Th. G. C. Hooij L I G fl 13000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- OUDEJAARSAVOND DRANKEN DE GRATIS VERRASSINGEN FA. BUREAUXNA8SAULAAN 48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 29 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17652 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE ANTICHRIST ONZER DAGEN Woch. DON QUICHOTTE ALBARDA Kleine Houtstraat 57 Atjehstr. 24 (Noord) Esscbilderstraat 10 Telef. 13676 - 12033 Fijne Citroen-jenever f 1.95 11. Zoete Voorburg 11.95 fl. Prima Advocaat 11.55 11. Prima Punch f 1.45 11. Bisschop wijn 10.70 11. en hooger 'n eerste klas glas. dus van H O O IJ De Tribune De werkloosheid in Haarlem Comité tot bestrijding van de gevolgen Nieuwjaarsreceptie bij Z. D. H. Mgr. J. D, J, Aengenent Frankrijk en de crisis Verklaring van den minister van financiën De gestoorde bruiloft in Algiers N.V. Broodfabriek H. FRANKEN Jr. Een Moederhuis voor de Juliaantjes Duitschland's geheime leger Een artikel van het .Journal" Hevige koude in Polen Voornaamste cNieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Communistische wraakneming Steen in een consulaat geworpen Het Staatsgebouw van Noord- Tacota verwoest Generaal Almeida Lima t Jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN» TIES, 1—4 regels 60 ct p.* plaatsing; elke regel meer 15 ct. b|j vooruitbet B|j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooaen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een band. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Veronachtzaming, ontheiliging en hei- densche verwording van het Kerstfeest kennen wij al lang. Een groot deel der menschheid door leeft de Kerstdagen in platte onver schilligheid; voor deze zijn alleen maar de twee vrije dagen en een op Kerstdag gebruikelijk fuifje van belang. Anderen interesseeren zich heviger ▼oor het Kerstfeest, maar uitsluitend om de dancing- en cabaret-genoegens, wel ke juist in den „stillen, heiligen nacht" zoo pikant aandoen. De meesten zullen 't wel zoo duivelsch niet bedoelen, maar 't is niettemin een feit, dat zij door hun Kerstuitspattingen een zeker vermaak vinden in den hoon, het Kerstekind voor hen al dan niet legendarisch aangedaan, dat zij er van genieten in den christeiijk-heilig- sten aller nachten het schandelijk-wuf te heidendom uit de tijden van Nero te doen triompheeren. Zelfs een blad als de „N. Rott. Crt." is het blijkbaar te machtig geworden: „Ik geloof," zoo schreef een zijner redacteuren dezer dagen, „dat we het Kerstfeest niet goed meer begrijpen, en ook niet meer met waardige ingetogen heid vieren. Kerstmis.... het feest der Belofte de belofte van zonneschijn en lente, le ven, liefde, vreugde en vredemaar dan lezen we in de krant van aeroclie- mle, wat een prachtig woord is voor een schunnig bedrijf.... dan worden de si garen geëtaleerd met imitatie-hulst en de kaas mét Spaansche pepers en het banket met sparregroen en maretak ken.... dan concentreert zich de menschheid twee dagen l^ng op lekke ren leeftocht.krentenbrood en kreeft, oesters en oliebollen, wildbraad en ka viaar. Nee, we verstaan het Kerstfeest niet meer. We ver-eten het. Als we de zegepraal der Liefde zoe ken, vinden we Duitsche ganzen, Fran- sche paté, en Britsche plumcakes en we hebben den mond te vol om méé te zin gen „Vrede op aarde", en dat is maar goed ook, want de wereld viert de ge boorte van haren Zaligmaker, die haar liefde leerde, terwijl zij bezig is gifgas sen te bereiden om in een toekomstigen frisch-fröhlichen Krieg de burgerbevol kingen en gros et en detail te vermoor den. De blijde boodschapdie doen we nög bij den wijnhandelaar en den poelier.en verder danst ebn deel van 't Christendom door den Heiligen Nacht, met malle hoedjes op en lange neu zen.... en buiten staat een kleumige Heilsoldaat b|i z'n ijzeren potje.... „Voor het Kerstfeest der armsten". Dat is eindelijk iets ontroerends, iets onbaat zuchtigs in de steedsche Kerst-razermj. Mij is dit opschrift liever, dan het in blanke reuzel gecalligrapheerde: „Vroo- l|jk Kerstfeest" op een ham." 't Is zeer zeker een schandelijk gedoe, het Kerstfeest te vieren in uitsluitend Lucullisch, wuft en zondig genot, maar wij willen aannemen, dat verreweg de meeste dezer misdragingen voortkomen uit onverschilligheid voor het geeste lijke, uit gebrek aan kennis en besef, en Vooral uit menschelijke zwakheid, uit den hedendaagschen drang naar genot, hoe pikanter hoe liever. Sinds eenige jaren wordt het Kerst feest echter niet alleen veronachtzaamd, ontheiligd en diabolisch verheidenscht in bacchanaliën-met-toebehooren sinds eenige jaren is ook openlijk de strijd tegen het Kerstfeest aangebon den, en hier manifesteert zich de ware boosheid. Voorheen was ons deze helsche strijd alleen maar uit Sovjet-Rusland bekend (waar men natuurlijk ook thans weer met alle mogelijke middelen gepoogd Leeft, de christelijke viering van het Kerstfeest onmogelijk te maken, o.a. door te verordenen, dat overal onafge broken moest worden doorgearbeid). Ook ten aanzien van de Kerstfeest- bestrijdlng zijn de Sovjets echter niet tevreden met dwingelandij en dictatuur b» eigen land. Ook naar buiten blijkt dit jaar het commando uitgegeven te zijn „Weg met bet Kerstfeest!" En met de welbekende cadaver-ge- boorzaamheid gaf „De Tribune", het orgaan der Nederlandsehe communisten, °P den vooravond van Kerstmis onder bezen titel een hoofdartikel, zóó luguber en zóó schandelijk, als we nog nooit in bit smerige blad hebben aangetroffen. Van katholieke zijde werden natuur- blk terstond felle protesten gehoord, bmar sterker zal het spreken tot de ^assa, dat ook de liberale „Avondpost" haar aanleiding van dit schandelijk brtlkel sprak van „Heiligschennis" en bet zelfs wel haast zeide te betreuren, bat tegen de individuen, die voor zooiets verantwoordelijk zijn, geen strafrechte- btke vervolging kan worden ingesteld; bet blad schreef: „In de Tweede Kamer is onlangs een debat gevoerd over de vraag, of belee- diging van den godsdienst en godslas tering strafbaar moeten en kunnen wor den gesteld. De Minister van Justitie heeft de be zwaren daartegen in het licht gesteld. Begrijpelijk. In de „Tribune", het orgaan der Ne derlandsehe communisten, komt thans, aan den vooravond van het Kerstfeest, een artikel voor. zoo diep-beleedigend voor den godsdienst en voor de gods- dienstigen, zóó vol van den felsten laster en de schandelijkste heiligschennis, dat we haast het ontbreken van strafbepa lingen zouden gaan betreuren. „Weg met het Kerstfeest!" staat er boven. De titel zegt reeds genoeg: ook in dit opzicht poogt het Hollandsche filiaal van Moskou zijn Russische lastgevers te evenaren, ja zelfs te overtreffen. Wij hebben er even aan gedacht, iets uit dit weerzinwekkende geschrijf over te ne men, al was het alleen maar om te doen zien, met welke lieden men te doen heeft. Maar wij achten het papier van ons blad er toch te goed voor. En wij willen op Kerstmorgen onze lezers niet met zulke citaten kwetsen. Laat ons daarom alléén den slotzin van het artikel overschrijven: „Leve de stem van het kanon. Het kanon der proletarische revolutie". Welsprekend Ziedaar de kerstgroet der bols jewieken: „Leve het kanon!" Kanon gebulder, geaccompagneerd door de schandelijkste heiligschennis. Dat is communisme. Het „Vrede op aarde" kennen deze deerniswekkende menschen niet." Maar niet alleen in Nederland, oek elders is het commando van Sovjet- Rusland vernomen en heeft men ge tracht, daaraan te gehoorzamen. In den Dom te Bremen verstoorden enkele opgeschoten jongens een Kerst godsdienstoefening met revolutionnair geschreeuw; in Pasing, in Beieren, ont ving de pastoor der katholieke kerk een dreigbrief, waarin hem werd medege deeld, dat hij tijdens de Nachtmis van den kansel zou worden neergeschoten, en al dan niet om deze bedreiging ten uitvoer te brengen trachtten eenige communisten de kerk binnen te dringen; in Finow (in de Uckermark boven Berlijn) werd tijdens de plech tigheden 's avonds voor Kerstmis een der kerkramen verbrijzeld door een steen, welke een vrouw ernstig ver wondde Zoo maakt Moskou school! Ook hier komt een zeker systeem aan het licht. De antichrist onzer dagen het Russische bolsjewisme heeft zich tot infernale taak gesteld, het christendom van den aardbodem te doen verdwijnen, en daarom moet allereerst en allerfelst de strijd aangebonden worden tegen het feest der geboorte van den Goddelijken Zaligmaker, het feest, dat de geloovige massa het sterkst boeit en, op histori sche gronden, ook het sterkst doet ge- looven, het vurigst doet bidden. Hier is de antichrist in volle actie. Laten wij niet aleen dezen uit de hel opgedoemden antichrist bestrijden met alle kracht, die in ons is en die wij in anderen kunnen wekken laten wij ook het gesmade Kerstekind eerherstel bieden. Albarda heeft in zijn Kerstrede ver klaard, dat het oogenblik, waarop hij in de Kamer de bekende verklaring om trent de houding der S. D. A. P. ingeval van mobilisatie aflegde, het gelukkigste oogenblik van zijn leven geweest is. En hij dankte de heele partij, dat zij hem daartoe in staat gesteld had. Zoo'n oratorische vuurpijl ging na tuurlijk glanzend op! Toch heeft de slimme Albarda zijn bij voorbaat dankbaar gehoor ook nu weer knollen voor citroenen verkocht; hij zeide o.a.: „Het is mogelijk, dat ondanks onze actie de oorlog uitbreekt. De Socialis tische Arbeiders-Internationale en het Internationaal Verbond van Vakver- eenigingen hebben zich beraamd over onze houding in dit geval. De regee ringen eischen bij mobilisatie blinde gehoorzaamheid. Doch hij, die achter zich ziet, naar de vreeselijke jaren 1914—1918, zal zeggen, wanneer een regeering weer den euvelen moed zal hebben, een oorlog te ontketenen: „£r is slechts één middel: de dappere on gehoorzaamheid Dat is aardig gevonden en het klinkt nü al bijna klassiek: „dappere onge hoorzaamheid"! Als men een en ander echter gped leest, vraagt men zich af: tegen wie richt de heer Albarda zich eigenlijk? „De regeeringen" eischen bij mobili satie blinde gehoorzaamheid; dat betee- kent dus alle regeeringen. En met „een regeering", die misschien eens den euvelen moed zal hebben, een oorlog te „ontketenen", kan toch zeker niet deze of een volgende Nederlandsehe regeering bedoeld zijn. Dat heeft Albarda indertijd zelf toe gegeven. Hij frg" dus alleen maar willen zeg gen, dat de S. D. A. P., wanneer een vreemde natie op Nederlandsch gebied een oorlog met een derde natie zal komen uitvechten, geen hand zal uitsteken om te trachten, dit groot ste aller onheilen te voorkomen en ..manpen, tobw» «a JsiMerep, WINKELS aan den overweldiger zullen prijs geven. Hoe dit te rijmen valt met de verkla ring, dat ook de S. D. A. P. prijs stelt op een voortleven van ons onafhankelijk nationaal bestaan, moet de heer Albarda zelf maar uitmaken. Overigens zijn zijne woorden echter niets dan Don Quichotterie. Wat niet wegneemt, dat Albarda zich een gruwe lijk gevaarlijk spel veroorlooft. Heeft Albarda zich wel eens afge vraagd, hoe hij in de ure des gevaars zal kunnen bezweren de geesten, die hij zelf heeft opgeroepen? Het dagblad van de Communistische Partij Holland, sectie der communistische interna tionale, heeft het nuttig geoordeeld op den vooravond van het Kerstfeest een beschou wing over dit aan ieder christen zoo dierbaar gebeuren te publiceeren. De taal, die genoemd dagblad hierbü ge bruikt, is zóó liederlijk, de beleedigingen den Christus aangedaan z|jn zóó walgelijk en dermate weerzinwekkend, dat het mij ten eenenmale onmogelijk is ook maar één woord er van hier weer te geven. Het zij voldoende ten deze te vermelden, hetgeen het liberale dagblad „De Avondpost" naar aanleiding van dit afs"huwelijk geschrijf o.m. opmerkt. „In „De Tribune", het orgaan van de Ne derlandsehe communisten, komt thans, aan den vooravond van het Kerstfeest een arti kel voor, zóó diep beleeligend voor den godsdienst en voor de godsdienstigen, zóó vol van den felsten laster en de schandelijk ste heiligschennis, dat we haast het ontbre ken van strafbepalingen zouden gaan betreu ren W|j hebben er even aan gedacht iets uit dit weerzinwekkende geschrijf over te nemen, al was het alleen maar om te doen zien met welke lieden men te doen heeft. Maar wij achten het papier van ons blad er toch te goed voor." Waarom te dezer plaatse aandacht gewijd aan het satanisch geluid van de bende god- deloozen, die, in machtelooze woede, uiting hebben gegeven aan hun ingekankerden haat tegen het feest van Christus' geboorte, wel wetende, dat, zoolang het geloovige volk blijft luisteren naar het evangelie van de liefde, het geen ooren heeft voor het door Loenatscharsky gepredikte evangelie van den haat? Daar zijn verschillende redenen voor. Allereerst om hierdoor nog eens duidelijk aan te toonen, hoe dringend noodzakelijk het is te achten, dat de Regeering eindelijk maat regelen neemt tegen dusdanig godslasterend geschrijf en hoe broodnoodig het is te achten, dat een einde komt aan de zonderlinge toe stand, dat de juffrouw die haar buurdame heeft uitgescholden, bestraft kan worden, doch dat de gewetenlooze scribent, die op de meest weei'zinwekkende wijze de gevoelens van het geloovig volk beleedigt en die zich niet ontziet met modder te gooien naar den persoon van den Christus vrijuit gaat en straffeloos z|)n schandelijk bedrijf kan voort zetten. Op de tweede plaats om nog eens scherp de aandacht te vestigen op het feit, hoe een onhoudbare en onduldbare toestand het is, dat een blad, hetwelk opzettelijk en met voorbedachten rade vrijwel lederen dag het geloovige volk in zijne meest teere en heilig ste gevoelens kwetst, niet alleen mede wordt gesteund door en onderhouden, zij het dan slechts voor een'klein gedeelte, met het geld van de gemeentelijke overheid, doordat deze overheid op het blad is geabonneerd en de abonnementsgelden er voor betaalt, doch te vens door deze zelfde overheid ter lezing wordt neergelegd In de voor een ieder toe gankelijke leeszaal Aldus handelende, werkt de overheid in directen zin mede aan het verspreiden van godslasteringen, zóó ergerniswekkend en ver schrikkelijk als wel nog zelden in een Ne derlandsch dagblad zullen zijn geuit. Het bestaan en het blijven voortbestaan van dezen toestand is een aanfluiting voor het gezag en wil de gemeentelijke overheid aanspraak op haar prestige tegenover het geloovig volk blijven maken, dan zal zij met den meest bekwamen spoed hebben te zorgen, dat het orgaan „De Tribune" onmiddellijk uit de gemeentelijke leeszaal wordt verwij derd. Een overheid, die zichzelf respecteert, mag geen oogenblik langer dulden, dat een orgaan, dat zich dermate aan dulvelsche godslaste ringen te buiten is gegaan, in een door haar beheerd lokaal ter lezing nederligt. Duldt de overheid dit toch, dan verzaakt zij haar plicht en geeft zij ergernis aan het geloovige volk. Hoe wil de overheid op eerbied en vertrou wen aanspraak blijven maken, wanneer haar ten allen tijde kan worden tegengeworpen: „Wat hebt Gü gedaan? Hebt Gij niet de er gerlijkste en verschrikkelijkste godslasterlijke uitingen in uw lokalen geduld? Hebt Gij het niet bestaan om met het be lastinggeld, dat GU van ons eischte, ver te geven aan Naden, die onze hei ligste gevoelens ten diepste hebben gekwetst? Hoe kimt Gij het verantwoorden, dat terwijl in de Schoolwetten des lands wordt voorge schreven, dat de kinderen moeten worden opgeleid tot Christelijke deugden, daarnaast in Uw opleidings- en ontwikkelingslokalen uitingen van de meest schrikbarende anti christelijke ondeugd ter lezing zijn neerge legd? Meent Gij werkelijk, dat Gij de plichten van het gezag, door God gesteld, op be hoorlijke wijze hebt vervuld, wanneer Gij niet schroomt. God zelf in Uw lokalen op de infaamste wijze te laten belasteren?" Het wil mij voorkomen, dat het geloovige volk recht heeft niet alleen te verzoeken, te vragen, doch om te eischen, dat In de mede met zijn geld onderhouden gemeentelokalen de duivelsche uitingen van gewetenlooze scribenten niet meer aanwezig zullen zijn. De overheid is ten slotte niet almachtig: niet alles, wat zij doet is welgedaan; wat in zich slecht is, kan door Overheids daad niet goed worden. Wanneer de Overheid haar plicht verzaakt en godslasteringen in haar lokalen tolereert, dan heeft het volk het recht, zoo al niet den plicht om met klem te verlangen, dat dit schandaal ten spoedigste een einde neemt. Reeds lang genoeg is ten deze geduld be oefend; dat de walgingwekkende platen, door „De Tribune" uit het Russische blad „De Goddelooze" overgenomen, in de leeszaal door de meerderheid van den gemeenteraad zijn geduld, is voldoende. Thans is de maat vol. De Maasbode oppert naar aanleiding van de afschuwelijke publicatie van „De Tribune" de vraag, of er misschien ook reden zou be staan tót openlijke en gezamenlijke actie van eerherstel. Een schoone en prijzenswaardige gedachte. Doch nog beter en doeltreffender zou het m.i. zijn, wanneer het geloovige volk te dezer gelegenheid de Overheid eens duidelijk en krachtig gaf te verstaan, dat zij in deze niet langer werkeloos mag blijven toezien en dat zij tot plicht heeft aan iedere medewerking harerzijds tot verspreiding en tot het doen kennis nemen van afschuwelijkheden als be doeld onverwijld een einde te maken, wil zij niet, dat het geloovige volk zijn vertrouwen in haar macht en hare bereidwilligheid tot het handhaven van de eere Gods verliest. Mr. Dr, F. A. BIJVOET. Zaterdag J.l. heeft te Haarlem een vergade ring plaats gehad, waarvan het resultaat is, dat zich een Comité heeft gevormd ter be strijding van de gevolgen der werkloosheid hier ter stede. Binnenkort zal dit Comité nadere mede- deelingen doen omtrent z|jn samenstelling en de door hen te nemen maatregelen. Op Nieuwjaarsdag zal Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem receptie houden van 12 tot 1 uur voor de leeken en voor de religieusen (zusters en broeders) en van 1 tot 2 uur voor de eerw. heeren gees telijken. De minister van financiën verklaarde aan de journalisten, dat het tot voor enkele maanden scheen, dat Frankrijk veilig was voor de gevolgen van de crisis, die in de wereld heerscht. Daar echter andere naties hun inkoopen beperken, worden de Frfansche export- industrieën getroffen. Herinnerende aan de talrijke kapitalen, welke in Frankrijk ondergebracht worden, vroeg de minister, waarom men zich dan in Frankrijk aan moeheid en ontmoediging zou overgeven. Hij eischt van iederen Franschman, dat hij zich als plicht zou opleggen, geen ver ontrustende berichten te verspreiden. De minister besloot met te zeggen, dat Frankrijk met het binnenkort voteeren van koloniale leeningen en van het plan van de economische toerusting van het land, nieuwe redenen voor bedrijvigheid zal vin den. De regeering zal waakzaam zijn, de rol van arbiter weten te spelen en tot grootere bedrijvigheid weten te prikkelen. 30 personen bedolven De ernstige instorting in Algiers, waarbij een bruiioftgezelschap onder het puin werd bedolven, ontwikkelt zich tot een catastro phe. Hoewel men tot nu toe nog niet weet, hoe veel slachtoffers onder de puinhoopen liggen, schijnt het toch vast te staan, dat meer dan 30 personen werden bedolven. Tot Zondagavond laat werden 7 lijken ge borgen. Tijdens het opruimingswerk had een twee de aardverschuiving plaats, waardoor de red ders bijna werden bedolven. Gelukkig kondigde de aardverschuiving zich door gerommel aan, zoodat de oprui- mings-ploegen zich in veiligheid konden stellen. Als een der eersten werd de bruidegom be vrijd, die slechts licht gewond bleek te zün Eenige uren later een 17-jarig vreeseiijk verminkt meisje, dat later de bruid bleek te zün. Uit het eerste onderzoek is gebleken dat de bewoners van de wijk schuldig zijn aan het veroorzaken van de instorting, daar zij sinds jaren den berg hebben uitgegraven, waardoor een grot Is ontstaan. voor de inzendsters der uitknipsels over de Liga-Kindervoeding worden dezer dagen afgeleverd. Moeders, zorgt er voor, dat Uw kinderen U later dankbaar kun nen zijn voor hun ge zonde, vroolijke jeugd. LIGA- Kindervoeding is wetenschappelijk sa mengesteld. Het bevat alle voedingsstoffen voor uw kleine, in de ag£ juiste verhouding. LIGA- Kindervoeding is in al onze winkels verkrijgbaar. U kunt het ook thuis laten bezorgen. 25 ct. p. pak van 2 ons. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Kantoor: Lange Margarethastraat 25 Adv. De Katholieken van Haarlem hebben na tuurlijk reeds gehoord van de bouwplannen voor een Moederhuis voor de Juliaantjes. Het z|j mij veroorloofd ook de hulp der Haarlemsche Katholieken voor deze groote onderneming in te roepen. De Juliaantjes op de eerste plaats waren overgelukkig met dit plan en vooral met het mooie begin door den vorstelijken steun van Mgr. Aengenent. Zij zien in hare verbeelding al een mooi kloostertje vlak bij het heiligdom van O. L. Vr. ter Nood. Het is zeker een groote en moeilijke onderneming, want wij mogen den bouw niet aanvangen vóór dat het bouwkapitaal aan wezig is. De Zusters zelf hebben alleen inkomsten voor haar onderhoud. In Haarlem wordt daar goed voor gezorgd door den RK. Vrou wenbond. Maar van overleggen is geen sprake. Daar de Zusters nu al eenige jaren ook in Haarlem haar zeker zeer gewaardeerde hulp aan de huisgezinnen verleenen, meen ik ook een beroep te mogen doen op Haarlems Katholieken, zooals ik het in Den Haag ge daan heb. Giften en gaven, groote en kleine, worden daarom gaarne ingewacht door ondergetee- kende en kunnen ook bij de Zusters m Haarlem afgegeven worden. Ik hoop daarvan geregeld verslag te doen in dit blad, ten minste als de Redactie mij dezelfde vrijheid wil verleenen, die de Resi dentiebode mij hier heeft toegezegd. Moge het oude jaar zich haasten om nog wat te doen en moge vooral het nieuwe jaar de uitvoering der plannen mogelijk maken. Den Haag, St. Jan Ev. 1930, Da Costastr. 44, Giro 88072. J. JORNA S.J., Pastoor, Bisschoppelijk bestuurder der St. Juliana-congregatie. Naschrift der Redactie Wij hopen, dat de Zeereerw. heer J. Joma uit Haarlem en wijde omgeving veel financieelen ?teun zal ontvangen. Zijn verslag zullen wij gaarne in onze courant opnemen. Onder den titel „Het geheime leger van Duitschland" begint het „Journal" een serie artikelen over vermoedelijke geheime bewa pening In Duitschland. Volgens het blad hebben de jongste gebeurtenissen in Duitschland opnieuw de beteekenis getoond, welke in Duitschland verschillende politieke vereenigingen hebben, welker werkelijk doel geheime militaire oefening is. De bijzondere correspondent van het blad is er in geslaagd zich in de betrokken krin gen te overtuigen. Met betrekking tot het verbod van de film „In het Westen niets nieuws" een verbod, dat slechts het gevolg is van het optreden der nationaal-socialisten zegt de correspondent, dat de Duitsche regeering voor de ontruiming van het Rijnland niet zoo naar rechts zou hebben gekeken. Stahl- helm en Nationaal-Socialisten vormen thans een macht, welke men niet weerstaan kan. De politiek van een geheim herstel van net leger heeft reeds succes gehad en is reeds een voldongen feit. De organisatie van „iet geheime leger is volgens dezelfde beginselen geschied als van het Pruisische leger in de jaren 1807—1813. De correspondent beschrijft dan de ge beurtenissen van honderd jaar geleden en gaat dan over tot het Verdrag van Versail les, waarbij Duitschland door zijn 100.000 man in de onmogelijkheid zou verkeeren het experiment van 1807 te herhalen. Door de ingestelde militaire organisatie en door het scheppen van geheime organisaties is Duitschland er toch nog in geslaagd een machtig leger bijeen te brengen. Het doel, dat nagestreefd wordt, is hetzelfde als hon derd jaar geleden. Volgens den correspon dent berust de organisatie in hoofdzaak bij Stahlhelm en nationaal-socialisten. Sinds Zondag heerscht over geheel Polen een koudegolf. Terwijl de thermometer in Warschau Zondag daalde tot 18 gr. onder nul, bereikte de koude in het gebied van Wilna reeds 30 Zeven meisjes te 's-Hertogenbosch ont voerd? fblz. 1, 2de blad) Een commissie van onderzoek ingesteld, naar aanleiding van de beschuldigingen te gen den heer Vogt. (blz. 1. 1ste blad) De ramp van den Merapi. De steunactie. (blz. 2, 2de blad) Lord Melchett, een bekend Britsch groot industrieel en politicus, is overleden. (blz. 2, 2de blad) De opstandige beweging in Turkije baart bezorgdheid. fblz. 2, 2de blad) Maarschalk Joffrc is ernstig ziek. (blz. 2, 2de Mach Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.21 uur. Hoogste barometerstand 768.7 mJM. te Weenen. Laagste barometerstand 733.0 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Krachtige tot stormachti- gen, later afnemende, Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. Toen hedenmorgen het personeel van het consulaat van Joegoslavië te Amsterdam het kantoor betrad, bleek het, dat een der ruiten was vernield. In het kantoor vond men een rood pakje, dat langs den ongebruikelijken weg door het vensterruit naar binnen was gekomen. Het pakje bevatte een gewonen straatklinker, ge wikkeld in een rooden lap, waarop eenige woorden, vermeldende, dat het pakje als een wraakneming was bedoeld, waren geschil derd. In het pakje bevond zich verder een brief, waarin werd medegedeeld, dat een ruit was stukgegooid, in verband met het feit, dat in Joegoslavië een communist was terechtgesteld en een Grieksche communist werd gevangen gehouden. De politie werd onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld en de steen met toebehooren is door haar in beslag geno men. Wanneer de steen naar binnen is gewor pen, is nog niet bekend, daar het kantoor sinds Zaterdagmiddag was gesloten. Alle officieele gegevens verloren Een hevige brand, ..aarvan de oorzaak niet kon worden vastgesteld, heeft bet staatsgebouw van Noord-Tacota verwoest, waarbij alle officieele gegevens van het staatsdepartement verloren zijn gegaan. Vol gens betrouwbare ramingen zou de finaa- cieele schade ongeveer 600.000 dollars be dragen, terwijl het verlies der officieele gegevens niet te herstellen is. Het vuur brak uit in de bovenverdieping van .het gebouw van oude structuur en ver spreidde zich zeer snel, ondanks de krach tige pogingen van de brandweer. Het gebouw was slechts vier verdiepingen hoog en brandde geheel af. De zaken van Noord-Tacota zijn, ten gevolge van den brand, geheel in de war. De gouverneur, George Shafer, heeft on middellijk een conferentie der staatsleiders bijeen geroepen, om een plan van actie uit te werken. De bekende Portugeesche geleerde, gene raal Almeida Lima, is op 71-jarigen leeftijd overleden. Naar het „HbL" verneemt, is de toestand van jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman, president van den Hoogen Raad, zeer ern stig geweest, doch hij is thans weer vooniit- «aande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1