(Buiten landsch Q^ieuws 'J, feuilleton berde blad de VIERDE SEPTEMBER De onrust in Duitschland De stakingen in Engeland De Ronde Tafel-conferentie WOENSDAG 7 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 Het loonconflict in het Roergebied In Zuid-Wales handhaving Spoedig einde De reis van den Duitschen Rijkskanselier Snelle stijging van de werkloosheid in Engeland Het drankverbod in Amerika Overval in Marokko Gemengd.? Tduitenlandsche Berichten Er uit vreemdeling! De „gouden kraai" gedood? Treinbotsing bij Gleiwitz Aanslag op een trein? Statistiek van Hollywood Meisje bedreigd Het land waar maar één werkiooze is Henry Ford in Egypte GEMENGD NIEUWS Motorrijder gedood Het drama in de Majellakerk te Amsterdam Van den dijk gereden Door de stoomtram ge-grepen Strooper gearresteerd STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP De rijksminister van arbeid Stegerwald, heeft van zijn aanwezigheid in het Roerge bied gebruik gemaakt om de loongeschiuen te be-preken. Deze besprekingen hebben tot nu toe even- Wel niet tot resultaat gehad, dat beide par tijen nader tot elkaar zijn gekomen. Hst scheidsrechterlijke proces, dat reeas ingevangen was, zal derhalve worden voort gezet. De regeering heeft evenwel doen weten, dat zi) haar standpunt handhaaft, dat een oplos sing van het conflict door geweld bij den te- genwccdigen toestand van Duitschland on verantwoordelijk is en zij zal derhalve haar Pogingen om tot 'n vreedzame oplossing te komen voortzetten. Dsar de opzegging der arbeidsovereenkom sten eerst tegen 15 Januari a.s. ingaat, blijft hiervoor nog voldoende tijd. STEGERWALD. In de metaalindustrie De op 29 Dec ten opzichte van het con flict in de Wurtembergsche metaalindustrie gevelde arbitrale uitspraak is bindend ver klaard. De loonen worden verlaagd met 5 en 6 pet. In het loonconflict in de Kasseier metaal nijverheid is overeenstemming bereikt. De loonen worden verlaagd met bedragen variee- vende van 2 tot 6 pet. Verklaring van de mijn-indu- strleelen in het Ruhrgebled. De organisatie van mijneigenaars in het Ruhrgebied publiceert een verklaring, waar in zij er haar diepe teleurstelling over uit spreekt, dat er nog steeds geen arbitrale hitspraak is geveld, waarbij een verlaging der niljnwerkersloonen is vastgesteld, op welke hs industrie met stelligheid had gerekend, loen zij overging tot een verlaging der ko opprijzen. Zü wijt dit aan den arbiter, mi nister Stegerwald, en aan de achter hem staande rijksregeerlng. In verband met de verklaring van den bond van mijneigenaren betreffende het looncon flict in de mijnindustrie in het Roergebied w°rdt er van bevoegde zijde in Berlijn op ge lezen, dat de bemiddelaar een onafhankelijke Positie inneemt en dat de regeering op zijn beslissingen geen invloed kan uitoefenen. Hit gezichtspunt werd reeds eenige dagen Releden naar voren gebracht en voor het overige veronderstelt men, dat de rijksmi- hlster van arbeid, die op de terugreis is van Dortmund naar Berlijn, morgen nog per soonlijk zijn meening omtrent de verklaring van den mijneigenarenbond zal te kennen Seven. De vertegenwoordigers van de mijneigena ren van Zuid-Wales werden ontvangen door hen Minister van Handel en Mijnwezen. Naar verluidt hebben zij bi) hun eischen Eepersisteeid. Over het algemeen neemt men san, dat de staking zal voortduren. In de «yens van Zuid-Wales is hei bedrijf vrijwel stilgelegd. In de weveryen De staking in de weefindustrie is ver scherpt. In een vergadering van de werkge vers werd besloten de leden op te wekken he bedrijven te Bornley te steunen en even- rl hun spinnerijen te sluiten. De secretaris van ae vereeniglng van ka- oenspinners en -fabrikanten verklaarde, dat *en a'gemeene staking in de geheeie Katoen nijverheid waarschijnlijk Is. Dank zij ds verkregen vorderingen en dank zij het feit. dat alle rapporten der sub commissies tegen de volgende week zullen Worden ingediend, zal ae Rondt Tarel-con- icrentie over Indië 21 Januari eindigen. Of schoon geen enkele officieele verklaring te hezer zake is afgelegd, zoo heerscht alge meen optimisme betreffende het resultaat der conferentie en gelooft men dat de con ferentie zal adviseeren dat men aan Indië het statuut van dominion zal verleenen, met uitzondering voor het leger en buitenland- sche zaken. Het standpunt der conservatieven. Sir Samuel Hoarse, een der conservatieve leden van de Britsche delegatie ter Ronde Tafelconferentie heeft gisteren het conser vatieve standpunt uiteengezet inzake de te volgen politiek. Hfj verklaarde dat de conservatieven aan dringen op safeguards, niet omdat zij den vooruitgang in Indië moeilijkheden in den weg wilden leggen, doch omdat deze moei lijkheden in Indië zelf waren. Aangezien Indië afhankelijk is van het Britsche leger, moet de verdediging ervan als kroonaangelegenheid worden beschouwd. Dit gaf aanleiding tot een heele reeks problemen bij het vormen van een verant woordelijken Uitvoerenden Raad, zooals ten aanzien van een minister voor landsver dediging in het kabinet, zoomede de ver antwoordelijkheid van deze ten opzichte van de kroon, met andere ministers die verant woordelijk zouden zijn aan de wetgevende macht. Zoo is er ook de mind^rhedsnkwestie. Sir Samuel Hoarse zette Uiteen, dat geen der voorwaarden welke vereenigbaar zouden zijn met het denkbeeld van een verantwoor delijke regeering zooals in Brittannië, thans in Indië schijnt te bestaan. Den blik naar het Oosten gericht Aan het slot van de bespreking tusschen den rijkskanselier Brüning en den Ober- prasident van Oost-Pruisen, heeft de rijks kanselier zijn dank uitgesproken voor de vriendelijke ontvangst en o.m. gezegd: „De bedragen, welke door het Rijk en Pruisen in de afgeloopen jaren voor het Oos ten zijn besteed, zijn werkelijk niet gering. Eén ding is echter aangetoond, dat wij niet enkele symptomen kunnen genezen, dat wij met een ondersteuningspolitiek in deze kri tieke tijden niet verder komen, maar dat wij de economische politiek van het geheeie Rijk onder het oog moeten zien en een basis moeten scheppen, waarop de gelden van de zijde der regeering hun volle nut kunnen ontwikkelen. „Gij kunt er van overtuigd zijn, dat het de wejisch der Rijksregeering is. dat nadat het Rijnland bevrijd 16, de blik van het geheeie Duitscbe volk naar het Oosten wordt gericht. Weest overtuigd, dat de regeering alles in het werk zal stellen verlangens, die te ver wezenlijken zijn, ook te verwezenlijken." Dr. BRUNING De rijkskanselier is in een extra-trein te Tilsit aangekomen, waar hij door den regee- ringspresident, den eersten burgemeester en eenige andere autoriteiten werd verwelkomd. Op het stationsplein had zich een groote menschenmenigte verzameld, die den rijks kanselier ontving met het zingen van de „Internationale" en kreten „Weg met de hongerdictatuur." Het gezelschap slaagde er echter in ongehinderd het raadhuis te be reiken. Een demonstratieoptocht, die zich voor het station gevormd had en die naar het raadhuis wilde optrekken werd door de po litie uiteengejaagd. Meer dan 230.000 werkloozen ln één week Het aantal werkloozen bedroeg 29 De cember 2.643.127, of 234.756 meer dan een wj k te voren,of 1.132.896 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Overwinning voor de „drogen" In hooger beroep is thans uitgemaakt dat de rechterlijke beslissing (waarvan wij mel ding maakten) ais zou het drankverbods amendement op de grondwet niet geldig zijn. onjuist is en dat dit verbod dus wel degelijk rechtsgeldig is. De beweerde ongeldigheid was hierop gegrond geweest, dat het amen dement was geratificeerd doer wetgevende lichamen der staten en niet door staatscon- venties. Deze beslissing is een overwinning voor de „drogen"; de „natten" hebben te vroeg ge juicht. Franschen lijden ernstige verliezen Een aantal opstandige Marokkanen zijn, zonder te worden opgemerkt, in het Middc-n- Atlas-gebergte doorgedrongen en hebosn een kleine r Meeling Fransche koloniale troepen overvallen. De bevelvoerende officier, een onder-offi- ciei en eif manschappen werden gedood; een onder-officier en vijf manschappen worden vermist. ÏOO.COO menschen zuilen uit Amerika gezet worden De Minister van Arbeid heeft scherpere strafmaatregelen aangekondigd tegen die buitenlanders, d'e zonder verlof in de Ver- eenigde Staten vertoeven. Het aantal op on- geoor'eofde wiize in Amerika verblijf houden de buitenlanders schatte de Minister op 400.000 en minstens 100.000 hunner moeten volgers hem uit het land gezet worden. De Minister verzocht aan het Congres de no~dige geldmiddelen beschikbaar te willen snellen om de kostm hiervoor te dekken. De Minister zeide voorts, dat de bestaande wet ten gewiizipd moesten worden om ongeoor loofd verblijf in Amerika in de toekomst strenger te kunnen straffen. De Kamer van Kooohandel te Kew York heeft aan de autoriteiten verzocht een ver ordening utt te vaardigen, waarbij voor alle vreemde''""en vernlichte registratie met vin- gerafdrr' '-«n wordt gelast. Er is volgens een officieel communiqué (naar de corresnondent van de „Times" te Rangoon meldt) goede reden om aan te nemen dat de „koning" der Birmaansche onsfandeh'ngen de ..gouden kraai" ge dood werd bii een aanval der Birmaansche troeien op zijn zoogenaamd paleis. Rij deze bestorm'na viel een jonge goed- gekVede man. Toen hij viel, snelden twee op standelingen terug en poogden hem in een laken weg te draden, doch beiden werden doodgeschoten. Men veronderstelt dat hij de rebellenleider was. Een riik gekleede vrouw, naar men ge'ooft de rebellen-,.koningin", was door de rebellen naar het oerwoud ge dragen. Op de omheining voor het paleis was een stuk van een pe'roleumblik vastgespijkerd met de woorden „Paleis van den Boeddhisten koning." Het paleis verkeerde in onvoltooiden staat, maar het woonvertrek, dat met een rijk tapijt was bedekt, bevatte een toilettafel met spiegel, stoelen, zilveren bokalen en een merkwaardig mengelmoes van allerlei voor werpen waaronder dvnamiet, tal van uur werken, een kinderdriewieler en een gong. 14 personen gewond Gistermiddag laat is de sneltrein Berlijn— Beuthen bij het perlaten van het station Glëiwitz, in botsing geweest met den bin nenkomenden trein Beuthen—Gleiwitz. Hoe wel de snelheid gering was, was de botsing hevig. Beide locomotieven werden zwaar beschadigd. In totaal werden 1 employé en 13 passa giers gewond; de kwetsuren zijn niet ern stig. Het verkeer onderging geruimen tijd ver traging. Omtrent de treinbotsing bij Gleiwitz wordt nader gemeld, dat de uit Beuthen komende trein tijdens een sneeuwjacht door een onveilig signaal is gereden en den an deren trein in de flank heeft getroffen. Volgens latere berichten zijn er 20 gewon den. In den nacht van drie op vier Januari word op het traject Pforzheim—Karlsruhe door een onbekende hand een wagenrem- blok op de rails gelegd. De hindernis werd nog tijdig bemerkt en verwijderd door het per.roneel van een loco motief, die na middernacht uit PforzhTiti vertrok. Ongeveer twee honderd meter verder werd eveneens een wagenremblok op de rails ge- ouden. Of het hier een misdadigen aanslag be treft, zal uit het onderzoek, dat door de be- voegae autoriteiten ter plaatse wordt tnge- st< .d, blijken. Men vermoedt, dat men een aanslag heeft willen plegen op den Orient-expres, die om Rubberhakken, Zoolplaten Tips n Hevea product Vraagt het Uw schoenmaker 0.58 uur van Pforzheim naar Karlsruhe vertrokken was. Dit vermoeden is echter nog niet beves tigd. Voorts vernemen wij, aldus dit blad, dat mr. J. de Vrieze niet als raadsman van den verdachte zal optreden. Mr. Kokosky zal hem vervangen. Natuurlijk een curiosinm De burgemeester van Hollywood heeft de zer dagen een statistisch jaarboek uitgege ven, dat wel eenig is in zijn soort, omdat het allerlei bijzonderheden omtrent personen be vat, die men zelfs in de adresboeken van de meest bevolkte steden der wereld tevergeefs zou zoeken. In deze hoofdstad der filmwereld wonen b.v. 17.785 tooneelspelers. waaronder 11.540 manren en 6245 vrouwen, verder 2050 kinde ren van verschillenden leeftijd, alsmede 345 zuigelingen, die geschikt zijn om verfilmd te worden, 887 reuzen, 1153 dwergen en 39 menschen met een bult. Bovendien bevat dezp statistiek nog de na men van 3740 personen, die vermeld worden, omdat zij een prachtigen baard bezitten. Onder de rubriek „fatale vrouwen en schoonmoeders" tellen we 1053 namen. In het jaarboek staan verder nog aange geven 75 honden. 15 koeien en 13 katten, die ais viervoetige tooneelspelers zonder uitzon dering in de klankfilm optreden. Het gelukkigste land van Europa is onge twijfeld het vorstendom Lichtenstein, het eenige koninkrijk in Midden-Europa, dat nog niet door de vloedgolf der revolut'e van de wereld is weggevaagd. Men kan weliswaar in zes uur tijd van het eene einde van het land naar het andere loopen en dan onderweg in de hoofdstad Vaduz rog 'n glaasje drinken de sneltrein Parijs—Weenen heeft voor dat zelfde traject slechts 12 minuten noodig maar dat kleine landje heeft toch dat voor deel, dat alle bewoners gelukkig en onbe kommerd kunnen leven. In het afgeloopen jaar werd er slechts een bedrag van 40 gulden uitgegeven aan werklozensteun aan een man. die een paar weken zonder werk was geweest De inkomsten over 1930 bedroesen 312.500 gulden en de uitgaven 276.500 gulden. Ford verstaat uitstekend de kunst voor zijn productie telkens een nieuw afzetgebied te vinden; thans gaat hij zelfs autowegen aanleggen. Hij heeft een voorstel gedaan aan de regeering van Egypte om een wegennet aan te leggen van 2500 K.M. cn wel ieder jaar 125 K.M met een betonnen wegdek van acht meter, daartegenover zou de regeering haar invoerrecht van 8 pCt. op de wagens van Ford moeten laten vervallen. Thans wordt ons geseind dat de Egyptische regeering het voorstel heeft aangenomen, en wel om deze reden dat het gemis aan douane tarieven ruimschoots vergoed wordt door den aanleg van wegen, terwij] bovendien de in komsten nog zuilen stijgen als het verkeer nog drukker wordt. De concurrenten van Ford die ln Egypte een afzetgebied gevonden hadden zijn thans erg gedupeerd, vooral de Duitsche automo bielfabrikanten die thans weer een belangrijk land voor hun producten gesloten zien. Gisteravond is te Muiden een 40-jarige motorrijder uit Amsterdam met zijn motor rijwiel in volle vaart tegen een stilstaanden transportauto opgereden. De motorfiets werd geheel vernield; de motorrijder werd op slag gedood. De dame. die op de duo zat. werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Bezwarende verklaringen tegen den verdachte Zooals men zich zal herinneren, heeft bij het onderzoek naar het drama, dat zich een groot jaar geleden in de Majellakerk te Amsterdam heeft afgespeeld, de leidekkers patroon steeds volgehouden, dat hij het mis drijf op zijn knecht niet kon hebben ge pleegd, daar hij, toen de man omlaag stort te, zich niet in den toren bevond, doch in de pastorie was. Niemand had hem trouwens ln den toren gezien. De Telegraaf verneemt, dat thans de zaait een andere wending heeft gekregen. Een politie-agent namelijk heeft verklaard den patroon op den toren te hebben gezien. Ook zijn vrouw heeft eenzelfde verklaring afge legd. Beiden houden vol den bewusten man op den toren in ce Gerardus Majellakerk te hebben zien klimmen, een getuigenis, die zeer bezwarend is voor den verdachte, die zich nog steeds in voorarrest bevindt. De dader maakt zich met een andermans auto uit de voeten Een dokter had gisteren in den laten mid- j dag zijn auto voor het Diaconessenhuis te Arnhem neergezet. Toen hij het ziekenhuis verliet was de auto verdwenen. De politie stelde een onderzoek in, waarbij het volgende bleek: Een negentienjarig jongmenseh had op den Raapopscheweg een meisje met een mes be dreigd en was vervolgens met een auto weg gereden. Het meisje had het nummer van den auto gezien en onthouden. Het bleek dat men inderdaad met den vermisten auto te doen had. Inmiddels had het jongemensch zich op het hoofdbureau van politie gemeld en medegedeeld dat hij den auto cp den Zijpschenweg had neergezet. Inderdaad werd ae wagen daar gevonden. De jongen is wegens den niet volvoerden aanslag op het meisje in arrest gesteld. Gistermorgen om tien uur is de heer W. Kerremans uit Schoonhoven door de glad heid van den weg met zijn luxe-auto te Haastrecht van den dijk gereden. De auto sloeg tweemaal over den kop en bleef met de wielen omhoog onder aan den dijk lig gen. De twee inzittende dames, die met den bestuurder den val meemaakten, bleven on gedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Ten gevolge van den slechten toestand van het rijwielpad op den Geldropschen weg bij Eindhoven week Maandagavond de 16- jarige mej. A. K. met haar flets te veel naar de tramzijde uit en kwam op de rails terecht. Op dat oogenblik naderde de stoom- tram, waarvan de locomotief het meisje in den rug aanreed, en haar eenige meters mee sleurde. Toen de machine tot stilstaan kwam, bleek zij verschillende verwondingen aan hoofd en lichaam te hebben opgeloopen, waarna een ontboden geneesheer een sche delfractuur constateerde. Per auto is zij naar haar woning overgebracht. Schoten op zijn achtervolgers gelost Twee Jachtopzieners van de Leidsche Duin water-Maatschappij betrapten Maandag avond om 10 uur een strooper, die bezig was strikken te zetten in ae duinen te Kat wijk aan Zee. Toen zij hem aanriepen pakte hij zyn geweer en schoot in hun richting. Daarop vluchtte hij weg, achtervolgd door de beide jachtopzieners De strooper bleef plotseling, na aangeroepen te zijn. staan, keerde zich om en richtte nogmaals het ge weer op de beide mannen en schoot. Door zich tijdig in de helm te iaten vallen wer den zij niet gewond. De achtervolging werd toen gestaakt, waardoor de strooper ont kwam. De inspecteur van politie werd telefonisch van het gebeurde op de hoogte gesteld en men slaagde er ln Maandagavond omstreeks half twaalf den strooper, die reeds langen tijd onder verdenking stond, bü zijn woning aan den Valkenburgschenweg te arresteeren. Hij ontkende aanvankelijk, doch na con frontatie met de beide jachtopzieners be kende hij de schoten te hebben gelost, De man. de 19-jarige W. S., is in verzeker de bewaring gesteld. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KARIMOEN 6 Jan. van Amst. te Rott. TALIS3E (uitr.) 6 Jan. van Bombay. BON. WED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ALMELO (thuisr.) 4 Jan. te Callao. AMAZONE 5 Jan. van Cephalonla n. Patras. AMOR 4 Jan. van Puerto Barrios n. Amst. BENNEKOM (uitr.) 5 Jan. van Callao naar Mollendo. BRION 6 Jan. van Bordeaux te Amst. CALYPSO 3 Jan. New York naar Venezuela, Curasao. CERES, Algiers naar Amst, pass. 5 Jan. Gi braltar. COTTICA 3 Jan. van W. Indië te New York. CRIJNSSEN (thuisr.) 6 Jan. v.m. 10 uur te Havre. EUTERPE 6 Jan. van Oporo te Amst. FAUNA 5 Jan. 's nachts 12 uur van Hamb. naar Amsterdam. HEBE 5 Jan. van Alexandria n. Smyrna. I LOS 5 Jan. van Palermo naar Messina. LUNA 3 Jan. van New York naar Haïti. JUNO (thuisr.) 5 Jan. nam. 5 uur van Ha vre; 6 Jan. nam. 5 uur te Amst. verwacht. MINERVA, Valencia naar Amst. pass. 5 Jan. nam. 4 uur Finisterre. NERO 5 Jan. van Santander naar Musel. OBERON 5 Jan. van Malaga n. Mellila. ORPHEUS 5 Jan. van Rotterdam te Sevilla. PERSEUS 5 Jan. van Kopenhagen te Odense. PLUTO 6 Jan. van Stettin te Amst DONDERDAG 8 JANUARI. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uit- zending. 8.019.50 Gramofoonpl. 100110.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert. AVRO- Kwint-et. 12.002.00 Concert door het Orkest van het Arena-Theater te Rotterdam. 2.00 2.30 Voor de vrouw. 3.004.00 Naaicursus. 4.004.30 Gramofoonpl. 4.205.30 Zickenuur. 5.30—6.30 Aansl. van het Carlton Hotel te A'dam. Concert. 6.307.00 Radio-Volks Uni versiteit. 7.00—7.30 Engelsch voor gevorder den. 8.018.30 Zangvoordracht door T. v. d. Siuys (sopraan). Aan den vleugel: Barend Renden. 8.209.00 Sportpraatje door H. Hol lander. 9.009.30 Aansl. van gebouw „Kunst min" te Dordrecht. Concert door Dajos Bela en zijn orkest onder auspiciën van de AVRO. 9.3010.20 Aansl. van het Conoertgebouw te Amsterdam. Concertgebouw Orkest, Marix Loevensohn (ceilo). 10.20 Nieuwsber. 10.30 11.00 Wederaansluiting van „Kunstmin" te Dordrecht. 11.00—12.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. HUIZEN, 298 M. 8.00—3.15 KRO; 19.00— 11.00 NCRV; 11.30—2.00 KRO. Daarna NCRV. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0010.20 Zang, Dameskoor NCRV. 10.30—11.00 Zlekendienst. 11.30—12.00 Godsdienstig Halfuurtje, Past. Perquin. 12.00—1.30 Concert KRO-trio. 1.30 2.00 Gramofoonpl. 2.—2.15 Gramofoonpl. 2.15 3.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrou wenhalfuurtje. 4.00—5.00 Zieltenuurtje, 5.00 —6.30 Concert. D. Lüsschen (fluit), mej. Jo Kroon (piano), Marc. E. Bouwmeester (har monium). 6.306.40 Koersen Vaz Dias. 6.40 —6.45 Gramofoonpl. 6.45—7.00 Knipcursus. 7.00—7.30 Pluimvee-causerie door Klaas Sluis (v. d. Sluis' fabr.) 7.303.00 Curs. Maleisch. 8.00—10.45 Causerie door Dr. H. J. Honders en Concert door het Christ. Radio-orkest o. 1. van G. Stam. Intermezzo: Zang door mej. Truus ter Steege (sopraan). 10.00 Vaz Dias. 10.35—11.30 Gramofoonpl. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Concert, P. Bindley (sopraan), W. H. J. Jenkins (viool), K. Roe (p:ano). 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmu ziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Pianospel door F. Dawson. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Concert M. Teyte (sopraan), Or kest. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Le zing. 9.55 Concert. Militair Orkest. W. Wat- cyns (bariton). 10.50—12.20 Dansmuziek. 12-20 —12.25 Televisie. PARIJS „Radio Paris" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 2.05 Gramofoonpl. 6.50 Gra mofoonpl. (Dansmuziek). 8.20 Tooneeluitz. 9.05 Concert. Zang en Instrum. Trio. 9J50 Concert. Kwartet, cellist en zangeres. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Or kestconcert. 4.20—5.20 Orkestconcert (Gra mofoonpl.). 7.05—8.05 Orkestconcert. 8.05 Le zing en hoorspel. 8.20 Kamermuziek. Daarna: Berichten en tot 11.20: Orkestconcert. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.20—4.20 Orkestconcert. Zang. 4.20—5.00 Kinderuurtje. 7.209.20 „Orpheus und Eurydices". Opera ln 3 bedr. van Chr. W. v. Gluck. 9.35—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6 50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. 9.05 Concert, eeorg door de Reset. Hierna: Berichten. ZEESEN, 1635 M. - 5.40-11.20 Voordrach ten en lezingen. 11.20-12.15 GramofoonpL 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2 203.50 Voordrachten. 3.504.50 Orkest concert. 4.507.50 Voordrachten en lessen. 7.60 Orkestconcert o. 1. v. Dr. Kar) Muck. Soli. Prof. Georg Kulenkampff (viool). 935 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. STUIJVESANT 4 Jan. van Curasao naar Pto. Cabello. KON. HOI.I*. LLOYD. AMSTBLLAND 5 Jan. van Amst. naar Ham burg (Verb.) HOLLAND—AR RIKA-LIJN BILLITON 5 Jan. van Lorenzo; Marques n. Beira. HOLLANDAMERIKA-LIJN. BILDERDIJK 5 Jan. van Norton te PWla- ^DRECHTDIJK 4 Jan. van Vancouver te Seattle. HOLLANDBRTTSCH-INDIë-LIJN. SCHIEKERK (thuisr.) 5 Jan. te Suez. STREEFKERK (uitr.) pass. 4 Jan. Perim. HOLLANDOOST-ASXtt-LXJN. OOSTKERK (thuisr.) pa3s. 5 Jan. Gibraltar. RIOUW (uitr.) 6 Jan. te Port Said. HOLLAND—ATTSTRALIë-LIJN. AAGTEKERK (uitr.) 6 Jan. van Suez. ABBEKERK (thuisr.) 5 Jan. van Oran. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 6 Jan. van Rott. te SL Louis iïu RhAne. JAVA—NEW VORK-LIJN. BUITENZORG. Java naar New York, pa» 5 Jan. Gibraltar. ROTTE RDAMSCHE LLOYD. KOTA PINANG (thuisr.) pass. 6 Jan. Oues- 9I1KÓTA TJONDI (uitr.) pass. 6 Jan. Finisterre. PATRIA (uitr.) 6 Jan. te Sabang. ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA-LIJN. AYWAKI (thuisr.) 5 Jan. van Victoria. ALUDRA (uitr.) pass. 5 Jan. Ouessant. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MARON. Batavia naar Amst., 2 Jan. Mar- seille. MARON, Batavia-Amst.. pass. 5 Jan. Gibral tar. PYRRHUS 31 Dec. van Kobe naar Amsterd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER III 6 Jan. v.m. 8 uur 30 v. Rott. te Gravesend. BEIJERLAND 4 Jan. van Seaham te Kopen hagen. GELE ZEE en HUMBER 5 Jan. van Rörvik naar W.-Hartlepool. met beschadigd Eng. s.s. „Blythmoor" op sleeptouw. LEONORA 4 Jan. van Rott. te Honfleur. STAD ZWOLLE 4 Jan. van Rotterdam te Lissabon. ZUID-HOLLAND 4 Jan. van Rotterdam te Kopenhagea 3. Een diep stilzwijgen omringde allen, toen voor Dei laatst ae kaarten geschud werden E>e besus-Tns ging tusschen Chatterton en Lacey Ue bitkken dei anderen zweelaen jysschen jeze 'wee. Graat Hugo glimlachte ^emoejieenj naar den man wiens beurt ye' wa= om te trekken. Hu negeerde Chat- terton Lacey wiens maskerachtig gelaat enkele omroenng verried, keek gestadig Daar Gorrei-fihelps. De ander pareerde uiens oIik en geluktijdig vielen hunne oogen °P Je revolver die vooi den aatste op taf ei ,a? ijj ZQU he, maa, 0le, joen, waarschuwde Lacev op geliikmaftgen toon Gorrei-Pheips trok zijn hand terug van wapen La.ey nad den naam van on'eil- «at schuttei en hij droeg zijn wapen ondei *Un oksel i Lacey 'rok een kaart en met een ruwen lach 'nprde nij zijn kaart op tafel. "ei was ruiten zeven. schril eer -!S aan U zel<^e hi' tot ^en Ver" '^'®n Chatter'on terwijl hij opstond en een Afging maakte. HOOFDSTUK I De „Moordenaar" De assistent-commissaris van politie streek langs zijn gladgeschoren kin, en leunde achterover in zijn stoel. ..Die verklaringen van „Bijstander", om den anderen dag in de .Sun" beginnen me zoo n beene te vervelen", mompelde hij. terwijl zijn blanke hand lang zaam over zijn grijzend haar gleed. De detective-inspecteur Bryce plukte ze nuwachtig aan zijn zandkleurig kneveltje en keek vorschend naar zijn chef. Hu was al vertrouwd geraakt met den gelegenheids- toon, waarop zijn chef zoo tuist gesproken had. Zoo .ets kondigde gewoonlijk het onrust- parende feit aan, dat „de ouwe nog iets in het vei had." „U bedoel' met betrekking op den „moor denaar", mijnheer waagde Bryce behoed zaam. „Juist." De chef bestudeerde aandachtig zijn vingertoppen. „Ik bedoel den „moor denaar"." Inspecteur Bryce gluurde behoedzaam naar inspecteur Guest, den derden aanwezige in de kamer, en gaf hem een knipoogje Guest, die zijn staalharde oogen op den che' ves'tgde. spelde wat met zijn pen. „Breng me de papieren van afdeeling W. Guest." vroeg de chef. D44r was het voor. dat zij hier waren. Als sir Arthur Sayle, assistent-commissaris van politie, om de papieren vroeg dan was er een jonderkopie aan de lucht. Jeremias Guest slenterde de kamer uit, en me' aandachtige blikken wachtte sir Arthur op den terugkeer van de onberispelijk gekleede, prachtig gebouwde gestalte. „Soms verwonder ik me," begon hij zachtjes, doch zweeg, toen hij den beleefd vragenden blik van Bryce gewaar werd Enfin, het doet er met 'oe, het is niet van zooveel beHng," besloot hij. inspecteur Bryce bromde onhoorbaar. Die aardige gewoonte van den chef om een zin 'e beginnen, en 't aan anderen over 'e laten dezen te beëindigen, was voor Bryce een gestadige ergernis. „Dank u." Sir Arthur nam Guest, die reiuggekeerd was. hei boek met bruinen omslag uit handen sloeg zoo maar enkele bladen om, terwijl hij blijkbaar het knip oogje van inspecteur Bryce met opmerkte „Den vierden April." las sir Arthur op onbewogen 'oon, „werd ae financier Morrel aangetrofien met een schot m het hoofd Daar noch van den een. noch van den ander eenige toelichting volgde, ging sir Arthur, terwiil hii zich tot niemand van hen in 't bijzonder richtte, verder. .,Den vierden Mei tror den makelaar Lacey zijn welverdiend, •tiaar nieuemin vreeselijk iot." Geen van beiden scheen geneigd de voor- ezing re bestrijden, en wederom verdiepte sir Arthut zich in het register. „Den vierden funt vond men graaf Hugo Zachenits van het Oostenrijksche gezant schap doodgeschoten in een taxi en den vier den |uii werd het lijk van Gorrel-Phelps door zijn knecht ontdekt in zijn kamers in den Temple I" Sir Arthur sloor her regis ter en onderwierp zijn nagels aan een nauw keurig onderzoek. De afdeelmgs-detective, inspecteur Guest en hoofdinspecteui Bryce lachten el kandei stiekem toe. Er zou nog meer volgen Sir Arthur drukte z'n vingertoppen te zamen en hervatte „Elk der vier genoemde mannen werd door een kogel gedood telkens was de kogel van hetzelfde kaliber Naast efk van hen werd een eenvoudig wu kaartje aangetroffen, waar het getal op stond Den eersten keer was het getal „een", de tweede maal „twee", enzoovoorts." Al vonden zijn toehoorders deze gedetail leerde opsomming van feiten 'n oude ge schiedenis, toch lieten ze dit mei doorsche meren Ze moesten den chet met onderbreken als hij „de bokkepruik op had." „Wij allen zijn op de hoogte met den teiteliiken toestand," vervolgde sn Arthur. .George Wace bedreet, samen met die vier overleden heeren en nog twee anderen, die hun loon nog met te pakken hebben ge durende den tijd van zijn loopbaan eenige van de meest vernuftige en ontstellende mis daden waarmede onze werkkring ooit kennis heeti gemaakt. In minder dan eeen tijd jeiukre het ons eenden van Wace'« bond- genooten om hun misdaden in te rekenen maar met hun aanvoerder hebben we buiten den waard gerekend. Die duivelsche, gladde vent had het ongeluk op een rots uit te glijden, terwij) hij ondei invloed was van sterken drank Is onverklaarbaar als meo hei nuchtere feit overweegt dai Wace nog nim- mei alcoho' geptoefd heeit." Sir Arthur keek deelnemend van het knap pe. doch droevige eelaa' van Biyce naar he' f.nbesneden, spottende gezcht van Guert, als wilde nu er een ingeving van atlezen, een ingeving, die geen van beiden nem konden geven, hoe ze zich hei hoofd ook afmar- relden. Na een langdurige beschouwing van zijn nagels ging de che' voort „Gerald Wace de zoon van wijlen George Wace is ;ammet genoevoor onze gemoedsrust de roi gaan spelen van een wrekende Nemesis en in die rol heeft hij vier zakenvrienden van zijn vader zaliger gedood, terwijl hij voor zichzelf den karakteristieken, alhoewel infamen titel van de Moordenaar" verwierf- De chet onderbrak even z'n eentonig relaas en leunde langzaam voorover. „Op her oogenblik zun er noe maar twee eden van de bende van George Wace ovei n.l. Chanerton en Venmng. en onze 'aak is e zorgen, dat zt| blijven tk bedoei in even. Voor ons persoonJnk kunnen wu svm- oathiseeren me» Gerald Wace. Sommigen zeggen, dat hij nog verder zou zijn gegaan ndien hii op het gekozen pad had kunnen voortgaan want ik oetwi.fe' hei roch wei zemeszins oi Venning de hand in elk van deze chantage-p'annen van beteekenis in Londen bad en Chatterton of ik moet me al erg vergissen. heeft belang bij een goeden gang van zaken. Niettemin is het „nze phch' de eerzame ourgers te Deschermen en den moordenaar voor het eerech» »e brengen, en dien dwaas den mond te stop oen r Het laatste gezegde klonk bitter en sir Arthur's vuist viel me> een slag op de krant voor hem. en kwam uist terecht in een aan gestreepte kolom, waarin een onbekende "hij of zij", die zich „Bijstander" noemde, van meening was, dat d e poli'ie wel een beetje nuiverig was hei tot van 's moordenaars andere slachtoffers te deelen. En dat kon ook Je eenige oplossing zijn die hu kon vin den voor zulk een traagheid om een oublieke bedreiging, waartoe zulke bui'ensporige misdaden behoorden, voor het gerecht te -jrengen. „Dat moet ophouden 1" snauwde sir ArtV ur terwij) z'n hand weer opnieuw op de tafel =loeg en Bryce en Guesi verholen grijnsden. Ai voedden ze egens el kaai een geweldigen naijver, ze waren eén als hel gold „den ouwe" •n 't gelijk te stellen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9