^Buitenlandsch oM^ieuws FEUILLETON TAFELKLEEDEN 5°® ■ANDREA DE VIERDE SEPTEMBER DERDE BLAD VRIJDAG 9 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 De mïjnwerkersstaking in Engeland Toenadering De staking in het Roergebied Gaat uit als een nachtkaars Stegerwald over de mijnkwestie Saksische kolenmijnen Trotzky niet naar Noorwegen lm Westen Nichts Neues" Stappen van zakenlieden bij de regeering Liberia en de afschaffing der slavernij Venizelos over den Europeeschen vrede Ronde-T af el-Conferentie Het Oustric-scbandaal Het wachtwoord van de communisten in 1931 Het Indische constitutievraagstuk Gemengde (Buitenlandsche c.Berichten Misdaad in godsdienst waanzin Carpentier en Lita Grey beroofd 8.73 i5ox lao 12.00 GR.HOI/T5TR 103 HAARLEM Verijdelde postdief:tal!en te Benares De rebellenkoning! Automobiliste vermoord nabij Newcastle Werkloozendemonstratie te New-York Het schip in de Finsche Golf KORT NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP UITLOTINGEN De vertegenwoordigers van de stakende mijnwerkers in Zuid-Wales, zullen morgen voorstellen een der leden van de Landelijke Commissie van Arbitrage tot neutraal be middelaar te benoemen. Zij zullen persisteeren bij den 7>i-urigen werkdag, zonder loonkorting. In Lancashire hebben de arbeiders en mijn eigenaren een driemaandsche overeenkomst inzake een S-urigen werkdag (van Maandag tot en met Vrijdag) en een 5-ur:gen werk dag op Zaterdag, zonder loonsverlaging, gesloten. De Mijnbond deelt mede, dat de stakings beweging zich nog slechts op drie mijnen doet gelden. Er ontbreken nog 663 man van het totaal-personeel van 2246 man. Gistermiddag was de stakingsbeweging in de meeste mijnen opnieuw verminderd. Er ont breekt nog 16.2 pet. van het personeel. Een nieuwe noodverordening op komst? Naar vernomen wordt, werd in een mi- nisterieele bespreking de mogelijkheid ter sprake gebracht het Ruhr-conflict, dat ver strekkende gevolgen kan hebben, op te lossen door middel van een noodverordening van den Rijkspresident, waarbij dan een z.g. „een mans-arbitrale uitspraak" zou worden inge steld. De Rijkskanselier werd nog gisterenavond van dit resultaat der ministerieele bespreking in kennis gesteld. Indien deze zijn toestem ming geeft, zal de noodzakelijke noodverorde ning van den Rijkspresident wellicht oinnen afzienbaren tijd kunnen volgen. Aanleiding tot een en ander is, dat r.och de Rijksbemiddelaar, noch de Rijksminister van Arbeid, erin geslaagd zijn bij de onder handelingen tusschen werkgevers en werkne mers een geschikte oasis te vinden, waardoor een arbitrale uitspraak mogelijk werd. De positie van de scheidsrechters In een onderhoud met een medewerker van het Wolffbureau heeft de rijksminister van Arbeid, dr. Stegerwald medegedeeld, dat de bewering ».Is zouden er vooraf tusschen den bond van mijneigenaren en de regeering be sprekingen hebben plaats gehad waarbij tot loonsverlaging was besloten, onwaar is. De minister deelde mede dat het onjuist is dat blijkbaar onder druk der regeering de scheidsrechter in Westfalen een uitspraak heeft gedaan, waarmede de mijneigenaars accoord gingen. De scheidsrechters zijn geenszins werktuigen der regeering, doch personen met eigen meening en verantwoor delijkheid en wier vrijheid van handelen na drukkelijk door de wet wordt gewaarborgd. Verder zeide dr. Stegerwald dat door geen enkele regeeringspersoon aan de mijneige naars is beloofd dat tot loonsvelraging zou Worden overgegaan. Op 12 December J.l. hebben te Berlijn be sprekingen plaats gehad tusschen de mijn eigenaars en het ministerie van arbeid. Bij deze besprekingen verklaarden de mijneige naars dat zij besloten hadden hun geheele personeel op 15 December per één Januari op te zeggen. De minister van Arbeid ant woordde hierop, dat de uitvoering van dit besluit in de Kerstweek groote politieke, eco nomische en financieele gevolgen zou heb ben en dat de regeering een dergelijk optre den niet kon aanvaarden. Op de laatste besprekingen, welke 29 Dec. jl.l en 7 Januari plaats hadden heeft het ministerie van Arbeid echter geen invloed meer kunnen uitoefenen. Het staat thans nog niet vast wanneer de nieuwe scheidsrechterlijke uitspraak van kracht zal worden. Arbitrale uitspraak bindend verklaard De Rijksminister van Arbeid heeft de d.d. 31 December 1930 gevelde arbitrale uitspraak vcor de Saksische Kolenmijnbedrijven, be trekking hebbende op een loonsverlaging van 6 pet., bindend verklaard. Reuter meldt uit Konstantinopel, dat er Volgens een verklaring van Trotzky's dochter geen kans voor hem bestaat om naar Noor- Wegen te gaan, zooals hij zoo gaarne wilde. Hij had lezingen willen houden voor Noor- sche studenten, maar hij kon de noodige visa niet krijgen. 5) Gisteren had een deputatie van zakenlie den een onderhoud met den Minister van Binnenlandsche Zaken in verband met de materieele schade, die zij hebben geleden tijdens de betoogingen naar aanleiding van de Remarque-film en de door de politie ge nomen maatregelen. De Minister deelde mede, dat de regeering zelf niet in staat is de vertooning van „lm Westen nichts Neues" te verbieden. Een verzoek van de regeering aan burgemeester Seitz. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Winkler, heeft den burgemeester van Wee- nen, Seitz, een brief gezonden, waarin hij, met het oog op de geweldige kosten, die de politiemaatregelen bij een voortzetting van de film „lm Westen nichts Neues" nog zul len veroorzaken, en met verwijzing naar het feit, dat de waarde van de film voor de be schaving wel niet evenredig zal zijn met de schade van economischen aard, den burge meester dringend verzoekt onverwijld de noodige maatregelen te nemen, opdat de verdere vertooning achterwege blijft. De politie heeft gisterenmiddag rondom de Schweden-bioscoop weer dezelfde maatrege len getroffen als eergisteren, maar ordever storingen kwamen niet voor. Seitz weigert Te middernacht werd het antwoord van den burgemeester van Weenen op den brief van minister Winkler gepubliceerd. Seitz weigert een verbod uit te vaardigen inzake de vertooning van de film lm Westen nichts Neues en protesteert met klem tegen het feit, dat de politie de avondvoorstellingen in de ~!?,wedenbioscoop heeft verboden zon der dat hij in zijn functie van gouverneur van het land Weenen daartoe opdracht heeft gekregen. Verbod voor Neder-Oostenrijk De vertooning van de Remarquefilm is voor het land Neder-Oostenrijk door den gouverneur, op grond van de bekende op vatting der bondsregeering, verboden. Wordt üi Weenen stopgezet De politie van Weenen heeft, met het oog op de te verwachten, demonstraties de ver tooning van de film „lm Westen Nichts Neues" verboden. In de omgeving van de bioscooptheaters waren talrijke politie-agenten, te paard en te voet, geconcentreerd. Te Washington is tot dusverre nog geen antwoord van de regeering van Liberia op de Stimson-nota ingekomen. De Vereenigde Staten zullen waarschijnlijk weigeren de nieuwe regeering te erkennen, wanneer de met betrekking tot de afschaffing der sla vernij geëlschte maatregelen niet worden uitgevoerd. Naar verluidt, gaan er stemmen op om in dat geval een wijziging in de diplomatieke betrekkingen aan te brengen of den invoer van Amerikaansche producten in de repu bliek Liberia te verbieden. Wordt niet bedreigd De Grieksche Minister-President Venizelos heeft gisterenmiddag in een conferentie met de buitenlandsche persvertegenwoordigers verklaard, dat hij op zijn buitenlandsche reizen nergens den indruk gekregen heeft, dat de vrede in Europa bedreigd zou worden. VENIZELOS In gesprekken met Mussolini en Grandi heeft hy kunnen vaststellen, dat de Grieksch Italiaansche vriendschapsbetrekkingen nog onveranderd zijn. Reeds in 1927 heeft hij Mussolini gezegd, dat Griekenland, dat sedert een eeuw met Engeland en Frankrijk bevriend Is, thans ook met Italië vriend schap moet onderhouden. De betrekkingen van Griekenland met de Kleine Entente zijn uitstekend, maar, zeide Venizelos, tusschen Griekenland en de Klei ne Entente kan, buiten vriendschap, geen andere verhouding bestaan. De Kleine En tente is een organisme voor Midden- Europa, doch Griekenland behoort niet tot dit belangen-gebied. Evenals met Turkije wenscht Griekenland ook met Bulgarije alle nog aanhangige kwesties tot klaarheid te brengen. Het plan inzake een Pan-Balkan- Unie gaat uit van particulieren en niet van verantwoordelijke diplomaten. De moeilijk heden, verbonden aan de verwezenlijking van dit plan zijn niet minder groot, dan die, welke verbonden zijn aan de uitvoering van het Pan-Europa-Plan. De verantwoordelijke staatslieden dienen zich hiervan bewust te worden en niet met te groote luchthartigheid dergelijke pogingen ondernemen. De algemeene beschouwingen beëindigd De algemeene beschouwingen omtrent de vraagstukken welke door de Indische Ronde Tafelconferentie waren voorgelegd aan de sub-commissie voor federale structuur, zijn heden beëindigd. De voorzitter van de sub-commissie, Lord Sankey, verwacht Maandagmorgen zijn rap port in handen te kunnen stellen van de le den van de sub-commissie, welke Maandag middag bijeen zal komen voor de voorloo- pige beschouwingen betreffende dit rapport. Nadat de premier het rapport zal bestu deerd hebben, zal hij een vprklaring over de door de regeering te volgen politiek afleg gen. Verwacht wordt, dat de conferentie 19 of 20 Januari beëindigd zal kunnen worden. Voortzetting van de getuigenverhooren De parlementaire commissie van onderzoek in de affaire-Oustric heeft gisteren de ge tuigenverhooren voortgezet, waarbij allereerst een ambtenaar van den Quai d'Orsay werd gehoord, die in 1926 van den toenmaligen chef van het departement van buitenland sche zaken, Seydoux, opdracht had gekre gen zich bezig te houden roet de aange'egen- heid der invoering van Italiaansche effecten aan de Parijsche beurs. Deze getuige verklaarde, dat hij in dien tijd door het ministerie van financiën was ongebeid, waarbij hij zich er over verwon derde. dat de minister van financiën. Peret, persoonlijk hem. een ondergeschikt ambte naar, had willen spréken. De minister verzocht hem dringend zorg te draden voor een zoo spoedig mogelijk ver zenden van een gunstig rapport over de in voering van Italiaansche kunstzijde-effecten. De getuige herinnert zich verder een voor val uit 1924, toen Herriot minister-president en minister van buitenlandsche zaken was en in die hoedanigheid te Londen vertoefde. De directeur van een krant was toen bij hem gekomen en had hem dringend ver zocht de invoering van een buitenlandsch effect op de Parijsche beurs te willen steu nen. Toen hij hierop weigerend geantwoord had, had de man hem gezegd, dat hij zeer bevriend was met Herriot. zoodat zijn voor stel heelemaal geen moeilijkheden zou on dervinden. Hij verklaarde zich zelfs bereid, iemand naar Londen te zenden om de toe stemming van den premier te gaan halen. De getuige, Delendat, heeft hierop een rap port samengesteld en dit naar Londen ge zonden, waarop Herriot antwoordde, dat hij in overeenstemming met zijn plicht gehan deld had. CeUen in de fabrieken Thorez, een groot man in de Communis- Asche Partij, zet in de „Humanité" uiteen wat de arbeid der communisten gedurende het jaar 1931 moet zijn; een jaar. dat volgens hem een jaar van „proletarischen strijd" zal worden. Wat de communisten moeten doen? Zij moeten hun actie niet speciaal op de verkie zingen richten, maar ook op de fabrieken. „Het is onze taak", zoo zegt hij, „de krach ten der strijdende arbeiders in een dusdanige richting te stuwen, dat ze leiden tot de liquidatie van het kapita'istisch regime en de dictatuur van het proletariaat." Dit zal echter niet worden bereikt zoolang de com munisten hun agitatie niet in de fabrieken verrichten. Er dient veel meer dan tot dus ver in de fabrieken te worden gedaan. Alleen de communistische cel is in staat de doel einden der partij tot verwezeniyking te brengen. Sankey maakte bekend, dat Ramsay Mac- Donald tegen het eind der volgende week, of In het begin van de navolgende week. een verklaring zal afleggen betreffende de regee- ringspolitiek ten aanzien van het Indische constitutievraagstuk. Geloofd wordt dat een oplossing van de moeihjkheden zal worden gevonden volgens de richtlijnen, begin dezer week door lord Reading aangegeven. Te Spandau is een ontzettende misdaad gepleegd; een vader heeft in godsdienstwaan zin zyn eigen kind gedood. De dader, Schatzke, beambte bij het kadaster, heeft zich daarop bij de politie aangegeven. Schatzke gold bij zqn chefs als een be trouwbaar en arbeidzaam beambte op wiens gedrag in geen enkel opzicht iets was aan te merken. Ook zijn gezinsleven was uitstekend. Ongeveer een jaar geleden begon de man de bijeenkomsten van den „profeet" Weiszen- berg te bezoeken. Slnsdien veranderde Schatzke geheel en al. Hij las in zijn vrijen tijd voortdurend in het Oude Testament, maar ook in geschriften, uitgegeven door de Herba Kalaja. Dit instituut met den mystie ken naam wordt geleid door een zekeren Briickmann en een juffrouw Meyer, de doch ter van in de kringen der „Naturheikundi- ge" bekenden Krauter „Meyer" uit Ham burg. Het instituut behandelt patiënten op grond van oogen-diagnose. Sinds hy geregeld bezoeker was geworden van de Weiszenbergsche bijeenkomsten, kwam Schatzke steeds meer in den greep van zijn waanvoorstellingen. Zijn vrouw, die ech ter zyn werkeiyken toestand niet inzag, ver telde hü veel ervan, dat „het einde van de wereld nabij was" en „dat de tyd der chris- teliike wedergeboorte" naderde. Dinsdagavond zat de ongelukkige met vrouw en schoonmoeder genoeglijk te zamen, zonder dat Iets bijzonders aan hem te mer ken was. Midden in den nacht is de man rustig opgestaan: heeft een lang slagersmes, dat hy eenige dagen geleden reeds in huis had ge bracht, te vcorschyn gehaald en heeft, alles in de grootste stilte, zün kindje de hals door gesneden. Fas toen hy het electrisch licht inscha kelde en zich ging wasschen, werd zqn vrouw wakker. Op haar vraag wat er was, ant- woorde Schatzke bedaard: „Die Zeit hat sich erffüllt". Waarna hij het huis verliet en naar het dichtstbijzijnde politiebureau wandelde cm zich aan te geven als moordenaar van zijn kind. Als bewijs legde hij het bebloede mes op tafel en vertelde wat hy gedaan had. Op de vraag waarom hij zijn kind gedood had, antwoordde Schatzke, dat er een ziels verhuizing bestaat en een wedergeboorte. „Ik ben Isaak en myn vader Abraham heeft mij 7000 jaar geleden den Heer getroffen. In nvjn zoon heb ik den wedergeboren Abraham her kend en nu heb ik hem uit wraak gedood, omdat hij mij indertijd geslacht heeft." Het onderzoek der politie is nog niet ge ëindigd, daar leden van de Weiszenberg- sekte en de leiders van de „Herba Kalaja" nog verhoord moeten worden, alvorens besl'st kan worden of hier plaats Is voor een straf- rechteiyke vervolging. Het gebeurde heeft diepen indruk ge maakt. De „Voss. Z." die „het offer" bespreekt, constateert, dat hier een moord is gedaan door een man, die evenals vele anderen, 's avonds aan de voeten van een „profeet" placht te liggen, die den geloovigen de bood schap brengt, dat God vervormd is, en de wereld vernietigen wil en slechts door een offer kan worden verzoend. En wanneer de redenaar met de schildering van Gods toorn begint, dan werpen mannen en vrouwen zien in extase op den grond en omklemmen de voeten en knieën van hun Profeet, die uit deze ontzettende, door hem aangericht gees- tesverwarring, zyn verdiensten haalt. Maanden geleden heeft zich een man ge kruisigd, wiens geest door een valschen pro feet was verward. Op Kerstmis rukte een man in de Domkerk den Kerstboom van het altaar en riep, dat men van den Dom een moordkuil gemaakt had en dat hy geroepen was den waren godsdienst te verkonden. Ook hij kwam van een godsdienstige plech tigheid in een of ander verborgen zaaltje: en ook hij kwam terecht in een krankzinni gengesticht. wy kunnen, zoo besluit de „Voss. Z.", onze medemenschen beschermen tegen moor denaars, roovers, dieven en bedriegers. WU zijn machteloos tegen de handige godsdienst makers, die het verstand van de geesteiyk armen benevelen, zy vermoorden niet hun kinderen, zij kruisigen zich niet en zy zijn niet ter verantwoording te roepen. De vroegere Fransche kampioen-bokser Georges Carpentier en de gescheiden echt- genoote van Charlie Chaplin, Lita Grey, zün gisteravond, toen zy te New-York van een theatervoorstelling terugkeerden, door met revolvers gewapende bandieten aangevallen. zy dwongen den chauffeur te stoppen en beroofden Lita Grey van eenige duizenden Dollars aan juweelen en al het geld, dat zy by zich had. 100x100 HAMD-GE.WE.VEN I30 x 16O Gewapende bandieten hebben op klaar lichten dag te Benares onder bedreiging met een revolver den chauffeur van een post auto tot stoppen gedwongen. zy begonnen zich van de postzakken meester te maken toen er onverwachts een tweede postauto verscheen waarop de ban dieten op de vlucht gingen, zy wierpen eerst nog met een bom waardoor gelukkig niemand getroffen werd. Er werden twee bandieten aangehouden. De zoogenaamde rebeelen„koning" in Rangoon is in werkeiykheid een waarzegger en kwakzalver, Sayasan geheeten, die al eens schuldig is bevonden aan het organiseeren van verboden loterijen. Ook wordt ny van moord verdacht. Er is een belooning van 5000 ropyen uitgeloofd voor zyn aanhouding. Op een eenzame plek in Northumberland bij Otterburn aan den weg naar Newcastle, heeft een onbekende man Dinsdagavond een vrouw aangevallen in den auto, waarin zy hem op zijn verzoek had laten meerqden. Hij wierp haar, terwyi zij in halfverdoofden toe stand verkeerde, op de achterbank en stak vervolgens den auto in brand. De vrouw, de 27-jarige dochter van een garagehouder uil Otterburn, werd drie uur later in deernis- wekkenden toestand by den verbranden auto gevonden, zy leefde nog en kwam by tus- schenpoozen tot bewustzijn, zoodat zy eenige mededeelingen kon doen. Den volgenden morgen stierf zy. Gisteren hebben werkloozen in verschillen de stadsgedeelten van New-York demonstra ties gehouden, waarby het tot botsingen met de politie is gekomen Hierbij is een politie agent zwaar gewond. Talrijke werkloozen werden eveneens gewond. De politie arresteerde zes personen. Nog steeds In het Ijs De zeven visschers en de beide vrouwen, die door de ysschotsen de Finsche Gclf zyn ingestuwd, zyn, naar gemeld wordt op 12 K.M. afstand van de kust door den vuur toren Ptyrsudd gesignaleerd. Een vliegtuig tracht hun hulp te verlee- nen. Voor alles wil men den schipbreuke lingen kleeren en proviand toewerpen. Een iisbreker zal probeeren hen in veilig heid te brengen. Een bijzondere' rechtbank heeft den voormaligen Peruaanschen president Leguia en zijn drie zoons wegens onbehooriyke uit oefening hunner ambten veroordeeld tot een geldboete van pl.m. 18 miliioen gulden. KON. HOU. LLOYD. GELRIA (uitr.) pass. 8 Jan. v.m. 5 uur 20 Dungeness. OÏANIA (tliuisr.) 7 Jan. nam. 7 uur van Coruna. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 7 Jan. van Napels naar Livorno. ALMELO (thuisr.) 7 Jan. van Callao naar Manta. ARES 8 Jan. van Antwerpen te Amsterdam. AURORA 7 Jan. van Malaga naar Lissabon. BOSKOOP (uitr.) 7 Jan. van Cristobal naar Buenaventura. CRIJNSSEN 8 Jan. van W.-Indië 1. v. Havre, te Amsterdam. IRIS. 7 Jan. van Danzig naar Hamburg. OBERON. T Jan. van Melilla te Alicante. ORPHEUS 7 Jan. van Sevilla naar Alicante. TELAMON 10 Jan. 's morgens van W.-Indië te Amsterdam verwacht, pass. 8 Jan. Land's End. TRAJANUS 7 Jan. te en van Napels naar Catania VULCANUS 7 Jan. van Hamburg naar Am sterdam. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM 6 Jan. van B. Aires te Ro- sario. HOLLAND—APBIKA-LIJN. ALDABI 8 Jan. v.m. 8 uur van Hamburg naar Amsterdam. BANDOENG (thuisr.) 8 Jan. te Antwerpen. RANDFONTEIN (uitr.) 7 Jan. van Dar-es- Salaam naar Lindi. JAGERSFONTEIN (uitr.) 6 Jan. van Wal- vischbaai naar Kaapstad. NIJKERK (thuisr.) 8 Jan. te Genua. RIETFONTEIN 7 Jan. van Hamburg naar Amsterdam. WISSEKERK 7 Jan. van Amsterdam te Hamburg. HOLLAND—AMEBIKA-LUN. BINNENDIJK. New-York naar Rott. pass. 7 Jan. nam. 8 uur 50 Lizard. BLOMMERSDIJK 5 Jan. van New Orleans te Beaumont. DOMSTERDIJK, Rott. v. d. Pacifick, pass. 7 Jan. Lizard. GAASTERDIJK, Rott. naar New "Orleans, pass. 8 Jan. Vlissingen naar Antwerpen. KINDERDIJK 7 Jan. van San Francisco te Vancouver. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. ZOSMA 8 Jan. van Antw. te Hamburg. JAVA—NEW YORK-LIJN. KOTA BAROE, Java naar New York, 7 Jan. van Belawan. RADJA 7 Jan. van Java te New York. SALEIER, Java naar New York. 8 Jan. te Suez. BOTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (thuisr.) 8 Jan. te Liverpool. KOTA TJANDI (uitr.) pass. 7 Jan. Gibral tar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALCHIBA (thuisr.) 7 Jan. van B. Aires. ALPHERAT (thuisr.) pass. 7 Jan. Ouesant, 9 Jan. te Rotterdam verwacht. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, Liverp.-Java, pass. 7 Jan. Gi braltar. EURIYBATES, Java-Amst.; pass. 8 Jan. Gibr. ELPENOR, Japan-AmsL, 7 Jan. van P. Swettenham. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER IV 8 Jan. v.m. 8 uur 15 van Rotterdam te Gravesend. ZATERDAG 10 JANUARI HUIZEN, 298 M. Uits!. K.R.O.-Uitzen- ding. 8.009.15 Gramofoonpl. 11.30 12.00 Godsdienstig Halfuurtje Pastoor Per- quin 12.01—1.30 Concert. K.R.O.-sextet I.30—2.30 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Jeugd- haliuurtje 3.004.15 Kinderuurtje 5.00 6.00 Gramofoonpl. 6.006.15 Sportcau- serie S. P. J. Borsten 6.156.35 Joum. Wekoverzicht P. de Waart 6.356.45 Gra mofoonpl. 6.457.15 Esperanto 7.15— 7.45 Prof. Dr. D. Franses O.F.M.: „Kerkva ders en de geschiedenis van hun tijd" 7.45 —11.00 Concert. K.R.O. sa'.on-orkest O.I.V. M. van 't Woud G. den Boer. (Accordeon) 11.00—12.00 Gramofoonpl. 9.00 Vaz Dias. HILVERSUM, 1875 M. U.tsl. V A.R.A.- Uitzending 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Uitz. voor arbeiders in de Continu-Bedrijven. G. E. den Boer (Accordeon-virtuoos) 12.00 Poli- tieber. 12.20 Concert. V.A.R.A.-Sextet Gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Radio-Volks Universiteit 2.45 Paedago- gisch concert, m m.v. de Hoil. Kamermuziek- vereen. o.l.v. P. Tiggers 4.15 Cursus Duitsch 4.45 I.V.A.O. kwartiertje. P. Voogd be spreekt „Waar en hoe werkt het Instituut?" 5.45 „Ons huis een tehuis" (T. Landré) 6.15 S.D.A.P.-kwartiertje. K. R. van Staal: „De nood van de kleine sigarenmakers" 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong 7.15 Gramofo-mpl. 7.45 Politieber. 8 00 „Bij de pomp". Teun de Klepperman 8.15 Concert. V.A.R.A.-Orkest. The Four Serenaders (accordeon) 9.00 Bestuursme dedelingen 9.10 Vervolg concert 10.00 V.A.R.A.-Varia 10.10 Vervolg concert H. van Oss (zang), A. de Ridder (piano), The Four Serenaders 11.00 Persber. II.15 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05—11.20 Lezing 1.20—2.20 Orkestconcert 3.30 Vers'ag van de voetbal match ArsenalAston Villa 4.30 Concert 5.05 Orgelspel door R. Foort 5.35 Kln- deruurt'e 6.35 Berichten 7.00 Sportber. 7.05 Piano-so'i door F. Dawson 7.20 Lezing 7.50 Concert. So'isten 9.20 Be richten 9.35 Berichten 9 40 Lezing 10.05 „Humouresque". Woorden en muziek van L. Henry. Solisten en koor 10.45 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje 4.50 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 9 05 Too- neeluitzending 9.50 Tziganenmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25— I.50 Orkestconcert 4.20—5.20 Orkestcon cert, so'iste. 6 00—6.20 Gramofoonpl. 7.05 Vroolijke avond 9.20 Berichten. Daar na tot 11.20: Dansmuziek 11.2012.20 Dansmuziek (Gramofoonpl.). KALUNDBORG. 1153 M. 12.05—12.35 Gramofoonpl. 2 20 Kinderuurtje 2.50 4.50 Orkstconcert en zang 7.208.20 Dansmuziek 8208.40 Liederen-voor dracht 8.408.55 „Familiën Hansen" van Jens Locher 9.4010.05 Trio-concert 10.0511.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert, georg. door „La Meuse" en „L'Antenne". Hierna berichten. ZEESEN, 1635 M. 5.40—1.20 Voordrach ten. lessen, 'ezingen 1.202.20 Gramo foonpl. 2.203.50 Orkestconcert 4.50 7.15 Voordrachten en lessen 7 20 Vrooiyke avond. Kapel Leo Eysoldt 8.30 Cabaret. M.m.v. solisten 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. FLENSBURG 6 Jan. van Rotterdam te Nar vik. GIDEONE II ms„ Felceks, 6 Jan. van Aal- borg te Holtenau. HELENA 5 Jan. 120 m. N. van Tayal, van Baltimore naar Sete. PETRONELLA 5 Jan. van Curasao te Gi braltar. REGINA 8 Jan. van Antw. te Lond. STOLWIJK 7 Jan. van Bona n. Sfax. THERNO 7 Jan. van Dublin te Belfast. T WIAD. ms.,-6 J an. van Hamb. naar Holte nau. WINSUM 7 Jan. van Philadelphia te New- York. WOLSUM 7 Jan. Finisterre gep„ Rott. naar Rio Janeiro. Foncières 1885 Trekking van 5 Januari 1931 No. 364.490 met 100.000 frs., no. 498.041 met 25.000 frs.; de volgende nos. met 5000 frs. elk: 282.781, 399.667, 547.371, 792.338, 876.265 en 880.204. Voorts zijn 45 nos. betaalbaar met 1000 frs. Foncières 1879 Trekking van 5 Januari 1931 No. NEGEN Donderdag 8 Jan. 1931 No. 438.175 en no. 1.601.057 met 100.000 frs., no. 1.562.009 met 25.000 frs., no. 265.452 en no. 1.052.837 met 10.000 frs. De 5 volgende nos. met 5.000 frs.; 152.494, 203.394, 736.417, 878.795, 1.625.578. Voorts zyn 90 nos. betaalbaar met 1000 frs. PARIJS 1899. Trekking van 2G December 1930. No. 254.196 is betaalbaar met 100.000 frs., de nos. 198.417 en 284.397 elk met 10.000 frs.. de volgende nos. elk met 1000 frs.: 594, 418, 68.336, 70.170, 90.577, 110.619, 118.331, 144.746, 153.113, 164.626, 165.361, 175.196, 178.995, 191.259, 195.516, 197.034, 227.769, 250.306, 272.600, 274.057, 285.245, 288.593, 290.635, 302.640, 312.593, 320.067, 358.149, 386.754, 395.635, 402.743, 403.714. Voorts 1958 nos. elk a pari. 4 „Van Wally Chatterton gesproken," merk te hij op „Ik zou met graag m den waan verkeeren, dat het heerschap recht te ver trouwen is en strikt eerlijk ik gevoel me geneigd dat te betwijfelen Nu nam inspecteur Guest zijn collega eens ut ernst op „|a, dat is zoo," gaf hij toe. „Ik heb uit ?eer betrouwbare bron vernomen, dat men hem gezien heelt in gezelschap van Naisuki, en dat hij ook dien sluwen vent in Mayfair bezocht neeft." Bryce sprong op. „Is dat waar? Naisuki Zeg je 't Zou mij verwonderen, als wij ooit Vat op dien kerel zullen krijgen." Langzaam schudde Guest het hoofd. „Tenslotte is hij niet meer dan agent, maar verbazend knap, dat moet ik toegeven. De man, dien wij -Kieken, is de man, die den handel in verdoovende middelen in handen heett hier in Londen, de man, die achter Satsuki staat en, als de vermoedens van den chet eenigszins het doei nabij zijn, Chatter ton senior is." Bryce bleef zwijgen en Guest ging staan. „Met je verlof," sprak hij, „ik volg het goed voorbeeld van den chet en ga lunchen. Tot dadelijk." Zachtjes sloot hij de deur en Bryce wierp een fonkelenden blik op de argelooze panee- len van de deur. Daar ging de deur weer open en Guest stak z'n knappen kop weet naar binnen „O, zeg, als ik jou was. zou ik Myra Wace in de gaten houden Hij heeft een grooten dunk van zijn zuster. Als iemand weet waar hij is, dan is zij 't. Geluksvogel Ik wou, dat ik werk aan vermaak kon paren Glimlachend trok hij z'n hoofd weer terug en verdween. Nog wraakgieriger was de blik, d.en inspecteur Bryce nu op de deur wierp. Wat wilde die akelige vent daarmee zeggen Werk en vermaak Verv!Guest. Hij altijd met z'n stiekeme opmerkingen, 't Wordt eens tijd, dat hij een toontje lager gaat zingen. Opgeblazen kikker. Hij groeit uit z'n schoenen als hij niet oppast...." Inspecteur Bryce ironste somber te wenk brauwen HOOFDSTUK II Het zwaard van Damocles Welk tooneeltje is huiselijker dan twee welgedane heertjes, reeds op jaren, gemak kelijk gezeten in twee stoeien voor een knap pend haardvuur, bezig met schaakspelen Zooals gezegd, wat ts huiselijker De deftigste, bijvoorbeeld, die het dichtst bij het vuur zit. Blozend ziet hij er uit en te oor deeten naar de grootte en den vorm van zijn neus is hij klaarblijkelijk van foodsche af komst hij is 'n tikje kaal en heett zakjes onder z'n oogen ook zou niemand kunnen zeggen, dat zijn mond neiging vertoonde om door te zakken Niettemin, wat zijn die teekenen van een gevorderden leeftijd anders dan de eervolle teekenen van een harden strijd En z'n gezel Die magere, men zou veilig kunnen zeggen. lijkachtige oude heer, met z'n hoekigen neus, z'n diep liggende oogen en z'n dunne lippen. Die neerslachtig uit ziende man, wiens hand een glas omklemt, naar welks inhoud we maar niet zullen gis sen, en die wellicht een weinig geneigd is te beven. Zijn ze niet op hun gemak, of is het mogelijk, dat die drukkende onrust bij hen niet het gevolg is van de nurksch- heid van den ouden dag, maar van angst voor eenig onheil Wat hébben zij te vreezen „Hubert, je zult je op "n goeien dag nog 'ns dooden met dat spul. mijn vriend.', merkte de man van het uitverkoren volk op, terwijl hij den warmen bisschopswijn op tafel een eind terugschoot en een half leeg glas met hetzelfde vocht aan z'n lippen zette Ontstemd zette Hubert Chatterton z'n glas weer neer. ,,'t Blijft gelijk, of ie zoo sterft of anders." bromde hij op knorrigen toon, die zoo ver schillend was van den zachten, alhoewel bevingen, zalvenden toon van zijn vriend. Vervolgens bemerkte hij op denzelfden verdrietigen toon „Vandaag is het de tweede Augustus, Izaak." De eerste oogenblikken scheen de beteeke- nis dier woorden niet tot Izaak Venning door te dringen, en toen werd het met ont stellende klaarheid helder voot zijn geest. „Maat Hubert," stamelde hij. „Je denkt toch niet dat O, ik wil er mei van hooren; 'k wil er niet van spreken 't Is te erg Z'n gelaat was nóg loodkleuriger geworden en z'n oogen puilden nog verder uit en keken nóg vischachtiger dan ooit. Hubert Chatterton bleel zwijgen, terwijl de ander een opgewonden poging deed om zich te rechtvaardigen. „Ik verlangde er niet naar Ik was er tegen. Ik was George niet kwaad genegen. Ik zou geen haar op z'n hoofd gekrenkt hebben. Ik veracht geweld, ik verafschuw moord en...." „Hou >e vervelenden snater," viel Chatter ton woest uit. terwijl z'n oogen angstig de kamer rondkeken en z'n droge lippen met Zijn niet minder droge teng bevochtigde „Die leelijke tong van je zal ie op een goeien dag nog eens een onherstelbare schade be rokkenen I" „Maar er is niemand hier," riep de jood uit. terwijl hij met z'n bleeke handen ge baarde. „De muren hebben ooren. Gebruik dat woord niet. Trouwens, ik deed het niet Chatterton veegde met z'n zijden zakdoek iangs z'n voorhoofd. ,.'t Was een ongeluk. George was een on zinnige dwaas ik ,,'t Was geen ongeluk, mijn vriend verbeterde Venning ,,'t Was een samenzwe ring. George wist te veei. Lacey en Morrel waren bang en jij was 't die „Wil ie wel eenk op ie leelijke woorden passen siste Chafterton, terwijl z'n koort sige oogen de donkere kamerhoeken af zochten. „Blijf te dingen uitkramen die beter verzwegen konden worden Iemand mocht 't eens hooren z'n zoen ik zou niet graag willen, dat hu wist. dat ik „Is er iets onaangenaams voorgevallen opperde de ander tactloos. Chatterton bromde en pookte venijnig in het vuur. „Je weet niet wat die onmensche- ■Uke vriend zou doen, Izaak." bromde hij droefgeestig „Gerald is even ongevoelig en wreed als zijn vader Vier van ons heeft hij al te pakken gehad. Onze beurt komt ook. ik heb er een voorgevoel van In deze kamer heb ik gezeten en me verbeeld, hemel wat heb ik me al niet verbeeld Zacht gefluister, sluipende voetstappen op de trappen cn in huis, oogen, die door- de vensters gluurden, gezichten die oprezen uit de kolen. Een schaduw, die mij door de kamers volgt, die bij mijn bed staat wakend, steeds wakende met de beschuldigende oogen van George ach I" Zijn stem verhief zich tof een ijl gegil. „Hij martelt me. Venning, hij kwelt me. zeg ik ie. alvorens hij komt om z'n iaf aards werk te voltooien 1" Een deur sloeg dicht. „HemelWat was dat fluisterde Chat terton Venning leunde voorover, klopte hem op z'n knie met de bedoeling hem gerust te stellen, maar het resultaat daarvan was slechts, dat de angst van den ander nog heviger werd bil 't gezicht van z'n eigen klaarblijkelijk van schrik verpletterenden toestand. ,,'t Is enkel Wally, die terugkomt." trilde de iood, die door dien smak evenzeer ge schrokken was als Chatterton, op zoetsap- pigen toon. Chatterton haalde 'diep adem en bromde onsamenhangende woorden Achter hem ging een deur open en een longe man trad de kamer binnen. Hu was groot en donker en had een stoppelig snorretje, listige oogen, die aan Chatterton deden denken, en hij was eekleed in een donker, goed passend cos- tuum en een sigaret welke hij zich de moeite niet getroostte om uit z'n mond te halen, als hij sprak hing van z'n strakke 'ippen. Hij stapte naar voren en klopte Hubert chatterton op den schouder. „Allo, vadertje," zei nij losies. Chatterton senior zat te draaien in z'n stoel, als had een kogel hem getroffen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9