f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN 1 DINSDAG 6 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17658 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAM ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL °OK TEGEN ORANJE? De Nijmeegsche motie schijnt nu ech ter in die richting te wijzen. öe massavlucht over den Oceaan Typhoon op de Philippijnen 82 dooden Beroep in Radio-zaken Indien beroep wordt ingesteld, za! de eindbesslissing bij den Minister van Waterstaat zijn De 298 M. golf iets beter Het Moederhuis der St. Julianacongregatie De crisis Europeesche kwesties Memorandum van den Volkenbond Consulaat Builenpest N.V. Hollandsche Cultuur Mij. Oo2(fkeuring voorstel tot verkoop van Jiet verbonden onroerend goed „Irii Westen nichts Neues" Wervelstorm boven N.-Carolina De arbeidsovereenkomst in de kleedingindustrie Alcohol en snelverkeer Dronken chauffeur rijdt door afsluitboom De laatste eer aan Joffre Kinderverlamming VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Bogshot, de weenende stad Frankrijk heeft zijn èrooten Maarschalk verloren, den overwinnaar van de Marne BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Rjnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per "wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbct. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden jf Ken ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I vlfUUa Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van *n anderen vinger. Er is onlangs, bij de viering van het e Nijmeegsche eeuwfeest, heel wat te tfoen geweest over het feit, dat de bur gmeester van Nijmegen, daartoe beïn- vtoed door socialistische argumenten, '«rzuimde, H.M. de Koningin bij de vie ring van dit stedelijk eeuwfeest uit te Nodigen, zelfs verbood, op eenigerlei Mjze, gedurende de feestelijkheden, ^nhankelijkheid aan het Koninklijk "lis te betoonen. Terecht zag men hierin een ergerlijke Miskenning van het staatshoofd, welks vertegenwoordiger de burgemeester in gemeente is; of een bezoek van H.M. **e Koningin aan de sociaal-demokraten M Nijmegen al dan niet welgevallig was. ^ed niet terzake; zoolang de socialisten republikeinschen eisch nog niet in vervulling hebben zien gaan. heeft een eder den bestaanden toestand te aan aarden, en een burgemeester behoort *te éérste te zijn, die het Koninklijk ge- teg hoog houdt, eerbiedigt en doet eer biedigen. Het was dus een beleediging van het Monarchale staatsgezag, dat de burge- Meester van Nijmegen wéék voor anti- Monarchale, partij-politieke tendenzen Daarom heeft het ons lichtelijk ver baasd, dat de afdeeling van de R. K. Volkspartij te Nijmegen, blijkens een Mededeeling in het laatstverschenen dimmer van „Onze Vaan" (orgaan van öe R.K. Volkspartij), de volgende motie, ftog wel „onder luid applaus bij accla matie" heeft aangenomen; „De openbare vergadering der R. K. Volkspartij, afdeeling Nijmegen; gehouden te Nijmegen op Donderdag 18 December 1930; gehoord de critiek op de wijze waarop de burgemeester der gemeente is aan gevallen in verband met het gebeurde bij gelegenheid van het 7e eeuwfeest in Augustus 1930; van meening zijnde, dat daarin op on waardige wijze de persoon van den bur gemeester is betrokken; spreekt als haar meening uit, dat het beleid van den burgemeester dient te wórden goedgekeurd en hem hulde dient te worden gebracht voor zijn leiding, getoond bi) de Nijmeegsche feesten; besluit deze motie toe te zenden aan het college van B. en W. en de pers; gaat over tot de orde van den dag." Het was ons niet onbekend, dat de te. K. Volkspartij steeds meer afzakt *Mar de S.D.A.P., maar uit niets was ons tet op heden gebleken, dat zij ook de ahti-Oranje-gezindheid der S.D.AP. 'teelde. Gestart voor Fort Natal. Het Italiaansche eskader van 14 mariue- 'tegtulgen is hedennacht bij volle maan r^der leiding van den Italiaanschen mi nister van luchtvaart, generaal Balbo, te •M uur platselijken tijd (3.50 uur A'dam- ^hen tijd) van Bolama in Port W. Afrika Z°°r de vlucht naar Port Natal in Brazilië Aftrokken. Volgens een bericht in de „Vossische Zei- dög" New York zijn de Philippijnen een typhoon geteisterd, die geweldige ^uade aangericht heeft. De berichten, die rpgevoige van het verwoesten van het te- ^'Oonnet slechts zeer schaarsch binnenko- ?}eh, spreken over 82 dooden en 50 ver- Misten. Men vreest echter, dat het totaal aantal q°°den veel grooter zal zijn. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Albarda in zake de regeling van het beroep van de beslissingen der Radio- omroep-contrölecommissie heeft de minister van Waterstaat geantwoord: De regeling van het beroep tegen beslui ten, genomen in de uitvoering van de wette lijke voorschriften, betrekking hebbende op de inrichtingen, bedoeld in art. 3ter der Te legraaf- en Telefoonwet 1904, is in ontwerp gereed. Of daarin tevens een regeling van net beroep van de beslissingen der Radio- omroep-contröleconfmlssle zal worden op genomen, heeft de minister nog in beraad, totdat hij zal hebben kennis kunnen nemen van de resultaten van het onderzoek, dat in het buitenland is ingesteld naar de regeling van den radio-omroep. Hieraan wordt toegevoegd, dat, indien tot instelling van een beroep, als door den heer Albarda bedoeld, zal worden besloten, de regeling zoodanig zal zijn, dat de eindbeslis sing bij den minister van Waterstaat zal be rusten, nadat deze het advies zal hebben in gewonnen van een daartoe in te stellen Radio-beroepscommissie. De minister is gaarne bereid, te overwe gen om in de gevallen, waarin het advies der beroepsinstantie niet met algemeene stemmen wordt vastgesteld, ook de minder heid gelegenheid te geven haar gevoelens kenbaar te maken. Nieuwe montage van de antenne De 298 M. golf, de golflengte van Hilver sum, waar ook de K. R. O. en N. C. R. V. deze drie maanden moeten uitzenden, is de laatste dagen eenigszlns versterkt. Door een nieuwe montage van de antenne is het thans mogelijk geworden de uitzendingen op deze golf iets verder te laten doordringen. Uit het Zuiden van het land zijn dan ook de laatste twee dagen gunstige berichten van de zijde van de luisteraars bij den K. R. O. binnengekomen. Schrijven van Z.D.H. Mgr. Schrijnen In de Analecta voor het Bisdom Roermond heeft Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, in verband met de heerschende crisis in de ver schillende bedrijven zich met het volgende schrijven gewend tot de R. K Kerkbesturen, parochiale Armbesturen en andere aan het Bisdom rekenplichtige besturen: „Wegens den minder gunstigen toestand in verschillende bedrijven, dringen Wij er bij de Ons rekenplichtige besturen op aan: 1. goed gemotiveerde aanvragen om ver mindering van pacht over het loopendë jaar in welwillende overweging te nemen. Een vermindering van pacht van 10 tot 20 pCt. zal b'j aanvrage door bovenbedoelde bestu ren op Onze goedkeuring kunnen rekenen. 2. de rekeningen van geleverde goederen en verrichte werkzaamheden zoo spoedig mo gelijk te betalen, ook wanneer het grootere firma's betreft. 3. bij het doen van bestellingen of inkoo- pen. en bij het geven van opdrachten aan Nederlanrisehe industrieën, handelaren en ne ringdoenden de "oorkeur te geven. 4. werkzaamheden, die thans gevoeglijk kunnen geschieden, niet uit te stellen. 5. personeel of werkvolk niet zonder nood zaak te ontslaan, maar het zoo lang mogelijk in dienst te houden, ja zelfs, als het eenigs- zins mogelijk is, de werkgelegenheid te ver ruimen om werkloosheid te voorkomen of te verminderen Wij hopen, dat ook kloosters en andere Katholieke instellingen met deze wenschen zullen rekening houden." t L. A. J. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. Als men dat opschrift leest, zou men on willekeurig denken aan een bestaand gebouw. Helaas, zooverre is het bij lange na nog niet. In een artikeltje onder den titel „Capelle Soet" maakte ook „De Tijd" melding van de plannen der oprichting van het Moederhuis „der jonge Congregatie vol vurige zielen" en voegde er aan toe, dat die oprichting ook het heiligdom van O. L. Vrouw ter Nood zal ten goede komen, omdat er dan bij dat pel grimsoord een rector gevestigd zal zijn en het dus mogelijk wordt in de bedevaartska pel het H. Sacrament te bewaren en dat ook „in de geestelijke behoeften der .pelgrims kan worden voorzien." „Wanneer het klooster er zal staan." Ja, wanneer? Als iedere pelgrim, die ooit het heiligdom te Heiloo bezocht, een kleinigheid zond, dan stond het er al spoedig, want er zijn al duizenden pelgrims geweest. Laten zij het goede voorbeeld volgen van Den Haag en ook van Haarlem en vooral van Haarlem's Bisschop. De lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant stellen natuurlijk het meeste belang in de medewerking van Haarlem. Daarom zij hier vermeld, wat Haarlem reeds gedaan heeft. De R. K. Vrouwenbond stelde er een eer in de eerste te zijn en zond f 50.Verder ontving ik nog een gift van f 50.dan twee giften van een gulden van dankbare mensch- jes. bij wie de Zusters de huishouding ver zorgden. Mgr. Aengenent zeide, zocals men weet, tienduizend gulden toe. Met hetgeen van Den Haag en elders ontvangen werd, kwa men wij aldus tot een bedrag van f 10.421.—. Er zal minstens een f 50.000 noodig zijn. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. J. JORNA S.J., Pastoor, Bisschoppelijk Bestuurder der St. J ulianacongregavie. Den Haag, 4 Januari 1931. Da Costastraat 44, Giro 88072. Het volkenbondssecretariaat publiceerde gisteren een memorandum over de techni sche volkenbondswerkzaamheden, dat op verzoek van Briand aan de Europeesche studiecommissie onderworpen zal worden. Het memorandum behandelt zoowel de werkzaamheden, die in het verleden reeds tot resultaten hebben geleid, als onder werpen, die thans nog door de volken- bondsorganen bestudeerd worden, doch uit sluitend voor zoover zü van Europeesch be lang zijn. Het overzicht is beperkt tot de werk zaamheden van de economische, financieele, verkeers- en hygiënische afdeeling van het secretariaat. Begrijpelijkerwijze wordt sterke nadruk gelegd op de inwerkingtreding van de han delsconventie en de tarief-onderhandelin gen tusschen Engeland en Nederland eener- zijds en de protectionnistische staten an derzijds, die voor Europa van bizonder be lang zijn. De heer Colijn zal als voorzitter van de economische conferentie gedurende de zit ting van de Europeesche studiecommissie aanwezig zijn. Verder wordt in het memorandum de aandacht gevestigd op het belang voor Europa van de inwerkingtreding der con ventie van in- en uitvoerverboden en -be perkingen evenals op de organisatie van het landbouwcrediet, waarop, zooals bekend, de Oóst-Europeesche staten aandringen. Het memorandum geeft een opsomming van de kwesties op verkeersgebied (zooals een internationaal radiophonisch statuut, nauwere samenwerking in de civiele lucht vaart en de vaststelling van internationale régelen voor het verkeer op de wegen) en op hygiënisch gebied (uitwisseling van in lichtingen voor de bestrijding van epide mieën, zooals griep, voor de béstrijding van kanker, malaria en kindersterfte) die in aanmerking komen bij de organisatie, van een nauwere Europeesche samenwerking. Gelijktijdig publiceerde het secretariaat een Duitsche en Zuid-Slavische nota. Bij Koninklijk besluit is de heer L. E. Keyser erkend en toegelaten ais consul- generaal van het Britsche Rijk te Rotter dam voor de provinciën Zuidholland, Zee land, Noordbrabant en Limburg. Bij een van de manschappen van het 9e ba taljon te Tjimahi openbaarde zich builenpest. Onmiddellijk zijn alle avondpermissies in getrokken en is order gegeven dat de bewo ners van de soldatenverblijven 10 dagen lang zich op het ziekenrapport moeten melden. In de gisteren gehouden vergadering der houders van obligatiën in de 6 pet. eerste hypothecaire obligatieleening ten laste der te Bennebroek gevestigde N.V. Hollandsche Cultuur Maatschappij, waren vertegenwoor digd 381 obligatiën, uitbrengende een gelijk aantal stemmen en voldoende om alle be sluiten rechtsgeldig te kunnen nemen. Nadat een uit de vergadering gestelde vraag was beantwoord en enkele beraadsla gingen hadden plaats gehad, nam de ver gadering met algemeene stemmen het vol gende voorstel aan: De vergadering van houders van obligat en in de 6 pet. Eerste hypothecaire leening van 1925, oorspronkelijk f 600.090 nominaal groot, ten laste der thans in staat van faillissement verkeerende naamlooze ven nootschap „Hollandsche Cultuur Maat schappij", gevestigd te Bennebroek: „gehoord de mededeelingen van den trustee voor deze leening; machtigt de trustee om zijne goedkeuring, zoonoodig medewerking, te verleenen tot den ver koop van het verbonden onroerende goed eventueel ook ondershands en bij gedeel ten en zulks voor zoodanige prijzen, op zoodanige voorwaarden en op zoo danige tijdstippen als door hem in het belang van obligatiehouders, geraden zul len geacht worden." In Nederland toegelaten De film „lm Westen nichts Neues" is gis teren door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zonder eenige coupure toege laten voor openbare vertooning. De film zal onverkort in Nederland ver toond worden. 5 dooden 2 kerken vernield Uit Norlina in den staat N.-Carolina wordt gemeld, dat 5 personen werden ge dood door een hevigen wervelstorm, die over Warren-Country trok. Tientallen ge bouwen, waaronder 2 kerken werden ver nield. Verlenging der bestaande overeenkomst In een bespreking tusschen de óagelijksche besturen van de Moderne, R. K. en Christe lijke bonden in de kleedingindustrie en de hoofdbesturen der werkgeversbonden, werd van werkgeverszijde toegezegd, dat de opne ming van Alkmaar, Enschedé en Eindhoven in een hoogere loonklasse onder oogen zal worden gezien. Ter zake van steun of pen- sionneerlng van oude kleermakers zullen de begonnen besprekingen op een nader te be palen tijdstip worden voortgezet. Ten slotte vroeg de voorzitter van de con ferentie, de heer W. Wessel Bzn., van de ge legenheid, dat men bijeen was, gebruik te maken, of de vakbonden voornemens waren, de bestaande loonovereenkomst op te zeggen. Bij de daarop volgende discussies over het loonvraagstuk betoogden de vertegenwoordi gers van de vakbonden, dat, gezien de loo- nen in andere bedrijven, de uurloonen der kleermakers te laag waren. Hoewel namens de werkgeversbonden door den heer Wessel werd betoogd, dat een alge meene daling der productiekosten noodig is, werd toch erkend, dat een verlaging der loo- nen voor de kleermakerij geen voordeel zou brengen. Op de positieve vraag aan de hoofdbestu ren der vakbonden, of de overeenkomsten hunnerzijds zouden worden opgezegd, werd geantwoord, dat den afdeelingen was gead viseerd den hoofdbesturen volmacht te ge ven, den duur der overeenkomsten met één jaar te verlengen. Namens de werkgevers werd medegedeeld, dat ook hunne hoofdbesturen dit advies aan de leden bouden geven. Gisterenavond heeft te Schouw op den Rijksweg Amsterdam—Alkmaar een ernstige verkeersstagnatie plaats gehad, veroorzaakt door een dronken chauffeur, die met een ledigen vrachtauto, waarmee hij op weg was naar Hoorn, door den afsluitboom van de geopende brug over de Broekervaart, reed. De auto bleef nog juist boven het water hangen. Met behulp van een lier van een beurtvaart- motorboot, die de brug moest passeeren, werd de auto weer op den wal gebracht. De locomotief van een voor de brug wachtenden tramtrein van de Noord-Hollandsche Tram wegmaatschappij, verleende nierbij assisten tie door den gehavenden auto verder op den wal te sleepen. Het verkeer ondervond ongeveer 50 minu ten vertraging. De chauffeur is aangehou den. Défilé van tienduizenden Bij tienduizenden is het volk van Parijs opgekomen, om Joffre voor het laatst te zien. Den geheelen dag stroomden de men- schen naar de Krijgsschool, waar hij zijn bureau had. Sinds Augustus was hij daar niet geweest. Het is een monumentale zaal, met een prachtig uitzicht op het Maart-veld. De laatste maanden was de zaal wat ver waarloosd, maar nu is er weer orde ge steld. In de reeds lang niet meer gebruikte kapel is het lijk opgebaard. De laatste jaren deed de zaal als kleeren-magazijn dienst. Het Is een stemmige, langwerpige, hooge en bijna geheel witte ruimte, met indirect licht. Het - stoffelijk overschot is aan den smallen kant opgebaard. Het gebalsemde lijk ligt op een veldbed in de maarschalksuni form, op de borst een crucifix en de militaire medaille. Er naast liggen de andere onder scheidingen en de maarschalksstaf, dien de overledene o.a. voerde, toen hij met Foch in 1919 zijn triomfantelijken intocht in Parijs deed. Beiden waren toen nog te paard. Achter de baar wordt de vaan van den maarschalk vastgehouden, schrijft de „N. R. Crt." De lange doodsstrijd beeft zijn gezicht wel veranderd. Het is wasbleek, vermagerd en ontspannen. Men ziet er bijna niet meer het boersche aan, dat Joffre tijdens zijn leven kenmerkte. Vier officieren met getrokken zwaard, houden de eerewacht om de baar: elk uur worden zij afgelost. De zaal hangt vol vlag gen van sinds den oorlog afgedankte regi menten. Verder staan er attributen van de wapens, waarin de overledene zich onder scheidde: de genie en de artillerie. Er werden vele groote kransen aange dragen. Ook is er rekening gehouden met den wensch der nabestaanden, er te komen bidden. Boven het lijk werd een groot kruis aan gebracht met de maarschalksvlag. Naar men weet heeft Joffre de genademiddelen van de kerk ontvangen. In bepaalde kringen heeft dit de aandacht getrokken. Joffre stond als vrijmetselaar bekend. Voor den oorlog moet hy tot die orde behoord hebben. Naderhand, blijkbaar onder invloed van zijn vrouw, schijnt hij echter tot de kerk toe nadering gevonden te hebben. Het défilé ging ordelijk in zijn werk. Wel werden de menschen er haast voorbij ge jaagd; vooral bij het uitgaan van de win kels, ateliers en kantoren, zwol de menigte onrustbarend aan. De file was toen enkele tientallen meters breed en onafzienbaar. De stemming leed nauwelijks onder het wach ten. Het duurde drie uur voordat men bij de kapel was genaderd. Alle klassen der samenleving vermengden zich daar. Vele moeders hadden zelfs heel kleine kinderen meegenomen. Weer een geval te Gouda Er is opnieuw een geval van kinderverlam ming te Gouda geconstateerd. Het patiëntje is naar het Van Iterson-Ziekenhuis overge bracht. Schrijven van Mgr. Schrijnen, in verband met de crisis. (biz. 1, 1ste blad) De film „lm Westen nichts Neues" in Nederland toegelaten. (blz. 1, 1ste blad) Minister Reymer over de regeling van het beroep op beslissingen van de Omroep- commissie (blz. 1, 1ste blad) Typhoon op de Philippijnen 82 dooden. (blz. 1, 1ste blad) De staking in Zuid-Wales Opnieuw con ferenties (blz. 2, 2de blad.) De onrust in het Roergebied neemt sterk af. (blz. 2, 2de blad) Communistisch complot in Hongarije. (blz. 2, 2de blad) Doorbraak in de Scheveningsche Haven. (blz. 3, 2de blad) De Maas heeft alle buurtwegen in de Lim- burgsche dorpen aan den rechteroever over stroomd. (blz. 3. 2de blad) Door het snel wassen der rivieren zijn de Waalkade te Nymegen, de dorpen aan den rechter-Maasoever bij Maastricht en ver schillende deelen van Roermond onder water jrgjgt (blz. 3, 2de blad) De Sodalitas Medicorum-affaire (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur van.: 769 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.35 uur. Hoogste barometerstand 7.70.1 m. M. te Shields. Laagste barometerstand 749.1 m. M. te ï'^tnel. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, nog enkele regen-, sneeuw- of hagelbuitjes, lichte vorst des nachts, iets kouder over dag. Het kleine stadje Bogshot was in de afge- loopen week het tooneel van een buitenge wone merkwaardigheid. Alle inwoners, die zich rond het middaguur op straat bevonden, liepen te schreien. Rijkelijk vloeiden de tra nen bi.i de menschen over hun wangen. Wat was toch het geval? In de omgeving van dit stadje hadden Engelsche soldaten oefenin gen gehouden, waarbij ook traangas-bommen gebruikt waren. Tijdens de oefeningen was de wind gedraaid en waren de traangas-gol ven over het stadje gedreven, zoodat" de be woners, die zich niet van gasmaskers hadden kunnen voorzien, voortdurend moesten wee- nen of ze wilden of niet. De burgemeester heeft een rekest gezon den naar het Ministerie van oorlog, daar het zoo goed als zeker is, dat verschillende per sonen van dezen gasaanval blijvend nadee- lige gevolgen zullen ondervinden. Ia het midden het nederig geboortehuis na Generaal Joffre te Rivcsaltes. Links het Hoofdkwartier te Lonveciennes tijdens den wereldoorlog. Rechts zjjn standbeeld te ChantUly

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1