f 750.- f 250.- f40.- 5rten aan Tsjecho-Slotvakije, koopen Wanneer 't zoo aanstonds Kerstmis is H. FRANKEN Jr. a De strijd in China bureaux nassaulaan 49 d't nummer bestaat uit drie bladen I I DINSDAG 23 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17649 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Nog geen resultaat SCHAAKMAT Het Is heel omzichtig gezegd; het Het Moederhuis voor de St. Juliana-Congregatie Op Kapel te Heiloo 40-jarig priesterjubilé Treinontsporing Stoomgemaal bij Lemmer De docdelijke aanrijding op de Leidschevaart Drie weken hechtenis De uitbarsting van den Merapi Het aantal dooden tot 700 beperkt? Het praten over den vrede slechts Franken's Kerstbrood op Uw disch. Als 't Kerstbrood niet van Franken is, betreurt te laat gij dit gewis. N.V. ELECTR. luxe- BROOD FA B RIE K E N f De malversaties bij den Alg. Ned. Stucadoorsbond Een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief Joh. H. Been t Gemeente-archivaris van Brielle De postvluchten op Indië Waarom de trein het Leidsche station voorbijreed Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht De P. N. I.-zaak De vesting Toengkoe bestormd; 2000 dooden De Holland Society Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per "Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p.regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regef meer 15 ct, bü vooruitbet Bi) contract betangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonne's op di» blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Vjjljfl ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I ÜUUUi' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen oi beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet ol een oog bij verlies van een duim ol wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Men kan niet zeggen, dat de Kamer ^voldoende aandacht heeft geschonken jjah de zoo dringend noodige verlaging (ler vrachttarieven op de spoorwegen v°°r land- en tuinbouwproducten. Acht ten van de twee en twintig sprekers hebben zoo goed als bijna uitsluitend >p 6en verlaging aangedrongen en wat ook zonder beteekenis is, was, dat zij ehoorden tot alle politieke partijen. Bestrijding heeft de eisch tot vrach:- j'erlaging in dezen tijd van krisis, waar- 01 de waarde der producten enorm 8edaald is, waarbij dan nog komt de be - teherming elders, waardoor de afzet be moeilijkt wordt, niet gevonden. Slech's afgevaardigde meende dat de bin öehscheepvaart van verlaging nadeel ondervinden, maar dat werd direct Verlegd door de bewering, dat groenten fruit, voor den export bestemd, nooit ®er schip worde#i vervoerd. Voor den minister en in het bijzonder v°or de spoorwegen was het een slechte öa8- Toen er staatsexploitatie van d° sPoorwegen moest komen, bepleitte de re8eering dat, op grond van het niet aar. Particulieren mogen overlaten van hel vervoermonopolie, omdat de belangen *ah het economisch leven daarbij be rokken waren. Thans kwam de minister boel rustig verklaren, dat de spoorweg- Politiek bepaald werd door overwegin gen van vervoerseconomie, zonder zien ets aan te trekken van het economische teven. Be verdediging van de spoorwegpoli- "ek en van het vorderen voor het ver- *°er van „geen hooge", doch alleen "blinder lage" tarieven, zooals de regee- flhg geschreven had, was poover, om Seen sterker woord te gebruiken. Slechts oude en reeds lang weerlegde ^gumenten moesten dienst doen in het ^twoord van den minister om het ni;t Verlagen der spoorwegtarieven goed te Platen. De spoorwegen ondervinden ^herpe concurrentie van het vervoer te ^ater en per auto, zoodat slechts 15 prc- Cent van het geheele goederenvervoer Per spoor geschiedt. Dit zou nu juist een kswijs leveren voor te hooge tarieven *°u ieder denken, want daar moet het Seringe vervoer toch aan worden toege schreven. Met andere middelen kan men lijkbaar goedkooper vervoeren. Het tegendeel was het geval, want de minister gebruikte het als argument tegen verlaging. Be tuinbouw had zich de laatste jaren eborm uitgebreid ondanks het feit, dat spoorwegvrachten in 1926 verhoogd ^aren. In de eerste plaats waren de lijzen der producten toen hooger, maar "et zou al heel ongelukkig zijn als een *Qo belangrijke tak van volkswelvaart als de tuinbouw in zijn ontwikkeling 6eremd werd door de spoorwegtarieven Tot welke hulpmiddelen de spoorwe- ^eh, die in dezen natuurlijk den minister vati advies gediend hebben, hun toe juicht nemen ter verdediging van de booge vrachtkosten, bleek wel toen dn ^bister beweerde, dat de export beter °P verpakking kon bezuinigen, in plaats jSah aan te dringen op lagere tariever ^ermede werd wel heel duidelijk aan geven dat de spoorwegen niets van de gestie begrijpen. Om te kunnen ver hopen, vooral op de internationale m^rkt, moet men prima producten leve- ,en in een aan alle eischen beantwoor dde verpakking. Als men daar op zou dn bezuinigen, zouden de tuinbouw en e export zichzelf vermoorden. Het eenige argument, dat eenige Via: arde had, was, dat 25 procent veria Ijhg aan de spoorwegen anderhalf mil- d minder zou opleveren.: Het is best IJselijk, alhoewel er geen bewijs voo. Want nu er niet vervoerd wordt, ont- bhgen de spoorwegen ook veel minder I aar Minister de Geer heeft nog on- toigs gezegd, dat de overschotten van .toige jaren er zijn om krisis-uitga ver: m dekken. «Be Kamer, die met een eenstemmig- j als zelden wordt aangetroffen, ver ü^hg bepleitte, stond heel wat sterker. v e willen slechts een argument noe- mep, v Noord-Holland liggen bijna 100 j, "Hoen K.G. kool te wachten op ver- ridlngj daarvoor zouden 8000 wagons °dig zijn, maar er is geen handel. deze heeft zich verplaatst. De ctoerlandsche exporteurs, die leveren ads hun kool In Sleeswijk Holstein dat het vervoer vandaar naar Praag &d. bedraagt en van Broek op Lan- precies het dubbele. Duitsch- l." ontneemt ons door de lage vrach- onze afzetgebieden. De spoorwegen ^Pten het zelf weten, maar het vervoer v„ bog meer minderen, want reeds nu ,etV: *ahd j. voeren we dagelijks groote hoeveel- °ld, ®dep groenten per vrachtauto naar ehburg en Bremen. 6 minister kon daarom tegen den ^bflrang, die uit de Kamer op hem qQrd uitgeoefend, niet op en moest iets b- Het zoo gewenschte resultaat, de Ze§emg, dat de tarieven verlaagd ggj"611 worden, bleef helaas uit. Wti ^boven niet, dat Minister Reymer oo:t aat is geweest, maar den regel van de die, dat een veldheer al veel wint al wint hij slechts tijd,, kent hij goei. Er zal een commissie komen, die mei grooten spoed de zaak zal onderzoeken Van een op de lange baan schuiven is geen sprake, maar intusschen mist de tuinbouw toch maar het element van zekerheid, waaraan zoo dringend be hoefte bestaat. Een commissie om te adviseeren over de algemeene spoorweg- politiek zou wat anders zijn, maar deze commissie lijkt ons volmaakt overbodig. De commissie-Lovink heeft uitvoerig ge adviseerd en eenstemmig voorgesteld de tarieven direct te verlagen en waarom moet dat onderzoek nu weder herhaald.' Er zal komen een onpartijdige commis sie, alsof de commissie-Lovink door Minister Ruys de Beerenbrouck ingesteld, dat. niet is. Deze aanduiding van onpar tijdigheid maakte op de Kamer een zeer onaangenamen indruk. Intusschen is nog geen resultaat be - reikt en dit is voor land- en tuinbouw een groote teleurstelling. Indien de Kamer had kunnen bereiken, dat er nu direct tariefverlaging kwam, dan zou van die daad van de regeering een sug gestieve kracht zijn uitgegaan tot door zetten. Thans is het omgekeerde het ge val en bestaat de vrees, dat vele tuinders hun bedrijf zullen inkrimpen, met ais gevolg werkloosheid. De strijd om verlaging der vrachtta rieven op de spoorwegen zal moeten worden voortgezet, ook al mag de regee ring nu eenige weken onttrokken zijn aan den drang, die door de Kamer kar, worden uitgeoefend. Zij weet nu echter dat heel de volksvertegenwoordiging deze verlaging noodig oordeelt en wenscht, en dat is voor land- en tuin bouw het eenig resultaat van hei Kamer-debat, maar dat toch ook hoop geeft, dat de overwinning, de zoo drin gend noodige verlaging, ten slotte wel bevochten zal worden. Uit meer dan één artikel in ons blad kent men het verloop: Aangekondigd werd, dat bij de roode N.V. „De Arbeiderspers" per 1 Januari a.s. de medezeggenschap zou ingevoerd worden. De aangekondigde medezeggenschap werd hier en daar op den keper be schouwd en algemeen was men van oordeel, dat hier van echte medezeg genschap van medebeslissingsrecht geen sprake was. Deze gedachte kwam ook tot uiting in het orgaan van het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers. Toen zei het roode N. V. V.: Goed! Wanneer de door ons bij „De Arbeiderspers" in te voeren medezeg genschap dan niets hoegenaamd betee- kent, laten de drie vakcentralen dan eens met uw bestuur samen komen eer bespreking van de mogelijkheid om de medezeggenschap, welke bij „De Arbei derspers" zal worden ingevoerd, ook toe te passen in het door uw Verbond be streken deel van het Nederlandsche bedrijfsleven. Waarna het bestuur van het werkge versverbond het bestuur van het N. V. V. echter herinnerde aan zeer opmerke lijke passages in het indertijd versche nen socialisatierapport, waarin gezegd werd, dat een aanvankelijk in te voeren medezeggenschap voor de sociaal-demo- kratische leiding ten doel had, den weg te effenen tot socialisatie, tot onteige ning der productiemiddelen, tot.... het socialisme. En aangezien de werkgevers er fees telijk voor bedankten, mede te werken tot invoering van het socialisme, zagen zij in een bespreking, als waartoe hier werd uitgenoodigd, ook geen heil. Wij verwachtten, dat het N. V. V. met een fijnen zet zou antwoorden, dat het schaakspel nog voortgezet zou worden. Het bestuur van het N. V. V. heeft ons echter teleurgesteld. Het bestuur moet toegeven, dat deze o.i. op zichzelf vrij onschuldige medezeggenschap de hierboven beschre ven strekking heeft. In het vanwege het N. V. V. aan de werkgevers gerichte antwoord-schrijven staat te lezen: „Uw antwoord komt hierop neer, dat u tot eenigerlei medewerking in de door ons bedoelde richting niet bereid züt, in verband met onze verder liggende doeleinden. Aannemende, dat aan uw brief waarde moet worden toegekend in dien zin, dat uw motief niet slechts als een uitvlucht Is te beschouwen, wijzen wij u er op, das elke eisch, welke onzerzijds in de jar°n sedert ons bestaan gesteld is, en dat elke eisch, welken wij nog stellen zullen, niet slechts beoogde en beoogt, de ar beiders op een hooger levenspeil te brengen, maar ook gezien moet worden in het raam van ons algemeene streven, de arbeidersklasse nader te brengen tos haar bevrijding en dus tevens gericht is tegen de ondergeschikte plaats van den arbeider in het bedrijfsleven. In dit opzicht is er dus geen verschil tusschen onzen eisch voor medezeggen schap en eiken anderen eisch tot ver betering van de positie der arbeiders.' woord „socialisme" wordt zelfs niet uit gesproken. Maar de gevolgtrekking ts onvermijdelijk: Het is dus waar, dat het voorstel deze medezeggenschap ook elders en meer algemeen ingevoerd te krijgen een min of meer slinksche poging ge acht moet worden om te komen tot so cialisatie, tot onteigening van de pro ductiemiddelen en tot socialisme. En met deze bekentenis heeft het N. V. V. zichzelf schaakmat gezet. Welke principieele niet-socialist zal zich gewillig, wetend dat hij afgemaakt gaat worden, voor het socialistisch kar retje laten spannen? Nu is het N.V.V. over het antwoord der werkgevers erg boos: het beticht deze werkgevers van „een misleidende voor stelling van zaken" het zegt ken nende den geest van het verbond ver wacht te hebben dat het medezeggen- schapsstreven bij het verbond geen sympathie of steun zou ontmoeten, maar niettemin wel getroffen te zijn door „de onwaardige wijze van behande ling dezer zaak" en het N.V.V. be looft den strijd voort te zetten Dat is boosheidwegens tekort aan argumenten. Eerst wanneer de sociaal-demokraten openlijk verklaarden, dat deze mede zeggenschap geen socialistische bedoe ling of strekking heeft, zouden de werk gevers over invoering daarvan kunnen praten, want inderdaad: zooals het plan tot invoering van medezeggenschap bij „De Arbeiderspers" daar ligt. lost het de jarenlang gesuggereerde belofte geens zins In. Maar juist de verder liggende bedoe ling en strekking dwingen tot voorzich tigheid, tot afwijzing. En die strekking en die bedoeling mo gen de sociaal-demokraten nu eenmaal niet verloochenen. Anders is voor de volgelingen de aar digheid eraf! 't Is tegenwoordig héél lastig, leidend S.D.A.P -er te zijn! Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, heeft niet alleen een halven bunder grond geschonken voor het op te richten Moederhuls der St.'Juliana-congre- gatie, gelegen aan de Kapellaan bij het heiligdom van O. L. Vr. ter Nood in Heiloo. maar Z. D. li. zegde ook tien duizend gulden toe voor den bouw zelf. De architect, de heer H. W. Valk, B.NJV heeft geheel belangloos de architectuur van den toekomstigen bouw op zich genomen. De Zeereerw. Heer A. H. J. Sprenger, pas toor van de parochie H. Joan, de Dooper te Leimuiden heeft zijn 40-jarig priester jubilé gevierd, dat ongeveer samenvalt met zijn koperen jubilé als herder van Leimui den. Het feest werd plechtig voorbereid door de vernieuwing der H. Missie en verder Za terdag en Zondag bekroond door de feeste lijkheden ter eere van den jubilaris. Het was de wensch van den jubilaris, dat de feestelijkheden alleen kerkelijk zouden ge vierd worden, doch de vlaggen moesten toch ook buiten van feestjubel getuigen. Zaterdag (den eigelijken dag) werd een gezongen H. Mis in het met wimpels en bloe men versierde kerkgebouw opgedragen. Zondag werden predikaties gehouden over het H. Priesterschap. Voor de Hoogmis weid de jubilaris begroet met een schitterende priestercantate gecomponeerd door Dobbel steen. Het zangkoor voerde verdienstelijk de Mis „Lauda Sion" van H. Cuijpers uit. De Zeereerw. jubilaris celebreerde zelf de plechtige H. Mis, daarbij geassisteerd door de Weleerw. Paters Cyprianus en Bruno van de Orde der Capuctjnen, resp. ais diaken en sub-diaken, 's Avonds had een plechtig Lof gecelebreerd dor den jubilaris plaats. Tevens was het plechtige sluiting der H. Missie. De verschillende godsdienstige en kerke lijke corporaties hebben door een schat van bloemen en kostbare cadeaux van allerlei aard op grootsche wijze van hun eerbied, liefde en sympathie voor den Zeereerw. ju bilaris blijk gegeven. Gisteravond is op het stationemplacement te Zevenaar, vermoedelijk door verkeerden wissélstand, een gedeelte van den D-trein München—Amsterdam ontspoord Het res tauratierijtuig liep op verkeerd spoor, waar door het er achter komende rijtuig uit de rails liep en tamelijk beschadigd werd. De beide hoofdlijnen werden versperd. Het ver keer werd omgelegd over het goederen- emplacement. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Stopgezet Gistermiddag is het provinciaal stoomge maal bü Lemmer stopgezet. Dit stoomgemaal heeft, na 49 etmalen onafgebroken in wer king te zün geweest, ruim 300 millioen kub water naar zee gevoerd. Het is tot dusver nimmei zoo lang in be drijf geweest. In het voorjaar van 1928 was het 48 etmalen in werking. De waterstand is thans 10 cM. boven ZP. Voor de Haariemsche rechtbank stond ver leden week terecht de 27-jarige vrachtrijder P. M. J. te Heemstede, die op 30 Augustus, des avond omstreeks half tien met zijn mo tor op de Leidschevaart. nabü de Kwakei te Haarlem reed en aan wiens schuld het te wü'ten zou zijn, dat de üscoventer Abraham Brant werd aangereden, ten gevolge waar van deze aan een gecompliceerde schedel breuk overleed. Het O.M. had een gevangenisstraf van drie weken geëischt. De verdediger, Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, was van meening, dat verdachte door een of andere oorzaak verblind is geworden. Schuld achtte pleiter niet aanwezig en con cludeerde tot vrijspraak. De Rechtbank veroordeelde beklaagde tot 3 weken hechtenis. Aneta deelt mede, dat thans vast staat, dat de desa's Maron, Sakoh en Tegalrendoe geheel zün afgebrand. De resident verzocht om militaire hulp, welke dadelijk werd verleend: 150 militairen, onder leiding van den kapitein van den Ge- nern'en Staf Du Croo, zün naar het bedreig de gebied gezonden. Bij aankomst aldaar zün zü direct begonnen de gewonden uit de ge vaarlijke zone te brengen. De gewonden heb ben allen ernstige voet- en beenwonden, die zü bekwamen bü het loopen door den lava stroom. Onder de gewonden bevindt zich ook een Europeesche opzichter van den Vulcanologi- schen dienst. Geen groote vermeerdering van het aantal dooden verwacht. Er wordt geen groote vermeerdering boven het aanvankelük getaxeerde getaal van 700 slachtoffers verwacht, aangezien de meeste desa's die in de gevaariüke zone lig gen ontruimd zün. Het vee moest echter wor den achtergelaten. Sedert Zondagavond is weinig verande ring in den toestand gekomen. Gedurende den nacht kwamen wederom zeer onrustbarende berichten binnen om trent de bedreiging* van Sroemboeng, doch de lavastroom is ten minste acht kilometer van den grooten weg verwijderd, zoodat ge vaar voor djen weg voorshands uitgesloten geacht mag worden. De tabak en de suiker. Een on beschrijfelijke ellende. Het dagblad „De Locomotief" heeft nog de volgende berichten met betrekking tot de ramp: De ergste lavastroom werd gelocaliseerd boven Sroembong. De vrees van de bewoners van het Klatengebied en de zuidhelling voor den lavastroom is tot dusverre nog niet be waarheid. Zelfs de aschregens waren tot dus verre zoo gering, dat de tabak niet bescha digd is. Het bestuur oordeelt, dat een bedrei ging van Moentilan onmogelijk is. Djokja karta is eveneens volkomen buiten gevaar De suikerstreken en de tabakstreken ten Zui den van den Merapi zün zeer bevreesd voor de mogelijkheid dat de lavastroom de bedding van de Opak zal bereiken. Voorloopig is ech ter alleen Sroemboeng en de Westelüke hel ling van den Merapi getroffen. Hier is de aanblik van de half bedolven desa's ver- schrikkelijk. Bü het bezoek van eergisteren stootte men telkens weer op tientallen half- bedolven lijken. De militairen begroeven de dooden, waarbü telkens een vijftigtal in een gemeenschappelük graf werden begraven. Het aantal zwaargewonden, dat naar het hospitaal is vervoerd, bedraagt 46. De ellende op de Westelüke helling van den Merapi is onbeschrüfelük. Telkens moe ten nieuwe desa's ontruimd worden. Tegen het vallen van den avond trokken onafzien bare stroomen vluchtelingen in de richting van Klabak en Magelang. 75 inlanders geheel geïsoleerd Het dreigend gerommel van den Merapi houdt nog steeds aan. Blijkbaar vertoont de vulcaan meer wer king dan tot nu toe het geval was, doch het staat nu vast, dat het aantal dooden niet veel meer zal zün dan 700, aangezien alle dessa's in de gevaariüke zone door de bevolking zijn verlaten. Een legervliegtuig, dat het getroffen dis trict overvloog, ontdekte, in een kleine, ge heel geïsoleerde dessa, een groep van 75 inlanders, bü elkaar hurkend. Hedenmorgen zal een poging worden ge daan, deze ongelukkigen door middel van een parachute van levensmiddelen te voor zien. Tevens zal daarbü een brief worden gevoegd, ten einde hen nogmaals te ver zekeren, dat zü zullen worden gered, zoo spoedig dit mogelük is. Nu weer Kellogg aan het woord De voormalige Amerikaansche staatssecre taris Kellogg, die van zün verbluf in Euro pa, laatstelijk te Oslo, waar hü den Nobel prijs voor den vrede in ontvangst heeft ge nomen, in de Ver. Staten is teruggekeerd, verklaarde, dat de ontwapening te land de voornaamste factor tot verzekering van den vrede is. De geallieerde mogendheden hebben zich door verdragen verplicht, ook hunnerzüds te ontwapenen. Hij gelooft, dat men de toekomst hoopvol tegemoet kan zien en is e: van overtuigd, dat de ontwapeningscommissie over 2 jaar bijeen zal komen In Europa bestaat geen oorlogsgevaar, evenmin ais de uitslag ter verkiezingen in Duitschland de mogelijkheid voor een con flict schept. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Kantoor Lange Margarethastraat 15 Adv. Voor de Haariemsche Rechtbank stond verleden week terecht de 40-jarige H. C. de Zeeuw, te Haarlem, bezoldigd bestuurder van den Alg. Ned. Stucadoorsbond, we gens verduistering van een bedrag van minstens 700 guldep. Het tekort moet ech ter zeker 50.000 gulden beloopen. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Mobach, te Den Haag, vroeg aftrek van het voorarrest van 4 maanden. De Haariemsche Rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende, veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van één jaar, met aftrek van den tüd, die in preventieve hechtenis is doorgebracht. Hedennacht is te Brielle op ruim 71-ja- rigen leeftüd overleden Johan Been, ge meente-archivaris van Brielle. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Joh. Been, een Briellenaar van geboorte, is ruim 35 jaar gemeente-archivaris van Brielle geweest. Op 25 Maart 1920 is hy door het geheele land en in het bü zonder door het geheele historische stadje gehuldigd, ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar archivaris van Brielle was. In 1922 ontving hij, in verband met de onthulling van een monument voor Brielle, de bovengenoemde onderscheiding. Been is niet alleen archivaris geweest. Als schrijver van jongensboeken heeft hü groote vermaardheid verworven. Hü is bekend bü jong en oud in Nederland. Ook heeft hü eenige historische geschriften gepubliceerd. Uit Boedapest vertrokken Bü de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 5e retourvliegtuig, de P.HAGA, hedenmorgen om 7.05 urn- uit Boedapest is vertrokken. Aankomst op Schiphol 1 uur hedenmid dag. Het zevende postvliegtuig te Bankok. Voor Kerstmis te Batavia Het zevende postvliegtuig, de P. H.-A. E. 0. is gisteren 5.38 van Calcutta vertrokken en te 9.30 te Agrab geland. Van daar is het vliegtuig te 10.5 opgestegen en in Bangkok aangekomen om 17.15. De P. H.-A. E. O. heeft dus een vliegdag ingehaald en komt dus morgen in Batavia aan. Resultaat van het onderzoek Zaterdag heeft aan het station te Leiden een gemeenschappelük onderzoek plaats ge had naar de oorzaken van het niet tot stil stand komen van trein 1088 op Dinsdag 16 December jj. In de 1ste klasse wachtkamer, die daarvoor gereserveerd was, had het ge meenschappelük onderzoek plaats onder lei ding van den hoofdingenieur, den heer Hei liger: ook het Rükstoezicht was daarbij te genwoordig. Verschillende personen, o.a. de hoofdconducteur P. van Leun en de wagen- voerder H. Angement, beiden uit Amster dam, werden gehoord. Bü dit onderzoes bleek, dat de electrische trein uit Rotterdam was vertrokken en dat alle remmen toen goed functionneerden. Ook te Schiedam, Delft en Den Haag was de trein regelmatig tot stilstand gekomen en werkten de rem men goed. Na vertrek uit Den Haag zün waarschijnlij" de remmen van de achterste rijtuigen, toen de trein plotseling langzaam moest rijden, defect geraakt. De wag"ivoerder, die wel bemerkt had. dat niet meer alle remmen der rijtuigen meewerkten, heeft, om den trein niet in vertraging te brengen, den trein met de zelfde snelheid willen vervoeren, met het bekende getolg. Bü het onderzoek is de schuld van den wagenvervoerder vast komen te staan en ls deze buiten dienst gesteld. Overleden is de heer Joh. Been, archivaris van Brielle. Een bankbiljetten-affaire. Fa Waterloo A Sons veroordeeld. Het Tarwewetje in de Tweede Kamer. De ramp van den Merapi. Trein-ontsporing te Zevenaar. Zware mist in Engeland, 7 dooden en 29 gewonden. Vergiftiging in Tsjecho- Slowakije, 16 doo den. De strijd in China, 2000 dooden bij de be storming van de vesting Toengkoe. China en de Mogendheden. Uiteenzetting van Minister Wang. Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.18 uur. Hoogste barometerstand 771A m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 754.0 m. M. te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matigen, tüdehjk toenemende. Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlyk eenige regen, aanvankelijk zachter. Beraad gevraagd De beklaagden in de P. N. I.-zaak Gatot, Maskoen en Soepriadinata hebben beraad gevraagd. De voorlezing van de uitvoerige overwe gingen van het vonis door den Landraad te Bandoeng, duurde tot 1)4 uur. De belangstelling, zoowel binnen als buiten, de zaal van den Landraad, was buiten gewoon groot. Uit Nanking wordt gemeld, dat de re- geeringstroepen na een verbitterd gevecht, dat twee dagen heeft geduurd, de vesting Toengkoe in het Zuiden van de provincie Kiangsi hebben bestormd. Deze vesting was het hoofdkwartier der communisten. Bü de gevechten zün 2000 communisten gedord, terwül de gebouwen, waar de plaat selijke radenregeering haar zetel gevestigd had, geheel verwoest en met den grond ge lijk gemaakt zün. Vijfhonderd gevangenen werden bevrijd. De communisten vluchtten in Zuidehjk» richting en worden door bombardeervliegtui gen achterna gezet. Een uitstapje naar het Stamland De Holland Society te New York heeft in samenwerking met de Ned. Spoorwegen en de American Express Cy„ met hartelijke instem ming van verschillende Kamers van Koop handel in Nederland en van een aantal Ne derlandsche gemeentebesturen en de Neder landsche regeering voor haar leden in het komende jaar eenuitstapje naar Nederland georganiseerd. De deelnemers zullen 15 Augustus 1931 per s.s. „Statendam" van de Holland-Amerika- lün uit New York vertrekken en 24 Aug. d.a.v. te Rotterdam aankomen. Op het voor loopig plan staan bezoeken aan Den Haag met bezichtiging van het Vredespaleis, het Mauritshuis, 't Huis ten Bosch en een con cert in het Kurhaus. Daarna bezoeken aan Leiden, de Kagerplassen, het Brasemenneer, Aalsmeer en Warmond; Haarlem, Amster dam met het Rüksmuseum, de diamantshj- perü van de firma Asscher, het gemeentelyk Museum, Schiphol, het Koloniaal Museum, zoo mogelük; voorts Volendam, Edam, Mar ken, Alkmaar, Langendük en Hoorn. Van daar gaat de tocht naar Leeuwarden, de Friesche meren, Bolsward, Praneker en Marssum; ten slotte Utrecht, Zeist, Doorn en Breukelen. Het verbluf ia Nederland zal tien dagen duren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1