w NATIONALE SPAAR- EMISSIEBANK N.T. Zij, f 3000.- f 750.- f250.- f125.- 150.- f40.- I versterkingswoede H. FRANKEN Jr. I tot 1 Januari bureauxnassaulaan 49 °1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN i I MAANDAG 15 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17642 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL V ui* W VRIJDENKERS? De sociale bepalingen, geldend voor ons Bisdom Ernstige ontploffing op een pleiziervaartuig Talrijke vermisten Groningen's burgemeester Nieuwe instorting te Lyon Geen menschenlevens te betreuren Nieuwe aanklacht tegen Madame Hanau De A.V.R.O. en mr. van Doorne Geen nieuwe oorlog meer! Ongevraagde attesten VAN DANKBARE MOEDERS! N.V. BROODFABRIEKEN A. B. Kleerekoper Kind verbrand Aardstortingen in Frankrijk De Pruisische landdag komt bijeen Purmerend Voornaamste cKieuws SP J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Amsterdam C., Keizersgr. 198 4 pCt. Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM die zich thans op de Nieuwe Haarl. Courant abonneeren ontvangen de nummers tot 1 Januari a.s. DE DIRECTIE N.H.Crt Chineesche soldaten op Heinan Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappenper week 25 ct.; per "Wartaal 3.25per post, per kwartaal 3.58 bö tooruttfeetaliiig ARLEMS ADVERTENTIEN 35 et. p. reyél VRAAG- EN AANBOD - AWÏKTK». TIES, 11 regels 60 et p. plaatsin*; elke regel meer 15 et., bij roorortbeC B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDELINGEN tasschen den tekst 60 ct. per regel. Alle •««en abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm hij verlies van 'n anderen vinger. Ee eenzijdige ontwapenaars ten on- Sent leven in een voor hen allesbehalve ^stigen tijd: de mentaliteit, welke bij "e Fransche en Belgische legerleidingen v°ortdurend sterker tot uiting komt, Wettigt nu juist niet de onverantwoor delijke, landverraderlijke roekeloosheid, ''elke sociaal- en vrijzinnig-demokraten 'er de laatste maanden zoo demago gisch gepredikt hebben. Van overal duiken hardnekkige ge- 'Vchten op over de vervolmaking van de Wapeningen en de krijgsmiddelen bij 0llze zuidelijke buren, in krachtige sa menwerking met de Fransche angst- militairisten. En nu behoeft men aan lang niet al deze geruchten geloof te hechten om met een zekere bezorgdheid den Sang van zaken gade te slaan. E>e bladen hebben vermeld, welke ®horme defensie-credieten de Belgische ïeëeering binnenkort denkt noodig te hebben; we lazen over dertig millioen ten dienste van het bruggehoofd Namen, °Ver moderniseering van de Oostfor- over betonterreinversterkingen tus sen alle forten, over grootsche rivier- verdedigingswerken aan Amblève, Our- the en Vesdre, over versterking der ^Valerie met drie regimenten gendar merie, over belangrijke uitbreiding van het militaire vliegwezen, over extra millioenen voor vliegtuigen, over lucht afweergeschut en over mobiel, zeer htachtig geschut van 12 c.M. voor het Veldleger, over nieuwe infanterie-mor- Üeren. ïo de Parijsche editie van de „Chicago t>aiiy Tribune" kwam een zekere Anna ®°öimerhousen, echtgenoote van een Sewezen socialistisch lid der Belgische ^amer, de sensatie nog vergrooten door ^hvullende onthullingen: „Eben—Emael" aldus de genoemde dagbladcorrespondente „is een naam, Welken onze kinderen en kleinkinderen ..even gemakkelijk zullen speilen als de veteranen uit den wereldoorlog Luik en Antwerpen. Op 't oogenblik is EbenEmael slechts een vredelievend boerendorp tusschen het Belgische Luik en het Nederlandsche Maastricht. Drie jaar verder zal Eben— Emael algemeen bekend zijn, bespion- öeerd en bewaakt als het laatste en modernste superfort van België. Eben—Emael zal worden uitgerust met kanonnen, die krachtig genoeg zullen zijn om over de Nederlandsche provincie Limburg naar het Duitsche Aken en omliggend gebied te schieten. Het blad bevat verder mededeelingen omtrent andere versterkingen, die in België worden of zullen worden aange legd. De forten van Antwerpen zullen Worden herbouwd en ook Luik, Termon- de, Namen en Dinant zullen forten krij gen, die met succes de modernste artil lerie en ook het 42 c.M. geschut van de Skodafabrieken zullen kunnen weer staan. Zelfs zou de Generale staf verster king van Gent overwegen. Drie formidabele muren van ijzer en beton zullen door België worden aange legd. Aan de Fransche grens zal geen enkel fort worden gebouwd. De nieuwe, versterkingen zullen dit jaar drie honderd millioen Belgische francs kosten, het volgend jaar het dub bele bedrag. Dit is slechts de eerste stap voor de oprichting van het stalen en betonnen schild, dat een beveiliging tegen Duitschland moet vormen." be Belgische regeering heeft zich ge- jmast van een en ander een dementi te °eh publiceeren, waarin de correspon- 6hte als volkomen onbetrouwbaar ge ratificeerd wordt. ^ïen houde het ons door ondervin- «Je, 'g wijzer geworden echter ten goe- dat wij aan dergelijke officieele ?°hnnuniqué's niet al te groote waarde ®chten, temeer thans, nu het door de ^"espondente gepubliceerde voor een j,6®! groot deel zéér wel in de lijn kan ®6en der door de Belgen (en Fran- ^hen) gevolgde versterkingspolitiek te- Duitschland; de correspondente wat overdreven hebben, maar ook *1 nog geeft een en ander genoeg te Ven. flok de tegenspraak der Belgische re uring ten aanzien van vermeerdering sporen in de richting der Neder- J^tfsche grens (bij Antwerpen) hebben biet voor honderd percent kunnen ^Vaarden. v^les wijst er op (en uit de angst- j^chose, waarin Frankrijk en België ie» rrullrC! 1 rv CT7 C O «6; '8 steeds verkeeren, is zulks logisch heel goed te verklaren), dat Frank en België te zamen een militaire .^heid tegen Duitschland willen vormen, zóó sterk, dat er, men- jj ^ehjkerwijs gesproken, van vij andelij- ^Ihval geen sprake meer zal kunnen ^it alles verraadt natuurlijk ontstel- weinig vertrouwen in de vele en stbare vredespogingen van den Vol- (w.^ond en deszelfs verschillende in van het Internationaal Ge- enz. ontstellend weinig ver- 'uWea ook in een gelukkige, vreed- ^htshof zame kentering der geesten; dit alles houdt o.i. maar heel weinig rekening met toekomstige giftgas-oorlogen, waar in volgens de nieuwste regelen der techniek totale bevolkingen van gróóte gebieden met enkele bommen dood- gegasd kunnen worden; het duidt ook op een niet al te gerust geweten, als men reden heeft te veronderstellen, dat de (vroegere) vijand zich verongelijkt weet als men reden heeftte vréézen! Ondanks het feit, dat Duitschland ontwapend is en uitbloedt in herstelbe talingen. Maar wat hier ook van zij: Wij hebben te letten op verschijnse len en feiten en daaruit onze conclusie te trekken. En dan zien we, steeds hechter aan eengesloten, Frankrijk en België er naar streven, de beide landen tot één (in oorlogstijd) ondoordringbaar gebied te maken, en dan moeten wij daaruit con- cludeeren, dat men in een toekomstigen Duitsch—Fransch-Belgischen oorlog Nederland tot gevechtsterrein dreigt te doen worden. 't Is wel heel logisch: men sluit de Oostgrenzen „herme tisch" af en zorgt voor de noodige spo ren, waarover de troepenmachten zoo spoedig mogelijk verplaatst kunnen wor den naar Nederland, dat gezien de versterking der Fransche en Belgische Oostgrenzen door Duitschland dan waarschijnlijk als invalspoort gebruikt zal worden, evenals dit in 1914 met het niet genoegzaam versterkte België het geval geweest is. In eersten aanleg, dat willen wij graag aannemen, zijn al deze waanzinnige ver- dedigings- enaanvalsmiddelen niet tegen Nederland gericht, maar wanneer er in de toekomst eenmaal een oorlogs psychose in de lucht zal misten, dan mogen wij de in België nooit geheel ge storven annexatiezucht en ook velerlei andere Belgisch-Nederlandsche tegen stelling niet veronachtzamen. Hoewel wij het volste vertrouwen heb ben in de vredelievende bedoelingen ten opzichte van Nederland, de omstandig heden kunnen er naar wórden, dat ons land van deze versterkingswoede in het zuiden de tragische, dupe wordt. En daarom: Caveant consules! Neerland lette op zijn zaak! Er is in ons land een vereeniging „De Dageraad", die zichzelf „vrijdenkersver- eeniging" noemt. In haar jongste congres heeft zij een „strijd-program" vastgesteld. Daarin komt voor: 5. Zij constateert: a. dat het kapitalisme een stelsel is, waarin geproduceerd wordt uitsluitend voor persoonlijk winstbejag, waardoor de overgroote meerderheid der men- schen uitgebuit wordt ten bate van een kleine groep, met gevolg, dat de uitge- buiten, de arbeiders, gebukt gaan onder het kapitalisme, en dat de kapi talisten, ten koste van het levensgeluk der arbeiders, leven in weelde; b. dat stoffelijke nood, zorg en el lende een belemmering zijn voor het vrije denken; c. dat het socialisme een stelsel is, waarin geen plaats is voot persoonlijk eigendom, waarin alle menschen hun aandeel zullen leveren voor instandhou ding der maatschappij en geproduceerd zal worden uitsluitend ten bate van de gemeenschap; dat in het. socialisme geen belemmeringen van materieelen aard het vrij-denken in den weg zullen staan, dat zij dus in het belang der rechtvaardigheid en in het belang van het vrij-denken, zonder daarbij stelling te nemen voor of tegen bepaalde socia listische partij den strijd zal aanbinden voor het socialisme en tegen het kapi talisme. „Het is merkwaardig!" teekent „De Vrijzinnig-Demokraat" hierbij aan: „Deze, zich vrijdenkers wanende Da- geraads-lieden, die om vrij te kunnen denken alle religieuze dogma's verre van zich werpen, spreken zich uit ten gunste van een politieke richting, die haar grond vindt in een aantal oeconomische dogma's. Vrij-denken schijnt wel heel moeilijk te zijn!" Het schenkt werkelijk eenige voldoe ning, dat zulks nu ook eens van vrij- zinnig-demokratische onverdachte zijde getuigd wordt. Inderdaad zijn de vrijdenkers de meest-onlogische en de minst-vrije „denkers" in onze samenleving. Evenals de heeren zich in het boven staande vastleggen op een aantal eko- nomische dogma's, zoo zweren zij ook op (anti-) godsdienstig terrein bij een aantal dogma,'s, welke ieder „vrij" den ken onmogelijk maken. De afkondiging Op den vierden Zondag van den Advent wordt van den kansel afgelezen de brief van het Nederlandsche Episcopaat, welke staat afgedrukt in het Directorium van Ons Bis dom blz. 89 tot 92. Bij dezen schrijven Wij voor, dat voortaan (te beginnen reeds dit jaar) na de voorle zing van dien brief zullen worden afgekon digd de sociale bepalingen, welke gelden in Ons Bisdom sedert het houden der Diocesane Synode in het jaar 1929. Wanneer de ge noemde brief is voorgelezen, voege men on middellijk er aan toe het volgende: „Bovendien brengen Wij de geloovigen van Ons Bisdom in herinnering de volgende bepa lingen voor het R. K. Vereenigingsleven, welke gelden sedert het houden der Diocesa ne Synode in het jaar 1929." A. 1. Het is en blijft onze ernstige en uit drukkelijke wensch, dat de katholieken van Ons Bisdom zich vereenigen en vereenigd blijven in katholieke organisaties; deze moe ten niet slechts zijn vereenigingen van katho lieken, maar inderdaad katholieke vereenigin gen. waarin de katholieke beginselen tot hun volle recht komen. 3. Het is een dringende eisch voor alle ziel- mede te werken aan den opbouw en het be houd eener goede maatschappelijke orde, en daarom is het hun plicht toe te treden tot de hun géëigende katholieke sociale vereeni gingen. 3. Het is een dringende eisch voor alle ziel zorgers aan de katholieke vereenigingen hun ne volle waardeering en den noodigen steun te verleenen. 4. Een goed katholiek zal nimmer beletten op welke wijze dan ook, dat zijn onderge schikten toetreden tot de hun geëigende katholieke sociale vereenigingen; bij gerezen geschillen zal de bemiddeling dezer vereeni gingen niet mogen worden afgewezen. B. de bepalineng betreffende de katholieke middenstanders, landbouwers en werkgevers. X. Het lidmaatschap van zoogenaamde neu trale vak- en standsorganisaties is aan de katholieke Middenstanders, Landbouwers en Werkgevers niet geoorloofd. 2. Zij, die lid zijn van liberale of z.g. neu trale vak- en standsorganisaties mogen niet worden toegelaten tot of deel uitmaken van onze katholieke kerk- of armbesturen of b- stuursfuncties vervullen in andere charitatie ve of zuiver godsdienstige vereenigingen. 3. Het lezen van katholieke vakbladen worde ten zeerste bevorderd. Nota 1. Het lidmaatschap van bovenge noemde niët-katholieke vereenigingen kan al leen dan worden bestendigd, wanneer deze twee voorwaarden aanwezig zijn: a. dat men slechts contribueerend lid is; b. dat het opzeggen van het lidmaatschap een belangrijke financieele schade met zich medebrengt. 2. Wie om welke reden dan ook lid is eener neutrale vak- of standsorganisatie kan in geen geval bestuurslid zijn of worden eener katholieke vereeniging. C. de bepalingen over onze katholieke vrou wen en meisjes. Onze katholieke vrouwen en meisjes hebben den strengen plicht zich te onthouden van het steunen of van het lid zijn van z.g. neu trale organisaties. t JOANNES, DOMINICUS, JOSEPH. Bisschop van Haarlem. Uit Miami, in den staat Florida, wordt gemeld, dat een ernstige ontploffing plaats vond aan boord van het pleiziervaartuig „Europa", dat ruim 150 passagiers aan boord had. De „Europa" was in volle zee, toen een der ketels explodeerde. Tot nog toe konden 144 passagiers worden gered, terwijl drie dooden werden geborgen. Talrijke personen worden nog vermist. Bij het reddingswerk speelden zich vreese- lijke tooneelen af. Een kleine stoomboot, die te hulp was gekomen, was spoedig overladen met men schen. Slechts het energieke ingrijpen van de kustwacht voorkwam, dat het ongeluk groo- tere afmetingen aannam en het aantal slachtoffers grooter werd. De „Europa", die weinig minuten na de ontploffing zonk, was één dier pleiziervaar- tuigen, wier bodem gedeeltelijk bestaat uit glasplaten, om de passagiers in de gelegen heid te stellen de prachtige koraalriffen en andere onderzeesche wonderen van de Golf van Mexico door het doorzichtige wa ter heen waar te nemen. De benoeming van Jen heer H. P. J. Bloemers verwacht Naar met zekerheid kan worden gemeld, is binnenkort te verwachten de benoeming tot burgemeester van Groningen met in gang van 1 Februari a.s. van den heer H. P. J. Bloemers, met gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der Geldersche ge meente Rheden. De heer Bloemers is in 1880 geboren. Aan vankelijk studeerde hij te Utrecht in de na tuurwetenschappen. Op het gebied dier we tenschappen heeft hij een onderzoekingsreis naar West-Indië ondernomen. Later heeft hij zich echter meer toegelegd op de kennis der gemeentelijke administratie. De heer Bloemers ls reeds meermalen burgemeester geweest. Zoo werd hij in 1905 benoemd tot burgemeester van Willemstad en in 1908 aan het hoofd der gemeente Borculo gesteld. Als burgemeester van Rhe den fungeert hij reeds sedert 1 Juni 1917. Van 1919 tot 1923 was de heer Bloemers lid van de Prov. Staten van Gelderland, waar hij als Unie-Liberaal zitting had en is voorzitter van het dagelijksch bestuur van het Ned. Instituut voor volkshuisves ting en stedenbouw. De heer Bloeeiners is officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zaterdag en in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn opnieuw te Lyon eenige hui zen ingestort. Gelukkig zijn geen menschen levens te betreuren. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar onlangs de groote ramp neeft plaats gehad, is in den afgeloopen nacht een vijf verdiepingen hoog gebouw ingestort. Op bevel van de politie was het gebouw reeds sinds eenigen tijd ontruimd. Slechts een familie, die op de tweede etage woonde, had geweigerd de woning te ontruimen. De menschen werden in hun slaap door de instorting verrast, doch als door een wonder bleven de bedden hangen aan den muur, die na de instorting van het huis was blijven staan. De onmiddellijk gerequireerde brand weer bevrijdde vier personen uit hun netelige positie. Niet ver van het terrein van de ramp is en bouwwerk, waarvan reeds twee verdiepingen waren opgetrokken, ingestort. Er zjjn geluk kig geen menschenlevens te betreuren. Tegen madame Hanau, wier proces nog niet afgeloopen is, is gisteren wederom een aanklacht ingediend wegens verduistering van verscheidene millioenen. De justitie heeft naar aanleiding daarvan huiszoekin gen doen verrichten in de bureaux en de particuliere woning van madame Hanau. Een aantal boeken en bescheiden is in beslag genomen, om door deskundigen te worden onderzocht. Bovendien werd een brandkast door het gerecht verzegeld. Een royement Het algemeen bestuur van de A. V. R. O. heeft in zijn vergadering van eergisteren zijn vertrouwen opgezegd aan Mr. J. H. van Doorne wegens diens handelingen in strijd met de belangen van de vereeniging. Men heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van het dagelijksch bestuur van de A. V. R. O. om den heer van Doorne te royeeren als lid der vereeniging. t Bestuur heeft zich in 'n resolutie uitge sproken, dat 't blad „Vrij Nederland" moet Worden geacht een blad te zijn, dat door zijn inhoud den schijn blijft wekken, een met de A. V. R. verwant orgaan te zijn en dat daardoor een gevaar voor de A. V. R. O. vormt. Met algemeene stemmen werd het beleid gevoerd door het dagelijksch bestuur en den directeur goedgekeurd. Volledig vertrouwen werd uitgesproken in alle leidende personen. Een aanbod van mr. van Doorne Mr. J. H. v. Doorne verzoekt mede te dee- len, dat hij in bovenbedoelde vergadering heeft aangeboden, de door den voorzitter van de A. V. R. O. daar tegen hem ingebrachte grieven, onder meer betreffende de samen werking A. V. R. O.V. A. R. A. en de verhouding van de A. V. R. O. tot een be paald persorgaan, te doen onderzoeken, door een onpartijdige commissie van drie leden: een lid te benoemen door het dag. bestuur, een door hemzelf en het derde door de twee gekozenen, op welk aanbod de voor zitter niet wenschte in te gaan. Dit aanbod blijft mr. v. Doorne gestand doen in de overtuiging, dat de A. V. R. O. alleen gebaat is door openbaarheid zonder aanzien van eenige persoon. Op de terugreis van Oslo, waar hij den vredesprijs in ontvangst heeft genomen, heeft Kellogg enkele dagen in Berlijn ver toefd. In een kort interview van een medewer ker van de Vossische Zei t'mg heeft hij ver klaard, een groote vereering voor Stresemann te koesteren. De volkeren van Europa zijn vreedzaam gezind. Ik ben er vast van overtuigd, dat het nooit meer tot een nieuwen oorlog zal komen. Ik denk, dat alle staten, die het Kellogg- pact hebben onderteekend, zich hieraan zul len houden. Er is echter geen staat, die zoo ver gaat in de ontwapening, als de Vereenigde Sta ten en deze bevorderen zooveel mogelijk den vrede van Europa. De gisting, welke in verscheidene landen heerscht, wordt veroorzaakt door de econo mische depressie. Deze zal voorbijgaan, waardoor een einde zal worden gemaakt aan de onzekerheid, welke in zoovele landen heerscht. UÏtlrr,; 3evvoren Mevr. Fr. Djubbels, Hatenboer 1, Roermond, schrijft o.a.: „Wij hadden een ziek kind en dat wij het in het leven mochten be houden, hebben wij altijd aan uw voeding toegeschreven." „Hiermede mijn hartelijken dank voor het succes dat ik behaalde met mijn baby uw Liga-Kinder biscuit te doen gebruiken, (een gewichtstoename van 250 a 300 gram per week) en ik kan dan ook eenieder dit artikel met warmte aanbevelen." (w. g.) W. Lemson, IJsclubstraat 29, Rotterdam Dit zijn slechts enkele der dui zenden attesten, die bij de Liga- Kindervoeding-fabriek te Bergen op Zoom voor ieder vrij ter in zage liggen. Liga Kindervoeding! Verkrijgbaar in al onze winkels of desge- wenscht thuis te bezorgen. In pakken van 2 ons 25 cent. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Kant. L. Margarethastraat 25 Let op de volgende annonces! Niet meer naar de Staten van Noord- Holland Naar Het Volk verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekoper voor een vernieuwde can- didatuur voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, hem door het federatiebe stuur van Amsterdam aangeboden, bedankt. Hiertoe heeft geleid de overweging, dat de heer Kleerekoper, als hij zijn werkzaam heden weer hervat, zijn krachten wil con- centreeren op de vervulling van het Kamer lidmaatschap en op zijn werk voor de socialistische pers, zonder verdere versnip pering van zijn krachten in andere open bare lichamen. Het 3-jarig zoontje van den heer W. J. Oosterbeek, wonende in den Weiringermeer- polder, is in kokend water gevallen en aan de brandwonden overleden. Groote ongernsthcid onder de bevolking. Te Sainte Foy 1' Argentière bij Cham- bery in het departement Isère werden, ten gevolge van een aardstorting, verscheidene huizen ernstig beschadigd. Vele huizen, die groote scheuren vertoonden, moesten wor den ontruimd. Uit nauwkeurige berekeningen is geble ken, dat de positie van den berg in korten tijd ongeveer 42 c.M. is veranderd. Van de bevolking heeft zich een groote ongerustheid meester gemaakt. Een groote politiemacht op de been. Na een reces van verscheidene weken, komt de Pruisische Landdag hedenmiddag te 1 uur voor het eerst weer bijeen. In de straten voor het Landdaggebouw is een groote politiemacht aanwezig. In verband met de te behandelen voorstellen verwacht men vanmiddag demonstraties. De commu nisten hebben ni. een voorstel ingediend, om het demonstratieverbod op te heffen en willen dit voorstel urgent laten verklaren. Ook zal de door de Duitsch-Nationalen aangekondigde motie van wantrouwen tegen Minister Severing worden ingediend, even als door de Nationaal-Socialisten. t Brug aan den Beemstcrburgwa! Tot burgemeester van Groningen zal wor den benoemd de heer H. P. J. Bloemers, thans burgemeester van Rheden. Mr. van Doorne en de A.V.R.O. Thans is definitief besloten tot oprichting van een vogeitrekstation op Texel. Op het traject RigaLibau is een per sonentrein ontspoord, doordat over een afstand van 25 meter de rails waren los geschroefd. Enkele passagiers werden ge kwetst. Te Havana zijn 40 leeraren ontslagen, daar zij de studenten tot den opstand zouden hebben aangemoedigd. Het sensationeele bericht aangaande Bel gische plannen tot het bouwen van forten tegen Duitschland gericht, wordt van be trouwbare zijde ongegrond genoemd. Tot president van Guatemala is benoemd Baudillo Palmas, vroeger minister van oorlog. Drie jeugdige bandieten (20 jaar) zijn in de Sing Sing-gevangenis op den electrischen stoel geëxecuteerd, wegens moord op een apotheker. Bij Santa Maria (Mexico) werden bij een gevecht met de federale troepen, 18 bandieten gedood en 8 gewond. ..De onrust in Spanje Verwarde berich ten Opstand in Saragossa. Het ministerie-Steeg ondervindt moeilijk heden Weinig hoopvolle beschouwingen. De Lübeck-sterfgevallen Een rapport. Barometerstand 9 uur v.m.: 759 vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.15 uur. Hoogste barometerstand 778.2 mü. te Haparanda. Laagste barometerstand 743.1 m.M. te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid oostelijke tot Zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht eenige sneeuw of regen, iets kouder. (Direct ingaande) Zitdagen: Maandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 u. v.m. tot 2 n. n.m. Donderdags van 6 u. nam. tot 8 u. n.m. en des Zaterdags van 6 u. n.m. tot 9 u. De missionarissen in veiligheid Uit Hongkong wordt gemeld, dat 600 Chineesche soldaten zijn aangekomen op het eiland Heinan, waar zich 32 Engelsche en Amerikaansche missionarissen bevonden, die door een bandietenbende waren om singeld en in ernstig gevaar verkeerden. Se dert het arriveeren der geregelde Chinee sche troepen is de toestand veel verbeterd. Alle missionarissen werden in goede con ditie aangetroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1