f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- «Leve de pornografie" bureaux nassaulaan 49 Dit nummer bestaat uit drie bladen I I VRIJDAG 9 JANUARI 1931 drie: EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17661 AA9SIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Jj^iiBH ztih Sodalitas Medicoruin De iilm „lm Westen Nichts Neues" Nasleep van het Zuidelijk Bioscoopconflict Werkloozenrelletjes te Amsterdam Een film over Rusland De V.A.R.A. dagvaardt den Staat De Indische postvluchten Het werkti|denbesluit voor kantoren De goederentarieven der Nederlandsche Spoorwegen De tuinbouw in Kennemerland De Portugeesche regeering Afschaffing dictatuur geëischt De noodverordeningen in Duitschland De crisis in den Landbouw Diefstal van een aangeteekend stuk Raad van Nederlandsch-lndië De Indische tournee van Anton Verheijen De vrijlating van S. Liebermami De ramp te Alsdorf Wat de ongevallencommissie veronderstelt Een gedenkboek voor de Koningin Vloedgolf op Nieuw Guinea Zes dooden VOORNAAMSTE cKIEUWS '0 J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Suikerrietbranden op Cuba Groote voorraden vernield Arabische stad weggespoeld Duizenden dakloos Rooversmanieren in Polen Telefoon No. 13866 (drie üjr.ea) Postrekening No. 5970., ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. WE HAARLEMSCHE COU ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbeU Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. All, "bonne's op dit blad zijn ïnrfevolce de verzekeringsvoorwaarden W Q000 ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- I wUUlSz™ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodelïjken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ol wiisvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger. ^"oen Minister Donner onlangs zijn tetnissie tot bestrijding van porn*jra- aie. enz. had ingesteld, heeft J. Gres- off in „De Groene Amsterdammer" de samenstelling daarvan den aak gestoken: de kunstenaars hadden, direct „belanghebbenden" in die 0lbinissie vertegenwoordigd moeten kunstenaars zouden moeten uit- aken, of een of ander werk als kunst als pornographie te beschouwen is; wisten de brave menschen, die ans in de commissie benoemd waren. ari pornographie af! Zouden zij wel eens ooit met „doorge- teterde" pornographie kennis gemaakt °ebben? Katholiek Hub. Cuypers Jr. kwam ja «De Groene Amsterdammer" van 27 r^mber tegen dit schandelijk geschrijf verzet; hij schreef: «Waar houdt de kunst op en begint de pornographie?" vraagt letterlijk Je heer Greshoff, alsof beide dingen nic i h» éénzelfde werk vereenigd kunnen zÜd, en alsof ernstige denkers gelijk ^lato dwaalden, wanneer -!1 spraken 0ver het zoete gif eener slechte kunst. als hij die vraag gesteld heefc, ÏQept hij uit: „Daar zit de kneep!" Of de dwaling? Ge „kneep" zit veeleer in het vraag- ^ak, wat van grooter belang, wat pri mair is: de volksmoraal of de kunst.' wanneer ik den heer Greshoff hoor ^eclameeren over den „vrijen geest öer kunstenaars" alsof de kunste naar aan geen moraal gebonden is öan weten wij natuurlijk, welk zijn antwoord op die vraag zou zijn. De Gestie is nu alleen maar, of zij die een andere waarde-hiararchie ep fta houden en in ieder geval de meer derheid in onze natie vormen, per se °Bgelijk hebben. Gat het optreden van Minister Don der „duidelijk en evident een aanslag °P de kunst is geworden" is een uit braak, die van jammerlijke opper vlakkigheid getuigt: de aanslag geld: alleen de pornographie. Men zou met beer recht kunnen poneeren, dat M. Greshoff's verdediging van den „vrijen Seest der kunstenaars" een evidente bnslag op de moraliteit is. Gat, oehalve prof. Hudig, de com missie geen flauwe notie van kunst be- is zeker niet erger dan het feit. dat dg litterator Greshoff blijkbaar Seen flauwe notie van moraal bezit. ®lj zijn overschatting der kunst ma.» dij dit verwijt aan zijn adres niet zoo b'aar tillen, als zijn eigen verwijt aan de commissie." hadden wi» verwacht, dat J. Gres- in antwoord op dit bescheid d öieening verduidelijkt zou hebben. gfjbbij hij ruimschoots gelegenheid hit. Ujdad te doen uitkomen, dat hij 't zoo bedoeld had jJrdoch, eerst nü komt de ware Gres- v,voor der. dag; het blijkt nu, dat hij aet ^Sheid-in-pornographie, maar dat hij y^d ook kant tegen iedere bestrijding j. d Pornographie, ja, de pornographie b verdedigt enverheerlijkt! ®eh pleidooi voor pornographie. ^?°oiets hebben wij zelfs bij de heiden- e schrijvers der meest verdorven ^heid niet gelezen. 2ijn misschien alleen de duivelsche bographie-fabrikanten zelf, die zoo V b ouden en nieuwen tijd en dan Ll b nog in het geheim aangedurfd k Greshoff schrikt er echter niet voor hg >t kenschetsing van diens trell is 6 en voor diens omgeving gevaarlijke letaliteit volge hier een citaat uü hjbhoff's repliek in het jongste num mer - alleen de samenstelling der com- hj be afkeurt vanwege haar ondeskun- Van „De Groene": »Ge heer Cuypers..:. dwingt ons om verklaren, dat wij inderdaad ets, mets, heelemaal niets voelen ,br pornographie-bestrijding en da-.. herdaad, het systeem van ietwaï Aderlijke vooroordeelen, door hen) bormaal" betiteld en onder dien bm verheerlijkt, ons een van de bikkelijkste plagen der menschheici a®chijnt. Jk vraag mij af: welk redelijk ba- v, aar bestaat er tegen de pornogra fie? zelfs al is die ontdaan van ybre zweem van kunstwaarde. Wa* q°°r redelijk bezwaar bestaat er tegen volwassen menschen. zoo zij daar- hohagen scheppen, plaatjes kijken. arop erotische feestelijkheden u\: e aantrekkelijke en boeiende wijze voorgesteld; dat zij boeken lezen ^aariü met interessante détails de ge- egens -"elke de natuur ons schenki Jjben beschreven en gevierd? Ik ken u Van voortreffelijke menschen, be- aam. eerlijk, oprecht, die dol zijn 2uike „zinneprikkelende" plaatwer- Het woord zinneprikkelend tietii ongunstige beteekenis gekregen 'Jeze platte farizeërs-samenleving we rookend, borrelend, rijsttafe- - h- badend onze zinnen niet zoud ;r: elen! Waarom zegt men niet ronduit: „ik wensch mijn zinnen te laten prikkelen, daar zijn ze voor; ?e geven ons soms last en zorg genoeg, laten wij er ook, zoo nu en dan, eens pleizier van hebben." Waarom laten de vrije, gezonde, zinnelijke menschen zich toch altijd in een hoekje drukken door de mora listen? Wanneer iemand bezwaar tegen op wekkende lectuur, tegen suggestieve prentverbeeldingen heeft, dan moet hij zijn oogen daarvoor sluiten er. daarmee basta. Maar, helaas, het is daarmede nooit gedaan; hij begint direct te verkondigen dat zijn oogslui- ting superieur is, dat de niet-oogslui- ters schandelijke vuüboorden zijn en dat het oogsluiten bij de wet voorge schreven moet worden. De fout ligt ten slotte bij de vuü boorden. Wanneer die niet zoo genie pig en egoïstisch in hun hoekje geno ten, bang voor de blikken der eunuchen, wanneer die zeiden me verheffing van stem: „eh bien, wij zijn vuilboorden, wij houden van een zin rijke voorstelling, van een smakelijk verhaal, wij voelen voor een verre gaande grap, en wij zijn daar ntet meer, maar ook niet minder om;" wanneer de duizenden en duizenden liefhebbers van peper, mosterd en kerry hun voorliefden ronduit, zonder schaamte bekenden, dan zou men ten minste zien, dat de moralisten niet alléén op de wereld recht van spreken hebben. Men komt natuurlijk dadelijk m<-t de jeugd op de proppen. Maar wij zetten toch ook de geneverflesch niet op de kinderkamer. Men heeft <e zorgen dat de kinderen evenmin den sleutel van de boekenkast als den sleu tel van den wijnkelder in hun teedere knuistjes kiijgen. En voor het overigebehoort er. tegen de nerveuze activiteit van Don- ner's, Cuypers' e.a., iets gedaan to worden, ter bescherming van de Kij kers. Een „Vereeniging ter Versprei ding der Pornografie in en buiten het Huwelijk," zou goede diensten kunnen bewijzen. Maar wat wij, in elk gevai. noodig hebben, mannen en vrouwen, die zich niet laten intimideeren dooi de „Niet-Kijkers" en die luid en mei overtuiging durven roepen: „leve de pornografie met en zonder kunst." De vraag is gewettigd, of de samen leving zich tegenover zulk een schrijver eigenlijk niet verweren moest door hem het schrijven onmogelijk tc maken. Het was tot op heden juist een tot op zekere hoogte verheugend verschijnsel dat pornographie-fabrikanten en hun af nemers werkten in het geheim, blijkbaar dus nog niet alle schaamtegevoel verloren hadden en door hun schaamachtigheid nog min of meer erkenden, dat porno graphie slecht en zondig is. Op allerlei gebied worden de grenzen tusschen goed en kwaad echter steeds meer verdoezeld: wat is goed? -'at is slecht? vraagt men als een moderne Pilatus in twijfel; doch anderen zij a radicaler en ontkennen, dat slecht slecht en zonde.... zonde is! J. Greshoff dient zich als pionier ru aan ten opzichte van de schandelijks, c en verderfelijkste pornographie. 't Is een in-treurig teeken des tijds, dat een „nette" schrijver zulk een plei dooi durft houden en dat een Neder- landsch weekblad zich niet geneert, het in zijn kolommen of te nemen. 't Is een in-treurig teeken des tijds. dat wij echter niet in moedeloosheid zóó maar aanvaarden mogen. Sinds Greshoff zijn geschrijf publi ceerde is felle bestrijding der pornogra phie nog sterker geboden dan tevoren. Een verklaring van de commissie uit obligatiehouders De commissie-Van Asch van Wijck heeft uit Boedapest het volgende telegram ont vangen „Op verzoek der commissie uit obligatie houders der Sodalitas Medicorum O.S.B., ver klaren wij het volgende: Op grond van de ten gunste van obligatiehouders ingsschre- ven hypotheek, welke de onroerende goede ren van het Elisabeth Salzbad als eerste hy potheek bezwaart, wordt, overeenkemstig de geldende Hongaarsche wetten, in geval van verkoop in de eerste plaats deze vordering van obligatiehouders voldaan. Derhalve kan in dat geval de vordering van Burgers Co's Bank, die uit kosten, voorschotten en ter betaling van coupons voorgeschoten gelden bestaat, in geen geval vóór de als eerste hy potheek ingeschreven leening uit de op brengst worden voldaan. Het spreekt vanzelf, dat in dezen toe stand ook een faillissement geen verande ring kan brengen." Dc Première te Amsterdam V/ij vernemen van welingelichte zijde, dat de première van do film „lm Westen Nichts Neues" van Remarque, In het Theater Turchinski te Amsterdam, zal plaats hebben, waarna de film vervolgens in Den Haag en Rotterdam en daarna Ih de andere gemeen ten van ons land vertoond zal worden. Civiele actie tegen een boete-besluit Het Gerechtshof te Amsterdam, heeft gis teren arrest gewezen in de appèl-zaken van de bioscoop-directeuren de heeren A. P. du Mee te Amsterdam en B. C. Hartman te Haarlem, contra den Nederlandschen Bios coop-Bond. Beide heeren, leden van dien bond, zijn ten tijde van het biomoopconflict in het Zuiden, door het Bondsbestuur beboet ieder voor een bedrag van f 5000.—, omdat zii. luidens het bbetebesluit, gepoagd hadden de actie in het Zuiden te ondermijnen en daardoor de waar digheid van den Nederlandschen Bioscoop bond aan te tasten. Tegen dit fcostebesluit hebben zij bij den rechter een civiele actie aanhangig gemaakt, waarbij zü o.a. stelden, dat het bostebesluit, hetwelk zij onrechtmatig en onredelijk ach ten, door het Hoofdbestuur van den bond niet te goeder trouw zou zijn genomen, wes halve zij wegens wan-prestatie den Bond voor schadevergoeding wilden aanspreken. In eerste instantie heeft de Rechtbank bij voorloopig vonnis den Nederlandschen Biosocop-Eond in het gelijk gesteld en thans heeft het Gerecht-hof dit vonnis bekrach- t'gd, waarbij het in zijn arrest o.a. overwoog, dat het boetebesluit niet in strijd met de redelijkheid geacht moet worden, omdat het Hoofdbe-tu.ur van den Nederlandschen Bios coopbond in het optreden van de beide leden terecht heeft kunnen zien een aantasting van de waardigheid van den Bond, wiens positie tijdens de actie in het Zuiden door dat optreden verzwakt had kunnen worden. Het Gerechtshof heeft de zaak ter verdere berechting naar de Rechtbank, die nog een eindvonnis moet geven, verweren. Voor de belde b'oscoondirecteuren was als pleiter op getreden de heer mr. C. P. M. Romme, ter wijl voor den Nederlandschen Biorcooobond de heer mr. Chr. J. F. Karaten gepleit heeft. Uit Amsterdam meldt men: Gistermorgen was het erg onrustig in de Kinkerbuurt. Daar waren een paar honderd werklcozen bijeen, en de politie meende toen te moeten optreden om ze te verspreiden. Hier en. daar werd van de wapens gebruik gemaakt. Op den hoek van de Kinkerstraat en de Bilderdijkstraat kreeg een werklooze een klap met een sabel, die hem ineen deed zi'gen. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft den man naar het Tesselschade- ziekenhuis gebracht. Tegen 1 uur kreeg de buurt weer haar ge wone aanzien. In de middaguren is het weer onrustig ge weest op den Dam. Op de hoeken van straten hadden samenscholingen tan werkloozen plaats. Tegen half vier meende de politie weer tot doorlccpcD te moeten aanmanen. Het niet dadelijk opvolgen van dit bevel gaf aanleiding tot een aantal charges waarbij menigeen een klap van gummistok of sabel opliep. Tegen het ètensuur werd het weer rustiger. Handige oplichterstrue Dezer dagen vervoegde zich bij een garage houder te Kampen een heei, die voorgaf oud officier der artillerie te zijn, en die zich noemde jhr. v. d. B. Hü zeide, dat het voor nemen bestond een motortocht naar Rusland te maken, waarvoor het Rijk een groot gelde lijk bedrag had beschikbaar gesteld. Het doel van dezen tocht was 'n film uit Sovjet-Rus land te vervaardigen. Nu vroeg de man den garagehouder een geldelijke bijdrage, dan zou zijn adres als reclame op de film vermeld worden. De garagehouder, niet afkeerig van reclame, gaf den man een bedrag van f 50. Van jhr. v. d. B. heeft men niets meer ge hoord, zoodat men waarscnijnlijk hier te doen heeft met een slimme oplichterstruc. Onrechtmatig afbreken van een radio-uitzending De V. A. R. A. heeft mr. M. van der Goes van Naters opgedragen den Nederlandschen Staat te dagvaarden terzake van het afbre ken der radio-uitzending op 8 October 1930, welke verbreking is geschied op last van de Radio-Omroep Controle-Commissie, voor welker handelingen de staat verantwoorde lijk is. Bedoelde uitzending betrof de vergadering te Leiden, waar de secretaris van de V. A. R. A.. G. J. Zwertbroek, het woord voerde. In de dagvaarding wordt oun. gesteld, dat het Radio-Contróle-reglement afbreking verbiedt, behalve in geval er afwijking plaats vindt van het toegelaten programma of van hetgeen na overleg tot geen bezwaar aan leiding heeft gegeven, welk geval in can: (in dit geval) niet aanwezig was. Eischeres overweegt verder, dat de con trole der Commissie en de daaruit voort vloeiende bevoegdheden slechts strekken ter voorkoming van gevaar voor de vrijheid van den staat, de openbare orde of de goede zeden en bij de afbreking van eenig gevaar hiervoor niet in het minst sprake was. Bo vendien zou, wanneer dit gevaar wel aanwe zig ware geweest, de afbreking nog onrecht matig zijn geweest, aangezien de tekst der redevoering niet tevoren was opgevraagd, welke opvraging het Radio-Contróle-regle ment. stelt als voorwaarde voor een uit- zendverbod. De P.H.-A.E.Z. in Boedapest Het negende postvliegtuig is gisterenmid dag om 15.50 uur te Boedapest geland. Alles wel: vandaag verder. Met dit vliegtuig zijn in totaal 25 zakken luchtpost verzonden met een totaal gewicht van 192.350 gram bruto en 177.160 gram netto. De zending bevatte 12.178 brieven beneden 5 gram, 180 briefkaarten en postwissels; 70336 stukken van meer aan 5 gram; 813 stuks bestemd voor tusschenliggende landen; totaal 20-207 stuks. AnetaVaz Dla-s meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ingekomen dat het ne gende postvliegtuig, de P.H.A E.Z., om 6 20 uur H-Handschen tijd, uit Boedapest is ver trokken. De commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid Naar Jiet-„Volk" verneemt, heeft de voor zitter van den Hoogen Raad van Arbeid, dr. Nolens, benoemd tot voorzitter en leden van de commissie, welke aan den Raad prae- advies zal uitbrengen omtrent het vooront werp van een werktijdenbesluit voor kanto ren- tot Jid en voorzitter: C. J. Ph. Zaal berg; tot leden: Jac. Bakker (N.V.C.), Sa de la Bella Jr. (N.V.V.), L. J. A. van Doom (RJC. Middenstandsbond), prof. dr. D. van Embden, mr. A. M. van Hamersveld (R.K. werknemersvereeniging), mr. R. Kooien (Am- sterdamsche Bankiersvereeniging)prof. dr. H. W. .Methorst, J. Nauta (C.N.V.), ir. A. Plate (Scheepvaartvereeniging). H. Roel- vink (Bond voor den geld- en effectenhan del), mr. B. Slotemaker (Verbond van Ned. Werkgevers) en G. J. A. Smit Jr. (N.V.V De eerste bespreking door deze commissie van genoemd voorontwerp zal worden ge houden op Vrijdag 16 Januari. Daarna zul len vermoedelijk nog enkele vergaderingen moeten plaats hebben. Een commissie van onderzoek Naar wij vernemen zal de Minister van Waterstaat gevolg geven aan zijn in ae Tweede Kamér op 17 December ji. gedane toezegging, binnen enkele dagen een com missie te benoemen nopens de geederen- tarieven der Nederlandsche Spoorwegen, onder voorzitterschap van mr. F. de Vries, hoogleeraar in de economie aan de Neder landsche Handclshoogeschool te Rotterdam, waarin, naast land- en tuinbouw, ook han del en nijverheid zullen zijn vertegenwoor digd. Lagere omzetten der veilingen D« omzet der gezamenlijke Beverwijk- sche veilingen bedroeg in 1930 I 1.785.202.49 tegen f 2.770.146.65 in 1929, hetgeen dus een nadeelig verschil van bijna 1 mülioen gul den beteekent ten opzichte van het voor gaande jaar. Pe omzet van de R. K. Tuindersvereeni- glng „Kennemerland", de grootste veiling in Beverwijk, bedroeg over 1930 f 743.331.84 tegen f 1.171.992.42 in 1929. Een mindere omzet dus van t 428.610.58. De omzetcijfers van de „Vrije Veiling" waren voor 1930 en 1929 respectievelijk l 288.040.86 en f 491.171.01. Ook de overzichten der particuliere vei lingen vertoonen ten opzichte, van 1929 groote nadeelige verschillen, hetgeen voor een deel wel aan den aardbeienoogst zal moeten worden geweten. In een onderhoud met een medewerker van de Diarlo de Noticias verklaarde de Portu geesche minister var, binneniandscbe zaken o.a. naar aanleiding van den laats ten tijd verspreide pessimistische geruchten, dat de openbare orde volkomen verzekerd is. Bij de regeering zijn stappen gedaan, zoo voegde hi) er bij, waarbij zij op de hoogte is gebracht van de denkbeelden, geopperd door de meest op den voorgrond tredende persoonlijkheden der partijen, die gekant zijn tegen de dictatuur, met het oog op het voorbereiden van den terugkeer naar den normalen en constitutioneelen toestand. Men heeft o.a. voorgesteld de vorming eener regeering, gepresideerd door een repu blikein, en de bijeenroeping van een soort parlement, dat zal worden belast met de uit werking van een ontwerp-constitutie. De minister verklaarde, dat aanvaarding dezer voorstellen zou gelijkstaan met het herstel van der status quo vóór de revo lutie van 28 Mei. Indien de regeering ze aannam, zou het geheele leger zich daartegen verzetten. Rijkspresident Von Hindenburg heeft he denmorgen, na op het rijksministerie van ar beid beide partijen te hebben gehoord, een noodverordening geteekend, waardoor de tot nog toe geldende arbeidsbsmiddelingsproce- dure wijzigingen worden gebracht. De tekst wordt nog in den loop van den morgen gepubliceerd. De noodverordening zal waarschijnlijk de mogelijkheid scheppen van de zgn. éénsman- uitspraak. Regeeringssteun aan de bietenverbonwers Naar „Het Volk" verneemt, is bij de Re geering een wetsontwerp in behandeling, be- oogende het toekennen van een teelt-premie aan suikerbietenverbouwers, op voorwaarde, dat de biet-aanplantingen in ons land met 10% zullen worden ingekrompen. Deze premie zal het Rijk ongeveer acht milliosn gulden kosten en zal worden ver leend volgens de zgn. sliding scale in ver band met de wereldsuikermarktprijzen. Van bevoegde zijde wordt verwacht, dat deze teelt-premie niet noodig zal blijken, wanneer het Chadboume-plan zooals dit op de jongste suikerconferentie te Brussel werd vastgesteld, doorgaat. In suikerkringen neemt men aan. dat de besprekingen, welke de heer Chadbourne thans te Berlijn met de Dult- sche bletsnproducenten voert, tot een gun stig resultaat zuilen leidsn. Door de politie te De R'ip is aangehouden zekere C V. uit Purmerend aie .bekend heeft een aangeteekenden brief inhoudende f 250 uit het postkantoor aldaar te hebben gesto len. Het geld had V. gedeeltelijk verteerd en uitgegeven tot betaling van oude schuld. Het laatste geld is vx>r een groot gedeelte nog in beslag genomen kunnen worden. Verzoeken om eervol ontslag De leden van den Raad van Nederlandsch- lndië \7. Hillen en Chr. Weiter, hebben als zoodanig eervol ontslag verzocht respectieve lijk met ingang van Februari en Maart. Het gezelschap ontbonden In verband met gerezen moeilijkheden Is het ensemble-Verheijen ontbonden. Maurits Parser vormde een nieuwen troep uit de spe lers, met uitzondering van Anton Verheijen en diens zoon en Tlne Beider. Mededeeling in het Algemeen Politieblad Het Algemeen Politieblad bevat de vol gende mededeeling: De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam bericht, dat bij Kon. be sluit van 24 December 1930, no. 43, aan Salomon Llebermann kwijtschelding is ver leend van het nog onvervuld gedeelte der gevangenisstraf van 2 jaren (met aftrek van preventieve hechtenis), waartoe hij bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam dd. 28 Februari 1930 is veroordeeld, onder de voor waarden, dat deze kwijtschelding zal ingaan, nadat zal zijn komen vast te staan, dat hij Nederland kan verlaten; dat zijn invrijheid stelling eerst zal plaats hebben uiterlijk 24 uur vóórdat hij Nederland zal verlaten en dat hij daarin niet zal terugkeeren. Llebermann is op 30 December 1930 onder toezicht naar België vertrokken. De ongevallencommissie van het mijnvei- ligheidscomité uit Bonn, bezocht de mijn Anna XI, en stelde een onderzoek in naar de inmiddels blootgelegde benzollocomotief in 't Oostelijk deel der 360 Meter verdieping. De commissie kwam tot de overtuiging, dat de locomotief niet de oorzaak was van de mijn ramp. Verder bezocht de commissie de ongeluks mijn zelf. Zij stelde vast, dat deze mijn voch tig is, zoodat groote neerslag van kolenstof er niet mogelijk is; ook kon geen explosie door benzolgas in de voorschacht hebben plaats gehad. De meerderheid der commissie is van mee ning, dat ondergronds een miingasontplof- fing heeft plaats gehad, waarbij ock kolen stof aanwezig was Deze ontploffing zou dan bovengronds in het schachtgebouw een ster ke kolenstofontploffing veroorzaakt hebben. Te oordeelen naar den omvang der verwoes tingen, moesten"" ondergronds groote hoeveel heden mijngas zijn vrijgekomen. De oorzaak en de haard der ontploffing konden niet worden vastgesteld. Van de vereeniging Locale Belangen in Ned.-Indië. De noordkust van Nieuw Guinea is over een afstand van 65 K.M. en tot 275 M. land waarts in geteisterd door een vloedgolf van 7H M. hoogte. Het zsnd'ngsstation Sapora en de handelsnederzetting Madang zijn ver woest. Er zijn zes docden en drie gewonden. Eén over de werkzaamheden der vereeniging Lo- persoon wordt vermist. j cale Belangen, De Koningin heeft gisterenmiddag een de putatie ontvangen van de vereeniging Locale Belangen in Nederland-Indië, bestaande uit de heeren mr. A. B. Cohen Stuart en W. J. A. C. Bins, teneinde deze in de gelegenheid te stellen, Hare Majesteit een gebonden prachtexemplaar aan te bieden van het door genoemde vereeniging ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der decentralisatie in Ned. Indië uitgegeven gedenkboek. Dit gedenkboek bevat naast tal van por tretten vele artikelen, onder meer van den heer A. W. F. Idenburg, onder wiens bewind de decentraïisatiewetgeving tot stand is ge komen, en van mr. A. B. Cohen Stuart, oud adviseur voor de decentralisatie. H. M. toonde veel belan~stelling voor het gedenkboek en liet zich nader voorlichten De film „lm Westen nichts Neues" zal in Nederland het eerst te Amsterdam worden vertoond. (blz. 1, lste blad) De V.A.R.A. heeft den Staat doen dagvaar den, wegens het afbreken van een radio rede. (blz. 1, 1ste blad) Commissie van onderzoek betreffende de goederentarieven der Ned. Spoorwegen. (blz. ii lste blad) Vloedgolf op N.-Guinea, 6 dooden. (blz. 1, 1ste blad) De heeren Hillen en Weiter verzoeken eervol ontslag nit den Raad van Ned.-Indië. (blz. 1, 1ste blad) Ernstige suikerrietbranden op Cuba. (blz. 1, lste blad) De Pauselijke Encycliek over het huwelijk. (blz. 1, 2de blad) Het standpunt van den Ned. R. K. Mid denstandsbond en den Ned. R. K. Bond van H. K. en W. ten aanzien van de stichting van een R. K. Vakschool voor winkelperso neel. (blz. 1, 2de blad) De staking in het Roergebied. (blz. 1, 3de blad» „lm Westen Nichts Neues" in Oostenrijk. (blz. 1, 3de blad) De mijnwerkersstakmg in Engeland zal spoedig eindigen. (blz. 1, 3de blad) Rapport van Balbo over den OceaantocM van het Italiaansih vliegeskader. (blz. 2, 3de Wad) Van Vlissingen Co.'s Katoenfabriek te Helmond heden weer in werking. (blz. 2, 3de Wad» W Barometerstand 9 uur van.: 774 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.36 uur. Hoogste barometerstand 774.0 te Valencia. Laagste barometerstand 756.2 te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, zwaar tot half be wolkt, mogelijk met nevel, aanvankelijk kans op eenige natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. In weerwil van de krachtige voorzorgmaal- régelen, door de regeering getroffen met be trekking tot het complot tot het in brand steken van de Cubaansche suikerrietplanta ges, braken gisteren ernstige branden uit op de suikerrietplantages van Finas del Rio en ln bepaalde gedeelten van de provincie Ma- tanzas. In totaal werden 207.000 arrobas suikerriet vernield (een arroba is pljm. 11,5 K.G.). Tengevolge van abnormaal zware regens hadden overstroomingen plaats, waardoor de weg van Maan naar Akaba geheel werd weg gespoeld en de helft der stad Akaba en veel vee en boomen in de Golf van Akaba werden gesleurd. De bewoners, die door het geraas van het water werden gewaarschuwd, kon den zich in veiligheid brengen, doch duizen den zijn dakloos en verkeeren in nooddruft. Gezin van 6 personen vermoord -- In het dorp Romanowo bij Luck (Polen) werd gisteravond het uit zes personen be staande gezin van de familie Bonderszuk door roovers vermoord. De roovers vluchtten met medeneming van. alle ksotbaarheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1