m f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- De nieuwe Encycliek van Z. H. Paus Pius XI BERICHT „De Tribune" in de Openbare Leeszaal te Haarlem FELIX „HET KOLONIAAL VRAAGSTUK IN ROMEINSCH LICHT" J. BUREAUX NA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 12 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17663 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het Moederhuis voor de St. Julianacongregatie De heer R. Stenhuis niet gewenscht in de S.D.A.P. Afdeeling met royement bedreigd IJmuider Stoomtrawler bij Helgoland gestrand Pastoor J. J. Mes Schip op het strand geloopen W erkloosbeidsverzekering Veerdienst EnkhuizenStavoren A.L. DYSERINCKSTR. 13D Groote brand te Schermerhom Drie woonhuizen afgebrand Diefstal van veel gereedschap Een lijstje van in beslag genomen voorwerpen Aardverschuiving in Ecuador Trein bedolven De benzineprijs Sodalitas Medlcorum Spaansche politiek Standpunt der regeering VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Het eerste slachtoffer van het ijs Hernieuwde werking var den Merapi Geen dooden te betreuren Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per pest, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUÖb"* Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger.. I. In „De Tijd" van 6 en 7 Januari 1931 zijn onder den titel „Het Koloniaal vraagstuk in Romeinsch licht" een tweetal artikelen verschenen van de hand van den heer B. H. W. J. Doorn. In deze artikelen tracht de schrijver aan te toonen, dat bij gebreke van In stemming van de inlandsche bevolking het Nederlandsch gezag in Indië wel de facto, maar zeker niet „de jure divino aanwezig is, m.a.w. dat het Neder landsch gezag in Indië als onwettig moet worden beschouwd, alsmede „dat de spoedige onafhankelijkheid van In donesië een dringende eisch is". Zelfs wekt de scshrijver zeer sterk den schijn tegenover een eventueele poging tot omverwerping van het Nederlandsch gezag in Indië niet principieel afwijzend te staan. Dit moge blijken uit het navolgend citaat: ,31) Kardinaal Billot S.J. lezen ws: „De macht, een nieuwe regeering te vor men, berust bij diegenen, bij wie deze macht oorspronkelijk berustte: de zoo genaamde constitueerende macht blijft daarom altijd habitueel bij de gemeen schap. Het spreekt echter vanzelf, dar zij, om wettig te zijn, niet willekeurig en roekeloos (temere) toegepast mag wor den, maar alleen wanneer het hoogste criterium van het algemeen belang en de voor de maatschappij noodzakelijke rust dit eischt." üidien men Westersche normen aan legt, dan is men natuurlijk geneigd te zeggen: „die macht kan thans niet wet tig toegepast worden", maar wanneer Oostersche normen aangelegd worden en dit is hier toch waarlijk de eenige katholieke en behoorlijke opvatting dan komt men tot een andere overtui ging." Hier Immers wordt de vraag, of de omstandigheden waaronder naar katho lieke opvatting een omwenteling geoor loofd kan zijn, momenteel in Indië zien Voordoen, bevestigend beantwoord. Aanvankelijk werd bij lezing dezer Artikelen de indruk gevestigd alsof „De Tyd" ze slechts hierom een plaats had ingeruimd, om nadien in de gelegenheid te zijn in enkele redactioneele artikelen de hier geuitte opvattingen zoo krachtig mogelijk te weerleggen. Deze weerlegging kwam echter niet; Integendeel, in het avondblad van 9 Januari 1931 verklaarde de redactie de opvattingen van den heer Doorn en zijn geestverwanten om hunne principieeie beteekenis ook zeer te waardeeren. Het wil mij voorkomen, dat de dooi de redactie van „De Tijd" voor de hier boven in het kort weergegeven opvatting gekoesterde waardeering misplaatst is en wel hierom wijl de door den heer Doom uitgesproken meeningen over het recht tot omwenteling, den rechtsgrond en de wettigheid van het gezag naar mijne stellige overtuiging in geenen deele zich met de op dit punt bestaande katholieke beginselen verdragen. De katholieke leer over het gezag geldt algemeen en overal, zoowel In ïndië als In Nederland, in Spanje als in Amerika. Men behoeft derhalve geen specialist in Indische Zaken te zijn of jarenlang in Indië vertoefd te hebben om de door den heer Doorn verkondigde stellingen Aan de katholieke gezagsleer te kunnen toetsen en om aan de hand van deze leer te kunnen nagaan of hetgeen door den heer Doorn is betoogd en door de redactie van „De Tijd" zeer wordt ge waardeerd, ook inderdaad houdbaar en geoorloofd Is. Alvorens in het kort lets over de katholieke gezagsleer te zeggen, is het noodzakelijk allereerst een scherp on derscheid te maken tusschen twee vra gen, welke betreffende het onderwerp, betwelk ons hier bezig houdt, kunnen Worden gesteld. De eerste vraag betreft de verplich tingen, die het Nederlandsch gezag in ïndië tegenover de inlandsche bevolking beeft, of, en zoo ja, in hoeverre genoemd gezag zich langzamerhand meer en meer behoort terug te trekken om de uitoefe- hing van het gezag in steeds grooter mate aan de inlandsche bevolking of derzelver hoofden over te laten, betreft m.a.w, de taak van het Nederlandsch Bezag in Indië. Deze vraag, die uitermate moeilijk is en voor wier beantwoording zeer gecompliceerde problemen tot op lossing moeten worden gebracht, is Momenteel niet aan de orde. De tweede vraag, die ons op dit oogen- bllk meer speciaal zal bezighouden, is öeze: is het juist, dat het Nederlandsch Bezag in Indië onwettig is; is het juist flat, zoo de Nederlandsche regeering niet VrÜwillig op de meest snelle wijze de °bafhankelijkheid van Indië van Neder- lAnd bewerkstelligt, de inlandsche be- v°lking naar katholieke beginselen ge rechtigd zou wezen hiervoor zelf zorg te 'kagen, hetgeen uit den aard der zaak geen andere wijze dan door het in bet leven roepen van een omwenteling *°h kunnen geschieden. Er behoort derhalve een streng onder scheid gemaakt te worden tusschen de taak van het gezag en de wettigheid van het gezag. Dat dit zoo behoort, schijnt en is ook inderdaad vanzelfspre kend; dit neemt evenwel niet weg, dat bij menige beschouwing, welke aan het Indische probleem is gewijd, dit onder scheid uit het oog is verloren. De katholieke gezagsleer is helder, een voudig, logisch, nuchter. Zeer in het kort komt zij hierop neer: het is een algemeen geldende natuurnoodzakelijke eisch trouwens, eenvoudige ervaring leert het reeds overduidelijk dat 'n gemeenschap zonder gezag ondenkbaar is; zoodra een gemeenschap zich heeft gevormd, ont staat er tevens gezag; een bepaald ge zagdrager is van nature niet aangewe zen; wie het gezag uitoefent, wordt be paald door de omstandigheden, door het verloop der gebeurtenissen. Uit de stelling dat het bestaan van gezag in een gemeenschap een eisch is der natuur, vloeit vanzelf voort, dat het doel van het gezag is het helpen verwezenlijken, het bevorderen van het staatsdoel, hetwelk op zijn beurt is: het algemeen welzijn. Immers, zoo er in iedere gemeenschap gezag moet bestaan, omdat er nu eenmaal in iedere gemeen schap leiding moet zijn, dan is ook het doel van het gezag om die leiding te geven, die zich stelt boven de indivi- dueele, onderling afwijkende meeninger., hoe het staatsdoel het best te verwe zenlijken is; het gezag is er derhalve om de gemeenschap te helpen haar dool te bereiken. Uit bovenstaande vloeit wederom voort, dat aan dit gezag scherpe grenzen zijn gesteld; het heeft tot plicht voor het heil der gemeenschap werkzaam .e zijn, het algemeen welzijn te helpen be vorderen. Zijn sanctie ontleent het gezag aan God. God immers heeft gewild, dat de mensch in gemeenschap zou leven; wijl een gemeenschap zonder gezag ondenk baar is, heeft God dus ook het gezag gewild, hetgeen wederom tot gevolg heeft, dat de mensch verplicht is aan het gezag te gehoorzamen, wijl hij zich niet mag verzetten tegen hetgeen door God gewild is. Heeft de mensch den plicht het gezag te gehoorzamen, evenzeer heeft het ge zagdragend individu of lichaam hst recht te verlangen dat het gehoorzaamd wordt. Immers, het is een natuurrech telijke regel, dat men verplicht is ieder „het zijne" te geven. Welnu, het komt aan het gezag toe leiding te geven on derhalve gehoorzaamd te' worden. Gelijk reed werd opgemerkt, is 't onver schillig hoe het gezag is ontstaan of liever, op welke wijze^ een gezagdragend indi vidu of lichaam de uitoefening van het gezag verkregen heeft; aan het histu- risch-feitelijke wordt een groote betee kenis toegekend, welke beteekents slechts in zooverre verzacht wordt, dat het gezag in zijn uitoefening gebonden is zoowel door zijn doel als door de regels van het natuurrecht. Dit heeft tot gevolg, dat, wanneer in een of ander land een revolutie uit breekt, waardoor de gevestigde, wettige regeering wordt verjaagd en een nieuwe regeering wordt gevormd, de katholiek in geweten verplicht is, om, zoodra de nieuwe regeering getoond heeft het ge zag binnen de door het doel gestelde grenzen te kunnen uitoefenen en de or de te kunnen handhaven, haar te ge hoorzamen. Deze leer is uitermate hard, doch daarom niet minder juist. In Nederland hebben, Goddank, nog nimmer omstan digheden zich voorgedaan, die er toe zouden hebben kunnen leiden dat velen die hardheid in werkelijkheid ondervon den, doch in het buitenland is dit, voor al na de tallooze omwentelingen die na den oorlog hebben plaatsgehad, wel de gelijk het geval geweest. Ongetwijfeld zal het in den vreemde vele katholieken, die, gehecht aan historie en traditie, hun vorstenhuizen, in eerbied en aan hankelijkheid waarvoor zij waren opge voed, zagen verjaagd, zwaren strijd heb ben gekost den nieuwen machthebbers te gehoorzamen en af te zien van po gingen om het nieuwe bewind omver te werpen en het oude te herstellen. Niet het gevoel, doch het verstand zegt echter, dat de katholieke leer in derdaad slechts de eenig juiste zijn kan. Waar zou het met de rust en de orde in de maatschappij naar toe gaan, zoo, na één geslaagde omwenteling, de versla genen het recht zouden hebben voort durend pogingen in het werk te stellen om gewelddadig de geslaagden op hun beurt wederom tot verslagenen te ma ken? Hoe zou op deze wijze het staats doel, het algemeen welzijn kunnen wor den bevorderd? In dit verband moge verwezen worden naar een artikel van „Homo Sapiens", op 12 Februari 1927 in de Nieuwe Haarlemsche Courant verschenen, waarin de verhouding tus schen godsdienst en vaderlandsliefde en de pijnlijke conflicten, waartoe deze verhouding in tijden van beroering en van geslaagde omwentelingen aanlei ding kan geven, uitermate duidelijk is uiteengezet Mr. Dr. F. A. BIJVOET (Slot volgt) Over het Christelijk Huwelijk In dit nummer van ons blad vinden onze lezers het eerste gedeelte van de volledige vertaling der nieuwe Encycliek „Over het Christelijk Huwelijk in de huidige omstandigheden, nooden, dwa lingen en neigingen van gezin en maat schappij". In onze volgende edities zal de publi catie van de vertaling dezer hoogst be langrijke Encycliek worden voortgezet, zoodat onze lezers in het bezit komen van een volledige, letterlijke vertaling: een document van blijvende waarde! De eerste steentjes waren door Haarlems Katholieken voor den bouw van het op te richten Moederhuis bijgedragen en de Haar lemsche Juliaantjes waren vol verwachting. Zou haar brievenbus wel groot genoeg zijn om al de bijdragen te bergen, zou ze niet door haar steunhaken heenzakken? Die ramp hadden ze ongelukkigerwijze niet te be treuren. Er viel één heele gulden in. Een troost by deze teleurstelling was, dat van elders goede berichten binnenkwamen, o.a. van Hillegom f 10. van G. K. te X f 25 en verder van Den Haag en elders enkele zeer mooie bydragen, o a. een van f 250 Hiermede is de eerste duizend bijna vol, be halve dan de f 10.000, die Mgr. Aengenent toezeide. Die inbegrepen kwam ik tot een bedrag van f 10.906, zoodat nog noodig is f 39094. Dringend blfjf ik dit groote en moeilijke doch noodzakelijke werk aanbevelen. Laten de Haarlemsche Katholieken deze week de brievenbus by de Juliaantjes, Alexanderstraat 14, eens overbelasten, of als ze daarvoor bevreesd zyn, kunnen ze hun bijdragen ook storten op myn gironummer: 88072. J. Joma S. J., Bisschoppeiyk Be stuurder der St. Julianacongr. Den Haag, 11 Januari 1931. Da Costastraat 44, Giro 88072, Tegen het advies van het Partybestuur in, had de afdeeling Beekbergen der S. D. A. P. besloten, den heer R. Stenhuis als lid toe te laten. In de jongste vergadering van het Par tybestuur der S. D. A. P. is besloten, de af deeling Beekbergen te verzoeken, dit besluit te herroepen. Indien aan dit besluit van het Partybestuur geen uitvoering wordt ge geven, dan zal het Partybestuur de afdee ling Beekbergen schorsen en by het Partij congres een voorstel tot royement der af deeling. De bemanning gered Men seint ons uit IJmuiden, dat de stoomtrawler „Plutos", van de Maatschappü „Praxis", in den nacht van Zaterdag op Zondag, by Helgoland op het strand is ge- loopen. De bemanning is gered. Nadere byzonderheden ontbreken nog. Te Ryndyk is overleden de Zeereerw. heer J. J. Mes, pastoor aldaar. Joannes Josephus Mes werd geboren te Zierikzee, 15 December 1368 en priester ge- wijd 15 Augustus 1894. Hy was o.a. kapelaan te Oude Tonge, Heemstede, Hoorn en Alkmaar. 5 Februari 1910 werd hij pastoor te Mui den, 16 Februari 1920 te Hillegom (H. Jo seph) en 18 Juni 1921 te Rijndyk. cProtesten van R.K. zijde De door afd. I der R. K. Kiesvereeniging aangenomen motie tegen het ter lezing leg gen van „De Tribune" in de Openbare. Lees zaal is nader als volgt geformuleerd: De R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" te Haarlem, overwegende 1. dat het in stryd met de waardigheid en de taak der gemeentelijke overheid is te achten, om door het ter lesing nederleggen in de Openbare Leeszaal te Haarlem van het dagblad „De Tribune" in directen zin mede te werken aan de verspreiding van den by voortduring zoowel Godslasterlijken als het gezag ondermynenden inhoud van dit orgaan; 2. dat de overheid, die een dermate gods- lasteriyk en het gezag ondermijnend dagblad, gelijk „De Tribune" by herhaling getoond heeft te zyn, in de door haar beheerde openbare lokalen duldt, haar plicht,verzaakt en erger nis geeft; dringt er bij de bevoegde autoriteiten ten sterkste op aan om genoemd dagblad „Ds Tribune" ten spoedigste uit de Openbare Leeszaal te verwyderen; verzoekt de R. K. Raadsfractie van den gemeenteraad te Haarlem om de inwilliging van dit verlangen te bevoegder plaatse ten krachtigste te bevorderen; Besluit afschrift van bovenstaande te zenden aan den Gemeenteraad van Haarlem, de Haarlemsche pers en de Haarlemsche R. K. Raadsfractie. Door het Comité van Katholieke Actie is de volgende motie aangenomen: Het Comité van Katholieke Actie te Haar lem, in vergadering bijeen op Zaterdag 10 Ja nuari 1931; gelezen het hierboven vermeld verlangen van de R. K. Kiesvereening „Credo Pugno" te Haarlem en de gronden, waarop dit berust; protesteert met kracht tegen de godslaster lijke uitingen van het Dagblad „De Tribune", speciaal die, welke in het nummer van 24 December 1930 van voormeld orgaan zyn voorgekomen; stemt volkomen in met iedere poging om het katholieke volk tegen den godslaster- lyken inhoud van gemeld dagblad te be schermen. Tusschen wyk aan Zee en Castricum is hedenmorgen een schip op het strand ge loopen. De sleepbooten „Drente", „Hector" en .Nestor" van het bureau Wijsmuller te IJmuiden zyn ter assistentie vertrokken. Nadere byzonderheden ontbreken nog. Nader vernemen wy, dat de omstreeks 7 uur op het strand geloopen vrachtboot is de „Cyrlel Danneels," afkomstig uit Engeland, en dat de oorzaak waarschynlyk gelegen is in den dichten mist-regen. Het schip ligt hoog op de kust, ongeveer 100 meter van het strand, by mijlpaal 47, en door middel van vlag-signalen verzocht het can sleepboot-assistentie. Een der ter assistentie gekomen sleepbooten trachtte verbinding met het schip te ver krijgen, doch het lage water deed deze po gingen falen. Later in den ochtend kwamen nog de stoomreddingsboot, de „Neeltje Jacoba" van Umuiden en de reddingsboot van Wijk aan Zee om eventueel assistentie te verleenen. By hoog water zal hedenmiddag getracht worden verbinding met het schip te krijgen. Waarschynlyk zal dan echter eerst de la ding van het schip moeten worden overge nomen, voordat men het vlot zal kunnen sleepen. Verlenging van den duur der kasuitkeeringen Naar het „Hdbd." verneemt, is eergisteren te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van de Rykscommissie van advies voor de Werkloosheidsverzekering, waarin behan deld is een voorstel der regeering tot ver lenging van den duur der zgn. kasuitkeerin gen aan werkloozen. Dit voorstel is in de commissie zeer gun stig ontvangen. Op enkele punten werd nog geen volledige overeenstemming bereikt. In- tusschen werd besloten in een vergadering, welke deze week zal worden gehouden, net standpunt der commissie omtrent het regeeringsvoorstel in een advies uiteen te zetten. Omtrent byzonderheden met betrekking tot het regeeringsvoorstel het initiatief van minister Verschuur in deze werd in de commissie zeer gelukkig geacht kon men onder de gegeven omstandigheden nog niets zeggen. Ten gerieve van onze abonné's in het Amsterdamsche kwar tier en het Bavo-dorp, maken wij bekend, dat men zich voor het opgeven van abonnemen ten en advertenties (zonder vertraging met het plaatsen) kan vervoegen bij het kantoor: y ADMINISTRATIE NIEUWE HAARD. COURANT De veerboot aan den grond, doch weer vlot gebracht De veerboot van Hasselt, die Zaterdag morgen tengevolge van den mist by Stavo ren aan den grond is geloopen, is des middags om 4 uur door de stoompont „Leeuwarden", kapitein Goos, vlot gebracht en heeft den dienst EnkhuizenStavoren hervat. Vannacht om I uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer De Groot, kruidenier te Schermerhorn. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig stond het huis in lichter laaie. De vlammen sloegen weldra over op het aangrenzende huis van den heer De Reus aan den eenen kant en op het woonhuis van den caféhouder C. van der Oord aan de an dere zyde. De motorbrandspuit van Schermerhorn, die spoedig verscheen, was niet by machte, de vuurzee afdoende te bestrijden, zoodat de hulp werd ingeroepen van de Beemster. van waar assistentie kwam in den vorm van twee brandspuiten, de oude en de nieuwe. Niet temin brandden de drie woonhuizen geheel af. Enkel de cafézaal van den heer Van den Oord bleef behouden. Alles was verzekerd. De heer De Keus echter laag. De belangstelling was groot. Tot vanmor gen zes uur bleef de brandweer in actie. Zaterdagmorgen zyn, als verdacht van diefstal, van gereedschppen, uit perceelen in de omgeving van de Duinoordstraat, ge durende de laatste maanden gepleegd, door de recherche aangehouden, de 51-jarige D. en de 31-jarige D„ die in bewaring zyn gesteld. zy ontkennen het ten laste gelegde. De Commissaris van Politie brengt ter kennis, dat by een huiszoeking by ge noemde personen, verschillende gereedschap pen in beslag genomen zyn, zooals hamers, mokers, koevoet, breekyzers, zagen, scha ven, beitels, tangen, boren, troffels, schroe vendraaiers, bylen enz. en afkomstig uit in aanbouw zynde perceelen in de omge ving van de Duinoordstraat, Sparenburg straat en Stuijvesantstraat; benevens 10 houten balken lang 6.4 M„ breed 0.17 M„ en 0.0.65 M. dik en twee houten balken lang 6 M. breed 0.25 M„ en dik 0.095 M. en 1 houten balk lang 0.97 M„ breed 0.22 M. en dik 0.095 M. en 1 houten balk lang 0.97 M., breed 0.22 M. en dik 0.08 M„ alle vurenhout. De eventueele eigenaars worden verzocht zich zoo spoedig mogelyk, ter herkenning van hun eigendommen, aan zyn bureau. Smedestraat, justitieele afdeeling, aan te melden. 170 dooden In de republiek Ecuador is by een aard verschuiving op het station Huigra (ongeveer 115 K. M. van Guayaquil) een trein bedolven, tengevolge waarvan 170 reizigers om het leven zyn gekomen. De trein stond juist op het station stil, toen de aardverschuiving plaats had. Men heeft thans alle hoop opgegeven, de 170 spoorwegarbeiders, die door de geweldige aardverschuiving te Quito-Guyaquilin in Ecuador zyn bedolven, levend te bergen. Het baanvak is over meer dan 2 K.M. lengte door steen- en aardmassa's bedekt. De president der Republiek, Ayora. is ter □i&atse. Het bericht, volgens hetwelk een trein be dolven zou zyn, wordt tegengesproken. Opnieuw verlaagd. Naar wy vernemen, is de pry's van motor- benzine met ingang van heden opnieuw ver laagd. Hy bedraagt thans in 10 L.-bussen f 13.— per 100 L. en ex benzinepomp f 12.— per 100 L. Het Saizbad failliet verklaard Naar telegrafisch uit Boedapest aan de commissie uit obligatie-houders wordt medegedeeld, heeft de directie van het Elisabeth Saizbad zelf het faillissement van het Saizbad aangevraagd en is dit door de rechtbank te Boedapest uitgesproken met benoeming van dr. van Batlay tot curator. In verband met allerlei geruchten, die hardnekkig de ronde biyven doen, heeft de Spaansche regeering het haar plicht geacht, haar standpunt te bepalen met betrekking tot de drie belangrykste punten, die aan de orde zyn. Het eerste betreft de openbare orde. het tweede de jongste revolutionnaire beweging, het derde den datum der verkiezingen. De regeering zal de rust handhaven, de verkiezingen zullen zooals medegedeeld, 1 Maart plaats vinden. Het Elisabeth Saizbad te Boedapest failliet verklaard. (blz. 1, 1ste blad) Drie woonhuizen afgebrand te Schermer hom. (blz. 1, 1ste blad) De heer Stenhuis niet toegelaten tot de S. D. A. P. (blz. 1, 1ste bladj Het eerste slachtoffer van het ijs. (blz. 1, 1ste blatD De Italiaansche Oceaanvlucht volbracht. (blz. 1, 2de blad) De Merapi werkt weer. (blz. 1, 1ste blad) Overleden is de Zeereerw. heer J. J. Mes, Pastoor te Rijndyk. (blz. 1, 1ste blad) Het compromis in de Noordzeevisscherij. (blz. 1, 2de blad) Bij de Chineesche opstanden is miUioen menschen omgekomen. (blz. 4, 2de blad) Huldigingsavond „Alberdingk Thijm" te Haarlem. z (blz. 3, 1ste blad) Onteigening voor de Waalbrug bij Zalt- Bommel. (blz. 2, 2de blad) Rede van Zaleski over de buiteniandsche politiek.. (blz. 2, 2de blad) Aardverschuiving in Ecuador, 170 dooden. (blz. 2, 2de blad) .De staking in het .Roergebied. .Uitspraak niet geaccepteerd. Nieuwe mynwerkersstaking in het Roer gebied? (blz. 2, 2de blad) Bloedige botsingen op de Philippijnen. (blz. 2, 2de blad) Minder vriendelijk onthaal van Brüning in Breslau. (blz. 2, 2de blad) Kingsford .Smith .bereidt .een nieuwe vlucht over den Stillen Oceaan voor. (blz. 3, 1ste blad) Vliegongeluk in België. (blz. 3, lsbe blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.40 uur. Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te München. Laagste barometerstand 742.8 m.M. te Ingö. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid- westeiy'ke tot Noordwestelyken wind, be trokken tot zwaar bewolkt, regen, later regen- of hagelbuien en kouder. 10-jarig knaapje te Speyk verdronken Zaterdagmiddag waren eeuige schooljon gens te Speyk by Lobith zich aan het ver maken op het ys van een uitgegraven stuk land. Plotseling verdween het zoontje van den steenfabrieksarbeider T. van Silfhout, wo nende te Speyk, in de diepte. De jongen, genaamd Leonardus, zou Zon dag 10 jaar worden. Voordat voldoende hulp aanwezig was, is hij verdronken. Getracht is nog. door middel van het zuur stofapparaat de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Zondagnamiddag had wederom een uit barsting plaats van den vulkaan Merapi, in Midden-Java. De Merapi wierp zware wolken en lava stroom uit, welke met een snelheid van 30 myi per uur naar beneden stroomde, in dezelfde richting als de oude lavastroom. Hierdoor werd wederom groote onge rustheid in de nabyheid veroorzaakt. Tot dusver zyn nog geen menschenlevens verloren gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1