Th. G. G. Hooij 13000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- OUDEJAARSAVOND DRANKEN Rapp Beleefd verzoek Harteloos albarda-vandervelde FA. De laatste dagen van het jaar H. FRANKEN Jr. - BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 30 DECEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17653 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEYAL Belgische socialisten tegen eenzijdige ontwapening Hef leger grooter dan vóór 1914 De brand in de Barteljorisstraat Verdachte vrijgesproken De ramp van den Merapi Totale schade: f 250.000 a f 350.000 Nieuwe compagnie hospitaal soldaten Vorstelijke verloving De heerschende werkloosheid Proclamatie van den burgemeester van Haarlem De Poolsche terreur in Opper-Silezie Regeeringsonderzoek Brutale straatroof te Mainz Bestrijding van de werkloosheid in de Ver. Staten De toestand van Joffre Het einde nadert Het conflict in het Zeevisscherijbedrijf De stand van zaken Mgr. Pacificus Bos O. M. Cap. ort commissie-Rutgers Op verschillende belangrijke punten geen eenstemmigheid bereikt Kleine Houtstraat 57 Atjehstr. 24 (Noord) Esschilderstraat (0 Teief. 13676 - 12033 Fijne Citroen-Jenever f 1.95 fl. Zoete Voorburg f 1.95 fl. Prima Advocaat f 1.55 fl. Prima Punch f 1.45 fl. Bisschopwijn f0.70 fl. en hooger 'n eerste klas glas dus van HOOIJ wordt Franken niet vergeten door hen, die nog van 't vorig jaar, zijn keur van lekkers weten Z'n appelbollen, z'n beignets, croutons en kalfsvleesch- broodjes verlichten, ook dit Oude Jaar, de laatste zware loodjes. N.V. BROODFABRIEKEN De verkoop van Van der Laan's perceelen in de Barteljorisstraat Wie ze aangekocht heeft VAN ONZE RECHTBANK Inbreuk op het octrooirecht Op de jacht gestruikeld Zijn zoon getroffen Nieuwe luchtverbinding De instortingsramp te Algiers Het opruimingswerk Het Fransche leger Voornaamste cXieuws 0 J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht aan onze week-abonné's, om het abonnementsgeld op MAANDAG, uiterlijk Dinsdag aan de bezorgers te willen betalen, aange zien zij verplicht zijn op tijd af te rekenen. Wij rekenen daarom op Uwe medewerking. Administr. N. H. Courant Chineesche roovers in actie Schip vergaan? Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bi) een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bil verlies van een duim ol wiisvinner bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n anderen ringer. De burgemeester van Lonneker stierf en werd begraven. En het communistisch raadslid Krom mendijk was bij de ter-aarde-bestelling tegenwoordig. Deze daad van doodgewone piëteit heeft hem scherpe critiek bezorgd: het kwam niet te pas, dat een com munist bij de begrafenis van een bour- Seois aanwezig was, zoo beduidde hem een zekere „Arcor 47" in „De Tribune" De zondaar reageerde daarop door aan „De Tribune" een schrijven te zen den, waarin hij zijn daad verklaarde uit «zuiver menschelijk gevoel". Ook de afd. Glanerbrug van de C. P. K. bemoeide zich met het geval: de af deeling nam een motie aan, waarin de meening werd uitgesproken, „dat as houding van p.g. Krommendijk als com- m-rist niet was te verdedigen"; mrenwel was der afdeeling gebleken, dat hier van eerbetoon geen sprake geweest Vas en dat er slechts uit menschelijkc overwegingen was gehandeld dies BPrak de afdeeling er zich voor uit „aü- öog" het volle vertrouwen te stellen in P-g. Krommendijk. „De Tribune" is van die goedpraterij echter heelemaal niet gediend; de redactie zal nu eens precies zeggen, ^aar 't op staat: „Arcor was volkomen in zijn recht kritiek te oefenen op een zijns inzien- foute politieke handeling van een communistisch gemeenteraadslid. Zonder twijfel heeft p.g. Kr. in deze zaak verkeerd gehandeld. Ook bij den dood van onze klasse-tegenstander? mogen we niet de arbeiders in verwar ring brengen door een soort eenheids front te vormen met de bourgeoisie. Het „zuiver menschelijk gevoel" van een klassebewust revolutionnair arbei der moet hem dit doen inzien. Tusschen ons „zuiver menschelijk gevoel" en dat van de bourgeoisie is hu eenmaal verschil." Zoo wordt dus gedecreteerd, dat de «raat sterker moet zijn dan de dood! Het is e—1 misdaad, zijn „zuiver men schelijk gevoel" te laten spreken, 't Is harteloos^ En we gruwen bij dé gedachte, wat er ^el omgaan moet in de vergiftigde. SWarte zielen van zulke hartelooze «Slenschen". Men weet, dat de Belgische regeering hie In een ware verdedigingswoede den ^laamschen grond voor den aanvaller 2°o onneembaar mogelijk wil trachten k maken, zwaar-militairistische plan- öen koestert. Öe Nederlandsche sociaal-demokrati- Sche pers was er echter als de kippen o'j °m te geuren met de Belgische partij- kenooten, die aan dien waanzin natuur lijk niet mee zouden doen. En inderdaad schijnt er in België in r°ode kringen (evenals trouwens in ai*dere kringen) eenig verzet zich te °Pcnbaren tegen een dergelijke oorlogs toerusting. I^ij hebben er echter terstond op go- ^tozen, dat dit verzet van geen beteeke- zal zijn en dat de socialistische •topstukken er wel anders over denken ook wel anders handelen zullen. Thans is blijkens een bericht In dit "lad niemand minder dan de Belgische f°ciaiistische partijleider ons gelijk °toen geven: ih een interview heeft hij verklaard ^Sen eenzijdige ontwapening te zijn, en en alleen in te kunnen stemmen met jtotwapening, indien die gelijktijdig en toternationaal geschiedt. Daar dit laatste voorloopig niet het ®eval is, zal Vandervelde dus dapper ee mllitairiseeren. ^Ün collega Albarda ten spijt. 6 De socialistische „Populaire" publiceert Verklaring van den Belgischen leider k0 sce-alisten Van der Velde over de ding van zijn partij Jegens de Belgische stoeten voor het leger, a, !J verklaart, dat hij, toen hij na enkele fcSrJhen afwezig te zijn geweest, terug- v°nd een geheel veranderde mentaliteit ZWet Disctsme, de uitslag van de verkie- toezf1? in Duitschland en de onder militair *tobh gehouden verkiezingen in Polen, 6traain -tot gev°lg gehad, dat de man-in-de- henk °e. rneenhig heeft gekregen, dat bin- UitKr°!;t ln Europa een nieuwe oorlog zal De rf'1' even plotseling als in 1914. een_.. ^elSlsche arbeiderspartij is tegen een •been ontwapening, doch vóór een algc- ge]e..sn onder controle uitgevoerde, een misschien het eenige land, dat het !,rooter leger dan vóór 1914 heeft, doch VeJnscht geen militaire hegemonie. VerEa,,®r verklaarde hij, dat het verdrag van biöe iies de mogelijkheid van een herzle- «i zich draagt. Vrijdag 19 en Maandag 22 dezer stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de 37-jarige koopman H. B. te Haarlem. Verdachte was tan laste gelegd, dat hij in den nacht van 24 op 25 December opzette lijk brand heeft gesticht in het perceel Barteljorisstraat 30, toebehoorende aan G. A. Broekman, in welk perceel gevestigd was eeii meubileeringszaak, genaamd „Han delshuis Het Centrum" van de N. V. „Aurum", van welke vennootschap ver dachte directeur was en in welk perceel een groote voorraad meubelen aanwezig was, door alstoen teneinde opzettelijk brand te stichten in dit perceel vuur in aanraking te brengen met aldaar aanwezige licht brand bare voorwerpen, om alzoo opzettelijk brand te veroorzaken in dat perceel, terwijl ten gevolge van die opzettelijke brandstich ting gemeen gevaar te duchten was voor dat perceel en de daarin aanwezige goede ren en de belendende perceelen met de daarin aanwezige goederen, toebehoorende aan verschillende personen. De officier van justitie achtte wel niet inductief het bewijs geleverd, doch deductief kon men afleiden, dat verdachte schuldig was, weshalve hij twee en een half jaar gevangenisstraf eischte. De verdediger, mr. Ten Bokke, pleitte vrijspraak. Heden deed de Haarlemsche rechtbank uitspraak in de zaak tegen verdachte. Zij vond het wettig overtuigend bewijs niet aanwezig en sprak verdaente dus vrij. De totale schade van de ramp van den Merapi wordt geraamd op 250.000, inclusief een niet al te lange voeding der vluchtelin gen. Indien de steunverleenlng langer noodig zal zijn, dan kan een en ander geraamd wor den op 350.000. Het aantal permanente dakloozen zal zooveel mogelijk moeten ge- transmigeerd, hetzij naar de Lampongs. hetzij naar het Besoskische (het volk is ge wend aan tabakscultuur), aangezien het onwaarschijnlijk is, dat men hun in het berggebied nog een redelijk bestaan moge lijk zal kunnen maken. De gouverneur-generaal bezocht Zaterdag de vluchtelingenkampen te Moentilan, Tegalsari en Salam, waar 10.000 menschen door de Intendance worden gevoed. Hu arriveerde Zondagmorgen 8 uur 30 op het terrein van Tidar, waar hij, vergezeld van den vulcanoloog dr. Neumann, van Padang, opsteeg in een militair vliegtuig, nadat hij van voorlichting was gediend door de heeren Oppennoorth en Neumann, van Padang. De vliegtocht duurde drie kwartier en bood een uitstekend overzicht van den Merapi, waar van de top zichtbaar was en het verwoeste gebied. De G.-G. was diep onder den indruk van de aangerichte verwoestingen. Het gezelschap begat zich vervolgens naar Sroembceng, van waar men zich met taxi's naar den driesprong Sroemboeng-Maro- Ngablak begaf. Van dit punt reed men te paard naar Maron. De paarden werden bu het begin van den lahar achtergelaten, waarna men circa twee kilometer zeer voor zichtig het Iahargebied is binnengedrongen. De gouverneur-generaal werd naar een punt in het Blongkeng-ravijn geleid, waai geelvlekkerige lahar zichtbaar was, waar schijnlijk zwavelhoudend, welke een sissend en kokend geluid, als van een stoomketel, voortbracht, als ruischend water. De gou verneur-generaal sprak, na een algeheel overzicht van het terrein te hebben gekre gen, zijn medegevoelen uit, alsmede'zijn be wondering voor den arbeid, verricht door de militairen en het civiele bestuur. Het terrein blijft nog gesloten vooi tourisme. De berg werkt nog voortdurend. Het bovendeel van den berg is geheel van vorm veranderd. Van af den top loopt de lahar in een driehoek omlaag naar het Blongkeng- ravijn. De lahar blijft voortvloeien, doch levert geen gevaar op, daar alles is ont ruimd. Een treurig verschijnsel is, dat de militai ren, die voorzien zijn van politioneele be voegdheid, reeds verscheiden dieven pak ten, die, gebruik makend van de afwezig heid van de dessabewoners, de verlaten woningen trachtten te plunderen. Het bestuur staat de bevolking alleen terugkeer naar de dessa's toe met schrifte lijke toestemming van den vulcanoloog dr Neumann, van Padang. Deze blijft ter p'.aatse, terwijl de andere vulcanologen heden naar hun standplaatsen terugkeeren. Vorming van een gas-compagnie Er bestaan ernstige plannen om te komen tot oprichting van een vijfde compagnie hos pitaalsoldaten, die meer speciaal opleiding zullen ontvangen in het behandelen van gas- zieken. Deze compagnie zou worden ondergebracht in de Damlusoicazerne, te Utrecht, waar. be halve de 1ste en 2de compagnie hospitaalsol daten, ook de militaire gasschool ligt. De „Daily Mail" meldt uit Madrid, dat de koning en koningin van Spanje nun goed keuring hebben gehecht aan de verloving van den kroonprins met zyn nicht prinses E'-peranza. De verloving zal binnenkort worden be kend gemaakt. De prinses is 18 jaar en een dochter van Don Carlos de Bourbon Cicile en prinses Louise d'Orleans. In verband hiermede wordt nog gemeld, dat de Spaansche kroonprins nagenoeg ge heel is genezen van de ziekte, waaraan hy bijna sinds zyn geboorte lijdende is geweest. De Burgemeester van Haarlem, in aan merking nemende de heerschende werk loosheid, spoort de ingezetenen aan: 1. Slechts in gevallen van uiterste nood zaak personeel te ontslaan. 2. Door bij vervroeging werkzaamheden te laten uitvoeren, die anders tot het voor jaar of den zomer zouden worden uitgesteld, personeel ln dienst te houden en zoo moge lijk meer personen te werk te stellen. 3. De voorkeur te geven aan goederen van Nederlandsch fabrikaat en, zoo eenigs- zins mogelijk, de leverantie op te dragen aan Haarlemsche firma's. Deze proclamatie, welke hedenmorgen aan het stadhuis werd aangeplakt, trok buiten gewoon veel belangstelling. Sedert Zondag vertoeft de Poolsche Minis ter van Binnenlandsche Zaken in gezelschap van enkele autoriteiten uit de Wojwodeschap in Opper-Silezië en speciaal ln die streken, waar gedurende de jongste Poolsche verkie zingen daden van terreur tegen de in hoofdzaak Duitsche minderheden hebben plaats gevonden. De Minister laat zich niet alleen cjoor de plaatselijke autoriteiten, maar ook door de slachtoffers zelf of door tot de minderheden behoorende persoonen, die scha de hebben geleden, inlichten. Beambten van 90.000 Mark ontroofd Hedenochtend te ruim 9 uur heeft te Mainz in de nabijheid van het gebouw van de Rijks bank in de Bartelitzerstrasze een brutale straatroof plaats gehad. Twee beambten van de Mainzer Volks bank hadden op de Rijksbank voor het doen van uitbetalingen een bedrag van 90.000 Mark gehaald. Voor het Gerechtsgebouw sprongen uit een personenauto, die geruimen tjjd voor de Rijksbank had gestaan, en die vermoedelijk is gestolen, twee met revolvers gewapende mannen en beroofden de beide be ambten bliksemsnel van hun acteiasschen met al het geld, dat zij zoo juist van de Rijksbank hadden gehaald. Toen zich in de nabijheid bevindende voorbijgangers toesprongen, loste een der roovers eenige schoten. De roovers zijn in de richting van Frankfurt ontkomen, doch zij worden door verschillende auto's achter volgd. Ontwerpen voor publieke en semi-publieke werken, bestemd ter bestrijding van ae werkloosheid en een uitgave van ongeveer 800.000 dollars vorderende, zijn zoo ver voor bereid, dat zij, naar kolonel Arthur Woods, voorzitter van de commissie voor de wers- loosheidsbestrijding, mededeelt, binnen eeni ge weken kunnen worden aangevangen. De raming is gebaseerd op berichten uit alle deelen van het land. In voorbereiding zün thans ontwerpen, die een uitgave zullen vor deren van twee milliard dollar. Tegelijkertijd heeft senator Vandenbcrg aan president Hoover een nieuw plan voor gelegd voor steunverleenlng aan de werkloo- ze oorlogsveteranen. In het laatste medisch bulletin inzake den toestand van Maarschalk Joffre, die sedert 24 uur in doodstrijd verkeert, wordt er ln het bijzonder op gewezen, dat in tegenstel ling met andersluidende geruchten, geen tweede operatief ingrijpen noodzakelijk is gebleken. De toestand van den patiënt is buitengewoon ernstig en zijn krachten zijn erg verminderd. De laatste dagen lieten zich talrijke offi- cieele personen en buitenlandsche diploma ten in het bezoekersboek inschrijven, hetwelk ln de voorkamer van Joffre's woning is neer gelegd. De toegang tot de ziekenkamer is den bezoekers verboden. Slechts enkele zeer Intieme vrienden van den Maarschalk mogen binnentreden. Zal hij er boven op komen? Maandagavond werd het einde van maar schalk Joffre verwacht. Opnieuw is echter in den laten avond een verbetering in den toe stand ingetreden. Tegen alle verwachting opende maarschalk Joffre tegen 10.uur de oogen en was weer "olkomen bij bewustzijn. Tegen kwart voor elf w *d medegedeeld, dat de patiënt een glas water had gedron ken. Vervolgens wisselde hij eenige woorden met de artsen en nam eenig voedsel tot zich Daarna viel hij in een lichten slaap. Na mid dernacht verlieten de artsen het ziekbed. Zij deelden mede, dat de patiënt waarschijnlijk den nacht zou doorkomen. Hedenmorgen vroeg zijn zij teruggekeerd. De toestand hedenmorgen. Een hedenmorgen 8 uur uitgegeven bul letin vermeldt, dat generaal Joffre een kalmen nacht heeft doorgebracht. Hij is niet in den doodsslaap terug gevallen en heeft eenig voedsel tot zich genomen. Ook heeft hij eenige woorden gesproken. De ademhaling is echter nog ongeregeld en de toestand blijft ernstig. Na de opzegging van 't collectief contract- 1930 door de samenwerkende organisa'ics in het zeevisscherijbedrijf heeft de loon- commissie, ingesteld door het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherjj, eenige besprekingen gehad met de vertegenwoordigers der vak bonden. De organisaties hebben hunne verlangens ten opzichte van de verschillende loonrege lingen ingediend, welke door de looncom- missie onaannemelijk zijn verklaard De onderhandelingen duren evenwel voort; de organisaties hebben hunne verlangens gewijzigd, de looncommissie heeft een voor stel ingediend. Ingevolge het door de algemeene vergade ring der Reedersvereeniging genomen be sluit, mogen geen schepen vooor de win- tervisscherij worden klaargemaakt, voordat een nieuw contract met de vakbonden is af gesloten. Er wordt dus niet op en aan de schepen welke de haringvisscherij hebben geëindigd, gewerkt. Bemanningen worden niet aange nomen, doch er is geen sprake van ontslag van in dienst zijnd personeel, zoolang met de organisaties wordt onderhandeld. Naar de „N. R. Crt." verneemt, vergaderen vandaag de Scheveningsche vlsschers. Woensdag heeft een bespreking plaats tusschen de looncommissie en de vertegen woordigers' der samenwerkende organisaties. Z. D. H. Mgr. Pacificus Bos O. M. Capzal 6 Maart a.s. te Genua scheep gaan, om met het stoomschip „Prins der Nederlanden" de terugreis naar Borneo te aanvaarden. P. Fulgentius, die eenigen tijd met verlof hier te lande verbleef, zal Mgr. vergezellen. Vijf minderheidsnota's toegevoegd Bij Kon. Besl. van 2 Juli werd een Staats commissie ingesteld, aan welke werd opge dragen a. te overwegen, of in de Lager-Onderwljs- wet-1920 wijzigingen behoorden te worden aangebracht, waardoor met volkomen eer biediging van het beginsel der financieeie gelijkstelling tegenover de openbare kassen van het openbaar en bijzonder onderwijs, ge lijk dit is neergelegd ln art. 195 der Grond wet, en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs aan dat be ginsel een minder kostbare toepassing zou worden gegeven; niet noodzakelijke beperkingen der vrijheid van het onderwijs zouden worden weggeno men; en in het algemeen bezwaren, welke bij de toepassing van de Lager Or.derwljswet-1920 zijn aan het licht getreden, zouden worden opgeheven: b. indien deze vraag bevestigend zou wor den beantwoord, haar voorstellen te belicha men in ontwerpen van wet en, zoo noodig, van algemeene maatregelen vah bestuur. In de commissie werden 12 ledsn benoemd, waarvan zeven tot de rechter- en vijf tot de linkerzijde behoorden. Tot voorzitter werd prof. mr. V. H. Rutgers (a.r.), tot onder voorzitter de heer Th. M. Ketelaar (v.d.) aan gewezen. Na vier en een half jaar is de commissie thans met haar werk gereedgekomen. Giste ren werd het rapport aan de Koningin door de leden geteekend. Behalve de bovengenoemde zijn lit de heeren mr. T. A. van Dijken (a.r.). A. H. Gerhard (s.d.), prof. mr. dr. J. van der Grinten (r.k.). mr H. W. J. M. de Jong (r.k.) dr. W. W. van der Meulen (v.b.), Ed. Polak (s.d.), jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (cJi.), H. W. Tilanus (e.h.) mej J. Westerman (v.b.) en mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen (r.k.). Naar de „Telegraaf" verneemt, zyn de leden op verschillende belangrijke punten niet tot eenstemmigheid kunnen komen en zijn dientengevolge niet minder dan vijf minderheidsnota's aan het rapport toege voegd. Het rapport wordt nu aan de Koningin toegezonden met den wensch, dat het Haar moge behagen het rapport met de bijlagen te doen openbaar maken en algemeen verkrijg baar te stellen. Binnen korten tijd ls derhalve de open baarmaking van bedoeld apport met de bij lagen tegemoet te zien. WINKELS ELECTRISCHE LUXE Haarlem, Heemstede, Bloemendaal Kantoor: Lange Margarethastr. 15 Adv. Naar wij vernemen, zijn de perceelen van de N.V. A. v. d. Laan en Co.'s Modemaga zijnen aangekocht door de N.V. Wed. Oosten en Zoon, thans gevestigd Anegang 24. Van der Laan's Modemagazijnen zullen overgeplaatst worden naar perceel Kruis straat 5. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond eenigen tijd geleden terecht zekere W. A. v. D., wien ten laste gelegd werd, dat hij op zettelijk Inbreuk had gehaakt op het octrooi recht van een ander. Verdachte woonde te Amsterdam en heeft een reinigingstoestel voor bier- en andere vloeistofleidingen geconstrueerd, dat het zelfde werkte als een door den caféhouder L. Th. te Amsterdam, geoctrooieerd toe stel. De Officier van Justitie achtte het wette lijk overtuigend bewijs aanwezig. Hij wilde echter geen gevangenisstraf eischen, mits verdachte zou staken met 't reinigen van vloeistofleidingen met het toe stel. Dat verd. het toestel heeft kunnen namaken niettegenstaande hij het toestel slechts eventjes heeft kunnen zien, is een bewijs van groot vernuft. De eisch luidde daarom 200 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. De Haarlemsche Rechtbank achtte, dat dit feit niet strafbaar was gesteld in de wet en ontsloeg verdachte van alle rechtsvervolging. Te Zeeland by Uden waren gisterenmiddag de heer N. Mandes met zyn broer en zyn 15-jarigen zoon Marinus op jacht onder deze gemeente. N. M. struikelde, het schot van het geweer ging af en trof den jongen in de zyde, onder het hert, met het gevolg, dat de knaap byna onmiddellijk overleed. De ver slagenheid is groot. Voor postvervoer De Amerikaansche en Canadeesche lucht- limen zullen gezameniyk in Februari een luchtverbinding openen tusschen St. Paul en Minnapolls naar Winnipeg in Canada. De nieuwe luchtverbinding, die bestemd is voor postvervoer, zal de Ver. Staten ongeveer 220.752 dollars Kosten. Van de plaats van de instortingsramp in Algiers zyn nog steeds geen bijzonderheden ontvangen. Het staat evenwel vast, dat een groot aantal lijken nog onder de puinhoo- pen bedolven ligt. Daar plan. 100.000 M3. aarde zyn te verwerken, zal het nog eenigen tyd duren, voordat men de lyken zal heb ben gevonden. 300 soldaten en inlanders zyn met het opruimingswerk bezig. Het opruimingswerk kan slechts zeer voorzichtig geschieden, daar men nieuwe aardverschuivingen vreest. Ge lukkig heeft de regen opgehouden, waardoor het opruimingswerk iets sneller kan geschie den. Maarschalk Pétaln opperbevelhebber Maarschalk Pétain is benoemd tot opper bevelhebber van het Fransche leger. De verdachte van de brandstichting op Kerstavond 1S29 te Haarlem door de Haar lemsche rechtbank vrijgesproken. (blz. 1, lste blad» Rapport der Staatscommissie-Rutgers thans door de leden geteekend. Geen een stemmigheid bereikt. (blz. 1, lste blad) Het dreigende conflict in de Noordzee- visscherij. (blz. 1, lste blad) Vorming van een gascompagnie bij de hospitaalsoldaten. (blz. 1, lste blad) Regeeringsonderzoek inzake de terreur >n Opper-Silezië. (blz. 1, lste blad) Maarschalk Joffre nog steeds in dood strijd. (blz. 1, lste blad) De schade, door de Merapiuitbarsting ver oorzaakt. (blz. 1, lste blad) Ontwapeningsrede van Lord CeciL (blz. 1, 3de blad) De reactie in Turkije. Gouverneur ont slagen. (blz. 1, 3de blad) FeUe hotelbrand te Ontario. (blz. 1, 3de blad) De strijd tHSschen loten- en aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt duurt voort. (blz. 2, 3de blad) Vergadering van de Eerste Kamer. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v. m.: 754. StüstancL OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.22 uur. Hoogste barometerstand 759.8 mAL te Clermont. Laagste barometerstand 734.2 nM, te Thorshavn. Verwachting: Meest krachtige, Zuid-Oos telijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tydelyk regen, iets zach ter. Zü laten een trein ontsporen, waardoor veie dooden te betreuren zijn Chineesche roovers hebben op een brug van den spoorweg TsjintsjanTsjaoyang de rails verwyderd. waardoor zij een trein tot ontsporing brachten. De trein, die fn voüe vaart over de brug zou rijden, stortte m de rivier, die 25 meter diep ligt. Het aantal dooden is groot. Tot nu toe konden slecnts 40 gewonden worden geborgen. De locomotief van den trein vloog in brand. Het vuur sloeg op een deel van den trein over. De roovers hebben zich meester ge maakt van een groot deel van de vraent. Voordat de politie op de plaats der ramo was, waren de bandieten gevlucht. 24 personen verdronken Men vreest, dat het stoomschip „Toref jeU" tydens den storm in den nacht van Zaterdag op Zondag ter hoogte van Egersund is ver gaan. Er zyn hier wrakstukken aangespoeld, die zonder twyfel van de TorefjeU afkomstig zyn. Het schip had een bemanning van 24 kop pen, die waarschijnlijk allen zyn verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1