1250.- 3000.- f 750.- f125. f50. f40. Misbaar om bandoeng BUREAUXNA8SAULAAN 49 dit nummer bestaat uit twee bladen I I WOENSDAG 7 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17659 (UtiiSIFTE üOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, SESCHIEBEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL S.D.A.P. EN ONDERW1JS- GELIJKSTELLING DANK! Door een tijger gedood J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst Katoenfabriek te Helmond stopgezet Waterverontreiniging de oorzaak Nad. Reisvereeniging Nationaal bewustzijn! Candidaatstelling Prov, Staten De Italiaansche Oceaanvlucht geslaagd De R. K. Volkspartij te Tilburg „Vrij Nederland" en de A. V. R. O. De moeilijkheden in het Noordzee- visscherijbedrijf Na j off re's dood Overbrenging van het lijk naar de Notre Dame Uit de bouwbedrijven De storm in Noord-Carolina Noodlottige mij'igasontpIoT ng in West-Virgina Dooden en gewonden VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Amy Johnson geeft haar China-vlucht op De P. H. A. F. O. te Medan Inbraak te Bergen In de villa van den burgemeester Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. abonnementen? voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per «wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bö vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tosscben den tekst 60 ct per regel. abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide becnen ot beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bii verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van. 'n anderen vinger. Op 22 December van het vorig jaar is Bandoeng het vonnis geveld in een *eer opzienbarende zaak: Ge Indiërs Ir. Soekarno, Gatot Mang- 0ePradja, Maskoen en Soepriadinata Garden veroordeeld resp. tot 4 jaar, 2 i jaar 8 maanden en 1 jaar 3 baanden wegens „deelneming aan een *ereeniging die samenspant tegen den Sijna een jaar heeft het sinds de *Geuwe huiszoekingen op 29 December *®29 plaats hadden geduurd, alvorens een rechterlijke beslissing kon val- ^G, en het proces heeft ruim drie en 'eG halve maand van 18 Augustus "°t 5 December in beslag genomen. En nog is de zaak niet ten einde: aUe veroordeelden hebben hooger be- l°eP aangeteekend. Oe Bandoengsche Landraad is niet ®Ver één nacht ijs gegaan, wat in Indië touwens een natuurkundige onmoge- "Jkheid zou zijn en al hebben wij den *Ghg van het proces op zoo grooten Gfstand natuurlijk niet in finesses kun- volgen, de schuldig-verklaring en Veroordeeling der vier verdachten, lei- ®6rs der Partai Nasional Indonesia, ^kt ons zoo vanzelfsprekend, dat er "Gder menschen met normale staatkun de begrippen eigenlijk geen verschil *an meenmg daaromtrent kan bestaan. Zelfs de meest overtuigde Indische "Activisten" hebben geen blaam kunnen ^erpen op den Bandoengschen Land ed; men moet erkennen, dat de Land pad hoogst correct is opgetreden, en gemand minder dan de sociaal-demo- ^aat Stokvis heeft in „Het Indische ^olk" aan den Landraadsvoorzitter, mr. dgenbeek van Heukelom, hulde ge dacht voor diens leiding, „ruim en keu- Wg". Ook voor ons, op zoo grooten afstand, Geeft dit proces duidelijk bewezen, dat 06 organisatie Partai Nasional Indone- een staatsgevaarlijke partij die er naar streeft, het Nederlandsen 2ezag in indië omver te werpen met Middelen, welke haar in bepaalde om- standigheden goed en practisch zullen v°orkomen. heeft beweerd en men be- ^eert het nóg dat de leiders der Grtai Nasional Indonesia langs wetti gen en vredelievenden weg hun doel wil- *eG bereiken, doch op 30 October 1930 voor den Bandoengschen Landraad ®Gkele stukken voorgelezen, die bij ge- ®2enheid van de huiszoeking in 1927 y de revolutionnaire Indische studen- ®G) in Den Haag in beslag genomen erden, en een der belangrijkste stuk- eG daarvan luidt: „De nationale beweging staat op een foutieven grondslag, daar zij een copje van de Europeesche politieke partijen, Wier inrichtte; onbruikbaar is voor de nationale beweging, daar die partijen Parlementaire partijen zyn, gevestigd m een vrij land, die niet tegen een vreem de Regeering behoeven te vechten en die Ge belangen van hun land kunnen die hen door in het parlement werkzaam te ïün. Wij vechten echter tegen een vreemd fegiem ter bereiking van de vrijheid van °hs land. De politiek van non-coöperatie kan Mleen slagen, indien wij naast self-help °ok politieke macht ontwikkelen. Wfj moeten ons toeleggen op de be vordering van nationaal onderwijs, na tionale economie en nationale nijverheid. Dat is de bovengrondsche actie. Daarnaast moet er zijn een onder- Brondsche actie voor het vormen van ®en strijdmacht. Daar moet komen een staat in den •taat. De vrijheid is slechts bereikbaar door bloedvergieten en tranen. De revolutie moet algemeen zijn. Een '°cale revolutie is door de Regeering ge makkelijk te onderdrukken, en leidt tot ïe'fvemietiging van de partij. De taak der vereen iging in sociaal- economischen zin is de bovengrondsche hetie. Verder moet worden gewerkt aan de Qhdermijning van het Gezag door de v°*ming van een nationale legermacht "hgs ondergrondschen weg. De nieuwe vereeniging zal haar hoofd kwartier te Bandoeng kunnen hebben Er moet aangestuurd v.orden op een Algemeene revolutie, welke met een of twee dagen verschil overal gelijktijdig Gioet uitbreken. De revolutie zal cirkelvormig moeten Gitbreken en de hoofdsteden moeten *°rden veroverd. Het in bezit nemen der centrale pun- ten met inbegrip van telefoon- en tele graafkantoren zal de revolutie makkelij ker doen slagen, en dit kan met weinig bloedvergieten geschieden, indien vooraf Ge blanda-officieren zijn gedood of ge- ahgen genomen. He inheemsche soldaten zullen dan ook Gemakkelijker naar de revolutie over lopen. Verder dient er gesticht te worden en geheim genootschap, dat beschikt ver een generalen staf, die de revolu- °-plannen zorgvuldig uitwerkt. De leden van dat genootschap zullen mander moeten kennen aan geheime ,eekens en een eed moeten afleggen, .erwjjj er gewaakt moet worden, dat bi: het het ontdekken van een afdeeling van j geheim genootschap niet de centrale e'ding wordt verraden. Haarom is het onjuist, dat de leden ekend zijn met de leiders van het ge- mtn genootschap. Verraad wordt met G dood gestraft. °m dit geheim genootschap zijn taak te laten vervullen, is een uitgebreide spionnage-dienst noodzakelijk, waarvoor gebrulK ware te maken van betrouwbare ambtenaren bij den Post- en Telegraaf dienst. Om de overheid te misleiden en de organisatie te bevorderen, is het noodig jaarlijks een congres te houden." Het verband tusschen de Partai Na sional Indonesia en de groep „Perhim- poenan Indonesia", waarin de Indische studenten mede leiding hadden, zal men bezwaarlijk kunnen loochenen en een Staat, welke zich niet verweert tegen dergelijke samenzweringen, zal spoedig ophouden, een Staat te zijn. Het dulden van dergelijke agitaties zou gelijk staan met het prijsgeven van zijn gezag. Toch is er in ons land groot misbaar gewekt om Bandoeng. De sociaal-demokraten gaan te keer, alsof er het grootste onrecht was ge schied: de Kerstredevoeringen der ver schillende socialistische leiders stonden in het teeken van ontwapening en pro test tegen Bandoeng; nadien is er nog een heel aparte actie tegen het P. N. I.- vonnis op touw gezet en Zondag heeft de Amsterdamsche partijfederatie der S. D. A. P. een speciale protestvergade ring gehouden tegen het in Indië over de leiders der Partai Nasional Indonesia gevelde vonnis, bij welke gelegenheid de sprekers zich hartroerend één ver klaarden met de veroordeelden. De linksche groep der S. D. A. P. gaat nog verder en beveelt in „De Socialist" aan: ten le. aan de sociaal-demokrati- sche leden van den Indischen Volksraad den eisch te stellen, dat zij hun functies neerleggen; ten 2e. een scherpere actie te voeren, niet alleen in vergade ringen en betoogingen, maar ook in fabrieken en gemeenteraden; ten 3e. de delegatie van het N. V. V. naar Indië af te vaardigen met „de opdracht en de middelen" om „den revolutionnairen Indonesiërs hun strijd tegen hun en onze overheerschers verder mogelijk te maken". En dan spreken wij nog maar niet van de communisten, die al deze sociaal-demokratische uitsloverij als kinderwerk beschouwen.... Heel dit misbaar om Bandoeng moet als een onverantwoordelijk bedrijf ge brandmerkt worden. Evenals het Indische revolutionnaire „activisme" is het noch in het belang van den inlander, noch in het belang van den Nederlander. Integendeel; zoowel voor den inlander als voor den Nederlander zou een af scheiding van Indië noodlottig zijn. De inlander zou niet alleen niet in staat blijken om zichzelf te regeeren hij zou spoedig moeten ervaren, dat er nog andere „overheerschers" bestaan dan de Nederlandsche. En de Nederlanderhij zou stom verbaasd staan over de ekonomische ge volgen van die thans zoozeer gepropa geerde afscheiding. De sociaal-demokraat Mathijsen heeft zich in zijn Kerstrede te Den Haag laten ontvallen, dat de arbeiders in Neder land de nadeelen van zulk een afschei ding wel zullen willen dragen. Heeft hij wel geweten, wat hij zei? Zijn de huidige werkloosheid en de huidige malaise in Nederland nog niet groot genoeg om dezen sociaal-demo kraat het besef bij te brengen, dat een afscheiding van Indië zooals de S. D. A. P. deze thans voorstaat voor ons volk, en vooral voor ons arbeidend volk, noodlottig zou zijn? Het zijn geen echte arbeidersvrienden, die thans een afscheiding van Indië bepleiten, en die in deze dagen zooveel misbaar maken om Bandoeng. Want het zouden allereerst de arbei ders zijn, die de nadeelige gevolgen van zulk een afscheiding zouden ondervin den. Terwijl het lot van den inlander daar door niet verbeterd, integendeel, ver slechterd zou worden. Men weet niet, wat men zegt, als men propageert: „Indië los van Holland" en als men het Bandoengsche proces voor deze propaganda misbruikt. De sociaal-demokraten hebben zicii eigenlijk nooit con amore vóór de onder- wijsgelijkstelling verklaard, en in den loop der jaren is herhaaldelijk vooral in gemeenteraden hun tegenzin teger. een royale en volledige uitvoering der pacificatie tot uiting gekomen. Die tegenzin kwam de laatste jaren ook steeds sterker aan den dag in den boezem van den socialistischen Bond van Nederlandsche Onderwijzers: steeds sterker werd daar de (oude) strooming voor de „verplichte neutrale Staats school", en de voorstanders van dezen eisch hebben het zoo ver gebracht, dat in een congres van genoemden Bond de oude, nieuw-herleefde eisch heel uitvoe rig is behandeld. Het resultaat der besprekingen was dat de Bond in meerderheid den eisch verwierp. „Het Volk" is me. dit besluit ingeno men, omdat het duidt op een bevesti ging van de schoolpolitiek, welke door de S. D. A. P. in de Groninger motie van 1902 werd vastgelegd; de redactie van genoemd blad houdt nog steeds vast aan die schoolpolitiek, en schrijft: „Er zal nog gelegenheid te over zijn om dit aan te toonen, als weldra het rapport van de staatscommissie-Rm- gers over herziening der Onderwijswet verschenen zal zijn en, naar wij hopen, ook binnen niet te langen tijd hat verslag van de commissie uit onze partij, die zich met de vraag van toe- paasing der gelijkstellingsgedachte op andere takken van onderwijs dan net lagere bezig houdt." Nu is het alleen maar jammer, dal „Het Volk" niet.... de S. D. A. P. is! Het valt niet te ontkennen, dat zich in de S. D. A. P. twee groepen gevormd hebben; de eene houdt vast aan de bovenbedoelde schoolpolitiek, de andere verzet zich daartegen met een felheid, welke in een voor linksche tendenzen zeer vatbare partij, als de S. D. A. P. is. weinig goeds belooft. Het is een zeer talrijke en sterke groep, welke doelbewust het grondbegin sel der gelijkstelling wü aantasten, en evenals de S. D. A. P. den laatsten tijd in zoovele aangelegenheden (men denire o.a. aan de- mobilisatie-kwestie) zwicht voor den linkervleugel en vaak niet op gewassen blijkt tegen de actie van „De Socialist", zoo zou het ons ook weinig verbazen, indien wij de voorstanders van den eisch „verplichte neutrale Staatsschool" binnen afzien baren tijd nog aanmerkelijk terrein zouden zien winnen. Neen, veilig is de onderwijsgeiijkstel- ling voor ons in de kringen der S. D A. P. niet, en 't zal zaak zijn, dat wij onze oogen wijd geopend houden en diligent blijven. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft zijn menschlievendheid en zijn groote deernis met de arme werkloozen willen toonen, door het voorzitterschap op zich te nemeri van een Haarlemsch „Comité tot bestrijding der werkloos heid". in welk Comité mede zitting heb ben: Prof. Dr. A. A. v. Schelven, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit; de heer A. Mars, Voorzitter van den Haar- lemschen Bestuurdersbond; Jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de heer W. Korvinus, lid van den Voogdijraad. Men verneme nu, welk commentaar „De Tribune" bij de vermelding van de oprichting en de samenstelling van dit comité levert: „Een knap stel bourgeois, waarbij de. sociaal-fascisten niet ontbreken, hebben zich aaneengesloten om de werkloozen over te leveren aan de partic. liefdadig heid. Terwijl de moordtroepen van bur gemeester Maarschalk woeden, om de werkloozen, die strijden voor brood en arbeid, van de straat te verdrijven, zit ten de bonzen van den Bestuurdersbond knusjes samen met bisschop en kapita list, om maatregelen te beramen, hoe zij op de minst schokkende wijze de ar beiders aan de honger kunnen overle veren. Makkers, versterkt het Comité van ac tie!" Ziedaar de dank voor de waarlijk ede le en menschlievende bedoelingen van degenen, die zich willen beijveren, den nood der arme werkloozen zooveel mo gelijk te lenigen. 't Is Russisch! Méér willen wij er niet yan zeggen. De lezer oordeele over zóó'n geestes gesteldheid. Een jaclitdrama De heer De Nys Bik, administrateur van de onderneming Tjikandi Ilir, die Zaterdag morgen in de nabijheid van Madja jagende was op vogels, vernam van de bevolking, dat een koningstijger zoo juist een inlander had verscheurd. De heer De Nijs Bik ging aan stonds op zoek naar het ondier, doch nau welijks was hij in het begroeid terrein geko men of hij werd van achteren door den tijger besprongen. Hij kreeg een klap met een klauw van het roofdier op het achter hoofd, waardoor hij werd neergeslagen. De heer De Nijs Bik werd spoedig naar het hos pitaal te Tjiklni vervoerd, waar hij is over leden. De koningstijger werd later door de veld politie neergelegd. Langzaam achteruitgaande De toestand van het Eerste Kamerlid J. J. G. baron van Voorst tot Voorst is zeer langzaam achteruigaande. De patiënt neemt de laatste 14 dagen nage noeg geen voedsel me** tof zich, doch alleen door zijn zeer sterk gestel wordt het einde nog vertraagd. 800 arbeiders door de stopzetting werkloos Het bedrijf van de N. V. P. F v Vlissin- gen Co katoenfabrieken te Helmond is gisteren geheel stopgezet. Deze sluiting van de fabriek houdt verband met de verontrei niging van het water in het kanaal van de Zuid-Willemsvaart, welke verontreiniging op treedt doordat dat kanaal gebruikt wordt voor den afvoer van het overtollige water uit het stroomgebied van de Aa. Daar door het sterke kalkgehalte van het water, waar van de fabriek 1000 M3. per uur verbruikt voor de ketels groot ontploffingsgevaar ont staat, terwijl het water voor de bleekerij eveneens niet kan worden gebruikt, acht de directie het niet langer mogelijk het bedrijf in gang te houden. 800 arbeiders worden door de stopzetting werkloos. Eergisteren heeft de directie een telegram verzonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin wordt meege deeld, dat het waterschap der Aa wederom is begonnen te spuien en dat nader grondig onderzoek definitief heeft uitgewezen, dat de voortzetting van het bedrijf met gebruik van dat verontreinigde water niet mogelijk is. dat de fabriek zal worden stopgezet en dat de firma niet kan instaan voor de gevolgen van de hierdoor ontstane werkloosheid. Het nieuwe hoofdbestuur Het nieuwe hoofdbestuur van de Neder landsche Reisvereeniging heeft in zijn eerste vergadering de functies verdeeld. Gekozen zijn: tot voorzitter de heer J. G. P. Sabel, te Haarlem,; tot secretaris de heer J. Panman te Haarlem; tot penningmeester de heer A. C. Dijkman te Rotterdam; tot leden van het dagelijksch bestuur de heeren J. van Ettin- ger en mr. W. Osinga. De heeren mr. W. Osinga, J. G. Beuro en J. van Ettinger wer den benoemd resp. tot ondervoorzitter, 2e secretaris en 2e penningmeester. Onze taal Onder de ambtenaren van telegraaf en telefoon heerscht een gezonde internationale geest. Bij het begin van het nieuwe jaar hebben zij over en weer hun collega's in de Verschillende landen gelukwenschen geseind. Ook het telegraafkantoor te Antwerpen deed daaraan mee. In die Vlaamsche stad huldigt de Belgische administratie nog altijd de officieele tweetaligneid. De gelukwen schen van de Scheldestad werden derhalve in het Nederlandsch en in het Fransch uit gezonden. Hoe reageerde het P.T.T.-bedrijf in Neder land hierop? In 't Fransch! Rotterdam was internationaal en ant woordde in vier talen. Amsterdam en Den Haag in 't Fransch alléén. Het is beschamend. Te Amsterdam. De uitslag van de in de afd. V der R. K. Kiesvereeniging te Amsterdam gehouden candidaatstelling voor de verkiezingen der Prov. Staten van Noord-Holland was, dat candidaat gesteld werden de aftredende le den en enkele andere personen: P. J. M. Verschure, dr. N. P. van Spanje, L. H. van Rooyen, msj. M. Bonnike, H. A. Vulik> J. C. Evers, W. J. Hesselaars, mr. C. P. M. Romme, mr. G. C. J. D. Kropman en mr. dr. P. J. Witteman. In Zuid-Holland. In de ledenvergadering van de R. K. Kies- vereeniging „Rijkskieskring 's Gravenhage", afd. B. (parochie H. Jozef), ziin voor de voorloopige candidatenlijst voor de Provin ciale Staten van Zuid-Holland tot candidaat gekozen de volgende heeren: H. J Borghols te 's Gravenhage^ G. Bulten te Voorhout, W. J. v. Dijck te 's Gravenhage, mr. D. J. J. v. d. Oever te 's Gravenhage, S. J. Robitsch te 's Gravenhage en W. C. J. Baron v. Voorst tot Voorst te 's Gravenhage. De escadrille te Natal gedaald De Italiaansche Oceaan-escadrille is te Natal in Brazilië gedaald. Enthousiaste ontvangst De Italiaansche Oceaan-escadrille is, volgens latere berichten, te 20.12 urn* G. M. T„ nabij Natal vlot op het water gedaald. De afstand van 3000 KM. werd dus in 17)4 uur tijds afgelegd. Dit bericht word in Italië met groot enthousiasme ontvangen. Sinds het vertrek uit Italië heeft het eskader dus ruim 8000 K.M. afgelegd. Tot Rio de Janeiro moet nog over een traject van 2350 KM. In twee étappes gevlogen worden. Nit Natal wordt gemeld, dat de Italiaan sche vliegers bij hun aankomst door een duizendkoppige menigte werden verwelkomd. Eerst daalden er zes machines; de andere volgden binnen een uur. Een vliegtuig op sleeptouw, een tweede vermist. Naar nader uit Natal gemeld wordt, zijn aldaar tot dusverre 10 vliegtuigen van het Italiaansche overzeesche eskader aangeko men. Van één vliegtuig heeft men nog geen bericht ontvangen. Het twaalfde toestel is, naar gemeld, door het s.s. „Antonio Mosti" op sleeptouw genomen, nadat het een noodlanding had moeten maken. Het vermiste vliegtuig Volgens te Rome ontvangen officieuze berichten, zou het vermiste vliegtuig, dat van kap. Luigi Boer, verloren zijn, terwijl echter de bemanning gered zou zijn. Het lid van den Tilburgschen gemeente raad, de heer A. Donders, die eenigen tijd geleden uit de raadsfractie der R. K. Volks partij is getreden, heeft thans ook die partij verlaten en zich aangemeld als lid van de R. K. Staatspartij. Rumoerige vergadering Gisterenavond had het Genootschap „Vrij Nederland" in gebouw Salvatori te Amster dam éen vergadering belegd, ter bespreking van de oneenigheid, die gerezen Is tusschen de A. V. R. O. en dit genootschap. Op deze vergadering hebben gesproken mr. J. H. van Doorne, Dr. Max Juda en de heer K. H. Noest. De vergadering had een vrij rumoerig ver loop en het kwam herhaaldelijk tot vrij ern stige ordeverstoringen. Aan het eind werd de volgende motie aan genomen: De vergadering bijeengeroepen door het ge nootschap „Vrij Nederland", gehouden op 6 Januari 1931 te Amsterdam; gehoord de uiteenzettingen van de ver schillende sprekers inzake het royement van mr. van Doorne, als bestuurslid van de A. V. R. O.; acht als eenig juiste oplossing van het conflict, dat het conflict door een onpartij dige commissie moet worden onderzocht en spreekt den wensch uit, dat de commissie samengesteld door dr de Visser, haar onder zoek ook zal uitstrekken tot dit conflict en daarin'uitspraak zal doen. Een bemiddelingsvoorstel In de gisteren op het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid gehouden con ferentie van den' Rijksbemiddelaar, ir. Van IJsselstein, met de partijen betrokken bij de Noordzeevisscherij, is een bemiddelingsvoor stel gedaan, dat gisteravond door de loon- commissie uit de reedersvereeniging bespro ken zou worden. Wordt dit voorstel aanvaard door de looncommissie, dan zal het door de werk nemers en werkgevers-organisaties worden behandeld.. Gisteravond om 9 uur vond de plechtige overbrenging plaats van het lijk van maar schalk Joffre uit de kapel van de Ecole Militaire naar de Kathedraal Notre Dame. Het kisten geschiedde in tegenwoordigheid van de bloedverwanten en de officieren van zijn persoonlijken generalen staf. Langs den weg naar de Kathedraal ver drong zich een enorme merischenmenigte. De lijkstoet, gevolgd door Fransche, Belgische en Engelsche troepen begaf zich onder het gedonder van het geschut allereerst naar den Are de Triomphe, waar bö het graf van den onbekenden soldaat een oogenblik halt gehouden werd. Een minuut lang heerschte algemeene stilte. De groote zaken hadden order gekre gen om tüdens de overbrengingsplechttg- heden de lichtreclames uit te schakelen. De straatlantaarns waren met rouwfloers om huld en de monumenten met vlaggen der Fransche republiek voorzien. De kist van den maarschalk was eveneens met de tri colore bedekt. Besprekingen over het collectief contract Gisteren zyn te Haarlem de besprekingen tusschen werkgevers- en werknemers-organi saties in de bouwbedrijven voortgezet over 't collectief contract. De besproken voorstellen betreffen een wöziging in het klasse-stelsel. De voorloopige besprekingen zijn geëindigd. De beraadsla gingen zullen nu In de besturen van de ver schillende organisaties worden voortgezet, die dan voorstellen kunnen ontwerpen, welke in een op 19 Januari te houden nieuwe ge- meenschappehjke vergadering zullen worden behandeld. Men hoopt dan tot een beslissing te ko men. Is dit inderdaad het geval, dan zullen daarna nog eenige ondergeschikte punten worden behandeld, zooals leerling- en tarief stelsel en werktijden-regeling. In een kolenmijn, nabij Charleston (West-Virginia) heeft een mijngasontplof- fing plaats gehad, tengevolge waarvan acht mönwerkers werden gedood. Volgens de laatste berichten zön bij den hevigen storm, die den Staat Noord-Caro lina heeft geteisterd, tot dusverre 12 per sonen om het leven gekomen, terwijl er 130 gewond werden. De materieele schade loopt in de mil- lioenen dollars. Een groote katoenfabriek met 800 werklie den te Helmond stopgezet, omdat zij door verontreinigd water technisch in de onmo gelijkheid is te werken. (blz. 1, 1ste blad) De toestand van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. (blz. 1, 1ste blad) Het overbrengen van het lijk van Joffre naar de Nottre Dame. (blz. 1, lste blad) Bij een storm in Noord-Carolina zijn tal* rijke personen gedood of gewond. (blz. 1, lste blad) De administrateur van Tjikandi Ilir (Ban tam) door een tijger aangevallen en gedood. (blz. 1, lste blad) De Italiaansche Oceaanvlucht geslaagd. De escadrille in Natal (BrazUië) gedaald. (blz. 1, lste blad) Het. zesde retonrvliegtnlg nit Ned.-Indië fs gistermiddag op Schiphol aangekomen. (blz. 2, lste blad) De onrnst in Duitschland. (blz. 1, 2de blad) Spoedig einde der Rondetafelconferentie. (blz. 1, 2de blad) Het aantal werkloozen in Engeland met meer dan 234.000 gestegen. (blz. 1, 2de blad) Dreigende algemeene uitsluiting in de Britsche textielindustrie. (blz. 1, 2de bladi Het drankverbod in Amerika op de Grondwet in hooger beroep geldig ver klaard. (blz. 1, 2de blad) Opnieuw werkloozenrelletjes te Amsterdam; twee inspecteurs cn een agent gewond. (blz. 3, 2de blad» Bcersche Overlaat werkt. Langs een deel van de Maas aan de Noord-Brabantsche zijde is de buitengewone riviercorresponden- tie ingesteld. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur vjn.: 775. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.35 uur. Hoogste barometerstand 775.9 m. M. te Sama. Laagste barometerstand 749.1 m. M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordelyke tot Oos- teljjken wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst tjes nachts, overdag om het vriespunt. De Engelsche vliegster, Amy Johnson heeft haar plan om naar Peking te vliegen voor- loopig opgegeven, nadat zij was overtuigd van de groote gevaren die een vlucht in dit jaargetijde biedt. Aneta Vaz Dias meldt dat bö de K.LM. be richt is binnengekomen, dat het postvlieg tuig, de P. H. A. F. O. op weg naar Ned. Indië te 5.28 uur uit Bangkok is vertrokken en te 13 uur te Medan is aangekomen. Alle» is wel aan boord. Morgen wordt de tocht voortgezet. De dader ontkomen Hedennacht omstreeks 4 uur is ingebroken in de villa van den burgemeester van Ber gen, mr. H. D. A. van Reenen. De dief heeft zich toegang verschaft door een bovenraampje in de eetkamer. Hö heeft het geheele huls doorzocht en alles overhoop gehaald en is tenslotte de slaapkamer bin nengedrongen. Toen de burgemeester wakker werd en het licht opstak, zag hij een onbekend persoon achter zyn bed staan De burgemeester wilde zön revolver grö- pen, maar de man maakte zich yhngs uit de voeten en verdween door de tuindeur van de eetkamer, die hö reeds tevoren had open gesloten. Vermist wordt eenig klein geld en een spaarbankboekje. De politie, die onmiddellök werd gewaar schuwd, heeft nog geen spoor van den in breker gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1