den krater zijn afgedaald. De nasporingen worden voortgezet. Het mistige weer is hiervoor zeer ongunstig. Den Zaterdagnacht hebben beiden in een inlandsche woning doorgebracht. Merkwaardig is, dat zij voor hun vertrek- den den aanwezigen de hand hebben ge schud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1