Restanten KREYMBORG NIEUWJAARSKLANKEN UIT EUROPA Joffre, de sterke! Spaansche ministerraad Staat van beleg in Smyrna Revolutionnaire beweging op Cuba Gemengde Buitenlandsche Berichten Pijnlijke nalatenschap Instorting in Goudmijn Radiorede van Rijksweerminister Groener De rebellen in Birma Ernstige gasverstikking in België Nieuwjaarsnacht te Berlijn KORT NIEUWS FAILLISSEMENTEN tegen zeer verminderde prijzen. 6.®° 95' 3> 49" 95* 2.so 39® 39® 1" l.os Haarlem, Gr. Markt 1-7 VRAGENBUS UIT DEN OMTREK HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE Orgelmuziek SANT^^pt 1930 was volgens Briining een 7,waar jaar. In verband met het einde des jaars heeft rijkskanselier dr. Brüning een boodschap ge richt tot de bevolking. Hij zeide daarin o.a. dat mlllioenenDuitschers de verzuchting zul len slaken: Gelukkig dat het om is. Want 1930 is voor Duitschland een zwaar jaar ge weest, waarin millioenen werkloos zijn gewor den en verscheidene Duitsche staten en ge meenten in financieele en economische moei lijkheden zijn geraakt. Slechts met een blik op de toekomst en door eendrachtige samenwerking tusschen alle burgers zal men de huidige moeilijkheden te boven kunnen komen. President Hindenburg heeft aan dr. Brü ning, in verband met de jaarwisseling een telegram gezonden, waarin hij hem geluk- wenscht en hem een succesvollen arbeid toe- wenscht. De Duitsche rijksminister van aultenland- sche zaken, dr. Curtius heeft aan de Oost- Pruisische provincies een Nieuwjaarstelegram gezonden, waarin hij plechtig verzekert, dat de eerste zorg van de rijksregeering de Duit sche Oostelijke Provincies en hun nood geldt. De minister spreekt de hoop uit, dat in het nieuwe jaar voor Oost-Pruisen verlichting en verbetering van den toestand mogen in treden. Hugenberg over „Gouden Zondag" der laatste jaren. Ook de partijleider der Duitsch-nationalen, dr. Hugenberg heeft een oproep gepubliceerd, waarin hij het Duitsche volk een goed nieuw jaar wenscht. Dan volgt een terugblik: Gouden Zondag 1929: Stemming over het „Volksbegehren". De groote meerderheid der stemmers ver werpt het Youngplan. De groote meerderheid der stemgerechtigden neemt echter aan de stemming niet deel. Hun onverschilligheid is in strijd met de grondwet. De regeering der groote coalitie zet, in weerwil van het resul taat der stemming het plan door. Gouden Zondag 1930: Nog nooit zijn zulke slechte zaken gemaakt. De straten zijn zwart van de menschen, maar de winkels zijn leeg. Werkloosheid is het kenteeken van dezen tijd. Zooals de 14de September heeft bewezen, beginnen nieuwe, tot dusver niet-politieke groepen van het Duitsche volk in te zien, dat Youngplan en Erfüllungs-politiek zijn ellende en het marxisme zijn verderf zijn. Maar de z.g. regeering der burgerlijken moet het marxisme de beschermende hand bieden; art. 48 en andere dergelijke constitutioneele kunsten worden te baat genomen, om den tegen het marxisme gerichten loop der dingen te remmen. Gouden Zondag 1931: Wat zal intusschen het Duitsche volk voor eigen redding hebben tot stand gebracht? Hitler is strijdlustig De „Völkische Beobachter" publiceert een nieuwjaarsoproep van Hitier aan de natio- naal-socialisten onder het opschrift: „Een nieuw jaar van strijd begint". In den oproep wordt gezegd: „Heden, bij het begin van het nieuwe jaar, doe ik voor de eerste maal op u een beroep om trouw achter mij te gaan staan. Ik verlang van u niets onwettigs. Ik eisch niets dat uw ge weten in strijd brengt met de wet. Ik verlang echter dat gij mij op den weg, die de wet veroorlooft en die mij door mijn geweten en mijn inzicht wordt voorgeschreven, trouw volgt en uw lot met het mijne verbindt. Als wij de kracht der trouw in dit jaar tot fun dament van onzen gemeenschap verheffen zal over nog weer 12 maanden de weg naar de Duitsche vrijheid geopend zijn." In netzelfde nummer van de „Beobachter" wordt meegedeeld, dat de oud-kapitein Röhm, die destijds bij de Hitlerputsch betrokken was en thans na een verblijf van twee Jaar in Bolivia naar Duitschland is teruggekeerd, de functie van chef van den staf op zich neemt. Bij den Duitschen Rijkspresident Nieuwjaarsdag heeft de Rijkspresident de gebruikelijke receptie gehouden voor het Corps Diplomatique. De grijze Rijkspresident zeide o.m.: Met toenemende belangstelling verwacht het Duitsche volk, dat de internationale samenwerking het komende jaar krachtig genoeg zal zijn om het Duitsche volk voor verdere rampspoedige teleurstellingen te be waren: De sterke belangen tegenstelling, die allerwege de volken bedreigt, kan niet ver der worden toegespitst. Duitschland is be sloten mede te werken om door verzameling van alle positieve krachten de crisis op te lossen en de hindernissen te overwinnen die den vooruitgang der menschheid bij den grooten vredesarbeid in den weg 6taan. Hierna bracht de Rijkspresident zijn bes te wenschen voor het nieuwe over aan de diplomaten. Nieuw jaars verklaring van Saleskl De „Kurjer Polski", een blad dat de regeering zeer na staat, publiceert een verklaring van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, waarin deze o. m. schrijft: De Poolsche buitenland- ZAJLESKI sche politiek zal in het nieuwe jaar volko men gelijk zijn aan die tot nu toe is ge voerd. D. w. z„ dat aan deze politiek op nieuw naar voren zullen komen: hand having van den vrede en medewerking aan de organisatie hiervan, een streven naar een zoo goed mogelijke samenleving met de buurstaten en de ontwikkeling van de economische betrekkingen met zoo veel staten als mogelijk is. Ik ben er van over tuigd, aldus Zaleski, dat een politiek, die op dergelijke grondslagen berust, ook ver der moet bijdragen tot een vestiging van de internationale positie van Polen. Uit Frankrijk Bij de Nieuwjaarsontvangst in het Elyssee heeft de deken van het diplomatieke corps, de nuntius Maglione, een toespraak gehou den, waarin hij aan de verschillende cata- strophen van 1930 herinnerde. Hij wees er op dat hierbij nog de bezuinigingen ten ge volge van de economische crisis zijn geko- DOUMEROUF men, welke voor de volken een onderwerp van ernstige bezorgdheid uitmaken. Dank zij zijn. hulpbronnen en arbeidsmogelijkheden gelukt het Frankrijk de gevolgen van de crisis in het binnenland te verzachten, maar zonder samenwerking van alle staten, die er van te lijden hebben, kan hier niet afdoende geholpen worden. Deze economische samen werking is echter niet mogelijk zonder de rust en de zekerheid van den vrede. President Doumergue verklaarde in zijn antwoord, dat hij met opzet bij de passiva van het afgeloopen jaar de economische cri sis niet noemt. Dit vraagstuk heeft dc aan dacht der Fransche regeering. De moeite, die zij zich gegeven heeft om den vrede op het gebied der douanerechten te verwezenlijken en haar-plannen voor een Europeesehe Unie zijn een duidelijke getuigenis vaar haar drin genden wensch om door hulp van alle staten tot een meer rationeele regeling van het eco nomische leven te komen. Wanneer haar moeite nog niet door succes beloond is, komt dit alleen doordat de oplossing van dit inge wikkelde probleem niet alleen den goeden wil van allen, maar ook een samenhang van omstandigheden noodig heeft, welke van den wil der staatslieden afhankelijk is. Onder den drang der omstandigheden of tengevolge van politieke of economische voorwaarden kan zich het geval voordoen, dat de ont wikkeling der wereld een anderen weg in slaat dan die, welke ervaring van haar leiders haar wilde doen inslaan. geveer 500 rebellen Woensdagavond, gelijk in bovenstaand telegram werd gemeld, poog den het militaire kampement te naderen. De ministerraad keurde de begrooting in haar geheel goed. Een decreet werd aange nomen, waarbij weduwen en weezen der slachtoffers van de laatste gebeurtenissen vol salaris zal worden betaald. Waarschijnlijk zal ter eere van de slacht offers een gedenkteeken worden opgericht. De Turksche regeering heeft besloten naar aanleiding van de reactionnaire beweging in de provincie Smyrna den staat van beleg af te kondigen. Verder is besloten de militaire autoriteiten, die de beweging niet hebben onderdrukt, voor den krijgsraad te dagen. Men verwacht, dat vele deelnemers aan den opstand zullen worden opgehangen. De Cubaansche regeering heeft een over het geheele land vertakte revolutionnaire beweging ontdekt. Zeventien leden der socialistische partij werden gearresteerd. Hieronder bevinden zich zeven vrienden van den vroegeren pre sident Menockal. Bij onderzoek is door de politie veel ma teriaal in beslag genomen, dat tot verdere arrestaties zal voeren. Ook werden 800 pond dynamiet in een ge heime opslagplaats der revolutionnairen in beslag genomen. De vice-maarschalk der luchtvaart, Sir Sefton Brancker, die aan het hoofd der afdeellng Burgelijke Luchtvaart stond en bij de ramp van de R. 101 om het leven kwam, heeft zijn geheele bezit, ter waarde van 6990 pd. st., nagelaten aan de tooneel- speelster Miss Auriel Lee. Zijn weduwe, Lady Sefton Brancker, had onlangs van het luchtvaartministerie een jaarlijksch pensioen van 300 pd. st. gekre gen. Miss Lee was een 'goede bekende van Brancker. Zij nam deel aan een zijner vlieg tochten. 12 dooden Zal HU voorloopig herstellen? Kapt. Saint Semin, adjudant van Joffre, verklaarde tot de journalisten: „Ik zal u een buitengewoon feit meedeelen. De patiënt, die om half acht om een kapper vroeg, heeft zich inderdaad laten scheren. Alles schijnt zich tot een normalen toestand te verbete ren." Het bulletin van 7 uur Woensdagavond luidde: De middag verliep kalm. De patiënt rustte en nam wat voedsel tot zich. De ademhaling is regelmatiger dan hedenmorgen. De pols is goed (110), de temperatuur bedraagt 37.2. Er is geen suiker geconstateerd. De plaatse lijke toestand van het geopereerde been Is bevredigend. Een Hchte verbetering ingetreden. Betreffende het gerucht omtrent den dood van Maarschalk Joffre heerschtc Donderdag tegen den middag te Parijs algemeene ver warring. Nadat even voor twaalf uur het be richt bekend werd, dat Maarschalk Joffre overleden zou zijn, werd het reeds kort daarna door zijn vroegeren staatschef gede menteerd en een half uur later opnieuw be vestigd. Bij het afzenden van dit bericht werd door de behandelende geneesheeren een bulletin uitgegeven, waarin het overlij densbericht ten stelligste wordt tegengespro ken, en waarin wordt medegedeeld, dat de zieke op het oogenblik rustig slaapt. In den algemeenen ziektetoestand van Jolfre zou zelfs een geringe verbetering te constateeren zijn. In een radio-rede heeft de Rijksweerminis ter Groener het 10-jarig bestaan herdacht van de Rijksweer in den door het verdrag van Versailles gedicteerden vorm. Hierin wees Groener er o.m. op, dat Duitschland thans pet. van de Staatsuit gaven voor de weermacht besteedt. In het vervolg van zijn rede zeide Oroener nog, dat niemand in Duitschland een oorlog wenscht. Er zijn slechts twee mogelijkheden: of men ziet af van alle weerbaarheid, en den wil om zich te verdedigen en laat daarmee de verantwoordelijkheid van het politieke lot over aan den goeden wil van andere naties, of men neemt met de mogelijkheden, den staat zelf te verdedigen, zijn politiek lot in eigen handen. De minister besloot zijn rede met een op roep tot de saamhoorigheid van Volk en Weermacht in den zin van den wil tot ver dediging. Zij zijn militair zeer goed georganiseerd De onlusten in Birma hebben zich volgens de laatste berichten verder uitgebreid. Een 500-tal rebellen heeft een aanval onderno men op een kampement der militaire politie Deze beantwoordde den aanval echter met machinegeweervuur, waarop de opstandelin gen met groote verliezen moesten terugtrek ken. Ofschoon de Britsch-Indische troepen de opstandelingen in het district van Tharwad- dy omsingeld hebben, zijn tal van inlanders er toch in geslaagd door te breken en een bomaanslag te plegen op de spoorbrug bij Inya. De verdediging van de opstandelingen is militair zeer goed georganiseerd. Hun leider heeft een zeer goed werkend signaalstelsel ingesteld en overal observatieposten inge richt, gelijk die in den wereldoorlog gebrui kelijk waren. Voorts heeft hij een soort of ficierscorps gevormd, bij wijze van staf. In tegenstelling met bovenstaande berich ten meldt Reuter uit Rangoon, dat naar officieel wordt medegedeeld, de toestand in het opstandig gebied heeft opgehouden ern stig te zijn en dagelijks verbetert. De terug tocht der rebellen, ten getale van 2000, en het terugzenden der troepen worden gedu rende de komende twee weken verwacht De verliezen der rebellen worden niet offi cieel op meer dan 100 dooden geschat, toe gebracht door de machinegeweren, toen on- Door een instorting in een goudmijn in het Oostelijke Randgebied van Zuid-Afrika, werden 12 mijnwerkers gedood en twaalf anderen, onder wie een Europeaan, gewond. Tot nu toe zijn slechts vijf lijken gebor gen. Twoe Nederlanders slachtoffer Te Antwerpen heeft een ernstig geval van gasverstikking plaats gehad, waarbij twee Nederlanders om het leven zijn gekomen. Het betreft hier den 46-jarigen Frans Lam- brechts en den I7-jarlgen Frans Govers, belden afkomstig uit Putte (N.-B.), die, voor zij zich ter ruste hebben begeven, ver zuimden den gaskraan dicht te draaien met het noodlottig gevolg, dat beiden den dood vonden. 383 arrestaties Nieuwjaarsnacht zijn te Berlijn in totaal 383 arrestaties verricht. Het betrof in de meeste gevallen vechtpartijen, vernieling, huisvredebreuk, openbare dronkenschap en incidenten van politieken aard. Tegen 4 uur 's morgens werd in N.O. Ber- 1 een 23 jarige jongeman bij een schiet partij door een schot ernstig in den buik en een 29 jarige bgnkbeambte door een schot in het hoofd ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst zijn overleden. In een lokaal te Neukoelln is om één uur een ernstige vechtpartij ontstaan, waarb'J vijf personen door de politie moesten wor den gearresteerd. In noord Berlijn heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen een groep Nationaal Socialisten en Communisten. De politie heeft de orde hersteld. Zes personen werden ge arresteerd. De immigratie-commissie in de Ver. Staten zal genoodzaakt zijn niet slechts de geheele immigratie stop te zet ten, doch zelfs „menschen te gaan uit voeren". Jack Diamond, die indertijd door een aanslag zwaar gewond werd, heeft het ziekenhuis, geheel hersteld, verlaten. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft de president der Fransche re publiek aan 309 door de krijgsraden ver oordeelde personen, uitstel of vermindering van straf toegestaan. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft zijn goedkeuring gehecht aan een plan van de stad New-York om een dubbelen tunnel voor rijverkeer te ma ken onder de East River. De kosten zullen vijftig millioen dollar bedragen. Opgegeven door v. d. Graaf St Co. N.V. (Afdeeling Handelsinformaties) Uitgesproken: 29 Dec. C. L. Castenmiller, koopman, Middelburg, Kortedelft F 21 a. R.c. Mr J. W. Zijlstra. Cur. Mej. Mr. Anne Bolle, Middelburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 29 Dec., C. Feütel, Kattendijke. HEERENKLEEDING JONGENSKLEED1NG Kinderulsters. vanaf 2«70 Kinderjekkcr» Kinder sportpakken «ter* -V'intergassen Colbert Costumes Blauwe Costumes Demi Saisons lekkers Pantalons vanaf 6.®° 7 so 7.® 10."° 5.® 1 ©O 2.8» Matrozenpakkcd Manchester School- broekjes 66' Velvet en Peau de Pêche broekjes 69' MODE-ARTIKELEN BI. Schoolbroekjes vanaf Jongenstruitjc* - jongenstricotpakje» Jongens sport kousen Jongenspetten Heerenoverhemden met boord Heerenhoeden - Vraag: Hoe kan men een konijnenvel zelf bereiden? Antwoord: Span de huid met den vleesch- naar boven op een plank (met punai:es aan den kant vastmaken) en schaaf met een mesje alle velletjes en vetdeeltjes voorzichtig af. Los daarna twee theelepels aluin en een theelepel zout op in een kopje water en wrijf met deze vloeistof den vleeschkant flink in. Laat een dag zoo staan en schaaf daarna weer de velletjes af. Wrijf weer met de vloeistof in, laat weer een dag inwerken en herhaal het afschaven.. Als het huidje schoon is, haalt men het van het plankje en klopt, om het soepel te krij gen, met een hamer aan den haarkant. Het soepel worden kan men nog bevorderen door den vleeschkant met een stukje onge zouten boter flink in te wrijven en te kne 'en. Vraag: Ik heb al gerulmen tijd 3 H. A. land in huur. Aanvankelijk bestond er tusschen den verhuurder en mi) een huur contract, waarin onder meer het volgende vermeld stond: le. de huurtermijn duurt één jaar; 2e. bij eventueelen verkoop kan de huur direct worden opgezegd. Nu bestaat er de laatste twee jaar geen contract. Eenige dagen geleden werd mij door den verhuurder „in verband met verkoop" de huur opgezegd per 31 December 1930. Moet ik mij nu aan het oude contract houden? Antwoord; Neen, want er is geen con tract. Het plaatselijk gebruik zal, vol gens uw mededeeling, u wel kunnen vertel len, wat nu uw rechten zijn. Vraag: Op 1 September heb ik een Duitsch meisje gekregen, dat mij vroeg met Kersmis naar huis te mogen gaan, hetgeen ik toestond. Ben ik nu verplicht, niettegenstaande zij nu slechts 4 maanden bij mij is, en bo vendien wegens familie-omstandigheden harerzijds mijn dienst met April verlaat, haar kostgeld te geven, waarover wij niet gesproken hebben? Antwoord: Ja, omdat het kostgeld een deel van het loon is, daar zij niet alleen geld verdient, maar ook den kost geniet. Vraag: Bestaat er te Amsterdam een fonds (verzekering), waar men zich tegen wekelijksche Jjetaling van een bedrag voor ziekenhuiskosten, vervoer van patiënten, enz., kan verzekeren? Antw.: Dergelijke handelsadressen kunnen in deze rubriek niet worden opgegeven. Vraag: ik ben in de morgenuren in betrek king van 912 uur. Nu ben ik 2 weken en drie dagen ziek geweest; heeft mevrouw nu het recht, dezen tijd niet uit te betalen? Ik word per week betaald Antw Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd door, b.v. acht of 14 dagen. Vraag: 1. Hoe moet ik een koeienblaas bereiden, voordat ik deze over den trom mel span? 2. Wat moet ik doen, als er eenige gaat jes Inzitten? Antw.: l. Men moet de blaas vochtig op spannen en dan laten drogen. Zij behoeft niet geprepareerd te worden. Vr.: Kan men in Haarlem water krijgen van den Willibrordusput te Heiloo? Antw.: Ja. Aan de pastorie van de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, Paul Krugerstraat 43, Haarlem. Vraag: 1. In welke klasse is Beverwijk In gedeeld voor ultkeering van werkloozen- steun? 2. Hoeveel bedraagt deze steun voor man, vrouw en 8 kinderen? Antw.: 1. Voor de ultkeering van werk- loozensteun zijn de gemeenten niet in klas sen ingedeeld. Antw.- 2. Ons onbekend. Vraag: Wanneer houdt de heer Beumer, „Ik heb een machine uitgevonden om inbrekers te vangen." „Zoo, daar kan je een fortuin mee verdienen." „Dat weet ik, kan Je me daarop al vast niet 10 dollars leenen?" secretaris van de R.K. Bouwvereenlglng „St. Jozef", spreekuur en ln welk gebouw? Antw.: Secretaris dezer bouwvereeniging is de heer P. E. A. Strljbosch, Gasthuislaan 118, Haarlem, dien men te Zijnen huize kan spreken. Raadsvergadering De raad dezer ge meente vergaderde Dinsdag onder voorzitter schap van burgemeester Simons. Ingekomen stukken: a. rapport van de commissie ingesteld be treffende beschuldigingen van den gemeente opzichter; b. mededeeling van Ged. Staten, dat de verordening op de heffing van schoolgeld is goedgekeurd tot 1 Januari 1932; c. verzoek van bewoners van den Houtrak- polder om ve(?oedlng van kosten vervoer van hunne kinderen voor het bezoeken van de Christelijke school, welk verzoek in han den van B. en W. i wordt gesteld om advies; d. verzoek van Inwoners van Spaarnwoude om tot oprichting van een gemeentelijk ziekenfonds te geraken. Eveneens om advies gesteld in handen van B. en W. e. besluit van Ged. Staten waarbij den Raad wordt bevolen het vak lichamelijke oefening aan de openbare lagere scholen te Ha'fweg en te Houtrakjxüder in te voren. Wordt besloten van dit besluit in beroep te gaan bij den Kroon. Vaststelling vergoeding bijzondre scholen. Besloten wordt de vergoeding ex. art. 101 der L. O. W. 1920 voor de R. K. school te HaarlemmerMede vast te stellen op 1370.36 en voor de Christelijke school te Hafweg op 2107.40. Jaarijksche afrekening Bijzondere scho len. Besloten wordt de R. K. school te Halfweg alsnog een ultkeering toe te kennen van f 1211.63. Verzoek van D. Mons om vergoeding ex. art. 13 der L. O. W. 1922. Ingevolge advies van B. en W. wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. Uitbreiding R. K. school te Halfweg. Het R. K. schoolbestuur heeft verzocht gel den beschikbaar te willen stellen: a. voor het maken van een trap naar den kelder en den zolder; b. voor het maken van een bergruimte voor de leermiddelen; c. het maken van een rijwielbewaarplaats; d. voor het inrichten van den zolder voor overblijflokaal. Het lid De Graaf vindt de begrooting aan den hoogen kant. Het lid V. d. Vegt meent dat de trap best van geringer afmetingen zijn kon wanneer deze alleen dienst behoeft te doen voor het bereiken der bergruimte. Het lid Wlnke'man vraagt waarom bij het bouwen der school geen trap naar den kelder of den zolder gemaakt is. De voorzitter antwoordt, dat het oordeel der begroot'ng is overgelaten aan B en W. en dat bij den bouw der school nagelaten is voor d°n bedoelde trnnpen zorg te dragen. Wordt besloten overeenkomstig ht advies van B. en W. de gelden beschikbaar te stel len mt uitzondering van die voor inrich ting van een overbliif'okaal. Benoeming onderwijzeres. Voor de vacature mei. v. d. Woestiine aan de O. Ij. school in den Houtrakpolder worden voorgedragen 1. Mel c. M. K1Hsn: 2. Mej. E, M, Vissers; 3. Mej. M. H. Harding. Benoemd wordt mej. C. M. Kllian met 10 rt°mmen; 1 stem van onwaarde. Crediet, werkverschaffing. B. en W. hebben voor de werkverschaffing een crediet gevraagd ton bedrage van f 10 000 Men is voornemens de straten te doen aan- le-wen on het bouwtorrein van het gemeen telijk grond- en wor>to<*b«driif. langs de Mi nister Cort van der Lindenrtraat. He lid Winkelman vraagt hoe-'eal straten dat men voornemens is om te doen aanleg gen. Het Hd Stork vraagt hoeveel werkloozcn of er in de gemeente zijn. De voorzitter antwoordt dat eedacht is om 3 stTaten te doen aanleggen. Momenteel «Un er 5 werkioozen bij de gemeentelijke werk verschaffing. Hoevel er zul'en komen is niet met zekerheid te zeggen. Dat zal veel van weersomstandigheden en andere factoren afgangen. Kasee'd'eening. Besloten wor^t overeenkomstig het voor stel van B. en W. een kasgeldleenimr aan te gaan ten bedrage van hoogstens f 50 000 en tegen een imzimrm rente van 514 Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Wegens het niet aannemen der benoeming door den heer W. Verhagen is door het Burgerlijk Armbestuur de navolgende alpha- betdsche aanbeveling in"ed1end: 1. W. J. Come lissen; 2. H. F. van )wijk. Toen de componist-organist César Franck in 1890 stierf, was er slechts weinig van hem bekend. Al bekleedde hü gedurende 30 jaar het ambt van organist der Basiliek Salnte Clotilde te Parijs, al had hij talrijke jonge toonkunstenaars opgeleid (Vincent d'Indy, Ernest Chausson, Dupa. c behoorden o.a. tot zijn leerlingen), en al componeerde hij menig voortreffelijk werk voor orkest, koor of orgel, César Franck was gedurende zijn leven alleen in kleinen kring bekend, werd slechts door zijn volgelingen geëerd en gewaardeerd. Hoe geheel anders na een 40-tal jaren. Zijn meeste composities worden in arle voorname muziekcentra uitgevoerd. Niet het minst die, welke hij voor orgel schreef. Geen orgelconcert, of het programma bevat werken van de twee grootmeesters: Bach en Franck Behalve de 6 werken voor groot orgel zijn de drie Koralen van Franck gezochte repertoire-nummers. Van de laatste is het derde koraal wel het meest geliefde werk voor organisten en kunstminners. Dit fraaie orgelwerk is thans door de .JPolydor" op de plaat vastgelegd en als een groote bijzonderheid dient er bij vermeld te worden, dat het werk gespeeld is door Charles Tournemire, professor aan het Na tionaal Conservatorium te Parijs en orga nist der Basiliek Sainte Clotilde, alwaar hil zijn leermeester, César Franck, opvolgde. De componist moge het zelf niet spelen, men mag aannemen dat Tournemire het geheel en al in den geest van Franck heeft voorgedragen. Een betere vertolking is dus nauwelijks denkbaar. Opvallend is de transparante klank van het instrument. Zelfs het tutti-werk is niet te donker en te massaal. Hierdoor is het vlugste passage-spel van het eerste en derde deel en de contrapuntische bewerking der stemmen in het Adagio duidelijk te volgen. Als solo-register wendde de speler in dat prachtige, indrukwekkende Adagio slechts lichte tongwerken aan. Het is in het kort gezegd, een echt-Fran- sche vertolking van een der beroemdste werken der Fransche orgelschool der 19de eeuw, die ook dienstig kan zijn bij de op leiding van jonge organisten. Daar het Derde Koraal drie plaatzijden beslaat, heeft men de overblijvende zijde benut voor het opnemen van een klein werk van Tournemire: „Cantilène", het eerste nummer eener reeks Improvisaties. Dit klei nere orgelwerk is een model van ietwat moderner getinte orgelmuziek, voor onze Katholieke Kerken uitermate geschikt. Deze gelegenheid nemen we te baat, om de aandacht te vestigen op enkele bijzon der goed geslaagde opnamen van andere orgelwerken. In opdracht van de „Columbia" speelde onze Hollandsehe organist Anton van der Horst op het orgel van „The Central Hal!", Westminster, Bach's bekende Toccata ln F dur. Een geheel ander getimbreerde, maar toch ook doorzichtige orgelkiank. Eveneens technisch knap gespeeld en kunstzinnig geregistreerd. De beroemde organist Marcel Dupre ver tolkte voor de H. M. V. op het orgel van het „Alexander Palace" te Londen de Dorische Toccata en de Koraal- Prelude van Bach. De klank van dit instru ment verschilt nog al zeer met dien van 't bovengenoemde. Het timbre is veel warme* en voller, doch blijft toch doorzichtig. Ten slotte orgelvoordrachten in opdracht van „Odeon" op het Koninklijke Instru ment der „Notre Dame" te Parijs door Louis Vieme: Prelude en Fuga in e mineur, Fantasie in g mineur, belde van Bach. Im provisaties: Meditation en Marche Episco pale van Vieme. Eveneens grootsche Bach- werken en geschikte kleinere, moderner werken, voortreffelijk uitgebeeld op een der schoonste instrumenten. De dispositie van dit orgel verschilt merkbaar met die van 't bovengenoemde. Er worden hier geheel an dere klankcombinaties verkregen. Het volle werk is imponeerend van klank, terwijl er van de zachte strijk- en fluitregisters een groote bekoring uitgaat. De heer Cornelissen verkreeg 7 stemmen en de heer Van Ewijk 4, zoodat de heer Cor nelissen benoemd is. Rondvraag: De voorzitter beanwtoordt een der vragen van den heer Winkelman gesteld in een der vorige vergaderingen, betreffende de leermiddelen der O. L. school ln den Houtrakpoler. Spr. leest een schrijver, voor van den heer Heilen waarin deze zelf B. en W. adviseert met aanschaffing der leermid delen voor het 7e leerjaar te wachten tot de plannen voor den bouw der R. K. school ln den Houtrakpolder vasteren vorm hebben gekregen. Omtrent de geweigerde aanvrage om beschikbaarstelling van gelden voor do aanschaffing van een nieuwe onderwijsme thode kan spr. mededeelen, dat dit verzoek was aangehouden omdat B. en W. zich niet verantwoord achten dit verzoek direct in te willigen in verband met dc plannen tot stichting eener R. K. school. Omtrent den toestand van het binnenverf- werk der O. L. school in den Houtrakpolder, heeft wethouder Biesheuvel een onderzoek ingesteld. Deze geeft ais zijn meening te kennen dat ze vroeger bijzonder gosd verfden. Het lid Van Duynhoven beklaagt zich, dat onlangs bij de spoedeiechende raadsvergade ring de oproeping hem eerst bereikte toen de vergadering was afge'ooren. De voorzitter dee'de mede. dat het hem speet doch kon voor de toekomst geen toe- zeggineen doen. Het lid Stokman zou in verband met het laatste verdrinkingsgeval on meerdere plaat sen in de gemeente reddingshaken willen gep'aatst zien. De voorzit'er zegt. dat zulks vroeger reeds ls geschied op vrzoek van de Halfwegsche Zwem- en Reddingsbrigade. Het lid Stokman vraagt het gemeentebe stuur bij Haar'em te willen aandringen dat de brug over de Haarlemmertrekvaart bij de Liede wordt verlaagd. Wordt dienovereenkomstig besloten. ..Burgerlijke Stand Geboren Berdina Gezina Helena, dochter van G. Schouten en M. G. Zandvliet; Cornells, zoon van E. Kassing en E. Borm; Petrus Jacolus, zoon van J. Hulsbosch en M. H. van Bruggen. Overleden: p. van Lieshout, 46 jaren: J. Smit, weduwnaar van A. J. de Vis, 84 Ja ren. B. K. Tooneel De R. K. Tooneelver- eeniging „Sint Engelmundus" heeft in stu die genomen een klucht in drie bedrijven, getiteld „De Groote Onbekende" door Jar Grosfeld. Ze is van plan dit stuk op te voeren oi de Zondagen 1 en 8 Februari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10