^Binnenlandsch Nieuws Radio (O a i Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje De Intern. Koloniale Tentoonstelling Parijs 1931 I OF DE GESCHIEDENIS VAN TV/EE DEUGNIETEN iyy iki iu iu De christelijke liefde ook het zakenleven St. Willibrordus-kerk te Huïst Het Nederlandsche Paviljoen Nieuwjaarsreceptie bij de Pauselijke internuntiatuur Wat Nederland wil Hooge Raad Jhr. mr. de Savornin Lohman KERKNIEUWS Het Aartsbisdom GEMENGD NIEUWS Rumoerig Nieuwjaar Herinneringen aan Baron von Hunefelc! ONZE OOST Na de Merapi-ramp Veel geboefte in de geteisterde streek Indische Dienst r yito/ r j. -V ijrr, v •- -i. Bisschoppelijke aansporing „St. Janski." publiceert het volgend schrij ven van Z. D. H. den Bisschop van 's-Her- togenbosch: Van harte betuigen Wij onzen warmsten dank aan allen, Priesters, Religieuzen en Leeken, die Ons bü den aanvang van het jaar 1931 blijken van aanhankelijkheid en genegenheid hebben gegeven. Wij bevelen ons Bisdom en Ons zelf bij voortduring aan in aller geoeden. Moge, ondanks de sombere vooruitzichten van allerlei aard, het jaar 1931 door Gods goedheid, op Maria's voorbede, toch voor ons allen een gelukkig en zalig, een zonnig jaar wezen! Zoo iets, dan zal een meer algemeene be oefening der Christelijke liefde, ook, en mis schien wel vooral, in net zakenleven en in de onderlinge sociale verhoudingen, bij machte blijken Ons de alom zoo dringend noodige ware levensvreugde te brengen. Laten wij dan, ieder voor ons, besluiten, gedurende dit jaar ook in onze zaken en sociale verhoudingen, ons zelf en onze eigen belangen meer te vergeten en, om Christus' wille, aan anderen al het goede te gunnen en te bewijzen, dat wij zelf van hen wenschen te ontvangen. Door het dragen van elkanders lasten zullen Wij aldus in het Nieuwe Jaar Gods Wet volbrengen en den zonnigen Vrede van Christus rondom ons doen schijnen. 's-Hertogenbosch, 2 Januari 1931, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. 38.308, Hilversum met 34.922 en Oldenzaal met 31.991. Tusschen 20.00030.000 katholieken tel len Zevenaar met 28.965, Deventer met 28.102, Amersfoort met 26.729, Terborg met 24.579, Almelo met 23.471, Eist met 22.966 en Zwolle met 21.864 katholieken. De kleine dekenaten, met minder dan 20.000 katholieken, zijn: Groenlo met 19.373, Groningen met 17.893, Culemborg met 17.914, Montfoort met 15.404, Klazinaveen met 14.815, Breukelen met 13.005, Leeuwar den met 12.422, Zutphen met 12.124. Sneek met 11.535 en Heerenveen met katho lieken. Zooals bekend werd op het einde van het vorige jaar voor de conceptie van het Nederlandsch paviljoen te Parijs een ideeën- prijsvraag uitgeschreven onder de in Ne- derlandsch-Indië werkende of gewerkt heb bende bouwkunstenaars. De heer W. J. G. Zweedijk, architect te Soerabaja, wiens ont werp de meeste instemming verwierf, werd daarna uitgenoodigd naar Nederland te komen om zijn ontwerp om te werken in samenwerking en volgens de aanwijzingen van den heer P. A. J. Moojen, lid van het Uitvoerend Comité, belast met de artistieke en technische leiding. Dit had tot gevolg, dat het werk verschillende wijzigingen on- i derging. Het gebouw werd hooger uit den grond opgetrokken, zoodat de vloer aan den voorgevel op 2 M. boven het terrein komt te liggen. Een hooge sokkel met een zware profileerirg zal de hooge gevels dra gen. De nok van het middengedeelte van den voorgevel wordt 30 M. hoog, terwijl de beide torens tot 50 M. zullen stijgen. De beide vooruitspringende gevels van de zij vleugels werden rijziger gemaakt. De op het oorspronkelijk ontwerp voorkomende hooge trapsgewijze middenpoort verviel geheel: in de plaats daarvan werd een niéuwe mid dengevel ontworpen van lager, doch tevens sierlijker vorm. De voorgevel van het thans in aanbouw zijnde paviljoen heeft een lengte van 110 M., welke lengte door den verbindingsmuur met het gebouw voor particuliere inzendingen wordt gebracht op totaal 170 M. De ontvangzaal werd belangrijk grooter en hooger gemaakt dan zij oorspronkelijk was ontworpen. Was deze zaal aanvankelijk 450 vierk. M. groot, thans zal zij een opper vlakte van 870 vierk. M. krijgen met een plafondhoogte tot 12 M. De Mendoet-tempel is van den linker zijvleugel verplaatst raar het centrum van het paviljoen, waar de tempel nu aan het einde van een rustig, overschaduwd binnen hof komt te liggen, Van het op het oorspronkelijk ontwerp toegepaste systeem van indeellng ln kleine expositie-vertrekken is afgezien. Er is thans zooveel mogetek gestreefd naar het vormen van ruime zalen. Pleinen en bijgebouwen Door de aanwinst van een nieuw stuk grond, kon, ln aansluiting met het hoofd gebouw, een plein (aiosn-a'oen) worden ont worpen, ter grootte van 60 x 100 M. (dus ongeveer de helft van het „Plein" te 's-Gra- venhage). Rondom dit plein worden de tempelpoor ten en muren gerangschikt. Achter de tempelpoorten en muren zijn de bijna voltooide woningen der Inlandsche dansers en musici gelegen. Die woni" gen zijn zoo ingericht, dat de bewoners daar alle gemakken zullen vinden, waaraan zij thuis gewoon ziin. De wasch- en bad- gelegenheden en de keukens zijn geheel, zooals ln Indië gebruikelijk. De Javanen en de Baliërs zullen leder een eigen, gescheiden afdeeling bewonen. Om bovenbedoeld plein zullen verder een plaats vinden een gebouw voor de dans- en muziekuitvoeringen in den trant van een Javaausche pendoppo. alsmede een gebouw voor de particuliere inzend'n- gen, dat door een muur met een fraaie, Balische gespleten .poort zal worden ver bonden met het hoofdgebouw. Op het terrein vóór het hoofdgebouw zul len ten slotte eenige origineele In'aodsche woningen worden opgericht, met name een riik bewerkt a^athuis met rijstschuur uit de Padangsche Boven'anden, een Toba- Bataksch huis en een paar knekelhuisjes uit de Karo-Bataklanden. In het adathuis zuilen voorwerpen van Indische kunst nijverheid ten verkoop worden aa"g~boden. Bovendien zal in het adathuis Nederlandsch-, Indische thee worden geschonken. Particuliere inzendingen Aangezien een voldoende aanmelding van particuliere deelnemingen werd ontva"gen, is definitief tot den bouw van een afzonder lijk paviljoen voor particuliere inzendingen besloten. Vcorloopig zal dit paviljoen wor den ontworpen op een grootte van 500 vierk. M. Restaurants Het Uitvoerend Comité heeft de noodige besprekingen gevoerd voor het sluiten van 'n contract met 'n tweetal restaurateurs, dié zullen zorg dragen voor de oprichting en exploitatie van een Nederlandsch en Indisch restaurant, waar men dus ook rijsttafel zal kunnen gebruiken. Evenals het paviljoen voor de particuliere inzendingen, zullen de gebouweh voor deze restaurants ln een bij de omgeving passenden stijl worden opge trokken. Op het aan Nederland toegewezen terrein in het Bois de Vincennes zal op die wijze een aantal bijzondere touwwerken verrijzen, waarin het groote paviljoen het middelpunt zal vormen. Diorama's De drie diorama's betreffende de cultuur van suiker, thee en rijst zijn voltooid; de diorama's voor rubber, tabak, kina, oliepalm en de haven van Curacao zijn in het Kolo niaal Instituut in bewerking. De achterdoe ken hebben een lengte van 6 tot 8 M. en een hoogte van 3.20 M. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het schil deren van beide groote diorama's (Prearger en Bali), welke 20 M. lang, 8 M. hoog en M. diep zullen worden. De voorgrond van alle diorama's wordt plastisch opge bouwd. Hh wordt gestoffeerd met voor werpen, die daarvoor speciaal zijn geboet seerd. Wandschilderingen De ontwerpen voor de wandschilderingen (4x8 M.) in de groote ontvangzaal, zijn onder leiding en volgens aanwijzingen van den heer Moojen vervaardigd door de in Indië gewerkt hebbende schilders Pauüdes en Sayers. De schilderingen aan de eene zijde der zaal zullen 'n denkbeeld geven van de Ne derlandsche beschaving in Ned.-Indië in de volgende voorstellingen: 1. de aankomst van Cornells Houtman aan het hof van den Sultan van Banten in 1597; 2. de ontwikkeling van het stadsbeeld van Batavia in den loop van twee eeuwen; 3. de ontwikkeling van landbouw, nijver heid en handel heden ten dage. Aan de andere zijde der zaal zullen de schilderingen betreffende de volgende onderwerpen een beeld geven van het in- heemsche leven gedurende denzelfden tijds duur: 1. episoden uit een Oud-Javaansch lof dicht; 2. godsdienst, kunst, zeden en gewoonten; 3. hulzen en bevolkingstypen. Aan de twee elndwanden van de ontvang zaal zullen decoratieve kaarten worden aangebracht van den Indischen Archioel en zijn ligging ten opzichte van Azië en Europa. Een artikel van minister Beelaerts van Blokland In de „Frankfurter Zei tung." De „Frankfurter Zeltung" heeft, met be trekking tot de in verscheidene landen heer- schendc ontstemming over de door Duitschland gevoerde handelspolitiek, een uiteenzetting van hun meening gevraagd aan de ministers van bultenlandsche zaken van Nederland, Hongarije. Denemarken en Fin land, staten, die geacht worden de grootste afnemers te ziin van de Duitsche industrie producten. In haar voorwoord tot deze arti kelen spreekt de redactie de hoop uit. dat de meeningsuitingen van deze vier ministers ook de aandacht zullen hebben van de rijks- regeering. Onze minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. Beelaerts van Blokland zegt in zijn artikel om. het volgende: „Wat wij in de eerste plaats wenschen is. dat men erkent, dat in ons politiek beleid met de belangen van het buitenland wordt rekening gehouden In dit opzicht kunnen woorden ons geen voldoening schenken; wij zouden graag daden zien. Daden, eenerzijds in deze beteekems, dat geen maatregelen worden genomen, die onze belangen kunnen schaden, en waaraan wij geen verweer kun nen bieden, omdat wij niet de beschikking hebben over wapenen. Wil maken ook aan spraak op daden in meer positieven vorm, en wel in dezen zin, dat men, met inachtne ming van onze zeer bijzondere ligging en politiek, ons tariefsconcessies verleent, evenwel zonder daarbij in een do ut des- politiek te vervallen. Kort en zakelijk, wij wenschen dat men deze do ut des-gedachte achterwege late en met ons onderhandele over tegemoetkomende maatregelen." Minister Beelaerts van Blokland wijst dan de verschillende wegen aan, waarlangs men tot deze maatregelen kan geraken en gaat voorts nog in op de Kwestie der meestbe- sunstiging. In het slot van zijn artikel zegt de minister dan nog het volgende: „Wat Nederland betreft zou ik willen zeg gen, dat in werkelijkheid niemand iets liever wil dan onze oude politiek te blijven vol houden. Men maakt het ons echter zeer moeilijk; vele landen doen dat zelfs. Het is de hoogste tijd, dat men inziet het in eigen hand te hebben ons te laten volharden in de politiek, die wU thans voeren. Daarom zijn maatregelen noodig, waardoor onder handelingen met ons prartisch nut zouden sorteeren, mits deze niet ten gevolge heb ben, dat een politiek van geven en nemen daardoor zou worden ingeluid. Wij willen daden zien. Er moet tenslotte een vooruit ziende politiek worden gevoerd, dat is ver in de wereld en toekomst vooruitblikkend; eenmaal moet, in zakelijke en moreele betee- kenis, recht geschieden." Afscheid Jhr. Mr. W. H. de Savomin Lohman Gisteren heeft de Hooge Raad in voltal lige zitting afscheid genomen van den afge treden president Jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. De nieuwe president, mr. A. Fentener van Vlissingen, heeft een af scheidsrede gehouden, waarin hij de groots verdiensten van den scheidenden president zoowel voor de rechtspraak als de weten schap schetste en de hoop op herstel van zijn gezondheid uitsprak. De proc-reur-generaal, mr. A. Tak, en de deken van de orde van advocaten, jhr. mr. W. M. de Brauw, sloten zich hierbij aan. Daarna werden president Fentener van Vlissingen en de nieuwe vice-president, mr. H. M. A. Savelberg geïnstalleerd. Aangaande den toestand van Jhr. Mr. de Savomin Lohman, afgetreden president van den Hoogen Raad, werd gisterenavond medegedeeld, dat de toestand zeer ernstig blijft, doch dat de dokter meer hoop geeft op herstel. Ter gelegenheid van den nieuwjaarsdag hield de Pauselijke internuntius Mgr. L. Schioppa, een drukbezochte receptie in het gebouw der internuntiatuur aan den Bezui- denhoutschen weg te 's-Gravenhage, alwaar bijna alle bij het Nederlandsche Hof geac crediteerde gezanten met de secretarissen en het personeel verschenen. Voorts kwamen hun geluk wenschen aan bieden Jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, groot-officier van H. M. de Koningin, de gep. luitenant-generaal R. B. A N de Quay, Mr. J. R. H. van Schalk, voorzitter der Tweede Kamer, Staatsraad M. J. J. I Harte van Tecklenburg, Jhr Mr. L. von Fisenne lid van gedeputeerde staten en tal van ci viele en militaire autoriteiten. Kanunnik deken H. A. Th. van Dam bood namens de geestelijkheid zijn gelukwen- schen aan evenals de provinciaal der Jesu- ieten pater H. Keijsers S.J. en de directeur van het R. K. Gymnasium Dr. Borret S.J. en ook anderen. Ruim een half millioen katholieken In het aartsbisdom, verdeeld over 22 deke naten worden 523.630 katholieken aange troffen. Het dekenaat met het grootste aantal ka tholieken is Utrecht met 57.741. Daarop volgt Hengelo (O.) met 43.451, Arnhem met Definitieve overdracht aan de Katholieken Op Nieuwjaarsdag heeft een feestelijke viering plaats gehad van de definitieve overdracht van het Ned. Herv. gedeelte der oude St. Willibrorduskerk aan de Katho lieken. In den namiddag had in het nieuw ver worven gedeelte (in October 1929 aange kocht voor de som van f 120.000) een feest- vergadering plaats, waar alle parochianen, zoo eenigszins mogelijk aanwezig waren. De Haogeerw. Heer Deken Rops wees op de bijzondere beteekenis van dezen dag in de Hulster geschiedenis, den dag waar op de Katholieken hun eeuwenoude kerk (een der meest monumentale van ons land) weer geheel in bezit hebben. Dank bracht hij aan allen, die eenigszins hiertoe hadden bijgedragen, in het bijzonder burgemeester Truffino, den grooten bemiddelaar bij de onderhandelingen. Na Deken Rops hield burgemeester Truf fino een feestrede, waarin de diepe beteeke nis van deze gebeurtenis nog eens scherp belicht Werd. Vooral de financieele zorg van het kerkbestuur werd door hem behandeld en ieders steun gevraagd. In het bijzonder nu de groote restauratie gaat beginnen, die een der voornaamste van ons land gaat worden. Voor het eeuwen-oude Katholieke stadje was het een groote dag! ln de kerk hingen de ontwerpen der res tauratie ter bezichtiging, terwijl het boekje van kap. Dekkers over de kerk van Hulst ten bate der'restaura tie druk werd verkocht. Vechtpartijen tc Heerlen Oud en Nieuwjaar hebben in de gemeente Heerlen vier vechtpartijen plaats gehad. Oudejaarsnacht werd te Heerlerheide in een woning een vrouw met een hamer op het hoofd geslagen, waarna de dader naar buiten werd geworpen en eenigen tijd later dooi voorbijgangers bewusteloos en met zware hoofdwonden werd gevonden. De politie arresteerde zes Slovenen en Duitschers. Op Nieuwjaarsmiddag werd te Heerler heide een Pool met een mes in den rug ge stoken. De politie arresteerde vier personen, van wie er een bekende den steek te hebben toegebracht. Voorts is op den Nieuwjaarsdag nog hevig gevochten op den Schaesbergerweg en de Schrieversheide. door J. O. F. Wat van zoo weinig dooden met zooveel recht verklaard kan worden, dat zeggen menschen, in de geheele wereld, van mijn afgestorven vriend: „hij is te vroeg gestor ven!" Niet alleen te vroeg ovor ons, zijn vrienden en voor zijn innig geliefd vader land, maar dok veel te vroeg voor zijn taak als bevorderaar en pionier van een interna tionaal luchtverkeer, dat alle volkeren moet verbinden! Zijn heele leven was bewust ge richt op dit groote doel, dat de erkenning van Duitschland's capaciteiten over de heele wereld bevorderen zou. Hünefeld heeft zijn doel bereikt. Zijn persoonlijkheid en zijn vluchten hebben velen tot vrienden van Duitschland gemaakt. Nog levendig herinner ik mij den 26en Maart 1928, toen de „Bremen" op het vlieg veld in Baldonel daalde, om den 13en April naar Amerika te starten. De passagiers wa ren absoluut vreemde menschen voor mij, ja, weinige jaren geleden onze „vijanden," met wie ik den vreeselijken strijd op leven en dood leverde. Maar ik had geen oogenblik van angst of van wantrouwen. Kapitein Köhl was een vliegenier en de vliegeniers der geheele we reld gelijken op elkander in kleeding, ge dachten, en handelingen. Baron von Hüne feld was echter een echte aristocraat, be scheiden, teruggetrokken en de meest on zelfzuchtige kameraad, dien ik ooit ontmoet heb. Bij besprekingen in oogeribiikken van gevaar, gold zijn eerste gedachte altijd de anderen, nooit zich zelf. Ik heb hem ge durende den tocht werkelijk bewonderd. Want niet wij, aviateurs, maar hij had den zwaarsten post' tijdens de vlucht. Hij was, wanneer het een fiasco werd, verantwoorde lijk voor de gelden, waarmee de vlucht mo gelijk gemaakt was. Daar Hünefeld een gebrek aan zijn oogen had, een gebrek waarmee hij geboren was, kon hij nooit zijn examen als piloot maken en moest zich dus geheel op ons verlaten. Wij d.w.z. kapitein Köhl en ik, losten elkan der om de drie uur af. De drie uur echter, dat wil niet achter het stuur zaten, moes ten we voortdurend ingespannen naar alle kanten uitkijken. We hadden geen minuut tijd om na te denken over het gevaar, waar in wij verkeerden. Hünefeld zat echter ge durende de heele reis in de passagierscabi ne, gedoemd töt werkeloosheid en mis schien tot nadenken over de mogelijk heid, dat ondanks alle exacte voorbereidin gen, de motor toch zou kunnen weigeren, 's Nachts bleef het licht uit. Urenlang zat Hünefeld toen in het donker, ik zag of hoorde absoluut niets van hem. De vlucht was veel te Inspannend voor het zieke lichaam van von Hünefeld en dit wreekte zich reeds in Amerika. Hij echter overwon deze zwakheden en smarten, heel zijn leven is een heldhaftige strijd tegen zijn lichaam geweest. Reeds als knaap was dit een beletsel geweest om aan de sport deel te nemen; hij kon zijn ideaal vliegen nooit verwezenlijken. In den oorlog werd hij aan zijn beenen gewond en hij hield er ook een vreeselijke maagpijn van over. Alle zware operaties en pijnen doorstond hij met den ijzeren wil om nog enkele jaren te blijven leven en zijn taak te vervullen.... En zijn geest zegevierde over zijn lichaam. Ofs?hoon hij ziek van de reis terugkeerde, stond hij van zijn ziekbed op, om zijn pilo ten-examen af te leggen en de groote vlucht naar Oost-Azië te maken, die meer een ver- keers- dan een recordvlucht was. Ik heb hem niet meer teruggezien. In hem betreur ik niet alleen den kameraad van onze Oeeaanvlucht, maar ook den buiten gewonen mensch, die met ijzeren wil over zijn ziek lichaam triomfeerde.De kracht hiertoe verleende hem zijn groote vader landsliefde, die zijn blik tot ver buiten Duitschland's grenzen verruimde en den juisten weg voor een nieuwen Duitschen roem deed vinden. Zij was de stuwende kracht in zijn leven en zijn laatste gedach ten en woorden op den vooravond der ope ratie en van zijn dood waren gewijd aan zijn geliefd land: Gij aarde, die mij moederlijk behandelde, Het doel en wezen van mijn strijden was. Voor u mijn groet, wanneer Gods woord gebiedt, Dat dra de band, die mij aan 't leven bond Verscheurd wordt en de nacht valt in. Mijn Duitschland, stervend nog gedenk ik ui ZONDAG 4 JANUARI. HILVERSUM, 1875 M. 8.45—12.00 VARA. 12.00—5.00 AVRO. 5.00—6.00 VARA. 8.00— 12.00 AVRO. 8.45 Mededeelingen van Ned. Voetbalbonden. 8.55 S. S. Lantinga: „Kunst mest en zijn gebruik". 9.25 Esperanto. 9.40 Orgelspel door Joh. Jong. 10.00 Concert VA- RA-Orkest. 10.30 Voordracht door Mar tian Beversluis. 10.50 Vervolg Con cert. 11.15 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Tijdsein AVRO-klok. 12.01—12.30 Radio- Volks Universiteit. L. J. Jordaan: De Klank- film II. 12.302.00 Concert AVRO-Octet. 2.00—2.30 Boekenhalfuur. Dr. Wijnand Frans: „Tconeel en Film". 2.304.00 Aan sluiting van het Concertgebouw té Am sterdam. Concertgebouw-Orkest. A. Mos- kowski (viool). 4.004.25 Julia de Gruyter: Voordracht van werken van Felix Timmer mans. 4.255.00 Gramofoonpl. Sportuitsl. 5.00 Uurtje van den Ned. Blindenbond. An nie Beyer (zang), Iet de Vries (piano), M. v. d. Heuvel (declamatie), W. A. Jacobs (toespraak). Gramofoonpl. 8.00 Tijdsein AVRO-Klok, pers- en sportnieuws. 8.15 9.15 Concert, Omroeporkest. 9.159.45 De clamatie door Kommer Kleyn. 9.4511.00 Concert. Omroeporkest. Zang door H. Vis- kil. 11.00—12.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluit- ting. HUIZEN, 298 M. 8.30—9.30 NCRV. 10.15— 5.00 KRO, 5A0 NCRV. Hierna KRO. 8.20— 9.30 Morgenwijding o.l.v. Leger des Heils, Afd. Amersfoort en A'dam. 10.25—11.45 Uit zending van de Hoogmis uit de Kerk van H. Maria Hemelvaart te Kampen. 11.45 12.00 Lezing. 12.00—1.3!) Concert KRO-sex- tet. 1.302.00 Kapelaan W. Bosch: „Voor Troon en Altaar". H. R. Boeree (Commdt Vrijw. Burgerw. Amsterdam) „Voor Kroon en Kerk." 2.00—2.30 Arch. J. v. Moorsel: „Moderne Architektur und Tradiïi'n", Pe ter Meyer. 2.304.00 Concert. Mej. G. Blom- maert (piano), Mej. Tilly Nieuwerkerk (so praan), Leo Frederiks (bariton), Fr. Bos- hart (piano-begeleiding). 4.005.00 Zie- kenlof. 5.00 Avondkerkdienst uit de Geref. Kerk, Pemis. 7.45—3.10 Drs. J. Eijciier: „Over het Bijbellezen". 8.10—8.15 Intenties v. h. Apostol. des Gebeds. Daarna uitslagen R. K. Vocïtbalfederatiö. 8.1510.40 Con cert. KR.O-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 10.40 —11.00 Epiloog d. h. Klein Koor o. 1. v. Jos. H. Picckers. DAVENTRY 1554.4 M. 3.20 Kerk-cant.ate No. 40 van Bach. 4.05 Kinderkerk 4.35 Con cert. Militair orkest, K. Ellis (bas). 5.50 Plano-recital door M. de Pachmann-La- bori. 6.20—0.35 Lezing. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Lezing. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Orkestconcert. 9.35 „Ccnnus" van John Milton. Muziek van Dr. Ame. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 130 Gramofoonpl. 2.20 Gra mofoonpl. 4.50 Gramofoonpl. 7.50 Poppen kast. 8.20 Gramofoonpl. 930 DansmuzieK. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Con cert. 7.20—730 Gramofoonpl. 8.25—9.20 Evang. Morgenwijding. 10.501130 Gramo foonpl. 12.20—1.50 Orkestconcert. 3.505.05 Concert. 7.20 Orkestconcert. Daarna: Be richten en tot 11.20: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1130—1230 Or kestconcert. 1.20—330 Orkestconcert en voordracht. 330—3.50 Gramofoonpl. 3.50— 4.20 Kinderuurtje. 7.20—835 Orkestconcert en zang. 835—9.05 „Mangel paa Forstaael- se", blijspel van Henri Duvemois. 9.05— 9.35 Piano-soli door W. Witkowsky. 9.35— 10.20 Conoert. Orkest en solisten. 10.20 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 5083 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Franz André en m. m. v. Mevr. Van Dromme (zang). ZEESEN, 1635 M. 6.20 Havenconcert. 7.20 8 10 Lezingen en Berichten. 8.10 Morgen wijding. 10.20—1030 Gramofoonpl. 1030— 1120 Lezing. 1130 Orkestconcert. 130 Piano concert. 2.20 Vocaal Concert. 3.50 Orkest concert. 5.20—6.50 Voordrachten. 7.20 Con cert orkest en solisten. 9.20 Berichten daar na tot 11.50 Dansmuziek. MAANDAG 5 JANUARI HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO- uitzendlng 8.01—830 Gramofoonpl. 10.00 Tijdsein 10.00—10.15 Morgenwij ding 1030—12.00 Concert AVRO-kwintet 12.302.00 Concert door het Orkest van het Luxor-Theater te Rotterdam 2.30— 3.00 N. Dixon: „Soendar Singh" 3.00— 3.30 Kamermuziek Haydn Kwartet- 3.30—4.30 Lostafoon 4.30—5.30 Kinder uurtje 530—6.45 Concert. Omroeporkest. 6.45—7.15 Boekenhalfuurtje. Dr. P. H. Rit- ter Jr. 7.15—730 Vervolg Concert 8.01 8.30 Gramofoonpl. 8.30—10.00 Aansl. Concertgebouw te A'dam Het Concertge bouw Orkest 10.00 Tijdsein 10.15— 11.00 Aansl. van „Concordia" te Breda; concert van Dajos Bela en zijn orkest 11.0012.00 Gramofoonplaten 12.00 Slui ting. HUIZEN,.298 M- Uitsl. NCRV-mtzending 8.00—8.15 Schriftlezing 8.15—9.30 Concert 10.30—11.00 Ziekendienst 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur 11.30—12.30 Gra mofoonpl. 12.30-1.45 O-gelconcert Jan Zwart 1.45—3.15 Vroolijk programma 3.153.45 Knipcursus 4.005.00 Zieken- uurtje 5.005.45 Cursus Handenarbeid 5.457.00 Concert. Mevr. Truus Mol-Akker- man (alt). M. v. d. Hilst (begeleiding en declamatie) 6.306.40 Koersen Vaz Dia* 7.007.30 Gramofoonpl. 7.308.03 R. Heaviside: „Het wezen der Beeldvorming bij de fotografische plaat". 8.008.50 Con cert Arnhemsche Ork. Vereen. oJ.v. M. Spanjaard. Solist Jac. Caro (bas) 8.50 9.20 dr. A. Hijmans: Geneeskundig School toezicht (II) 9.20—10.10 Vervolg Concert 10.10—10.20 Vaz Dias 10.20—11.30 Gra mofoonpl. DAVENTKY, 1554.4 M. 10.35 Morben- wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door E. T. Cook. R. Acland (sopraan) I.35 Orkestconcert 2.20—2.50 Zang door Dameskoor 4.20 Gramofoonpl. 4.35 Concert. S. Schonning (sopraan), Enter te Strijkkwartet 535 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsberichten 7.00 Pianospel door F. Dawson 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaudeville 9.20 Be richten 935 Berichten 9.40 Lezing 10.00 Concert W. Murdoch (piano). Orkest 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Tooneel 9.50 Solisten-concert. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest- concert 4.205.20 Orkestconcert 7.20 8.50 Orkestconcert. Daarna: Berichten en tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—t.20 Orkestconcert 2.554.55 Orkestconcert en viool-soli 7.50—8.40 Concert en voor dracht 9.05—9.25 Liederen-voordracht 9.40—10.20 Piano-soli (4-handig). BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmurtek 6.10 Vervolg Dansmuziek 6.50 Concert Omroeptrio 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Concert uit La Salie du Palais des Beaux Arts te Brussel. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Voor drachten en lessen 11.20—12.15 Gramo foonpl. 12.15—1.29 Berichten 1.20—2 10 Gramofoonpl. 2.10—3.60 Voordrachten en lezingen 3.50—4.50 Orkest-concert 430—7.50 voordrachten 7.50 Symnhonie- concert. Orkest en piano. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. SPECIALISTEN TEL. 14609 KONINGSTR 27 PHILIPS- en „ERREM 3 TOESTELLEN Een betreurenswaardig verschijnsel is, dat het door de uitbarsting van den Merapl ge troffen gebied fungeert als magneet voor het geboefte uit de geheele omgeving. Zoo wer den op een dag veeriien personen gear resteerd, terwijl de militairen allerwegen hinderlagen leggen om net gespuis in han den te krijgen. Het aantal milita'ren. op het oogenblik vijf compagnieën bedragend, zal in den loop van de volgende week ver moedelijk worden verminderd, aangezien als dan volstaan kan worden met twee compag nieën. 1 De politiesterkte zal eveneens gedeeltelijk worden ingekrompen, zoodat waarschijnlijk de uit Oengaran afkomstige menscnen zul len worden teruggezonden. Hulp aan de vluchtelingen Het hoofd van den gouvernements-pand- huisdienst heeft toegezegd, een hoeveelheid sarongs en baadjes gratis ter beschikking van de vluchtelingen uit het door de ramp getroffen gebied te stellen. De intendant voedt nog achtduizend vluch telingen, welk getal echter geleidelijk ver mindert. Verlofgangers: F. K. H. J. Indorf, lid dor Weesk. te Paöang, Lugano; V/. J. Ockhuy- sen, hoofdpolitieopz. b. a. Alg. Politie, Am sterdam; mej. W. M. Hoekman, verpl. Ie kl. b. d. Hospitaald.. 's-Gravenhage; S. van der Harst, ass.-ress. b. h. Binn. Best., 's-Graven hage; ir. J. W.1 Roeloffs, houtv. b. h. Boschw., Oudewetering. 5 113. De koopman lachte in zijn vuistje. Dacht; „Zoek jij maar, beste vriend, Ben werk'üjk heel nieuwsgierig, Of jij oo t mijn gulden vindt." S Hij greep den cipier aan beide beenen. Duwde hem diep in het vat; „Zoo," riep de koopman, hartelijk lachend, „Drink jij je maar eens lekker zat." a aaaiaNaaaMaaaaaaaaataaa 114 De chauffeur, erg blij met zijn nieuwe vrachtje, Zette den motor dadelijk aan, Maar ondanks de chauffeur's grootste moeite. Bleef de mach ne stokstijf staaa Plm's moeder, als steeds ongeduldig, R ep woest; „Zeg eens, suffe vent, 't Lijkt alsof jij in plaats van een auto, 'n Koffiemolen aan 't draaien bent." ■aaaiaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10