Laatste Nieuws Cheq ue-koersen r Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRIGH, HAARLEM Olïestook- inrichtingen Herings-Johnson Agenda MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Watersnood te Amsterdam Groote brand Het mfinconflict in Zuid-Wales Raadselachtige moord op een Jong meisje De Spaansche vliegerofficieren De openbare orde in Portugal Communistische aanslag in Australië Ernstig spoorwegongeluk in Polen De belasting in de provincie De toestand in Roemenië STADSNIEUWS 10 Januari Arbeiders in de waschindustrie De tuinbouw Jn Kennemerland Na de vlucht over den Oceaan Herijk maten en gewichten Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde Postduiven-tentoonstelling 5de Gemeentelijk Orgelconcert Uitgegleden en pols gebroken Zwijntjesjager Portefeuille met f 40.en een chèque verloren Statuten Lezing over foto-montage Operette Koor „Excelsior" Genootschap van den Stillen Omgang Haarlilemsche Reddingsbrigade De verkeersspiegel op den hoek van de Zijlstraat Jubileum L. M. Geers Stadsschouwburg Ned. R. K. Volksbond De Y.A.R.A. dagvaardt den Staat Sodalitas Medicorum N. Z. H. T. M. Kunstzaal Reeker Besmettelijke ziekten Gevonden voorwerpen en dieren Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex Kiop-Veeg-Stofzulgers f 175.- BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER VIJFHUIZEN MARKTNIEUWS Warschau Op den hoek van de Witte de Withstraat en de Van Kinsbergenctraat begon heden morgen te ongeveer half elf het wegdek ge- vaorlijk te golven. De straatsteenen stegen binnen enkele minuten tot een hoogte van 75 c.M. en even later werd deze zonderlinge gebeurtenis gevolgd door een kleinen bandjir. Het bleek, dat er een waterleidingbuis was gesprongen. Het water stroomde met geweld door het wegdek heen en zette in een oogen- blik tijds een groot deel van de straat blank. Ook op andere plaatsen in de straat had den kleine doorbraakjes plaats. De tramrails stroomden aanvankelijk vol nat zand, doen door voorzichtig rijden kon lijn 7 de rails van de modderige pap bevrijden. Uit den aard der zaak trok deze zonderlinge ge beurtenis zeer veel nieuwsgierigen. Het duurde geruimen tijd voor personeel der gemeentelijke waterleiding aanwezig way en het euvel hersteld kon worden. SOEKABOEMI, 8 Januari Een brand in de tokobuurt vernielde het gebouw der ijzer- en verfwarenfirma De Grijs en enkele belendende perceelen. De schade wordt ge raamd op 80.000. Optimistische rede van MacDonaid In een te Trimdon gehouden rede sprak de eerste minister, MacDonaid, zich zeer op timistisch uit over de mogelijkheid het con flict ln Zuid-Wales bij te leggen. Hij rekende er op, dat nog in den loop van deze week overeenstemming zou worden bereikt. Overi gens verdedigde hij de nieuwe mijnwet, die den arbeiders een verkorting van den ar beidstijd met een half uur brengt en voorziet in de moeilijkheid, om conflicten langs vreed- zamen weg bij te leggen. HU deed een beroep op de leiders der industrie om zich optimis tisch te toonen. Het uitbrengen van een goedkoopen auto mobiel voor 2000 shillings van de firma Mor ris was de juiste weg en een bewijs van mede leven. De nieuwe wet heeft ten doel, de vrijheid en de rechten der arbeiders te horstellen. De arbeiderspartij gehoorzaamt door over tuiging, niet door toepassing van geweld. Beschuldigingen tegen de politie Te Washington werd groot opzien gebaard door den raadselachtigcn moord op een jong meisje, wier lijk stil uit -iet huis van den begrafenisondernemer werd ontvoerd. Hij meende eerst, dat net meisje een na tuurlijken dood was gestorven, doch merkte later dat het een kogelwonde aan het hoofd had, doch deze werd door een lok haar ver borgen. Hij waarschuwde de politie en het onder zoek leidde tot de arrestatie van een politie agent, die gewoonlijk de ronde deed ln de buurt, waar het meisje woonde, en er werd ontdekt, dat hij een weelderig huis nad ge huurd, dat een volledige distilleerderij be vatte en waar een aantal geweren en een revolver werd gevonden Het geval gaf aanleiding tot een aantal beschuldigingen tegen de politie van Was hington, die wordt beschuldigd van drank smokkelarij en het verheimelijken van el- kaars wandaden. Hun corps opgeheven MADRID, 9 Januari. N.T.A. De koning heeft het Spaansche vliegerofficierencorps opgeheven. De vroegere vliegerofficieren worden in de wapens waaruit zij zijn voortgekomen terug geplaatst, de bizondere vliegeruniform wordt afgeschaft; wel blijven zij als vliegenier dienst doen. Deze maatregelen werden genomen omdat aan den laatsten opstand een groot aantal vllegerofficleren hebben deelgenomen. Minlsterleele verklaring In een onderhoud met een medewerker van de Diario de Notlcias verklaarde de minister van binnenlandsche zaken van Por tugal, naar aanleiding van den laatsten tijd verspreide pessimistische geruchten, dat de openbare orde volkomen verzekerd is. Bij de regeering zijn stappen gedaan, zoo voegde hij er aan tos, waardoor zij op de hoogte is gebracht van de denkbeelden, ge opperd door de meest op den voorgrond tre dende personen der partijen, die gekant zijn tegen de dictatuur, met het oog op den te rugkeer tot den normalen constitutioneelen toestand. Men heeft o.a. voorgesteld, een regeering te vormen, welke door een republikein wordt gepresideerd, en een soort parlement bijeen te roepen, dat zal worden belast met de uit werking van een grondwet. De minister verklaarde, dat aanvaarding dezer voorstellen gelijk zou staan met het herstel van den status quo van voor de re volutie van 28 Mei. Indien de regeering dit aannam, zou hot geheele leger zich er tegen verzetten. Tengevolge van esn botsing tusschen poli tie en stakers zijn twaalf psrsonen gearres teerd en esn groot aantal licht gewond. De stakers wildsn het bureau van dsn Mi nister-President in de lucht doen vliegen. De premier, die ooggetuige van den aan val was, heeft verklaard, dat deze door de communisten werd voorbereid. Veroorzaakt door een dronken machinist Op het traject OstkiWojtkowice bij Wil na (Polen) vond ln den afgeloopen nacht esn ernstig spoorwegongeluk plaats, dat veroorzaakt werd door een dronken machi nist. De machinist van den van Wojtkowice naar Ostki loopenden trein verkeerde in staat van dronkenschap, terwijl hij op de locomotief stond en zag daardoor niet het op ongev. 3 K.M. voor laatstgenoemd station staande onveilig signaal. De trein kwam dien tengevolge voar het station met zulk een vaart in botsing met een goederentrein, die juist het station wilde verlaten, dat bijna alle wagons van den personentrein ontspoor den en van den steken spoordijk vielen. Tot op het óogenblik zijn zestig gewonden geborgen. Het staat nog niet vast of er ook dooden te betreuren zijn. De machinist, die het ongeluk veroorzaakt heeft, is gearresteerd. Afgekondigd is thans het Provinciaal Blad, waarin afgekondigd wordt, dat geheven zul len worden ter bestrijding van de uitgaven der Provincie ln het dienstjaar 1931: Elf opcenten op de aanslagen der belasting plichtigen, bedoeld b!j art. la der wet op de inkomstenbelasting 1914, belastingjaar 1931- 1932; Elf opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting, belastingjaar 1931-1932. De Italiaansehe bladen publiceeren een communiqué van de Roemeensche legatie, waarin wordt gemeld, dat Mironesco, die momenteel te Bern vertoeft, de Roemeensche gezanten bij het Quirinaal en by den Heili gen Stoel voor een onderhoud by zich heeft geroepen. zy zullen heden uit Rome vertrekken. De „Lavaro Fascista" schryft, dat dit ver band houdt met het mislukken van de Roe meensche leening in Frankryk en met het overlijden van Bratianos. Sociëteit ,-Sint Bavo" Bondsraad „St. „Deusdedit", 10 uur. Gewone zittingen, 4 en 7 uur. „Geel-Wit", 6 uur. Ge nerale repetitie „Alberdingk Thym", 8 uur. Stadsschouwburg Ver. Rotterdamsch Hof stad Tooneel „1-2-3!", 8 uur. Actie tot verkrijging van een collectief contract Gisteravond vergaderden ln het gebouw van den Chrlsteiyken Bestuurdersbond aan de Bakenessergracht arbeiders, werkzaam in de waschindustrie. Deze vergadering was uitgeschreven door de hoofdbesturen van de R. K. en Christe- ïyke ""abrieks- en Transportarbeldersbonden, eensdeels als propaganda, anderdeels ter be spreking van de noodzakelijkheid van het verkrijgen van uniformiteit in de loon- en arbeidsvoorwaarden. De voorzitter van den Christeiyken Bond opende de vergadering met gebed, besprak de noodzakelijkheid van organisatie en gaf dan het woord aan den Hoofdbestuurder der Christelijke organisatie, den hee Van Baar- le. Deze bracht naar voren den toestand der arbeiders: lage loonen, werken op lossen voet en zy zijn geheel op zichzelf aangewe zen. Daarom moeten wy, aldus spr., in Haar lem komen tot een collectieve arbeids overeenkomst in de Waschindustrie. Het Hoofdbestuur heeft deze kwestie breedvoerig besproken en besloten, zich te wenden tot de Patroonsorganisatie. Willen wy echter verbeteringen krygen, dan moet volgens spr. actie gevoerd worden en moeten alle arbeiders en arbeidsters georganiseerd zyn. Sp. wees hier op de crisis en de groote werkloosheid, met als gevdfg verlaging der loonen. Door zich eendrachtig te organiseeren kan men betere arbeidsvoorwaarden verkrijgen. Door eenlge aanwezigen werden vragen ge steld, welke naar genoegen werden beant woord. Dan kreeg nog het woord de voorzitter ven den Katholieken Fabrieksarbeidersbonö, die een warm woord van opwekking sprak. Ook hy achtte organisatie noodzakeiyk en spoorde aüen daartoe aan. Met een propaganda-woord en den Chris- telijken groet sloot deze daarna ue verga dering. Ale aanwezige dames en heeren gaven zich vervolgens als lid dezer organisatie op. Lagere omzetten der veilingen De omzet der gezameniyke Beverwyk- sche veilingen bedroeg in 1930 f 1.785.202.40 tegen f 2.770.146.65 in 1929, hetgeen dus een nadeellg verschil van bijna 1 millioen gul den beteekent ten opzichte van het voor gaande Jaar. De omzet van de R, K. Tulndersvereenl- glng „Kennemerland", de grootste veiling in Beverwyk, bedroeg over 1930 f 743.381.84 tegen f 1.171.992.42 ln 1929. Een mindere omzet dus van f 428.610.58. De omzetcyfers van de „Vrije Veiling" waren voor 1930 en 1929 respectieveiyk f 288.040.86 en f 491.171.01. Ook de overzichten der particuliere vei lingen vertoonen ten opzichte van 1929 groote nadeslige verschillen, hetgeen voor een deel wel aan den aardbeienoogst zal moeten worden geweten. Uit Port Natal wordt bericht dat op het havenplein ter gedachtenis van den vliege nier Delprete een H. Mis is gecelebreerd. Balbo heeft een Romelnsche zuil van het Kapitool onthuld, welke door Mussolini aan de stad Port Natal Is geschonken. De zuil draagt opschriften over de vlucht van Ferrarin en Delprete en over de vlucht van het Italiaansch eskader. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat de herijk van ma ten en gewichten in 1931 zal plaats hebben, behalve voor het gedeelte van de gemeente vóór 1 Mei 1927 uitmakende de gemeente Spaamdam, ln een lokaal van de Stads Doe len, Gasthuisstraat 32. op Maandag 12 Jan. van 1012 uur voor de verkoopers van nieuwe maten en gewich ten; op Maandag 12 Jan. van 1316.30 uur en op Dinsdag 13 Jan. van 9.3012 uur voor de apothekers; op Dinsdag 13 Jan. van 1316.30 uur voor de goud- en zilversmeden; op Woensdag 14, Donderdag 15 en Vrydag 16 Januari van 9.3012 uur en van 1316.30 uur voor openbare Instellingen en groote partijen; daarna op eiken Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrydag van 19 Jan. tot en met 4 Maart van 9.3012 en van 13 16.30 uur voor hen. die een oproepbriefje ontvangen hebben, en op Donderdag 5 en Vrydag 6 Maart van 9 3012 en van 13— 16 30 uur voor hen, die geen oproepbriefje hebben ontvangen. Dinsdag 13 Januari a.s. houdt de afdee- ling Haarlem en Omstreken van de Kon. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering in gebouw „De Nyverheid" aan de Jansstraat, waarop tevens de be kende film van de K. S. M., handelende over haar bedrijf, de bloemenveiling en ver zending, gedraaid zal worden. Vrijdag 16 Januari houdt de heer O. de Wit voor de afd. Haarlem der Algemeene ver. van Bloembollencultuur een lezing over bo dem en bemesting, ln de bovenzaal van café Centraal, waarop de leden der Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde uit- genoodigd zijn. A.s. Zaterdag 10 en Zondag 11 Januari houdt de tentoonstellingselub „Kennemer land" haar derde nationale tentoonstelling in het gebouw „Oaecilia" Jansstraat alhier. Ruim 300 Inzendingen zullen le bezichtig ;n zyn en wel ln hoofdzaak van bekendste liefhebbers en fokkers uit Nederland. De keuring heeft plaats Vrijdag, de jury be staat uit de heeren L. Gimbrere, Haarlem; A. v. Wolferen, RoUovdan en N. Robeerts, Utrecht. Dinsdag 13 Januari geeft de heer George Robert het 5de Orgelconcert ln de Gem. Concertzaal. Medewerking aan dit concert wordt verleend door een eerste zangeres, de alt Theodora Versteegh. Hoezeer tegenwoordig deze artiste in bin nen- en buitenland gewaardeerd wordt, moge biyken uit haar aantal verbintenissen voor de Matthaus Passion. Niet minder dan 17 keer zal deze zange res in den komenden Passietyd de altpartij in genoemd werk vervullen. Wie hier echter uit mocht concludeeren, dat Theodora Versteegh uitsluitend „Bach"- vertolkster is, vergist zich; het programma, hieronder vermeld, leert het ons anders. 1. Petite Suite scholastique, D. de Sévérac (Orgel) 2. Pange lingua, Campra (Zang) 3. Choral I, César Franck (Orgel) 4. Pasto-ale-Offertoire, F. de la Tombelle (Orgel) 5. a. Im Abendrot. b. Die Allmacht, Fr. Schubert (zang) 6. Improvisation C. Saint-Saëns Gisterenavond liep de 20-Jarii>e K. in de Groote Houtstraat en gleed uit, waardoor hij viel en zijn linkerpol brak. Hy werd aan het politiebureau door een lid van den O. D. verbonden, waarna hij zich loopend naar het St. ETsabeth's Gast huis kon betreven, om zich daar verder te laten behandelen. Bij de politie Is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond voor een perceel aan de Nieuwe Gracht. Bü de politie is door 'n 48-jar<.gen employé aangifte gedaan van het verliezen van een portefeuille, Inhoudende een chèque en 2 bankbiljetten van 20.—. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", alhier. In de aula van de Ambachtsschool aan den Kleverparkweg zal de heer H. van Herwerden Woensdag 14 Januari a.s. een lezing houden over „Foto-montage", op welke lezing uit- genoodigd zijn: de Vereeniging voor Vakon- derwys in de Illustratiebedrijven, de Vereeni ging voor Vakonderwijs in de Typografie, de Nederlandsche Vereeniging van Chefs in het Grafisch Bedrijf, de Typografische Studie kring Haarlem en de Drukkers Studiekring Haarlem. Dit koor zal Zaterdag 25 April een feest- uitvoering geven. Het bestaat dan 15 jaar. Een huldigingscommissie is opgericht, be staande uit: H. Landwert, voorzitter: Joke v d. Horst, secretaresse en J. Wikke Jr., penningmeester. O.a. zal worden gehuldigd de directeur Jan Overhuys, die dan 15 jaar directeur is. Op dien avond zal worden opgevoerd de operette „Der Walzertraum," van Oscar Strauss. Gisterenavond hield het Genootschap van den Stillen Omgang een ledenvergadering in het gebouw „St. Bavo" aan de Smede- straat. De voorzitter, de heer J. Albers, opende de vergadering, heette allen van harte welkom en wenschte hun een Zalig Nieuwjaar. De notulen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. v. d. Pigge, bleek, dat verleden jaar ongeveer 1400 personen uit Haarlem aan den Stillen Omgang hadden deelgenomen. Den secretaris werd dank gebracht voor zyn keurig verslag. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer J. Heijboer, bleek, dat een ba tig saldo van f 60.42)4 in kas aanwezig was. Ook hem werd dank gebracht voor zyn ac curaat beheer. De controlecommissie, bestaande uit de heeren G. Groot en Kuiper, bevond de re kening van den penningmeester in orde. De voorzitter deelde mede, dat getracht was een kerk dichter in het centrum van Amsterdam voor de Haarlemmers te kry gen, daar anders te veel omgeloopen moet worden door de bedevaartgangers. Ook doet de voorzitter nog eenige mede- deelingen omtrent het jubileum te Amster dam, waarbij hij de leden aanspoort zooveel mogelijk de gast der Amsterdammers te zijn. Nadat eenige opmerkingen waren gemaakt sloot de voorzitter de vergadering onder dank. Woensdag 14 Januari a.s. houdt de Haar- lemsohe Reddingsbrigade een ledenvergade ring ln de groote zaal van Llon d'Ör aan den Kruisweg. Deze vergadering begint om kwart voor negen. De oude spiegel voldoet niet Zooals men zich reeds heeft kunnen over tuigen voldeed de oude spiegel op den hoek van de zyistraat by de Zijlbrug in het ge heel niet. De z.g. „lachspiegel" was in het geheel geen openbaring voor het gevaarhjke punt. Men wist in het geheel niet wat men er aan had: nu eens zag men poppetjes in den spiegei dan.en, dan weer zag men in het geheel niets en dacht men dat men veilig kon doorryden, terwijl er toch van de andere zyde esn voertuig aankwam Het is laatst ge beurd, dat juist de spiegel indirect de schuld was van een aanrijding aldaar. Een met de plaatselijke verkesrstoastanden onbekende dame kwam n.l. met haar auto de Zijlstraat uitrijden in de richting Zyibrug, zy keek in den spiegel doch zag niets, waardoor zy na tuurlijk dacht, dat zij door kon rijden. Van de Zijlvest kwam echter een andere auto aan. waardoor een aanrijding ontstond. Het is nu goed gezien van de politie, dat men dezen spiegel gaat verwijderen en in zijn plaats een verbeterde uitgave gaat plaat sen. Deze spiegel zal waarschijnlijk op een vluchtheuvel, doch in leder geval los van den boom gezet worden, terwijl hy voorloopig nog most dienen ais proef. Ook zal hy grooter sün dan ds vorige. Hedenmorgen is men begonnen met het plaatsen van dezen nieuwen spiegel. Voor ons is het nog de vraag of ooit een -piegel, welke dan ook en in welken stand aok geplaatst, zal voldoen. In leder geval is het esn zeer moeilijk probleem de op dezen hoek bestaande verkeersgevaren Iets te ver minderen. Ter aanvulling van het verslag betreffende de huldiging van den heer L. M. Geers door het R. K. trampersoneel, kunnen wy nog mededeelen, dat de afdeelingen Halfweg, Hillegom, Leiden, Voorburg, Den Haag. ver tegenwoordigers hadden gezonden, om den sympathieken jubilaris te complimenteeren. Onder de vele sprekers voerde nog de geestelijke adviseur, de Weleerw. heer kape laan Th. W. M. van der Lugt, het woord en deze overhandigde den jubilaris den Pause- ïyken zegen, gezet in een prachtige lijst. Onder de aanwezigen was ook de héér P. H. Gieske, chef van den uitvoerenden dienst. Het spreekt wel van zelf, dat een mooie bloemenversiering was aangebracht, terwyi te midden daarvan het vaandel prijkte. Vondels „GIjsbrecht van Aem- stel" d'ondergangh van syn stadt en syn ballingschap, treurspel ln vijf bedrijven, door de Kon. Ver. Het Nederlandsche Tooneel. Het Is wel een machtig epos, dat de groote dichter Joost van den Vondel geschapen heeft in zyn „Gysbrecht van Aemstel." Want, hoewel reeds eenige eeuwen oud, biyft dit geweldige kunstwerk nog heden ten dage het publiek boeien door de voortreffelijke uitwerking der conceptie, de weelde van taal, die ten gehoore wordt gebracht en den massieven genialen bouw van het geheel. De bijna verzengende dynamiek grijpt en beroert een ieder, die dit drama leest of aanhoort, en we kunnen ons dan ook leven dig voorstellen, dat, toen dit werk omstreeks het midden der 17e eeuw ten tooneele ver scheen dit een geweldige verheugenis was voor het toenmalige publiek, daar de eigen dramatische kunst nog uiterst hulpbehoevend was. Doch al ware dit niet het geval ge weest dan nog zou de „Gijsbrecht van Aem stel" een der mest krachtige dramatische dichtwerken van onze tooneelletterkunde zyn. We kunnen niet anders dan de uitvoering, zooals deze gisterenavond door Het Neder landsche Tooneel werd gegeven ln haar ge heel loven en nóch eenige kleine storingen of oneffenheden zooals b.v. de min of meer onbeholpen manualen van Van Willebrord, noch het storende stop-geroep tijdens de rey-segging der Amsterdamsche maeghden, kunnen hieraan ook maar den geringsten af breuk doen. De oude Gysbrecht in zyn volle schoon heid stond voor ons. In het midden de hel denfiguur sterk en onversaagd als een Bru tus, doch met een edele en fiere inborst, een ridder die niet alleen opkwam voor een vermeend recht, maar ook toonen dorst een liefhebbend echtgenoot en vader te zijn. Er was wèl een kunstenaar als Vondel noodig om deze zoo moeieiyk te hanteeren eigen schappen in een persoon vereenigd als leid motief eener handeling te doen zijn, zonder de eene ook maar een grein te laten inboe ten by de andere. Louis Saalbom beheerschte volkomen deze rol en heeft ons de Gysbrecht gegeven, die men zich denkt, zuiver van dictie en volko men beheerscht. Na hem verdient zeker Louis de Vries een bijzondere vermelding voor zyn voortreffe lijke, bijna adcm-beklemmende zegging, ter- wyi de gave voordracht van Liesbeth San ders als Rafaël en Benjamin Royaards als broer Peter en Rey van Edelingen, meer dan gewoon opviel. Behoudens de a priori gesig naleerde oneffenheden, heeft zich verder geen enkele andere stoornis voorgedaan, wel een bewijs dat ieder medespeler en speel ster persooniyk mede debet is aan deze zui vere vertolking van Vondels Gijsbrecht van Aemstel. Dat de schouwburg meer dan gebruikeiyk bezet was was een voldoening apart voor ieder, wien het wel en wee van onze eigen klassieke kunstwerken ten harte gaat. De dicors naar ontwerpen van Fritz Lens- velt en de costumes van Nell Bronger munt ten uit door soberheid en styi. De aanbieding van bloemen en een krans aan het einde ging vergezeld van een onbe- daarlqk en welverdiend applaus. Ledenvergadering Onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum heeft gisterenavond de eerste ledenvergadering in dit jaar plaats gehad van den Ned. R. K. Volksbond. Na opening, notulen en ingekomen stuk ken, waaronder twee van het gemeentebe stuur, waarin toegezegd werd subsidie voor het jaar 1931 voor het bureau van arbeids recht en de commissie voor arbeidsontwikke- ling, gaf de voorzitter een algemeen over zicht van 1930. Spr. wenschte de leden en hun gezinnen een Gelukkig en Zalig Nieuwjaar en vroeg hun daadwerkelijke medewerking voor het vereenigingsleven door werken en bidden. Hy haaide daarbij aan eenige voorbeelden uit Rüsiand en Duitschland en spoorde daarby vooral de leden aan intens katholiek te biy- ven. Ook in ons land is de toestand verre van rooskleurig door de geweldige crisis, welke wij doormaken, vooral in land- en tuinbouw, door het sluiten van verschillende fabrieken en de malaise In vele bedrijven, waardoor groote werkloosheid ontstaat. Ook zijn enkele zeer goede wetten tot stand gekomen o.a. invoering van de Ziekte wet. uitbreiding arbeidswet, voorontwerp be drijfsorganisatie, voorstel van het Werklie denverbond voer een kindersupf'i-tle-fonds Vervolgens gaf hij een overzicht van den plaatseiyken toestand. Er is een gezande Onrechtmatig afbreken van een radio-uitzending De V. A. R. A. heeft mr. M. van der Goes van Naters opgedragen den Nederlandschen Staat te dagvaarden terzake van het afbre ken der radio-uitzendmg op 8 October 1930, welke verbreking is geschied op last van d° Radio-Omroep Contróle-Commissie, voor welker handelingen de staat verantwoorde lijk is. Bedoelde uitzending betrof de vergadering te Leiden, waar de secretaris van de V. A. R. A.. G. J. Zwertbroek, het woord voerde. In de dagvaarding wordt o.m. gesteld, dat het Radio-Contróle-reglement afbreking verbiedt, behalve in geval er afwijking plaats vindt van het toegelaten programma of van hetgeen na overleg tot geen bezwaar aan leiding heeft gegeven, welk geval in cam (in dit geval) niet aanwezig was. Eischeres overweegt verder, dat de con- tróle der Commissie en de daaruit voort vloeiende bevoegdheden slechts strekken ter voorkoming van gevaar voor de vrijheid van den staat, de openbare orde of de goede zeden en bü de afbreking van eenig gevaar hiervoor niet in het minst sprake was. Bo vendien zou, wanneer dit gevaar wel aanwe zig ware geweest., de afbreking nog onrecht matig zyn geweest, aangezien de tekst der redevoering niet tevoren was opgevraagd, welke opvraging het Radio-Contróle-regie- ment stelt als voorwaarde voor een uit- zendverbod. Een verklaring van de commissie uit obligatiehouders De commissie-Van Asch van Wyck heeft uit Boedapest het volgende telegram ont vangen: „Op verzoek der commissie uit obl'gatie- houders der Sodalitas Medicorum O.S.B., ver klaren wij het volgende: Op grond van de ten gunste van obligatiehouders ingeschre ven hypotheek, welke de onroerende goede ren van het Elisabeth Salzbad als esrste hy potheek bezwaart, wordt, overeenkemstig de geldende Hongaarsche wetten, ln geval van verkoop in de eerste plaats deze vordering van obligatiehouders voldaan. Derhalve kan in dat geval de vordering van Burgers Co's Bank. die uit kosten, voorschotten en ter betaling van coupons voorgeschoten gelden bestaar. in geen geval vóór de als eerste hy potheek ingeschreven leening uit de op brengst worden voldaan. Het spreekt vanzelf, dat in dezen toe stand ook een faillissement geen verande ring kan brengen." grondbelastingpolltiek, verlaging van pryzen van gas en electriciteit, medezeggenschap in het Armbestuur, woningbouw. Thans weer zijn aanbesteed de woningen voor groote ge zinnen. Een opwekking werd ook gedaan om lid te worden van de R. K. Kiesvereeni- ging. om paraat te zyn voor de verkiezingen van Provinciale Staten en Gemeenteraad Er is, aldus spr.. opgericht een comité tot bestrijding der gevolgen van de werkloosheid en waarvan de Bisschop, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent voorzitter is, welke ten doel heeft de werkloozen gepaste ontspanning te verschaffen en zoo mogelijk financieele hu'p. Den stand van den Volksbond besprekende, merkte spr. op, dat deze in gezonden toe stand verkeert. Het ledental gaat steeds vooruit, het is gestegen tot byna 2300. Wy hebben, zoo ging spr. voort, een goed jaar gemaakt, ook wat de financiën betreft. De onderafdeelingen verkeeren alle in ge- stadigen bloei en er is een goede samenwer king tusschen vak- en standsorganisaties. Dit jaar heeft vooral gestaan in het teeken van het bouwplan van „Herwonnen Levens kracht" en spr. bracht een woord van hulde aan het comité en leden, die zoo prachtig hadden gewerkt, dat de Volksbond aan zyn verplichtingen ten aanzien van .Herwonnen Levsenkracht" kan voldoen. Na dit zeer uitvoerig overzicht, waarvoor de voorzitter een applaus in ontvangst had te nemen, werd het woord verleend aan den geestelijken adviseur, rector J. B. M. Timp. De wilde een kort woord spreken uit het hart tot het hart. De geheele wereld kraakt, wij beleven een ontzeltenden tyd. De men- schen slapen, de arbeiders moeten waken, maar het communisme gaat steeds voort. Spr. gaf enkele voorbeelden over werkloos heid. die hij in zijn priesterjaren had mee gemaakt en van die armoede in stilte die zoo schrynt ook een priesterhart. Hy wekte vooral tot Godsvertrouwen op en spoorde aan, onze handen te leeren vouwen en te bidden: „Geef ons heden ons dageiyksch brood." Laten wij, a'dus spr., met onze mede- menschen medeleven en deelneming betui gen, laten wy vreugde brengen, waar het ons mogeiyk is; vooral met feestdagen zooals nu geweest zijn, met Kerstmis en Nieuwjaar, dat wij dan onze werk'oozen extra bedanken. Door den heer Van Engelen werd den voor zitter hartelijk dank gebracht voor het vele werk, dat hy voor de standsorganisatie doet, er de hoop bij uitsprekend, dat hij nog vele jaren aan het hoofd van den R. K. Volksbond zal mogen staan. (Applaus). De vervoeropbrengsten gedurende Decem ber 1930 waren op de N. Z. H.-lijnen: ScheveningenLeidenKatwykNoord- wyk (incl. stadslijn Leiden) 119.967; Lei den—Heemstede 8.978, Amsterdam—Zand- voort 100 249, Stadslynen Haarlem 71.327 Over December 1929 was de opbrengst in totaal 300.521. In de „Kunstzaal Reeker" aan den Wa genweg 102 wordt van 7 tot en met 31 Jan. een tentoonstelling gehouden van schilder werken door Gerard van Vliet en David Schulman en van grafische werken door P W. Bijvoet. Deze tentoonstelling Is dageiyks geopend van 10 tot half 8 uur en des Zondags var. 2 tot 4 uur. In de afgeloopen week hebben zich alhier drie gevallen van roodvonk en negen gevallen van diphtherie voorgedaan. Terug te bekomen by: v. Straaten, Busken Huetstr. 18, ceintuur. De Kat, Leidschepïein 18zw. kinderhandschoen. Pool. Spaame 92, idem. De Nys, Ursulastraat 3, idem. v. Leu ven, Amsterdamschevaart 192, handschoen. Erdtsiek, Westergracht 35 rd., handschoenen. Sprayt, Thomsonlaan 27, zwart hond'e. Klaassen, Madoerastraat 17, vliegende Hol lander. Kuypers, Kolkstraat 20rood, kousje. Veen, v. Marumstraat 6Grood. loterijbriefje Mulder, Patriarchstraat 18, idem. v. d. Lin den, Ravelingsteeg 6, pet. Knip, Kruistocht- straat 55. rywlelbela'tingnlaatle. v. Velzen. Brouwers' traat 103, Idem. Hoek, Oranjeboom- straat 134, Idem. v. Wijk, Amsterdamstraat 3A, idem. Timmerman. Regulierstraat 20, reticule. Bureau van Politie, Smsdestraat, rijwiel. Segov, Wagenweg 210, sleutel, v. Dam, Zylweg 112, kindertaschje met Inhoud. Getrouwd: 8 Januari, M. A. J. Paap en J. M. Ruigrok, H. J. Mudde en M. J. Heemskerk, C. Smelter en M. C. de Quastenit, A. A. v. Azs en E. Hazevoet, J. W. Adriaans en F. W. Martin. Geboren: 7 Januari S. M. Hubert-Keevel, z.: 7 Jan. C. C. Lennings-Boersma, z.: 6 Jan. A. G. v. BerkelTimmer, d.; 7 Jan. M. J. Voorn-Reiber, z.; 8 Jan. M J. v Wees-Bud- ding, d 6 Jan. A. E. Keeman-Rosies, z.; 8 Jan. E B. A. Terstal-Wendlandt, d. Overleden 6 Jan. A. A., a maanden, z. v. A. A. Korzelius, Delftstraat; 7 Jan. G. Ko ning, 61 Jaar. Zuidpolderstraat; 7 Jan. H. T. A. Möller, 46 jaar, Rijksstraatweg. Gevonden voorwerpen Gevonden en. terug te bekomen by: J. Zwiersen, Roilands- pad 17. Haarlem, een speldje. Maas, Kerk plein 5a, Bloemendaal, een paar nappa heerenhandschoenen. A. Prenen, Domp- vloedslaan 5, Overveen, een padvindersrlem met sleutel en fluit. A. de Graaf, Bloemen- daalscheweg 42, Bloemendaal, een lage hee renschoen. Zwaagman, Bloemendaalscheweg 141, Bloemendaal, een wollen doek. Van Furhen, Korte Kleverlaan 15, Bloemendaal. een medaillon. Filiaal van Amerongen, Bloe mendaalscheweg, Bloemendaal, een dames- rywiel. Aan het bureau van politie te Over veen: een schop, een roode ceintuur en een wollen handschoen. Mond- en klauwzeer In het afgeloopen jaar hebben zlcli in deze gemeente 164 ge vallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Onder de aangetaste runderen deden zich eenige sterfgevallen voor. Paardenmarkt De winterpaardenmarkt zal te Hoofddorp worden gehouden op Dins dag 20 Januari a.s. ..Burgeriyke Stand van 68 Januari 1931. Geboren; Christiaan, zoon van L. Otte en K. Visbeen; Lambertus Johannes, zoon van F. N. van Schayk en R. C. A. Marcus; Hendricus Godefridus, zoon van N. van Leeuwen en G. Bos. Ondertrouwd: W. D. Breedyk, 52 jaar, en J. Stroomer, 53 jaar; C. S. Kaslander, 25 jaar en A. J. Stolp, 25 jaar; W. Buis, 27 jaar, en A. Teriouw, 23 jaar. Getrouwd: A. Visser, 22 jaar, en J. Tref fers, 21 jaar; G. de Vries, 21 jaar en G. Koopman, 26 jaar; G. Vlasveld, 56 jaar, en P. Slcggers, 27 jaar. Overleden: Bastiaan Troost, 71 Jaar, ge huwd met Lypje Eveleens. Vlet gezonken. Hoogstwaarschynlijk ten gevolge van overbelasting zonk dezer dagen ln de Ringvaart naby fort de Liede een vlet van schipper S. van Halfweg dat ge laden was met kiel. en door een motorschuit werd voortgesleept. Den vojgenden morgen werd begonnen met het vaartuig te lichten, waarin men in den loop van den dag slaagde. BEVERWIJK, 8 Januari. Gladiolen De eerste veiling dit jaar gehouden door de bloembollenveiling „Beverwyk", stond weder om evenals hare voorgangsters ln 1930, in het teeken van lusteloosheid, lage pryzen en weinig belangstelling. Enkele soorten gingen nog boven de cent doch t meerendsel werd opgehouden of ging ver beneden de helft van pas genoemd be drag weg. Betaald werd voor War 10—12, 12 c., Lily Lheman 12 op 90100 c.. Prince of Wales 12 op 30—40 c„ id. 10—12, 15—18 c., id. 8— 10, 11c., Niagara 12 op 50 .c, Marianne 12 op 40 c., ld. 10—12, 16—17 c.. Vesta TUiy 12 op 40 c., ld. 10—12, 19—21 c.. id. 8—10, 10— 12 c., Bleriöt 12 op 165 c., id. 10—12, 80 c., id. 8—10, 28 c„ Jeaca 12—14, 35—45 c„ id. 10 —12, 22 c„ Flaming Sword 12 op 3540 e., Brenghl 10 op 14—15 c.. Red Canna 12 op 20 c., Vesta Tilly z. 12 op 45 c., ld. Z. 10 12, 22 c„ Salmonéa 12 op 90 c„ id. 10—12, 40 c., Scarletta 12 op 40 c., ld. 1012, 24 c.. War Z. 12 op 6065 cMarianne Z. 12 op 40 c., id. Z. 10—12, 16—18 c„ Czaar Peter 12 op 75 c., Mar. Foch 12 op 20 c., Odin 12 op 40 c., id. 1012. 15 c., Peace 14 op 80 c„ id. 12—14, 45 c., id. 10—12, 18 c., Ble- riót 8 op 20 c., Rose Precose 8—10, 11 c., id. 6—8, 5—11 c„ id. 12 op 25 c., White City Z. 14 op 70—75 C., id. Z. 12—14, 35 c.. Jac. v. Beyeren 12 op 35 c„ Mr. Marx Z. 10—12, 22 c.. Berlin de Z. 12 op 100 c„ id. Z. 10—12, 24 c.. Orange Queen Z. 10—12, 32 c„ Eany Sunrise Z. 14 op 60 c.. id. Z. 12—14, 35 C., id. Z. 10—12, 22 c., Golden West Z. 12 op 40 c., Souvenir Z. 12 on 30 c.. White Giant 13 op 165—175 c.. id. 10—12. 70 c. HOOFDDORP, 8 Jan Graanmarkt. Tarwe (witte) 69.50; idem (roode) 68; Rogge 55.50: Wlntergerst 5—5.50: Gerst Chevalier 5 756.25; Haver 4.50—6.25; Duiveboonen 1213; Paardeboonen 7.258: Groene Erw ten 7850; Karwy 25—26; Gele Mcsterd 13 tot 19; Blauwmaanzaad 2830; Kanariezaad 10 5011. Alles per 100 Kg. HAARLEM, 8 Jan. Groentemarkt. Ap pelen 2650 ct. per Kg., Peren 30—60 ct. per Kg., Brusselsch lof 20—30 ct. per Kg., Knakpeen 10—14 ct. per KgSla 48 50 per 100 krop, Andyvie 36 per 100 struik, Sprui ten 1.303.80 per zak. Boerenkool 060—1 per kist. Bloemkool 11--16 per stuk. Roode kool 3—12 ct. per stuk. Gele kool 49 ct. per stuk, Groene kon 3—10 ct. per stuk, Knolselderie 48 ct per stik. Pieterselie 6 20 ct. per bos. Selderie 1015 ct per bos, Prei 6—20 ct. per bos, Vetsia 30—60 ct. per Kg. VRIJDAG 9 JANUARI 1930 Parijs 9.70 9.80 34.60 34.70 Londen 12.(5'/; 12.C6& 2.49 New-York (cable 2.48 95. C5 59.15 iürich 48.15 48.25 Rome .............a... 12.95 13.(5 26.50 26.70 66.35 66.50 66.45 66.60 66.35 66.50 Praag 7.30 7.40 34.93 35.C5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2