LEEKEPREEKEN V f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- HENK FIBBE P™ besteed ZATERDAG 13 DECEMBER 1930 WONINGBUREAU Makelaar en Taxateur wat zij verwierpen; de INASSAUSTAAAT 14 - TEL. 13781 Werkloosheidsbestrijding Crisis- en De Kabinetscrisis in Frankrijk Voornaamste qKieuws Amsterd. Anthraciet Ma bureaux nassaulaan 49 D*T NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17641 .if! &NGIFTE MOET, OP STRAFFE VAH VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Kinderen van dezen tijd Wei ais 2ee: Audiëntie Een bede van Mgr. Diepen De P. H.—A. E. O. Politie voor Curacao De Run op de Spaarbank Strijd tegen vreemde woorden De accijnsverhooging op gedistilleerd Waarom IJmuiden geen los- of laadhaven is 3* Het Gooische natuurreservaat Buitenlandsche geneesheeren te Lourdes J. J. WEBER ZOON Getuige in gijzeling gesteld De instortingen te Lyon Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b{j vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij eën ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n- anderen vinges. 369 Er is dezer dagen op tooneelgebicd eeh merkwaardige gebeurtenis te ver achten, waarop wij als een zeer bij- ^hder symptoom van dezen tijd hier aandacht willen vestigen. Vandaag wordt te Arnhem en in vol gende dagen in andere steden door een honderdtal leden van den vrij christe lijker: studentenbond een opvoering ga- Seven van een zoogenaamd „leekespel", Betiteld „Kinderen van dezen tijd". Dit Bfoote tooneelgedicht is vervaardigd hoor de bekende dichteres Henriette Roland Holst en bevat naast een scher- hekeling van onze tegenwoordige samenleving een heenwijzen naar een Eeuwen tijd, waarin de liefde in plaats de zelfzucht overheerschen zal. Tb deze weinige woorden ligt veel stof tot overdenking. Daar is ten eerste de VrÜ christelijke studentenbond. Tot v°°r kort kenden wij aan onze hooge- Sohoien behalve de katholieke studen- geen groepsvorming op godsdien- stigen grondslag. Het was al mooi wan-. een student vrij regelmatig zijn ooileges liep; in zijn vrijen tijd had hij >.de soos", „de kroeg" of hoe het heilig- h°m der studentenvereeniging ook ge doemd werd, waartoe de nieuweling Wtst na een strengen ontgroeningstij d Verd toegelaten. Later kwamen de Wetenschappelijke clubs op, waaronder he bekende organisatie voor sociale ^zingen, die al reeds een kentering te Sien gaven. En de Bond van studenten van alle Nederlandsehe hoogescholen op r®%ieuzen grondslag is een nieuw, op ®chzelf verheugend verschijnsel van hozen tijd. Immers, het wijst op een be hoefte onder de wetenschappelijke maa- hen der toekomst, om hun leven te vul- kb met religie. E>at wij hier niet met een loutere Modegril te doen hebben is al meer alen gebleken en vooral dezer dagsn, bekend werd hoe deze bond de dich- kres Mevr. Roland Holst verzocht voor 2iib leden een stuk te schrijven, waarin hot streven der vereeniging tot uiting ÏQb komen en waarin zij zichzelf geheel *°uden kunnen geven. Wie het gedicht van deze begaafde hichteres leest en bedenkt, dat een honderdtal studenten onzer hoogescho- eb dit werk met volle ambitie hebben ^gestudeerd, daarvoor een geheel eigen hêcor hebben.doen vervaardigen en hun hbnst nu in verschillende steden gaan ^ortoonen, die voelt iets van ontroering gillen over dit verschijnsel. Hoe de uit komst ook zij: of dit werk in staat zal z'ih tooneel te maken of niet, of het hbs uit artistiek oogpunt slagen zal, is Vab minder belang. Van heel veel meer Waarde is het feit der onderneming zelf, Vab den moed der overtuiging, van het 'jhah der spelers, van de ideeën, die hier °°t de mannen onzer toekomst gaan ^gedragen worden. Want hoe belang- 'Jh het ook is, wat er door de volwas- ^ben in onze samenleving wordt ge- aUb, van meer belang is het, wat de het geslacht der toekomst, in ch bergt. Het leekespel „Kinderen van dezen nu is een literaire uiting, die zoo- om de schrijfster, die het wrochtte, om de groote schaar jonge spelers, het ten tooneelé gaat voeren, ten j^rste onze aandacht waard is. In ver- ®ven taal wordt hier de chaotische toe- abd van den na-oorlogschen tijd ge- hetst. De kinderen van onzen tijd wor- ons voorgehouden als een nuchter, v h geslacht, dat niet van droomen maar naar daden vraagt. Dat ^slucht wordt verbeeld door een jongen j^b en een jonge vrouw, die „het strak- v keurs der oude zede hebben afgewor- k 11 als een dwazen waan, om hun lip- - h te begraven in den kelk der vreug- 5*1 eb te proeven elke vrucht, die groeit den levensboom." Zij willen vrije ijfervers zijn, geen nest bouwen om te ije°eden als de vogels. De jeugd wil haar Beerten stillen naar macht, rijkdom n Senot. l6)faar klassieken trant treden verschïl- er ue koren in het tooneelwerk op. Een i^.Vah, het koor der Geesten van Erbar- tijrt klaagt, dat de kinderen van dezen tyg, de omheiningen hebben vertrapt, e hun leven beveiligden tegen het l)o.ec*eb der verscheurende dieren in de het611 Van het eigen hart. Zij weigeren r6c, zUiVere brood te eten, dat is de op- Zjj trouw tusschen man en vrouw en ge grWpen naar giftig kruid. Wijsheid, Verl°eid door de eeuwen, hebben zij om te worden tot buit van Vto kwade geesten. En 't is vooral de hebhW' die daarbij onze deernis moet dw ed. Maar het gericht voor deze ver- alden kan niet ver meer zijn! lig er in het spel komt de erkentenis. 8et 0dge man en de jonge vrouw komen §eyrlëeï1, dat zij zich vergist hebben: de knec°0lïlde vrijheid bleek de ergste tSghan; wat zii verwiernen: de wijsheid der ouderen, bleek een onmis baar element voor waar geluk. Zóó is heel het gedicht gebouwd. Gegeeseld wordt de trek van het land naar de groote stad, de dwaze lust om knechtschap; wat zij verwierpen; de weldadige eenzaamheid op te geven voor de heete en rumoerige steden, waar het meest geleden en het meest misdre ven wordt en het minst wordt liefgehad. Gehekeld wordt de verkrachting van den arbeid. Een sterke man verschijnt, die den beheerscher der wetenschap en techniek symboliseert. Hij is er trotsch op de natuur te hebben getemd. Aan het hart is een breidel aangelegd; de mensch is onderdeel geworden van de machine; de rationalisatie heeft in de fabrieken meer product voor minder arbeid mogelijk gemaakt. Maar het koor scheldt dien sterken man voor Kaïn, die zijn broeder heeft gedood. Nog een andere krachtmensch komt op, de belichaming der moderne tech niek, die de radio uitvond en de stout ste dingen deed. Maar de geesten ver wijten hem een dwaas te zijn, omdat zijn macht over de natuur in zijn hand een doodelijk wapen voert; omdat hij de natuurkrachten gebruikte om zijn broe ders te doen ondergaan. Heele drom men ongelukkigen en misdeelden komen op: de kleurlingen uit de wingewesten, de werkloozen, de maatschappelijke schipbreukelingen uit de achterbuurten der steden, de gevangenen, de krank zinnigen. En zij allen klagen en vragen: gij, die u meesters over het leven noemt, wat deed gij voor ons? Dan volgt er een hoogtepunt in het spel: een vragend verwijten van het koor aan den eenen kant, een verdedi ging van den modernen technicus aan den anderen kant. Het koor vervloekt de mechaniseering van den arbeid, het dooden van den arbeidslust en dreigt met bloedige wraak. De krachtmensch verdedigt zich: niet enkel om macht, niet alleen om geld werkte hij; hij had zijn arbeid lief en liefde voor de schep pingen zijner handen. Maar de aan klacht houdt vol: gij waart vervuld met zelfzuchtige gedachten; gij hebt den arbeid ontheiligd, gij hebt u vergrepen aan den mensch, gij hebt den mensch niet genoeg hef gehad. En de figuur, die de moderne tech niek, de industrie, de mechanisatie ver zinnebeeldt, weet geen antwoord meer. Omdat hij zooals de dichteres zegt zich afwendde van Gods gelaat, kwam de wanhoop over hem en hij pleegt zelfmoord. Hierachter komen de jonge menschen ten tooneele, om, naar wij boven reeds aangaven, elkander de mislukking van him levensroes te verwijten, het spel met het leven, waarin zij elkander ten gronde richtten. Zij, die vrijwillig aan 't moederschap verzaakte, roept nu den dood aan. Maar het koor verkondigt, dat daarin geen uitkomst is te vinden: „wat sterven zij eenzaam, die het diepst geheim des levens niet vermochten te raden!" En de twee verdoolden op het levenspad laten in ontroerende, berouw volle taal hooren, hoe noodlottig het is, wanneer men niet tijdig den samen hang aller dingen en de verantwoorde lijkheid leert; dat de eenling moet leven om de gemeenschap te dienen en te schragen. In een prachtige apotheose wordt een nieuwe weg, wordt een uitkomst gewe zen. Wij moeten nieuwe menschen worden; strijden voor gerechtigheid; onszelf wegschenken aan anderen en in hen opnieuw opstaan. Macht noch stel sels kunnen het rijk bouwen, waarvan liefde, geduld en onwrikbaar vertrou- wen de steenen moeten zijn. Wij hebben den inhoud van dit merk waardige gedicht eenigszins uitvoerig weergegeven, omdat het zoo juist weer geeft, wat er leeft en woelt in ons te genwoordig menschengeslacht. Het is geen gedicht aan een katholie ken geest ontsproten; toch bevat het tal van waarheden, die in het christendom wortelen. Dat zoo iets door een socia listische kunstenares en in een kring van vrij christelijke studenten kon ont staan, heeft ook voor ons, katholieken, beteekenis. Wat het ons te zeggen heeft, onderzoeken wij in een volgende be schouwing. HOMO SAPIENS. RIME Aan- en verkoop van courante en incourante effecten. Prolongaties. Voorschotten tegen effecten. Coupons. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag, Woensdag en Donderdag van de komende week geen audiëntie verlee- nen. „St. Janski." bevat het volgend schrijven van Z.D.H. Mgr. A. P. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch De algemeene financieele crisis en de werkloosheid, die ook ons land teisteren, doen er Ons bij de Ons rekenplichtige Be sturen met alle kracht op aandringen: le bij voorkeur, bij het doen van bestel lingen of inkoopen en het geven van op drachten, Nederlandsehe industrieën, han delaren en neringdoenden te begunstigen; 2e. werkzaamheden, die uit haar aard of om haar omstandigheden, (zooals dit het geval is met schilder- en timmerwerk, meu bel- en beeldhouwwerk binnenshuis, enz.) in den wintertijd kunnen verricht worden, ook in dezen wintertijd te doen verrichten; 3e. bestellingen of inkoopen, welke thans gevoeglijk kunnen geschieden om de on gunstige tijden niet uit te stellen tot be tere dagen zijn aangebroken; 4e personeel of werkvolk niet te ontslaan, maar het zoo lang mogelijk in dienst te hou den, ja, zelfs als het eenigszins kan, de werkgelegenheden te verruimen. Alles wat Wij hier aan de Ons rekenplich tige Besturen in deze benarde tijden voor houden, durven Wü mede aan al onze Be sturen en Ondernemingen, Openbare Bestü- ren, Industrieele en Handelsondernemingen niet- uitgesloten, en aan al onze onderhoo- rigen, ieder in het bijzonder, ten dringend ste in gunstige overweging geven en aanbe velen. Zij die blijk geven deze Onze bede te ver staan, zullen, aldus handelend in deze tij den, tot daden komen van ware offervaar dige christelijke naastenliefde en liefdadig heid, daden ook van echt christelijke tegè- moetkömenden saamhoorigheidsgeest en ge meenschapszin, die hun, wie kan er aan twijfelen, de liefde, de gunst en het hon derdvoudig loon van den God der liefde, ons aller Hemelschen Wetgever en Vader, zul len verzekeren. Volgens bij de K. L. M. ingekomen bericht is het zevende postvliegtuig naar Indië, de P. H.-A. E. O. gisteren om 12.10 uit Leip zig—Halle vertrokken en om 15.20 te Neu renberg aangekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Een troep van dertig man vertrokken Gisterenmiddag zijn met de „Venezuela" van de K. N. S. M. wederom dertig brigadiers en manschappen, bestemd voor den politie dienst op Curagao en Aruba, daarheen ver trokken. Deze militairen behooren tot een groep, die ongeveer eën half jaar geleden in oplei ding is gekomen bij het depót der politietroe- pen te Nieuwersluis. Ze zijn aldaar opgeleid voor den politiedienst en hebben, evenals voorafgegane opleidingen, tevens ook lessen genoten in Papiamentsch en Spaansch. De commandant van voornoemd depót, ka pitein J. J. Vermeulen, die met eenige zijner instructeurs bij het vertrek aanwezig was, sprak de vertrekkenden bij het afscheid met hartelijke woorden toe. Als vertegenwoordiger van den comman dant der Koloniale Reserve was aanwezig de le luitenant-adjudant Hazenberg. Op 26 December a.s. zal wederom een ge deelte van bovengenoemde opgeleide groep naar Curagao vertrekken, terwijl thans nog twaalf brigadiers dezer opleiding een cursus volgen bii de rivierpolitie te Rotterdam, die bestemd zijn om op Curagao dienst te doen bij de havenpolitie. Binnenkort zal wederom een dergelijke op leiding bij het depót politietroepen aanvan gen. De run op de Nutsspaarbank te Groningen blijft aanhouden. Gisterenmorgen om zes uur, stonden de eerste inleggers voor de deur om hun geld terug te halen. Er stond bij het openen der deuren een stoet van onge veer 200 menschen. De uitbetaling geschiedt geregeld. Het vertrouwen komt terug Nader wordt gemeld: De groote toevloed van spaarders begint reeds te verminderen. Nu de menschen zien, dat de spaarbank alles terugbetaalt, wat gevraagd wordt, komt het vertrouwd weer terug. Zelfs werden gisteren reeds weer in lagen ontvangen. De ongerustheid die door allerlei dwaze geruchten bij het publiek was gewekt, is nu wel gebleken geheel ongegrond te zijn. Hoera! de eerste doctores In Handelswetenschappen! Op proefschrift, waar men niet zoo licht Maar over heen mag stappen. Het onderwerp is actueel. Het past zoo bij het heden; Het luidt hoe men het inkomen Het nuttigst kan besteden! Dus eindlijk is er dan een vrouw, Die 't weet, die 't kan, die oordeelt. Dus stel ik aan de vrouwen graag De doctores tot voorbeeld! Er is ten slotte toch een vrouw, Die 't onderwerp beheerschte En hierin, naar de krant vertelt, Is deze vrouwde éérste! t Werd tijd, 't werd tijd! want overal Bespeurde men te korten; Aan bont besteedde men te veel, Te weinig aande schorten. Maar zoo iets komt nu niet meer voor, Omdat het maar een weet is; Wasja, ach, was een proefschrift maar Niet zuiver theoretisch! MARTIN BERDEN. Het A. N. V. stelt een belasting voor Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft de aandacht der Gemeenteraden gevestigd op het toene mende euvel, in aankondigingen vreemde woorden te bezigen of deze geheel in een vreemde taal te stellen. Vele handeldrijvenden, zooals herbergiers, koffiehuishouders, kleermakers, koekbakkers, enz., bezondigen zich aaraan; maar ook groote lichamen. Wanneer deze aankondigingen geschieden in nieuwsbladen of drukwerken, aan huis be zorgd, kunnen zij den lezer, die gevoel voor zijn moedertaal bezit, ergeren, maar deze ergernis is van voorbijgaanden aard, evenals de aankondiging zelf, die hij naar de prullen mand kan verwijzen. Anders is het, wanneer de aankondigingen vasten vorm aannemen en langen tijd op aanplakbrieven voorkomen of blijvend, bijv. op onroerende goederen, worden aange bracht. Dan wordt de Nederlandsehe taal achtergesteld en geschonden, zoodat een algemeen Nederlandsch belang wordt ge schaad. Nog sterker euvel is gaan adressanten voort ontstaan, sedert in toenemende mate eigenaren hun woningen zijn gaan „sieren" met namen als Cosey Corner, Sunny Home, Sonnewarte, Edelweisz, Coin de feu, Mon Désir, Casa Cara, Bella Vista, enz. De persoonlijke ijdelheid van den be zitter kwetst hier den ontvankelijken voor bijganger niet alleen, maar is mede ooi-zaak, dat kinderen en minder ontwikkelden t.a.v. de schoonheid en uitgebreidheid in woor denkeus en naamgeving der Nederlandsehe taal een verkeerden indruk verkrijgen. Bovendien wekt deze niet Nederlandsehe naamaanduiding ontsierend op het karak ter van het eigen Nederlandsehe stadsbeeld en landschap. Ze is voor den zuiver Neder- landschen smaak even grievend als de achterlating van papier, eierschalen en vruchtenschillen in de vrije natuur voor den natuurminnaar. Het A.N.V. meent, dat voor de gemeente raden een ruime bevoegdheid open staat, dit euvel te keeren en te beletten, dat het Nederlandsch beeld hunner gemeente verlo ren gaat. Immers de Gemeentewet laat door art. 240n toe in het algemeen aankondigingen, als waarop de aandacht wordt gevestigd, aan belasting tè onderwerpen. De maatstaf der belasting is aan het oordeel van die raden overgelaten, zoodat er geen beletsel is, bij het vaststellen der belasting rekening er mede te houden, of de aankondiging al of niet in de Nederlandsehe taal gesteld is. Om het gebruik van andere dan Neder landsehe woorden te beteugelen, zal het vol doende zijn. dat de aankondigingen in een vreemde taal in sterke mate belast worden Adressant heeft aan de gemeenteraden een ontwerp van zulk een verordening toe gezonden als leidraad, in de hoop, dat zij door vaststelling van een dergelijke ver ordening, er toe willen medewerken het ge bruik van de Nederlandsehe taal te bevor deren en het Nederlandsch aanzien van stad en land ta bewaren. Inwerkingtreding op I Februari. Bij tweede nota van wijziging was in het gisteren door de Tweede Kamer aanvaarde wetsontwerp tot verhooging van den gedistil leerd-accijns nog een verandering gebracht in den datum van inwerkingtreding. Deze is daarbij veranderd van 15 Januari in 1 Fe bruari. Uiteenzetting van den heer Seyffert Naar de havenmeester te IJmuiden, de heer Seyffert ons mededeelde, toen wij hem verzochten ons de redenen mede te deelen, waarom het s.s. „Heidelberg" niet te IJmui den mocht lossen, is er voor dergelijke doel einden in IJmuiden geen gelegenheid. Er zijn in het geheel slechts twee ligplaatsen be schikbaar, nJ. aan den toeristensteiger en aan de remstoelen ten oosten van het Pant serfort. De toeristensteiger is bestemd voor marineschepen en voor toeristenbooten en kan desnoods worden gebruikt voor vracht schepen, doch alleen voor het lossen van een kleine hoeveelheid lading, die de heer Seyffert heeft gesteld op een maximum van 100 ton De ligplaats nabij het fort is be stem voor bunkerbooten. Het is gewenscht, om steeds één ligplaats te reserveeren voor eventuëele bijleggers. Om deze redenen kan dan ook niet worden toe gestaan, dat gedurende langer dan eenige uren een schip een dezer plaatsen inneemt om te lossen. Zelfs de ligplaats nabij 't fort levert soms bezwaren voor de scheepvaart. Dit bleek nog dezer dagen, toen een groote tankboot, de Castor, waarvoor schutting door de Noordersluis verzocht was, juist moest passeeren, toen een bunkerboot aan de rem stoelen lag. Ook met het oog op het feit, dat het juist laag water was, durfde de ge zagvoerder het niet aan, langs de bunkerboot naar het toeleidingskanaal van de Noorder- sluit te varen, zoodat het groote vaartuig noodgedwongen door de Middensluis moest worden geschut. Er is ,nog een ander bezwaar, aldus de heer Seyffert. Als het aan één wordt toe gestaan, kan het aan anderen niet gewei gerd worden. En dan zou het eind niet te overzien zijn. Want het spreekt vanzelf, dat schepen van buitenlandsche reederfjen, die geen loodsen enz. in Amsterdam hebben, liever niet naar Amsterdam opvaren, om tijd en kosten te sparen. Men moet er in IJmuiden rekening mee hoüden, dat de sluizen en het kanaal er zijn voor Amsterdam. Ook bij de opheffing van den klaringsdienst heeft men dat over het hoofd gezien. Amsterdam draagt bij in de kosten. Velsen betaalt niets. Velsen heeft dus nergens recht op, maar natuurlijkerwijs profiteert Velsen op velerlei wijze van het kanaal. Indien Velsen een gelegenheid wil hebben om zeeschepen te doen lossen of laden, moet het zelf daarvoor zorgen en zelf havens aanleggen. Maar ik veronderstel, aldus de heer Seyffert, dat Amsterdam zich daar wel tegen zou verzetten. HET MINISTERIE STEEG GEVORMD De radicaal-socialistische senator Steg heeft, naar gisterenavond bekend werd. de hem verstrekte opdracht om een Kabinet te vormen, definitief aangenomen. Hij heeft den President der Republiek hiervan mededee- ling gedaan. Het gerucht liep, dat het Kabinet nog gisterenavond laar zou worden samengesteld. Het heftig anticlericale karakter van dit ministerie springt in het oog, ondanks de aanwezigheid van Chéron. Als het ministerie aldus tot stand mocht komen en er geen verdere ruzie over de ver deeling der portefeuilles uitbreekt, dan is het toch twijfelachtig, of er in de Kamer een meerderheid voor gevonden zal worden. Evenwel hoopt natuurlijk Steeg, dat het op komst zijn van de feestdagen en het Kerstreces de Kamer er toe zal brengen, den strijd eerst bü den Kamerterugkeer in Ja nuari uit te vechten. Steeg is er in den afgeloopen nacht te kwart voor 3 in geslaagd een kabinet samen te stellen. Het kabinet bestaat uit de volgende leden: Minister-president en minister van Kolo niën Steeg; Binnenlandsche Zaken Leygues; Buitenlandsche Zaken BriandJustititie Chérons; Financiën Germain Martin; Be grooting Palmade; Oorlog Barthou; Marine Albert Sarraut; Landbouw Victor Boret; Openbare Werken Daladier; Pensioenen Thoumyre; Luchtvaart Painlevé: Onderwijs Chautemps; Arbeid Dr. Grenda; Koop vaardij Danielou; Openbare Gezondheid Queuille; Handel en Nijverheid Loucheur; Posterijen en Telegrafie George Bonnet. In dit ministerie hebben vijf voormalige minister-presidenten zitting. Bij een auto ongeluk te Zwolle zün 3 per sonen om het leven gekomen. Een West-Friesch comité van actie inge steld tegen de opheffing van den veerdienst EnkhuizenStavoren. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistil leerd aangenomen. Een bede van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen in verband met dc crisis- en werkloosheids bestrijding. „Im Westen nichts Neues". Onderhoud met den Duitschen rijksminister over de film. Het nieuwe Fransche ministerie gevormd. Opgewonden debatten in den Duitschen Rijksdag. De opstand in Spanje wordt kritiek. De Duitsche mijnrampen in den Rijksdag voor politieke doeleinden uitgebuit. Door Amsterdam aangenomen De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voordracht van B. en W. tot aankoop van het natuurreservaat in het Gooi, in samen werking met de provincie en de Gooische ge meenten, met algemeene stemmen aange nomen. In het afgeloopen jaar 1930 hebben ruim 1000 geneesheeren te Lourdes deelgenomen aan het werk van het Bureau voor genees kundig onderzoek dat de genezingen die te Lourdes hebben plaats gehad constateert. Dit bureau staat onder leiding van Dr. A. Vallet. In 1930 kwamen er 489 doktoren uit Frankrijk, 103 geneeheeren uit België, 79 Italianen, 47 Spanjaarden, 89 dokters uit Noord-Amerika en 38 uit Zuid-Amerika, 22 Hollandsche doktoren, 20 uit Zwitserland, 17 uit Ierland, 16 uit Duitschland en verder nog uit Denemarken, Zweden, Polen. In 1927 kwamen er te Lourdes in het bu reau van Dr. Vallet 722 geneesheeren, in 1928 reeds 788 en in 1929 reeds 920. De Internationale, medische vereeniging van O. L. Vrouw van Lourdes breidt zich ook steeds meer uit: op het oogenblik telt zij 1250 leden, verdeeld over 20 verschillende landen: daarbij zijn 52 professoren die aan de Medische Faculteit verbonden zijn, zoo wel in Frankrijk als in het buitenland. Barometerstand 9 uur v.m. 751. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.15 uur. brandstoffen bestelle men a a |kj| aan een vertrouwd adres AA» AA« IVl» Groote Houtstraat 187 Tel- 12504 Ook te Amsterdam, Bussum, Hilversum, Leide* Hg hield niet van die „Jan Klaassen" Als eerste zaak op de rol van den Haag- schen politierechter mr. J. H. v. Laer. stond gisterenmorgen de uitgestelde zaak tegen zekeren J. J. S., uit Delft, die terecht moest staan wegens bedelarij. Deze zaak was reeds twee malen uitgesteld, omdat de opgeroepen getuige, de 16-jarige steenbewerker, Schob uit Delft het niet noodig gevonden had aan den oproep hem bij dagvaarding be teekend, gehoor te geven. Gisterenmorgen was hij wel verschenen. Toen de politierechter hem de gebruikelijke eedsformule voorzegde, verklaarde get. den eed niet te willen afleggen. Aanvankelijk gaf hij als reden zijner weigering op den Gereformeerden Godsdienst te belijden, doch toen hem werd voorgehouden, dat die Bêlü- toen hem werd voorgehouden, dat die Be lijdenis hem den eed niet verbood, zeide get. er geen godsdienst op na te houden. De politierechter stond hem toe de ge bruikelijke verklaring van bezwaren tegen eedsaflegging te teekenen, waarin get. toen toestemde. Nadat de griffier, mr. Neiszen, de ver klaring had voorgelezen, weigerde hij even wel deze te onderteekenen. De aanmaningen van den politierechter en den officier mr. P. J. Blok om zich toch voor zulk een simpele zaak niet in moeilijkheden te brengen, had den geen uitwerking. Get. zeide, dat hij zich niet met die „Jan Klaassen" ophield en bleef zelfs nadat hij eenige malen met gijzeling bedreigd was, hardnekkig neen schudden. Ten slotte probeerde men hem zonder te teekenen de belofte te doen afleggen, even wel zonder het gewenschte resultaat. Toen get. na nog enkele malen op de ge volgen te zijn gewezen, bleef weigeren, ver zocht de officier van justitie, mr. Blok op grond van art. 289 W. v. St. dezen halsstarri- gen jongeman in gijzeling te stellen. De politierechter beval toen de gijzeling van get., die daarop door den veldwachter werd weggevoerd. Drie rotsblokken neergevallen Bij den opruimingsarbeid in de ingestorte Rue Tramassac heeft men het nog niet ge- identificeerde lijk eener vrouw gevonden. Een huis van drie verdiepingen, in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats der ramp, moest worden ontruimd, daar er scheuren in zijn geconstateerd. Ook in den zuidelijken vleugel van het hospitaal Chareaux zijn nieuwe scheuren waargenomen. Uit Lyon wordt gemeld, dat op den rech teroever van de Saone, op ongeveer 1500 me ter van de plaats der jongste instortingen, drie rotsblokken van ongeveer tien kub. M. hebben losgelaten en neergekomen zijn op dezelfde plaats, waar reeds in Augustus 1914, eveneens door een aardstorting, een hub werd verwoest. De drie rotsblokken liggen op den grooten weg, zoodat het verkeer moest worden stop gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1