lis Stadsnieuws Auto in de Nieuwe Gracht PIJLTJES Houdt uw gezondheid op peil ir- [:n A Creme de Gruyere Kaas PHILIP DE VRIES tweemaal TWEEDE BLAD VRIJDAG 2 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 De priester-dichter Stalpaert van der Wielen Dr. Jac. P. Thijsse in Indië Firma Crommelin en Bouwmeester Pajace-Bioscocp Zaandam Raad voor de Scheepvaart Nuts-Spaarbank De Armenraad L. M. van Buren t Voor de Stille Armen! KLOKZEEP Tentoonstelling in de Kath. Leeszaal In de voor dit doel uiterst geschikte achterzaal van de Katholieke Openbare Leeszaal, aan de Nieuwe Gracht, is thans een expositie ingericht ter eere van den Priester-dichter Joannes Stalpaert van der Wielen, die voor driehonderd jaar te Delft overleed. De bibliothecaris, de heer v. d. Velden, gaf de tentoonstelling, overeenkomstig den te eeren persoon, een religieus-artistiek ka rakter, tevens maakte hy haar oorspronke-, lijk en aantrekkelijk. We raden dan ook al onze kunstlievende lezeressen en lezers dringend aan om er eens een kijkje te gaan nemen, hetgeen vooral ook leerzaam is. Naast de eigenlijke werken van den dich ter, werd een verscheidenheid van litera tuur over hem verzameld, terwijl voorts de expositie werd aangevuld met werken, reproducties en literatuur van en over be roemde tijdgenooten van Stalpaert, (ruim genomen), op letterkundig en beeldend ge bied. De muzikale afdeeling (b.v. een Van Sweelinck, Palestrina, enz.) ontbreekt he laas. Het arrangement mag smaakvol en ook oorspronkelijk worden genoemd. Aan den achterwand treft men een goed geschilderd portret aan door een onbekenden schilder, wüwillend afgestaan door den heer Leeu wenberg te Haarlem, van den priester- poëet, hem devotelijk voorstellende, terwijl hij naar het altaar schrijdt. Dit schilderstuk wordt geflankeerd door de ongekleurde "portretten van den grooten Vondel (rechts) en van Stalpaert (ter linkerzijde). Op de tafel ervóór vindt men dan de verschillende, bekende werken van den meester, als daar zijn het „Vrouweliik sie- raet van Sint Agnes versmaedt", uitgegeven bij Anthoni Scheffer te 's Hertogenbossche, in 1622; „Guide Jaer onses Heeren Jesu Christi", verzen met illustraties en toon zettingen; „Roomsche Reis"; ,,'t Ronde Jaer", waarin t Kerkelijk jaar bezongen wordt; „Hemelrijck", „Extractum Catholi- cum"; „Lofzangen"; Evangelische school van Christus Jezus", enz. Voorts kan men een drietal handschrif ten bewonderen, waarvan één door Stalpaert- als-advocaat geschreven. Deze handschriften zijn zeer interessant. Aan rechter- en linkerwand kleuren de fraaie reproducties van werken van de groote schilders Van Eück en Grünewald. Altaarsgewijze werden tegen de wanden tafels geplaatst, waarop indrukwekkende litho's van verschillende fragmenten uit de werken van den geduchten altaal-schilder M. Grünewald. Het Bisschoppelijk Museum stond voor deze expositie veel in bruik leen af. Op de nog resteerende tafel werden o. a. vele werken geëxposeerd over beroemde beeldende en litteraire tijdgenooten van den Delftschen dichter. Het is voor den Katholieken intellectueel ongetwijfeld een innig genoegen om daar eens rond te snuffelen. Een vreugde is 't zoo'n eeuwenoud boek van den fijnen poëet eens even ter hand te nemen en in te zien. Telkens treffen ons dan zangerige ge deelten en geestig dicht. Merkwaardig is hét, dat geen der uit gaven den naam van den auteur vermeldt. Naast titel en uitgeversnaam vindt men hoogstens initialen en die zijn dan nog van een schuilnaam. Was het bescheidenheid of noodzaak? We zullen nu nog een korte karakteristiek van het werk van dezen lang miskenden Roomschen dichter geven. Lang miskend! Inderdaad. In die dagen was het voor een Katholiek al bijzonder moeilijk om van som mige zijde als kunstenaar of geleerde waar deering te krijgen en we willen niet beweren, dat zulks heden ten dage niet meer, al' is het dan niet zoo erg als vroeger, het geval, is. We kunnen ons voorstellen, hoe het zich protestant noemende Nederland b.v. met een geval als Vondel verlegen heeft ge zeten, evenals dit eeuwen later met Frederik van Eeden de kwestie is geweest! En hoe lang duurde het niet voor de groote. Katholieke natuur-poëet Guido Gezelle in gang vond en waardeering kreeg in Noord- Nederland! Toen men hem niet meer kón miskennen, werd hij aanvaard en thans staat zijn genialiteit voor iedereen vast. De Tachtigers waren in die dagen al even machtig als de mannen van Stalpaert's tijd, van den Muiderkring, met den grooten Dro t Hooft aan het hoofd. Kloos en Hooft, typische vergelijkingen. Intusschen mogen we ons werkelijk ver heugen over het zeer gelukkige initiatief, dat leidde tot een waardige herdenking van den Priester-dichter Stalpaert, waaraan Haarlems Bisschop, Mgr. Aengenent, zoo con amore heeft deelgenomen. Doch thans iets van zijn werk. Stalpaert mist de genialiteit van Vondel en de vlotheid van b.v. een Vader Cats, die ten onrechte ook wel eens miskend werd en gekwalificeerd als rijmelaar. Soms is de Delftsche poëet wat stroef en gezocht, zoo wel in zijn woordenkeus als in de gedachten- wendingen. De precisie van een Vondel, van wiens strofen men ongestraft niet een enkel woord zou kunnen wijzigen, bezit Stalpaert evenmin. Zoo sterk logisch, zoo volkomen schoon als Vondel is trouwens geen enkel dichter geweest. Artistiek staat Gezelle's woordkunst ook hooger den Stalpaert's werk. Wij halen dit met opzet aan, omdat de Delftsche dichter wel eens met Gezelle vergeleken wordt. Deze vergelijking zou o. i opgaan alleen voor onderwerp en religieuze her leiding daarvan. Technisch heeft Stalpaert o. i. dikwijls meer weg van Bilderdijk's kunst, die later kwam. Als wij ons 't beeld van den grooten Katho liek nog eens voor oogen halen, dan zou den we dit, vooral naar aanleiding van U kunt niets bereiken, niets verrichten, wanneer Uw gezondheid U in den steek laat. Wanneer 'U er slechter uit gaat zien, wacht dan niet tot dit erger wordt. Grijp bijtijds in om U later veel ellende te be sparen. Hier is het versterkende middel, waar U onmiddellijk baat bij zult vinden: Wincar- nis. Dit vereenigt in zich en in precies de juiste verhoudingen: zenuwsterkend phos phor, spieren en lichaam stalend vleesch- extract en rijk vitaminenhoudend mout; voor het bloed kostelijke druivensappen, zooals die alleen voorkomen in den aller- besten roeden wijn. Drink een glas Winear- nis geregeld iederen dag en U zult reeds on middellijk ondervinden, hoe goed dit U doet. 18000 aanbevelingen van doktoren. Win- carnis js uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Prijzen vanaf f 2.45. Importeurs: N. V. Rowntree Han dels Maatschappij, Keizersgracht 124, Am sterdam-C. Adv, nauwkeurige levensbeschrijvingen, als 't volgt aan de lezers van de „N. Haarl. Crt." willen weergeven: Een fijne geest, een onbaatzuchtig priester, een zeldzaam en goed mensch, een veel meer dan middelmatig (echter geen zeer gróót) kunstenaar Wie hem nader wil leeren kennen, be- zceke de Katholieke Leesraal, waar de heer v. d. Velden een expositie heeft ingericht, die merkwaardig de sfeer doet herleven, welke om den opofferanden, moedigan Pries ter, edelen mensch en ijverigan kunstenaar ongetwijfeld als een ongezien aureool zal zijn geweest. Aan de nagedachtenis van dezen Katholiek van greote daad gaarne onze kleine hulde! Tot slot, ter demonstratie van zijn kunnen, een enkel vers: 'T GAUWE MIERTJE Gauwe Miertjes, Kleyne diertjes, Groote meesters van den mensch, U te prijzen Met den wij zen Is mijn wel-berade wensen: Gaet luyaerden! Ziet na d'aerde, Die 't ten Hemel niet en lust En zult leeren, Distingueren Tijd van arbeyd en van rust. 's Zomers gdet het, Lost het, laedt het Kleyne Miertje, wijs en vroed, Daer van 't in de Koude winden Van December leven moet: Als de krek'len, Die op steklen 't Zomer-weer verzingen dwaes. Moeten derven, Moeten sterven, Bij gebrek aan winter-aes. Ziet ze hand'len, Ziet ze wandlen Ziet ze lopen gins en weer; Ziet ze slijten, Ziet ze splijten 't Marmer met haer voetjes teer; Even wakker Nae den akker Even vlijtig van den roof, Die haar pootjes. Zonder kootjes Dragen uitte tarwe-schoof. Maar bijzonder 1st een wonder Boven al, gelooft het vrij, Dan zij 't koren, Om te smoren. Knagen af te wederzij; Jae, met dijken Wil bestrijken Opdat daer, noch bij noch nae Water-stromen Zouden komen Aen te brengen rot of schae. Kleyne beestjes, Groote geestjes Dank uw' schepper hebben moet Van de lering, Die uw' nering Aen de trage menschen doet, Des zoo schamen Wij bij namen Ons, die Christum kennen, dat Onzen handel, Wegh en wandel. Zoo veer wijkt van 't Miere-pad. We zien het: Geest en gedachte-modu latie van Gezelle, techniek zooals Bilderdijk later zou dichten. Het dubbelrijm werd hier zeer kunstig toegepast. K. de H. De alombekende dr. Jac. P. Thijsse, thans verblijvende in Bandoeng, is op veler ver zoek begonnen met een reeks voordrachten, welke hij over geheel Java zal houden. Overal wordt hij enthousiast ontvangen en heeft deze natuurkundige groot en aan dachtig gehoor. 25-jarig bestaan Gisteren vierde de firma Crommelin en Bouwmeester, kassiers en commtssionnairs in effecten, gevestigd Kruisstraat alhier, haar 25-jarig bestaan. Naar aanleiding van de tijdsomstandighe den is dit feest niet officieel herdacht. Hedenmorgen echter waren van verschil lende zijden vele blijken van belangstelling bij de firma ingekomen in den vorm van bloemstukken, kaartjes en andere geluk- wenschen. Deze week is voor de Palace-bioskoop een dag langer dan anders, omdat het nieuwe programma ditmaal niet, zooals gewoonlijk, op Vrijdag begint, maar reeds gisteren op den Nieuwjaarsdag is begonnen. Die dag langer zal evenwel aan het be zoek geen afbreuk doen, want de directie heeft voor deze langere week een program ma saamgesteld, dat het best een dag lan ger zal kunen uithouden dan gewoonlijk. Nadat eerst een van die dwaze films zon der inhoud was gegeven, die alleen gemaakt schijnen te worden om de menschen eens hartelijk te laten lachen om niets, kwam er een vermakelijke teekenfilm, zooals we die in de Palace-programma's al sedert lang ge woon zbin en natuurlijk ook het zeer mooie Ufaton-joumaal was niet vergeten Daarna kwam kap. Huling met zijn gedresseerden zee leeuw ons op het tooneel een kwartiertje ver maken en bewonderend doen staren naar de verbazende toeren op het gebied der ba- lanceerkunst, die hij zijn Charlie, zoo noemt hij het dier, heeft weten te leeren. Maar daarna kwam het succes van den avond, de "prachtfilm „De Zoon dei Witte Bergen", een Italia Bonnard-film der Ufa met Louis Trenker en Renata Müller in de hoofdrollen. Er zit een intrigue in deze film, een verhaaltje en liefde en misdaad komen er in voor, zooals dat in de meeste der tegenwoordige films gebruikelijk is. Maar naar dat alles kijk je niet, op dat alles let je niet en of Hans Turri zijn Christine krij gen zal, of dat Mary Dulac hem van haar weg zal kapen laat je Siberisch koud, omdat je alleen oog hebt voor de schitterende too- neelen die daar op het witte doek voor je worden afgespeeld. Je ziet er in de zwaar met sneeuw bedekte bergen van de Alpen de toeristen op ski's hun koene tochten on dernemen, waarbij de beroemde telemark nies wordt vergeten; je ziet er de Alpengidsen zich trainen, Je ziet er de reddingsbrigades 's nachts op uittrekken, om bij het fantas tische schijnsel der flambouwen in spleten en ravijnen te zoeken naar een vermiste; je ziet er opwindende ski-wedstrijden, je ziet en hoort er sneeuw-lawines naar beneden don deren; kortom, je ziet alles daar in dat gebied van grootsche natuurpracht, maar ook van gevaar en heldenmoed, dat op ie dereen zooveel aantrekkingskracht oefent en dat toch zoo betrekkelijk weinigen maar van nabij hebben mogen aanschouwen. We hebben al meer dergelijke films gezien, o.a. „De Hei van Piz Palu"; welke de mooi ste is, zouden we niet durven zeggen, omdat ze allebei schitterend zijn, beiden de grootschheid van Gods schepping zoo in drukwekkend voor ons demonstreeren. Die de film van den Piz Palu gezien heeft, moet ook „De Zoon der Witte Bergen" gaan zien, die indertijd de eerste film verzuimde te gaan zien, moet eerst recht deze week naar de Palace-bioskoop gaan, om zijn schade in te halen. En hij kan er gerust zijn kinderen en ook zijn kleinkinderen mee naar toe nemen. i V. U' V .V' y ê&mmmsP! Hedennacht kwam de heer N. uit Bever wijk aangifte doen. dat hij met zijn auto, een Chevrolet, de Nieuwe Gracht was inge reden. Hij kwam niet zijn auto van den Koudenhorn en reed de Nieuwe Gracht op. Ter hoogte van de St. Josephschool werd hij verblind door een van de tegenovergestelde richting komenden auto, waardoor hij de Jansbrug, die hij op wilde rijden, niet goed kon zien. Hierdoor reed hij te vroeg naar links, met het bekende gevolg, dat de auto in het water terecht kwam. De 4-persoons auto ging bijna rechtop staan en leunde met zijn achterwielen nog tegen den walkant, daar net water op die plaats slechts één meter diep was. De bestuurder is alleen den auto uitgekro pen en aan den wal geklommen, waarna hij eerst aangifte van het ongeval aan het po litiebureau is gaan doen Hierna is N. met een Kennis naar huis ge gaan. Hedenmorgen werd de ruto uit het water gehaald. Omstreeks half tien kwam een kraanwagen van de Amsterdamsche rijtuig maatschappij deze werkzaamheden verrich ten. Direct snelden vele nieuwsgierigen toe om dit schouwspel te zien. Daar er nog direct geen agent van poli tie aanwezig was werden deze werkzaamhe den zeer bemoeilijkt. De toeschouwers dron gen tot aan den walkant vlak voor den auto, en lieten dus de werklieden niet ge noeg vrijheid. Eerst vijf minuten later kwam een agent van politie assistentie verleer en. Deze meest echter zijn aandacht meer op 't drukke verkeer richten om te verhinderen, dat de vele torschouwers het „reddingswerk" sterk bemoeilijkten. Pas na ongeveer twintig minuten kwam een insoecteur van politie meer orde brengen. Na eenigen tijd kwamen verscheidene agenten assistentie verleenen, zoodat het op- hyschen van den auto eerst nu zijn volle gang kon gaan. Dit ophüschen ging echter met groote moeiiykheden gepaard, daar de auto in een vrij ongunstige positie verkeerde. Met groot beleid gingen de werklieden hun gang, waardoor, mede door het langzame vorderen van het hyschen van den auto, deze slechts licht beschadigd werd. Dit hijschen ging echter niet zoo gemak kelijk als men zou denken, daar de kraan wagen, die toch al weinig ruimte op de Nieuwe Gracht had, steeds dreigde in het water te ryden. Omstreeks kwart voor elf was de auto ge heel uit het water gehaald. Vele geruchten deden de ronde. Het eerste, dat ons bereikte, was, dat er in den auto zes personen (het was een 4- persoons-auto) hadden gezeten, die het por tiek van den auto niet open konden krijgen, waarom zy eerst het portiekraampje open den, ten einde het interieur vol met water te laten loopen, om den druk van het water daarbuiten op te heffen. Ook werd er gefluisterd, dat de man onder den invloed van sterken drank verkeerde. Voorts liep het gerucht, dat de auto ge slipt was, welk laatste gerucht echter door de hoedanigheid van het wegdek, ons zeer onwaarschyniyk toescheen. Later bleken echter al deze geruchten niet juist te z'Jn. Dit ongeval is dus nog zeer goed afge- loopen. De auto werd door den val in het water slechts licht aan de motorkap beschadigd, terwyi, zooals we reeds meldden, by het hijschen slechts weinig schade werd aange richt aan de treeplanken en aan den uit laat. Kykje op de sluizen te Zaandam Carbid in een harington De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek .ngesteld betreffende de „Derika V" IJ.M. 418, aan boord van welk schip, toen het te IJmuiden lag, op 12 Nov. jJ. een geduchte carbid-ontploffing is geweest. De 46-jarige machinist, op daad of na latigheid gehoord, verklaarde, dat de „Derika V" op 11 November te IJmuiden was binnengeloopen. Een dertig K.G. car bid, die van de reis nog over was, heeft hij van de gesloten veertig-kilo-bussen van de maatschappü, waarin zy zich bevond, over gedaan in een harington, die men op een vorige reis op zee had opgevischt en die hy van te voren goed heeft gedroogd. De leege bussen werden aan den wal gebracht om weer gevuld te worden. Toen het schip voor anker lag, is de ton neergezet naast het carbid-toestel achter in de machinekamer. De 37-jarige bankwerker J. Otter vertelde het verdere verloop. Getuige was op 12 Nov. aan boord gekomen om de kranen te inspecteeren en begaf zich daartoe om kwart over vier naar de machinekamer, waar hy zich byiichtte met een kaars. In de machinekamer hing wel een carbidlucht maar byzonder sterk was die niet en het is in deze schepen met carbid-verlichting ook geenszins een abnormaal verschijnsel, zoódat getuige er geen bijzondere aandacht aan schonk. De kaars had al een minuut of vyf gebrand, toen hy ermee by de harington kwam natuurlijk niet kunnende vermoe den, dat daar carbid in zat. Eensklaps be merkte de man, dat de vlam van de kaars naar de ton toegezogen werd; hy had nog juist tyd om de oogen te sluitenen een hevige ontploffing volgde. Zwaar aan ge laat en handen gewond, werd getuige in een der ziekenhuizen opgenomen, waar hy veertien dagen verpleegd is. Get. deelde nog mede, dat voor de con- tröle thans, in plaats van kaarsen, electri- sche lantaarns gebruikt worden. De machinist begrypt nog steeds niet, hoe het ongeluk gebeurd kan zyn. De voorzitter van den Raad, prof. mr. B. M. Taverne: „Er moet vocht by de carbid gekomen zyn. In elk geval is 't een zeer gevaarlyke manier om carbid op te bergen en er is herhaaldelyk tegen gewaar schuwd". Op een vraag van het lid van den Raad, den heer Prins, verkaart de machinist, dat de ton goed droog is geweest en van een deksel voorzien was! De carbid heeft er een dertig uur ingezeten, alvorens de ontplof fing intrad. Het Raadsid, de heer Lap betoogt, dat een houten voorwerp, uit zeewater afkomstig, byna nooit door en door droog is te krügen. Nonchalance van de schippers De heer D. Bakker, adj.-insp. van de scheepvaart te IJmuiden, deelde het vol gende mede: Sinds 1928 is er een circulaire van den hoofd-inspeeteur, waarin staat, dat carbid alleen mag worden meegevoerd in herme tisch gesloten bussen. Deze circulaire werd aanvankelyk zeer slecht nageleefd. Hierin is toen door onderling overleg van de ree- ders voorzien in dier voege, dat de reederijen aan den wal de hermetisch te sluiten bus sen met carbid lieten vullen en aan boord brengen. Tevens zonden zy een rondschrij ven, waarin alle daarbij betrokken personen werden gewaarschuwd, dat in geval van nalatigheid maatregelen zouden werden genomen. Ook de vak-organisaties verleen den hun medewerking. Men heeft echter steeds te kampen met de groote onverschil ligheid van de schippers, die met carbid omgaan alsof het suikergoed is. In de machinekamers van schepen mei. carbidverlichting hangt altijd een carbid lucht. Daarom wordt nu met een electische lamp geïnspecteerd. Dat carbid in een harington wordt geborgen, is een abnor maal iets. Als alle opvarenden aan nale ving van de circulaire meewerkten, zouden de gevaren van carbid tot een minimum beperkt worden. Nu hoort men telkens van ongevallen. Ten onrechte klagen soms de schippers, dat ze te weinig carbid mee- krijgen: zij kunnen krijgen zooveel als ze noodig hebben. Er zal voorloopig niet aan gedacht kun nen worden, de bestaande carbidverlichtine- op trawlers door electrisch licht te vervan gen. Wèl worden de meeste nieuwe trawlers met electrisch light uitgerust. De carbid, die aan 't eind van een reis over is, moet in de bus blyven en wordt door de reedery bygevuld. De hoofdinsp. v. d. Scheepvaart, de heer C. Fock, acht een harington onbruikbaar om carbid in te bewaren, vooral als zy uit zee is opgevischt. De handelwijze van den machinist acht spr. niet te excuseeren zoo dat hij zün klacht handhaaft. Uitspraak later. Het vergelijkend overzicht over December 19301929 van de Nutsspaarbank te dezer stede is als volgt: Aantal behandelde posten 14752, (v.j. 15698). Aantal inlagen 9208, (v. j. 11332). Aantal terugbetalingen 5544, (v.j. 4366). Ingelegd f 583.253 52, (v. j. f 516.428.08Ij). Terugbe taald f 746.591.6514, (v. j. f 497.537.80 Minder ingelegd f 163.338.1315, (v.j. meer f 18890.28V2). Aantal nieuwe boekjes 2C5, (v. j. 305). Aantal afbetaalde boekjes 212, (v. j. 123). Spaarbus- jes op 31 December 1930 in omloop 3140. Ge ledigd in December 1930, 362 busjes met to taal 7112.87. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 December 1930, 253. Jaarverslag 1929 Aan het jaarverslag van den Armenraad over het jaar 1929 ontleenen wy het navol gende: Door het Bureau van den Armenraad werden 6035 rapporten uitgebracht. Het aantal uitgebrachte rapporten steeg in 1929 belangryk. Aan het Departement van Koloniën wer den in 7 gevallen inlichtingen en tevens ad viezen verstrekt betreffende de steunverlee- ning aan Oud-Oost-Indische Militairen. In 6 gevallen werd een gratificatie toegekend. Op verzoek van het Departement van De fensie werden aan 8 personen gratificaties uitgereikt. Het aantal aanvragen, ingevolge art. 12 der Armenwet, schrifteiyk aan Instellin gen van Weldadigheid gedaan, bedroeg in 1929 9, het aantal aanvragen aan Werkge vers Ingevolge art. 57 3743. Bovendien wer den nog 21 aanvragen aan Werkgevers ge richt, betreffende uitwonende onderhouds plichtige familieleden. Van het gemeentebestuur van Haarlem werd een bedrag van f 509.788 ontvangen als opbrengst van de collecten in 1929 ge houden bij het voltrekken van huweiyken ten Raadhuize Het aantal personen, hetwelk voor gratis geneeskundige behandeling in aanmerking komt, vertoont nog steeds een stygende lyn. Er werden in 1929 door het Burgerlyk Armbestuur afgegeven 602 (589) doorloo- pen kaarten betrekking hebbende op 2.073 (1959) personen en 580 (458) kaarten geldig voor drie maanden, betrekking hebbende op 1.669 (1.264) personen. Het aantal verleende consulten bedroeg 1.170 (11.345), het aantal huisbezoeken 5.630 (4.262). Door het Burgerlyk Armbestuur werd aan versterkend voedsel (melk, eieren, vleesch, enz.) verstrekt voor een bedrag van f 15.426.84. Afgegeven werden 661 (604) maandkaar- ten voor specialisten, terwijl 18 (26) stads- patiënten naar de Zanderinrichting werden verwezen. Het aantal recepten afgeleverd ten be hoeve der stadspatiënten door de Gemeente- Apqtheek bedroeg 11.390 (10.814. Opgenomen werden: St. Elisabeth's of Groote Gasthuis 1339 (1268) Maria-Stichting 1389 (1185) Diaconessenhuis 645 (603) St. Johannes de Deo 205 (179) Overige ziekenhuizen 40 (33) De Commissie inzake Onderhoudsplicht heeft in totaal geïnd een bedrag, ad f 29.244.31, waarvan f 5.317.46 Is afgedragen aan Instellingen van Weldadigheid. Bovendien betaalden de respectievèiyke onderhoudsplichtigen rechtstreeks ongeveer f 9000.aan hun steunbehoevende verwan ten. De uitkeeringen van den Gemeenteiyken Dienst der Werklooheirsbestryding te Haarlem stegen van f 30.017.13 in 1928 tot f 41.856.52 in 1929 en het aantal ondersteun de personen van 380 in 1928 tot 552 in 1929. Het Burgerlyk Armbestuur gaf in 1929 f 551.963.61 aan directen onderstand uit te gen f 479.932.81 in 1928. Overigens werd door nagenoeg alle instel lingen in 1929 een min of meer belangryke vermeerdering van het aantal aanvragen om ondersteuning geconstateerd. Door het Burgerlijk Armbestuur werd in 1929 f 22.419.97 uitgegeven om door het ver strekken van een bedrag ineens, van een renteloos voorschot, van gereedschappen of hulpmiddelen by de te verrichten werk zaamheden, dan wel werkkleeding, de be- hoeftigen buiten ondersteuning, resp. buiten geregelde ondersteuning te houden. Op de verstrekte voorschotten werd f 2.030.44 te rugbetaald. In „St. Joannes de Deo" is in den nacht van 30 op 31 December na een lang gedul dig lyden overleden onze stadgenoot, de heer L, M. van Buren, zyn naam is by de ge meente-bedrijven zeer gunstig bekend. Uit een Rotterdamsche patricische familie geboren, wier oudst bekende is Cornells van Buren, die in 1692 in de groote koopstad woonde, genoot hij daar zyn opvoeding. De ambachtschool en de teekenacademie reken den hem daar indertijd tot de goed aange schreven leerlingen. Achtereenvolgens was hy werkzaam by de gemeenten Vlaardingen en Leeuwarden, tot hy hier ter stede kwam. De laatste jaren was hy inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht. Een slepende ziekte in en door den dienst verkregen was voor ongeveer zes jaar oor zaak zyner pensionneering. Ook in de sportwereld nad de heer Van Buren een goeden naam. Jarenlang is hij bestuurder van de voet balvereniging „Haarlem" geweest Hy werd 12 Augustus 1877 te Kralingen geboren. per doos (6 porties) 32 cent, 2 doozen 59 et. Kreeft per blik 59 ct. - Geconfyte Vruchten 30 ct. per 54 pond - Gedr. stukjes Anpelen 35 ct. - Gedroogde Abrikozen 25 et. - P-acht Pruimedanten 25 ct. - Gedroogde Peren 25 ct Alles per pond. Appetit sild 12 ct. per blik - Gember per 1 pondspot 42 cent. GIERSTRAAT 73 TELEFOON 11008 De Werkloozen-demonstratfes Er worden in Haarlem weer demon straties gehouden door werkloozen. Van veel beteekenis zijn zij niet a!s men nagaat, dat van de bijna tweedui zend werkloozen in Haarlem slechts een dertig, veertig aan de optochten deel nemen, waarbij dan nog, naar de politie ons mededeelde, elementen uit Amster dam zijn, die hier komen om herrie te schoppen. Maar op de burgerij maakt het mis schien indruk en de moeilijkheden, die de demonstranten veroorzaken, doen denken aan het verzet van duizenden. De bedoeling der heeren is, dat er over hen zal worden gesproken. In huis gezinnen en vooral in de kranten. Maar zelfs een deel der communisten vindt deze manier van optreden niet waardig genoeg om er reclame uit te slaan voor de partij. Moties en uitspraken in die richting en ook wat het raadslid Peper daarover mededeelde in den Raad wijzen daarop. Het is een groepje, dat er ple zier in heeft, het de politie lastig te ma ken en zich leent om verkiezingsreclame voor Oversteegen te maken. Zooals men weet, worden dit jaar de Raadsverkie zingen gehouden. Met gegronde klachten over werkloozensteun hebben de relletjes weinig te maken. Laten wij daarom de beteekenis ervan vooral niet overschatten. Het zij ons vergund in dit verband de aandacht te vestigen op het prachtig initiatief, dat genomen is door een co mité uit de burgerij, dat zich ten doel stelt, de gevolgen van de werkloosheid in Haarlem te bestrijden. Van dit sym pathieke comité heeft niemand minder dan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent het voorzitterschap willen aanvaarden, terwijl naa^t Mgr. als eerste secretaris van die commissie optreedt de heer Mars van den (socialistischen) Haarlem- schen Bestuurdersbond. Hieruit blijkt, dat in alle kringen der burgerij het ver langen bestaat om te helpen. Er moge intusschen blijven aange drongen op groote soepelheid bij de uit keeringen aan werkloozen vanwege het gemeentebestuur. Het loon, door ver schillende werkloozen verdiend bij het sneeuwruimen op Tweeden Kerstdag, is slechts voor een vierde deel op de ge wone uitkeering in mindering gebracht. Dat wil zeggen dat van de vier verdien de guldens er één werd afgetrokken. Dat is een welwillende opvatting, omdat krachtens bestaande regelen de helft dient te worden afgetrokken. Toch weten wij zeker, dat niemand uit de burgerij er één aanmerking op zou gemaakt hebben indien van dit loon niets in mindering ware gebracht. Het ging om een bedrag van 250 en het was Kerstmis. Ingekomen: N. N. W. P. A. H. N.N. K. N. N. N. N. N. N. N N. N. N. f 12.50 25.— Kerstgave 5. uit dankbaarheid 3.— Kerstgave 25.— 10*— 5.— 5.— 10.— uit dankbaarheid 2.50 uit dankbaarheid 5.— Wy zyn, zoo schryft de Commissie van Stille Armen, zeer dankbaar voor alle mede werking, in het afgeloopen jaar zoo spontaan en zoo sympathiek verleend. Van ganscher harte hopen wy, dat wy ook ln het Nieuwe jaar op veleh hulp en steun mogen vertrouwen, want alleen dan ls het ons mogeiyk, by nood en gevaar de verhoopte assistentie te verleenen. Wy wenschen verzorgers en verzorgden voor het Nieuwe jaar: Een gezonde ziel in een gezond lichaam, heil en zegen, kracht naar kruis en frisschen moed om met opgewektheid mistroostigheid te weerstaan en vertrouwen aan te kweeken. Voor uwe bydragen bevelen wy ons het teheele jaar aan. Niet alleen met St. Nico- iaas en Kerstmis moeten wy veel steun ver eenen, maar het geheele jaar door en dik wijls groote bedragen. Uwe giften worden in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant, zoomede by de heeren: A. v. Os, Ged. O. Gracht 76, Par. H. Antho- nius; E. M. Kuiper, Kleverpark 49, Par. H. Hart; C. F. Wessels, Westerhoutpark 18, Par. H. Bavo, Leidschevaart; M. H. Verboog, Schoterweg 45, Par. H.H. Elisabeth en Bar bara; P. J. Mes, Zocherstraat 23, Par. H. Johannes den Dooper. H. B. Swarte, Anegang 24. Par. H. Jozef; A. R. E. Sormani, Overton- traat 16, Paro. H. Liduina: P. Busé, Gast- ïuissingel 64, Par. O. L. Vr. Rozenkrans. BIJ EEN DOOS EEN CADEAU! ten pok Klokutp bovat nip oltoon ttn prachtig codtou, moor bovtndim h*bb*n do two* rood* klokjot op do «luMng woardo woor ollorlol promiot. U bekomt <fuii a I* oon prachrig* vo fronting in de doon, VBAAOTONZI prochtigo promlo» op do OESCHINKf NUJSTI roode Clokjo». N.V. ZEEPFABRIEK „DE KLOK" HEERDI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5