LEEKEPREEKEN 3000.- f 750.- f250.- f125. f50.- f40.- HEfJK FIBBE Vreemd geld - Credietbrieven - Assurantiën Mu WONINGBUREAU Voornaamste cJfiEuws wm BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17651 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Aardbeving in Argentinië 60 dooden Kerstrede van Z. TL den Paus Het vredesvraagstuk Algciiieene Juweliersvereeniging Reis van minister Deckers Met de „Witte de With" naar Napels Postvluchtdienst op Ned. Indië Jeugdherbergen en Katholieken Levering van wagons Prov. Statenverkiezingen Dreigend conflict in de Noordzeevisscherij Tragisch verdrinkingsgeval te Halfweg Misleid door den mist? De ramp van de „Merapi" Ongeveer 20.0&0 personen dakloos J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem IMSTERD. AnTHRACIET Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Brand onder een schoenenmagazijn Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing-; elke regel meer 15 ct, bö vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. OTT RF9TAAT I'fT V!CP B' A DFN AMle abontié's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een diiim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlie® van anderen rinser. 371 KERSTGEDACHTEN Twee Zondagen neemt de wereld nog altijd om het kerstfeest te vieren. On danks den roep om zakelijkheid, om in tensiever arbeid, om het benutten van tijd en machines op de meest economi sche wijze, is de gewoonte gehand haafd, dat er in het laatst van Decem ber twee volle dagen achtereen aan het Kerstfeest worden gewijd. Voor geen enkele herdenking worden, zoo noodig midden in de week, alle kantoren, fa brieken en openbare gebouwen gesloten; v°or niets trekt het drukke zakenleven zich op zulk een demonstratieve wijze terug als voor Kerstmis. Er moge dan en terecht geklaagd borden over de onchristelijke manier, daarop de geboortedag van den kleinen Christus wordt herdacht; er moge ge lammerd worden over het omzetten van °ude, vrome gebruiken, van godsdien- stige gedenkdagen in dagen van wereld- sche pret en uitgelatenheid, het kerst feest leeft nog en is voor millioe- ben nog een heilige traditie. Juist het feit, dat de moderne heiden sche wereld het kerstfeest zij het han in verminkten vorm handhaaft, is een bewijs hoe diep het christen dom eertijds zijn wortels in deze Westelijke landen geschoten heeft. Kerst mis immers is het groote feest der christenen, de geboortedag van Hem. met Wien heel het Christendom staat °f valt. De Kerk nu heeft bij de instelling van het kerstfeest haar beproefde methode gevolgd, door de heerschende mentaliteit der oudheid, door de bestaande gebrui ken en opvattingen niet te vernietigen maar op te heffen en te heiligen, door dit te gaan van het bestaande en aldus de harten der toenmalige heidenen te Winnen. Aan deze practijk is voor een groot deel het succes van het Kerstfeest te danken en de taaiheid van zijn be staan tot in onzen nieuwen heidenschen tijd toe. Vóórdat het Christendom de wereid veroverd had was het de zon, bron van aUe licht en leven, die bij de aardbewo ners in een heilige vereering stond. In deze noordelijke streken, in Engeland en Scandinavië, in Noord-Frankrijk 2elfs en te Duitschland werd het zonnevende- feest met groote plechtigheid gmerd. Ka de derde week van December komt de kortste dag en de langste nacht. Dan gaat de zon over de winterstreep heen; dan beginnen de dagen weer te lenden; ba tijden van nevel en mist komt v»eer de hoop op een nieuw ontwaken, immers bet licht is opnieuw geboren. En volgens °Ude, eerbiedwaardige gebruiken werdm groote vuren van takkenbossen aange stoken, waarom godsdienstige dansen Werden uitgevoerd om het nieuwe licht te de wereld te begroeten. Deze liefde en vereering der mensch- beid voor de zon, bron van alle licht en leven, heeft de Kerk al vroeg aangegre pen om ze te leiden in christelijke banen, baat uw eerbied voor het groote gebeu- ren in de schepping blijven. Looft God, den Schepper van het heelal, om Zijn meesterwerk, zeide zij tot de heidenen; teoft Hem, omdat Hij het stelsel der Pfaneten zoo kunstig heeft geschapen, °mdat ieder jaar na het afsterven der batuur, na het wegzinken der zon, het bcht opnieuw geboren wordt en daar- teee de voedende warmte voor de aarde teet een overvloed van vruchten. Maar aahbidt het werk van Gods handen niet; aanbidt niet het maaksel maar den blaker zelf en neemt het wonder van de tehnewende aan als het symbool van het eeUwige licht, dat in deze wereld kwam °m ons uit de duisternis van bijgeloof ®b zonde te brengen tot de klaarheid van bet ware geloof. Zóó heeft de kerk onze voorouders ge dacht tot de hooge en diepe vereering ted het Kerstfeest, onuitwischbaar in bcel de beschaafde wereld tot in onzen "jd toe. Dit wil echter niet zeggen, dat teen nu straffeloos met het Kerstfeest tehi omspringen. Met dezelfde wijsheid, daarmee de Kerk het Kerstfeest heeft tegesteld, met hetzelfde geduld waarmee het heeft ingevoerd en opgebouwd, teoeten de trouwe christenen het propa geren en in stand houden op straffe, het anders weer met heel onze Westersche beschaving in het oude hei rdom terugvalt. .Daarom zal het noodig zijn onze kerst- teling geheel naar den geest der Kerk T1 te richten. De geschiedenis leert ons, ~at het Kerstfeest eerst hoogtij ging eten, toen het christendom stevig ge- Srondvest was; toen de christen gemeen ste bloeiden; toen de laatste resten van ct heidendom waren weggevaagd en de t er, gedrenkt met het bloed der mar- aren, prachtige bloemen van mystieke heiligheid en opofferende naastenliefde egon op te leveren. Dit is een aanwij- teg voor de christenen van onzen tijd moeten niet zoozeer onze kracht °eken in het uiterlijke als wel in het innerlijke. Zeker, het is goed en heil zaam om in onze kerken en huiskamers een stal, een kribbe met een kindje te plaatsen en daarom beelden van Maria, Josef en de herders te groepeeren. Door dergelijke uiterlijkheden wordt ons ver stand weer gericht op het groote gebeu ren van den Kersttijd. Wij behoeven zelfs in puriteinsche gezindheid niet na te laten onze huizen met een kerstboom, met hulst en mist letoe te versieren om aldus onze kerst vreugde te uiten. Dat alles en meer kan bijdragen tot de Roomsche blijdschap, die het leven vermooit en veredelt. Maar toch mag dit alles niet anders zijn dan een glans, die uit een innerlijk straalt en geen vernis op doode stof gestreken. Onze echte, ware kerst vreugde moet de vrucht zijn van een diepe overtuiging en de uiting van een christelijke levenspractijk. En op deze wijze moet onze kerstvreugde principieel van die der modern heidensche ver schillen; op die wijze moeten wij de heidensche wereld van heden weer voe ren tot de echte kerstviering, zooals de Kerk die in het begin van haar loop baan aan onze voorouders heeft inge prent. Zulke ware kerstvreugde nu is onbe staanbaar wanneer wij meenen ons daarop zonder meer in den Kerstnacht van 25 December te kunnen instellen. Wanneer wij dat meenen, zal onze Kersttijd niet veel verschillen van die onzer onchristelijke omgeving en zeker geen voorbeeldige kracht voor" anderen hebben. Kersttijd is in de kerk het begin van het liturgische jaar. Vier weken lang bereidt de kerk de geloovigen op de komst van den Verlosser voor; dan viert zij juichend en jubelend het groote feit der geboorte en twee weken lang volgt het eene feest op het andere om de christenheid bij de kribbe te doen ver toeven. Dan vervolgt het kerkelijk jaar zijn loop en toont den opgroeienden Jezus als gehoorzaam kind van Zijn ouders, als nederig levend buiten het rumoer der wereld; als prediker van een verheven leer, als wonderdoener en wel doener der lijdende menschheid; als offeraar tenslotte tot redding der geval len menschheid. Alleen hij die telkens dezen kringloop van het kerkelijk jaar meeviert en zijn leven naar dat van den Verlosser in richt, alleen dus de ware christen kan de echte kerstvreugde smaken, omdat hij er de beteekenis voor zichzelf en voor heel de wereld van begrijpt en doorvoelt. Zóó een zal ook de ware pro pagandist voor het behoud van het Kerstfeest zijn. Immers, evenals de eer ste christenen zal hij tot het zout der ag.rde behooren. Zijn stichtend voor beeld, zijn leven van naastenliefde, van menschlievendheid, van verzaking aan de wereld, zal de heidenen van dezen tijd aantrekken en in bewondering zet- :en; zal hen vervullen met eerbied voor Ce verheven christelijke leer en hen brengen tot de ware kerstvreugde. Dan mogen in het Oosten van Europa dUvelsche horden optrekken om het kerstfeest te vernietigen, beoogende daarmede den genadeslag aan het chris- tencom toe te brengen; wanneer er zulks ware, overtuigde christenen mot volle levenspractijk tegenover blijven staan dan zal geen macht ter wereld in sta^t zijn ons de rijke kerstvreugde te ontnemen. Ziediar eenige gedachten, die ons in deze dt.gen moeten bezielen. Wanneer wij strafs den kerstboom weer verbran den, de dorre sparrenaalden opvegen, den kers stal en de beelden in hun don zen bergtn, laten wij dan daarmee niet onze keritstemming ook begraven. Wij moeten h«t licht, dat ons in den Kerst nacht ver^heen, brandende houden in ons binneiste en van dien gloed in christelijke naastenliefde mededeelen aan andere!Dan heeft het Kerstfeest voor ons waie, blijvende beteekenis; dan zijn wij Ker-tmisvierders in den eenig waren, in de^ christelijken zin! HOMO SAPIENS. Het N. W. van Ai'entinië is door een he vige aardbeving Steisterd. Er werden 35 menschen gedood en 70 gewond. De stad La Poma, die ongeveer loo inwoners telt, moet geheel verwoest zijn. V is een hulpexpeditie onderweg. Volgens de laatste brighten uit Buenos- Aires werden tot nu to ujt de puinhoopen van de door de aardbevig vernielde stad La Poma 60 lijken te voorshijn gebracht. Men verwacht, dat zich nog n>er lijken onder de puinhoopen bevinden. SPAARNE BA l\l K Encycliek over het huwelijk aangekondigd Men seint d.d. 24 dezer aan de Maasbode: Hedenmiddag werd het H. College en 's Pausen geestelijke en wereldlijke hof staat door den H. Vader in Kerstaudiëntie ontvangen. De nieuwe kardinaal-deken, Pignatelli di Belmonte, hield hierbij een huldigingsrede, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen op kerkelijk gebied, die in het afgeloopen jaar hebben plaats gehad, zooals de uitvaardiging van 's Pausen encyclieken over de christelijke opvoeding der jeugd en Augustinus' eeuw feest, de verschillende Eucharistische con gressen en de zalig- en heiligverklaringen van het afgeloopen jaar.. Zijne Heiligheid antwoordde hierop met een rede die meer dan een half uur duurde en die hij voor de eerste maal bij een der gelijke gelegenheid van het papier aflas, waarmede Christus' stedehouder blijkbaar te kennen wilde geven, dat hij verlangt, dat van zijn zeer belangwekkende rede, die wat haar k" rakter betreft zeer veel geleek opeen consistoriale rede, geen woord verloren zal gaan. De H. Vader behandelde daarin alle groote problemen, die op de christenwereld, volken, staten, gezin en gemeenschap van heden betrekking hebben, o.a de economi sche en financieele crisis van vele volken en het vraagstuk der werkloosheid, waarbij de H. Vader met beslistheid als zijn verlangen te kennen gaf, dat om den treurigen toe stand te lenigen, betere sociale en charita tieve maatregelen zullen worden genomen. Verder gaf de H. Vader verschillende vin gerwijzingen met betrekking tot de vraag stukken van het nationalisme, de samenle ving der verschillende volken en de nood zakelijkheid, om in vrede met elkaar samen te werken. Ook sprak hij in het kort over het ge vaar van nieuwe oorlogen. Daarna keerde Zijne Heiligheid zich tegen de anti-katholieke propaganda en proselietenmakerij die in Italië en in Rome op steeds grooter schaal gevoerd wordt en die met het verdrag van Lateranen niet in overeenstemming is te brengen. Met bewogen stem herinnerde hij daarna aan het schrikkelijk lijden en aan de ver drukkingen der christenen in Mexico, vooral echter in Rusland, met name in Siberië. De pauselijke rede bereikte echter haar hoogtepunt, toen de H. Vader een encycliek aankondigde over het christelijk huwelijk, die, zooals Zijne Heiligheid nadrukkelijk verklaarde, zeer opportuun is. Hij waar schuwde daarbij tegen gemengde huwelijken en raakte tevens de kwestie aan van het huwelijk van het Bulgaarsche koningspaar, dat hij als zoodanig en ook van juridisch standpunt besprak, zooals dat door de leidende Katholieke wereldpers reeds ge schiedde. Tegen het huwelijk van den Bulgaar- schen koning had de H. Vader, naar hij zeide, geen andere moeilijkheden gehad, dan die, welke aan gemengde huwelijken eigen zijn. De dispensatie was ook hier gegeven, ge lijk in andere gevallen van soortgelijken aard. De vereischte waarborgen aangaande de Katholieke opvoeding der kinderen waren door de koninklijke personen zelf, niet door diplomaten gegeven. Over deze gebeurtenis heeft men later een wolk van valsche berichten verspreid, berichten over transigeeren, enz. en niet alleen private personen deden dit. Men heeft gesproken van plechtige con- fessioneele vieringen, met voorbedachten rade voorbereid om aan het groot publiek allen schijn te geven van het hernieuwen, of completeeren van het huwelijk, dat reeds voltrokken was. Dit geschiedde met het onvermijdelijk gevolg, dat zeer, velen misleid werden. Vooral de eenvoudigen werden geschanda liseerd. Alleen voor de eer van God en het heil der zielen, gelijk zulks de plicht van onze apostolische bediening eischt, maken Wij van deze plechtige gelegenheid gebruik, om de waarheid der feiten in het volle licht te laten schijnen. De door den Paus aange kondigde nieuwe encycliek zal volgens den H. Vader handelen over het christelijk huwelijk, met betrekking tot de tegenwoor dige toestanden, nooden en ongeregeldheden der familie en samenleving. Productiebeperking van 50% In een druk bezochte algemeene vergade ring van de Algemeene Juweliersvereeniging, welke te Amsterdam gehouden is, is met op een na algemeene stemmen besloten over te gaan tot een productiebeperking van 50%. In de week van 4 tot 10 Januari a.s. zal niet worden gewerkt, de volgende week wel, en zoo vervolgens van week tot week. De Minister van Defensie is voornemens zich 12 Januari e.k. in te schepen aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With", welk schip onder commando staat van den luit. ter zee le klasse J. W. A. A. Heydt. De Minister zou een gedeelte van de uitreis van genoemden bodem naar Ned. Oost-Indië meemaken ten einde voor langeren tijd meer van nabij het leven aan boord van een oor logsschip gade te slaan, ook wat betreft vlagvertoon van oorlogsschepen in den vreemde. Het embarkement geschiedt op 12 Jan. te Nieuwediep. Het schip zal van 16 tot 20 Ja nuari te Lissabon verblijven, alwaar dan ook Hr. Ms. torpedoboot Banckert" op haar uit reis naar West-Indië vertoeft. De reis gaat verder via Tunis naar Napels. De Minister keert vandaar per trein naar Nederland te rug. Het vliegtuig gaat heden terug Het vliegtuig, dat de Kertmail naar Indië vervoerde, is den eersten Kerstdag te Batavia aangekomen. Teneinde de geadresseerden in de gelegen heid te stellen, nog per keerenden luchtpost op de ontvangen correspondentie te antwoor den, is, in overleg tusschen de K.L.M. en de Nederlandsche- en Indische postadministra tie het vertrek van het retourvliegtuig een dag verschoven en bepaald op heden. Besluit van het Doorluchtig Episcopaat In zijn vergadering van 17 Juni 1930 heeft, naar „St. Janski." meldt, het Doorl. Nederl. Episcopaat aan de Interdiocesane Jeugd commissie verklaard: a. dat samenwerking van onze Katholieke Jeugd-organisatie met de Nederl. Jeugdher bergcentrale niet gewenscht voorkomt; b. dat de oprichting van eigen Katholieke Jeugdherbergen voor het oogenblik niet nood zakelijk wordt geacht. De Ned. industrie niet achtergesteld Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer I. H. J. Vos, betreffende mededin ging van de Nederlandsche industrie naar de levering van wagons ten behoeve van de Nederlandsche Spoorwegen heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Bij de directie der Nederlandsche Spoor wegen bestaan geen plannen om thans tot bestelling van wagens over te gaan. Het is voorgekomen, dat bij bestelling van wagens door de Nederlandsche Spoorwegen de Nederlandsche industrie de levering slechts gedeeltelijk verkreeg, omdat zij niet in staat bleek, de totaal benoodigde hoeveel heid tijdig te leveren. Bestellingen worden om redenen van eco- nomischen aard eerst gedaan, wanneer zich de behoefte aan nieuw materiaal doet ge voelen; de leveringstermijn wordt daarbij van de eischen van het bedrijf afhankelijk gesteld Overigens leert de ervaring niet, dat dé gegunde termijnen te kort zijn. De directie stelt de Nederlandsche in dustrie steeds in de gelegenheid om mede te dingen. ife Op de groslijst van de R K Statenkies- kringorganisatie „Hoorn" komen de volgende personen voor: -C. van Baar, Purmerend, J. van Baar, Beemster, J. Bloem, Monnikendam, J. van Bockxmeer, Hoorn, J de Boer Wz.. Obdam, J. Braakman, Bovenkarspel, A. Commandeur, Spanbroek, N. Dekker, Obdam, C. P. Jong, Blokker, Th. Kolfschoten, Edam, P. Konijn, Venhuizen, H. Kuiper, Haarlem, N. Raat, Wervershoof, P. Schoutsen, Medemblik, W. Snel, Medemblik. E. Stumoel, Hoorn, A. Woestenburg, Enkhuizen en G. de Wolf, Purmerend V rijzinnig - democraten Het referendum inzake de lijst voor de а.s. verkiezingen der Provinciale Staten heeft voor Amsterdam geleid tot de volgende sa menstelling: 1. Th. M. Ketelaar. 2. E. Abrahams. 3. KI. de Vries. 4. Mr. Ada Goudsmit. 5. Dr. A. van Raalte. 6. J. J. Feninga. 7. K. Hoogland. E. Lissauer. 9. Mej. A. Tuininga. Zal de vloot niet uitvaren? Dezer dagen is reeds een en ander mede gedeeld over een geschil over het losser, der motorloggers te IJmuiden. Thans schijnt er. zoo weet de „Telegraaf" te melden, gevaar te zijn voor een ernstiger conflict in de ge heele Noordzee-treilvisscherij, waarbij de reeders van Scheveningen, Vlaardingen, Maassluis en Katwijk met een totaal van 60 tot 80 motorloggers betrokken zijn. Het be staande contract tusschen de werknemers- en werkgeversbonden is door de werknemers opgezegd, omdat zij een vast garantieloon wenschen, terwijl de Reedersvereeniging de bestaande loonregeling op langen duur wil handhaven ter voorkoming van jaarlijksche conflicten. De treilvisscherij, die van begin Januari tot einde Mei duurt, verschaft niet alleen aan enkele honderden visschers een bestaan, maar is vooral ook van beteekenis voor ettelijke honderden vischventers en aanverwante be drijven. welke hierin eveneens een broodwin ning vinden. De geheele treilvisschersvloot is hierbij betrokken en zal vermoedelijk niet uitvaren. De Reedersvereeniging heeft ver klaard, niet van haar standpunt te zullen af wijken en wacht thans het antwoord der samenwerkende bonden af. In reederskringen te Scheveningen rekent men er op dat de treilvisscherij dit voorjaar niet door zal gaan. Woensdagavond pl.m. 7 uur werden de be woners van de omgeving van het postkantoor opgeschrikt door een schreeuw en een plons in het water. Men wist niet wat er te doen was en de politie werd daarom gewaar schuwd. Deze toog aan het dreggen en met behulp van eenige mannen werd na verloop van een kwartier een manspersoon uit het water op gehaald. Geen van de omstanders herkende den dren keling. Door papieren op hem gevonden kwam men na eenigen tijd te weten, dat het een zekere L. uit Spaamwoude was. Bijzonder tragisch was het, dat een broer van den verdronkene, die in de buurt was en mede geholpen had het lijk te bergen, er geen erg in had, dat het hier zijn broer gold en hem evenmin herkende. Eerst later, toen 'men den naam van den (Tferïkëlïng had achterhaald, kreeg de hulp vaardige L. daarvan kennis. Dr. Baumann en Dr. Kuipers hebben nog getracht de levensgeesten op te wekken, ech ter zonder resultaat. Vermoedelijk is de man, misleid door den mist, per rijwiel te water gereden. Vrijdagochtend 7 uur 30 werd het vol gende gemeld: In den afgeloopen nacht deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. De massa schuifmateriaal is nog niet in beweging ge komen, aangezien de regens nog niet door komen. De indirect bedreigde streken wer den langzaam en ordelijk door de bevolking ontruimd. De gouverneur-generaal zal morgen per vliegtuig der K. N. L L. M. naar Semarang vertrekken om de getroffen streek te be zoeken. Geraamd wordt dat totaal 4000 menschen permanent en tusschen de 10 en 15 duizend personen tijdelijk dakloos zullen zijn. Woensdag heeft de Gouverneur van Mid- den-Java een vliegtocht over het door de ramp getroffen gebied gemaakt. Hij bracht tevens een bezoek aan de kampen, waarin de vluchtelingen zijn ondergebracht en waar thans 24.000 personen verblijf houden. De poging van de militairen en van het be stuur om de twee dorpen Kenting en Ken- tong, die door de lahar geheel geïsoleerd zijn, te bereiken, heeft succes gehad. Zij slaagden er in tot de dorpen door te dringen en kwa men daar tot de ontdekking, dat de De- woners nog voldoende van voedsel en drink water waren voorzien en zij zich niet be wust waren van het gevaar, waarin zij ver keerden. Niettemin werden zij over het minst ge vaarlijke deel van den laharstroom (waar de massa heet zand en modder was uitge vloeid tot een dun laagje en zoodoende was afgekoeld) naar veiliger oorden wegge voerd. Eventueele hulp Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat in verband met de ramp op Midden-Java betuigingen van deelneming en aanbod van eventueele internationale Roode Kruis-hulp werden ontvangen van de Ligue en van het Belgi sche Roode Kruis. Telegram Koningin-Moeder De Gouverneur-Generaal ontving het vol gende telegram van H.M. de Koningin- Moeder: „Ik gevoel behoefte uiting te geven aan Mijne droefheid over de ontzettende ramp, welke Midden-Java getroffen heeft. Ik ge voel innig mede met de getroffenen. EMMA." De Gouverneur-Generaal heeft dit tele gram doorgezonden aan den Gouverneur van Midden-Java te Semarang met opdracht den inhoud daarvan dadelijk te doen be kend maken bij de bevolking. De Gouverneur-Generaal heeft H. M. de Koningin-Moeder als volgt geantwoord: Eerbiedig dank •roor Uwer Majesteits ge voelvolle deelneming in de door de uitbar sting van den Merapi veroorzaakte diepe ellende. Ik heb den inhoud van Haar tele gram aanstonds aan de getroffen bevolking doen bekend maken." Minister Deckers naar Napels. (blz. 1, 1ste blad) Dreigend conflict in de Noordzeevisscherij. (blz. 1, lste blad) De Algemeene Juweliersvereeniging te Amsterdam heeft besloten tot een productie beperking van 50%. (blz. 1, lste blad) De uitbarsting van de Merapi. Ongeveer 20.000 personen dakloos. (blz. 1, lste blad) Aardbeving in Argentinië 60 dooden. (blz. 1, lste blad) Kerstrede van Z. H. den Paus. Het vre desvraagstuk. Encycliek over het christe lijk huwelijk aangekondigd. (blz. 1, lste blad) Overleden is mr. W. van Weideren baron Kengers, buitengewoon gezant in Turkije. (blz. 1, 2de blad) Stalhelra en Pruisische Landdag Ont binding? (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 760 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten worden opgestoken om 4.20 en overmorgen om 421 uur brandstoffen bestelle men a a a a aan een vertrouwd adres f\m A, |Vl. Groote Houtstraat 187 Tel. 12504 Ook te Amsterdam, Bussum, Hilversum, Leiden Te Amsterdam ontdekten gisterenmiddag bewoners van een perceel aan de St. Antho- nisbreestraat, dat rook hun woning binnen drong. De brandweer werd gealarmeerd en btj haar aankomst bleek, dat de rook afkomstig was van het belendende perceel St. Antho- nisbreestraat 61, waarin gevestigd is de schoenenwinkel van de N.V. Schoenenmaga zijn .Rembrandt", eigenaars de heeren Monasch. Uit den kelder, waarin op stellin gen een groote voorraad schoenen stond opgeslagen, drong rook den winkel binnen en toen de brandweer in den kelder wilde afdalen, bleek deze geheel te vuldtezijnmet een dichten verstikenden rook, zoodat men slechts met behulp van een gasmasker men gebruikte maar weer het oude model met de slang en de blaasbalg in den kelder kon komen. De rook belette elk uitzicht en vuur viel er aanvankelijk niet te ontdekken. Niette min werd een stevige straal gericht op de stellingen met schoenwerk, waar de hitte vandaan kwam. Groote rookwolken drongen naar buiten, den winkel in en cok door de insnijding tusschen perceel 61 en het be lendende huis. Hardnekkig bleef men water op de smeulende brandende massa werpen, hardnekkig bleef de rook naar buiten wolken. Af en toe daalde een brand wacht met hookmasker in den kelder af en eindelijk tegen half zes, werden de rook wolken iets minder dik en ontdekte de afge daalde brandwacht in den achtersten hoek van den kelder een laaiende vuurkolom, die nu echter spoedig sissend bezweek onder den stevigen straal, die erop gericht werd. Hier mede was het blusschingswerk echter niet ten einde. Op verschillende plaatsen in den kelder en tusschen de muren moest het vuur onschadelijk gemaakt worden en pas tegen zeven uur konden de laatste wagens inrukken. Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdbrandmeester Hartdorf, die zelf met het nieuw model gasmasker, ook even een kijkje in den kelder kwam nemen. Ook de commissaris van de sectie, de heer Harrebomee, was ter plaatse aan wezig. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand vernemen wü, dat in den kelder altijd een electrisch kacheltje stond te branden om het opgeslagen schoenwerk te beschermen tegen vocht. Waarschijnlijk ls door hitte-uitstraling van het kacheltje een der doozen, of stellingen in brand geraakt. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1