Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAEFTENS Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Aam omze Lezers Agenda De werkloozenrelletjes Alleen ZIJLSTRAAT 97 Het uitbreidingsplan van Bloemendaal MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam HERINGA WÜTHRICH, HAARLEM PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Te water geraakt en verdronken Vrouw gedood De griep te Weenen De mijnwerkersstaking in Wales Moeilijkheden tusschen Amerika en Liberia Arrestatie van Levine gelast Vonnissen tegen aanhangers der Wafd-partij De gebeurtenissen aan boord van de „Lucia" Patel vrijgelaten -yk De geslaagde Oceaanvlucht De staking in het Roergebied Het Scheveningsche schip-van- plezler STADSNIEUWS 8 Januari Van morgen weer ongeregeldheden Ned. R. K. Volksbond Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT COMPASSEN vanaf i0.55 OPTICIENS VERKEERSONGE VALLEN Beroep ongegrond verklaard Raad van Toezicht en Discipline van de orde der advocaten De schietpartij te Bloemendaal De woningbouw in de Weltevredenstraat Diefstal van een portemonnaie VAN ONZE RECHTBANK BURGERLIJKE STAND BILJARTEN René Gabriels in Haarlem INGEZONDEN Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER LIJNDEN BENNEBROEK Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 ALLE MERKER STOFZUIGERS ge- v 1 o. o. intercontin Rubber 130 118 140 179% 853/4 51 48% 185% 15'7n 234 230 53% 259% 41 189 19 I he 43 32 2%% 102%, 102 102»/„ 10216/16 97 140 184% 90% 51% 50 192 60 65 96 117s 104% 76 57 51 40 15' 232 233 48 262% 184% $xd 2L% 8% 42% 32 HENDRIK-IDO-AMBACHT, 7 Jan. Vannacht is in de haven, alhier, vermoede lijk ten gevolge van de gladheid van het dek, de ongeveer 50-jarige echtgenoote van den schipper Z. de Snoo, alhier te water ge raakt en verdronken. Het lijk is hedenmor gen opgehaald. VREELAND, 7 Jan. Op den onbewaakten overweg bi) het station Vreeland werd he denmorgen te 10 uur een vrouw door een uit de richting Utrecht komende locomotief ge grepen en gedood. De vrouw was de echtgenoote van den groentenkoopman J. de Jong, wonende te Abcoude. De ongelukkige was moeder van 4 kinde ren. Bijna 30 pet. der bevolking aangetast Blijkens mededeelingen van den gezond heidsdienst Is bijna 30 pet. van de Weensche bevolking door griep aangetast. In het alge meen schijnt de ziekte een lcht verloop te hebbenj doch niettemin zijn enkele personen aan de' gevolgen overleden. Uitbreiding dreigende? De kolenstaklng, waarbij in Zuid-Wales reeds 140.000 mijnwerkers zijn betrokken, dreigt zich thans ook uit te breiden naar Warwickshire, waar de mijnwerkers weiger den de regeling ten aanzien van den werk tijd te aanvaarden, zooals die door de mijn eigenaars was voorgesteld. Een conferentie van mijneigenaars en af gevaardigden der mijnwerkers-federatie is bijeengeroepen, ten einde te trachten in dit district een conflict te vermijden. Een scherpe nota van Amerika Door een onthulling van de „Baltimore Sun" wordt eerst thans bekend, dat de Amerikaansche Staatssecretaris Stimson voor Kerstmis een in scherpen vorm gestelde nota heeft doen toekomen aan den president van Liberia, waarin hij dreigt met afbreking van de diplomatieke betrekkingen met, de Neger republiek, wanneer geen ingrijpende maat regelen worden genomen tot afschaffing van de slavernij en den dwangarbeid. In sommige kringen vermoedt men, dat 't aftreden van president King en van den vice- president Yancey in verband staat met Stim- sons nota. De jus itie heeft de arrestatie gelast van Charles A. Levine, daar hij niet heeft voldaan aan de opdracht voor het gerecht te ver schijnen en opheldering te geven over zijn bezit van aandeden ter waarde van 21.000 dollar, die door een verzekeringsmaatschappij te New-York als vermist zijn aangegeven. Het Gerechtshof te Cairo heeft, heden uitspraak gedaan tegen de 68 personen, die bij de groote demonstratie der Wafd-partij voor den vroegeren minister-president Nahas Pasha op 8 Juli j.l. te Mensura werden ge arresteerd. Naar men zich herinnert, kwam het bij deze demonstratie tot botsingen, waarbij twee soldaten werden gedood. De beklaagden werden vrijgesproken van de beschuldiging van moord. Echter werden veertig hunner veroordeeld tot vier maanden tuchthuisstraf. Drie tot korteren gevange nisstraffen en zeven tot een aantal stok slagen. De meeste tot gevangenis- of tuchthuis straf veroordeelde beklaagden hebben hun straf reeds in voorarrest uitgezeten. Ten gevolge van de onlusten aan boord van het onderzeeboot-moederschip „Lucia" te Devonport en de in verband hiermede getrof fen disciplinaire maatregelen tegen 42 leden der bemanning zal het schip voorloopig niet aan de manoeuvres van de Atlantische vloot deelnemen. Het schip zou morgen Plymouth verlaten. Hoewel het resultaat van het on derzoek tegen de gearresteerde matrozen nog niet bekend is, meent de „Daily Herald", dat het achterblijven van de „Lucia" er op wijst dat het onderzoek zal lelden tot het bijeen roepen van een marinekrijgsraad. Patel, de gewezen waarnemend voorzitter van de Pan-Indische congrespartij, die te Bombay werd gearresteerd, en tot 9 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld, is om gezondheidsredenen vrijgelaten. Groote vreugde in Italië Het bericht van de aankomst van het Ita- liaansche eskader te Port Natal in Braziliö is ln geheel Italië met groote vreugde ont vangen. Op de pleinen, ln de theaters en in de bioscopen vonden herhaaldelijk de monstraties plaats en uitingen van vreugde, die steeds weer eindigden in het zingen van de Marchia Reale, en het Fascistenlied. Op verschillende plaatsen werden kleurige bul letins aangeslagen met berichten uit Brazi lië en mededeelingen van den minister voor Luchtvaart, generaal Balbo, die o.a. hulde bracht aan Mussolini. Voor den start had Balbo verklaard, dat het reeds een over winning zou beteekenen wamneer hij zes of zeven vliegtuigen over den Oceaan zou bren gen. Deze voorzichtige schatting is verre overtroffen. Vooral ziet men ln Italië met blijde voldoening den weerklank tegemoet, dien deze vlucht in de geheele wereld zal wekken. De correspondenten der ochtendbladen geven uitvoerige persstemmen uit de Berlijn- sche, Londensche, Parijsche bladen enz Tusschen Brazilië en Italië vindt sedert gis teravond laat een ononderbroken uitwisse ling plaats van berichten, pers- en geluks telegrammen. De bemiddelingsonderhandellngen begonnen Blijkens de tot nog toe binnengekomen be richten, konden zoowel de nacht- als de ochtendploegen zonder incidenten in de mij nen afdalen. Ook in het district Recklinghausen zijn bijna alle mijnwerkers weer aan het werk gegaan, zoodat nog slechts in enkele mijnen bij Duisburg, Hamborn en Hamm gestaakt wordt. In het districct DuisburgHamborn gin gen van de 7300 arbeiders ruim 5000 aan het werk. Alle belangstelling is thans gericht op de bemiddelingsonderhandelirgen, die heden morgen te half elf onder voorzitterschap van den bemiddelaar prof. Brahn ln het gebouw van het Zechenverband te Essen, zijn begonnen. De Rijksminister van Arbeid, dr. Stegerwald, neemt aan deze bespre kingen geen deel. Ontslag aan stakers Een groot aantal mijnwerkers, dat aan de staking heeft deelgenomen, zal op staanden voet worden ontslagen. Hedenmorgen zouden meer dan 1100 man in zes verschillende mijnen hun ontslag krijgen. Nabij Florida welkelijkheid geworden Een casinoschip buiten deterritoriale zone voor de kust van Florida NEW YORK. 7 Jan. (V.D.) Een nieuwe sensatie, waarvan het denkbeeld echter reeds oud is, verheugt de millionnairs, die den winter in het zonnige Florida doorbrengen. Ter hoogte van het kleine St. Petersburg, voorbij Palmbeach en Miami is buiten de territoriale drie mijls-zone een groot salon schip voor anker gegaan, welk schip dus bui ten de Invloedssfeer der Amerikaansche wet geving valt en aan boord waarvan dus alle genietingen en eventueele andere dingen, die de Amerikaansche wet verbiedt, vrijelijk kun nen v/orden genoten en uitgevoerd. Naar verluidt zou de onderneming gefinan cierd worden door den bekenden koning van de onderwereld van Chicago, Al Capone. Veel beteekenend en belovend is de naam van het schip „Monte Carlo," want alle in de Ver- eenigde Staten verboden en niet verboden ha zardspelen kunnen er beoefend worden. Er is een groote roulette-zaal aan boord en salons voor het spelen van poker, bridge, enz. Vanzelf sprekend vormt de voornaamste attractie van het schip, dat het Amerikaan sche drankverbod aan boord niet van kracht is. Voorts is het schip voorzien van alle comforts en biedt het ook gelegenheid tot logeeren, waartoe het Voorzien is van een uit gebreide hotel-accomodatie. Reeds sedert de eerste dagen verheugt het zich in een groote belangstelling, voornamelijk van de Jongere bezoekers, de zoogenaamde „gilded Youth" van Florida. Luxueuze motorjachten onderhouden met geregelde afvaarttijden den dienst tusschen St. Petersburg en de „Monte Carlo". Reeds doet zich voor het kleine St Peters burg de invloed van de nieuwe attractie gel den en vestigen zich verscheidene gasten, die gewoonlijk Paim-Beach of Miami bezoeken, in het kleine plaatsje, waarvan men de spoe dige opkomst als groote badplaats voorspelt. Sociëteit „Sint Bavo" Stille Omgang, 8 uur „Proza en Poëzie", 8 uur Espe ranto, 8 uur Bestuur A. R. K. A., 8 urn- R. K. Melkhandelaren, half 9 uur Vakgroep Grondwerkers, 7 uur Leden vergadering R. K. Volksbond. 8 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Stalpaert van der Wielen-tentoonstelling. 10 tot 12, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Stadsschouwburg Kon. Ver. Het Neder- landsch Tooneel „Gijsbrecht van Aem- stel", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, half 3, 7 en kwart over 9 uur. „Palace" Bioscoopvoorstelling en variété, kwart over 8 uur. Hedenmorgen was het op de Groote Markt weer hetzelfde liedje. Ook nu weer school daar een klein aantal werkloozen samen. Het samenscholen aldaar is verboden en een agent van politie maande tot doorloopen aan. Daaraan voldeden allen, uitgezonderd één, die toen gearresteerd en naar het Politieou- reau overgebracht werd. Dit geschiedde zon der ongeregeldheden. De gisteren gearresteerde onwillige werk- looze, Hagedoorn genaamd, is ter beschikking van de justitie gesteld. Ledenvergadering. Morgenavond om 8 uur houdt de Ned. R. K. Volksbond afd. Haarlem haar eerste ledenvergadering in dit Jaar. Op deze verga dering zal de Geestelijke Adviseur de zeer- eerw. heer rector J. B. M. Timp, een rede houden. Vervolgens zal een overzicht gegeven wor den over het afgeloopen jaar. De slingerende auto Een autobestuurder uit Den Haag reed met zijn wagen de Lange Brug op, terwijl de hekken werden gesloten voor het openen der brug, waardoor de auto ging slingeren en de 25-jarige wielrijdster M. R. en den 13-jarigen vielrijder J..P. aanreed. De wielrijdster kreeg kneuzingen aan het linkerbeen, terwijl de jongen wonden aan den linkerenkel opliep. Het rijwiel van mej. M. R. werd geheel ver nield, terwijl het andere rijwiel aan net achterwiel beschadigd werd. Tegen den autobestuurder wordt proces verbaal opgemaakt. Paard uitgegleden Gisterenmorgen is een paard, gespannen voor een trouwrijtuig van de fa. F., door de 3ladheid van den weg juist voor een tram in de Jansstraat uitgegleden. De tram kon nog bijtijds stoppen. Het paard kreeg geen letsel. Het tramverkeer ondervond zeven minuten oponthoud. Geslipt Gisterenmorgen reed op het Plein een vrachtauto uit Rotterdam, welke slipte voor de rijwielzaak van den heer W. Bos. Daarbij werd een aldaar staande lantaarnpaal ver nield. De auto kreeg geen schade. Ter plaatse zijn wel meer auto's geslipt. In de heden gehouden zitting van den Raad van State is voorlezing gedaan van het volgend Koninklijk Besluit: Ongegrond is verklaard het beroep, Inge steld door de vereeniging „Kennemer Ly ceum" te Bloemendaal en de N.V. Holland- sche Exploitatie- en Administratiemaat schappij te Haarlem tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 29 Januari 1930, tot goedkeuring van het uitbreidingsplan voor Bloemendaal. Appellanten hadde-- verzocht, alsnog over hun terreinen de wegen te projecteeren als vermeld op het plan van December 1924, die h.i. zeer zouden passen in het tegen woordige uitbreidingsplan en waardoor een beter verkeer van de terreinen van de Hol- landsche Exploitatie- en Administratie- maatschappij naar het Zuiden zou zijn ge waarborgd. Daartegenover heeft de Kroon overwogen, op grond van de betreffende ambtsberich ten, dat het gedeelte van het gewijzigde uitbreidingsplan, waartegen appellanten be zwaren hebben, voldoet aan de daartoe uit stedebouwkundig oogpunt te stellen eischen en dat appellanten door de wijziging van het uitbreidingsplan in het exploiteeren van haar terreinen niet zullen worden bena deeld, doch veeleer gebaat, vermits het bestaande uitbreidingsplan haar minder vrijheid van bebouwing laat. De verdeeling der functies De Raad van Toezicht en Discipline van de orde van advocaten te Haarlem Is sedert 6 Januari 1931 samengesteld als volgt: Mr. Dr W. P. Vis. deken; Mr. J. H. J. Simons, plaatsvervangend deken; Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, secretaris; Mr. F. A. Davidson; Mr. J. Deenik; Mr, M. van Toulon van der Koog. Inbreker voor onze rechtbank De Bloemendaalsche politie arresteerde 29 October een gevaarlijk heerschap, dat had ingebroken in de woning van den garagehou der Seders aan den Bentvsldschenweg. De inbreker, de Duitscher F. E., vluchtte de duinen in en toen een agent hem ont dekte, wilde hij met een revolver schieten. De agent was hem voor en vuurde over zijn hoofd heen. Daarna volgde de arrestatie. Gebleken is. dat het heerschap veel meer op zijn kerfstok heeft. Morgenmiddag staat hij voor de Haarlem- sche rechtbank tereeht. De staking opgeheven In verband met de uitgebroken staking bij den bouw van 58 woningen van de Woning- bouwvereeniging „Eigen Woning" aan de Weltevredenstraat, hebben gisteren onder leiding van den directeur van Openbare Werken, den heer ir. M. H. Maas, bespre kingen plaats gevonden. Deze hadden een gunstig verloop en het resultaat was, dat het aan drie arbeiders gegeven ontslag Ingetrok ken werd, waarna de staking oDgeheven werd. Hedenmorgen hebben alle arbeiders het werk hervat. Bij de politie ls aangifte gedaan van dief stal van een portemonnaie met 3.27 uit een broekzak, tijdens een oefening in de gymnastiekzaal van de Petrus Canlsiusschool aan de Timorstraat. Nederlandsclie automobilisten rijden liefst midden op den weg! De vleeschhouwer A. W. te Haarlem reed op 2 November op den Wijkerstraatweg in zijn auto. Hij wilde een auto, die voor hem reed, passeeren en haalde dus links uit. Van den anderen kant kwam een auto van het veer over het Noordzeekanaal; deze hield niet genoeg rechts, waardoor de heer W. niet voldoende ruimte had om te passeeren. Er ontstond een dubbele aanrijding tusschen de drie auto's. W. stond vanmorgen voor het Kantonge recht terecht, omdat hij de vrijheid en de veiligheid van het verkeer belemmerd zou hebben en ln gevaar gebracht. De ambtenaar achtte, gezien het getuigen verhoor, geen overtreding aanwezig en vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. M. S. A. Ybes te Am sterdam wees er op, dat het den Hollander eigen is, iij het midden van den weg te gaan rijden, al worden d.e wegen nog zoo breed gemaakt. Hij schijnt er angstvallig voor te waken rechts te houden. Deze aanrijding is ook op deze wijze ontstaan. De Kantonrechter sloot zich bij het re quisitoir aan. Tegen den automobilist, komende van net veer, zal nu een vervolging worden inge steld. Getrouwd: 6 Januari, J. A. H. Goossens en H. W. Boerée, J. T. H. Bots en M. F. J. Lamp. Geboren: 5 Januari, A Kooiman-Zaal, z.; 1 Jan. G. de Jong-Jonkhof, d.; 5 Jan. R. v. Ciermen-Krijns, z. Overleden: 5 Januari, H. A. Smith-Jentze, 30 jaar, Dreef; 5 Jan. P. J. v. d. Zwet, 80 jaar Leliestraat; 4 Jan. A. Donders-Beeliën, 75 aar, Emostraat. Onder auspiciën van de B. V. „Soc. Ver eeniging" vindt Zaterdagmiddag in haar ge bouw aan den Zijlweg een séance plaats tusschen den kampioen v"wi België, den heer R. Gabriels en de bekende Nederlandsche biljarters Dommering, Gehrels en Sweering. Vooral voor de verrichtingen van den ge- nialen Belgischen biljarter zal ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. HALLO! HALLO-O-O! 'n Oogenbiikje maar. Houdt U van sprookjes? Ik was er vroe ger dol op. Wat was dat een leuke tijd, toen we als jongens van een jaar of zes, zeven, zoo graag met opa meegingen, naar het ge heimzinnige tooverland, dat ergens vér over de zee moest liggen. Opa zat dan vaderlijk in z'n ouden leunstoel bij de snorrende ka chel, z'n donkerbruin pruttelend pijpje in den mond. Wij er om heen, stil van span ning, met open mond. Ah, dat was een ge not. Dan volgden we opa naar dat verre land, dan mochten we rijden op den bultigen rug van een kameel en reden we honderd kilometer, zei opa. Dan zagen we alle dui vels en spoken braden in de vlammen der kachel, en de horens op hun grimmige kop pen werden meterslang, van woede, zei opa. En zoo ging het door, en altijd was het spannend. Houdt U ook van sprookjes? Een arme kluizenaar leefde ergens diep in 't woud. Uit de kleur van zijn baard be rekende hij 't jaargetijde, en met de lengte van zijn baard telde hij de jaren. Als nij geen ruimtevrees had gehad, zou hij zeker op een zuil gaan wonen. Nu had hij een kleine hut, onooglijk als een groot kraaien nest. Als liedjeszangers langs de deur kwa men de vogels voor hem zingen. Hij strooi de wat kruimels in het rond als fooi. Een stukje grond had hij als tuin ontgonnen. Was de grijze man moe van het bidden aan den rozenkrans al drie rozenkransen had hij tot stof gebeden, dan ging hij tot ver zet wat werken in den tuin. Hij was regel matig als de zon. Twee avonturiers, twee jonge mannen, dwalende door het woud, komen langs de hut als de kluizenaar aan de blijde gehei men is. Ze kloppen aarzelend en vragen ter verontschuldiging wat water. Als ze de vreugde zien glanzen op dien ouden rimpe- ligen kop, kijken ze elkander vreemd aan. Verstooten uit de samenleving en toch vroo- lijk. Dat is een raadsel. De grijsaard begrijpt dit, hij leest het ln hun oogen. „Kom binnen," noodigt hij gastvrij de jonge mannen uit. Hij neemt ze mee in zijn wankel gebouw. Ze moeten hun hoofden bulgen. Op een plank, die de grijs aard op zijn knieën legt als hij gaat lezen en die zoo 'n tafel vervangt, liggen 'n doods kop en een bijbel. Dan spreekt de grijsaard verder: „Ge zijt verbaasd over mijn geluk ln de eenzaamheid, en ik ben verbaasd over uw geluk in de wereld, en wellicht met meer recht. Maar kijk," hij wijst op een kleine opening in de hut tusschen het struik gewas, op de hoogte van zijn hoofd, „dat is het geheim van mijn geluk. Dat kleine stukje hemel verklaart mijn leven. Een ven ster, dat uitziet op den hemel." Ja, die grijsaard wist het: wij hebben al lemaal behoefte aan een venster dat uitziet op den hemel. Hebben we dat niet, dan wordt ons leven somber, triestig. Ik heb een geheim, dat ik niet langer voor mezelf bewaren wil. In uw belang. In Bergen zal van 2427 Januari een retraite gegeven worden voor Jongens en mannen der Derde Orde, en niemand minder dan Pater Augustus de Hart een, dien ge allen kent zal die retraite leiden. Dat beloven heerlijke dagen te worden. In den tegen- woordlgen tijd hebben we behoefte aan op montering. Zeker, wij, volgelingen van St. Franciscus den vroolijken Frans moeten zingend door het leven gaan. Welnu, Pater de Hart zal U helpen. Van hem zult ge een venster krijgen, dat uitziet op den hemel. Vooruit dan, Tertiarissen van Noord-Hol land, geeft U spoedig op bij het plaatselijk bestuur der Derde Orde. De 6.50 onkos ten zullen U niet berouwen. Grijpt de gelegenheid aan! Derde Orde- lingen, paraat! Nieuwe Niedorp. P. fr. TH. NOTENBOOM, O.F.M. Autobotsing Maandagmiddag kwamen op den Sloterweg bij den Vijfhuizerweg de auto van den heer G. te Hoofddorp en die van den heer v. W. uit Aalsmeer met elkaar ln botsing, vermoedelijk doordat een hunner niet voldoende uitweek. Door den schok van een der auto's een wiel weggeslagen, terwijl het andere motorrijtuig moest worden ge sleept. De beide bestuurders kwamen er on- gedeed af. a Tegen de brugleuning Maandagavond kwam een vrachtauto van Aalsmeer door het verkeerd uithalen van een anderen auto in aanraking met de leuning van de brug van den Aalsmeerderweg, hoe Vijfhuizerweg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brugleuning en de auto waren belde be schadigd. Afsluiting Kruisweg - Verdienen is het Provinciaal Blad van Noord-Holland, bevat tende het besluit van 31 December 1930 tot intrekking van het besluit van 17 September 1930, tot het afsluiten van een gedeelte van den Kruisweg ln de gemeente Haarlemmer meer voor het verkeer met alle motorrijtui gen. Ged. Staten overwegen, dat voor het gedeelte van den Kruisweg in de gemeente Haarlem mermeer, van den IJweg af tot aan den Spoorwegovergang, de verkeersbeperking voor alle motorrijtuigen in verband met den ge- wijzigden toestand ter plaatse, niet meer noodzakelijk is. Ouderavonden Door het bestuur van de Mariaschool is besloten om ook ouderavon den te organiseeren. Hiermede zal reeds spoedig begonnen worden. Overtuigd van het groote nut, dat hiervan uitgaat, zullen deze plannen, zeker veel kans van slagen hebben. R. K. Volksbond. Gisterenavond hield de plaatselijke afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond haar eerste ledenvergadering in het nieuwe jaar. De voorzitter, de heer J. van Bakel, >pen- de circa 7 uur de zeer druk bezochte verga- 2375 dering op de gebruikelijke wijze en gaf een 2972 overzicht van de bereikte resultaten ;.n liet 3321 afgeloopen jaar. Over het vergaderingbezoek 3767 was spr. tevreden, maar nog niet vxdaan. 4183 Spr. heeft echter de beste verwachtingen in 4440 het nieuwe jaar. Dan worden nog gememo- j??? reerd de welgeslaagde viering van het zilve- tAL ren jubileum der afdeeling, de gehouden En- 5972 cycliekfeesten te Haarlem en hét tot stand 6472 komen van de Ziektewet. 6768 De voorzitter kreeg een dankbaar ap- 7189 plausje. 7608 De hierna door den secretaris gelezen no- oijl tulen werden onder dankzegging goedge- gygj Kcura. 9176 De heer A. Angenent, hoofdbestuurder en 9607 spreker van den avond, het woord verkrij- 9866 gend, zeide te zullen spreken over de sociale10006 beteekenis van ons georganiseerd zijn. Het10566 lag in de bedoeling van den spreker hierover!?8" een inleiding -■»- legenheid tot Niet Officieel. 455e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag. 7 Januari. 4e Klasse. 3e Liiat» Hooge Prijzen: 9084 2000. 1417 1500. 15962 1000. 1312 5660 8025 400. 1477 3020 4962 18171 200. 38 11282 20431 100. Prijzen van 65. 2 266 593 773 93S 1353 1984 2370 46 49 197 201 231 257 260 291 361 394 421 537 541 582 598 604 608 629 696 746 766 831 836 844 915 921 936 937 954 1011 1060 1226 1287 1295 1335 1416 1490 1620 1679 1683 1694 1889 1992 2025 2077 2128 2129 2141 2269 2375 2395 2398 2410 2431 2464 2499 2552 2600 2690 2737 2741 2758 2762 2912 2915 2927 2939 2954 2956 2955 2997 3005 3067 3114 3135 3147 3247 3387 3426 3444 3495 3533 3614 3766 3988 4005 4033 4056 4067 4098 4179 4233 4239 4243 4258 4282 4283 4361 4557 4566 4577 4581 4685 4714 4732 4846 4916 4940 4998 5102 5216 5265 5350 5.385 5404 5416 5518 5564 5586 5661 5722 5798 5878 5898 5941 5967 6030 6042 6179 6241 6366 6392 6450 6573 6595 6612 6616 6619 6662 «737 6811 6900 6933 7013 7072 7090 7129 7285 7331 7341 7379 7508 7580 7581 7630 7689 7719 7739 7894 8006 8028 8)72 8183 8194 8310 8326 8344 8386 8449 8171 8611 8630 8638 8706 8774 8891 8901 8903 8981 9066 9079 9100 9218 9309 9414 9481 9515 9534 9535 9611 9643 9656 9704 9713 9724 9763 9909 9914 9939 9952 9977 9992 10005 10068 10116 10256 10264 10342 10388 10548 10607 10657 10668 10690 10721 10738 10763 10914 10941 10961 11022 110*4 11042 11053 11)97 11258 11328 11430 11486 11515 11536 11609 11650 1170,3 11760 11851 11889 11891 11934 12022 12134 12160 12174 12192 12200 12245 12335 12348 12358 12362 12371 12387 12447 12513 12530 12548 12562 12601 126=2 12708 12726 12750 12780 12830 12845 128=6 12919 1.3072 13092 13159 13197 13243 13308 13362 13388 1.3480 13520 1.37*9 1.3964 14008 14086 14112 14208 14262 14352 14375 14396 14449 14464 14-181 14521 14526 14538 14626 14635 14672 14705 14727 14762 14765 14783 14863 1-^6 14934 149-16 1397.3 150*7 15044 15229 15234 15243 15322 15428 15522 15571 15656 15671 15688 15764 1.6768 15805 16008 16121 16156 16160 16'68 6175 16180 16244 16.318 16404 16427 164.35 16361 16379 165'.3 16632 16685 16777 1681.3 16866 16878 16980 17132 17143 17227 17318 17.319 173*3 17426 17469 17522 17593 1760.3 17639 177.3? 177-5 1787.3 17866 17872 17906 1R106 18285 18320 18407 1,8122 18141 18472 18373 1836.? 18=04 18536 185,37 185.(0 1855.3 18870 1856? 18=84 18724 18733 18740 18782 18784 18618 18906 18971 19073 19077 19085 19102 19165 19177 ln2=? 10774 19293 10294 19347 10366 19407 19472 19487 19556 19638 19689 10721 19755 19881 20010 200.34 20069 2014? 70176 20240 20396 20503 20514 20827 20550 20610 20680 2071.3 2"7r7 20792 20797 20906 20967 ■hete r i n z e n: WOENSDAG 7 JANUARI 1931 Parijs Brussel Londen New-Vork (cable Berlijn Ziirlch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.60 12.C5% 2.48 59.10 48.10 12.95 26.20 66.35 66.45 66.30 7.30 34.90 9.80 34.70 12.f6% 2.49 59.20 48.20 13.05 26. «0 66.50 66.60 66.40 7.40 35.10 WOENSDAG 7 JANUARI 1931 Vorige Koersen een inleiding te houden, waarna hij dan gè-l!!^ legenheid tot vragen stellen zou geven, 00111894 een zoo vruchtbaar mogelijke behandeling 12226 van dit onderwerp te verkrijgen. 1*432 In verhouding met den vroegeren maat- '3673 schappelijken toestand is onbetwistbaar veel '3899 verbetering tot stand gekomen, zijn gevolgen J"4® van sommige -sociale nooden voorkomen. 1?!? Toch zijn de maatschappelijke toestanden 14512 zooals die zich in de huidige maatschappij 1--<827 voordoen, precair, niet goed te noemen. 1566.5 De tegenwoordige sociale nooden brengen 15574 niet alleen lichamelijke ellende, doch oefe-'6"0 nen ook ernstigen invloed uit op de geestes-!®''6 gesteldheid van den mensch, ten kwade. Spr.]?',pi staaft dit met éenige voorbeelden uit den te- ,744, genwoordigen tijd, die aan duidelijkheid niets 17504 te wenschen overlaten. Spr. wijst op de ver-1*35.5 schillende tegenwoordige sociale euvelen. ent°"i geeft een kort, gedegen inzicht hiervan. Een'*655 der grootste sociale euvelen van den tegen-'0663 woordigen tijd is de onzekerheid van bestaan in de toekomst voor de overgroote massa Men moet zich de zekerheid van bestaan ver-^Va zekeren, omdat dit ten slotte toch een le-w'torj vensbestaankwestie is voor de geheele ge- V e meenschap. De zich-verzekering van de ze-4c KI. 2e Lijst. 16129 m/z. 16189. kerheid van het bestaan bouwt spr. op de christelijke theorie. Spr. haalt de middel eeuwen aan, waar die zekerheid van bestaan wel aanwezig was. Dan gaat spr. de egoïsti sche (kapitalistische) tendenzen na, die tot deze onzekerheid van bestaan geleid hebben. Enkele andere theorieën ten deze worden dan nog behandeld (het Neo-Malthusian is me en de gevolgen, die uit deze sociaal dachteleer voortsproten) Tot zijn eindconclusies komend, wijst spr. op de sociale beteekenis van de organisatie, van het werk van den R. K. Volksbond, die zich tot taak gesteld heeft met alle middelen, die hem ten dienste staan, doelbewuste indi viduen te kweeken, krachtige gezinnen, om de verhoudingen in het bedrijfsleven zóó te doen vormen, dat elke arbeider in staat ge steld wordt, zich recht van bestaanszeker heid in de toekomst te verzekeren. Den ar beider moet een volledig menschwaardlg be staan verschaft worden. Na het werk en streven van de organisatie aldus uiteengezet te hebben, wees spr. allen op hun socialen plicht van actief lid van de organisatie te zijn. Spr. had voor zijn even interessante als leerzame rede een enthousiast applaus in ontvangst te nemen. De heer A. Peeperkorn werd door den voorzitter met eenige gebruikelijke woorden als nieuw lid geïnstalleerd. Wat betreft de uitnoodiging van een pro- paganda-spreker van de ver. van Groote Ge zinnen, deelde de voorzitter mede, dat deze uitnoodiging buiten het verband van den bond zal plaats hebben, daar dit een zaak van algemeen belang is. Van den kant der parochieele geestelijkheid zal getracht wor den, een dergelijke vergadering voor alle pa rochianen te beleggen. Waar geen candidaten waren binnengeko men, werd het bestuur als zoodanig be schouwd te zijn herkozen. De secretaris, de heer L. J. Weijers, las een keurig verzorgd uitgebreid jaarverslag voor, waaruit o.m. bleek, dat het ledental met 11 leden was vooruitgegaan. Degenen, die in het bezit zijn van boekjes van de Centr. Volksbank, worden verzocht deze in den loop van deze maand in te le veren. Bij de vaststelling der begrooting werd me degedeeld, dat de totaal-ontvangsten worden geraamd op f 871.92 (contributiegelden f 790.92, donatiegelden f 81. Onder den post uitgaven vinden wij ver meld: zaalhuur f 150, Centr. Bestuur f 145.08, aflossing Kerkbestuur f 50. De voorzitter deelde mede, dat bij het in werking-treden van de Ziektewet de bij die wet verzekerden niet in een particulier dok tersfonds mogen verzekerd blijven. Er zijn vanwege den bond stappen onder nomen, om door stichting van een fonds, waarbij gecontracteerd zal worden met de verschillende artsen, daarin te voorzien. Spr. wees er op, zich daarom niet bij een even tueel neutraal of ander fonds aan te sluiten. Uit het accurate jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat de totaal-ontvangsten in 1930 bedroegen f 1144.8554, de totaal-uit gaven f 1085.23, zoodat er nog een batig sal do van f 86.6254 ontstaan was, welk feit met veel instemming ontvangen werd. Na de rondvraag, die weinig nieuws ople verde, werd met den christelijken groet ge sloten. Koers 1.45 Staatsleeningen i% Nederland 1919 Nederland 1918 Nederl 1916 Nederl 1917 N.Ind. x926 ts 5% 456 «H 454 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). Industrieën Marg Unie Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Lndustr. Buitenlanr. Anaconda Cert. Flsk Rubber -ieparator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott Tapanoeli Serbadjadl Silau Allied Scheepvaart Holl. Amerika LUn dito Gem Eigend Kon Ned Stoomc Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell ïostkust Senembab Maxwell Onion Pacific Wabash Chic Milw St. Paul Kansas City Soutt Erie Rallr Prolongatie 102®/,, 102®/16 102'®/lg 10218/16 97 65% ls/16 102 223% 64% 92% 280®% 21% 296% 1223/; 8 ll'/s 102% 77% 59% 35% 62 27% 50 40 215/ie '5% 14 49% 129% 15 325% 25Va 97% 77 21 293% $xd. 124% 72 344 99%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2