Buiten landsch cTCieuws WAARSCHUWING ANDRÉA FEUILLETON SIERADEN BUITENLANDSCH OVERZICHT VOOR HET JAAR 1930 SPOOR'S MOSTERD DZ SMALLE WEG DERDE BLAD VRIJDAG 2 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 *De revue der wereld Radio-rede van Mussolini RADIO-OMROEP IN ZILVERcn BRONS LANGE5 PELDEN "TJS BROCNE3,HANGERSQitZ. QR.H0UT5TR. 163 TEL12393 van H. WARRINGA U is nog niet getrouwd? (Wordt vervolg®. „Ships, that pass in the night", aldus de titel van een bekend Hngelsch boek, dat 200 karakteristiek weergeeft die eigenaardige ontmoetingen, welke wij in ons leven kunnen hebben en welke in den regel geen blijvend spoor achterlaten. Dit kan van eenig laar, goed of slecht, noch voor de wereld in het algemeen, noch voor eenig individu in het bijzonder woraen gezegd. Dat geldt helaas ook van 1930 helaas, omdat het niet veel anders dan sombere en naargeestige indruk ken zijn. die dit iaar achter zich laat. Weinig voldoening heeft het geschonken in poli tiek en in economisch opzicht weinig heeft het gebracht voor de politieke toenadering der volken en geenszins is economisch uit gekomen de voorspelling, dat de crisis, die zich reeds einde 1929 aankondigde, binnen enkele maanden tot het verleden Zou behooren. Integendeel, men zegt niet te veel als men in dit jaar het economisch evenwicht ontwricht rekent als vóór en na den oorlog slechts zelden geschiedde. Dit is te wijten voor een met gering deel aan de na-oorlogsche tariefmuren. die alle, de oude en de nieuwe staten rondom zich heb ben opgericht het is ook aan andere om- omstandigheden. waarin de overproductie zeker niet ontbreekt, toe te schrijven. Poli tiek zijn de funeste gevolgen van het funeste Verdrag van Versailles- duidelijker gebleken dan ooit tevoren De dood van Stresemann, een der groote verliezen van 1929, blijft in dat opzicht voelbaar. Men kan de stemming in Duitschland niet omgeslagen noemen, maar symptomen van tegenovergestelden aard worden steeds duidelijker kenbaar, en Stresemann's opvolger, de zeker niet even redig beteekenisvolle Curtius is daartegen niet opgewassen, gelijk hij het zou zijn ge weest Het gevolg daarvan doet zich in Frankrijk weer gevoelen, waarbij nog komt, dat de Regeering, die in Engeland aan het bewind is. den toestand merkbaar niet be- heerscht, gelijk bij een wat kleine meerder heid als die, waarop zij berust, ook moeilijk anders kan. Amerika liefkoost nog steeds het orde egoïsme, dat het de oorlogsschulden integraal doet terugvragen, schoon de eco nomische ontspanning van het tegenover gestelde standpunt ook Amerika zelf ten voordeele zou zijn. Neen. het is een weinig opwekkend beeld dat de Oudejaarsavond van 1930 ons toontweinig opwekkend ook, omdat velen ons hun, zelfs in de nabije toe komst liggende oorlogsprofetieën niet spa ren. Deze profetieën op zichzelf behoeft men niet al te ernstig te nemen, maar wie zich even indenkt wat het gevolg zal zijn van een nieuwen oorlog sociaal en economisch in het bijzonder, olijft verbaasd staan bij de koelbloedigheid, die tegenover het aankon digen van een dergelijke ramp wordt be tracht De Volkenbond leefde in 1930 zijn tiende jaar ten volle uit. Op economisch gebied is van den gedachten tariefsvrede weinig of niets gekomen. De Voorbereidingscommissie voor de Ontwa peningsconferentie heeft hare laatste zitting gehouden en wel een ontwerpverdrag samen gesteld. maar een. dat slechts zeer ten deele aan de verwachtingen beantwoordt en onge twijfeld de door Frankrijk en anderen geëisch- te veiligheid niet waarborgt. De Assemblée slaagde er niet in. de bepalingen van het Grondverdrag in overeenstemming te brengen met die van het Kelloggpact. Tegenover de schaduwzijden van het Volkenbondswerk staan maar weinig concrete lichtzijden zelfs in het denkbeeld der Vereenigde Staten van Europa Een is gelegen in den rustigen arbeid van het Permanente Hof van Intern. Justitie, dat terzake van de Geneefsche zónekwestie opnieuw in Zwitserlands voor deel besliste en blijk gaf. dat het recht hier gaat boven alles. Rechter Kellog, die met Bisschop Söderblom den Nobelprijs dit iaar in ontvangst had te nemen, had gelijk daarop te wijzen en te doen zien, dat er toch wel vooruitgang is. Duitschland. dat ter Haagsche conferen tie het Youngplan aanvaardde, zette dit ondanks feilen tegenstand der rechterzijde in zijn nationale wetgeving door, en Frank rijk en de anderen deden insgelijks. Maar omtrent de financieele dekkingsmaatregelen, in Duitschland te nemen, ontstond in het Kabinet van den Rijkskanselier Müller zoodanig verschil van meening, dat dit aftrad Het Kabinet Brüning volgde, doch verkreeg van den Rijksdag niet de gewenschte ondersteuning, waarop deze werd ontbon den. en nieuwe verkiezingen een verrassen den uitslag gaven, dat het nationaal socialis tisch element onder leiding van Hitier sterk was toegenomen. Ondanks de verwachtingen, bleef't Kabinet Brüning aan. slaagde erin zijn financieele ontwerpen aangenomen te krijgen en bleef regeeren, zij het met wisselende meerderheid, zij het met moeilijkheden. Hoe moeilijk het is. leert het voorbeeld van Thüringen, aan welk land de Rijksregeering d toege kende politiesubsidie weigerde, zoolang na- tionaal-3ocialisten in verantwoordelijke po litieposten worden benoemd. Hoe zwaar Duitschland. gelijk vele andere landen, dit jaar door rampen werd bezocht, zal ieder zich herinneren wanneer men de vreesdij ke mijnramp bij Alsdorf in herinnering brengt, spoedig gevolgd door een in het Saargebied en elders. De nationaal-socialistische overmacht in Duitschland had invloed op de stemming in Frankrijk. De ongerustheid over mogelijke Duitsche voornemens in de toekomst ver meerderde, en moeilijker werd Briand's positie. Zelfs de Premier, Tardieu ontzag zich niet een zekere tegenstelling tusschen zijn eigen politiek en die van den Minister van Buitenlandsche Zaken uit zijn Kabinet in het licht te stellen. Evenmin om zich ter Haagsche en ter Londensche Vlootconferen- tie een vooraanstaande plaats te verzekeren ten koste van Briand, die zich dit kalm liet welgevallen Want Tardieu's leven is even onzeker als dat van Briand voor Frankrijk noodzakelijk is. Tardieu viel reeds tijdens de Vlootconferentie, en werd opgevolgd door het Kabinet, dat Chautemps zich uit de radi kalen vormde, doch dat reeds na voorlezing zijner Regeeringsverklaring moest aftreden. Tardieu kwam terug, doch werd aan het einde van het jaar verslagen, en toen volgde, met heel veel moeite, Steeg hem op, die het tot enkele stemmen meer derheid bracht en wiens ministerieele leven in de toekomst wel uitermate onzeker is. Men hoopte toen reeds op den weder keer van Poincaré den sterken man, maar deze is physiek nog niet sterk genoeg, gelijk zijn ziekte der laatste weken bewijst. Vooral de verhouding met Italië gaf Frankrijk moei lijkheden. Ter Vlootconferentie te Londen toch is wel een niet onbelangrijk accoord tusschen Amerika, Engeland en Japan be reikt, dat in deze landen inmiddels is gera fi'iceerd, doch Frankrijk en Italië teekenden het verdrag niet mede. Meer dan eens heeft de Vlootconferentie op springen gestaan en alle staatsmanskunst is er aan te pas gekomen om een breuk te vermijden Men heeft na lange weken beraadslagen, een drie-Staten- overeenkomst verkregen en men hoopte op een vijf-Statenverdrag. Sedert dien zijn de onderhandelingen tusschen Briand en Grandi meermalen hervat, doch een defi nitief resultaat hebben zij nog niet opge leverd, maar de verhouding tusschen beide landen is inmiddels verbeterd. Engeland boekte zoodoende met de Vloot conferentie niet het succes, waarop Macdo- nald gehoopt had. Zijn wankel Kabinet had zulk een uiterlijken steun best kunnen gebruiken. Langzamerhand is men aan beseffen het onaangename van den toestand, waarin het van de liberalen afhankelijk is Eén keer zelfs verkreeg hij een minderheid van drie stemmen in het Lagerhuis, maar hij is blijven regeeren. De Mijnwet en de mijnwerkers eenerzijds. de werkloosheid anderzijds zijn sociale en economische pro blemen van zoodanigen omvang, dat een Kabinet, niet steunende op een compacte meerderheid ze inderdaad moeilijk kan be- heerschen. Wat de werkloosheid betreft, hebben de liberalen hun eigene plannen, waarvoor Lloyd George telkenmalen in het< krijt treedt. Macdonald en de zijnen hebben ook nog de oppositie van dep voormaligen Labour-Minister Mossley, die uit het Ka binet is getreden, maar zijn actie voortzet. Daartegenover kan de sociaal-democra tische partij aanteekenen, dat het ook in de liberale en conservatieve gelederen met de discipline niet al te best is gesteld. Maar vooral het enorme Indische Keizer rijk, dat groote overzeesche bezit van Enge land, baarde zorgen. Reeds in den aanvang van het iaar bleek Gandhi plannen tot daadwerkelijk verzet te hebben. Eindelijk, in April, ging hij tot de openlijke schending der voor Britsch-Indië zoo belangrijke Zoutwet over, en vanaf dat oogenblik volgde de eene oproerige beweging na de andere. Als een olievlek spreidde zij zich over Britsch-Indië uit, en opstootjes, zoo nu en dan van ernstigen aard, hadden te Calcutta te Rangoon en in andere belangrijke plaatsen van Voor-Indië plaats. Tenslotte kon Lord Irwin, de tactvolle Onderkoning, die dit jaar in zijn moeilijk ambt wordt afgelost, niet langer de gevangenneming van Gandhi uitstellen. Patel trad in zijn plaats en werd ook gevangen genomen, maar een vrouwelijke leider volgde hem op en zoo ging het tel kens door. De tegenstelling van de Mohamme danen en de Hindoes, die altijd in Britsch- Indië merkbaar is geweest, laaide eveneens fel op. Men ving aan met den boycot van Europeesche waren. De onrust maakte zich ook van de Noord-Westelijke grensgebieden meester en naar Petsjawar moesten aanzien lijke troepenmachten worden gezonden. Niet minder dan 30.000 Britsch-Indiërs vertoefden aan het eind van het jaar in de gevangenis. Met Gandhi, hoewel gevangen werden door de Indische Regeering, die waarlijk niet al te formeel is, onderhande lingen gevoerd over deelneming aan de „ronde tafel-conferentie" te Londen. Deze is inmiddels bijeengekomen werkt hard bereikte reeds enkele resultaten, maar nog niet de gansch definitieve, die men zou wenschen. Italië baadde zich in den loop van dit jaar in een glans van vorstelijken luister. Want zijn Kroonprins huwde met de Bel gische Prinses Marie José, en Italië's Ko ningsdochter volgde den eenzamen Koning Boris van Bulgarije op zijn troon. Niet zonder opzet heeft Mussolini blijkbaar ervoor zorggedragen, dat met grooten luister deze beide huwelijken werden voltrokken. Roemenië, formeel niet tot den Balkan behoorende, maar nauw daarmede verbonden zag den verbannen Monarch Carol II in he' land terugkeeren de Regeering in handen nemen en zijn zoon Michael degra- deeren tot troonopvolger. Ware het niet dat de verhouding met zijn gemalin nog te wenschen overlaat, de Koningskroning zou reeds hebben plaats gehad en de toestand zou zijn genormaliseerd. Het aangrenzende Polen bleef onder den druk van Pilsoedski's dictatuur. In Oostenrijk had Bondskanselier Schober het eene succes na het andere zijn bezoeken te Parijs, te Rome en te Berlijn hadden den ge wenschen uitslag, en Oostenrijk's krediet verkreeg nieuwen glans. Wat niet naar den zin was der christelijk socialen, wellicht van Mgr. Seipel zelf en leidde tot een breuk in het Kabinet toen Vice-Kanselier Vaugoin aan Schober het vertrouwen opzegde. Van daar een crisis en nieuwe verkiezingen, die aan de christelijk-socialen niet het gewenschte resultaat gaven, zoodat in het nieuw gevorm de Kabinet de Middenpartij, die Schober om zich heen had kunnen vormen, opnieuw is vertegenwoordigd. Nog altijd blijven de Weerbaarheidscorpsen, in Oostenrijk ge vormd, een gevaar voor de innerlijke rust van het land. Over en weer heeft men er wapenen, en het is de vraag of de nieuwe Regeering verstandig heeft gedaan door een man als Majoor Pabst, dien Schober naar het buitenland had verbannen, weer over de grenzen te halen. De toekomst zal hier het antwoord moeten geven. Over Hongarije heen, dat door Otnp's meerderjarigheid in feite een nieuwen Koning heeft gekregen, waaraan een groot deel der natie trouw blijft, richten onze blikken zich naar de Baltische landen. Letland en Est land hadden beide een communistische samenzwering te doorstaan, welke weer eens opnieuw de aandacht vestigde op het gevaar, dat deze voormalige Russische Randstaten steeds loopen en op de beteeke- nis, die zij voor de sociale veiligheid van het verder Europa hebben. Lithauen brak met het stelsel van Woldernaras, zond den voor maligen dictator in verbanning en bewaakte hem nog strenger toen de medewerking zij ner aanhangers bleek aan den den moord op den Politie-commissaris te Kowno. Het conflict met Polen over Wilna bleef latent, ondanks pogingen tot verzoening, en het conflict met Duitschland over Memel vlamde een oogenblik zoo hoog op, dat het den Minister van Buitenlandsche Zaken Zaunius, bijkans het leven kostte. Maar roeriger dan in de Baltische landen was het in Finland. Nog steeds herinnert men zich daar de wandaden der communisten in den zn. Vrijheidsoorlog. Vandaar de beweging, die zich vanuit het dorpje Lappo over geheel het land verspreid heeft, sedert de commu nisten zich in Finland meer beginnen te weren. Wie iets van de wandaden in den Vrijheidsoorlog weet, zal dat begrijpen en verstaan, dat deze Lappobeweging aan de Regeering krachtiger houding vroeg, dan zij in het begin aannam. Wat intusschen niet kan goed praten de ontvoeringen, die direct of indirect op het konto der Lappo beweging dienen te worden geschreven. De zittende Regeering diende wetsvoorstel len ter bescherming van de Republiek in, en toen deze door de Kamer niet werden aangenomen, werd zij ontbonden. Een inmiddels nieuw opgetreden Regeering on der leiding van Svinhufvoed, door allen als patriot geëerd, bracht de wetsvoorstellen tot stand. In de nieuwe Kamer hebben geen communisten meer zitting, wat natuurlijk de Lappobeweging niet verhindert haar actie voort te zetten. Zij het zonder, zij het met haar toedoen, heeft men evenwel den oud- President Stahlberg, een door allen geëerd, maar radicaal bekend staand man, ontvoerd.'t proces tegen de aanstichters dezer ontvoe ring, den chef van den Generalen Staf Wallenius en anderen aangevangen, doet veronderstellen, dat deze een poging op eigen beweging ondernamen. Hoe het zij, deze zijn voorloopig gestraft met een ge strengheid die voor andere landen voorbeeldig zou mogen heeten, en ook overigens schijnt het wel, dat de regeering krachtiger dan te voren tegen de Lappobeweging, zoodra deze excessief in haar eischen wordt, begint op te treden. De groote demonstratie te Hel- singfors, waarbij Generaal Mannerheim ge huldigd werd, heeft iets van haar kracht en beteekenis doen zien. Binnenkort moet een nieuwe President voor Finland worden gekozen hard zal de strijd der partijen gaan, en het is te hopen, dat de objectiviteit daarbij niet ten eenenmale overboord wordt geworpen. Moeilijke tijden doorleefde ook Spanje. Het bewind van Primo de Rivera kwam, vrij plotseling, ten einde en de dictator ver trok naar het buitenland, waar hij korten tijd daarna aan een hartaandoening in zijn hotel te Parijs stierf. Met groote praal werd hij de Madrid ter aarde besteld, en niet heel lang daarna deed de schrijver Unamuno, tevoren als beleediger des Konings verbannen onder veler toejuiching zijn intrede. Maar het bewind van Generaal Berenguer, die Primo opvolgde, bracht zeker geen rust. Het begon met de ontevredenheid der losgelaten vrijzinnige elementen, het zette zich voort in stakingen, die hand over hand toenamen, en het eindigde met militaire onlusten. Langzamerhand heeft zich van Spanje een anti-monarchale stemming mees ter gemaakt, die steeds duidelijker vormen aanneemt. Men zal hebben af te wachten in hoeverre het tegenwoordig Spanje re- publikeinsch gezind is. Uit hetgeen tot dus ver is geschied, hoezeer dit ook van roerig heid doet blijken, is moeilijk een conclusie te trekken. In Portugal bleef het rustig, al dienden daar enkele maatregelen van autoritairen aard te worden afgekondigd. Majoor Franco, de koene vliegenier, bij den opstand te Jicca indirect betrokken, vluchtte naar Lissabon en werd daar geïnterneerd. Het leger in Spanje kan zich het is een bekend verschijnsel moeilijk van de politiek losmaken. Maar het heeft er allen schijn van, dat de Regeeringsdagen voor Alfons XIII nog geenszins zijn geteld. Eensdeels zijn de berichten, die ons uit Spanje bereiken, zoo licht overdreven anderdeels kan niet aan elke beweging op zichzelve, die uitbreekt in dit reusachtige rijk, een beteekenis worden gehecht, die er in een kleiner land aan zou dienen te worden gegeven. Voor Spanje's hernieuwden bloei, die onder Primo de Rivera werd aan gevangen, is een versterking van het Re- geeringsregime ten zeerste te wenschen. België herdacht met schitterende feesten zijn honderdjarig volksbestaan; de tentoon stellingen te Antwerpen en te Luik mogen beide ten volle geslaagd worden beschouwd. In ditzelfde jaar werd de Vlaamsche Hooge- school te Gent een feit. maar hoezeer de taalkwestie nog steeds wonden slaat in het politieke leven bewezen processen gevoerd over het opvolgen van bevelen in het leger in het Fransch en bewees het ontijdig en ook niet aanvaard ontslag van het kabinet- Jaspar. Zweden en Noorwegen gevoelden zich verbonden door de vondst van het stof felijk overschot van Andrée en zijn twee makkers. Denemarken's Koning trok naar IJsland om er de duizendjarige feesten van het Parlement mede te maken en ontkwam ternauwernood aan een aanslag tegen hem beraamd. In Rusland bleef het regime van Stalin, dat zich steeds sterker toespitst, overeind. Zoowel Tsjeritsjin als Rijkoff werden ver wijderd en van Trotzki werd bijna niets meer vernomen. Stalin bond den strijd aan tegen de Koelaki, de overgebleven boeren met eigen bezit. Hij voerde ook zijn proces tegen de industriëelen, die de politiek der Sovjet hadden gedwarsboomd. Steeds gingen er geruchten over zijn val. ja zelfs over zijn dood, maar steeds ook bleken deze te be hooren tot het rijk der fantasie. Nog eens weer leefde de burgeroorlog in China voor korten tijd op, naar men hoopt en verwachten kan vuor het laatst. De Noor- del"ke partii schijnt, althans voorloopig, het pleit te hebben gewonnen, maar zullen de wapenen lang rusten en zal China iets van de oude welvaart terugkrijgen? Turkije en Perzië kregen oneenigheld over de invallen der Koerdenstammen in het Araratgebergte. Abessynlë's nieuwe Negus deed zich met groote praal, waarbij tal van regeeringen waren vertegenwoordigd, kronen, en Algiers vierde de honderdjarige vereeniging met Frankrijk op luisterrijke wijze. Het groote Noord-Amerika ontwikkelde zich rustig en kalm; .had zijn aandeel in rampen en ongelukken, in het bijzonder in economische moeilijkheden, maar volgde po litiek den weg der geleidelijkheid. De te genstanders In den Senaat tegen te nauwe aansluiting bij den Volkenbond boekten het succes, dat zij het protocol betreffende Ame rica's toetreding tot het Hof weer voor een korten tijd uitgesteld kregen. Aan de andere zijde leverden de verkiezingen voor het Huls van Afgevaardigden winst op voor de de mocraten, die Hoover's positie moeilijker maakt. Zooveel te onrustiger intusschen was het in het Zuidelijk deel van Amerika. Bijkans geen der Zuid-Amorikaansche republieken of er heerschte onrust en verwarring. Boli via begon; een militaire opstand zette den President af, terwijl dit land opnieuw in moeilijkheden met Paraguay geraakte. Peru volgde; ook daar moest de President aftre den, hoewel zijn opvolger al evenzeer met moeilijkheden te kampen had. Ook in Ecua der werd de President verbannen, al bleef het gelukkig in Columbia en Venezuela rus tig. Maar zoowel Brazilië, dat op zichzelf bijna de helft van Zuid-Amerika omvat, als Argentinië, *t grootste der Spaansch-Ameri- kaansche republieken, werden door opstand tegen het regeerend gezag getroffen. Het persoonlijk regime in Argentinië was te sterk en de schending van de Grondwet door den Braziliaanschen President was te duidelijk. Verwoed is er in belde landen gevochten, tot zelfs in de straten van de hoofdstad, maar ook In beide gevallen behaalden de opstan delingen de overwinning. Algemeen her dacht men in Zuid- en Midden-Amerika den belangrijken dag van 17 December 1930; im mers, honderd jaar tevoren sloot Simon Bo livar, de bevrijder, de moede oogen. In de Antillen werd San Domingo door een opstand en daarna door een geweldige aardbeving geteisterd; op Cuba trok de Pre sident de macht tot zich toen communisti sche onlusten waren te vreezen. Doch niet slechts economisch bleef ons In 1930 weinig bespaard. Wie denkt niet aan de groote overstrooming, die Zuid-Frank rijk trof en zich ook elders deed gelden. Wie denkt niet aan de aardbeving in de omgeving van Napels; In de streken rondom de Kas pische zee; in Centraal-Azlë en elders.. Wie denkt niet aan het vreeselijk gebeuren met de R 101. Marconi opende aan boord van zijn m de Middellandsche zee liggend vaartuig een tentoonstelling te Sydney in Australië. Van Dijk vloog met Kingsford Smith van Europa naar Amerika en Costes en Bellonte waren de eersten die uit Parijs vertrokken en te New York landden. De DO. X werd als een won- Daar enkele concurreerende fabrikanten onze stopflesschen, met Mosterd gevuld in den handel brengen, geeft onze naam in den bodem der flesch GEEN voldoende GARANTIE voor kwaliteit. ALLEEN nevenstaand Handelsmerk, op het etiket, waarborgt den bekenden derwerk van moderne schepping erkend en "n teekenend feit Is het wel, dat geheel een Italiaansch luchteskader den tocht naar Brazilië onder persoonlijke leiding van den Minister van Marine ondernam. Amy John son was de koene vliegenierster, die met sym pathie door eenieder werd gevolgd en de benauwenis, waarmede de koene Poolreiziger Byrd te kampen had, werd door een ieder gevoeld. Waarschijnlijk, niet slechts naar rampen en schandalen ging onze aandacht dit jaar uit. maar ook naar het betere, het hoogere. Hoewel wij schandalen genoeg rad- den, waarbij wel te denken valt aan die van Mevrouw Hanau, van Oustric en van Hatry, in alle welke gevallen echter de licht- geloovlgheld van het groote publiek een dankbaren ondergrond heeft geschapen. Groote mannen verlieten dit jaar het le ven. Daar was Kardinaal Merry del Val, eens de machtige Staatssecretaris van het Vaticaan. Daar was de imponeerende figuur van den Duitschen Groot-Admiraal von Tir- pitz, bouwer van geheel een vloot. Daar was Taft, een figuur als President van Amerika, en Balfour, het type van den Engelschen conservatieven Staatsman. Daar was Nan- sen, de onverschrokken Poolreiziger, maar tegelijk de beschermer van de ongelukkigen, voor wie hij de belangstelling van den Vol kenbond vroeg en verkreeg. Daar was De Wet, heldenfiguur uit den Zuidafrikaauschen oorlog en Leopold van Beieren, een der grootste maarschalken van het groote Duit sche leger van voorheen. Daar was Siegfried Wagner, bekend zoon van een grooten vader en daar was Seagrave. die omkwam bij een poging om het wereldrecord nog hooger te brengen. En daar was de Amerikaansche courantenmillionair van Lear Black, wiens naam altijd ln herinnering zal blijven k>3J degenen, die het wel meenen met de ont wikkeling van de Nederlandsche vliegtech niek. Weer tot het Amerikaansche Volk Donderdagavond om 8 uur heeft Mussolini in de Engelsche taal een radio-rede tot het Amerikaansche Volk uitgesproken, waarin hy al'ereerst sprak van de vriendschap, welke men ln Italië voor de Vereenigde Staten gevoelt. Verder wees Mussolini op de intellectueele betrekkingen tusschen de beide volken. Italië, zoo zelde hij, erkent ten volle al het gene, dat door de Vereenigde Staten verricht is voor een voortschrijdende techniek. Wij kunnen ons, aldus Mussolini, de moderne techniek niet voorstellen zonder de Vereenigde Staten. MUSSOLINI Zonder hu'p van de V. S. kan de wereld zich niet herstellen van de naoorlogsweeën. Hun hulp is noodzakelijk. Daarna kantte Mussolini zich tegen de opvatting, dat het fascisme een gevaar zou vormen voor den wereldvrede. Dergeiyke be schuldigingen zUn ongemotiveerd. Noch hy, noch de regeering, noch het ItaHaansche volk wenscht een oorlog. Ik heb, aldus Mussolini, als soldaat in den oor'og geschoten en weet wat een oorlog beteekent. De verschrikke- ïyke herinnering aan deze Jaren kan men niet vergeten. Zelfs voor het geval, dat de oorlog slechts tusschen twee landen zou uitbreken, dan nog zou deze heden ten dage onvermydeiyk tot een algemeenen oorlog leiden. De cultuur zal in gevaar worden gebracht. De vorde ringen der techniek zul'en in den toekomstl- gen oorlog zich nog schrikwekkender dan thans afteekenen. Het doodsgevaar zal niet slechts beperkt zyn tot de strijders, doch een geheele be volking in gevaar brengen. Italië heeft vrede noodig. Het fascisme wenscht de veiligheid van het Italiaansche Volk, in samenwerking met alle andere volkeren ter wereld. Verder besprak Mussolini de betrekkingen tot Rusland, die van economischen aard zyn. Het fascisme en het bo'sjewisme zyn nog steeds antipoden, zoowel in theorie als in praktyk. Dat bewezen o.m. de tydens de derde internationale te Moskou verzo.iden proclamaties; het fascisme tot in den dood te-bestrijden. Ten aanzien van het werkloozenvraagstuk verklaarde Mussolini zich tegenstander van werkloozenondersteuning. Hy prefereert de hulp, die gelegen is in de uitvoering van ZATERDAG 3 JANUARI HUIZEN, 298 M. Uitsl. K.R.O.- uitzending 8.009.15 Gramofoonpl. -» n.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje Paf* toor Perquin 12.011.30 Concert K.R.IV sextet 1.302.30 Gramofoonpl. 2.30—" 3.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugd 3.00— 4.15 Kinderuurtje 4.154.30 Techn, Kwartiertje Hans Schnabel 5.00—6.00 Gramofoonpl. 6.016.15 Esperanto 6.156.35 Journ. Weekoverzicht door P« de Waart 6.356.45 Gramofoonpl. 6.457.15 Esperanto-cursus P. Heilker 7.157.45 Prof. Dr. D. Franses O.F.M. 1 „De Kerkvaders en de geschiedenis van hun tijd" 7.4511.00 Concert. K.R.O.-orkest o.I.v. J. Gerritsen. Solist M. Kampstra, minstreel met citherbegeleiding. Ca. 9.00 Vaz Dias iï.oo12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1873 M. Uitsluitend V.A.R.A.-uitz. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Orgelspel Joh. Jong 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu-bedrijven mun.tr het V.A.R.A.-orkest o.I.v. Hugo de Groot en Willem van Cappellen, voordracht I2.00 Politieberichten 12.30 Concert V.A.ILA.- septet o.I.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Uitz. der Receptie van het N.V.V. 3.00 Paedagogisch Concert o.I.v. Piet Tiggers m.m.v. het Hay dn Kwar tet. P. Kramer, A. de Groot, H. v. d. Bosch, H. J. Lijsen 4.15 Cursus Duitsch. P. J. Bol 4.45 Kwartiertje v. h. Inst. v. Arb. Ontwikkeling 5.15 Concert V.A.R.A.- Mandoline-Ensemble o.I.v. Joh. B. Kok 5.45 Gramofoonpl. 5.55 Vervolg Mandoli neconcert 6.15 S.D.A.P. Kwartiertje 6.30 Litterair Halfuurtje A. ML de Jong 7.15 Orgelspel Joh. Jong 7.45 Politieber. 8.00 Bij de Pomp. Teun de Klepperman 8.20 Uitzending van de Feestvergadering v. h. N. V. V. m.m.v. V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot, „De Stem des Volks" o.I.v. Antoon Krelage en E. Kupers, rede g.ro Studio-Uitzending 10.20 Vervolg Uitzending Feestvergadering 10.50 V.A. R.A. varia10.55 Voetbalnieuws nu» Vaz Dias 11.1012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 1.202.20 Orkestconcert 3.35 Verslag van den voet balwedstrijd Leeds UnitedArsenal 4.30 Concert. Militair Orkest. M. Mellers, bari ton 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7.05 Concert. Vocaal kwartet, koor en orkest 7.25 Lezing 7.40 Lezing 7.50 Vaudeville 9.20 Bericl ten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 Concert Militair orkest. M. Harvey-o'amuel, piano 10.5512.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.151.50 Orkestconcert 4.355.35 Orkestconcert 7.05 Schwabischer Heimatabend. Daarna tot 11.20 Dansmuziek 11.2012.20 Gramofoonplaten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.05— 12.35 Gramofoonpl. 12.50 Kinderuurtje I.303.00 Orkestconcert en voordracht 3.005.00 Kinder-Nieuwjaarsfeest 7.20 8.20 Orkestconcert, pianospel en voordracht 8.45—9.00 Kluchtspel „Familien Hansen" Jens Locher 9.1510.35 Orkestconcert, zang en piano 10.3511.35 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 GramofoonpL (Dansmuziek) 4.50 Dansmuziek 6.50 Gramofoonplaten 9.05 Radio-concert, m.m.v. orkest en solisten 9.50 Vervolg concert m.m.v. het Don-Kozakken-kwartet, BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Gramofoon platen 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Con cert. Georganiseerd door het Dagblad „La Meuse" en het bijvoegsel „*L'Antenne" 10.35 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.4011.20 Voor drachten en Lezingen 11.2012.15 Gra mofoonpl. 12.151.20 Berichten 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voordrachten en Berichten 3.50 Orkest concert 4.506.20 Lezingen en Lessen 6.206.35 Gramofoonpl. 6.357.50 Voordrachten 7.50 Populair Orkest 8.20 Berichten 8.35 Uit het Metropol theater 2de acte van „Sch.ön ist die Welt", operette van Fr. Léhar 9.25 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. openbare werken, die tegeiykertyd de lands- cultuur dienen. De werkloozenuitkeering went de arbeiders aan niets doen. Behalve dan de werkloosheid, heerscht in Ita'ië in alle klassen der samen leving rust en vrede. Alle andersluidende berichten zyn onjuist. Acht miïlioen mannen en vrouwen staan achter het fascisme. Geen ander regiem in Europa staat op zulk een degeiyken en gezonden grondslag. Ten slotte gaf Mussolini als zyn stellige overtuiging, dat de vrede bewaard zal biyven. 55. Hy schudt het hoofd en zegt; Ach. heeren, het is met my niet veel meer en de vorige week is er zelfs iets ge beurd, dat me ln myn geheele leven nog niet is overkomen. Een weinig beangst vragen we hem, wat dat dan wei is geweest. Hy buigt zich naar cms over en zegt fluisterend, opdat niemand van het personeel het zou hooren: Ik ben te laat op het kantoor gekomen. wy huichelen groote verbazing en ver wondering en zeggen niet te kunnen begrij pen hoe dat mogelijk is. Ja, heeren, vervolgt hl), eigeniyk was het de schuld van mUn dochter, die my had laten doorslapen, omdat lk den avond te voren over vermoeidheid had geklaagd. Stel Je voor vervolgde hy met zekere drift, zoo dat het ons moeite kostte niet te lachen, dat een kerel als ik voor een beetje ver moeidheid maar in bed biyf liggen. Ik was natuuriyk woedend op haar en kreeg een geducht standje van den patroon te slik keneen geducht myne heeren maar ik had het verdiend wy voelden ontroering en eerbied vooi dezen zeventigjarigen grijsaard, die nog zoo stipt wilde zyn en zich nog „een flinke ke rel" noemde. Prachtig gebouw, hè, glimlachte hy toen Ja, ja. de Firma Van Erp mag er zyn en het is een geluk en een genot daar voor te werkenal byna vier en vyftig jaar. Als het er zestig zyn, dan zeg ik halt... natuuriyk als God het wiL Met deze woorden gaat hy op een der klerken toe om hem tot werken aan te spo ren. Natuuriyk was het hem er alleen om te doen een staaltje van zyn werkzaamheid te gevende trouwe ziel. wy gaan nu door het kantoor van de boekhouders, waar we Max de Boer en Jo- ban de Greeve in druk gesprek vinden, ter- wyi vier andere heeren aan hun lessenaar werken, wy gaan door, daar we deze twee bekenden toch nog in hun gezin willen op zoeken en treden na geklopt te hebben het privé-bureau binnen. We vinden daar echter niet, zooals we verwacht hadden Réné, maar diens broer George. Hy zit aan de schryf- tafel nog dezelfde uit de Van Weideren- straat brieven te lezen, maar staat, by onze komst op en treedt ons met uitgestoken hand tegemoet. Hy is veranderd erg veranderd. Zijn gezicht is veel magerder geworden, maar heeft gewonnen aan kracht en energie en Jawarempel aan de slapen begint zyn haar reeds te grijzen. Ook zien we op zyn gelaat een smarteiyken, weemoedi gen trek liggen en wy denken onwillekeurig, dat hy nog niet het geluk gevonden heeft, waar hy op hoopt, wy willen natuurlijk gaarne weten wat er aan hapert en beg' - nen daarom, nadat we hebben plaats geno men, een gesprek. En, mynheer Van Erp, de vier afgeloo- pen jaren zyn aan U ook niet zonder meer voorby gegaan. George leunt achterover in zyn armstoel, strykt zich eens over het voorhoofd en zegt dan: Ja, heeren, het zyn jaren geweest van hard werken. Natuuriyk was het, nadat ik met myn broeder verzoend was, myn innigst verlangen zoo spoedig mogelijk zyn plaats te kunnen innemen, teneinde hem in de ge legenheid ie stellen zyn kunst te dienen. Ik kan u echter verzekeren, dat het met mee viel. En niet alleen het voor my ongewone aanpakken, maar ook de neigingen, die zich in de verloren Jaren in myn binnenste had den gevestigd en daar steeds hadden ge- heerscht, moesten uitgeroeid worden. God dank echter heb ik dit alles overwonnen en hoewel ik zelfs nu nog dikwyis Réné's raad en hulp behoef, heeft hy zich toch geheel uit de zaak teruggetrokken en het is my ge lukt het vertrouwen en de genegenheid van het personeel te winnen. Neen, ik woon met myn moeder samen op den Batavierweg en dat is het, wat my maar half doet genieten van het succes, dat ik over mezelf heb behaald. Myn moeder biyft nog altijd gesloten; natuuriyk hebben de jaren ook haar zachter en milder ge stemd en een buitenstaander weet dan ook niet beter of we leven ln de beste harmonie en zyn gelukkig samen. Maar alle harteiyk- held alle warmte alle genegenheid ont breekt by haar of beter gezegd, ze toont die niet. Ik weet zeker, dat ze veel huilt en ïydt, maar haar trots kan er niet over heen my te vergeven en my haar liefde terug te schenken. Ze Is vriendeiyk, maar praat niet meer dan hoog nocdig is. Ik heb alles ge daan wat ik kon om dezen toestand te ver beteren, maar tot nu toe zonder resultaat. U begrijpt wel, dat het voor my een heel ding is. Zelfs de kinderen van Leonie zyn niet in staat haar te verteederen en de kleu ters zyn dan ook nooit erg opgetogen als ze naar oma gaan. Liever gaan ze met de „tam" naar oma en opa „Mook". wy betoonen hem ons leedwezen en spre ken den wensch uit, dat ook zyn moeder spoedig tot ander inzicht mag komen. George noodigt ons uit, daar het tegen twaalf uur gaat. mee te gaan en by hem te dinee- ren. Daar we echter weinig sympathie ge voelen voor mevrouw Van Erp en het ons dus niet erg gezellig iykt met deze dame te dlneeren, verontschuldigen we ons en zeg gen, dat we nog zooveel bezoeken moeten afleggen. De glimlach waarmee hy ons „smoesje" accepteert, bewyst dat hy ons „door" heeft. By de deur vraagt hy nog of we dien avond het was Zaterdag, tyd heb ben o m naar de Vereeniging te gaan, waar Réné's eerste opera opgevoerd wordt. Na tuuriyk gaan we daar naar toe. Als we weer buiten stam. bekyken we het gebouw nog eens van onder tot boven, knikken elkaar toe en zeggen met Jurgens: „De Firma Van Erp mag er zyn". We hebben ondertusschen werkeiyk hon ger gekregen en daar we ons de gulle har- teiykheld van Leonie herinneren, besluiten we daar naar toe te gaan en met onze gewone brutaliteit met het echtpaar Raven- steyn te dineeren. Daar ze vooraan op de St. Annalaan wonen, nemen we de tram en staan een minuut of tien later op de stoep Een dienstmeisje opent de deur en Iaat ons binnen. Leonie komt ons tegemcet met een biyden glimlach van herkennen. Ook wy zyn verheugd het jonge, mooie me vrouwtje weer te zien. Ze ziet er uitstekend en gelukkig uit en de kleine driejarige bengel, dien ze aan de hand heeft, is reeds zoo groot, dat, als hy zoo door blijft groeien hy nog langer wordt dan zyn vader. Vrijmoedig geeft de kleine peuter ons een handje en als we plotseling schreien hooren van uit een kamer en Leonie vragend aan zien, zegt ze lachend en blozend: J» p is er nog eentje. Ze gaat ons voor naar de werkelijk ge zellige huiskamer en neemt een klein meis je uit de wieg, haar met lieve woordjes geruststellend. Op hetzelfde oogenblik komt Koos binnen en schudt ons ook allerharteiykst de hand. Hy is nog dezelfde boonenstaak van vroe ger en als we Leonie mogen gelooven. zit hy nog vol grappen. Hy is direct op zyn knieën op den grond aan het kruipen en de driejarige Richard werkt zich onder luid gejuich op zyn rug. Ook het kleintje op moeders arm begint te dansen en te kraaien. We zien wel, hier heerscht jong geluk, en weelde aan liefde en vrede. Onder gezelligen kout dineeren we, rooken daarna met Koos nog een sigaar, halen het verleden nog eens op en als we willen gaan, deelt hy ons mee, dat hy weer een nieuwe promotie gemaakt heeft, maar daar door hoogstwaarschyniyk wel naar Amster dam zal worden overgeplaatst. Hy vindt het wel jammer Nymegen uit te moeten, maar zyn geluk neemt hy mee. Lachend nemen wy afscheid en een gevoel vaa werkeiyke voldoening leeft in ons.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9