LEEKEPREEKEN HER1BERTUS MULDER O.F.M. HENK FIBBE 13000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40. vele ARMEN DER PAROCHIE WONINGBUREAU ZATERDAG 10 JANUARI 1931 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL Administratie van vermogens. Open en gesleten bewaar- neming van effecten en andere geldswaarden. Conflict in het Vissehersbedrijf beëindigd Het aantal H. Communiën in het Bisdom Haarlem DE ZEEREERWAARDE PATER De staking in Engeland Generaal Berthelot ziek bureauxnassaulaan49 mm Dit nummer eestaat uit vier bladen En HET geïllustreerd zondagsblad I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17662 Audiëntie Spoorwegpersoneel Minister Deckers Aanvaring tegen de Hembrug De „Southern Cross" De huidige werkloosheid De regeering vraagt inlichtingen Rijksbijdragen voor werkioozensteuu Zielzorg op de vloot Twee schepen bij een brug bekneld VOORNAAMSTE cNIEUWS Maandag wordt het werk hervat Brandstichting Van 1900 tot 1930 gestegen met twintig miiiioen zal Zondag a.s. 11 Januari onder alle H.H. Missen In de St. An- toniuskerk (Nieuwe Groenmarkt) een liefdadigheids-predicaf'e houden ten bate der buitengewoon Het Par. Armbestuur verwacht een groot succes, want de nood is groot Zegt het voort Onderhandelingen mislukt J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL 13781 Weinig hoop op behoud De Internationaal samenwerkende Katholiek Politieke Partijen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem cn Agentschappen: per week 25 ct.; per «Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÈN 35 ct.p. regel VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regeis 60 ct. p. plaatsing:; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. aHonné's on HU h'aH zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden &eö ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tol werken door verlies van beide armen, beide beencn of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van heen of arm bij verlies van 'b andere» vinger. 373 LUISTEREN Er is een kunst, die door weinigen Geacht of zelfs maar begrepen wordt en ^ardoor waarschijnlijk ook zoo zeld- 2aam wordt beoefend: de kunst van luisteren. Menigeen zal wellicht vragen. *at er voor kunstigs in zoo'n eenvou- ^Se daad gelegen is. Wie niet doof is ïet zijn ooren slechts open en: hij is de Erlangde kunstenaar! Zóó eenvoudig is de zaak niet. Men kan spreken een grooter kunst dan ^vijgen noemen en toch is er een waar ^oord, dat zegt, dat spreken zilver en hijgen goud is. Zoo is luisteren in een ^Paalden zin een kunst, die aangeleerd Öient te worden. Vraag het den onder wijzers van lagere en hoogere scholen, ^at bezorgt hun de grootste moeite bij bet onderricht? Niet op de voornaam ste plaats de domheid, de hersenloos heid der kinderen. Het aantal stomp- _n js vrjj gering. Neen, de groot te veroorzaakt de eisch om den bi. a concentratievermogen bij te brengen; hun te leeren hun speelschen «eest, die met de vlinders over de wei den, met de vogels door de bosschen Vliegt, die overal tegelijk, op straat, in de tram, bij een straatorgel, thuis, overal behalve in de klas is, om hen te keren die speelsche verbeelding in te tornen, zoodat de geest alleen is bij bet onderwerp, dat de leeraar behan delt; daarin geheel op te gaan, de woor den, de voorstellingen, den uitleg ge heel in zich op te nemen. Het feit, dat over een betrekkelijk geringe leerstof 2oo langen tijd moet worden gedaan. Vindt voor een goed deel hierin zijn °orzaak, dat het kind de kunst van luis teren niet verstaat. Het hoort wel den blank van de stem van den onderwijzer, bet vangt in het begin de woorden wel °P; maar het geritsel van een op laaiend blad, een invallende zonne straal, een ongewoon woord, de minste Aanleiding is voldoende om de aan dacht op de vlucht te jagen en met tulsteren is het gedaan. Welk is het meest gehoorde verwijt Van ons, ouderen, aan onze kinderen? t^at zij gebrek aan oplettendheid heb ben. Geen dag gaat voorbij, of zij hoo ien de vermaning om toch te luisteren, daar wat ouderen hun te zeggen heb ben: naar onze eigen stem, naar die t'an priesters en onderwijzers. Zoo zijn ^ij onbewust voortdurend bezig de bunst van luisteren aan te kweeken. ttoe moeilijk moet ze toch zijn, wanneer Mj bij onszelf en in onze omgeving eens hagaan, hoe slecht die kunst ook door Volwassenen wordt beoefend! Wie goed opmerkt zal ervaren, dat de hveeste volwassenen den kinderen een burist aanpreeken, die zij zelf al heel Plecht verstaan. Vraag eens aan politie ambtenaren en rechterlijke autoriteiten eh alien, die met het registreeren van Getuigenissen te maken hebben, hoe "bien" in het algemeen luistert. Wan- heer vijf menschen hetzelfde gesprek bebben gehoord zullen zij dit alle vijf Verschillend weergeven en dit niet enkel biet onbeteekenende onderdeelen, maar beei dikwijls met geheel tegenstrijdige hoofdzaken. De meeste twisten, het heeste gekijf, het strijden van „ja" en "•been" komt gewoonlijk voort uit slecht bfgeluisterde woorden van een ander, ^en zeer groot percentage misverstan den moet worden toegeschreven aan s'ordig luisteren, wat voert tot een ka- ^batuur van de waarheid. Wanneer een bowering door vijf verschillende men- ^hen Is doorgegeven, zal in de laatste bergave gewoonlijk niet veel meer dan *eh geheel verdraaid en verwrongen boeld van het oorspronkelijke zijn terug e Vinden. Roe zou het ook anders kunnen? Be- ^Udeer eens de conversatie in een ^lon, in een wachtkamer, in een spoorwegcoupé. Wat schijnt praten toch bemakkelijk; en wat schijnt luisteren ?°ch moeilijk! Daar hebt ge vooreerst bet veelvuldig voorkomende type van eh man en van de vrouw, die liefst ?chzelf alleen hoort; die meent, dat bfi of zij eigenlijk altijd alleen het °ord moest hebben en alle andere ^hepselen er slechts zijn om te luiste- eh. Wanneer aan zoo iemand de kans j^aten wordt, zal hij zijn wijsheid, zijn essen en raadgevingen, de verhalen ah zijn ondervindingen, van zijn leed n zijn vreugde of wel zijn vermeende ®rappjgheden blijven uitstorten als uit jbp nooit opdrogende bron. Het zal hem Jh°eite kosten een ander ook maar even bh het woord te laten komen; hij zal k* slechts dulden om zelf op adem te °then, zeker niet om met belangstel- haar dien ander te luisteren; met j^hiverheffing en gebaren zal hij zich eer spoedig op het voorste plan drin- en aan den stortvloed zijner woor- opnieuw lucht geven. Plaats zulk een persoon eens in een gezelschap, waarin de omstandigheden hem dwin gen weinig te zeggen en veel te luiste ren. Hij zal de grootste zwijger zijn. Hij wil alles of niets. Kan hij niet praten, luisteren kan hij nog minder. In zichzelf teruggetrokken zullen zulke uren hem een marteling en een verveling zijn. Te moeten luisteren voelt hij als een belee- diging van zijn persoonlijkheid. Daar is het andere type, dat van den verstrooide en van den in zichzelf gekeerde. Hoeveel moeite kost het den- zulken uit plicht of uit beleefdheid te luisteren! Steeds dwaalt hun geest af van het onderwerp, dat besproken wordt. En wanneer een preek in een kerk, een rede op een vergadering hen niet geboeid heeft, wanneer zij van een gewichtige conferentie na afloop de helft vergeten zijn, of in gezelscnap een mal figuur maken, doordat zij telkens buiten de conversatie blijken te staan, dan zijn het altijd de predikant, de spreker, de onderhandelaar, de conver satietoon, die de schuld krijgen: aan zichzelf denkt men bij zulk een beklag nooit! Toch is luisteren een kunst, die maar weinigen goed verstaan, omdat ze, als alle ware kunst, geheel onze persoon lijkheid opeischt. Luisteren oeteekent overgave, opgaan in een ander, ons door een ander eenigen tijd in oeslag laten nemen. Dit kan gemakkelijk, zelfs aan genaam zijn, wanneer iemand ons prijst of vleit. Dan verstaan de meeaten de kunst van luisteren wel, terwijl het dan juist dikwijls goed zou zijn de ooren te stoppen. Ook is het niet zoo moeilijk te luisteren naar een geboren redenaar of aangenaam causeur, die ons, zelfs on danks onszelf, meevoert naar ongekende gebieden, waar onze geest nooit ver toefde en die het luisteren tot een genot maakt. Neen, kunst is het luisteren eerst, wanneer het van ons geduld, nederig heid, zelfbehëersching, overgavé vraagt. Onze critische geest, de geest van te genspraak, die altijd leeft bij ieder ver standelijk normaal bedeelden mensch. zal steeds op de loer liggen, om onwaarheden, onwaarschijnlijkheden en twijfelachtigheden te wraken. Dat is goed; het is onze natuurlijke beveiliging tegen bedrog, tegen misvatting en mis verstand. Maar de kunst van het luiste ren bestaat juist in het evenwicht tus schen het geduld, de zelfbeheersching, de overgave om anderen aan te hooren en den critischen tegenstand, welke ons voor misleiding behoeden moet. Dat gebrek aan evenwicht is het niet ver staan van de kunst van luisteren. Dat gebrek maakt, dat zoovele openbare zoowel als particuliere besprekingen tot onvruchtbaarheid zijn gedoemd; het is de groote fout v&n onze hedendaagsche parlementen en andere overheidslicha men, waar men niet meer samenkomt, om naar elkander te luisteren en door uitwisseling van meeningen tot het beste resultaat te komen, maar om elkaar te overbluffen, te overstemmen, te overschreeuwen, 't Is de fout van alle particuliere gesprekken, waarin ieder der deelnemers zijn haan wil doen koning kraaien, of wel waarin de veel- praters, die zichzelf zoo gaarne hooren, anderen het luiste-en onmogelijk ma ken. 't Is de fout, die zooveel goed en edels in den mensch dooft. Hoeveel troost kan een naar lichaam of ziel zwaar gewonde dikwijls niet vinden bij een medemensch, bij wien hij zijn hart kan uitstorten! 't Zijn dan niet zoozeer vele vermaningen of troostwoorden, die hem opbeuren, als wel de gelegenheid om een ander, een geduldigen, meevoe lenden, medelijdenden, begrijpenden evenmensch deel te maken van zijn smart. Dat kost den ander zelfbeheer sching, zelfverloochening vaak. Maar juist dat geduld zal hem op het goede oogenblik de enkele woorden doen spre ken, die balsem zijn voor een gewond hart en die van onmetelijke waarde kunnen zijn. Wijdloopige betoogen of uitingen van verveling en ongeduld zul len slechts in staat zijn om den gesla gene nog meer te doen lijden en hem tot vertwijfeling te brengen. Een gedul dig aanhooren echter als teeken van sympathie, met ten slotte een enke' woord van deelneming, een enkele handdruk zelfs als uiting van meege voel kan wonderen doen; kan verloren moed opwekken, neergeslagen geest kracht doen opleven. Er is ten slotte nog een ander soort luisteren, een kunst van nog grooter waarde, n.m. het luisteren naar onze eigen ziel, naar de stem van het gewe ten en naar de stemmen uit de boven natuurlijke wereld. Dit is het luisteren van de Drie Wijzen uit het Oosten, waaraan wij deze week bij het Drie koningenfeest weer herinnerd werden. SPAARNE BAIMK Van deze kunst hangt menigmaal voor den mensch zijn eeuwig geluk af. Hoe wordt deze kunst in onzen rumoe- rigen tijd nog verstaan? Ziedaar een vraag, waarvan het antwoord wel een afzonderlijke bespreking vereischt. HOMO SAPIENS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag geen audiëntie ver- leenen. Het royement van de oppositievoerende leden goedgekeurd De Vereenigingsraad van de Nederl. Ver- eeniging van Spoor- en Trampersoneel, waarbij de 47 leden die door het hoofdbe stuur waren geroyeerd wegens net voeren van een stelselmatige oppositie tegen de lei ding van het hoofdbestuur der vereeniging. in beroep konden gaan. heeft na uitvoerige bespreking van de feiten en de beroepen, met algemeene stemmen het rovement en het beleid in dezen van het hoofdbestuur goed gekeurd. Gaat a.s. Maandag, op reis Maandagochtend twaalf dezer zal de mi nister van Defensie naar Nieuwediep ver trekken, teneinde zich in te schepen aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With", onder bevel van luit. ter zee le kl. J. W. A. A. Heydt. Op dezen bodem zal de minister, zooals gemeld, een gedeelte van de reis naar Ned. Indië èn wel tot Napels mede maken. De „Witte de With" zal tegen twee uur uit varen. Kort te voren zullen Hr. Ms. „Heems- kerek", die een oefentocht In de Middelland- sche zee gaat maken en Hr. Ms. ..Banckert" met bestemming naar West-Indië, vertrek ken. Uitspraak Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart deed giste ren uitspraak in zake het stoomvisschers- vaartuig „Zuidpool" IJM. 45, dat, gesleept door de sleepboot „Droogdok X," tegen de Hembrug is gevaren. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval is veroorzaakt door het ontijdig dichtdraaien van de brug, toen de sleep zich reeds op 70 80 meter afstand van de brug bevond, zoo dat, ingevolge art. 6 van het Reglement op de Hembrug, de sleep gerechtigd was door te varen. De brugwachter heeft er zich op beroepen dat hij in de vaste overtuiging verkeerde, dat zich niet het geval voordeed, dat een schip naderde, hetwelk niet onder de brug door kon. De Raad neemt aan dat die overtui ging werkelijk bij den brugwachter bestond, doch is tevens van oordeel, dat hij voor die overtuiging onvoldoende gronden heeft aan gevoerd. De Raad heeft de- overtuiging dat, indien wat minder vluchtig ware gekeken, men spoedig was gewaar geworden dat hier een sleepboot met een hoog schip in aantocht was. Het feit, dat de trawier niet het voor geschreven rood-witte licht voerde, althans geen enkel licht dat boven het schip uitstak, kan den brugwachter niet verontschuldigen en slechts in geringe mate als verzachtende omstandigheid in aanmerking komen, waar hi) immers ook reeds betreffende de sleep boot niet de zekerheid kon hebben, dat deze onder de brug door kon, terwijl hij ook ove rigens, nu de sleep, welke 10 K.M. liep, bin nen een halve minuut bij de brugopening zou zijn, zich zeer spoedig volkomen zeker heid kon verschaffen over den aard van den sleep. Waar hier groote belangen op het spel staan, meent de Raad er voorts nog op te moeten wijzen, dat een binocle den brug wachter goede diensten had kunnen bewij zen. De brugwachter verklaarde zulk een kijker niet te bezitten. Had hij een binocle gebruikt, dan hij hij naar alle waarschijnlijk heid den trawler opgemerkt. In het museum Het beroemde Fokkervliegtuig de „Sou thern Cross" van wing-commander Kingsford Smith bevindt zich thans aan boord van een vrachtschip op weg naar Australië. Het vliegtuig komt te Sydney te staan in het Nieuw-Zuid-Fales-museum. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een circulaire gericht aan Gedeputeerde Staten der provinciën, waarin hij er de aandacht op vestigt, dat het voor de hand ligt, al wordt de juistheid daarvan helaas niet steeds ingezien, dat alle maatre gelen van Overheidswege tot leniging van de werkloosheid nimmer op een of andere wjjze het herstel van het bedrijfsleven mo gen belemmeren en zoo mogelijk dit herstel dienen te bevorderen en uit het oogpunt dat het voor de regserlng van het hoogste be lang is, dat zij op de hoogte is en blijft van hetgeen plaatselijk ten behoeve van de werk- loozen geschiedt, Gedeputeerde Staten uit- noodigt de gemeentebesturen in hun provin ciën te verzoeken van alle thans nog vigee- rende regelingen ten behoeve van de hulp aan werkloozen genomen, en van alle maat regelen, welke nog genomen zullen worden, zoowel als die zijn uitgegaan en welke zul len uitgaan van B. en W. als van den ge meenteraad en mogelijk andere instellingen, rekenplichtig aan de gemeente, hem een exemplaar te doen toekomen. Tegemoetkoming aan de gemeente Door het Tweede Kamerlid van den Tempel is gisteren een tweetal vragen gericht tot mi nister Ruys de Beerenbrouck, waarin hij vroeg of de regeering voornemens is, ter be vordering van 'n bevredigende voorziening in de behoeften der werklooze arbeiders in dezen crisistijd, een regeling van bijdragen in de kosten van gemeentelijke steunregelingen tot stand te brengen en zich, in verband daarmede, met de gemeentebesturen, voor zooveel noodig, over het invoeren van doel matige steunregelingen of het verbeteren van onvoldoende steunregelingen te verstaan. De Minister antwoordt hierop, dat hij reeds op 7 dez#r een steunregeling voor de crisis- werkloozen heeft vastgesteld. Omtrent de uit voering van de regeling, waronder begrepen toekenning van bijdragen in de kosten, is uiteraard overleg noodig met elk betrokken gemeentebestuur, welk overleg, naarmate hem verzoeken bereiken, zooveel mogelijk zal wor den bespoedigd. De nieuwe steunregeling stemt in hoofdzaak overeen met die, welke laatstelijk voor de cri- siswerkloozen gegolden heeft. De ZeerEerw. Pater J. Albada Jelgersma O.F.M., vlcotaalmoezenier, zal de oefenings- reis van „Hr. Ms. Heemskerck" van 12 Ja nuari tot 12 Maart meemaken. Het verkeer te Alphen aan den Rijn een nur stilgelegd Gistermiddag heeft het verkeer te Alphen aan den Rijn groote stagnatie ondervonden, doordat twee schepen in aanvaring kwa men bü de geopende Alphensche brug, de eenige verbinding tusschen het Westelijk en Oostelijk deel der stad. Uit de richting Leiden naderde het schip „Samenwerking", terwijl van den anderen kant een schip van de „Volharding" kwam aanvaren. Toen de „Samenwerking" was genaderd, plaatste de brugwachter de roode vlag, als teeken tot stoppen. De kapitein zag daartoe geen kans meer, en juist in de doorvaart van de geopende brug, raakten de schepen be kneld, en wel zoodanig, dat zij niet bij machte waren zich los te werken en door een ander schip moesten worden opgeduwd. Beide schepen liepen ernstige averij op. Na een uur kon de brug weer worden neergelaten. Het voetgangersverkeer was met roeibooten onderhouden, doch het snelverkeer moest een omweg maken van eenige kilometers, over Koudekerke, Ha- zerswoude en Zwammerdam. De ledenvergaderingen der samenwerken de organisaties van werknemers in het zee- visschersbedrijf in Scheveningen, Viaardin- gen, Katwijk en Maassluis hebben zich thans alle in meerderheid verklaard voor aanvaar ding van het bemiddelingsvoorstel, dat voortgekomen is uit het overleg tusschen deze organisaties en de reeders in de Dins dag j.l. gehouden conferentie onder leiding van den Rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselsteyn. De reedersvereeniging heeft gisteravond te 's-Gravenhage een vergadering gehouden, waarin men zich eveneens uitsprak voor aanvaarding van dit voorstel. Aangezien dit een collectief contract inhoudt voor twee jaren is gedurende dien tijd de rust in het zeevisschersbedrijf verzekerd. Maandag a.s. wordt het werk hervat. Het aaantal H. Communiën in het Bis dom Haarlem sinds 1900 met twintig mil- lioen gestegen. (biz. 1, 1ste blad) De zeereis van minister Deckers. (biz. 1, 1ste blad) De wereldvrede groote kath. partijen. Motie van Europa's (blz. 1, lste blad» De onderhandelingen in steenkoolindustrie mislukt. de Engelsche Overeenstemming' schcrijbedrijf. (blz. 1, lste blad) bereikt in het zeevis- (blz. 1, lste blad) De bewoner gearresteerd Gisteren brak te Geldrop een binnen brand in het perceel Hulst 71. De brand werd in oen aanvang reeds geblasoxit. Hieinji blee; dat de bewoner alles m de Kamer had overgoten met petroleum. Hij is aangehouden. De Officier van Justitie en de Rechter commissaris van Den Bosch stelden een onderzoek in. De bewoner is in verzekerde bewaring gesteld. De Duitsche noodverordening. (blz. 1, 3de blad» Ij vorst te verwachten? (blz. 2, 3de blad) Handelsconventie van Genève door de Tweede Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Juwelierszaak te Sittard geplunderd. (blz. 2, 3de blad» Nabij Udenhout werd een vrachtauto door een sneltrein versplinterd. De chauffeur ernstig gewond. (blz. 2, 3de blad) Dat de oproep van Z. H. Paus Pius X z.g. succes heeft gehad in he: Haarlemsche Bisdom, wordt bewezen door het geven van de cijfers betreffende het aantal H. Communiën, welke in den lcop der jaren zijn uitgereikt, aldus lezen wij in „St. Bavo". Dat dit getal van af 1900 tot 1930 geste gen is tot 20 miiiioen, zegt toch wel iets. Zie hier de cijfers, waaraan we niets meer hebben toe te voegen. 1885 2.425.131) In deze 15 jaar een 1900 3.045.039 vooruitgang van nog géén miiiioen En nu: 1905 3.427.285 1906: 3.313.959 1907: 3.802.392 1908: niet volledig 1909: 5.121.515 1910: 6.553.855 1911: 6.813.250) 1912: 9.447.614 1913: 11.460.303 1914: 13.956.257 1915: 14.676.846 1916: ,15.437.804 1917: 15.592.488 1913: 16.081.623 1919: 17.365.741) 1920: 17.157.456) 1921: 17.233.115) 1922: 18.012.147 1923: 18.716.851 1924: 19.663.405 1925 21.538.701 opgegeven. 8 Aug. 1910 Decreet „Quam singularis" over de Kinder-Communie. een kleine teruggang in de na-oorlogsche jaren Int. Euch. Congr. A'dem Juli 1924 1926: 21588.883 1927: 22.578.658 1928: 23.034.628 1929: 23.719.302 1930 23.795.085 Leider van de H. Missie in de St. Anthoniuskerk 1930 De onderhandelingen tusschen de eigenaars en mijnwerkers zijn op e lukking uitgeloopen. De onderhandelingen zijn mislukt, de mijnwerkers weigerden in te gaan up het voorstel, dat een onafhankelijk voorzit ter voor den nieuwen verzoeningsraad zou beslissen in de kwestie van de vermindering de; loonen en er aan vasthielden dat deze kwestie tusschen de partijen zou worden ge regeld. De mijneigenaars en mijnwerkers na-men het voorstel aan om Maandag den minister van Mynen_en den president van I GrOOtC Houtstraat 166 de Board of Trade te Londen te ontmoeten. De werkstaking in Zuid-Wales zal der halve nog eenige dagen voortduren, omdat, zelfs al wordt te Londen overeenstemming verkregen, deze zal moeten worden goed gekeurd door de afgevaardigden van alle districten, alvorens de arbeid kan worden hervat. Barometerstand 9 uur v.m.: 773 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden ■opgestoken om 4.37 uur. De toestand van generaal Berthelot, wien een been moest worden geamputeerd, is zeer ernstig, daar de patiënt ook longontsteking heeft gekregen. Er is weinig hoop, hem in het leven te kun nen houden. Resolutie inzake dc vredespolitiek De Partijen, aangesloten bij het Secreta riat International des Partis démocratiques d'inspiration chrétienne, vertegenwoordigd op de bijeenkomst van het Comité Exécu tief van genoemd Secretariaat, gehouden op 5 Januari 1931 te Parijs, hebben de volgende resolutie aangenomen: Onder den indruk van het wederopleveö van een onverzettelijk nationalisme in ver schillende landen, van de sfeer van malaise op politiek gebied, welke nog wordt versterkt door het gemis aan economische organisatie van Europa en door de moeilijkheden van de wereldcrisis, geven de partijen opnieuw uit drukking aan haar onwankelbare gehecht heid aan de zaak van de doe?matige organi satie van den vrede en van de toenadering tusschen de volkeren. Zij veroordeelen en verwerpen elk gebruik van geweld tot eigenrichting als een misdaad en een dwaasheid, en bevestigen haar onver - zettelijken wil om alle pogingen in het werk te stellen, zoowel in het ksder der binnen landsche politiek van hun respectieve landen als op internationaal terrein, om elke extre mistische actie tegen te gaan, om de pu blieke opinie te leiden in "-e richting van dc samenwerking der volken, zoowel economisch, als politiek, en van de organisatie van den vrede, en om de vredespolitiek in Europa en in de geheele wereld, volgens de methoden en middelen in het werk gesteld door den Volkenbond, voort te zetten en verder te ont wikkelen. Voor de Fransche Democratische Volks partij: A. Champetier de Ribes. Voor de Duitsche CentrumpartijJ. Stocky. Voor het Belgische Christen-Werkersver- bond: O. Behogne. Voor de Party der Rechterzijde in Luxem burg: J, Origer. Voor de Poolsche Christen-Democratische Partij: Waclaw Bitner. Voor de Christen-Democratische Party in Lithauen: Pr. Dielininkaitis. Voor de Italiaansche Volksparty: F. L, Ferrari. Voor de R. K. Staatspartij in Nederland (onder voorbehoud van goedkeuring der be voegde partijorganen); C, GoseUng,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1