tweede blad 1931 IN DE STERRENWERELD PIJLTJES DINSDAG 6 JANUARI 1931 BLADZIJDE l Twee hier te lande zichtbare totale maansverduisteringen STADSNIEUWS Brug over de Ringvaart De Noordzeevisscherii in 1930 Pastoor H. Verdegaal t Jubilea De brandspuit van Spaarndam Personalia Verlof Drankwet Jaarvergadering R. K. Vrouwenbond Inbraak In de Mariaschool De machine verdrongen Vijftien jaar gezeten en niet verbeterd Personalia Schoo'.compagnie Motordienst 30 jaar „Op Hoop van Zegen" Nieuwe fabriek Gonnerman Onderscheiding Stadsschouwburg Kademuur Spaarndamscheweg LUCHTVAART Het groote avontuur van Amy Johnson KUNST EN KENNIS De Karakorum-expeditie Natuurpark op IJsland Studiereis naar Alaska Die bleekheid wijst op zwakte aK Van de rustelooze bewegingen der hemel lichamen, die reeds eeuwen en eeuwen in alle Stilte verloopen, zullen ook in 1931 enkele Merkwaardigheden te vermelden zijn, waar in de voornaamste hieronder volgen: Vooreerst de beweging van de aarde om de Sen en de beweging van de maan om de akrde, deze twee voor ons meest belangrijke Wentelingen, die als merkwaardigheden de Son- en maan-eclipsen opleveren. We zijn de laatste jaren niet met deze natuurverschijn selen verwend. Onderzoeken wij de mogelijk heden voor dit jaar. De tijdvakken, waarin eclipsen kunnen Plaats vinden, liggen iets minder dan 6 Maanden uiteen; zij zijn voor zon-eclipsen langer dan voor maan-eclipsen (resp. 33 en 23 dagen). De middens dier perioden zijn ®chter voor beide gelijk en vallen dit jaar °E> 5 April en 19 September. Hoe dichter nu nieuwe of volle maan bij een dezer data vftlt, hoe grooter (eventueel totaal) de zon- maan-eclips zal zijn. Verleden jaar viel de nieuwe maan dicht o'j de middens, doch de totale zon-eclipsen, Me hiervan het gevolg waren, hadden een Sjchtbaarheidsgebied, niet in onze omgeving, "ij moesten ons met een enkele zeer onbe duidende maansverduistering tevreden stellen, Me door wolken nog onzichtbaar werd. Thans valt de volle maan dicht bij beide Middens, n.l. op 2 April en 26 September en de totale maan-eclipsen, die nu ontstaan, S'jn overal zichtbaar, waar de maan op is. Voor ons zijn beide verschijnselen te zien eh wel zoo gunstig mogelijk, n.l. in de avond- Uren. De eerste verduistering op 2 April begint °M 18 43, een klein uur later (19.42) is de Maan totaal verduisterd; dit duurt anderhalf Uur (21.13) en een uur later (22.12) schijnt zjj weer, al duurt 't nog ongeveer een uur, Voordat zij dat zilverwitte licht uitstraalt, dat wij gewoonlijk van de volle maan ont vangen. De maan komt om 18.23 op, zoodat het begin der eclips laag in het Óósten te Men zal zijn. Voor de tweede verduistering, op 26 Sep tember, zijn de tijden van aanvang en einde der eclips en der totaliteitsperiode in dezelfde Volgorde als boven, achtereenvolgens 18.14, m.25, 20.51 en 22.02. De opkomst der maan is 12-48, zoodat de aanvang weer laag in het Dosten zichtbaar is. Gedurende de totale verduistering is de Maan nog als een donkerroode bol waar neembaar. Bij de eene eclips is de intensiteit Van het roode licht anders dan bij een Mi de re. Het verschijnsel vindt zijn verklaring Ju de zonnestralen, die juist langs de aarde Vallen, dan door de aardatmosfeer van de Sele en blauwe stralen beroofd worden: de overblijvende roode stralen krijgen een kleine Mwijking, waardoor zij de maan nog kunnen oereiken en haar dus in rood licht plaatsen. Een „maanbewoner" ziet dan de aarde, Waar de zon achter verdwenen is, omgeven door een rooden gloed. Afhankelijk van de meer of mindere door- Mchtigheid van de lucht zal de roode gloed Meer of minder fel -zijn. Na de uitbarsting Van den Krakatau in 1883 was de verduisterde Maan zelfs onzichtbaar dom- de uiterst fijne stofdeeltjes, die hoog de lucht ingeslingerd Werden en maanden noodig hadden om weer Mrug te vallen, zoodat zij gedurende de oelips de zonnestralen tegen hielden. Dit is ®chter een hooge uitzondering. Laten wij hopen, dat de wolken nu eens Met het uitzicht op die twee avonden belet ten. Het is duidelijk, dat de nieuwe manen Mcht bij de uiteinden van bovengenoemde tijdvakken liggen, zoodat de mogelijke zón- bipsen niet totaal zijn. De April-periode treft één, de September-periode twee nieuwe Manen, zoodat wij drie gedeeltelijke zons verduisteringen kunnen verwachten, die ech ter geen van allen hier zichtbaar zijn, waar van wij daarom de verdere bijzonderheden Achterwege laten. Bekijken wij liever de bewegingen, die in belangrijkheid v or ons op de twee reeds ge doemde bewegingen volgen, n.l. die der pla kten. Mcrcurius cirkelt te dicht om de zon om "aar vaak te zien te krijgen. Omstreeks 10 April is zij 's avonds in het W.N.W. zicht baar; zij gaat dan eerst twee uur na de zon °hder en omstreeks 21 September komt ze Meds twee uur vóór de "on op, zoodat wij daar dan in het Oosten minnen zien. Ook Venus Iaat zich dit jaar niet al te Mmstig waarnemen. Zij is in het begin van det jaar nog goed zichtbaar, komt in 't be- |jd van Januari zelfs 4 uur vóór de zon op. ®inde Februari is deze tijd al tot l'A u. gere duceerd. Den geheelen zomer blijft zij zoo dort voor de zon opkomen en is dus niet al te best waarneembaar. Zij passeert 8 Sep tember de zon en gaat daarna dus later dan do zon onder, omdat zij nu aan de linkerzijde van de zon staat. Eerst in de tweede helft Van December laat zij zich in de avondsche mering zien. In 1932 zal zy beter voor den dag komen. Wanneer Venus niet te dicht bij do zon staat en we weten precies, waar zij Mch aan den hemel bevinden moet, dan is ^j ook overdag zichtbaar. De juiste plaats Minnen wy vinden, wanneer de maansikkel Mcht in haar buurt komt. Dit jaar zal de Meinste afstand 3 maanmiddellijnen bedra den en wel op 14 April ongeveer 12 uur: in feu tooneelkijker hebben wij dan wel kans daar op dien afstand boven de maan te zien. Zij passeert ook de planeten Mars, Jupiter d Saturnus, waarvan de samenstand of j*°njunctie met de laatste voor ons zichtbaar fAn zijn en wel twee keer, n.l. op 25 Februari v°or zonsopkomst (Venus boven Saturnus) 19 December na zonsondergang (Satur- Mis boven Venus). Mars is in het begin van 1931 den geheelen dacht zichtbaar. Aan het eind van Januari d°mt zy op, als de zon ondergaat en gaat zij ddder, als de zon opkomt. We zeggen, dat zij dan in oppositie is met de zon. Zij loopt nu duidelijk zichtbaar tusschen de sterren door °aar rechts; dit duurt tot 9 Maart, daarna Kaat zy Snel naar links en heeft aan het j-mde van het jaar bijna den halven hemel- 01 afgelegd. Dp den langsten dag gaat zij reeds te mid- dcvnacht onder; gezien de lange avondsche mering in die dagen, die onmerkbaar in de Morgenschemering overgaat, is het dan reeds Met de gunstigste zichtbaarheid gedaan. De maan passeert Mars voor ons zichtbaar d 6 Januari, 2 Februari, 1 en 28 Maart, 25 jdril, 23 Mei en 21 Juni. Zij bedekt Mars 19 Mi, helaas in den middag, dus onzichtbaar. Jupiter valt nu 's avonds direct als een helderwit hemellichaam op; zij staat in het Sterrenbeeld de Tweelingen (schuin links ,Mn haar naar beneden staat de roodge- fteurde Mars). Jupiter loopt tot 7 Maart Usschen de sterren naar rechts, daarna her- jua' zy de beweging naar links. Zij is in het e8in van het jaar in oppositie met de zon, jAat dan steeds vroeger onder, half Mei te Uur en verdwijnt in Juni in de avond- ^Memering. 25 Juli gaat zij de zon voorbij en komt dan rjh de rechterzijde hiervan, zoodat zij nu voor de zon opkomt. Einde Augustus is 3 ver genoeg om even in de morgensche- A gezien te worden. Omstreeks 20 Oc- uer komt zü al weer te middernacht op en a° het einde van het jaar 's avonds reeds °M 8 uur. zy is dus, afgezien van de zomer- jUanden, heel vaak waar te nemen. Na 10 cetnber begint zy weer terug (naar rechts) Mopen, De maan passeert Jupiter iedere maand op grooten afstand (tot 10 maanmid dellijnen). Saturnus laat zich juist zien op die tyden, dat Jupiter niet te zien is. Zij gaat nu met de zon op en onder. Half Mei komt zij te 24 uur op; 13 Juli is zü in oppositie met de zon en is dan gedurende den korten nacht zichtbaar. Begin September is zij om 24 uur alweer onder de horizon; in het najaar is Saturnus dus 's avonds na zonsondergang laag in het Zuid-Westen zichtbaar. De maan gaat ook Saturnus op 10 maan- middeliynen afstand voorbij. Om de ongun stige zichtbaarheid zijn hier nog de data in den zomer vermeld dat de maan op dien af stand ten Zuiden van Saturnus staat, waar door zy gemakkelijker te vinden is, n.l. 7 Mei, 3 Juni, 1 en 28 Juli en 24 Augustus. Het is te begrijpen, dat voor de astronomen nog andere interessante bijzonderheden in 1931 plaats vinden: zoo wijden zij grooten aandacht aan de oppositie van een der voor naamste kleine planeten, Eros, zoo belangrijk voor de berekening der astronomische een heid: de afstand zon-aarde. Wij volstaan echter met de voor het bloo- te oog, hoogstens met een tooneelkijker waarneembare hemelverschijnselen. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat by de bovenvermelde tijden de zomertyd niet in re kening gebracht is. De Vyfhuizers tevreden gesteld Er is in de laatste vijf jaar al zeer veel te doen geweest over de brug over de Ring vaart naby het dorp Vijfhuizen. In het jaar 1926 was bij het bestuur van deze provincie een plan ingediend om de draaibrug te doen sloopen en deze te ver vangen door een pontveer, in hoofdzaak om dat deze brug niet van groot belang was te achten voor het openbaar verkeer en zü ge heel versleten was; ook in het jaar 1918 moeten al soortgelijke plannen in overweging zijn geweest. Uit den gemeenteraad werd destijds een commissie benoemd om eventueele inge brachte bezwaren te onderzoeken en daar- by werd naar voren gebracht, dat het pol derbestuur niet bevoegd is om deze brug af te breken of te vervangen door een pont- veer, omdat in de jaren 1843 tot 1858 een overeenkomst is gesloten met een der eige naars der toenmaals onteigende perceelen, waarbij het polderbestuur de verplichting heeft aanvaard om te eeuwigen dage ter plaatse als bedoeld een brug te maken en te onderhouden. Inderdaad is in den loop der jaren deze een gemakkeiyke verkeersverbinding gewor den voor bewoners van Zuid-Schalkwük aan de overzijde van de vaart met het dorp Vijfhuizen; velen maken daarvan gebruik om kerk en school in Vijfhuizen te bezoe ken en bovendien zyn er verschillende vee houders die hun vee hebben te verzorgen in den Vijfhuizerpolder en den Haarlem mermeerpolder, over en weer op weilanden aan beide zijden van de Ringvaart gelegen. Vooral het vervoer van melk, hooi, mest en pulp zou groote stagnatie ondervinden wanneer de brug werd opgeheven. In de op 9 September 1926 gehouden raadsvergadering werd met algemeene stem men besloten om niet mee te werken aan het bovengenoemde plan van dijkgraaf en heemraden en de meergenoemde brug te handhaven. Gedurende het afgeloopen jaar kwamen te IJmuiden binnen: Van de trawlervisschery4541 (4967) Ne- derlandsche stoomtrawlers met 11.131.883 12.830.761) besomming, 100 (111) Duit- sche stoomtrawlers met 465.510 420.310), 2 (0) Belgische stoomtrawlers met 1.963, 3 (3) Engelsche stoomtrawlers met 5.087 13.558), 1 (4) Fransche stoomtrawlers met 1.005 (9.071), 1702 (1171) motorloggers met 1.087.552 885.180), 7 (98) zeillog- gers met 2.549 32.457), 6 (39) stoom- kustvisschers m. 3.205 21.925), 4824 (6000) motorkustvisschers m. 357.076 (528.271), A (4) zeilkustvisschers met 64 63), 243 (215) open booten met 4.088 3791), 1 (4) Duitsche motorkotter met 395 3.743), 14 (15) Belgische motorkotters met 6.707 7.703), 32 (29) Deensche motorkotters met 29.095 24.307). Van de drijfnetvisscherü 55 (45) stoom- loggers met 311.652 305.651), 94 (140) motorloggers met 278.941 336.999), 7 (34) Duitsche stoomloggers met 13.384 71.198), 196 (29.9) Engelsche stoomloggers met 457.750 822.722). Van de beugvisschery 113 (154) stoorn- beugers met 152.450 148.820). Consignatiezendingen 239.492 227.871). Totaal-generaal 14.549.837 16.702.33). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cy- fers van 1929). Nadat Zondagavond de Metten gezongen waren, hadden gistermorgen te Diemen de plechtige Lauden en Uitvaart plaats. Ce lebrant was deken C. J. Boekhorst, pastoor van Buitenveldert, met assistentie van pastoor C. J. Duivesteün der St. Hildegar- disparochie te Rotterdam en pastoor F. A. Burwinkel uit Vogelenzang. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen verschillende professoren van Ha- geveld en Warmond, deken J. W. van Heeswijk van Rotterdam en talrijke eer waarde heeren geesteiyken uit de omge ving. Na de H. Mis werd de lykrede in een voudige en welgekozen woorden gehouden door kapelaan P. J. de Roos te Amster dam-Watergraafsmeer, naar aanleiding van I Paral. 29:17. „In eenvoudigheid des har ten heb ik alles met vreugde ten offer ge bracht." Na de Absoute had onder zeer veel be langstelling de plechtige Begrafenis op het R. K. Kerkhof plaats. Vandaag herdacht de heer A. L. van van Veldhuysen den dag, waarop hy voor 25 jaar by de N. V. Technische Maat- schappü Heringa en Wuthrich, afdee- ling Electriciteit, in dienst kwam. De jubilaris werd hedenmorgen om 8 uur per auto met vrouw en kinderen van huis gehaald en aan de zaak in de ver sierde zaal ontvangen. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door de directie, bij monde van den heer Heringa. Spreker memoreerde hoe de ba kens in den loop der tijden waren verzet en wenschte den jubilaris geluk, die gedurende 25 jaren door trouw en yver zich de achting der directie en chefs had verworven. Als belooning voor zyn trouwe plichten over handigde de heer Heringa den jubilaris een couvert met inhoud. Daarna richtte de heer Rijken, als oudste in jaren, namens het personeel, het woord tot den jubilaris. Spreker wenschte hem ook geluk en bracht in enkele dichtregelen een kleinen greep van herinnering aan de trouw en bereidwilligheid in de 25 jaren met den jubilaris meegemaakt. Verder overhand'gde spreker namens chefs en personeel twee prachtige fauteuils. Hierna nam de heer Heringa nogmaals het woord om den jubilaris de medaille en oorkonde uit te reiken, geschonken door de De brandspuit van Spaarndam wordt in den zijspanwagen van een motorfiets vervoerd. Op welke primitieve wyze het apparaat in werking gesteld wordt blijkt wel duidelijk u.t deze foto. Bij een brand van eenige beteekenis is natuurlijk hulp uit Haarlem niet overbodig. Daarna werd niet veel meer over dit ge val vernomen, tot enkele maanden geleden de toestand van de brug zoo slecht werd, dat zij niet meer kon worden gebruikt en een pontveer in dienst moest worden ge steld om het verkeer te onderhouden. Algemeen werd toen verwacht, dat deze noodmaatregel een paar jaren zou worden doorgezet, totdat door den Provincialen Wa terstaat te Haarlem de groote nieuwe brug tusschen deze oude brug en de nieuwe brug bij de Zomervaart zal zijn gebouwd. Naar 't schijnt zal deze oude, historisch ge worden draaibrug in zoo verre blijven be staan dat ze geheel wordt omgebouwd tot een ouderwetsche ophaalbrug; want de hoofdingelanden van den Haarlemmermeer polder hebben in hun vergadering van 10 December 1930 een crediet verleend van 18.000.om dit tot stand te brengen. De bewoners van Vyfhuizen zullen nu wel tevreden zijn, want over een kilometer afstand zullen weldra drie bruggen gelegen heid geven om de dichtbijgelegen stad Haarlem te bereiken. Aan het Haarlem's Muziek-Instituut, Dir. Nico Hoogerwerf, zijn met ingang van 2 Jan. benoemd de heeren A. Molenaar en Dick Weiman voor solo-zang; de heer Jac. Bon set voor piano (lager onderwijs); de heer Dick Weiman voor Declamatie en de heer Frans Vonk, Concertmeester der H.O.V. voor viool (hooger onderwas) en kwartetspel. Ingekomen is een verzoekschrift van B. Steenkist om verlof, ingevolge art. 34 dei Drankwet tot het verkoopen van alcohol- houdenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan het Plein No. 29. Maatschappy van Ny verheid en Handel, en werd de jubilaris wederom huiswaarts ge bracht om dezen herinneringsdag verder in huiseiyken kring door te brengen. De R. K. Vrouwenbond houdt Dinsdag 13 Januari 's avonds 8 uur in gebouw „St. Bavo" zyn jaarvergadering. In deze vergadering zullen de jaarversla gen van secretaresse en penningmeesteresse worden uitgebracht en bestuursverkiezing plaats hebben wegens periodieke aftreding van mevr. J. SormaniDe Voogd (herkies baar), mej. S. van Deursen (niet herkies baar), mevr. C. van KesselJanus (herkies baar), vacature mevr. De LobelHölsken. De avond zal verder worden gevuld door declamatie van mej. S. Bijvoet, waarbü het Lyceum-orkestje „Philip Loots" muzikale medewerking verleent. Tusschen 3 en 5 Januari is ingebroken in de Mariaschool aan de Koningstraat. Een lessenaar en een kast züri opengebroken, doch er wordt niets vermist. Haarlem doet al het mogeiyke om de werkloosheid in onze stad te verminderen. Bij de nomaliseering van de Go-Wetering worden voor het heiwerk menschelijke krachten gebruikt. De heimachine is verdrongen en de mannen trekken het zware blok, als vanouds, op en neer. Te Harmeien (Utr.) is J. P., wonende alhier die pas uit de geyangenis was ontslagen na daar wegens inbraak 15 jaar te hebben door gebracht, op heeterdaad betrapt bij een in braak ten huize van den heer D. Toen de familie hem overviel, had hy reeds f 77 weggenomen en' gaf dit terug, smeekende hem niet aan de politie over te leveren. De man is evenwel aan de gemeenteveld wachter te Harmeien overgegeven. Voor het practijk diploma boekhouden is geslaagd de heer .P C. Haan te Haarlem. Eerste-luitenant H. Wilbrenninck, van het 4e half-regiment huzaren te Deventer, is tot en met 14 Februari gedetacheerd by de schoolcompagnie van den motordienst toe het volgen van een cursus in motortechniek. De 1ste ploeg dienstplichtigen der lichting 1931, niet bestemd voor de officiers- of de onderofficiersopleiding bij de schoolcompag nie van den motordienst, wordt 16 April voor eerste oefening ingeiyfd. Op Zondag 11 en Dinsdag 13 Maart a.s. zal de N.V. Het Schouwtooneel. Adr. van der Horst en Jan Musch, in den Stadsschouw burg van Haarlem Heyermans' spel van de zee „Op Hoop van Zegen" opvoeren, waar van ongeveer 30 jaar geleden (op 7 Februari 1901) de eerste opvoering te Haarlem plaats vond. In „Op Hoop van Zegen" treden op: Esther de Boervan Rijk, Adriaan van der Horst Ko van Dijk, Jaap van der Poll, Ezer- man, Jettie van DijkRiecker, Dogi Rugaiu, Sam de Vries, Jacques Snoek. H. Rijken van Ryk Lize van der PollHamakers, So phie de Vriesde Boer, Annie Nooy, Daan van Ollefen Sr., Henk Schaer, Emile van Stuwe. Op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des namiddags 1 uur, 'tot 19 Januari e.k. 's voormiddags 11K uur, is ter gemeente secretarie (7e Afdeeling) ter inzage neder- gelegd het ingekomen verzoekschrift met de byiagen van de N.V. Gonnermann en Co., Machinefabriek Haarlem, te Haarlem, om vergunning tot oprichting van haar nieuwe fabriek aan het Noorder Buiten Spaame, waarin geplaatst zullen worden 61 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 611.9 P.K. voor de aandrijving der werktui gen. By Koninkiyk besluit van 24 December 1930 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver, aan W. G. Gerner, wonende alhier, procureursklerk ten kantore van dr. F. C. N. Dammers, te Amsterdam. GIJSBRECHT VAN AEMSTEL Donderdagavond 8 Januari a.s. 8 uur geeft de Kon. Ver. „Het Ned Tooneel", directie Saalborn en Verbeek, in den Stadsschouw burg te Haarlem slechts een buitengewone voorstelling van Vondels treurspel „Gys- brecht van Aemstel", onder regie van Louis Saalborn. Medespelenden' Louis Saalborn Gijsbrecht; Jacqueline Royaards-Sandberg Babeloch; Louis de Vries de bode (als gast)Liesbeth Sanders-Herzberg Raphael (als gast); en de dames: Cissy van Bennekom, Miep Flink- Verstraete, Marie Hamel, Marie Meuniei', Anny Schuitema, Helene Treep-Vink; de heeren: Johan Fiolet, John. Gobau, Dom. de Gruyter, Herman Hoogland, Jan Lemaire Jr., Frans Nienhuijs, Elias van Praag, Oscar Toumiaire, Jules Verstraete, John. te Wechel. De gunning Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat: „Het maken van een kademuur langs den Spaarndamsche weg, ter lengte van on geveer 425 M.'\ waarvan de openbare aanbe steding heeft plaats gehad op den 8en De cember j.l. door hen is gegund aan J, P. A. Nelissen te Haarlem voor 71.580.—. Hoe de Peking-vlucht ontstond De Daily Mail, die Miss Amy Johnson na haar energieke vlucht Engeland—Australië zoo royaal heeft beloond en haar tevens als luchtvaartmedewerkster aan zich had ver bonden, vindt het biykbaar noodig, een ver klaring te geven voor haar plotseling vertrek naar Peking. Miss Johnson, aldus genoemd blad, kwam eenige dagen geleden de Daily Mail om steun verzoeken voor een vlucht naar Pe king, doch de directie deelde haar mede, dat zij de aviatrice in verband met de groote vermoeienis die de Australische vlucht had gegeven, ontraadde thans wederom een ge vaarlijke lange-afstandsvlucht te onderne men, doch Miss Johnson's antwoord was: O ik weet wel, dat de tocht gevaariyk en zeer gewaagd is.'maar dat is juist de re den waarom ik gaan wil. Wat heb je aan tochten, die gemakkelijk te volbrengen zyn? Ik heb er trouwens genoeg van steeds maar de privé-secretaresse van miss Amy Johnson te spelen, want meer ben ik niet geweest sinds mijn terugkomst uit Australië. Ik snak naar avonturen en dat is juist, wat ik zoek. Er is nog niemand van Engeland naar Pe king gevlogen, ik wil de eerste zyn. Ik heb er lang over nagedacht, hoewel ik er mijn ouders eerst in de Kerstdagen over sprak en zelfs het ministerie van Luchtvaart wist nog van niets. Twee maanden lang ben ik er mee bezig geweest en zes weken ge leden kreeg ik contact met de Russische autoriteiten, die mij toestemming moesten geven om over Rusland te vliegen. Ik heb alle moeiiykheden onder de oogen gezien en weet wat my na Moskou te wach ten staat. Al myn verdere gegevens moet ik daar nog verzamelen. Vooral Mongolië ïykt mü een gevaariyke streek, doch ik neem een revolver mee, elk avontuur is my welkom en ik hoop alleen maar, dat het niet te ver velend zal zyn. Myn Puss-Moth is te zwaar te hantereen en daarom neem ik myn Gipsy Moth, de Jas on III mede. Ik voel mij weer heelemaal fit, dat heb ik bij myn boks- en worsteloefeningen in de Aeroclub wel ge merkt." De heer en mevrouw Ph. C. VisserHooft arriveeren op 21 Januari a. s. per s.s. „Christiaan Huygens" te Amsterdam. De heer Visser zal de geheele maand Februari lezingen in Nederland geven. Daarna vertrekt hy voor een lezingen- tournée door Duitschland, Zwitserland. Oostenrijk, Tsjecho-Slowakye, om in Maart wederom in Nederland terug te keeren. Het aantal aanvragen voor lezingen over de 3e Karakorum-expeditie is zoo groot, dat de heer Visser dan opnieuw een reeks voor drachten in Nederland zal houden. Correspondentie te richten aan mej. I. M. van Dugteren, Leuvehaven 74, Rotter dam. Evenals verschillende andere landen, heeft nu ook het Usland, waar reeds 15 verschil lende wetten tot bescherming van dieren en planten bestaan, een natuurpark gekregen. Sinds enkele maanden is de oude, histori sche beroemde Thingplaats, waar sinds meer dan duizend jaren de rijksdagen der IJslan- ders plaats vinden met de geheele omgeving, die een oppervlakte van meer dan 1000 H.A. beslaat, onder den naam „Thingvellu" tot nationaal park verklaard en onder bescher ming van den rijksdag gesteld. Dit uitge strekt gebied, in de nabyheid van den Hecla «i der heet waterbronnen (de geizers) zal ten alle tijde in zijn tegenwoordigen toe stand en zyn natuuriyke gesteltenis behou den blijven. Alle zich daar bevindende dieren en planten zullen beschermd worden met uit zondering van de dieren, die schade zouden berokkenen aan het gebied zelf of aan de huisdieren van de boeren in den omtrek. Het nieuwe park zal vooral gesloten zyn voor het binnendringen van alle moderne uitvindingen en andere soort techniek, onder welken vorm die ook optreden. Vandaar, dat alle ontginningswerken aan bosch en weide verboden zyn, alsmede het aanleggen van wegén, het bouwen van huizen, het inrichten <ran electriciteitswerken evenals het stichten van alle gebouwen, die iets zouden verande ren of invloed uitoefenen op het tegenwoor dig karakter van het park. Het bestuur van het park is opgedragen aan een commissie, die door den Ryksdag gekozen wordt, be staande uit drie ryksboden, wier voorschrif ten ook door het Ministerie goedgekeurd moeten worden. De Haarlemsche Inspecteurs van Politie Tijdens de begrootingsdebatten in den Haarlemschen Raad heeft een der raadsleden bezwaren gemaakt tegen de wijze, waarop de organisatie van politie- inspecteurs te dezer stede door de auto riteiten is behandeld. Wat er van die klachten waar is, kunnen wij in het midden laten, maar een feit is het, dat genoemde inspecteurs-organisatie sinds geruimen tijd geen bestuur meer heeft, omdat geen der inspecteurs bereid is het voorzitterschap of een andere bestuurs functie te aanvaarden. Terecht of ten onrechte wij hopen: ten onrechte wordt door hen gevreesd, naar wij mee- nen, dat de vervulling van een derge lijke functie hun kwalijk wordt genomen door hun superieuren. Indien deze mee ning gegrond zou blijken te zijn, zou er zeker een groot protest uit den boezem der Haarlemsche Burgerij oprijzen. Thans hebben de politie-inspecteurs zich, op een enkele uitzondering na, aangesloten bij de Algemeene Vereeni- ging van Gemeente-Ambtenaren, een bestaande organisatie. Deze loop van zaken was wel te voorzien. Organisatie ligt volkomen in den geest van onzen tijd. Het is uit den tijd en ook onjuist haar ontwikkeling te belemmeren of niet met alle kracht te bevorderen. Want organisatie is niet alleen in het belang van de betrokkenen zelf, maar ook een algemeen belang. De politie- inspecteurs in Haarlem zijn daarvan het bewijs. Want ons is gebleken, dat er te recht of ten onrechte, daarover willen wij het nu niet hebben, onder de in specteurs groote ontstemming en zelfs een zenuwachtige stemming heerscht. Deze ontevredenheid en zenuwspaninng is niet in het Haarlemsche belang. Wij gelooven wel, dat de korpstrots en korps eer onder onze inspecteurs zóó groot is, dat zij onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen, ook in de roerige dagen, die wij beleven, maar grooter zekerheid heeft de burgerij daarom trent, wanneer er een zekere mate van opgewektheid in het korps heerscht. Dat is nu niet het geval en dat achten wij bedenkelijk. Organisatie is in staat die terug te brengen, want organisatie be- teekent voor de betrokkenen, dat hun belangen naar behooren zullen worden behartigd. Wij kunnen dus niet anders dan een krachtige organisatie van de politie- inspecteurs toejuichen. De grootste krater der wereld De bekende geoloog der Katholieke Uni versiteit van San F.ancisco, Prof. Bem- hard Hubbar S.J. heeft onlan .s een stu diereis gemaakt naar Alaska om aldaar de* geweldige vulkanen Amaitchak en Venia- minoff, die op het oogenblik in werking zijn, te onderzoeken. De vulkanen zijn gelegen in een streek waar zy geheel en al door gletschers zijn omgeven Prof. Hubbar had op zyn ontdekkingsreis 4 studenten meegenomen. De reis werd ge maakt in een kleine boot, waaraan men een motor bevestigd had; de tocht ging langs de Amaltack-rivier die tot nog toe op geen enkele kaart van deze afgelegen streek staat aangegeven. Toen het doel van den boottocht was bereikt werden de wetenschappeiyke in strumenten en de bagage uit de boot ge nomen en te voet werd de reis naar den Ve- niaminoff voortgezet: dit was een stevige marsch van drie dagen. Den vijfden dag bereikte het gezelschap op een hoogte van 3000 voet den rand van den krater waarin een beek ontspringt. De krater zelf heeft een omvang van 20 Romeinsche myien (1 myi is 1487 meter). In het midden van dezen krater verheft zich een Indrukwekkende rookzuil, die op ver schillende punten een regen van lava en asch uitspuwt. Binnen in den krater is ook nog plaats voor een meer met een omtrek van 2.5 Romeinsche mijlen. Toen de onderzoekingsreizigers het spoor volgden van een beer, ontdekken zij een warme calcium-houdende mineraalbron, waarin ook staal-bestanddeelen voor kwamen. In de buurt was een troep beren bezig om een warm bad te nemen. De af stand naar den Veniaminoff-vulkaan be droeg 80 mijl. Later kreeg de expeditie langs de kust van de Beringstraat op een hoogte van 8400 voet een prachtig overzicht op den grootsten krater der wereld. Pater Hubbar bevindt zich op het oogen blik in Europa. Binnen enkele dagen komt hy naar Rome om aan den H. Vader eeni ge belangrijke vondsten op etnografisch gebied te overhandigen voor het missie museum in het paleis van Lateranen. In samenwerking met prof. Adolf Hein uit Zürich en Dr. Richard Richen (Wee- nen) zal dr. Hubbar in de voornaamste hoofdsteden van Europa een reeks voor drachten houden over de resultaten van zyn wetenschappeiyke expeditie naar Alaska. Bleekheid 's morgens, des avonds roode koontjes, het zyn de onmiskenbare teekenen van abnormale zwakte. Evenals plotselinge, geheel onverklaarbare humeurigheid wyst op afmatting en uitputting. Laat dit niet verder inwortelen. Drink vanavond nog een glas Wincarnis. U zult beter rusten en frisscher opstaan. Blijf regel matig iederen dag een g'as Wincarnis drin ken en uw gezondheid zal ziendsroogen voor uitgaan. Prikkelbaarheid, vermoeidheid en zwakte zullen verdwijnen, want Wincarnis bevat precies wat U noodig hebt: phosphor voor het zenuwgestel, vleeschextract en ryk vitaminenhoudend mout voor de spieren en edele roode druivensappen voor het bloed. Koop nog heden een flesch. 18000 aanbe velingen van doktoren. Wincarnis is uitslui tend verkrygbaar by a'le apothekers en drog's'en. Prijzen vanaf 2.45. Importeurs: N.V. Rowntree Handels-MU-, Keizersgracht 124, Amsterdam-C. (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5