f250.- f50.- m (3000.- f 750.- f125.- f40.- ZAL DE VOLKENBOND SLAGEN BUREAUX NA8SAULAAN 49 Dit nummer bestaat uit drie bladen I i ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel MAANDAG 5 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17657 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De 298 M.-golf Moet dat nu blijven duren? Het dreigend conflict in het zeevisscherijbedrijf aan onze week-abonné's, om het abonnementsgeld op MAANDAG, uiterlijk Dinsdag aan de bezorgers te willen betalen, aange zien zij verplicht zijn op tijd af te rekenen. Wij rekenen daarom op Uwe medewerking. Administr. N. H. Courant Avontuurlijke autotocht Vier Beverwijkers houden een „strooptocht" door 't Gooi Hofleveroi'c'erster van Z. M. den Koning van Bulgarije Tegenstelling De moord te Groningen Belangen spoorwegpersoneel Reorganisatie in Brazilië De express EdinburgLonden ontspoord De staking in de Engelsche weefindustrie Een boerderij afgebrand Een man in de vlammen omgekomen De ramp van den Merapi Ongeregeldheden in Recklinghausen De staking in het Roergebied Bouwkunst-tentoonstelling Voornaamste qKieuws t® J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Genootschap van den STILLEN OMGANG LEDENVERGADERING De Encycliek over het huwelijk Zij zal deze week verschijnen De Drankwet in Amerika Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbeL Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ^Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim oi wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van fn anderen vinger. t>e 62ste Raadsvergadering van den Volkenbond, welke op 19 Januari zal M&ats hebben, zal bijzondere beteeke- hebben. De agenda brengt in hoofd tak de twee groote problemen van den Volkenbond-arbeid: de minderheden de ontwapenings-kwestie, met een heele reeks acute onderwerpen, welke van dien aard zijn, dat levendige debat- kn niet te vermijden zullen zijn. De officieuze „Deutsche diplomatische Korrespondenz" leidt de Raadsvergade- rihg in met een heel opmerkelijke ver garing. De minderheden-kwestie duikt °P in den vorm der Duitsche grieven Cogens de gewelddadigheden in Oost- Boven-Silezië en de voorvallen bij de verkiezingen in Pommeren en Posen, verder in de gedaante van het Memel statuut; de schending hiervan door de ^itausche regeering zal behandeld wor- ^en. Hierbij zullen de punten, welke m SePt^mber op den achtergrond zijn ge- Plaatst, en verder de financieele aange- *egenheden tusschen Litauen en Memel borden uitgewerkt. Tevens behoort tot de minderheden-kwesties de grief tegen behandeling van Duitsch grondbezit, ^arnaast zullen verschillende commis- sies ter bescherming der minderheden Vergaderen, die de handen vol werk zul- kn hebben. Ten slotte wordt het min derheden-probleem nog door de Li- tausch-Poolsche strijdkwesties geraakt: die zouden door deze twee mogendheden *h September in directe onderhandelin gen worden behandeld, maar zullen nu l°ch in Januari in Qenève weer voor den dag komen. De stand der ontwapenings-kwestie na de voltooiing van den voorbe eldenden arbeid der Commissie, mis schien nog verwarder dan tevoren. Er bestaat maar heel weinig hoop, dat de definitieve Ontwapenings-Conferentle, daarvoor de Raad den datum zou moe ien bepalen, zich van dit zwakke in strument zal kunnen bedienen, om een verphchte, effectieve ontwapening te be kken. Er blijft aheen de souvereine handhaving dezer ttrak door de Confe ctie zelf. Henderson heeft, wel is waar, een omroeprede, waarin hij dringend heeft vermaand tot samenwerking en l°t een politiek, welke den oorlog moet verhoeden, ook meer vertrouwen getoqnd ld dit verdrags-ontwerp. Maar de gelijk tijdige oproep van Lord Robert Cecil v°or de Britsche League of Nations thiion spreekt van het kritieke Volken- hond-jaar 1931 en van het alternatief, dat door de openbare meening is gescha pen: öf de eerste Conferentie voor een Gereld-ontwapening zal tot een klucht Gorden, óf zij zal tastbare resultaten °Pleveren. Hij ziet dat het tot het eerste Moet komen, wanneer er niet een ver- Mag wordt gesloten, waarbij de bewape- hing zóó wordt beperkt, als in artikel 8 *ah het Volkenbond-statuut duidelijk s geprojecteerd en zooals dit door de Centrale mogendheden ook tevoren reeds ls ten uitvoer gebracht. Het zal dus de taak van deze Raads vergadering zijn, door haar eigen hou- d'og bij te dragen tot het ontstaan van zdlk een openbare meening, en ze zal eeP vastberadenheid moeten toonen, Gelke bij den voorbereidenden arbeid °Pgetwijfeld werd gemist. De Raadsver gadering zal door haar principieele be bossingen omtrent de twee belangrijkste steunpilaren van het geheele Volken- "Ohd-gebouw van historische beteekenis .Scherp verschil van meening zal hierby wel onvermijdelijk naar voren hemen, maar dat is toch beter, dan dat M wereld ook het niet bij den Bond hehoorende deel wordt teleurgesteld h°or onduidelijke en vage besluiten en eeP verdere dilatorische behandeling Van de fundamenteele problemen. De °Pfoep der Carnegie-Stichting, om de Plechtige ontwapenings-belofte eindelijk e vervullen, waarbij uitdrukkelijk Gordt gewezen op de Amerikaansche ^ode-verantwoordelijkheid, is kenteeke- Mtid yqo,. de stemming ook buiten de °lkenbond -mogendheden. Duitschland ^al sterk deelnemen aan de onderhan- elingen van den Raad; in de ontwape- ^tpgs-kwestie als voorstander van mo- ïeele en juridische eischen voor een Gerkelijke en effectieve ontwapening; in e minderheden-kwestie als klager, op k °hcl der gewelddadigheden en der ver- e2ings-beperking tegenover de Duit- Sche minderheid in Polen. Men ziet het verloop dezer vergade- ,lng te Genève in de heele wereld met eêrijpelijke spanning tegemoet. De be ding, dat de Volkenbond misschien od 6eP kritiek keerpunt van zijn bestaan is gekomen, zou wel eens niet overdreven PPnen blijken. In ieder geval moet er- eo worden gerekend, dat een teleur- telling, ten minste in Duitschland oij "e Paar heerschende algemeene stem- gevolgen zou kunnen hebben, die en niet gering mag achten. De Vol- ePbond heeft op dit oogenblik geen al te goede positie in het oordeel der breede massa's en dit geldt niet alleen voor Duitschland. Beantwoordt de Volken bond ook dezen keer niet aan de ver wachtingen, dan kan men niet zonder zorg aan de toekomst van het Geneef- sche Instituut denken. Wü lezen in de Limb. Koerier: De Nieuwjaarsdag is voor de Katholieke leden van den K. R. O. in Limburg en een groot deel van Noord-Brabant de openings datum van een miserie tijdperk, dat drie maanden duren zal. Duizehden, ja tienduizenden, die den K. R. O. als beginselvaste Katholieken steunen als lid of als begunstiger, zien zich geplaatst voor de onmogelijkheid, naar de uitzendin gen van hun eigen omroep te luisteren. Thans, nu de 1071 meter golf definitief aan Oslo is overgegaan, zai het ongerief van den volstrekt onvoldoenden zender te Hilversum, die op 298 M. werkt, des te meer gevoeld worden. De feiten zijn thans, datNederland, krachtens internationale regeling, de be schikking heeft over twee golflengten. Voor de eene, 1875 M. bestaat een goede zender te Huizen, eigendom van den K. R. O. en de N. C. R. V. De zender voor de 298 M. golf, die te Hilversum, is eigendom van de Ned. Seintoest.-fabriek en wordt gehuurd door de Avro en Vara. Deze laatste zender is voor een groot deel van ons land eenvoudig miserabel. Daarvoor moet een behoorlijke zender in de plaats komen. Die zender zal gebouwd moeten worden door de Vara en Avro teza men aangezien immers de K.R.O. en N. C. R. V. reeds een eigen zender te Huizen heb ben. De A.VJR.O. wil dat niet. Door zijn onwil om het zendervraagstuk op te lossen blljftjde ongelukkige toestand in den Nederlandschen omroep bestaan. Maar wij vragen: mag dat op den duur geduld worden? Mogen andere, zeer talrijke, groepen de dupe worden van de Avro-sche koppigheid? Moet de minister tenslotte niet toonen, dat het nationale belang niet langer door de Avro mag gesaboteerd worden? Wij hebben in ons blad al eens erop ge wezen, dat het in strijd is met het rechtsge voel van ons volk, wanneer twee zeer belang rijke omroepvereenigingen uit eigen huis wor den gejaagd, om daarin 'n tijd lang plaats te geven aan anderen, die daarop geen recht hebben en die zelf de schuld dragen, dat zij thans een „onbewoonbaar te verklaren wo ning" bezetten. Gebleken is, dat de V.ABA. bereid is, het probleem op te lossen. Gebleken is ook, dat de A.V.R.O. onhan delbaar blijft. Welnu, het probleem worde opgelost zon der de A.VJt.O. Nederland heeft geduld genoeg getoond! De miserie duurt al van September 1929. De Minister talme niet langer. Zijn daad, begin 1931 te stellen, moge er eene zijn die het gekreukte rechtsgevoel her stelt en een einde maakt aan de onduldbare dwingelandij, waarvan de honderdduizenden leden van den KR.O. en de N.C.R.V. perio diek het slachtoffer zijn. Wanneer de Avro zijn houding niet blijkt te willen herzien, dan ware te overwegen,- of hem de verstrekte zendvergunning dient te worden ontnomen. Uit den boezem van dien omroep zal daarop een nieuwe vereeniging oprijzen met een nieuw bestuur en geheel onafhankelijk van de Telegraaf en dat bereid zal zijn, de machtsverhoudingen in Neder land door een zuiver glas te beoordeelen. Het terrorisme van thans is volstrekt on gemotiveerd en de gevolgen van dat terro risme behooren niet op de leden van den K.R.O. en de N.C.R.V. te komen, maar op de Avro zelf. De reeders handhaven hun voorstellen Zaterdagmiddag is onder voorzitterschap van den heer W. Richter Uitdenbogaardt een druk bezochte vergadering gehouden van alle reeders, betrokken bij het conflict in het zee visscherij bedrijf. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen. De vergadering van reeders van visschers- vaartuigen, ten volle waardeerende de tot 31 December 1930 gevoerde onderhandelingen van de looncommissie uit de reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haringvisscherii met de vertegenwoordigers der samenwer kende organisaties in het zeevisscherijbedrijf; spreekt als hare meening uit, dat hoewel in de vergadering van 31 December jJ. een conflict tusschen bovengenoemde organisa ties en de reedersvereeniglng van de Neder landsche haringvisschers is geschapen, zij van oordeel is, dat de reeders niet verder kunnen gaan met de door genoemde looncommissie gedane voorstellen; besluit, op voorstel van de looncommissie genoemde organisaties in de gelegenheid te stellen de reedersvoorstellen voor 7 Januari a.s alsnog te aanvaarden. Deze motie is telegrafisch aan de besturen der werknemersbonden medegedeeld. Een stel jeugdige Beverwijbsche jongelie den, respectievelijk 17, 18, 19 en 21 jaar oud, voelden bij hun „morgensamenkomst" plotseling het verlangen in zich opkomen om gisteren eens gezamenlijk een grooten autotocht te gaan maken. Men toog op pad haar een Beverwijkschen garagehouder, wiens echtgenoote hun een vrij goeden auto verhuurde. De motor sloeg aan, men steeg in en weg snelde de auto in de richting Amsterdam. Eenmaal in Amsterdam, stopte de motor plots, want de benzinevoorraad was uitge put. Het geld werd geteld en voor f 2.25 kocht men benzine. Met het kostbare bezit van f 0.10 trok men verder het Gooi in. Evenwel bleek de benzinevoorraad te Amersfoort haast op. Goede raad was duur. Men stookte één der inzittenden op benzine te stelen door te zeggen, dat hü zulks niet durfde. Na veel heen en weer praten sloeg men den wagen aan en men reed naar de dichtstbijzijnde pomp. Een der heeren stapte uit, nam de slang, stopte deze in de tank en pompte.... totdat het garage-personeel naar buiten kwam. De slang werd wegge slingerd en met vol gas verdween de wagen in de richting Soest. De benzine was lang niet voldoende om terug te keeren en men besloot een derge lijk trucje te herhalen bü een benzine pomp bü het hotel „Birkhoven" te Amers foort. Of men in den auto nogal vroolük was. weten we niet, aldus „De Courant", maar op de kruising van den straatweg Hilver sumLaren met den Rüksweg, moest een wielrijder als slachtoffer vallen. De wagen nadarde met groote snelheid uit Baam, terwijl over het fietspad, naast den straat weg HilversumLaren, een wielrijder zich in de richting Laren begaf. Nabij de krui sing schijnt de wielrijder, zekere Van Z„ uit Hilversum, gemeend te hebben, dat de wagen nog zeer ver verwüderd was. Even wel mede door de groote snelheid de wagen stopte pijn. 200 meter na de aan rijding was de auto direct op het kruis punt, hetgeen tengevolge had, dat de flets bü hef achterwiel gegrepen werd. De man werd van het rijwiel geslingerd en bekwam een ernstige kneuzing aan een der ribben. De fiets was geheel vernield. De ongeluk kige werd op last van dr. Holtman, uit La ren, per auto naar zijn woning te Hilver sum vervoerd. Hierdoor kwamen de Beverwijksche „toe risten" met de Larensche politie in con- toct. Het gezelschap gedroeg zich tegen over de Larensche gemeentepolitie zeer on beschoft, alhoewel één der toeristen berouw betoonde en beloofde alle kosten, zoowel van de benzine als van een nieuw rüwiel te zullen voldoen. Na een verhoor kon het gezelschap verder reizen naar Beverwüfc. Ongetwijfeld een dure dag voor de toeris ten, die toch al niet veel meer te missen hadden dan f 0.10. Bulgarije is de eenige Balkanstaat, waar steenkolen aangetroffen worden en wel in zóó rijke mate, dat niet alleen de invoer van buitenlandsche kolen absoluut overbodig is, maar Bulgarije kan ook nog steenkolen naar andere Balkanstaten uitvoeren. Dit feit was blijkbaar niet bekend aan een Amerikaansche dame, die naast zooveel andere voorrechten ook nog dit fortuin had. dat zij eigenares was van verschillende kolen mijnen in Engeland. Genoemde Amerikaan sche leerde in een der hoofdsteden van Europa een Bulgaar kennen, die door zijn regeering ter bestudeering van een speciaal vraagstuk naar het buitenland gestuurd was. Het ge lukte hem al hee' spoedig de gunst te ver werven van deze Amerikaansche, waartoe zeker niet weinig bijdroeg, dat hij zich uitgaf voor „algemeen inspecteur der koninklijke industrie-bedrijven". Wanneer de koning van Bulgarije tevens industrie-koning is, moet hij zeker kolen noodig hebben, con cludeerde de Amerikaansche, die bij de liefde ook de zaken niet vergat. Ook de Bulgaar muntte uit door zijn groote zakenkennis, en hij, als „algemeen inspecteur" van de geweldige industriebedrijven van den koning moest dus zeker weten, wat de koning noodig had. Kolen natuurlijk, puike Engelsche kolen in groote massa's. Persoonlijk was de inspec teur bij de zaak heelemaal niet geïnteresseerd. Wanneer de leverantie was geschied, zou de Amerikaansche, naast de zuivere handels winst, ook nog den titel ontvangen van „Hof leverancierster van Zijne Majesteit". En dit zou geschieden door tusschenkomst van den belangloozen bemiddelaarHet contract voor de levering van meer dan 6oo tonnen kolen werd afgesloten, de Engelsche direc teuren der Amerikaansche mijnen wreven zich vergenoegd de handen de „vrouwe lijke chef" had weer een goed zaakje gemaakt en de eerste .evering werd naar Burgos ingescheept. Gelukkig, dat men tevoren in Sofia eerst nog inlichtingen heeft ingewonnen omtrent den persoon van den bemidde'aar, want de crediet-waardigheid van de konink lijke bedrijven bleef natuurlijk buiten kwestie. De officieele inlichtingen uit Sofia waren echter verpletterend. De „algemeen inspec teur van Zijne Ma'esteit" schrompelde ineen tot den doodgewonen kleinen ambtenaar, die hu m werkelijkheid was. Het bleek, dat de koning buiten zun weinige landgoederen en een dierenpark geen andere „zaken' heeft en dat men in Bulgarije ook in 't ver volg geen buitenlandsche steenkolen noodig heeft. De titel „hofleverancierster voor kolen zal voorioopig nog niet verleend worden. Een der belangrijkste vragen, welke bü de volkstelling worden gedaan of eigenlijk de belangrijkste, is die, betreffende't af dan niet behooren tot een kerkgenootschap, of ker kelijke gemeente. De namen „kerkgenootschap" en „kerke lijke gemeente" kunnen ons, schrüft S. in het „Ctr.'j hoe officieel ook, niet bevallen, althans niet voor de katholieken. De Moederkerk is nog iets anders en iets meer dan een kerkgenootschap, of een ge meente. En we zouden dan ook wel willen, dat de volgende maal eenvoudig gesproken werd van Roomsch-Katholieke Kerk. De grootheid dier Kerk, haar eenheid en algemeenheid, komt overigens ook hier weer treffend uit. De telkaarten bevatten in hun toelichting een opgave van de verbüsterend lange reeks van godsdienstige richtingen, gemeenten en broederschappen, welke er buiten de Ka tholieke Kerk in ons land bestaan. Het zijn er meer dan dertig Meer dan dertig terwül de katholieken alleen reeds een derde der geheele bevolking uitmaken! Zegt deze verscheidenheid en verbrokke ling buiten de Moederkerk niets aan hen, die zoeken naar de waarheid, welke geen ver scheurdheid maar slechts éénheid kent? Omtrent het liefdesdrama dat Vrijdag in het Rotterdammerstraatje te Groningen heeft plaats gevonden, waarbü de pl.m. 50- jarige monteur J. S. mejuffrouw G. W. met een revolverschot doodde en daarna zichzelf van het leven beroofde, kan de „Courant" nog mededeelen, dat Snijders, die 39 jaar is, en reeds eenigen tijd van zijn vrouw was ge scheiden, op zün lijst voor de volkstelling heeft ingevuld: Om 4 uur dood. Zoodat het hier een van te voren beraamd plan betreft. Het uitstel der herziening van het B. D. V. 1926 goedgekeurd De Minister van Waterstaat heeft de overeenkomst tusschen de Spoorwegdirectie en den Personeelraad inzake uitstel der her ziening van het Reglement Dienstvoorwaar- den 1926 voor den tijd van één jaar, goed gekeurd. De voorloopige regeering van Brazilië be studeert een ontwerp voor de algeheele reorganisatie van de financiën der repu bliek, met instelling van een centrale bank, een nieuwe valuta. 3 dooden, 22 gewonden De express Edinburg—Londen liep bü het station Carlisle uit den wissel. De locomotief en eenige wagens derailleer den, waarbü drie personen werden gedood en 22 gewond. Na de ontsporing viel de locomotief om. De twee eerste wagens, die tegen den ten der liepen, werden in elkaar geschoven. Hulpcolonnes, doktoren en verpleegsters snelden aanstonds naar de plaats des on- heils. Het was niet mogelijk enkele slacht offers direct te bereiken, daar zü onder de wrakstukken verborgen lagen. De trein bestond uit zeven rütuigen. In de drie laatste wagens werd niemand ge wond. De passagiers in het restauratierijtuig hadden daarentegen het meest te lüden, daar dit het meest vernield werd. De stoker werd zwaar gewond en kon nog geen verklaringen afleggen. Omtrent het spoorwegongeluk, dat nabij Carlisle heeft plaats gehad wordt nader ge meld, dat er in totaal drie menschenlevens te betreuren zün. Het totaal aantal gewonden is nog niet bekend. De trein bestond uit 7 passagierswagens. In de drie laatste wagens werd niemand ge wond. De passagiers in den restauratiewagen hadden het meest te lüden, daar deze geheel vernield werd. De lüken konden nog niet ge ïdentificeerd worden. Ooggetuigen verklaren, dat de brokstukken van de wagons en de steenen van den spoordijk wel 50 meter in de lucht vlogen. De stoker van de locomotief werd zwaar gewond en kon nog geen enkele verklaring afleggen. I Waar het om gaat De staking in de Engelsche weefindustrie beperkt zich voornamelük tot de weverijen te Burnley, waar de werkgevers het nieuwe weefstoelsysteem willen invoeren, waardoor een wever in plaats van zooals totnogtoe, vier weefstoelen, tusschen 8 en 10 weefstoe len onder zijn toezicht krijgt. Ongeveer 5000 man zün hier in staking'. De fabrikantenvereeniging te Burnley heeft echter besloten, wanneer de vakver- eenigingen voor het einde van deze week niet hebben toegegeven, over te gaan tot de uitsluiting in alle bedrijven. Door dezen maatregel zouden 12.000 ar beiders worden getroffen. Gezien het standpunt der vakvereenigin- gen is het niet onwaarschijnlijk, dat het conflict zich zal uitbreiden naar ander: deelen van de weefindustrie. Overigens heeft reeds een firma te Bum- ley toegegeven aan de eischen der arbeiders. Zaterdagavond, omstreeks kwart voor acht brak brand uit in de kapitale boerderij van en bewoond door den heer T. W. Hoogland aan den Nieuwen Bildtdijk te St. Anna-Paro- oliie. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in een kwartier tijd de geheele boerderij in lichte laaie stond. De brandweren van Oldebildtziji, St. Anna-Parochie en St. Ja- cobi-Parochie waren spoedig ter plaatse, ooch aan redden viel niet meer te denken. Twee spuiten richtten hun stralen op het vuur, terwül de derde naar een belendend perceel, bewotyid door den heer W. van der Weyt werd gezonden om het overslaan van net vuur te voorkomen. Het vee kon bütijds worden gered. Slechts enkele varkens kwa men in de vlammen om. Toen de brand ontdekt werd ging de heer H. nog even naar den zolder om te zien, waar de brand was uitgebroken. Dit werd hem evenwel noodlottig. Hij keerde niet te rug. Vermoedelijk is hü door den rook be vangen. Te omstreeks half twaalf Zaterdagavond, toen de boerderü was uitgebrand vond men het verkoolde lük van den heer H. in de gang. Hü was 49 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. Huis en inboedel waren verzekerd. Een groote menschenme- nigte sloeg vanaf den dük den brand gade. Djokjakarta zonder water Een nader onderzoek wees uit, dat de bo dem van het kali Koening-ravijn zoodanig is uitgeschuurd, dat bronskapteering vruch teloos zal zün, waardoor momenteel de lei ding te Djokjakarta volkomen zonder wa ter is. Diverse hulpaansluitingen worden over wogen. Een hulpput is geboord nabij de Cotta. Ze werd reeds aangesloten. De politie-president te Recklinghausen heeft zich gisteravond laat genoodzaakt ge zien, wegens het direct in gevaar brengen van de openbare orde, rust en veiligheid, voor het district Recklinghausen tot nadere aankondiging alle vergaderingen, optochten en demonstraties in de openlucht te verbie den. Het verbod zal met alle ten dienste staan de middelen worden gehandhaafd. Bü informatie hedenmorgen bleek, dat bij het aangaan van de vroegploegen bij een aantal mijnen ernstige incidenten plaats vonden. Volgens bij den Bergbauverein ontvangen berichten, bleek bü de verschillende münen hedenmorgen het aantal stakers vrij gering te zün. Terwül gistermorgen van de ochtendploe gen nog 11.96 pCt. der arbeiders staakten, bedroeg dit cüfer hedenmorgen vroeg slechts 7.10 pCt. Hedenavond te 6 uur vinden te Dortmund besprekingen plaats tusschen den Rijksmi nister van Arbeid, dr. Stegerwald, met verte genwoordigers der mijneigenaars en der rnijnwerkersbonden. De Rijksminister van Arbeid, dr. Steger wald, is hedenmorgen naar het Roergebied vertrokken, om zich ter plaatse in verbinding te stellen met de partijen, die betrokken zün bü de op 7 Januari as. beginnende onder handelingen over de loonen in het Roerge bied, onder voorzitterschap van den Rijks- bemiddelaar te Essen. Het is ruim twintig jaar geleden, dat bij den architect W. Kromhout de gedachte op kwam, dat het toch eigenlijk niet was zoo als het moest wezen, dat iemand, die archi tect wenschte te worden, daarvoor leerling moest worden bü een of anderen architect, die vaak door drukke werkzaamheid aan de opleiding van zün leerling weinig aan dacht kon schenken. Zün gedachte vond ingang bü anderen, en het resultaat was de oprichting van den Cursus voor voortgezet Hooger Bouwkunst- onderricht, die reeds tal van bouwkundigen tot groot voordeel is geweest. De oprichter van dien cursus hebben zich: om contact met elkaar te houden, vereenigd in de „Club H.B.O.", een vereeniging, die, om te\doen zien welke resultaten het on derwijs aan den cursus oplevert, nu en dan, om de twee of drie jaren, een tentoonstel ling organiseert van werk der leden. Dat wil zeggen, geen tentoonstelling van fantastische ontwerpen, van dingen, die wel mooi, maar onuitvoerbaar zün, neen, een tentoonstelling van teekeningen en ma quettes, uitsluitend van uitgevoerde of In uit voering zünde werken der leden, eenige leden gebruik, waarna sluiting volg- Zulk een tentoonstelling is er nu Zaterdag weer in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend door den Stadsarchitect ir. A. R. Hulshoff, die te voren werd ingeleid door den voorzitter der club, den heer C. Felökamp. Er is op deze tentoonstelling veel mooi werk te zien. Uiteraard, waar het alleen uit gevoerde en in uitvoering zijnde werken be treft, weinig nieuwe werken, maar toch geeft juist dit in kleine ruimte büeenbrengen van veler werk een goeden kyk op hetgeen de cursus voor voortgezet Hooger Bouwkunst- onderricht voor onze bouwkunst beteekent. Er hangt en er staat veel, heel veel en dat vele is onderling zeer verschillend, maar juist deze gelegenheid tot vergelijken zal den vakman nuttig, den kunstzinnigen leek wel kom wezen, omdat het een inzicht geeft in de ontwikkeling van onze Nederlandsche bouwkunst, die ook in het buitenland alom zoo wordt gewaardeerd. A. T. Een oplossing door de commissie uit obli gatiehouders Sodalitas Medicorum. Het R. K. Werkliedenverbond en crisis- bestrüding. Het dreigend conflict in het zeevisscherij bedrijf. De express EdinburgLonden ontspoord 3 dooden, 22 gewonden. Henderson definitief voorzitter van de a.s. V olkenbondsvergadering. De staking in het Roergebied verloopt Het werk waarschijnlijk heden hervat. Het overlijden van Joffre Woensdag begrafenis Deelnemingen. Midden Java door overstroomingen geteis terd, dorpen verwoest, Djokja zonder water. De Encycliek over het huwelijk zal deze week verschijnen. Geen wijziging der drankwet in Amerika Barometerstand 9 uur v.m.: 763 vooruit LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 4.33 uur. Hoogste barometerstand 766.1 m.M. te Thorshavn. Laagste barometerstand 739.9 m.M. te Wisbey. Verwachting: Meest matige, aanvankelijk nog Noord-Westelijke, later veranderlüke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, des nachts iets kouder, in het Noord-Oosten aanvankelijk nog eenige leans op regen- of hagelbuitjes. op DONDERDAG 8 JANUARI 1931, 's avonds 8 uur, in het gebouw St. Bavo, Smedestraafc. AGENDA: 1. Opening en Notulen 2. Jaarverslag Secretaris 3. Jaarverslag Penningmeester 4. Verkiezing twee Bestuursleden (Periodiek) 5. Mededeelingen over de a.s. Bedevaart 6. Rondvraag en Sluiting Namens het Bestuur: L. J. BOOGMANS, Pastoor-Directeu r J. ALBERS, Voorzitter J. VAN DER PIGGE, Secretaris Gelegenheid tot contributiebetaling bestaat op de vergadering en verder tot 1 Februari 1931, bü den Penningmeester, Eendracht- straat 35 ('s avonds na 6 uur). Deze week zal Z. H. de Paus een ency cliek publiceeren, in welke Hij, naar wordt verwacht, een nauwkeurige uiteenzetting zal geven van de katholieke leer ten aan zien van het huwelük en van de echt scheiding, zooals hij in zün Kerstboodschap heeft aangekondigd. Geen wijziging zal worden voorgesteld WASHINGTON. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat het rapport van de Wickershamcommissie inzake de drankwet, dat Vrijdag a.s. aan president Hoover zal worden-overhandigd, een algemeen karakter zal dragen- en niet zal adviseeren tot het toelaten van den verkoop van lichte wijnen en bier. Het rapport zal zelfs geen wijzi ging van de bestaande drankwet in overwe ging geven, om het fabriceren en verkoo- pen van dranken van meer dan 0.5 pet. al cohol mogelijk te maken. Aan den anderen kant zal het rapport evenwel een sterke veroordeeling bevatten van de wijze van toepassing van de drank wet, welke heeft geleid tot corruptie en al les, wat hiermede in verband staat. Deze veroordeeling zal evenwel niet lelden tot wüziging van het achtste amendement op eenigerlei wijze.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1