Landbouw en Visscherij Gemengd oLCieuws RING pepermunt Wéér zin slaplooze nacht door dat ellendige hoes ten, omdat Gij nog geen ABDIJSIROOP gebruikt. Kalkstikstof als meststof en onkruidverdelger De afzet van onze zuivelproducten De verzekering van de landbouwers SPORT EN SPEL VOETBAL Zwaluwen—Graz A. K. 41 BOKSEN Camera moet betalen De wereldkampioen ziin titel ontnomen SCHAKEN Max Euwe winnaar van Hastings? UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Het altaar, waaraan de Paus Zijn Eerste 11. Mis opdroeg Werkloozenrellet jes te Amsterdam Rumoerige middag Hoog water «y Inbraak te Heerlen Onder een ketel geraakt Een tolgaarder verdwenen Verdachte branden De liedjes van Maurice Chevalier Lied van den dag DAMMEN „Haarlemsche Damclub"Damver- eenlglng „D. O. S." (Amsterdam) Vorig jaar schreven wij over de proeven, genomen met bovengenoemde, in deze stre ken nog betrekkelijk nieuwe meststof en concludeerden, dat deze op bijna alle aan gelegde proefvelden goed heeft voldaan. Voorzichtigheidshalve zeiden wij toen. dat men met de eindconclusie voorzichtig moest zijn en dat het de bedoeling was, met de proeven minstens nog een jaar door te gaan. om meer juiste gegevens te verkrijgen. Ook dit jaar is weer een 10-tal velden aangelegd, waarvan een 5-tal beteeld met aardappelen. Uit de bereikte resultaten is gebleken, dat deze zeer goedkoope stikstof- mest zeker de aandacht verdient. Proef No. 1 was aangelegd bij K. de Hart, Hensbroek. Indeeling als volgt: 1 3 Are met 800 K.G. Chilisalpeter, 2/3 Are met 800 K.G. Kalkstikstof en 3,3 Are met 800 K.G. Kalk- salpeter. Verder ontvingen alle perceelen 1000 K.G. Super en 800 K.G. Kallzout 40 pet., alles per H.A. berekend. De opbrengst van deze veldjes was: 1. Chi- liperceel, 766 K.G. aardappelen, geldswaarde f 33.70; 2. Kalkstikstof perceel. 827 K.G. aardappelen, geldswaarde f 38.44; 3. Kalk- salpeterperceel, 843 K.G. aardappelen, gelds waarde f 39.70. Hier is de kalkstikstof gebleken beter te zijn dan chili, per 100 K.G. meststof, doch de kalkstikstof heeft per procent stikstof iets minder aardappelen opgebracht dan chili, o.i. doordat de kalstikstof niet zoo vlug werkt als de ander stikstof, die dadelijk voor de plant opneembaar is. Doch de nateelt heeft hiervan op het kalkstikstofperceel nog geprofiteerd. Proef 2. Deze was aangelegd door de Ver- eenlging van Oud-Leerlingen te Obdam en bestond uit 2 x 3 Are, waarbij vergeleken Werd met het veel gebruikte ammoniak. Hier ontvingen beide perceelen evenveel K.G. zuivere stikstof per H.A., n.l. 164 K.G. Opbrengst: 3 Are met kalkstikstof, 600 K.G. groote, 113 K.G. drielingen, 54 K.G. kriel; 3 Are met ammoniak, 525 K.G. groote, 130 K.G. drielingen, 68 K.G. kriel. Hier dus per 3 Are 75 K.G. groote, per H.A., dus 2500 K.G. aardappelen meer. Dit v-vj vertoonde reeds gedurende den groei een mooi verschil in stand van het gewas. Proef No. 3, eveneens aangelegd door bo vengenoemde vereeniging, bij N. Heilig, Ob dam. 3 Are met 800 K.G chili, opbrengst 712 K.G. groote, 3 Are met 800 K.G. kalkstikstof, opbrengst 708 K.G. groote. De verschillen zijn hier van geen beteeke- nis; we zien ook hier weer. dat de kalkstik stof iets langzamer heeft gewerkt, want in de nateelt was een mooi verschil bij de kool te zien. Dit kwam ook in de opbrengst tot uiting: met kalkstikstof 624 K.G. witte kool per 3 Are; met Chili 580 K.G. witte kool per 3 Are. Proef No. 4, in Ursum bij G. Seijts, secre taris van den L. T. B., afd. Ursem. 2 Are bemest met kalkstikstof gaf 248 K.G. aardappelen; 2 Are bemest met kalk- salpeter gaf 242 K.G. aardappelen. Op al deze velden is natuurlijk voldoende kali en super als bemestiig bijgegeven. Ook op dit veld is van eenig beteekenend verschil geen sprake. Uit deze proeven blijkt opnieuw, dat kalk stikstof geen mindere opbrengsten geeft dan andere duurdere meststoffen. Vooral nu door den voorbijen natten zo mer op de akkers zeer veel onkruid aanwe zig is iS er reden te meer om kalkstikstof te gebruiken. Al deze onkruiden worden n.l. door de meststof gedood. Deze meststof wordt in de eerste dagen omgezet in een giftige verbinding die alle Jonge plantjes en °ok kiemende zaden doodt. Daarom moet de kalkstikstof ook eenige weken voor het zaaien °f poten worden uitgestrooid. Deze eigenschap is van groot belang, want als wfj binnenkort deze meststof uitstrooien, kunnen wij het a.s. voorjaar op een onkruid- vrij land rekenen. Dit is zonder twijfel een groot voordeel bij bet bewerken, dat daardoor vlugger kan ge schieden. S. V. ren, hetgeen in deze, voor de boeren zoo moeilijke tijden van meer dan materieele be- teekenis is. Wij verzoeken Uwe Excellentie derhalve beleefd, doch dringend, te willen besluiten, dat voortaan voor de behoeften van leger en vloot uitsluitend boter in plaats van marga- rint zal worden aangekocht. Een adres aan den minister van defensie Het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond schrijft in een adres aan den minister van defensie: Het zal Uwe Excellentie niet ontgaan zijn, dat de afzet van de zuivelproducten, speciaal' boter, steeds grooter moeilijkheden onder vindt. Vooral is dit het geval met het gedeelte °nzer productie, dat afzet in het buitenland moet vinden. Hooge invoerrechten, gepaard gaande met een scherpe concurrentie der andere zuivelproduceerende landen, oefenen een zoodanig drukkenden invloed op de pry- Zen uit, dat de altijd nog hooge kosten van de Productie niet meer door de opbrengst van de Producten gedekt worden, zoodat de boer met verlies werkt. Het spreekt vanzelf, dat onder deze om standigheden naar alle kanten wordt uitge zien om verbetering in den toestand te bren- gen en verruiming van den afzet mogelijk te maken. Hierbij richt zich uit den aard der zaak in de eerste plaats het oog naar het Eebrulk van meer boter in ons eigen land. De laatste jaren hebben per hoofd der be volking een steeds toenemend verbruik van margarine en een afnemend of gelijkblijvend verbruik van boter te zien gegeven. Bi) het Sroote prijsverschil tusschen beide artikelen Was dit misschien begrijpelijk, hoewel wij van oordeel zijn, dat er in een land als het onze veel meer boter gegeten kon worden dan tot n°8 toe het geval is geweest. Het behoeft geen betoog, dat boter het gezondste en smakelijkste vetvoedsel is, dat er bestaat, en nat het door zijn vitamine-rijkdom vooral Voor jeugdige personen en hen, van wie veel spierarbeid verlangd wordt, een voedsel van hooge waarde is. Voor de behoeften van leger en vloot worden Jaarlijks vrij groote kwantums margarine ingekocht, en de aankoop van boter bepaalt zich hierbij tot het proviand der schepen, Welke lange reizen maken, waarvoor marga- rioe niet voldoende houdbaar schijnt te zijn. Hoewel niet van overwegende beteekenis, z°u het voor de Nederlandsche zuivelberel- bmg toch van groot belang zijn, indien zij haar binnenlandsche afzetgebied kon verrui- hjch met de boterleveringen aan leger en vloot. Bovendien zou met het gebruik van boter in plaats van margarine het belang van öe manschappen gediend worden. De grootere uitgave, welke de verstrekking van boter in plaats van margarine zou vor deren, zou naar onze opvatting rechtvaardi ging vinden in het feit, dat men hiermede de beschikking krijgt over een voedingsmid del van zooveel hoogere waarde, maar °venal in de gezonde wijze, waarop onze .'gering daarmede den afzet van een echt ederlandsch product zou helpen bevorde- Door een commissie van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinter- school te Schagen, is een rapport uitge bracht over de studie van het vraagstuk „de verzekering van de landbouwers". Bedoelde commissie komt tot de volgende conclusies: le. De Commissie meent als allereerste en voornaamste conclusie van hare besprekin gen te moeten vastleggen, dat het in den boerenstand gewoonte behoort te worden, dat men zich verzekert tegen armoede op den ouden dag en de weduwe tegen gemis van inkomsten bij vroegtijdig overlijden van den verzorger. 2e. Wat de propaganda betreft meent de Commissie, dat hier een dankbare taak ls weggelegd voor de besturen van prov. Land- bouw-organisaties, alsmede van hare afdee- lingen, terwijl ook de besturen van Prov. Bonden van Zuivelfabrieken, van Coöp. Zuivelfabrieken en Coöp. Aankoopver. in dezen zeer zeker ook behooren te worden genoemd. 3e. Zoowel om een gemakkelijk betalings systeem te bevorderen als om te profiteeren van de verlaagde tarieven en te voldoen aan de voorwaarden die bij aansluiting wor den gesteld, kan, naar de meening der Com missie het verzekeren zeer worden bevor derd door de boeren plaatselijk of in rui meren kring in het verband der bestaande organisaties te vereenigen, om zich alzoo gezamenlijk bij de Verzekerings-instelling hunner keuze aan te sluiten. In dit verband meent de commissie er op te moeten wijzen, dat naast propaganda, in het bijzonder de organisaties die periodiek en op korten ter mijn bedragen met de boeren hebben te verrekenen, dus, zooals de Coöperatieve Zui velfabrieken en Aankoopver. er voor geëigend zijn een deel der uitvoering van de uit de afsluiting van collectieve verzekeringen voortvloeiende werkzaamheden op zich te nemen (premie-inning) 4e. Wat den vorm van verzekering betreft, meent de Commissie niet één bepaalden vorm met voorbijgaan van alle andere als het meest geschikt voor den boerenstand te moeten aanbevelen. Wel staat zij in het algemeen sympathiek tegenover den zuiveren onderlingen vorm. Het komt haar evenwel voor dat het niet noodig is, dat allen zich bij dezelfde Instel ling aansluiten, hoofdzaak toch is, dat men zich verzekert. 5e. Vooral is het gewenscht zich jong te verzekeren, de premie is dan lager of, zoo als T4J de groepsverzekering van het On derling Boerenverzekeringsfonds, de uitkee- ring hooger. Onder groote belangstelling van circa 12.000 toeschouwers heeft gisterenavond op het helverlichte V. U. C.-terrein te Den Haag de wedstryd tusschen een Zwaluwen-ploeg en de amateur-kampioen van Oostenryk de Graz' A. K. plaats gehad. Op het laatste oogenblik waren eenige wij zigingen gebracht in het Zwaluwen-elftal, dat nu als volgt was samengesteld: Van der Meulen Diepenbeek Bakker Fauwe Pauwe Breitner Hendriks Volkers Tap Van der Heiden Van Nellen. Het ls een uiterst spannende en aardige wedstryd geworden, waarby voortdurend goed spel werd geleverd, ondanks het feit, dat het terrein zeer zwaar was. Vooral de schitterende middenlinie der Zwaluwen was oorzaak dat de onzen het meest aanvielen. Ook onze voorhoede was zeer actief en speel de herhaaldeiyk zeer goed samen. De Oostenrijkers verstonden elkaar best, hielden het spel kort, maar schoten slechts sporadisch, zoodat onze nationale keeper van der Meulen byna niets te doen kreeg Toen de 32ste minuut de rechterback der Oosten rijkers den bal wegsloeg binnen het straf schopgebied nam Volkers de penalty. De Ajacied schoot den bal in het doel, maar de keeper had zich verplaatst, zoodat de scheidsrechter den strafschop opnieuw liet nemen. By zyn tweede poging schoot Volkers hard tegen den doelverdedlger, waardoor de ze een zeker doelpunt voorkwam. Geen mi nuut later had van der Heiden succes toen hy na een algeheel opbrengen den bal in schoot. De Zwaluwen biyven sterker, maar kunnen voor de rust niet meer scoren. Rust 10. Ondanks het feit, dat in de pauze een he vige hagelbui viel, dacht geen enkele toe schouwer er aan te verdwijnen omdat het zoo zelden ls, dat er in den Haag een goede wedstryd te zien is. Binnen vier minuten was de stand op 2—0 gebracht door van Nel len, dank zy goed werk van Tap. Onver moeid hielden de Oostenrijkers vol. In de 23ste mnuut zet Hendriks hoog voor en van der Helden kopt den bal In. 30. Twaalf mi nuten later hebben de Oostenrykers de eer gered waarna ten slotte Volkers den stand 0p 4i brengt waarmede het einde komt. Wegens contractbreuk. De Italiaarische Boksbond heeft Camera beboet tot een bedrag van 22.000 lire (onge veer 5000) in verband met contractbreuk, daar hy in een exhibltionparty zou uitko men te Florence. Tegelijkertyd sloot de Boks bond Camera uit voor wedstrijden in die landen, aangesloten by het I. B. U. (Inter nationaal Boxing Union). Camera is pro motor. Leon See ontving een waarschuwing in verband met contractbreuk, door Camera begaan. Carnera had' n.l. nadat hy uit de Vereenigde Staten was teruggekeerd, eenige contracten geteekend om op te treden in eenige exhibition-party enin diverse Itali- aansche steden. Hij zou voor de laatste maal optreden te Florence, doch hy pleegde con tractbreuk door onverwacht naar Barcelona te reizen in verband met een ontmoeting tegen Paolino. 1^ organisatoren van de match te Florence lieten het er niet by zit ten en protesteerden by den Italiaanschen Boksbond, met het genoemde gevolg. Wanneer een prikke'hoest U plaagt of een droge, afmattende hoest onafgebroken U hindert, als heeschheid of schor! eid U het spreken belet, een benauwdheid U het ademhalen bemoeilijkt, waarom dan geen gebruik gemaakt van het meest erkende, borstzuiverende en versterkende middelAkkers Abdijsiroop. Het is een balsem voor de teere weefsels van Uw ademhalingsorganen. Zuiverend, slijm- oplos end en genezend. Gebruik boven dien buitenshuis Akkers Abdijsiroop- Bonbons. 0 ct.) Ze ontsmetten Uw borst en keel. zijn aangenaam verzachtend en ondersteunen Uw Abdijsiroop gebruik. Naar gemeld wordt, heeft de New-York- sche Bokscommissie aan Max Schmeling zyn titel van wereldkampioen ontnomen. De re den hiervah zou zyn, dat de manager van Max Schmeling, Joe Jacobs, weigerde een titelgevecht tegen Sharkey in Juni a.s. tus schen Schmeling en Sharkey aan te nemen, zonder dat vooraf voorwedstryden plaats vonden. Dinsdag werd de achtste ronde gespeeld voor het schaaktournooi te Hastings Dr. Max Euwe sloeg Sultan Kahn, Yatoe sloeg Thomas, Winter sloeg Miss Menchlck. De partijen tusschen Tylot en Colle en voorts tusschen Capablanoa en Mtchell werden re mise. De stand na deze achtste ronde luidt: 1. Max Euwe 6'/j punt; 2. Capablanca 5% punt; 3. Sul than Kahn 5 punten en een afgebroken party: Michell 4 punten; Winter en Thomas ieder 3>/, punt; Yates 3 punten en een afgebroken partyMiss Menchick 3 punten; Colle en Tylor ieder 2% punt. In de reserve-afdeeling won Illingworth van Alexander, terwyl Jackson remise speel de tegen Broeubent. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat Euwe slechts remise behoeft te spelen in zijn laatste partij om den eersten prys voor Ca pablanca te behalen. Onze Romeinsche correspondent schryft ons: Het was 21 December 1879, dat Z. H. Plus XI Zyn Eerste H. Mis opdroeg. Dit gebeur de te Rome, omdat Hy daar studeerde, en wel in de kerk van de H.H. Carolus en Am- broslus, de Patroon-Heiligen van 's Pausen beminde Milaan. Toen de H. Vader het vorig Jaar zyn Gouden Priesterfeest herdacht, nam een eminent comité van Prelaten en vooraan staande katholieke leeken het initiatief om ter herinnering aan dit jubileum het Sacra mentsaltaar, waaraan de Paus voor het eerst gecelebreerd had, te vergrooten en tot een kostbaar bezit van deze toch al zoo mooie kerk te maken. Te dien einde richtte men een oproep om geldelijke bydragen tot de geheele wereld. Deze oproep heeft een onverwacht groot succes gehad, want niet alleen kwam een altaar van de kostbaarste marmersoorten tot stand, het ls in totaal wel een beetje te kostbaar om werkeiyk mooi te kunnen zyn! maar bovendien hield men nog geld over voor een buste van Z. H. Pius XI, voor twee ambo's en voor een nieuw altaar waarin de reliek van het hart van den H. Carolu3 Bor- romeus zal worden bewaard. Dezer dagen sloot het comité zyn werk zaamheden met de onthulling van een ge denksteen waarin de namen der verschillen de landen die bydroegen aan deze Jubileum- gave met het bedrag dat zy schonken, ge beiteld staan, wy noteerden alleen de hoog ste bydragen, waaronder Nederland als steeds byna bovenaan staat. Totaal der inzameling L 2.732.000 Nederland II 1.000 België 107.000 Frankrijk 251.000 Duitschland 293.000 Engeland 174.000 Italië 272.000 Polen 100.000 Spanje 100.000 Noord-Amerika 160.000 Argentinië, Oostenrijk, Brazilië, Cuba, Phi- lippynen, Engelsch-Indlë, Joego-Slavië, Ll- tauen, Luxemburg, Peru, Roemenië, Cen- traal-Amerika, Schotland, Zwitserland en Uruguay bleven beneden de L 50.000. Australië, Canada, Tsjecho-Slowakye, Ier land, Portugal en Hongarye gaven van L 50.000 tot L 100.000. Verder schonken: De Missies L 85.000 Manneiyke orden en congregaties 111.000 VrouweWke orden en congregaties 119.000 Oostersche Riten 12.000 Seminaries 115.000 In de middaguren verdween de kalme stemming op den Dam. Er waren zelfs veel meer oproerige elementen aanwezig dan den vorigen dag. Ook op den Nieuwendyk, de N.Z. Voorburgwal, het Damrak en het Beurs plein was veel rumoer. De politie moest en kele malen met de blanke sabel en den gum mistok chargeeren, ook eenige ruiters deden mee. Later kwam een flinke regenbui en deze deed de gemoederen weer eenigszins kalmee- ren. Van lieverlede zakten de heeren toen af, zoodat het tegen donker weer vrij rustig werd op den Dam. Arrestaties hadden niet plaats. Om een uur of 5 verzamelden zich weer eenige groepjes werkloozen op de Noorder- markt, biykbaar met het doel zich voor de dingen, die eventueel nog zouden komen, te wapenen. Op eenige plaatsen braken zy de straat op, doch de politie, die hen onmiddel lijk uit elkaar joeg, ondervond geen verderen tegenstand. Er ls niet met steenen gegooid, doch wel zyn de werkloozen er in geslaagd, de noodlge steenen ln hun zakken mee te nemen. Gisterenavond hielden de werkloozen een vergadering, welke door ongeveer 200 man was bezocht in het gebouw „Waterloo". Aan- vankeiyk was het ook de bedoeling geweest in het gebouw „Harmonie" op de Rozen gracht te vergaderen, doch op het laatste oogenblik werd deze vergadering afgelast, zoodat alles naar het gebouw „Waterloo" trok. Daar deze zaal te klein was om allen te bevatten, bleven velen buiten staan wach ten op den afloop der vergadering. De politie had uitgebreide maatregelen ge nomen om ordeverstoringen na afloop te voorkomen. Ongeveer 40 man met eenige rui ters waren aanwezig. Toen de vergadering was afgeloopen, trok de heele stoet werkloozen de St. Antonie- breestraat in klaarblykelyk met het doel om door de Hoogstraat en de Damstraat de bin nenstad te bereiken. De politie paste echter een zeer handige tactiek toe om de betoogers te verspreiden. Straat voor straat hielden bereden agenten hen gedurende eenige minu ten tegen, waarop steeds een gedeelte der betoogers langs de Burgwallen en door zy- straatjes zich verspreidde om langs een an deren weg tot de binnenstad door te dringen. Ten laatste waren er by den Dam geen werkloozen meer over, zoodat de politie door dit optreden, de menigte zonder noemens waardig geweld uit elkaar heeft gedreven. Van lieverlede kwamen later nog wel ongure elementen in kleine troepjes in de binnen stad en ook op den Dam terecht, doch waar de politie hen zag. werden ze onverbiddelijk uit elkaar gejaagd. Ook nog op andere plaatsen in de binnen stad, o.a. op de Martelaarsgracht en den Nieuwendyk, heeft de politie de straat eeni ge malen schoongeveegd. Tot ernstige Incidenten ls het echter niet gekomen behalve dat op den N. Z. Voor burgwal Iemand een bereden agent met een steen aan het hoofd heeft getroffen. Tegen half twaalf was de rust in de stad tameiyk wel weergekeerd. Botsing met de politie Gisterenmiddag omstreeks half twee kwa men te Amsterdam de werkloozen in de Nieu we Leliestraat in botsing met de politie. Een znspecteur raakte by het gevecht zyn sabel Kwyt en kreeg daarmee van een werklooze een klap op het hoofd waardoor een tameiyk ernstige wond ontstond. Een andere inspec teur kreeg van een werklooze een slag met een hard voorwerp op het voorhoofd, terwijl sen agent een schop kreeg. Alle drie werden naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht, vanwaar zy, na behandeld te zyn, huiswaarts Keerden. Intusschen maakte de politie behal ve van den wapenstok ook gebruik van de revolver. Een werklooze, vermoedeiyk de man, die den Inspecteur met zyn eigen sabel sloeg, werd door een kogel in de beenen ge wond. Hy is naar het Wilhelminagasthuls ge bracht. Daarna werd het op den Dam weer rumoeriger. De politie greep echter dadeiyk in en de menigte, circa een 200-tal personen, werd uit elkaar gejaagd. Uit Tiel meldde men ons: De waterstand op de Waal is thans weer zoo hoog geworden, dat men de gierpont Maandag weer heeft moe een opbreken. De verbinding met het Land van Maas en Waal wordt nu onderhouden door de „oysbert Stout", waaraan de kleine pont is vastge maakt. Het water biyft wassen. De Maas is gaan vallen De Maas is sedert Maandagavond 8 c.M. gevallen. De stand was gistermorgen 3.78 M. Ofschoon het heette, dat zy binnen haar oevers was teruggekeerd, stond buiten het bed alles blank. De Waal blijft wassen. De Waalkade te Nijmegen geheel onder water. De Waal voor Nymegen fa eergisteren nog 42 c.M. gewassen en bereikte gisteren een stand van 11.73 M. plus NA.P. De Waal kade staat thans nagenoeg geheel onder water en de aanlegsteiger van het veer ls benedenwaarts verlegd. Do uiterwaarden zyn ondergeloopen, zoodat het water van dyk tot dyk staat. Het verkeer over de Waalkade te gestremd, zoodat met het laden en lossen van de groote schepen groote moeilijkheden worden ondervonden. Op de Groote Straat en Lage Markt worden bekistingen aangebracht Van den Boven-RJJn wordt nog steeds was „Bent u het, die een half uur geleden om den baas gevraagd hebt?" „Ja," „Eri» wat kan ik voor u doen?" „O, ik wou een beetje benzine hebben voor myn sigarenaansteker. Maar het mag niet veel kosten." (Moustique) gemeld, met uitzondering van enkele sta tions, die val melden. Constant meldde gis teren onveranderd, Kehl 21 c.M. was, Mann heim 23 c.M was, Lobr 21 c.M. was, Cost- heim 36 c.M. was, Blngen 18 c.M. val, Trier 51 c.M. val, Coblenz 25 c.M. was, Keulen 48 c.M. was, Mülheim (Ruhr) onveranderd, Ruhrort 83 c.M. was, Wezel 75 c.M. was en Emmerik 58 c.M. was. De veerpont te Druten fa uit de vaart ge nomen. De Beersche overlaat De toestand op de Maas is minder critiek dan eergisteren. Grave meldde een stand van 10.72 M. plus N.A.P. (stuw 10.63) met een was van 27 c.M. De oeverlanden zijn ondergeloopen en het water staat van dyk tot dyk. Voor Grave wordt de was van Maastricht nog verwacht, zoodat de Beer sche overlaat gisterenavond zou werken. On der de huidige omstandigheden zal deze wer king echter niet van langen duur zyn, daar in den loop van morgen ook hier val zal intreden. Gevaar dat de Elftweg onder wa ter komt te staan, waardoor de verbinding NymegenDen Bosch zou worden verbroken fa er niet. In Gennep wordt weer groote overlast van het water ondervonden. De electrische pom pen zyn ln werking gesteld om de straten watervry te houden. De werkzaamheden aan den spoordijk GennepOeffeit en tot ver hooging van de spoorbrug over de Maas zyn gestaakt. De toestand by Grave minder kritiek dan in November Dinsdagmiddag half vyf was de stand van de Maas by Grave 10.82 plus N.A.P., hetgeen beteekende, dat het water de kruin van den Beerschen overlaat bereikte en zich in de Beersche Maas stortte. Dit verschijnsel is op zichzelf niet byzon- der verontrustend. Het is bittere noodzaak, dat by een bepaalden stand van de Maas het water zich over het noordoostelijk deel van Noord-Brabant uitstort, maar toch is het van belang, omdat het voor de zooveei ste maal bewijst hoe dringend noodzakeiyk het is, dat de Maaswerken, welke thans on der leiding van dr. Ir. C. W. Lely uitgevoerd worden, tot een goed einde gebracht worden en men ln staat zal biyken de ontembaar ïykende Maas in bedwang te houden en te noodzaken rp meer normale wyze haar over vloed van water te loozen. Alle aandacht was geconcentreerd op den Elftweg, den grooten verkeersweg tusschen Nymegen en 's-Hertogenbosch. De toestand ziet er momenteel vry kritiek, doch niet ho peloos, uit. Het water, dat einde November over den Beerschen overlaat kwam, is nog lang niet weggezakt. De „kommen" zyn nog tot aan den rand gevuld en dus is er slechts weinig water noodig om den Elftweg blank te zetten. De onverbiddeiyke peilschaal te Grave wees Dinsdagavond half tien 10.89 plus N.A.P. aan. Dat beteekende dus, dat het Maaswater over een hoogte van plus minus 7 c.M. over den overlaat vloeide. Venio meldde Dinsdagmorgen nog 47 c.M. was. Daarvan kan nog ongeveer 20 c.M. hier ver wacht worden. Dus aannemende dat de val, die Dinsdag morgen uit Maastricht gemeld werd, aan houdt, zal de Beersche overlaat ln den loop van Woensdag voor ongeveer tien c.M. hoog te werken. De hoeveelheid water, die daar door in de Beersche Maas gestuwd wordt, is belangrijk minder dan einde November. De overlaat werkt thans niet over de volle lengte en zal dat paar alle waarschymyk- heid ook niet doen. Het \gdt te voorzien, dat het water'den Elftweg wel zal bereiken en ook daar even over zal heenvloeien, doch een stremming van het verkeer *3» ten min ste voor voertuigen is niet te verwachten Naar alle waarschyniykheid zal in den loop van Woensdag het voetgangersverkeer ge stremd zyn, doch indien de val aanhoudt, kan reeds Woensdagavond of uiterlijk Don derdagochtend stilstand en daarna val ver wacht worden. Zoodat deze hoogwatermisère niet die af meting zal aannemen als einde November. Buitengewone riviercorrespon dentie ingesteld langs een deel van de Maas De Minister van Waterstaat heeft giste ren ingesteld de buitengewone riviercorres pondentie langs de Maas van de spoorweg brug boven Gennep tot St. Andries voor zoo veel de Noord-Brabantsche zyde aangaat Pont Looveer stopgezet De pont aan het Looveer, ln den Ryn, fa uit de vaart genomen. Passagiers worden naar De Lymers overgezet per roei- en mo torboot. De uiterwaarden loopen andermaal onder water. Voor f 1000 gestolen In den nacht van Zondag op Maandag fa ingebroken in het filiaal van de firma De Gruyter te Heerlen. Op hei kantoor was al les overhoop geworpen en de brandkast ge forceerd. Een bedrag van f 1000 werd Ont vreemd. bluscht. Ook nu weer leek de zaak erg ver dacht. Op grond hiervan werd nu onmiddel- lyk ook de echtgenoote van P. gearresteerd en in verhoor genomen. Gisteren heeft de Officier van Justitie by de rechtbank te Breda ter plaatse een onder zoek ingesteld. By werkzaamheden aan de brouwerij „De Meiboom" te Vlfaslngen fa gisteren een 35- jarige werkman onder een om vallenden ketel gekomen. De man was onmiddeliyk dood. Te Hazerswoude wordt sedert Maandag morgen vermist de tolgaarder P. Plomp. Zoo als gewooniyk heeft hy des morgens vroeg zijn woning verlaten om zyn post aan den tol te betrekken. Na daar korten tyd te zijn geweest, is hy per rijwiel vertrokkenen tot dusver niet meer teruggekeerd. Men vermoedt, dat hem een ongeluk fa overko men. Engeland maakt aanmerkingen Maurice Chevalier, die in December een paar weken in Londen voor een door de pers begeesterd publiek tegen een wekeiyksch salaris van 24.000 gezongen heeft, onder vindt plotseling, dat zijn vermaardheid van „bestbetaalde variété-zanger ter wereld" ook nadeelen meebrengt. Er zyn stemmen opgegaan en niet alleen ln wat men de puriteinsche pers van Enge land noemde, maar ln veelgelezen bladen, tegen 'n tikje teveel dubbelzinnigheid in Chevalier's chansons. Toen hy dan ook in Cardiff, de hoofdstad van Wales, op tweeden Kerstdag zou optreden, eischte daar de poli tie vooraf 'n vertaling van zijn program. Dit weigerde Chevalier met een minachtend ge baar. „Als men in Cardiff myn Fransche liedjes niet eens verstaat, hoe kan ik er dan iemand ergernis mee geven?'» had hy gezegd. Doch de overheid was het daarmede niet eens. En zoo kwam het, dat ,4e beau Chevalier" zyn onridderiyke ballades gedurende de Kerst dagen niet voor het publiek in Cardiff kon doen hooren. In Leicester is nu Chevalier op Nieuw jaarsdag evenmin komen zingen. Het con cert werd op de allerlaatste minuut afgelast, nadat een publiek van 1200 menschen al méér dan een uur gewacht had. Ondertus- schen werden door de directie van het Empire schier wanhopige pogingen aangewend by de politie, om het verbod tegen zyn zingen in 't Fransch nog op 't laatste oogenblik her roepen te krygen. Chevalier van zyn kant weigerde op het verzoek der politie om alleen in 't Engelsch dat hy overigens even perfect zingt als welke geboren Engelschman ook voor te dragen. „Dat fa niet meer of minder dan een beleediging voor de taal van Frankrijk", riep hy verbol gen uit. Vanwege de directie van het variété werd verklaard, dat Chevalier's meest-karakteris- tleke werk in 't Fransch wordt gegeven. De nummers, welke op het program te Leices- ter stonden, waren niet in t minst beleedi- gend voor den goeden smaak van wie ook. En daarmee werd het publiek verzocht zyn kaarten te behouden voor een anderen avond, wanneer aan alle wetteiyke voor schriften van tevoren zou zyn voldaan. Niettemin gingen de meeste bezoekers naar de loketten terug, om hun geld terug te vragen, daar men vreest, dat Chevalier nu wel niet meer in Leicester zal willen op treden. Een echtpaar in arrest In d ennacht van 27 op 28 December 1.1. was brand ontstaan ln de woning van zekeren P. aa.n de Bredasche baan te Roosendaal. Daar by politie-onderzoek bleek, dat die brand welke tydig door de politie werd gebluscht onder verdachte omstandighe den had plaats gehad, werd P. aangehouden en ondanks zyn ontkennen, op grond van ver zwarende aan wy zingen, naar het huls van bewaring te Breda overgebracht, waar hy nog steeds in arrest wordt gehouden. In den nacht van Maandag op Dinsdag was in hetzelfde woonhuis wederom brand uitgebroken, welke wederom tijdig werd ge- De malaise en de Les der oude hen Het „Sales and service bulletin* van de Willars Storage Battery Company, geeft de geschiedenis weer van een klein rood haantje en een oude zwarte hen. Dit versje, aldus het bulletin, fa zoo voortreffeiyk toe te pas sen op het zakenleven van heden, dat de Willars Coy meende, dat alle agenten en verkoopers daarvan een cople behoorden te hebben. In vrye vertaling ook ln versvorm, luidt het leerzame verhaal afa volgt: Een klein rood haantje sprak: „Bliksem, de boel loopt spaak, En dat nog wel op dezen dag, dat ik zoo naar wormen haak. Vreemd, dat al die dikkerds zoo plotseling zyn verdwénen, Zoovelen waren er eerst; en nu, waar zyn zy henen?" De oude zwarte hen zei niets; welnee, ze sprak niet tegen. Ze had gekker dingen meegemaakt, by droogte en by regen. Ze sprong daarom den siypsteen op en wette hare scharen En sprak: „nooit heb lk het beleefd, dat er geen wormen waren." Ze zocht een nieuw braak plekje uit. de grond was hard gebonden. Het haantje spotte: „Wie heeft ooit een worm daar gevonden." De oude hen zette zich schrap; ze wroette zonder schromen: „Afa wormen niet by my zlln. moet ik naar hen toekomen." De haan verdeed zyn dag ln rust, als toen in betere dagen, Toen in den natten tijd, de wormen voor het grijpen lagen. Toen d'avond viel, toen klaagde hy luid cn ontevreden 'k Ben hongerig als een kip, eilaas; „slecht" zyn de zaken heden. Hy wendde zich tot de oude hen: „JU bent er slechter nog aan toe. Je maag, die rammelt niet alleen, maar je bent buitendien doodmoe. Terwyi lk rustte, zwoegde JU, lk voel me naar genoegen. Maar arme hen, jy hebt geen wormen en dan nog al dat zwoegen." De oude zwarte hen sprak toen, op stok reeds op de been. En geeuwend: „luister, Jongske, en dan. .k.. ween. Tc Zit vol met wonnen, tjök, tiok vol en voel me goed versterkt; Wormen zyn er altyd wel, maar lk heb bl. hard gewerkt." Parmantige haantjes worden heden nog ge handhaafd ln de professie. Ze kunnen thans geen zaken doen vanwege de depressie. Maar reuzen mazzel doen ze straks, verklaren ze onomwonden; Intusschen heeft de oude hen de wormen reeds gevonden. Op verzoek van de Amsterdammers fa de op Maandagavond J.l. vastgestelde massa- kamp tusschen de „Haarlemsche Damclub" en de Damvereeniging „D. O. S." (Amster dam) tot nader datum uitgesteld. ONDER MEDISCHE CONTROLE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7