Het „Tribune"-artikel „Weg met het Kerstfeest" De Volkstelling NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 2 JANUARI 1931 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN KRISISWETJE De ter lezing leggen in de Openbare Leeszaal Op de tram van zijn portefeuille beroofd 'Een verlies van bijna 100.000 francs Naar een staking in de Noordzee visscherii? Het Bergerbosch Zal niet door een weg voor door gaand verkeer geschonden worden Ernstige gas verstikking te Antwerpen Een kind gestikt N.C.R.V. en K.R.O. op 1071 meter? Tol opgeheven Groote feestelijkheden „De Gemeenschap" De bekeering van Jacobitische Bisschoppen Talrijke Jacobiten volgen hun voorbeeld 6 pCt. Obligatleleening Congregatie der E.E. Paters Jozefieten van België te Geeraardsbergen Ernstig ongeluk bij Medan Auto te water gereden Gevechten in Nicaragua Droevig einde eener Oudejaarsviering Auto rijdt een voortuin in Pauselijke audiëntie Ir. Albarda Door heipalen getroffen Sieraden gestolen Lastige werkioozen Staking in Engeland Alle pogingen vruchteloos Voornaamste qKieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Pastoor H. Verdegaal t Ernstige aanrijding te Lisse Auto rijdt op twee fietsers in Omzet in den Rijksvischafslag te IJmuiden Dirk Schafer BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No; 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 6970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17655 Alle abonné'g op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 'ïflOfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f Cf] bij een ongeval met f yï*J| bij verlies van een hand. f 1 n bij verlies van een t fill m bij een breuk van t nï j m bij verlies van 'n tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I vUwtla- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I I wUi" doodelijken afloop I faUVi een voet of een oog I ItUi duim of wijsvinger I UUi been of arm I iU« anderen vinger. Het crediet ten behoeve van de aard- appelmeelindustrie, voor de behandeling waarvan de Tweede Kamer de volgende week bijeen komt Is een krisis-ontwerp, waarover heel wat strijd gevoerd zal worden voor er een meerderheid voor gevonden zal zijn. De voorzitter zeide op 23 December j.l. wel in zijn sluitlngsl- rede, dat men op 6 Januari slechts bijeen zou komen ter afdoening van spoedeischend werk, maar dat sloot niet In, dat de behandeling ook met spoed zal geschieden, want daar ziet het niet naar uit. Reeds bij het onderzoek van het ontwerp In de afdeelingen begin December verklaarde men, dat aan de zeer belangrijke kwestie van dit crediet alle aandacht moest worden besteed, zoódat men niets voelde voor een over haaste behandeling. De grondige, al of niet gerechtmatigde kritiek in het voor- loopig verslag, op het oogenschijnlijk eenvoudige ontwerpje uitgeoefend, be wijst dit bovendien onomstootelijk. De krisis breidt zich steeds meer uit. Waren het gedurende den zomer nog hoofdzakelijk de akkerbouwbedrijven, die er van te lijden hadden, thans zijn het ook de tuinbouw en de industrie in hevige mate de gevolgen onder vinden. Voor de regeering wordt het daardoor voortdurend moeilijker om maatregelen te nemen, omdat nu met veel meer fac toren rekening moet worden gehouden en men straks aan een anderen tak van volkswelvaart niet kan weigeren, wat den eenen reeds gegeven is. Tot heden is 't echter nog uitsluitend de minister van Landbouw die voorstellen doet naar aanleiding van adviezen van de com missie, ingesteld In verband met de heerschende krisis in de akkerbouwbe drijven, en dit kan op den duur nooit tot het geweuschte resultaat voeren. Het gezag van deze commissie, ook al bestaat zij uit de beste deskundigen op landbouwgebied, heeft door het ge beurde bij de behandeling van het waal- en menggebod een gevoeligen knauw gekregen. De heer Colijn con stateerde zeer terecht, dat het bij de verdediging van dat ontwerp ontbroken heeft aan voldoende argumenten om aan te toonen, dat het zoo moest en dat het op een andere wijze niet beter kon. Alleen de wetenschap, dat er anders in langen tijd niets ten bate van den landbouw zou gebeuren, heeft de meerderheid bewogen, om na de verkla ring van den minister voor dat wets ontwerp te stemmen. Wat toen geschied is, zal zich nu moeilijk kunnen herhalen en daarom zal het noodig zijn, dat de minister met stevige argumenten komt, wil hij dit wetsontwerp in het staatsblad geplaatst zien, want het voorloopig verslag is wel zoo slecht, dat in normale omstandig heden een ontwerp, dat zoo onder kri tiek bedolven ls geworden, zeker zou zijn Ingetrokken. Wel is de kritiek die uitgeoefend wordt opbouwend, maar de moeilijk heid is, dat men geen overzicht heeft van het geheel der maatregelen welke in verband met de landbouwkrisis zul len worden getroffen. Men is het er wel algemeen over eens, dat in deze tijden de regeering ajles moet doen om te zor gen, dat de verbouwers van akkerbouw producten een loonend bedrijf kunnen houden, maar of daarom iedere tak van landbouw op een andere wijze geholpen moet worden, is een geheel ander vraag stuk. Loor niemand kan worden ontkend, hat het veenkoloniale landbouwbedrijf, waar hoofdzakelijk aardappelen en wat rogge geteeld wordt, in moeilijke om standigheden verkeert. In 1929 hebben de aardappelen gemiddeld 60 cent per H.L. opgebracht en in 1930 hebben tal van landbouwers een voorschot van 30 cent per H.L. gekregen om tenminste het rooien van de aardappelen mogelijk te maken. De steun die de regeering nu aan den veenkolonialen landbouw verleenen wil is indirect, want direct ge holpen zal worden de aardappelmeel- industrie, die de aardappelen van de landbouwers betrekt en die dan betere prijzen zal kunnen geven. De coipmissie- Lovink had geadviseerd om ter tege moetkoming in den bijzonderen toe stand van het veenkoloniale aardappel- meelbedrijf en daarbij betrokken landbouwers een renteloos crediet van 6 millioen te verstrekken aan het Aardappelmeel-Verkoop-Bureau. Wel zijn enkele coöperaties niet bij dit bu reau aangesloten, maar die zouden als dat noodig was toch ook van dit crediet kunnen profiteeren. Een afzonderlijke commissie door den mln'ter ingesteld om dat adviei uit te w wam tot een crediet van 4.5 m.ilioen en deskundigen in de Kamer hebber .-erekend volgens het voorloopig verslag dat het 7.3 millioen moet zijn. Reeds dadelijk blijkt hier groot ver schil van inzicht, te meer daar de regeering nu ls gekomen met een voor stel van 4.5 millioen tegen 2procent. Ee groote vraag waarom het nu in de eerste plaats gaat ls, cf deze vorm van steun Verleening de juiste is. Zeer veel leden in de Kamer en ook enkele be trokkenen meenen van niet. Hierover moet men het eerst eens worden, want als daar de meerderheid tegen is, heeft het zelfs geen zin om over de toepas sing van gedachte te wisselen. In tegenstelling met het tarwewetje. waarbij de minister nog niet kon mede- deelen op welke wijze het zou worden uitgevoerd, is bij dit krlsisontwerp alles klaar, omdat een ontwerpregeling voor het regeeringscrediet bij de indiening is overgelegd. Een regeeringscommissie regelt de voorwaarden van bijzondere credleten en de wijze van terugbetaling daarvan. De besteding der regeeringscredieten is aan de voorafgaande goedkeuring en aan het toezicht van den regeerings- commissaris onderworpen. Overigens is in de ontworpen regeling gepoogd aan de positie van den regeeringscommissa- ris een zoodanige omschrijving te geven, dat niet alleen de uitvoering der ont worpen credietregeling in zijn hand is gelegd, maar hem bovendien een alge meen toezicht op het financieel beleid der betrokken instellingen en met name ook op de verkooppolitiek in het bij zonder van het Verkoopbureau is inge ruimd. Een belangrijke factor is de rente door de regeering vastgesteld. Wij kun nen ons dit zeer goed verklaren, als men tenminste met het beginsel van deze tegemoetkoming instemt. Een ren teloos crediet met weinig of geen waar borgen voor terugbetaling zou neerko men op het afwentelen van alle be drijfsrisico op den Staat en dit zou vérstrekkende gevolgen hebben als bij voortduring van de krisis over eenige maanden ook andere industrieën steun zouden komen vragen. Met belangstelling mag het antwoord van de regeering op de felle kritiek In het voorloopig verslag worden afge wacht. Als dit antwoord niet zeer deug delijke argumenten aanvoert, dan vreezen we voor het lot van dit krisis- ontwerp in de volgende week. Dit neemt niet weg dat een debat zelfs bij verwer ping verhelderend zou kunnen werken, omdat dan tenminste eens bekeken zou kunnen worden een systeem van steun- verleening in dezen tijd, waardoor een heid zou kunnen worden bereikt. De Kamerzitting van de volgende week kan daarom voor de krisis, waarin we ons bevinden hoogst belangrijk wor den en vooral zou dat het geval zijn als daarbij ook aanwezig zouden kunnen zijn de ministers van Financiën en Handel en Nijverheid, die hierbij even zeer betrokken zijn als de minister van Landbouw. Aan B. en W. zijn door het raadslid, den heer Joh. Visser, de volgende wagen gesteld: Een protest Is het aan B. en W. en den Raad bekend, dat in de Gemeentelijke Leeszaal op 24 De cember 1930 ter lezing heeft gelegen voor ieder het nummer van „De Tribune", Dag blad der Communistische Partij Holland? Dat in dit nummer als hoofdartikel voor komt een stuk, getiteld: „Weg met het Kerstfeest" Dat dit stuk inhoudt de meest gruwelijke G odslasterlngen Is het u bekend of de Commissie voor de Stadsbibliotheek en openbare leeszaal van den inhoud van dit „Tribune"-nummer op de hoogte is gesteld en of zij hare toestem ming gegeven heeft tot het ter lezing leggen er van? Zoo niet, zijn B. en W. en de Raad dan mét ondergeteekende van oordeel, dat dit „Tribu ne"-nummer eerst vóór het ter lezing leggen aan de Commissie had getoond behooren te worden? Zoo ja, dan spreekt ondergeteekende hier bij zijn protest uit tegen de houding der Com missie en acht haar in gebreke te zijn in het haar toevertrouwde toezicht op hetgeen in de leeskamer wordt ter lezing gelegd. Kunnen B. en W. toezeggen, dat in het vervolg gewaakt zal worden tegen het plaats vinden van dergelijke feiten? Een Antwerpsch diamantkoopman, die te Amsterdam vertoefde en op reis was naar Berlijn, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij beroofd zou zijn van een groot bedrag aan diamanten en ge'd. Hij kwam met lijn 8 naar het Centraal Station en daar aan gekomen bemerkte hij, dat zijn portefeuille was verdwenen. Hij vermoedt, dat hi) het slachtoffer is geworden van een paar zakken rollers, die zijn Jas hebben opengesneden. De waarde van het verdwenen geld en de diamanten en andere byouterieën wordt door den aangever geschat op een bedrag van Frs. 90.000. De man is intusschen alweer naar Antwerpen vertrokken, Een ieder, hij zij groot of klein. Hij zij straatarm of welgesteld. Werd in den aanvang van dit jaar Tot zijn verrassing meegeteld. Vul in de kaart, want niemand toch Ontkomt aan dezen duren plicht, Waarmee men zelf, 't zij graag of niet Met eigen hand zijn doopceel licht. De leeftijdach de vrouw die steeds Ik weet niet hoeveel jaar vergat. Ziet thans haar waren leeftijd staan In 't hoekje van het witte blad. Hoe aarzelde ook menig man Bij de beslissing: vul hier in (Maar naar de letter van de wet) Wie is het hoofd van het gezin? Hij schreef... en wierp toen naar zijn vrouw Een angstigen en sluikschen blik, En dekte 't vlug met vloeipapier.... Want hij schreef daar de leugen: ik! MARTIN BERDEN. Geen overeenstemming bereikt Woensdagmiddag is in het Zuidhollandsch Koffiehuis te Den Haag de aangekondigde conferentie gehouden tusschen den loonraad uit de reedersvereeniging te Solieveningen en de besturen der betrokken zeevisschersbon- den ter bspreking van den toestand, welke is ontstaan door het opzeggen van het arbeids contract in de Noordzeevissc'nerü. Bij deze besprekingen, die eenige uren in beslag na men werd, naar de „Crt." meldt, geen over eenstemming bereikt. Wel trokken de werk nemersbonden hun eischen voor een garan tieloon in de trawlvisscherü in, maar be treffende de haring visscheriiweike de hoofd zaak is bij de Noordzee visscherii, werden bei de partijen ten opzichte van de verdeeling der loonen voor de bemanningen der motor- loggers het niet eens. De reeders zullen zoo lang het geschil in zake de hanngvisscherij niet is opgelost, niet met de trawlvisscherij beginnen. De besturen der zeevisschersbon- den zullen met hun leden overleg plegen ten einde de verder aan te nemen houding te bepalen. Men ziet te Scheveningen de toe komst donker in. Van Ged. Staten van Noord-Holland is bij het gemeentebestuur van Bergen bericht in gekomen, dat dit college voornemens is in de in het a.s. voorjaar te houden zitting der Staten, aan die vergadering voor te stellen, de In de gemeente Bergen gelegen Eeuwigen laan en Komlaan voor den tijd van 5 jaar te brengen op het Wegenplan overeenkom stig de Wegenbelastingwet. De ontworpen weg door het Bergerbosch, die thans nog op het Wegenplan voorkomt, zal alsdan worden afgevoerd. Gevraagd wordt, of het gemeentebestuur van Bergen zich hiermede kan vereenigen en of het bereid is zich te verbinden, om na verloop van bedoelden termijn van 5 jaar geen bezwaar te maken tegen het van het Wegenplan afvoeren van de genoemde we gen en het op het Wegenplan plaatsen van een verbinding langs het Wiertdijkje en het Nesdijkje. Aangezien deze regeling in overeenstem ming is met een door den gemeenteraad ge nomen besluit en de door het comité van actie voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch gevoerde actie, kan thans met zekerheid worden aangenomen, dat het als natuurreservaat aangekochte Bergerbosch ter grootte van 83 HA. niet door een weg voor doorgaand venteer geschonden zal worden. Twee Nederlanders om het leven gekomen Te Antwerpen heeft een ernstig geval van gasverstikking plaats gehad, waarbij twee Nederlanders om het leven zijn gekomen. Het betreft hier den 46-jarigen Frans Lam- brechts en den 17-jarigen Frans Govers, beiden afkomstig uit Putte (Noord-Brabant), die voor zy zich ter ruste hadden begeven, verzuimden de gaskraan dicht te draaien met het noodlottig gevolg, dat beiden den dood vonden. Te Heeze was het vierjarig zoontje van den landbouwer Schepers aan net spelen nabij de schuur, waarin een dorschmachine werkt. De kracht voor deze machine wordt door een rondloofind paard overgebracht langs een stang, welke uit den muur steekt. Het ventje is op deze stang gevallen, waardoor zijn kleertjes warden gegrepen en snel rondge draaid. De stang viel daarna van de vork en het paard, dat den tegenstand voelde, begon thans zoo hard aan te trekken, dat de kleeren zich weldra om den hals van het knaapje snoerden met het gevolg, dat de dood on middellijk intrad. De N.C.R.V. en K.R.O. deelen mede, dat zij overwegen om met ingang van Maandag 5 Januari althans des avonds OJKI071 meter uit te zenden, in plaats van op 298 M, In den nacht van Woensdag op Donder dag is de Zaandijker tol op glorieuze wijze opgeheven. Duizenden menschen waren te middernacht getuige van den inzet der fees telijkheden, die de Zaansctie Vereeniglng voor Vreemdelingenverkeer tei gelegenheid van de opheffing van den tol had georgani seerd. Te klokslag 12 uur werd de boom geopend en passeerde de eerste automobilist, de heer Vermeer uit Velsen, den thans tol vrijen weg. Tegen half een, het tijdstip, waarop door de Vereeniglng voor Vreemde lingenverkeer een grootsch vuurwerk zou worden afgestoken, was het op den weg zoo druk, dat het verkeer geheel vastliep. Een lange file auto's stond aan beide zijden van den thans opgeheven tol en door de groote menigte, die op de been was, was er geen beweging in te brengen. Het duurde ongeveer een uur voordat de talrijke politie, die ter plaatse aanwezig was. erin slaagde het verkeer weer te regelen. Te half een werd het giootsche vuurwerk, door de V. V. V. georganiseerd, afgestoken. Het duurde drie kwartier. Met geweldige kanonschoten werd de geheele Zaanstreek verwittigd van de opheffing van den tol. Op Nieuwjaarsdag vo"d in den middag een optocht van auto's piaats door de ge heele Zaanstreek, waarin o.a. een allegori sche voorstelling van den Zaandijker tol en zijn opheffing werd meegevoerd. Er was zeer veel publiek op de been. Blijkens het jongste nummer van „De Ge meenschap" is Jan Engelman uit de redac tie getreden. De terugkeer van den Jacobietischen Aarts bisschop Ivanios en zijn hulp-bisschop Mgr. Theophilos in de Katholieke Kerk heeft tot gevolg, dat groote groepen van hun voorma lige diocesanen thans komen vragen om op genomen te worden in de Oude Moederkerk. Er ls een groote beweging gaande naar her- BOilglng met; Rome. Mgr. Ivanios, daartoe gemachtigd door de kerkelijke overheid, heeft thans in den schoot der Kerk opgenomen een groote groep Jacobieten, die zijn voorbeeld wenschten te volgen. In de afgeloopen maand alleen zijn er reeds 35 families (180 personen) allen af komstig uit Marelilfara, de geboorteplaats van Mgr. Ivanios, tot de Katholieke Kerk teruggekeerd. Ook in Airur is een aanzienlijk aantal fa milies overgegaan tot het katholicisme. Bij zondere vermelding verdient nog dat in Ma dras twee eminente leeken zijn bekeerd, ni. Mr. Charian en Jozef George, een beroemd advocaat en een oud-redacteur van „Hide- rabad Independent" en van „Young India" het bekende dagblad van Gandhi. De Nationale Emissiebank N.V., Keizers gracht 198, Amsterdam-C., bericht ons, dat zij dezer dagen overgaat tot de uitgifte van de eerste tranche, groot f 70.000.der 6 pet. obligatieleening groot f 100.C0Ü. ten laste van de Congregatie der Eerw. Paters Jozefieten van België te Geeraardsbergen, tegen den koers van 99 pet., in coupures van f 1000, f 500 en f 100. De obligaties hebben een .uiterltjken loop tijd van 20 jaar De Congregatie van de Eerw. Paters Jo zefieten van België,rechtspersoonlijkheid be zittende onder den naam van „Institut des R.R.P.P. Josephites de Belgiquewenscht met toestemming van den Hoogeerw. heer Supe rieur Generaal der Congregatie en van den Apostolischen Stoel te Rome, d.d. 8 Mei 1930,» deze leening aan te gaan. Verdere bijzonderheden bevat het prospec tus, hetwelk dezer dagen uitkomt. Drie dooden Een auto, waarin waren gezeten de plan ters S. Sieber, Roland Schieff, en Robert Al lan Douglas, allen werkzaam cp de onder neming Siboelan van de rubbermaatschappi) Siboelan te Medan, geraakte in de rivier. Alle drie inzittenden verdronken. Tusschen marinesoldaten en vrijheids strijders. Uit. Managua in Nicaragua wordt ge meld, dat in Coctacl aan de rivier Coco nabü de grens een nevig gevecht heeft plaats gehad tusschen Amerikaansche ma rinesoldaten en vrijheidsstrijders uit Nica ragua. 9 Marinesoldaten, o. w. een ser geant, werden gedood en 2 ernstig gewond. De Nicaragueezen verloren 11 dooden. De aanvai op de marine-afdeeling die bezig was met het aanleggen van een tele foonverbinding, kwam geheel onverwachts, ofschoon sinds maanden botsingen voor kwamen. Het gevecht duurde langer dan 2 uur. De gewonde marinesoldaten werden per vliegtuig naar Managua gebracht. Men neemt aan, dat generaal Sandino weer ln Nicaragua is aangekomen en Miguel Qrtez met het ten uitvoer brengen van den aanval heelt belast. Twee personen ernstig gewond Te Sassenheim is Oudejaarsnacht om 12 uur een ernstig ongeluk gebeurd. Om getuige te zijn vaa het schieten te middernacht hadden de oudste dochter van den heer Hansen en de heer J de Bouff zich uit haar woning naar buiten begeven in den voortuin Toen zij daar stonden reed een tilbury uit Lissen de woning voorbij, juist gepasseerd door een auto. Deze reed met snellen gang en moest uit de tramrails weer op den weg terug. De chauffeur, die ln gemeentedienst te Den Haag is, raakte bij deze zwenking het stuur kwijt, reed over het trottoir het tuin hek stuk, met het gevolg, dat beide toeschou wers in den tuin werden weggeslingerd. De heer de Bouff brak hierbij beide bee nen, terwijl mej. Hansen een bovenbeen brak. De chauffeur bleef ongedeerd. Beide slachtoffers zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Monseigneur Eras is Woensdagmorgen in particuliere audiëntie door Z. H. den Paus ontvangen. Dit was de laatste particuliere audiëntie dit jaar door Z. H. verleend Na de audiëntie stelde Monseigneur Eras aan den Paus voor het jeugdig echtpaar Schlichting-van Wel, dat Zaterdag in de Crypte van Sint Pieter is getrouwd, verder de ouders der bruid, den heer en mevr. van Wel uit Helmond en den broer van den bruidegom. Z. H. feliciteerde in het Duitsch op hartelijke wijze het bruidspaar en gaf allen zijn zegen. Ir. Albarda, de leider der S. D. A. P., is naar de „Ned." mededeelt, voornemens de volgende week in het huwelijk te treden met mej. Hilly E. Tibo, zangpaedagoge te Den Haag. Voor den prediker der „dappere onge hoorzaamheid" bij mobilisatie zal het dan wel een eigenaardigs omstandigheid zijn dat de broer van zijn aanstaande echtge- noote kapitein der infanterie is. Jongeman de schedel verbrij*e)d Woensdagochtend omstreeks negen uur is op het ladingsterrein van de Hollandsche Spoor aan de Waldorpstraat te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Door het breken van een bout, waarin een oude breuk zat, is van een voertuig een lading heipalen gevallen, waardoor de 23- jarige W. F. S., wonende aan de Beeklaan. werd getroffen. Met verbrijzelden schedel moest de jonge man door den Geneeskundigen Dienst naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde worden vervoerd, waar hij spoedig na aan komst overleden is. Op Eersten Kerstdag is ln een café te Rotterdam een man aangehouden, die an tieke sieraden te koop aanbood. Hij bleek ze gekregen te hebben van een Nederlandschen tuinman W. L., die pas kort geleden uit Frankrijk was gekomen, waar hi) had ge werkt op het kasteel Kererault te Plougastel in Bretanje. Hij heeft bekend daar op 23 December ingebroken te hebben en een groot aantal sieraden te hebben ontvreemd. Onder deze sieraden zijn er van hooge waarde, o.m. gouden montuur van den maai schalksstaf uit den tijd van Napoleon, een gouden doos met briljanten, een miniatuur van een dame uit den tijd van Henri IV met briljanten, paar- len, diamanten, briljanten en gouden voor werpen. De tuinman L. ls in bewaring gesteld. Bemoeilijking van de volkstelling De volkstelling te Amersfoort wordt uitge voerd door een aantal onderwijzers benevens door die kantoorbedienden, welke als werk loos bij de arbeidsbeurs stonden ingeschre ven. Deze maatregel wordt echter door de overige werkioozen, die geen kantoorbe diende zijn, ten zeerste betreurd, zóó zelfs dat zij onder aanvoering van het communis tisch oud-raadslid Schrijver sinds een paar dagen met bellen door de straten trekken en de volkstellers speciaal de onderwijzers op allerlei wijzen lastig vallen. Scheid praatjes van de ergste soort, beleedigingen en bedreiging met het stukgooien van de ruiten hunner woning, zijn het deel van de volks tellers. De commissaris van politie heeft maat regelen genomen om de volkstellers, die vaak door een heele massa werkioozen worden omringd en achtervolgd, te beschermen. De staking der mijnwerkers in Zuid-Wales is vooi heden bevolen, daar de pogingen der regeering tot bijlegging van het conflict vruchteloos zijn gebleven. De vooruitzichten voor de katoennijver heid in Lancashire blijft blijkens de laatste berichten buitengewoon ernstig. Er is geen enkele aanwijzing van officieele interventie. Ernstige ongelukken te Sassenheim en Lisse. Vijf gewonden. (biz. 1, 1ste blad) Overleden de Zeereerw. heer H. Verdegaal pastoor te Diemen. (blz. 1, 1ste Wad) De Zaandijker tol op feestelijke wijze op geheven. (blz. 1, 1ste blad) Het dreigend conflict in de Noordzee visscherij. (blz. 1, 1ste blad) Bij Medan is een auto in de rivier gereden De drie inzittenden zijn verdronken. (blz. 1, lste blad) Twee Nederlanders in Antwerpen door gasverstikking om het leven gekomen. (blz. 1, lste blad) Staking van de mijnwerkers in Znid- Walpc (blz. 1, lste blad) Mr. Loder door het Haagsch Gemeente bestuur gehuldigd. (blz. 2, 2de blad) Te 's-Gravenhage is overleden gep. lirit.- generaal W. G. F. Snijders. (blz. 2, 2de Wad) Nieuwjaarsboodschap van de Dnitsche leiders (blz. 2, 3de blad) Vredelievende nieuwjaarsredevoeringen In het buitenland. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 752 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.28 uur. Hoogste barometerstand 768.8 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 739.7 te Aberdeen. Verwachting: Aanvankelijk zwakke tot ma tigen, later weer toenemende, Zuidwestelijke tot Zuidoostelijke.i wind, aanvankelijk opkla rend, later weer zwaar bewolkt tot betrokken toenemende kans op regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag zelfde temperatuur. Gisteravond is in het Maria-paviljoen te Amsterdam, waar hij een zware operatie had ondergaan, op bijna 60-jarigen leeftijd over leden de Zeereerw. heer H. Verdegaal, pastoor te Diemen. Henricus Verdegaal werd 29 April 1871 te Vogelenzang geboren; 15 Augustus 1895 werd hij priester gewijd. Van 1895 tot 1900 was hij kapelaan te Be verwijk, van 1900 tot 1910 kapelaan te Am sterdam (H.H. Nicolaas en Barbara). Van 1910 tot 1917 was hij pastoor te Brielle en sinds 7 April 1917 pastoor te Diemen. Gisterenavond omstreeks 10 uur heeft op den Rijksstraatweg nabij café „De Nachte gaal" te Lisse een ernstige aanrijding plaats gehad. Een auto, met een achttal inzittenden reed, vermoedelijk door de gladheid van den weg, op den heer J. Wortel en mej. J. Hobo, die ter plaats per fiets reden in de zelfde richting als de auto. Zwaar gewond werden beiden opgenomen en per auto naar het Academisch Ziekenhois te Leiden overgebracht. De chauffeur van den aanrijdenden auto is, na verhoord te zijn, op vrije voeten ge- stela. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer W„ die een beenfractuur en ernstige hoofdwonde bekwam, en mej. H. nog steeds ernstig. Dalende cijfers De omzet in den Rijksvischafslag gedu rende de maand December 1930 bedroeg 1.254.782 tegen 1.568.343 in December 1929. De totale omzet in het afgeloonen jaar be droeg 14.549.837 tegen 16.T2.234, een achteruitgang dus van 2.152.397. Na de zware operatie die Dirk Schafer ia de ziekenverpleging Prinsengracht te Am sterdam ondergaan heeft, is zijn toestand nu buiten gevaar en steeds vooruitgaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1