A 4 Het gestolen Luchtballonnetje Voor de Huiskamer fWint er t eenen* OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN I De massavlucht over den Oceaan Onder zeeroovers Kloosterh&lsem BINNENLANDSCH NIEUWS De katoenfabriek te Helmond heden weer in werking Veel gelukwenschen door den aether De ongeregeldheden te Maastricht Meuwsenfonds LUCHTVAART Het rapport van Balbo De K. L. M. in 1930 ONDERWIJS Hi O. de Boer Eindelijk was de kapitein weer wat be- „Geen goud zoo goed" Praktijk-examens GEMENGD NIEUWS Inbraak te Apeldoorn Gasverstikkirrg Aan de gevolgen overleden Gevaarlijke inbrekers De gezwollen rivieren Auto tegen een boom Door de zon verblind FAILLISSEMENTEN Een tijdelijke regeling inzake het spuien getroffen Het geheele bedrijf der N.V. P. E. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Hel mond is heden wederom in werking gesteld. De directie heeft van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid op haar datee rend 5 Januari verzonden telegram een op 0 Januari gedateerd schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat het telegram is doorgegeven aan den Minister van Water staat onder wiens competentie de aangele genheid der. waterverontreiniging in het kanaal de Zuid-Willemsvaart behoort. Minister Verschuur had daaraan toege voegd, dat hij het zeer op prijs zou stellen Indien de Minister van Waterstaat zou in grijpen ten einde de dreigende stopzetting van de katoenfabrieken te voorkomen. De directie deelde mede, dat; nu een rege ling Inzake het spuien tijdelijk getroffen Is, het bedrijf weer in werking wordt gesteld, doch dat ze verwacht, dat binnenkort een volledige zekerheid verkregen zal worden ten einde het bedrijf in gang te kunnen houden. Voor Helmond is dit besluit, waardoor 800 menschen weer geheel of gedeeltelijk aan het werk kunnen, een verheugende tijding. Bij de directie bestaat 't voornemen om den tijdens de stopzetting verloren werktijd In te laten halen. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Ned.-Indië Van de gelegenheid om gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsperiode tegen verlaagd tarief radio-telegrafisch gelukwenschen te wisselen met personen in Ned.-Indië is een druk gebruik gemaakt. Bedroeg dit aantal in 19291930 383, dit maal werden 512 gesprekken aangevraagd. Het aantal in Nederland aangevraagde ge sprekken bedroeg 170 en in Indië 319. De gesprekken werden opengesteld in de periode van 22 December tot en met 5 Januari. De verbinding was in het bijzonder gedu rende de morgenuren zeer goed. Eiken dag kon te circa half negen met de gesprekken worden aangevangen, terwijl het verloop al gemeen tot groote tevredenheid stemde. De rapporten van den adv.-genearal te Den Bosch „uitsluitend ter vertrouwelijke kennis neming" voor de Eerste Kamerleden ter inzage gelegd Ter voldoening aan een bij schrijven van 30 December U. door den voorzitter van de Eerste Kamer gedaan verzoek, heeft de Mi nister van Justitie thans ter inzage van de leden van die Kamer doen toekomen de rap porten van den advocaat-generaal te 's-Her- togenbosch met bijbehoorende bescheiden, betreffende het gebeurde te Maastricht op 16 October 1929. De Minister zegt in een begeleidend schrij ven: „Wellicht ten overvloede moge ik er de aandacht op vestigen, dat de toezending ge schiedt uitsluitend ter vertrouwelijke kennis neming van de Kamer." Een dezer dagen vond te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van den heer Ed. G. Schürmann uit Rotterdam de 12e Jaarver gadering plaats van het Meuwsenfonds, stichting van den Koninkl. Nederl. Midden standsbond, welke zich ten doel stelt de be hartiging van middenstandsbelangen. In deze vergadering werd door den Raad van Beheer namens het College van Com missarissen verslag uitgebracht over het ver schenen boekjaar, waaruit bleek, dat het le dental met 26 achteruit is gegaan, waardoor het fonds thans telt 341 leden. Aan contributiën van persoonlijke leden en begunstigers is ontvangen f 743.50 (v. j. f 833) en van contribueerende vereenigingen f 530.30 (v. j. f 451.70). De opbrengst der ontvangen giften bedroeg f 203,88 Cv. j. f 344.25). De rente van het kapitaal bedroeg f 1027.79, zoodat in totaal, Inclusief het saldo van het vorige jaar f 2173.96, ontvangen is f 4679.43. Het kapitaal bedroeg f 25.450.55, tegenover een bezit op het einde van het vorig boek jaar van f 23.159.71, wat dus een vermeer dering aantoont van f 2290.84. De rekening, aangeboden door den Secre taris-Penningmeester, den heer A. Ingenooi Jr., werd ongewijzigd goedgekeurd. Aan de beurt van aftreden waren als com missarissen de heeren A. Ingenooi Jr., 's Gra- venhage, G. Jager Gzn., Arnhem en L. J. G. van der Maesen, Amsterdam, die allen herkozen werden. Besprekingen vonden tenslotte nog plaats over de herdenking van het 12'/2-jarig be staan van het Ponds in Maart a.s., ter ge legenheid waarvan alle bij den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond aangesloten orga nisaties verzocht zullen worden 'n extra bij drage te schenken. De avondbladen publiceeren het eerste uit voerige rapport van Balbo over de Oceaan- vlucht. Balbo verklaart o.m., dat hij eigenlijk reeds op 3 Januari heeft willen starten, doch toen in verband met de slechte weerberichten den start moest uitstellen. In den nacht op 6 Januari waren de me teorologische omstandigheden wel Is waar Iets verbeterd, doch ten einde van de voor- óeelen van de volle maan te kunnen pro- fiteeren, heeft hij niet kunnen doen starten, aangezien anders het risico nog grooter zou zijn geweest. Het eskader heeft zich vervolgens in groe pen gesplitst, zoodat hij niet den start van alle toestellen heeft kunnen waarnemen. Hij heeft slechts bemerkt, dat generaal Valle na een startpoging aan den rand terugkeer de. Valle is toen anderhalf uur later weer gestart en heeft het eskader later ingehaald. Over het algemeen ls de start wegens den mist buitengewoon lastig geweest. De maan was bedekt en de waterspiegel was niet te zien geweest. Bij het aanbreken van den dag heeft hij de vliegtuigen allen aangeroepen, doch toen hebben slechts tien geantwoord. Eerst later heeft hij van Bolama uit, het bericht betreffende de beide ongelukken ont vangen. Balbo verklaarde ln dit verband, dat hij gerekend had op een verlies van 3 der 12 toestellen. Nadat negen uur gevlogen was, had hij een noodsein van kapitein Baistrochi opge vangen en dit doorgegeven aan den kruiser „Pessagno", die het vliegtuig, dat een nood- daling had verricht, op sleeptouw heeft ge nomen. 600 K.M. voor Norunha heeft kapi tein Donadelli gemeld, dat hij een noodda- ling had verricht. Aangezien hij de schade aan zijn toestel niet heeft kunnen reparee- ren, is de kruiser .J3a Noli" derwaarts gedi rigeerd, ten einde het watervliegtuig op sleeptouw te nemen De drie laatste vliegtuigen zouden bij het starten hinder hebben ondervonden van den Westenwind. Het eskader heeft bij de Oceaanvlucht moeilijkheden ondervonden, die slechts ten deele waren te voorzien geweest, De vijf dooden, aldus eindigt Balbo zijn rapport, behooren tot de helden, die zich hebben opgeofferd om de vooruitgang van de maatschappij te bevorderen. De eindcijfers der K. L. M. over 1930 ge ven reden tot tevredenheid. In het bijzender ontwikkelde het vracht verkeer zich gunstig en bereikte een nieuw recordgetal van 950.000 K.G. In alle takken van den handel is een groeiende belangstelling voor het lucht verkeer te ontwaren en de verscheidenheid der artikelen, welke door de lucht ver werd worden, breidt zich met den dag uit. Ook de dienstregelmaat kon opnieuw op een hooger peil worden gebracht. Van zeer groote beteekenis was de ope ning van den geregelden dienst op Indië. Hiermede is een der grootste idealen der K. L. M. verwezenlijkt en de verkregen resultaten der exploitatie van deze langste luchtlijn ter wereld geven alle reden tot tevredenheid. Door gunstige overeenkomsten met de buitenlandsche maatschappijen en goede in ternationale verstandhouding, wacht ons in 1931 een veel omvattend luchtprogram. Aan de vloot der K. L. M. zullen opnieuw moderne vliegtuigen worden toegevoegd, zoo dat verwacht kan worden, dat in 1931 de K. L. M. wederom een voorname rol in het internationale luchtverkeer zal spelen. Ten slotte vermelden wij eenige cijfers: Aantal vervoerde reizigers: 173.000. Vracht: 950.000 K.G. Briefpost: 67.850 K.G. Pakketpost: 29.350 K.G. Dienstregelmatigheid: 97.1 pet. Aantal gevlogen K.M.: 1.451.200 K.M. Deelnemers aan rondvluchten: 11.270 per sonen. Herdenking van zijn zilveren jnbfleum als schoolhoofd Door de besturen der Federatie van Alge- meene Diocesane Vereenigingen van R.-K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland, der Sint Augustinus-Vereeniglng van R.-K. Bijz. Onderwijzers in het bisdom Haarlem en de afdeeling Leiden dezer laatste vereeniglng, werd in de Burchtzaal van Hotel „Den Burcht" te Lelden de feestvergadering ge houden tot huldiging van den voorzitter dier besturen, den heer H. G. de Boer, uit Noord- wijk, ter gelegenheid van diens 25-jarig ju bileum als schoolhoofd. Toen de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen, alsmede zijn broer, den heer W. M. de Boer, uit Heemstede, de zaal binnen trad, waren daar o.m. aanwezig de Zeer- eerw. heer J. H. W. Borsboom, deken en pastoor van Noordwijk en als zoodanig te vens voorzitter van het R.-K. Schoolbestuur aldaar, de Zeereerw. heer J. Nolet, Inspec teur van het Onderwijs in het Bisdom Haar lem, de Zeereerw. heer W. R. de Jong, uit Amersfoort, inspecteur van Onderwijs in net Aartsbisdom Utrecht, de Zeereerw. heer P. J. M. Heskes, professor te Warmond en advi seur van de afd. Leiden der Sint Augusti nus-Vereeniglng, de Zeereerw. heer J. C. H. M. Schiphorst, pastoor te Katwijk aan den Rijn, de Zeereerw. pater drs. B. de Goede O. F. M., directeur van de R.-K. H. B. S. voor jongens te Leiden en directeur van den R.-K. Hoofdacte-cursus, te Leiden, de heer J. Baak Jzn., inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden, burgemeester G. Bulten, uit Voorhout; voorts de hoofdbestuurders van de organiseerende organisaties, van de St. Lebuinus-Vereeniglng en van de Veree niglng van Hoofden van Scholen, de direc trice van de R.-K. Vakschool voor Meisjes, mevr. Van OerleNipper en voorts tal van collega's, leerlingen van den Hoofdacte-cur sus en «elfs oud-leerlingen, die nu hetzelfde ambt bekleeden. De vergadering werd geleld door den heer N. B. M. Vreeburg, secretaris van de afdee ling Leiden der St. Augustinus-Vereeniglng. In zijn inleidingswoord wees spr. er op, dat deze bijeenkomst is belegd, om van dankbaarheid te getuigen. Die plicht van dankbaarheid wordt des te vrijmoediger ver vuld, omdat anderen hierin zijn voorgegaan. Dezer dagen mocht de heer De Boer n.l. van Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, een eigenhandig schrijven ontvangen, waarin Mgr. zijn dank uitte voor al hetgeen de heer De Boer in al die jaren heeft tot stand ge bracht. Bij dien dank sluiten allen zich gaarne aan. Spr. dankt met den voorzitter ook zijn echtgenoote, die getoond heeft voor de idea len van haar man mede te kunnen offeren. De afd. Leiden huldigde haar daarom met bloemen. Spr. deed daarna mededeeling van de in gekomen telegrammen van gelukwensch, w.o. van den burgemeester van Noordwijk, den heer Van de Mortel en van den heer Weustink, inspecteur in de inspectie Haar lem. Na deze mededeelingen werd door niet minder dan achttien personen het woord gevoerd. Eerste spreker was de heer Willem Wilt- schut uit Arnhem, voorzitter der St. Lebui nus-Vereeniglng in het Bisdom Utrecht en vice-voorzitter der Federatie. Deze huldigde den heer De Boer voor de wijze, waarop dij de belangen der drie vereenigingen steeds met hart en ziel heeft willen en weten te dienen. Namens de afd. Lelden sprak de heer C. P. Paardekooper, uit Oegstgeest. De heer A. van Breukelen, uit Amsterdam, voerde het woord als vice-voorzitter der Sint Augustinus-Vereeniglng. De heer Willem Wiltsehut, wederom het woord verkrijgend, sprak thans als vice- voorzitter der Federatie. Spr. hoopte, dat de Federatie den heer De Boer nog lange Jaren als voorzitter in haar midden mocht hebben. Na een korte pauze bracht het dames- en he eren-zangkoor van onderwijskrachten uit de afdeeling Leiden enkele muzieknummers ten gehoore, onder leiding van den heer Lakeman. Volgende spreker was de Zeereerw. heer deken Borsboom. Spr. eindigde met de lof prijzing, dat het den Jubilaris tot eer strekt het karakter van zijn school ook ln zijn eigen privaatleven tot uiting te brengen, waarmede hij allen ten voorbeeld is. De inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden, de heer J. Baak, hoopte, dat den jubilaris nog vele jaren gegeven zijn voor zijn school en voor zijn vereenigingen, en gaf hem de volgende les mede: „Achter waarts de herinnering, voorwaarts het stre ven, omhoog de dank!" Namens de Vereeniging van Hoofden van Scholen sprak de heer Wittenberg, uit Lei den. In een zeer luimige speech bejubelde de heer Frans Wisse, redacteur-secretaris van het Katholiek Schoolblad, den heer De Boer, vervolgens als vriend. Als vertegenwoordiger van het personeel der school huldigde de heer C. Verwey, uit Noordwijk, de verdiensten van den Jubilaris. De Zeereerw. pater drs. B. de Goede O. F. M. getuigde van den eerbied, dien hij jegens den heer De Boer heeft opgevat in den korten tijd, dat hij hem kent, in welken tijd hij hem heeft leeren kennen en waar- deeren als een onderwijzer, waarin werkelijk dat heilige vuur brandt voor het Katholiek ideaal, dat hij zich ten doel stelt. Dan kwam rector Nolet aan het woord, die heel in het kort, maar met een treffend voorbeeld aantoonde, hoe de heer De Boer, zelf een uitstekend leider, ook leidtng weet te volgen, en wel die van het Doorluchtig Episcopaat. Rector De Jong zag achter de schraalheid en schuchterheid, waarmede de Jubilaris de zer dagen zoo juist getypeerd is, een onver- zettel'jken wil en een ongebroken doorzet tingsvermogen, die zich uiten in de groote liefde voor de schooi en voor het kind. Mevr. Van OerleNipper schetste de groote verdiensten van den heer De Boer voor het Nijverheids-Onderwijs. Pastoor Schiphorst haalde enkele herinne ringen op uit den tijd van Zierikzee, waar hij als kapelaan den heer De Boer heeft leeren kennen. Als een van de oude garde voerde burge- Rennel is een eenzaam eiland. Het ligt op no mijlen afstand van San Cristoval en Guadalcanal, zoodat het nog tot de Salo- mono-eilanden gerekend kan worden. Hoe her galgenaas, dat uit de Australische koloniën ontvlucht is, en de strandroovers daar gekomen waren, is moeilijk uit te maken, in ieder geval zij beschouwen het eiland als een uitstekend toevluchtsoord want nog nooit naderde een kruiser het strand. Slechts weinigen kenden het bestaan van dit eiland. Maar het eiland genoot ook het zeldzame voorrecht de vergaderplaats te mogen zijn van de Bullies. Een eiland dat nooit door kruisers aan gedaan werd, moest natuurlijk hun belang stelling opwekken, want zij vormden een vermetele, onbeteugelde bende. Hun aanvoerder en organisator was Bully Hayes. Voor kapitein Mac Purden, dien zij den „grooten ouden man der Zuidzee" noemden schenen zij respect te hebben, maar tenslotte mocht iedereen hem graag, want behalve zijn naam ais filosoof was hij ook bekend als een uitstekend schutter. Bovendien werd hij terzijde gestaan door Kennedy, Bauh en Cockney, allen welbekende en betrouwbare mannen. Deze roep hielp hem natuurlijk niet, manschappen in de handelshavens aan re monsteren, maar hier op de eilanden waren zijn praktijken door geen wetten beperkt. Het grootste gedeelte der nieuwe beman ning was aan boord gebracht en aan de zorg van Kennedy toevertrouwd. Wij stonden nu op het punt, de laatste boot te vertrekken, toen een plotselinge beweging onder de mannen, die de aanwerving ontkomen waren, de opmerkzaamheid van den kapitein wekte. Een korte, dikke kerel met donker haar en een huid, die telkens verbrandt en vervelt, maar nooit bruin wordt, was tusschen hen opgedoken en zij hielden den armen stumperd van alle kanten voor den gek. Zij sloegen hem op zijn schouders, die hevig verbrand waren, zoolang lot hij het uithuilde van pijn trokken allerlei bespottelijke grimassen tegen hem en spoorden hem aan, den kapitein om werk te vragen. Een tijd lang had deze met pret de plage rijen aangezien. Plotseling werd hij echter vuurrood onder de verbrande huid. Hij greep zijn geweer en stapte dreigend op de groep af. „Nu is 't afgeloopen, gele schurken," donderde hij", „laat het, of ik schiet je een voor een neer." Daarna wendde hij zich tot het vreemd menschen-e xe mplaar. „Kom eens hier, gebraden spekschijf Wat doe je hier eigenlijk op de eilanden Het was een jongen van 15 i 16 jaar, eer klein dan groot voor zijn leeftijd, maar wat hij aan lengte te kort kwam. bezat hij dubbel in de breedte. Kapitein Mc. Purden bekeek hem of hij een wonderdier zag. „Hoe ben je hier gekomen?" vroeg hij. Geen antwoord, alleen een angstige blik. „Hoe heet je Kun ie niet praten De dwerg gaf nog geen antwoord. Hij stond daar. eerst op den eenen, dan op den anSeren veer en trok telkens zijn broek in de hoogte." „Zeg eens," vroeg de kapitein aan den leider der Bullies, die grijnzend toekeek „is die kerel doofstom? Hoe is hij hier ge komen V' „Och, hij is een halve idioot, dien Van Asveid in Melbourne als scheepsjongen genomen heeft. Hij heeft allerlei onzin over zeeroovers gelezen en wilde ook wel eens naar zee. Hoogstwaarschijnlijk is de lust hem vergaan, toen hij met Van Asveid ge varen had en hij liep van boord weg, zoodra ze hier ankerden. Oliver was verleden maand hier en wilde hem naar de kust terugbrengen, maar hij was bang van Oliver. Hij meende, dat hij er net uitzag als Blauwbaard, waarvan hij in een van zijn boeken gelezen had. De bende hier noemt hem Polly en die naam past hem juist." „Nu, wil je meekomen vroeg de kapitein aan Polly. „Kom, met mij mee, het is niets voor jou hier," zei de kapitein vriendelijk. Besluite loos keek Polly rond. Hij wierp een schuwen blik naar de strandroovers, die onverschillig het tooneeltje volgden. Toen bekeek hij ons eens aandachtig, terwijl wij, met het geweer op schouder, rond de boot stonden. Waar schijnlijk had hij een gevoel alsof hij tusschen den duivel en de diepe zee moest kiezen. Wij zagen er zeker niet vertrouwelijk uit..,, doch eindelijk vond hij den moed om te spreken en vroeg angstig „Bent u zeeroovers?" Niet zoozeer de woorden, dan wel de toon waarop zij gesproken werden, klonk ver bazend komiek. Het heele strand brak in schaterlachen uit. U behoeft niet met winterteenen te blijven 'o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E 1 U künt er wat tegen doen. Akker's K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's meester G. Bulten het woord en herinnerde aan de geschillen der twee organisaties van Katholieke onderwijzers, aan het werk van den heer De Boer als drankbestrijder en aan zijn werk tot ontwikkeling van den arbei dersstand, eerst in het algemeen, later m het onderwijs. Ook de heer A. Brugman, uit Heemstede, herinnerde aan de R. O. O. B. en wees op de verdiensten van den heer De Boer voor dc R.-K. openbare onderwijzers, die ten slotte in de D. V. een plaats vonden. De heer W. M. de Boer, de broer van den jubilaris, dankte namens hun 80-jarige moe der voor de vele bewijzen van belangstelling, zijn broeder bewezen. Nadat ten slotte nog een van de oud-leer lingen van den heer De Bóer, mej. A. Holty, uit Leiden, den dank der oud-leerlingen had vertolkt, kwam de heer De Boer tot zijn dankwoord. Spr. begon met een woord van dank aan komen, wischte zich de oogen uit en ver volgde „Ja zeker Polly, wij zijn zeeroovers en wel bloeddorstige. Zorg, dat je in de boot komt voor we ver rekken." Nadat PoDy met verbazend veel moeite in de boot geklauterd was. schoven wij ze van het strand en roeiden langszij de „Em ma P." om onze menschelijke lading te verschepen. Bij het aan boord klauteren bleek de eemge getrouwde zeeroover op de touwladder niets beter dan ?ijn kameraden. Toen de vrouw echter naar boven kwam, moesten wij haar bewonderen. Zij hield haar lichaam geheel vrij, terwijl zij met de handigheid van een oud matroos de sporten beklom. Het was duidelijk, dat zij dat meer gedaan had. Voor den oppervlakkigen toeschouwer schijnt het gemakkelijk, tegen een touwladder, die opzij van een deinend schip hangt, op te klauteren, maar probeer het een?.... dan zal men gauw anders praten 1 Nu was Polly aan de beurt. Zooals men verwachten kon, was hij even handig, als een os, die tegen een touw op wil klauteren. Snuivend en kuchend had hij ongeveer een half dozijn sporten onder zich en greep juist naar de reeling, toen hij plotseling zijn evenwicht verloor en naar beneden tuimelde. Gelukkig had de kapitein zooiets verwacht en bevel gegeven, de boot van het schip af te houden, anders was hij als een stuk lood op de harde planken gestort. De theorie, dat vet drijft, bleek niet iuisi vdor Polly. Men hoorde een hevigen plons en hij zonk als een baksteen. In een minimum van tijd had ik mijn pistoolgordel afgewor pen en dook hem na. Maar juist toen ik van boord sprong zag ik een schaduw boven mijn hoofd zweven en een dozijn voet van het schip een gestalte in het water schieten. Toen ik Polly te pakken kreeg, ongeveer 5 vademen beneden de oppervlakte, zag ik iets in het groene licht spartelen mei verder dan 10 voet van mij verwijderd en toen ik weer aan de oppervlakte kwam waarbij ik Poily's haar stevig vast hield, dook vlak bij een ander hoofd op. Het was de vrouw. Aan boord en in de boo' werden wij met hoera geroep ontvan gen, terwijl zij met de elegante beweging van het eilandenvolk naar de touwiaddei zwom en een mes met geweldigen kling tus schen de tanden hield. Terwijl zij aan de reeling stond, had zij een geweldigen haai zien naderen, was toen over boord gespron gen en had hem den buik opengereten, eer hij zijn aanval doen kon. Zijn dood lichaam was thans duidelijk op den bodem van het heldere water te zien. Wat een raadselachtig wezen was zij 1 Nadat wij Polly met een touw vastge bonden hadden, waarmee hij aan dek ge trokken kon worden en wij over de reeling geklauterd waren, ging zij op haar ransel zitten, die zij op het dek geworpen had. Zij hield haar gezicht in de handen verborgen en snikte.... zoodat haar heele lichaam ervan schudde. haar, die gezorgd heeft, dat hy met een minimum zorg voor zijn gezin was belast ge weest, aan zijn echtgenoote, die hem in alles zoozeer ter zijde had gestaan. Als hem ge luk gegeven was veel te werken, dan dankt hij dit aan het voorbeeld van zijn vader zaliger, die hem in de harde school van den arbeid heeft geleerd. Tot allen, die iets wil len worden, zegt spr. dat zy hun tijd dan moeten benutten. Uiterst dankbaar zeide spr. te zijn voor de zoovele blijken van belangstelling, hem tn de laatste dagen betoond, niet in het minst door Mgr. den Bisschop, den Minister van Onderwijs en degenen, die hier thans tegen woordig waren. Hij dankte het schoolbestuur van Noordwijk, het personeel, weidde verder uit over den hoofdacte-cursus, het nijver heidsonderwijs en het werk voor de organi saties, en wees er op, dat de ouderen veel werk hebben gedaan, wel-is-waar, maar dat de jongeren zich hun taak moeten bewust zijn, want, men wil de maatschappij aan tasten. Met de aansporing om het Katholiek on derwijs steeds hooger op te voeren, eindigde spreker. Hiermede was deze vergadering ten einde. Overzicht der uitslagen De uitslag der Examens in Boekhouden voor de praktijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam in Dec. te Amsterdam', Haarlem, 's-Graven hage, Rotterdam, Roosendaal, Arnhem, Mep- pel, Hengelo, 's Hertogenbosch, Maastricht, Groningen, Leeuwarden en Utrecht gehou den is aldus: Totaal 1078 candidaten; niet opgekomen 4; Teruggetrokken 3; Geslaagd 535; verdeeld als volgt: Amsterdam en Haarlem 264, niet opgeko men 1, teruggetrokken 1, geslaagd 144. 's-Gravenhage 146, niet opgekomen 1, te ruggetrokken 2, geslaagd 71. Rotterdam 191, geslaagd 92. Roosendaal 24, geslaagd 17. Arnhem 131, niet opgekomen 1, geslaagd 50. Meppel 35, geslaagd 9. Hengelo 28, geslaagd 14. Den Bosch 35, geslaagd 21. Maastricht 24, geslaagd 16. Groningen 39, geslaagd 22. Leeuwarden 61, geslaagd 28. Utrecht 100, niet opgekomen 1, geslaagd 51. In het Voorjaar 1930 werd deelgenomen aan de examens in Oost-Indië door 68 can didaten, waarvan 22 slaagden en in Surina me door 7 candidaten, waarvan 1 slaagde. Gisternacht is ingebroken bij de N V. Apeldoomsche Textiel Industrie Maat schappij, gevestigd in de Fabriekstraat. De indringers hebben zich toegang verschaft door inklimming. Er is een geldtrommel, Inhoudende f 500, medegenomen, zoomede voor een waarde van ongeveer 500 aan coupons. Drie post- zegelkassen zijn opengebroken, doch hieruit is niets ontvreemd. De brandkast is, naar gebleken ls, met een valschen sleutel geopend. Doordat de slang van een gaskachel was ingescheurd en had losgelaten, is gisteren nacht de 19-jarige A. H. te 's-Hertogenbosch door gasverstikking om het leven gekomen. Zekere B., die werkzaam was in het Redemptoristenklooster te Wittem, en door een Duitschen wielrijder werd aangereden, is in het ziekenhuis overleden. Schoten ln den nacht Gisterennacht hebben drie inbrekers ge tracht in te breken in de Coöp. Stoomzuivel- fabriek te Wijchen. Ze werden verrast door een tweetal veldwachters. Een vuurgevecht ontstond, waarbij echter niemand werd ver wond. De politie slaagde er ten slotte ln een der inbrekers, den 18-jarigen J. L. uit Lent te arresteeren. De twee anderen wisten te ontvluchten, de politie is hen op het spoor. De Waal is gaan vallen De Waal voor Nijmegen is eergisteren nog 3 c.M. gewassen en bereikte gisteren een stand van 12.06 M. boven N.A.P. Sedert gis termorgen acht uur is echter val ingetreden. Van den Boven-Rijn wordt overal flinke val gemeld. Keulen o.a. 36 c.M., zoodat de hoogwaterperiode spoedig tot het verleden zal behooren. De Beersche Overlaat werkt nog. De Elftweg onderge- loopen De Maas voor Grave is eergisteren nog 2 cM. gewassen en bereikte een stand van 10.97 plus N.AP. Sinds gistermorgen vroeg is echter stilstand ingetreden De Beersche Overlaat werkte gistermorgen over bijna de geheele lengte met een diepgang van 13 c.M. Gistermorgen elf uur bereikte het water den Elftweg, die om 12 uur over een diepte van 10 c.M. was ondergeloopen. Het voetgangers verkeer GraveDen Bosch is daardoor ge stremd Voertuigen rijden door het water. Men verwacht evenwel, dat het niet lang duren zal, daar bij de stuw te Sambeek reeds val gemeld werd. Drie gewonden Even voorbij het buurtschap Driewegen gem.. Terneuzen is gistermiddag een auto ongeluk gebeurd. De aardappelhandelaar De Ridder uit Terneuzen kwam met zijn auto, waarschijnlijk door een defect aan de Stuur inrichting, tegen een boom terecht, waardoor de auto omsloeg en vrijwel geheel vernield werd. De heer De Ridder en twe» dames, die zich in de auto bevonden, liepen zware ver wondingen op, een der dames zelfs levens gevaarlijk. Met een passeerenden auto zijn deze drie personen naar Terneuzen over gebracht. Ernstig motor-ongeluk te Laren Gisterenmiddag is op het kruispunt HH- versumscheweg—Nieuwe Rijksweg te Laren de 23-jarige motorrijder J. B. uit Hilversum, die met groote snelheid op den Hilversum- schenweg reed, tegen een vrachtwagen, die aan den kant van den weg stond, gereden. In zorgwekkenden toestand werd E. naar het Sint Jans-ziekenhuis vervoerd. Volgens ooggetuigen zou de motorrijder, door het: zonlicht verblind, den wagen niet opgemerkt hebben. De vrachtwagen, die toebehoorde aan de N.V. Houtzaag en Bolvenhoek te Bloe- mendaal, is ernstig beschadigd. 8 Januari 1931 opgegeven door v. d. Graaf Z Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Rectificatie: De op 2 Januari 1931 gefailleerde L. van Osch, handelende onder de firma Tricotage Verzendhuis „Het Zuiden" woont niet te Sittard, doch te Héerlen. Uitgesproken: 7 Januari: L. E. Everaars, koopman, de Bildt. R.c. Mr. J. J. Wijnstroom. Cur. Mr. P. Kaag, Utrecht. B. Gaasbeek, timmerman, Zeist, Constant Huygenslaan 19. R.c. Mr. J. J. Wijnstroom. Cur. Mr. H. L. L. van Hoogenhuyze. Zeist. J. Kwitser, kantoorbediende, Amsterdam, Eikenweg 6 II. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr R. H. Woltjer, Amsterdam, Heeren gracht 357. H. van den Bosch, Amsterdam, Ferdinand Bolstraat 117. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. R. H. Woltjer, Amsterdam, Heereh- gracht 357. N.V. Tooneel- en Revue-onderneming (T. E. R. O.), Rotterdam, kantoorhoudende Amsterdam, Sophialaan 33. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. J. Talma, Amsterdam, Ftokin 92—96. L. Winnink, marktkoopman en handelaar in manufacturen, Amsterdam, Vrolikstraat 166. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. R. H. Woltjer, Amsterdam, Heerengracht 357. Uitgesproken 8 Januari: N.V. Internat. Hand. Ver. Erencee, Am sterdam, O.Z. Voorburgwal 149. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr W. J. P de Lille Hogerwaard, Amsterdam, Weteringschans 124. J. G. N. Eweg, handelende onder den naam Centraal Radio Huis, Rokin 70, Am sterdam, wonende Amsterdam, Amstelkade 159 R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mej. Mr. Gerda Veth, Amsterdam, Vondelstraat 45. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Januari: C. P. van der Jagt, Uithoorn. P. M. v. d. Jagt, Uithoorn. m 123. Een plons, 'n gil, gespat naar alle kanten, De boer werd ln zijn wandeling gestuit. In den mestkuil was hy gevallen, Met d' achtervolging was het uit. Van schrik liet hij zijn hooivork vallen, Dieper zonk hij in de gier. HU gilde: „help mien, help mien, menschen, Anders verdrink ik nog hier." 124. Pim werd weer over Maastricht gedreven, Vloog eerst weer over de breede Maas Kwam vervolgens boven het Vrijthof, Met de groote kerk St. Servaas. Meester had Pim weten te vertellen, De kerk was al eeuwen oud, Zou de oudste van Nederland wezen, In de zeste eeuw gebouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10