buiten landsch oJ^ieuws FEUILLETON De Nieuwjaarsonderscheidingen HAND-GEBAT! KTj ANDRÉA DE VIERDE SEPTEMBER BRIEVEN UIT ENGELAND Be beteekenis der ridderlijke en adellijke titels Communistisch complot in Hongarije Talrijke aanhoudingen De staking in Zuid-Wales Weer conferenties De staking in het Roergebied Rede van Minister Curtius Proclamatie van de Duitsche Rijksbanier Ruzie in de Belgische liberale partij Gemengde Buitenlandsche Berichten Incident aan boord van de „Lucia" Noorsch stoomschip vergaan Scheepsbotsing in de haven van New-York Het uitbannen van heksengeesten Ongelukken in de Fransche Alpen KORT NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN radio-omroep 6ft.HQUT5TR.163 TELT7g5g^ Londen, 3 Januari 1931. Engeland, insulair en dientengevolge naar continentale begrippen excentriek, wijkt ook in het verleenen van onderscheidingen af van Europa. Ofschoon Engeland en Indië niet minder dan negen hooge ridderorden hebben, waar van natuurlijk de „Garter'' of ..Kouseband" de voornaamste is, worden wat wü „lintjes" noemen betrekkelijk weinig uitgedeeld, be halve onder leden der land-, zee- en lucht macht. Zij dienen alleen voor bijzondere on derscheiding. en hebben dientengevolge een grootere waarde dan overeenkomstige deco raties in andere landen, waar ab bij natio nale gebeurtenissen bij dozijnen worden uit gereikt. Geen Engelschman ziet men ooit met een „lintje" of „bouton" in zijn knoopsgat loo- pen. Alleen bij zeer plechtige gelegenheden, wanneer dit officieel voorgeschreven is, draagt hij zijn decoraties. Maar het pendant van een voorname Europeesche decoratie draagt hij, zooal niet in zijn knoopsgat, dan toch voor zijn naam. De geridderde voert het praedicaat „S'r". Vandaar dat een vreemdeling, die een En- gelsche orde krijgt (hetgeen, behalve met personen van vorstelijken rang, hoogst zel den voorkomt), den titel „Sir" voert. Dit is het geval met den Hollandschen petroleum- magnaat Sir Henri Deterdmg. Een ander Nederlander, die den titel voerde, was Sir Lawrence Alma Tadema, de beroemde schil der. Zijn Duitsche collega en tijdgenoot. Sir Hubert von Herkommer, was eveneens een knight, evenals eenige eeuwen daarvoor Ru bens en Van Dijck. Koning Albert der Bel gen, Prins Hendrik der Nederlanden en de heer Poincaré zouaen zich als dragers van hooge Britsche orden, in Engeland Sir Albert, Sir Hendrik en Sir Raymond kunnen noemen Het essentieele van een Engelsch „ridder schap" is evenwel niet een ridderorde, een „lintje" met een kruis, doch de ridderslag of accolade. Deze wordt den ridder toege diend door den Koning, meestal met het Zwaard van Staat. Nemen wij als voorbeeld den in de Nieuwjaarslijst ais .knlght ba chelor" voorkomenden vakvereenigmgsleider James Sexton. Wordt dezen door den sou- verein persoonlijk de ridderslag toegediend, dan moet hij knielen voor Zijne Majesteit, die beide schouders aanraakt met het zwaard en hierop de woorden: „Rise, Sir James" (alleen de voornaam, zonder ge slachtsnaam) laat volgen. Dit ceremonieel is sinds eeuwen in zwang, en komt overeen met de gebruiken, welke in den riddertijd in heel West- en Middel- Europa gehuldigd werden. In de periode van Koningin Elisabeth, en ook nog geruimen tijd daarna, werden evenwel andere woorden gebezigd. De Koning zeide, terwijl hij den slag toebracht- „Soys Chevalier", en in plaatse van „Rise, Sir„Avencez." Een knighthood is geen adellijke titel, en bijgevolg niet erfelijk. Niemand is door ge boorte een knight" of ridder. Men kan het slechts „gecreëerd", of, gelijk de oude term luidt, dubbed" worden door den Koning. Baronnen evenwel hebben het recht te ver langen dat zij tot ridder geslagen worden. Sir John Jackson is dus geen edelman, maar een ridder, doch wanneer hij achter zijn naam de letters Bt. (baronet) mag schrij ven, dan behoort hij tot den erfelijken, en wel tot den laagsten adel. Met het verleenen van „baronetages" wordt ook veel spaarzamer omgegaan. Een baronet is een edelman en behoort tot een aparte adellijke orde. die zijn oorsprong vond in de dagen van James I. Hij is wei geen „peer", doch een „commoner" en heeft dus niet van rechtswege zittirg in het Hooger- huis. Dit recht komt alleen toe aan de „Peers of „Lords", van wie alleen de beide aarts bisschoppen en een aantal bisschoppen Lord zijn voor den duur van hun episcopaat. Tot Peer zijn velen verheven geworden om zui ver politieke radenen. Een voorbeeld uit den allerlaatsten tijd is de bekende vaxvereeni- gingsphilosoof, Sydney Webb, die door Mac Donald gemaakt werd tot Lord Passfield, of schoon geen man onverschilliger dan hij kon zijn voor een dergelijke „onderscneiding." Verder worden Peerages verleend aan oude staatslieden van verdienste, die ir. het La gerhuis hun tijd gehad hebben. Men denke aan mr Asquith, die enkele jaren voor zijn dood Lord Oxford and Asquith werd ge creëerd door zijn politieken tegenstander, mr. Baldwin. Mannen, die om hun verdien sten in de kracht van hun leven met een peerage onderscheider. werden, zijn o.a. Lord Reading, Lord Rotheimere, Lord Bea- verbrook. Lord Dawson of Penn (de genees heer des Konings). Politieke peers, zooals Sydney Webb, krij gen meestal den laagsten rang, n.l dien van Baron. Lord Rothermere en zijn oudere broeder Lord Northcliffe, werden door Lloyd George tot Viscount verbeven. Lord Kitche ner was eveneens een Viscount. Lord Haig, als opperbevelhebber van een overwinnend leger, werd Earl, en deze rang werd ook toe gekend aan mr. Asquith, als oud-premier, partijleider en staatsman van de eerste orde. De hoogste onderscheiding evenwel is ten deel gevallen aan Rufus Daniel Isaacs, die in 1916 Viscount, in 1917 Earl, en na den oorlog Markies werd. Deze buitengewoon snelle promotie in de adellijke hiërarchie heeft hij te danken aan hetgeen hi1 gedaan heeft om Amerika in den Europeeschen oor log te betrekken, en aan de wijze waarop hij het Onderkoningschap van Indië vervuld heeft. Eén rang hooger dan een Markies staat een Hertog, die het overweldigende predicaat „His Grace" (Zijn Genade) voert. Sinds Wellington is er geen Hertog meer gecreëerd geworden. Behalve deze ridderlijke en adellijke ran gen is de ..Order of Merit" een zeer begeerde onderscheiding. De meeste Eerste Ministers hebben min of meer misbruik gemaakt van de tukheid der menschen op onderscheidingen, om de kas der regeerende partij te stijven. Maar datgene, wat eigenlijk een openbaar schan daal had moeten zijn, was zoozeer traditie geworden, dat niemand er meer op lette. Eerst door het alle perken overschrijdende misbruik, dat mr. Lloyd George als hoofd van de coalitie tijdens en na den oorlog er van maakte, werd de algemeene aandacht er op gevestigd en de regeering-Baldwin, of schoon zeer vrijgevig, bleef binnen zekere grenzen. Van mr. MacDonald kan men getuigen, dat hij de eerste Premier sinds vele jaren is, die met een volmaakt-vlekkelooze lijst van Nieuwjaarsonderscheidingen uitkomt. Hij heeft het aantal „politieke" eerbewijzen tot het alleruiterste beperkt. Hij heeft de waardigheid van Privy Councillor geschon ken aan den zeer verdienstelijken Chief Whip zijner partij, mr. Kennedy, en aan den hard-werkenden en zeer succesvollen minis ter van transport, mr. Morison. Een Privy Councillor komt eenigszins overeen met een Nederlandsch of Belgisch minister van staat. Verder heeft hij den vroeeeren dokwerkers leider, James Sexton, geridderd, een geste, die door de oppositie, bii wien mr. Sexton zeer populair is, even luid wordt toegejuicht als door de partijgenooten. Meer verdeeld zijn de meeningen over de vraag of de pa cifist Norman Angell juist voor een „knight hood" in aanmerking kwam. De groote par tijdigheid, die deze op het gebied van de in ternationale politiek steeds ten toon gespreid heeft, maakt die onderscheiding misschien eenigszins gewaagd, daar er zooveel onpar tijdige pacifisten zijn, die niet geëerd wor den. Maar dit is ook het eenige voorbehoud dat men zou kunnen maken De vier baron- nentitels zijn verleend aan mannen, die op wetenschappelijk en economisch gebied hun sporen verdiend hebben; beoefenaars van kunsten en wetenschappen, van handel en nijverheid, van philantrcpie overheerschen in de lijst der „honours". Men kan over de verdiensten van sommigen hunner een an der oordeel hebben dan mr. MacDonald en diens adviseurs. Maar niet één hunner is onderscheiden geworden,omdat hij partij genoot van de ministers is, of „belangrijke diensten" bewezen heeft aan departij kas. Wat men op de Labour-regeering ook mo ge aanmerken, zij heeft door het opstellen van haar Nieuwjaarslijst een merkwaardig blijk van politiek fatsoen gegeven. NESSUNO. De politie te Boedapest is er in geslaagd een nieuwe communistische samenzwering op het spoor te komen. De leider is de voormalige hoofdredacteur van het officieuze blad Vörös Ujsag (Roode Courant), dat gedurende de proletarische dictatuur in Hongarije verscheen, Joseon Revai, een intiem Vriend van Bela Kun, die na den val van het bolsjewisme in Hongarije naar Rusland was gevlucht. Enkele weken geleden was hij uit Rusland naar Hongarije teruggekeerd om een nieuwe communistische samenzwering te organisee- ren. Bij zijn verhoor verklaarde hij reeds drie maal onder deknamen in Hongarije te zijn geweest. Verder werden nog twee jongelieden, Gaj- dos en Görög gearresteerd, die na den val van het bolsjewisme in Hongarije als kinde ren met hun ouders naar Rusland waren gegaan, waar zij later in dienst traden bij de Gpoe. Ook zij waren met een speciale taak naar Hongarije teruggekeerd. De politie hield verder nog 16 personen aan, die leden van de door Revai op touw gezette beweging waren. Bij huiszoekingen in de woningen der ge arresteerden werden groote hoeveelheden drukwerk en geld in beslag genomen. Na het onderhoud van de- vertegenwoordi gers der mijnwerkers met twee ministers werd 'n commun. gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de toestand van alle kanten is be sproken en dat de minister van het Mijn wezen besloten heeft de vertegenwoordigers der mijneigenaars in Zuid-Wales uit te noo- digen, morgen met de vertegenwoordigers der regeering te komen confereeren, opdat hij aan het kabinet een volledig verslag over den toestand kan uitbrengen. Cook, de secretaris der mijnwerkersfedera tie, heeft verklaard, dat, indien het conflict in Zuid-Wales niet spoedig wordt bijgelegd en de regeering niet de noodzakelijke oplos sing Kan vinden, het mogelijk is dat het zal leiden tot een ernstige wending over het heele land. Hij zou een nationale conferen tie der mijnwerkers bijeenroepen om den toe stand uit nationaal oogpunt onder de oogen te zien. Wat de Christ, mjjnwerkersbond er van zegt De christelijke mijnwerkersbond hield gis teren vergaderingen te Dortmund, Hamm en Gelsenkirchen om te beraadslagen over den toestand welke door de mislukking der loon onderhandelingen in het Roergebied is ont staan. In alle vergaderingen werd eenstemmig verklaard, dat van de mijnwerkers, in ver band met den noodtoestand in de gezinnen, geen verdere offers kunnen worden gevraagd zoodat de eischen van mijneigenaars zeer beslist afgewezen moeten worden. Verder werd verklaard dat indien de com munistische daden van geweld voortduren, de georganiseerde mijnwerkers tot afweer- maatregelen zullen overgaan. De houding der vertegenwoordigers der mijnwerkers bij de onderhandelingen op 29 en 30 December werd met algemeene stem men goedgekeurd. De vergaderingen veroordeelden ook ten scherpste de overrompelingspogingen van de communistische partij, welke niet in het be lang van de arbeiders zijn en protesteerden tegen de grove leugens van de communis tische pers en de communistische sprekers met betrekking tot de le'iders van de mijn werkersbonden. Het vertrouwen in de lei ders werd uitgesproken en een oproep tot alle mijnwerkers gericht om ook verder slechts de adviezen van de vier mijnwerkersbonden te volgen. Severing voor de Radio De Pruisische Minister van Binnenland- sche Zaken, dr. Severing, die gisteren voor de radio een overzicht gaf van den toestand der staking in het Ruhrgebied en het ont staan daarvan, betoogde daarbij o.a., dat de politie den toestand volkomen meester is; orde en veiligheid loopen in het Ruhrgebied niet het minste gevaar. Hij zal zich dan ook niet daarheen begeven, zooals een gerucht wilde, daar zijn aanwezigheid in het sta- kingsgebied volstrekt overbodig is. Alle po gingen der communisten om onlusten te ver wekken liepen op niets uit. Ten slotte spoorde hjj arbeiders en werk gevers aan, gehoor te geven aan de stem der rede, daar een storing in het productie proces voor 't geheele Ruhrgebied de nood- lottigste gevolgen zou hebben. De stakingsbeweging te Recklinghausen Blijkens de opkomst van gistermiddag is de communistische stakingsbeweging in de Recklinghauser mijnbedrijven mislukt. Op een personeel van 91.000 man ontbraken in de middagploeg slechts 580 arbeiders. Schupo en recherche handhaven de orde. In den loop van den dag werden er 40 arrestaties verricht Ook werden bij huiszoekingen talrijke vlug schriften in beslag genomen. Hfj waarschuwt tegen opportunisme De minister van buitenlandsche zaken dr. Curtius hield op een bijeenkomst van de D. Volkspartij te Pforzheim een rede waarin hij o.a. betoogde, niet te kunnen beloven, dat wij in Genève in beslissende vraagstukken groote buitenlandschpolitieke successen kun nen behalen. Wel kan ik u echter beloven, dat ik zal opkomen voor Duitschland en voor Duitschland's eer. Ik hoop, dat ik de instemming van de ge heele natie zal vinden voor datgene, wat ik te Genève te verklaren heb." Hfj wilde geen optimisme prediken, want daartoe was geen aanleiding. Men is een zoo zwaar jaar ingegaan als Duitschland sinds 1918 en '23 niet beleefd heeft. Niemand kan tot dusver een uitweg uit de economische crisis wijzen en beslissende successen op buitenlandsch politiek gebied voorspellen. Toch is het onze plicht, zoo besluit de minister, niet te wanhopen. Het bondsbestuur van de Rijksbanier ,,Schwarz-rot-gold" heeft gisteren besloten een proclamatie te verspreiden. Hierin wordt o.a. verklaard: „Zwaarder dan te voren zal in het voor ons liggende jaar de strijd van onzen bond worden. Stahlhelmers en Nationaal Socialis ten paradeeren voor Mussolini. Wij eischen van onze kameraden in de grensdistricten grootere waakzaamheid. Zij kunnen er zeker van zijn, dat, in geval van nood, hun kame raden in alle deelen van het Duitsche Rijk zegenrijk tusschen de fasciten aan gene zijde van de grens zullen staan. Met groote zorg vervult ons de toestand in de Rijkshoofdstad. Het bloed der in den Sylvestemacht ver moorde kameraden mag niet vergeefs gevloeid hebben. Het moet onzen Berlijnschen kame raden mogelijk gemaakt worden, het leven der republikeinen en den vrede in hun wo ningen te verzekeren. Het leger der Duitsche republikeinen moet paraat staan voor alle moeilijkheden, waarvoor het wordt geplaatst." Zondag kwam de liberale federatie van Brussel bijeen om van gedachten te wisse len over het bekende cumulatieverbod. Het ontslag van minister Vauthier werd meermalen geëischt. Jacques Pirenne, die bij elke manifestatie van liberale zijde tegen de Gentsche uni versiteit present is, voerde ook nu weer het woord. Het is niet waarschijnlijk, dat Vauthier zal heengaan, omdat de meerderheid van de liberalen op de bijeenkomst van het parle ment a.s. Dinsdag voor een motie van ver trouwen zal stemmen. Ernstige insubordinatie Aan boord van het moederschip voor duik- booten, de „Lucia", hetwelk zich op 't oogen- blik te Plymouth bevindt, had insubordinatie plaats, door ontevredenheid van de beman ning over de regeling van het Kerstverlof. De mannen verlangden, dat hun hetzelfde verlof zou worden verleend als aan de man schappen van de Atlantische vloot, aange zien de „Lucia" jaarlijks de Atlantische vloot op verschillende reizen begleidt. Het ging om een verschil van twee dagen. De eerste officier van de „Lucia" gaf na een langdurig dispuut met de manschappen dezen bij wijze van straf last om arbeid te verrichten, waarop 40 manschappen weiger den het bevel uit te voeren. De commandant van de „Lucia" liet ds weigeraars daarop van boord halen en door andere matrozen vervangen. De „Lucia" is van iedere verbinding met den wal afgesneden. De admiraliteit verklaart, dat zij het geval als zeer ernstig beschouwt. Het onderzoek is gisteren begonnen en wordt geleid door sir Hubert Brand, den ad miraal van Plymouth. De Noorsche stoomer „Tricolour" metende 6000 ton is, kort na het vertrek uit de haven van Colmbo tengevolge van een explosie aan boord, gezonken. De kapitein, de marconist en twee matrozen werd gedood. Van de 12 pasagiers wordt er een vermist. De overlevende zijn door het s.s. „Per tos" aan boord genomen. De haven van New York is sedert gis teren vroeg in een dichten nevel gehuld, waar door het scheepvaartverkeer in hooge mate belemmerd wordt. Tengevolge van den mist is een passagiersschip in boting geweest met een baggermolen, aan boord waarvan zich 57 man personeel bevonden. Deze konden zich tijdig in veiligheid brengen. De baggermolen van Colombo tengevolge van 'n explosie aan is kort na de botsing gezonken. Twee personen in Hannover gearresteerd Men zal zich herinneren, dat in het jaar 1929 te Stade een arbeidersechtpaar Stof- fens heksen wilde „uitbannen." Te dien einde sloegen zij hun beide kinderen, in wie zij heksengeesten vermoedden, in een vlaag van godsdienstwaarzin dood. De vrouw stierf kort daarop in een krankzinnigenge sticht. Thans heeft zich weer een soortgelijk g.val voorgedaan te Fredenbeck, district Stade. Bij een brand aldaar vonden de land bouwer Heinrich Höft en diens volwassen zoon den dood. Achteraf hebben een boer en een koopman uit het plaatsje bekend den brand te hebben gesticht, waarna zij beiden gearresteerd wer den. De boer had met zijn vee niet veel ge luk gehad en zigeuners hadden beweerd, dat de dieren behekst waren. In zijn nabijheid woonde een heks. Beiden hebben toen beslo ten zich te wreken. Zij ontkennen echter het plan te hebben gehad de vrouw te ver branden. Zij hadden ook niet gewild, dat er bij den brand twee menschen om het leven zouden komen. Elf dooden op één dag In den loop van Zondag zijn in de Fransche Alpen niet minder dan elf per sonen, die do wintersport beoefenden, om het leven gekomen. O.a. is een skigezel schap, waarbij zich ook een textielfabrikant uit Roubaix met zijn drie zoons bevond, in de buurt van Briancon door een lawine overvallen en bedolven. Hoewel met het reddingswerk terstond een aanvang werd gemaakt, én ook soldaten daaraan meehielpen, is het nog niet gelukt, de sneeuwmassa, die ruim 10 meter hoog boven de verongelukten ligt, weg te rui men. De toestand van Poincaré is nog steeds vooruitgaande. Er wordt 's nachts niet meer bij hem gewaakt. Mohammed Ali, bekend vertegen woordiger van de Mohammedanen in Britsch-Indië, die deelnam aan de Ronde- Tafel-conferentie, is plotseling overleden. In Bombay werd een „hartal" gehouden. De functie van vice-president der Ont wapeningsconferentie zal aan den Deenschen Minister Mundt worden aangeboden. Te Burnley staan 13.600 weefstoelen stil, 4000 man staken. Men verwacht uit breiding. Denemarken wordt geteisterd door hevige sneeuwstormen. Het verkeer on dervindt groote vertraging. Komitadsjis deden op Grieksch ge bied een inval. Te Derdeni ontvoerden zij 6 personen die later werden vermist. In Australië beloopt 't aantal werkloo- zen 200.000. Een op de 4 leden der vakbon den is werkloos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ROEPAT (thuisr.) 4 Jan. van Djedrlah. J. P. COEN (thuisr.) 4 Jan. van Algiers. SIMALiOER 4 Jan. van Amst. naar Batavia. TABINTA 4 Jan. van Batavia, 1. v. Londen te Amsterdam. TARAKAN (uit.r.). 4 Jan. van Antwerpen. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 3 Jan. van Amsterdam te Na pels. ADYSSEUS 5 Jan. van Uddevalla te A'dam. AJAX 3 Jan. van Rotterdam n. Gibraltar. ARES 4 Jan. van Hamburg te Antwerpen. BERENICE 4 Jan. van Rotterdam te Am sterdam. BOSKOOP (thuisr.) 2 Jan. van Curaqao n. Cristobal. BRIAN 3 Jan. van La Pallice naar Amster dam. CERES 3 Jan. van Algiers n. Amsterdam. CRYNS3EN (thuisr.) 6 Jan. v.m. te Ply mouth verwacht. DEUCALION 3 Jan. van Rotterdam naar Tanger. CANYMEDES 4 Jan. van amburg te Amst. HEBE 4 Jan. van Malta te Alexandrië. HERCULES 4 Jan. van Amsterdam te Rot terdam. IRIS. Amst.-Danzig; pass. 4 Jan. Holtenau. JASON. 3 Jan. van Algiers n. Piraeus. JUNO (thuisr.) 4 Jan. te avre; vertrekt 5 Jan. nam. 2 u. van Havre naar Amsterdam, al waar fi Jan. nam. 2 u. verwacht. MINERVA, Valencia-Amst.; p. 3 Jan. Gibr. NEREUS 4 Jan. van Bilbao te Santander. NERO, 4 .Tan. van Bilbao te Santander. OBERON 4 Jan. van Rotterdam te Malaga. PERSEUS 4 Jan. van Kopenhagen naar Odense. PLUTO, Stettin-Amst.pass. 4 Jan. Brunsb. POLLUX 3 Jan. van Malta naar Amsterdam. PROTEUS, Amst.-Kopenh.; p. 4 Jan. Hol tenau. TELAMON (thuisr.) 2 Jan. 's nachts 110 mijl ZW. van Valentia. THESEUS 4 Jan. van Aarhus te Amsterd. TRAJANUS 4 Jan. van Genua te Livorno. VESTA 3 Jan. van Amsterdam naar Ham burg. VULCANUS 3 Jan. van Amsterdam naar Hamburg. KON. HOLD. LLOYD. EEMLAND 4 Jan. van Zuid-Amerika te Amsterdam. FLANDRIA (uitr.) 2 Jan. te B. Aires. MAASLAND (thuisr.) 7 Jan. 's midd. te Antwerpen verwacht. ORANIA (thuisr.) 4 Jan. v.m. 8 uur van Las Pal mas. SALLAND 4 Jan. van Bremen te Amsterd. ZAANLAND (thuisr.) pass. 4 Jan. Fernando Noronha. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, La Plata naar Rott. 3 Jan. van Las Palmas. HOLLANDAFRIKA-LIJN. GRIJPSKERK 3 Jan. van Rotterdam naar Hamburg. MELISKERK (thuisr.) 2 Jan. van Lorenzo Marques. RIETFONTEIN 3 Jan. van Rotterdam naar Bremen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DAMTERDIJK, Rott. naar de Noord-Pacifik, 4 .Tan. te Londen. VOLENDAM, Rotterd., naar New York, 3 Jan. van Southanmpton. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. OLDEKERK (uitr.) 2 Jan. te Manila. OOSTKERK (thuisr.) 3 Jan. van Marseille. OUDERKERK (thuisr.) 1 Jan. van Manila. ZOSMA 4 Jan. van Rotterdam te Antwerpen. HOLLAND AUSTRALIë-LIJN. AAGTEKERK (uitr.) 4 Jan. te Port Said. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. HOOGKERK 4 Jan. van Rotterdam naar Calcutta. HOOGKERK 4 Jan. van Rotterdam te Ant werpen. KOUDEKERK 4 Jan. van Kurrachee 1. voor Antwerpen te Rotterdam. MEERKERK 5 Jan. van Br. Indië te Rott. IJSELKERK 4 Jan. van amburg n. Rott. JAVA—NEW YORK-LIJN. MEDON 3 Jan. van ew York naar Java. JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN. TJIKARANG 31 Dec. van Batavia naar Hongkong. TJIKEMBANG 31 Dec. van Manila te Hong kong. JAVA BENGALEN-LIJN. BALI 1 Jan. van Samarang naar Rangoon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERA N(thuisr.) 7 Jan. v.m. 8 uur te Marseille verwacht. BLITAR (thuisr.) 5 Jan. van Santander. KOTA PINANG (thuisr.) pass. 5 Jan. Fi- nisterre. KOTA TJANDI (uitr.) pass. 4 Jan. Oues- sant. PATRI A (uitr.) pass. 3 Jan. Point de Galle. SIBAJAK (uitr.) pass. 3 Jan. Kaap del Armi. SOEKABOEMI (thuisr.) 4 Jan. van Port Said. TJERIMAI (thuisr.) 5 Jan. van Sabang. WOENSDAG 7 JANUARI HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. VARA-Uit zending. 8.00 Gramofoonpl. 9.15 Orgelspe door Joh. Jong. 10.15 Orgelspel door Jong. 10.30 „Onze Keuken", door P. Kers. 11.00 Radio-Volks Universiteit. Drj A. K. W. Arntzenius: Voeding en Voedings stoornissen bij het kleine kind. 11.30 Concer VARA-Septet. 11.55 Gramofoonpl. 12.00 litieber. 12.20 Concert. VARA-Septet. Gra mofoonpl. 1.45 Gramofoonpl. 2.30 Vrouwen uurtje. 3.30 „Maak het zelf'-les. 4.30 Kin- dervertellingen. 5.30 Vraaghalfuurtje voor 1o kinderen. 6.15 Concert. VARA-Mandolin Ensemble. 6.50 Mandoline-cursus door B. Kok. 7.20 Radio-Volks Universiteit. Politieber. 8.00 Gramofoonpl 8.05 Uitz. in Arnhem. Het VARA-Orkest. Rede van A. Vries. 9.15 „Tine Kipra's Echtscheiding- tooneelspel in 5 bedrijven, van Franco» Fouwels en Herman Bouber. 10.30 Vervolg uitz. uit Arnhem. 1100 Persber. 11.15 Gra mofoonpl. 12 00 Sluiting. HUIZEN, 298 M. Ultsl. NCRV-uitzending' 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 gen concert. 10.30—11.00 Ziekendienst. 11-00-^ 12.00 Harmoniumbespeling. M. F. Jurjaanf Mej. D. Mijnhout (sopraan). 12 00—12_Z Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. Jan »l' cheters (viool). P. de Vries (fluit), E11® Sandow (piano en harmonium). 2.002.J" Gramofoonpl. 2.30—3.00 Lezen van Christ- Lectuur. 3.004.30 Concert. Mej. T. Reyn' ders (sopraan), H. J. Berghout (cello), Mej* R. Beute (piano). 4.304.4.5 GramofoonPj 4.455.00 Zenderverzorging. 5.006.00 Kin' deruurtje. 6.00—6.30 H. Pilon: „De kalimest stoffen." 6.306.40 Koersen Vaz Dias. 6 40-- 7.05 Halfuurtje voor het Binnenvaart-Onder- wijsfonds. 7.05—7.30 A. de Jong (Kristin1 Frysk Selskip)„Forleme Skatten." 7.30-" 8.00 Dr. G. Esselink: „Ons bestaan e®" worsteling om het leven" (VI). 8.00f P .J. Ooi ijn: „Als 't water dreigt." Daarn» Concert Stafmuziek van het Zesde Reg. W1' Breda, o. 1. v. L. de Morée. 10.20—10.30 vaz Dias. 10.3011.30 Orgelconcert door Georg® Stam. DAVENTRY, 1554.4 M. 1035 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. l-z" Orkestconcert. 2.202.50 Concert. E. Fenton (alt), G. Dowell (tenor). 3.50 Orkestconcert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Pian°' spel door F. Dawson. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Orgelspel door Q MacLean. 8.4 „The Key to the Situation", spel van Sieveklng, 9.20 berichten, 9.35 berichten, 4 lezing, 10.00 kamermuziek door het Rot1^ Strijkkwartet het Radio-koor, 11.2012-Z dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 12-jJ Gramofoonplaten, 4 05 Gramofoonplaten, 6.5 Gramofoonplaten, 9.05 Concert Orkest en So listen, 9.50 Fragmenten uit „Rigoletto" v*0 Verdi. Orkest en Solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonplaten, 9.3510.35 Gramofoonplaten» 1130 Gramofoonplaten, 12.25—1.50 Orkest concert, 4.205.20 Orkestconcert. 7.05 Cof' eert,orkest, koren en solisten. Daarna richten en tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 2.50—4.50 Or kestconcert en voordracht. 7.208.20 con certorkest en vocale solisten. 8.509.10 deren-voordracht, 9.2510.15 concert strijk kwartet. 10.1511.50 dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5 20 Dansmuziek' 6.00 vervolg Dansmuziek, 6.50 Concert d Omroeptrio, 8.35 Concert Kath. Belgisch® Radio. ZEESEN, 1635 M. 5.20—10120 Lezingeh en Voordrachten. 10.20 Herdenkingsfeest u'^ de Singakademle, 11.2012 15 Gramofoon platen, 12.15—1.20 Berichten, 120—2.20 Gra mofoonplaten, 2.203.50 Voordrachten ejl Lezingen, 3.504.50 Orkestconcert, 4.50'z Lessen en Voordrachten, 7.40 Orkestconcert. 8.30 Hoorspel „Das Eingesandt", Paul Keller. 9.10 Dansmuziek 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. ROTTERDAM—ZTriD-AKEERIKA-UCJir. ALKATD (uitr.) pass. 4 Jan. Fernando N"" ronha. ALPERAT (thuisr.) pass. 2 Jan. Tenerin® ALWAKI (thuisr.) 3 Jan. van Rio Janeir®- STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYLOCHUS, Rott.-Japan, 1 Jan. te Said. PHRONTIS 4 Jan. van Bremen te Amst. EMZETCO DIJN. JONGE ANTHONY 4 Jan. van Antwerpen t® Rotterdam. NEDEBLANDSCHE SCHEPEN. AALSUM 4 Jan. kaap St. Vincent gep., R°'' terdam naar Rio Janeiro. ALETTA 31 Dec. van Saigon naar Bangko"' AUGUSTINA 30 Dec. van Singapore 11 aa Soesoe. BATAVIER II 5 Jan. v.m. 8 uur 30 v. Rot te Gravesend. BOREAS zs. 3 Jan. van Hamb. n. Aarhus. DOLLARD ms. 3 Jan. van Hamburg n. Wor- merveer. EMMAPLEIN 3 Jan. van B. Aires naar VU1" Constitucion. T FARMSUM 3 Jan. van Rotterdam te Rio Ja nero. FLYING SCOTSMAN, ms.. 30 Dec. Forna® gep. om de Zuid. GEERTJE ms. 2 Jan. van Nystadt te tenau. -f GIDEON zs. Pot 3 Jan. van Hamb. 1,8 TT (1 prul phPTi HERMES 1 Jan. van Singapore naar Pladj0?' J. B. AUG KESSLER 1 Jan. Gibraltar ëev' van Curacao n. LAUWERZEE, sleepb., 28 Dec. van Oran IJmuiden. LINGE 29 Dee. van Rott. te Ancona. MAGDALENA 2 Jan. van Marzanillo te N® York. NIEUWENDAM 2 Jan. te Hamb. NOORD-FRIESLAND, m.s„ 1 Jan. van LOD den te Duinkerken. PALMA 3 Jan. van amb. naar Rott. THEE-KLEEDEN TAFELKLEEDJES LAMPEKLEEDB4 SHAWLS VOORWOORD Een enkel getemperd licht brandde in de kolossale, van eikenhouten paneelen voor ziene kamer, en wierp zijn schunsel slechts op de tafel, die er vlak onder stond De hoeken lagen in een stille donkerte. Rondom de lange eikenhouten tafei. mid den in de kamer, zaten zes mannen. Aan het hoofd van de tafei stond nog één stoel leeg. De vergadering zat daar zonder hoofdman. Tegenover de open plaats zat Reginald Gorrei-Pheips. George Wace's rechterhand.. Koud. zwijgend en roerloos.... Donker gekleed zat hij daar. 'n harde trek om z'n mond met de dunne lippen, terwijl z'n koude oogen zich beurtelings óp elk van zijn makkers rienrten Aan z'n rechterhand zat Hubert Chatter- ton 'n man van middelbaren leeftijd, mager en met een sluwen blik. Telkens gingen z'n handen naar z'n zenuwachtige lippen. Naast hem zat tn frappante tegenstelling, de ge moedelijke en onberispelijk uitziende graaf Hugo Zachenitz van het Oostenrij ksche gezantschap. Hij was jong, knap en van een donker uiterlijk. Langzaam streelde z'n blanke hand z'n snorretje. Hij had donkere, geestige oogen en 'n mat, cynisch glimlachje lag om z'n fijnbesneden lippen, 't Was een moeilijk te vergelijken tweetal Chatterton, ten prooi aan 'n koortsachtige opwinding, de graaf met een licht Hongaarsch air over zich van kalmte, koelheid en bezadigdheid. Tegenover Chatterton zat de blozende Morrel met zijn ondeugend glinsterende spleetoogjes, die nu hier, dan daar scherp en onheilspellend heen gluurden. Hij was een valsch speler, 'n driest mensch, een vol leerde deugniet. Naast hem zat de statige verschijning met het weeke, witte gezien t van Izaac Venning, den iood, een forsch gebouwd persoon, die onbeschroomd zat uit te blazen en vergeefsche pogingen aan wendde om zijn zenuwtrekkenden mond en zijn beweeglijke handen in bedwang te houden. Terwij zijn droge tong zijn niet minder droge lippen wat wilde bevochtigen, waren z'n oogen, die haast schuil gingen achrer z'n dikke oogleden, stijf gevestigd op den somber ernstigen Gorrel-Phelps. Ter linkerzij van Gorrel-Phelps bevond zich het laatste lid Stephan Lacey, de man zonder vrees, zonder geweten en zonder illusies. Een man, die niet dapper genoemd kon worden wijl hij het woord „vrees" niet verstond. Als steen, zoo koud was hij, en onverschillig, Hij had een strak gelaat en een klemmenden blik In volle zelfbe- heersching zat hij daar te spelen met 't slipje van z'n zijden zakdoekje, dat uit den borst zak van zijn nu juist niet al te mooi gesneden jacket hing. Een naar het scheen onverbreekbaar stil zwijgen heerschte onder hen. De bedoelingen van de vergadering schenen niet erg duidelijk. Wel drong het onderscheid in het gedoe van eenieder van het zestal zich zoodanig bij hen op, dat den een de emoties van den ander duidelijk werden. Ook deden de brutaalsten onverschillig of trachtten hun gevoelens re verbergen achter platte gebaren de milder gestemden poogden zenuwachtig hun ontroering tot bedaren te brengen, welke pogingen echter maar al te duidelijk hun waren zielstoestand openbaar den. Neen, er stak beslist wat achter dat ver gaderen van die mannen zonder hun leider. George Wace was me' voor rede vatbaar. Hij stond tusschen hen en een winstgevende transactie, 't Was ongelukkig, te weten voor George Wace Niemand van hen was kieskeurig uitge vallen. Ook George niet, maar hij had ge weigerd het laatste plan van Gorrel-Phelps re bekrachtigen, een plan. waar de overige vijf van harte mee hadden ingestemd. Ge zegd behoefde er niets meer. Nu werden daden vereischt Phelps stond op en trad op een lessenaar toe, die in den hoek van de kamer stond. Hij opende een van de laden en haalde er een pakje uit, waarna hij weer terugging naar zijn plaats en een pakje speelkaarten op tafel wierp. Dan legde hij een revolver voor zich en z'n oogen vestigden zich koud op Morrel. Lacey lachte schamper, welk geluid akelig in de ruimte weergalmde, en als antwoord daarop speelde er een oogenblikje 'n dui- velsch lachje om de lippen van graaf Hugo. Morrel gaf geen enkel teeken. In dergelijke oogenblikken verkeert 't leven van een valsch speler in een hachelijke positie. Phelps, die onverstoord bleef, zoowel bij het lachen van Lacey, als bij de smalende grijns van Hugo, stond op van zijn plaats. ,,'t Is overbodig te verklaren waarom we zullen loten." zei hij op doffen toon, terwijl z'n oogen, tusschen de bezwaarde oogleden door, elk der aanwezigen aankeken. „We zullen loten volgens den leeftijd de oudsten het eerst." Hubert Chatterton schrok op, doch maakte geen tegenwerping. „De hoogste kaart verliest en een aas zal voor één punt tellen." Terwijl hij weer ging zitten, legde hij de kaarren midden op rafel. ,,'t Spel is begonnen, heeren. Beproeft uw geluk 1" kwam het spottend van graaf Hugo's lippen. Vijf paar oogen vestigden zich tegelijker tijd op Hubert Chatterton. Zijn gelaat was doodsbleek de oudste ygn de aanwezige mannen strekte z'n hand uit en trok een kaart. Met iets als een verwensching wierp hij de kaart open op tafel en een hoorbare zucht verbrak de stilte. Harten Vrouw 1 „Zelfopoffering is 'n mooi iets," merkte Lacey koeltjes op en de hand van Hubert Chatterton ging weer terug naar z'n lippen. Onbewogen als altijd, schudde Gorrel- Phelps de kaarten weer en wachtte. Een slappe, met ringen gesierde hand strekte zich uit, greep een kaart en keerde ze voor de anderen om. „Ruiten twee." trilde Venning met ver lichte stem. „Was het de koning maar geweest," brom de Morrel, dan zou er een clublid minder geweest zijn 1" „En meer plaats aan tafel," mompelde graaf Hugo lieftallig. Weer opnieuw greep een hand naar de kaarten, 't Was een sterke hand die noch aarzelde, noch beefde. Gorrel-Phelps met zijn onbewogen blik, bekeek ze. Hoog hief hij z'n kaart op, zoodat ze duide- lijk voor allen zichtbaar was, terwijl zijn oogen even gevoelloos bleven. Klaver zes. Links van hem zat nog een zekere Garven als een gesneden beeld. Graaf Hugo, die nog steeds z'n snor liefkoosde, Keek bedacht zaam naar Morrel en vervolgens naar de revolver, vóór hem op tafel. Eindelijk bleven z'n spottende oogen rusten op den man die het laatst getrokken had. 'n Oogenblik slechts vlamde de haat in de oogen van Gorrel- Phelps, maar onmiddellijk herstelde zjC z'n gewone koude blik. „Gelukkig, dat die revolver voor jou niet voor Morrel ligt, Reginald," liet La® op kouden toon uit, maar z'n opmerki0» had geen succes. Alle blikken vestigden zich op Mori" Z'n oogjes flikkerden onheilspellend langzaam stak hij z'n hand uit. Halverw®g bleef hij steken. Schuinsweg had hij PeZlfaj hoe Gorrel-Phelps naar de revolver t gegrepen. Bovendien was de loop van 11 wapen op den valschspeler eericht ,,'k Zou niet graag iemand ontmoete' die zoo begaafd is in het kaartspelen als 1 vergis je metsprak Phelps kalm. Morrel greep langzaam, terwij) hij er vo zorgde de beweging duidelijk zichtha uit te voeren. Met een grijns gooide hij schoppen ne8' eh bloot. iliiK „Schoppen," merkte graaf Hugo vro0a'js op. „zijn blijkbaar nog niet zoo kwaad, wel eens beweerd wordt Vriendelijk g"s lachte hij tegen Hubert Chatterton. We oogen hardnekkig op hem gericht waren, ,-u „Bid voor mij. Hubert," zei hij vroo1 en trok. Vlug keek hij naar de kaart en vaJl volgens n;.ar de koortsig gloeiende oogen het oudste lid. „Uwe gebeden zijn vernoof8je sprak hij met stemverheffing en kee harten vier om. (Wordt vervol!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6