Uit den Omtrek Stofzuigerhuis MAERTEN* Aan de gevolgen overleden Schip op het strand geloopen HEEMSTEDE LISSE SASSENHEIM VOORHOUT HILLEGOM HERINGA& WUTHRICH, HAARLEM Oliestook- inrichtingen Heringa-Johnson NOORDWIJK KENNEMERLAND IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST VELSEN SANTPOORT HEEMSKERK MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van Besommingen van heden aan den Rijksvischafslag aange komen BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Vliegongeval In Florida De record-waanzin SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. Landarbeiders- bond „St* Deusdedit" GEMENGD NIEUWS Doodelljk auto-ongeluk Brand in manufacturenwinkel Ongewenschte bezoeker Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.- Roofmoordenaar te Brussel gearresteerd Koudegolf in China Vele sterfgevallen MARKTNIEU^i NOORD-SCHARWOUDE, 12 Januari De acht en zeventigjarige M. V., wonende aan den Aalsmeerderdijk in de gemeente Haarlemmermeer, die Donderdag bi) het oversteken van den weg door een auto was overreden en ernstig gewond werd opgeno men, is aan de bekomen verwondingen over leden. (Vervolg van pag. I, 1ste blad) Nader vernemen wij, dat de omstreeks 7 uur op het strand geloopen vrachtboot is de „Cyriel Danneels," afkomstig uit Engeland, en de oorzaak waarschijnlijk gelegen is in den dichten mist-regen. Het schip ligt hoog op de kust, ongeveer 100 meter van net strand, bij mijlpaal 47, en "door middel van vlag-signalen verzocht het - om sleepboot-assistentie. Een der ter assistentie gekomen sleepbooten trachtte verbinding met het schip te ver krijgen, doch het lage water deed deze po gingen falen. Later in den ochtend kwamen nog de stoomreddingsboot, de „Neeltje Jacoba" van Umuiden en de reddingsboot van Wijk aan Zee om eventueel assistentie te verleenen. Bij hoog water zal hedenmiddag getracht worden verbinding met het schip te krijgen. Waarschijnlijk zal dan echter eerst de la ding van het schip moeten worden overge nomen, voordat men het vlot zal kunnen sleepen. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 5 tot en met 10 Januari genomen 545 douchebaden, 46 kuipbaden. Aan 18 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 9 volwassenen gebruik gemaakt. Patronaats-retraites In de afgeloopen week zijn er voor de patronaatsjongens al hier twee retraites gehouden en wel van Zondag 4 tot Woensdag 7 Januari voor de jongens van 13 tot IE jaar en van 7 tot 11 Januari voor jongens van 15 tot 17 jaar. Het moge vreemd klinken, maar deze re traites ztjn in het patronaatsgebouw gehou den, met dien verstande, dat de jongens des morgens te 8 uur kwamen en des avonds te 5 uur weer huiswaarts gingen. De kleine achterzaal was omgetooverd in een kapel. Dat was geheel belangloos ver richt door de heeren Jos. van Riet en H. van Leeuwen. Gisterennamiddag was er gelegenheid deze kapel te bezichtigen. Ook wij namen een kijkje en we stonden verbaasd zoo mooi en zoo echt als alles was ingericht. De jongens hebben, zooals ons werd mede gedeeld, deze dagen in diepen ernst doorge bracht en waren zoo onder den indruk, dat ze vroegen of het niet mogelijk zou zijn deze kapel te houden, opdat zij eiken Zondag daar de H. Mis konden hooren en gezamenlijk «tsvnmuniceeren. Dit is een overtuigend be wijs, dat deze retraites vruchtbaar zijn ge weest. En het staat dan ook vast, dat de leider dezer retraites, de ZeerËerw. Pater Huizen O.P.M., met genoegen op de?, retrai tes zal terugzien, maar ook zeker niet min der kapelaan Van Zon, de ijverige patro naatsdirecteur. In de tooneelzaal werden de geestelijke le zingen gehouden door de eerwaarde heeren Van Zon, Agterof en Kuipers, kapelaans der St. Agatha-parochie. Eenige zelatricen zorgden voor de licha melijke versterking der jongens. Zeer zeker zijn het voor de jongens vrucht bare dagen geweest. Moge dan door de doorwerking van Gods genade in de harten der Jongens de grondslag zijn gelegd om te worden voor heel hun verder leven katho lieken van de daad! Dat geve God! Gemeenteraad De raad dezer ge meente vergaderde Vrijdagmiddag. Wegens verblijf in 't buitenland was afwezig de heer v. Zonneveld, terwijl de heer "Bisschops be richt van verhindering had gestuurd. De Voorzitter opende de vergadering met een korten nieuwjaarswensch. Spr. hoopte dat de Gever van alle goed ook dit jaar Zijn zegen weer zal schenken aan den raad, en dat ook dit jaar er een mag zijn, waarin steeds sprake zal zijn van goeden geest en goede samenwerking. Spr. ging in het kort na, wat in 1930 is ge schied, en wees voornamelijk op den bouw van het gemeentehuis, dat aan alle eischen voldoet, en waarvan de stichtïngskosten in fotaal zijn f 175126.66. Spr. hoopte voorts, dat de eensgezindheid in de gemeente zoo moge blijven als in 1930, en wenschte allen voorspoed. De heer Speelman bood als oudste raads lid, namens den raad, wederkeerig geluk- wenschen aan. Behoudens een enkele opmerking, werden de notulen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was de staat van den loop der be volking. De bevolking is in 1930 met 154 personen toegenomen en telt thans 5258 zielen. In behandeling kwam een voorstel van de beide wethouders, om het salaris van G. Kuilenburg te brengen van f 840 op f 1000 per jaar, omdat door hem het diploma boek houden is behaald. Z.h.s. aangenomen. B. en W. stellen voor aan de Maatschappij Vlamovens in straatklinkers te Zeist op te dragen, de bestrating Zandslootkade, voor f 11300. De heer Breda vroeg waarom dit werk niet is aanbesteed en of B. en W. in het be stek de bepaling hebben opgenomen, dat zooveel mogelijk met Sassenheimsche werk- loozen zal worden gewerkt. De Voorzitter antwoordde dat de firma dit heeft toegezegd. Den heer Schrama speet het, dat B. en W. de bepaling niet bindend hebben gemaakt, dat er met Sassenheimers zal worden gewerkt. Volgens hem zullen de werkloozen bij het te werk stellen aan de willekeur van den aannemer zijn overgeleverd. Waarom blijven B. en W. en de raad afkeerig om arbeids voorwaarden in de bestekken te bepalen? Vooral in dezen tijd is van het allergrootste belang, dat er goede arbeidsvoorwaarden zijn. Spr. heeft evenwel vertrouwen in B. en W. en hoopt dat zij zullen medewerken in 't belang van de Sassenheimsche arbeiders. De Voorzitter zegde toe, met den wensch van den heer Schrama rekening te zullen houden. De Voorzitter deelde dan mede, dat bij de huizen van het complex „Amerika" schuurtjes zijn gebouwd en deze f 2700 hebben gekost. De huur der woningen is met 50 cent ver hoogd. De wateruitbreiding in de Zuidzijde van de gemeente, zal in het jaar 1931 een tekort van f 1300 opleveren. Spr. bejammert het, dat aldaar nog eenige personen niet zijn aan gesloten. In den vervolge zal de dwang tot verplichte aansluiting worden uitgeoefend. Verder was een adres ingekomen met een lijst van onderteekenaars, waarin wordt ver zocht, de bestaande verordening op de winkel sluiting in te trekken, en den winkeliers enkele uren van den Zondag gelegenheid te geven tot openstelling van de winkels. De Voorzitter zei, dat reeds een zeer coulante houding jegens enkele winkeliers wordt aangenomen, en achtte de verordening voldoende bevredigend. Hij stelde daarom voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heeren Speelman en Schrama wensch- ten dit adres te behandelen in een voltallige vergadering, en den adressanten terwille te zijn. Enkele leden maakten aanmerking op de samenstelling van het adres, en meenden dat dit voor geen behandeling vatbaar is. Met de stemmen van de heeren Speelman en Schrama tegen, werd het adres voor kennis geving aangenomen. De punten 4 tot 8 gingen zonder discussie onder den hamer door. Dan kwam aan de orde wijziging in de ge meenschappelijke regeling omtrent het te werk stellen van werkloozen. De Voorzitter zegt dat dit een gunstige wijziging ten opzichte van de werkloozen is, n.l. dat het gemiddeld verdiende door de werkloozen niet meer is f 27, maar f 29, om voor werk aan de werkverschaffing in aan merking te komen. De heer Schrama stelde eenige vragen over het doorbetalen van de erkende Christelijke feestdagen. De Voorzitter antwoordde, dat in de werk- loozencommissie de zaken steeds goed wor den geregeld, waarna de wijziging werd goed gekeurd. Vervolgens werd na eenige bespreking de regeling voor den schoolartsendienst voor Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom vastgesteld. (Wordt vervolgd). Stemming groslijst Prov. Staten In de gisteren gehouden stemming voor candidaten voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn 350 stemmen uitgebracht. De stemming had tot uitslagdat op den heer Bader wer den uitgebracht 328 stemmen, op den heer Loerakker 11, op mr. Bolsius 10 stemmen en op den heer Van Delft 1 stem. Uitslag stemming Gisteren heeft de bsr,stem xcaa endeSaen stemming plaats gehad voor nummer één over de candidaten, voorkomende op de gros lijst voor de a.s. Provinciale Statenverkiezing, in de R. K. Kiesvereeniging alhier. De uitslag hiervan is: H. Bader te Sassenheim (aftr) 237 stem men; Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden (aftr.) 4 St.; H. L. van Delft, te Warmond 2 St.; P. C. van Lierop te Hillegom 3 st.B. N. Loerakker te Hillegom 31 st., zoodat in to taal zijn uitgebracht 277 stemmen. K. R. O. Woensdagavond a.s. zal in het Patronaatsgebouw alhier een gfoote propa- ganda-avond gehouden worden voor den K. R. O. Er zal een spreker, een ZeerEerw. Pater, optreden, muziek worden gegeven en het bekende tooneelgezelschap van de Ge- zellenvereenlging zal een stukje tooneel ge ven. Filmavond Donderdagavond had van wege de R.K. Landt"mwwinterschoolalhier, in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool een filmvertooning plaats van het bloembollen- bedrijf in het algemeen, welke film uitgaat van de directie van de veilingsvereeniging „de Hobaho". De directeur der Landbouwschool, ir. G. J. Heijmeijer, opende dezen avond met een kort welkomstspeechje tot de genoodigden en de leerlingen der landbouwschool en nij verheidsschool en leidde den heer W. van der Laan in, die de film nader toelichtte en een en ander van het bloembollenbedrijf mededeelde. De film gaf een heel goed beeld van het bloembollenbedrijf en wat daarmede samen hangt. Na afloop ging men na een dankwoord van den directeur der landbouwwinterschool voldaan huiswaars. Onderwijs Onze plaatsgenoot, de heer J. Lagendijk, is benoemd tot onderwijzer aan een bizondere school te Nieuw-Vennep. Loop der bevolking De werkelijke bevol king op 31 December 1929 bedroeg 5423 m. en 5295 vr., totaal 10718. Vermeerdering in 1930 door geboorten 139 m. en 137 vr., totaal 276. Door vestiging 297 m. en 335 vr., to taal 632. Geheele toename 908. Vermindering in 1930 door sterfte 49 m. en 33 vr., totaal 82; vertrek 342 m. en 381 vr., totaal 723, vermindering in totaal 805; totale vermeerdering dus 103. Aantal huwe lijken 92, echtscheidingen 2. Opgedragen Het leveren en plaatsen van een hekwerk in luxe-uitvoering op stee- nen voetlng bij de Twentsche Bank is op gedragen aan de firma Somsen en Co., al hier. Dit wijst mede op de a.s. verbreeding van den weg daar. Werkloosheid Bij de arbeidsbemidde ling staan thans ingeschreven 193 land- en tuinbouwarbeiders, 17 bouwvakarbeiders en 1 snelpersdrukker, totaal 211. R. K. Volksbond. Gisteren hield de R. K. Volksbond een zeer druk bezochte le denvergadering in het gebouw aan de Hoofd straat alhier. De voorzitter, de heer C. Seijsener, opende op gebruikelijke wijze en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der den spreker voor den avond, den heer Angenent, lid van het Centraal Bestuur. Vervolgens wenschte de voorzitter de leden en hunne gezinnen een zalig en voorspoedig 1931 toe. Hierna las de secretaris, de heer J. Raams- veld, de notulen, welke onveranderd en on- der dankzegging werden goedgekeurd. Vervolgens krijgt de heer Angenent het woord tot het houden van zijn rede met als onderwerp: „De sociale be teekenis van ons georganiseerd zijn." Op zeer duidelijke wijze wist deze begaafde redenaar, zijn uitstekend gekozen onderwerp te behandelen en vond hierbij een zeer aan dachtig gehoor. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt, zoodat de voorzitter den heer Angenent namens de vergadering dankte voor zijn leerzaam betoog. Hierna was aan de orde: Bespreking feest avond. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar de feestavonden niet in hotel „Flora" kun nen plaats hebben, daar in de maand Ja nuari de zaal reeds alle avonden bezet is. Het bestuur heeft besloten de feestvergade- ringen te doen houden in Hotel Sistermans en heeft hiervoor vier avonden gereserveerd. Daar het niet doenijk is, dat de spelers vier avonden achtereen optreden, zijn de twee eerste avonden vastgesteld op 27 en 28 Ja nuari en vervolgens op 5 en 6 Februari. Door den heer L. Seijsener wordt de wen- schelijkheid besproken om de leden gelegen heid te geven hun toegangskaarten voor de feestavonden te ruilen. De vergadering was het hiermede eens en besloten werd deze gelegenheid open te stel len op 26 Januari in het Bondsgebouw. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van het bestuurslid Visser, inhoudende de mededeeling, dat hij wegens andere drukke bezigheden genoodzaakt is als bestuurslid te bedanken. Vervolgens is een schrijven binnengekomen van de Coöperatieve Verbrutksvereeniging „Onderling Belang U. A." om de leden te wijzen op het groote nut van de coöperatie. In korte woorden zet spr. de beteekenis van U. A. (uitgesloten aansprakelijkheid) uiteen. Nog is er een circulaire Ingekomen van het R. K. Werkliedenverbond, inhoudende mededeelingen inzake een Romereis te orga- niseeren door het R. K. Werkliedenverbond, in verband met het 40-jarig jubilé van de encycliek „Rerum Novarum", welk feit in Mei a.s. te Rome plechtig zal worden her dacht. Na de rondvraag werd de vergadering met een krachtig opwekkingswoord door den voor zitter, een woord van dank tot den Eerw. Adviseur en de talrijke aanwezigen en met den Christelijken groet gesloten. Burgerlijke Stand van 2 tot 9 Jan. Ge boren: 7 Jan., Cornelia Maria, dochter van G. H. van Went en G. M. Aarts. Ondertrouwd: 2 Jan., G. J. van der Meer, 38 jaar en G. M. Hoogeveen, 29 jaar; 3 Jan., P. J. Brederode, 26 Jaar en A. M. van Loon, 24 jaar Getrouwd: 8 Jan., M. F. Koeman, 23 jaar en C. J. G. Verhoeven, 21 jaar. Overleden: 1 Jan., Allegonda Sophia van der Braak, oud 69 jaar, wed. van A. L. van Steen; 5 Jan., Cornelia Smit, oud 64 jaar, geh. met H. van der Wiel; 8 Jan., Herman Klinkenberg, oud 77 jaar, geh. met L. v. d. Niet. R. K. Vrouwenbond. Donderdag 15' Jan. 8 uur, wordt door bovengenoemde vereeni ging in de zusterschool een vergadering ge houden. Op dien avond zal de weled. heer Rademakers een lezing houden over reclas- seermgswerk en gevangeniswezen in Neder land. Ook staat verkiezing van twee be stuursleden op de agenda. Denk om de rijwielen. Door v. H. is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat hij op de trawlerkade alhier had neergezet. R. K. Vereeniging „Kunst aan het Volk" Gisterenavond werd door het „R. K. Amster- damsch tooneelgezelschap" in het Patro naatsgebouw alhier, het blijspel Film-ma niakken" opgevoerd. Dat Kunst aan het Volk" zich reeds een goeden naam heeft ver worven, bewees wel de groote opkomst. Het geestige blijspel werd goed gespeeld. Het applaus in de zaal bewees wel dat Kunst aan het Volk" wederom een goede keuze ge daan had met dit gezelschap te engageeren. Het strijkje van den heer Need Utile Dul- ci" zorgde op bekwame wijze voor het mu zikale gedeelte, zoodat het geheel heel pret tig verliep. Gem. Dienrt der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering. Telefoon 150. Overzicht per 10 Januari 1931. Bieden zich aan: a) Bouwvakarbeiders: 7 Betonijzervlech- ters, 1 behanger, 2 bouwk. opzichters, I gas fitter, 38 grondwerkers, 7 metselaars w.o. 1 beneden 18 jaar, 13 opperlieden, 34 schilders w.o. 1 beneden 18 jaar, 1 stoffeerder matras maker, 1 straatmaker, 54 timmerlieden w.o. 1 beneden 18 jaar. b) Metaalbewerkers: 2 Aut. lasschers, 25 bankwerkers w.o. 1 beneden 18 jaar, 1 élec- tricien, 1 constr. werker, 1 ketelbekleeder, 3 ketelmakers, 2 klinkers, 1 koperslager, 1 leerl. koperslager, 2 kopervormers, 8 machi nisten, 2 metaaldraaiers, 1 metaalslijper, 2 mont. werkers, 7 plaatwerkers, 1 pijplegger, 3 pijpfitters, 4 scheepstimmerlieden, 9 sto kers, 1 voorslaander, 4 vuurwerkers. c) Kantoorpersoneel: 14 ml. bedienden, 7 vr. bedienden, 1 ml. aank. bedienden, 5 vr. aank. bedienden. d) Huishoudelijke beroepen: 1 dienstbode voor dag- en nacht, 15 werksters. e) Diverse beroepen: 1 kuiper, 1 meubel maker, 1 modelmaker, 1 naaister, 4 brood bakkers w.o. 2 beneden 18 jaar, 1 broodbe zorger, 1 sigarenmaker, 1 bloemist, 12 tuin lieden, 1 colporteur, 3 magazijnbedienden, 3 vr. winkelbedienden w.o. 2 beneden 18 jaar, 1 bakkenschipper, 5 chauffeurs, 1 dekknecht, 1 kraanmachinist, 1 sleepboot-kapitein, 2 in casseerders, 5 controleurs, 1 portier, 1 fa brieksmeisje. f) Zonder vakkennis: 120 losse- en fa brieksarbeiders, w.o. 4 beneden 18 jaar. Aanvragen: In de gemeente: Leerling electriciens, aan komende electriciens, jongste kantoorbedien de, dienstmeisje voor halve dagen. Buiten de gemeente: Buizenleggers, schoen maker, sigarenmakers, leidekkers, loodgieter, stucadoors. Buurtbewoners Driehuis. De vereeniging van buurtbewoners te Driehuis geeft 21 Ja nuari in „De Weijman" een feestavond. De tooneelvereenlging „Varia" en de mu- ziekvereeniging „Kunstkring", beiden van IJmuiden, verleenen hun medewerking. Gebrek aan een zaal te Driehuis is oor zaak, dat deze avond hier gegeven wordt. „St. Deut Dedlt". Genoemde bond, af-j deeling Heemskerk, houdt Donderdag 15 Ja nuari des avonds 7 uur zijn jaarvergadering; in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda bevat om.: Jaarverslag van den; secretaris en penningmeester, alsmede ver slag van den afgevaardigde van den Bonds raad, verkiezing bestuursleden, aftredend voorzitter en penningmeester, welke beidéii! herkiesbaar zijn, en benoeming verificateurs. HET AUTO-ONGELUK AAN DE na: RINGVAART Een der passagiers overleden. ICx >38 ..yoor eenige weken meldden wij, dat in Haarlemmermeer ten gevolge van den mist een auto in de Ringvaart was gereden en dfit de inzittenden door een viertal jongelui, die in de nabijheid waren, werden gered. Thans vernemen wij, dat een der inzit tenden, de heer Z. uit Haarlem, aan de ge volgen van dit ongeluk is overleden. R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond af deeling Heemskerk, komt Vrijdag 16 Ja nuari in ledenvergadering bijeen, des avonds 7 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw. Als kardinale punt komt op de agenda voor, rede van den heer Angenent, met als onderwerp: „Het organisetieleven." Tentoonstelling. Zondag 18 Januari zal in een der zalen van het R. K Vereenigings gebouw de tentoonstelling plaats vinden van de in het laatste jaar vervaardigde Kleeding door den alhier bestaanden Missienaaikrans. Zooals gewoonlijk, zal net dien dag niet aan belangstelling ontbreken. IJMUIDEN, 12 Januari 1931 Tarbot p. K.G. f 1.90—1.65; Griet, p. 50 K.G. f 75— 31; Tong, p. K.G. f 3.501.90; Groote schol p. 50 K.G. f27—24; Middelschol f 30—26; Zetschol f 4032; Kleine schol f 3118; Bot f 11.5010; Schar f 288.50, alles per 50 K.G.; Rog p. 20 Et. f 45—24; Vleet p. st. f 5.753.75; Groote schelvisch f 5546; Mid del Schelvisch f 4941; KI. Middel Schel visch f 2923.50; Kleine Schelvisch f 19 10.50, alles per 50 K.G.; Kabeljauw p. 125 K.G. f 51—28; Gullen, p. 50 K.G. f 16.50— 7.50; Leng, p. st. f 61; Heilbot p. K.G. f 205—170; Wijting p. 50 K.G. f 13—8.50; Koolvisch p. st. f 21; Steur, p. K.G. f 1.80. Stoomtrawlers. Mies en Truus f 3200; Amsterdam IJm. 58 f 47.00; Trio f 3800; Cl. Luther f 5200; De- rika 7 f 4200; Pan f 1900; Holland 2 f 2300; Holland 3 f 2200; Ita f 3200; Corrie f 4600; Oentoeng f 1900; Friesland f 3000; Isabel f 2300; Poolzee f 3900; Mascotte f 1900; Hoop II f 1300; Zeemeeuw f 1600; Albatros f 1500; Pelikaan f 2300; Flamingo f 2300; Amstel- stroom f 1900; Utrecht f 4900; Amsterdam IJm. 100 f 2700; Bergen f 5000. Steur aangevoerd De stoomtrawler Corrie" bracht een steur aan, die 74 K.G. woog en f 133.opbracht. Op het vliegveld van Miami in Florida vond eisteren een ernstig ongeluk plaats. Van een vliegtuig waarin 4 personen waren ge zeten, weigerde op 400 M. hoogte de motor, zoodat de piloot in glijvlucht moest dalen. Bij de landing kwam de machine terecht in de bovengrondsche leiding van het hoogspan ningsnet met het gevolg, dat het toestel neer stortte. 3 personen werden gedood, terwijl de vierde zwaar werd gewond. Twee vliegsters al 120 uur in de lucht De beide Ameidkaansche vliegsters Eda May Cooper en Bobby Prout zijn reeds sedert Zondagmiddag 4 Januari boven het vliegveld Los Angeles in de iucht, om te trachten het het wereldduurrecord te breken. Gisteren hadden zij reeds 120 uur in de lucht doorge bracht. Weliswaar bedraagt het huidige duur- record 645 uur, doch de beide vliegsters heb ben het wereldduurrecord voor vrouwen reeas driemaal overtroffen, aangezien dit ruim 40 uur bedraagt. Eda Cooper is nog een jonge vliegster, ter wijl Bcbby Prout reeds 2 jaar geleden ver schillende records op haar naam bracht. De bijvulling van benzine en olie in de lucht geschiedt vlot. Reeds 20 maal Is deze voorraad bijgevuld. Volgens de mededeelingen van de beide vliegsters vinden zij het geluid van de moto ren zeer onaangenaam. De belde laatste dagen hadden zij boven dien last van voortdurende regenbuien en on weer. Voortzetting jaarvergadering. Zaterdagmorgen werd de jaarvergadering van St. Deus-dedit in gebouw St. Bavo te Haarlem voortgezet. Des morgens droeg de Bondsadviseur, rec tor J. Kok, een H. Mis op in de St. Jozefs- kerk aan de Jansstraat, met de intentie Gods zegen te verkrijgen op het werk van den Bond. Onder deze H. Mis naderden de leden ter H. Tafel. Om half 10 heropende de voorzitter, de heer P. J. Loerakker, de vergadering. Voor district 8 werd tot lid van den be stuursraad gekozen de heer P. Roosendaal te Heen, voor district 13 de heer Th. Otte te Nieuw-Vennep. De vergadering zong dan het strijdlied. De voorzitter besprak vervolgens den al- gemeenen toestand. De crisis in de land bouwbedrijven is benauwend. In alle takken doen zich moeilijkheden van emstigen aard voor, ook in den tuinbouw. De groentetuin van Europa heeft dus geen afzetterrein. Wat hebben de arbeiders in deze omstan digheden te doen? Zij zijn zeer nauw bij de crisis betrokken en de werkloosheid is groot. De landbouwers en tuinders verbou wen producten die het minst aan arbeids loon kosten. In Groningen is een accoora getroffen tusschen boeren en arbeiders, Friesland volgde. De bedrijfsraad ijverde er ook voor, loonsverlaging te voorkomen, als zijnde een ongeoorloofd middel om de crisis op te lossen. Alleen door overheidshulp zijn de moeilijkheden te overwinnen. Het ur gentieprogramma is volgens spreker een stap in de geode richting. Steun moet aller eerst gegeven worden aan de „suiker" en aan de „tarwe" (tarwewetje). Hulp verleend in de veenstreken, verlaging toegestaan van de (vrachttarieven. I Wat moet de regeering doen voor de land arbeiders? Hulp verleenen in streken waar de werkloosheid groot is door het geven van "extra uitkeerlngen. Maar de werkloosheid rjnoet als het kan voorkomen worden, het tivolk moet arbeid hebben op de allereerste plaats! De arbeiders moeten beschermd worden door een arbeidswet, hoewel de minister ge zegd heeft, dat een nieuwe arbeidswet in dezen krisistijd ondenkbaar is. De kinderar beid moet aan banden gelegd worden, wij eischen, aldus spreker, bescherming van het kind. Hoe is de houding der boeren? Groningen doet veel goeds, maar juist in Brabant en Zeeland zijn de contracten thans opgezegd. Spreker waarschuwt de boeren met klem tegen verlaging van 't geringe loon. De weer- standskas zal gebruikt worden als in Bra bant en Zeeland loonsverlaging dreigt. Spre ker hoopt, dat de leden deze zienswijze zui len deelen (applaus). Na menige besprekingen verklaarde de ver gadering zich accoord met de volgende mo ties: De Ned. R. K. Landarbeidersbond op 9 en 10 Januari 1931 te Haarlem in alge- meene vergadering bijeen; gehoord de besprekingen over de moei lijkheden, welke zich in verband met de crisis in de akkerbouw- en tuinbouwbe drijven voordoen en waardoor mede de werkgelegenheid van tienduizenden arbei ders bedreigd wordt; van oordeel, dat onder de tegenwoordige omstandigheden deze ramp van ons platte land slechts kan afgewend worden, indien de overheid krachtigen steun aan deze ge troffen bedrijven biedt; dat hij zich daarom in hoofdzaak aan sluit bij het urgentieprogram van de cen trale landbouworganisaties, doch vooral den nadruk wenscht te leggen op doeltreffende hulp van den suikerbietenverbouw en ver laging van spoorvraehttarieven voor den tuinbouw; draagt het bestuur op de daarvoor ge- eigende maatregelen te nemen, ten einde regeering en parlement te Overtuigen, dat deze maatregelen niet achterwege kunnen blijven, zonder een ramp in de betrokken /esten op te roepen; en gaat over tot de orde van den dag. De Ned. R. K. Landarbeidersbond op 9 en 19 Januari 1931 te Haarlem in alge- meene vergadering bijeen; gehoord de besprekingen over de volsla gen regeloosheid op net terrein van den arbeid in den land- en tuinbouw; van oordeel, dat reeds lang een wettelijke regling betreffende den arbeidsduur en veiligheid voor volwassen mannen in den landbouw moest zijn getroffen; overwegende, dat de tijdsomstandigheden wel weer aangegrepen zullen worden om deze toch noodzakelijke hervorming tot een later tijdstip te verschuiven; draagt het bestuur on met alle geoor loofde middelen te trachten: Regeering en parlement te doordringen van de noodzake lijkheid, dat althans een regeling getroffen wordt voor kinderen, jeugdige personen en vrouwen, wijl anders, noewel daardoor nóch de gezinnen nóch het bedrijf geholpen worden, vooral ten gevolge van de huidige crisis het gevaar voor uitbreiding van den kinderarbeid en andere misbruiken steeds grooter zal worden; en gaat over tot de orde van den dag. De Degrooting 1931, sluitende aan inKom- sten en uitgaven met 145.170.80, werd goedgekeurd. Na de rondvraag, sprak de eerw. adviseur, rector Kok, nog een kort woord. Spreker riep het welkom toe tot het nieuwe bestuurslid en richtte een woord van afscheid tot het scheidende lid. De voorzitter bracht den adviseur hulde voor zijn eminente leiding, hij is een krachtfiguur voor den Bond. Ook spreker besprak de krisis en stelde als regel, dat de beginselen van naastenliefde en rechtvaardigheid nummer één zijn, het geen den leden ook reeds door den voorzit ter was voorgehouden. De voorzitter sloot dan met een enkel woord de vergadering met den Christelijken groet. Bestuurder waarschijnlijk door rook van een tram misleid Zaterdagavond heeft te Malden een tra gisch ongeluk plaats gehad, dat aan een meisje het leven kostte. De tram van den Maasbuurt-spoorweg, die te ongeveer halt negen uit Nijmegen vertrekt, stopte te Mal den voor het uitlaten van enkele reizigers. Hieronder bevond zich ook mej. A. Gorti- mers, een achttienjarige dienstbode, te Nij megen in betrekking, die lederen avond naar haar woning te Malden terugkeert. Juist toen de tram zich weer in beweging wilde stellen, kwam uit de richting Nijme gen achterop gereden de heer D. te Nijme gen met een vaart van ongeveer 60 tot 70 K.M. Waarschijnlijk misleid door den dik ken rook van de tram had hij niets gezien en reed pardoes het meisje aan, dat enkele meters werd meegesleurd en vreeselijk werd verminkt. De heer D. reed door, maar werd direct tot staan gebracht door den rijksveldwach ter te Malden, den heer Raaijmakers, daar de eene lamp van den auto ten gevolge van den schok totaal was afgeslagen en er maar één lamp brandde. De ijlings ontbo den geneesheer dr. Gerritsen te Heumen kon slechts den dood van het meisje constatee- ren. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje aldaar overgebracht. Tegenover de politie verklaarde de heer D„ dat hij ten gevolge van de dikke rook wolken van de tram, niets had kunnen zien, zoodat deze aanrijding volgens hem niet voorkomen kon worden. De politie heeft de zaak thans in handen en heeft proces verbaal opgemaakt. De auto werd deerlijk toegetakeld; de bumper en de radiator waren totaal ineen- gedrukt, terwijl een der lampen van den wagen werd afgeslagen. Als tragische bij zonderheid kan worden vermeld, dat mej. Gommers het eenigste kind is van een we duwe. Winkel en woonhuis een prooi der vlammen Door onbekende oorzaak brak Zondag avond brand uit in den manufacturenwinkel van den heer P. van Houtum, aan de Kloos- terdreef te Woensel. De winkel en het woon huis Is eigendom, toebehoorende aan den heer G. van Beek, zijn totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel uitrichten. Tijdens den brand waren de bewoners afwezig. Toen bewoners naar de kerk waren, sloeg hij zijn slag Terwijl Van der P., wonende Heiligenber- gerweg te Amersfoort, naar het Lof was, is een ongewenscht bezoeker in huis geweest De vrouw des huizes had voor een arme vrouw soep gekookt en toen zij op weg naar de kerk was, kwam zij een dochtertje van de zieke vrouw tegen, die de ledige ka terug wilde brengen. Van der P. zei: Zet de kan maar tn bloembak. Die vinden we straks wel. Toen het meisje aan de woning Kwan^ stond voor de deur een man, die vroeg. hier Van der P. woonde. Het meisje ant" woordde: Je behoeft niet te bellen; want is niemand thuis. Ze zijn naar de kerk Waarop de man schijnbaar heenging. Toen Van der P. en zijn vrouw om onge- veer 8 uur thuis kwamen, stond de voordeu open. Een bos met sleutels lag op de taie Blijkbaar was een ongewenschte bezoek® binnen geweest De inbreker heeft &ans.°' zien, een bureau te openen en heeft een ij2®" ren geldkistje, inhoudende duizend gulden- hoofdzakelijk briefjes van vijftig gulden, e eenige polissen meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Het meisje heeft nog verteld dat de tria^ aan de deur er als een fatsoenlijk werkrna uitzag. Zij kende hem echter niet, had hem nooit eerder gezien. 3 moorden en 6 roofovervallen reeds bekend De Brusselsche politie is erin geslaagd de dader van de vele roofovervallen en moorden- die den laatsten tijd te Brussel en omgevi™ gepleegd zijn, in hechtenis te nemen. man, een 23-jarige Gentenaar, heet Ado Osselaere. Drie moorden en zes roofoverval bi) d® len heeft hij reeds bekend. Verder heeft den naam van zijn medeplichtige aan politie medegedeeld. Zondagochtend heeft de politie dez^ medeplichtige, evenals zijn vrouw, die bij de misdaden betrokken was, aangeho"' den. De man is van beroep taxi-chauffeur e heet Joseph van de Kerchove. Hij zoowel a zijn vrouw, de 29-jarige Marie de Bisscb°P ontkennen hardnekkig iets met de misdade te maken te hebben. China lijdt thans onder den strengste winter, welke daar sinds menschenheuged Is voorgekomen. Talrijke armen sterv® van de koude; uit de groote steden alle® worden honderden dergelijke gevallen S meld. In tal van steden zijn ongeked lage temperaturen geregistreerd. Te Cda^ bin is het thans 48 graden beneden vliespunt; hier zijn de sterfgevallen bija0® der talrijk. Allé rivieren in MandsjoerUj zijn dichtgevroren. Ook uit Kalgan en t» van andere steden in Noordwest-Sjah worden vele sterfgevallen ten gevolge v de koude gemeld. Peking is geteisterd dor een hevige sneeuwstorm, die bovendien gepaard Ï'S, met een zandstorm uit de woestijn J Sinds Vrijdag zijn hier meer dan hónd» personen doodgevroren. Te Tientsin zijn dertig lijken van aan d koude bezweken personen gevonden. Peiho is in één nacht dichtgevroren, teP gevolge waarvan het verkeer in de ha^® van Tientsin geheel Is verlanmd; meer da twintig kustvaartuigen zitten in het opgesloten. Ook te Nanking heerscht abnormale koud de thermometer wijst de hier ongeked lage temperatuur van 25 graden vorst a® Het aantal sterfgevallen is hier echter ring' ,„v,- Ult geheel Midden-China komen beri®h ten omtrent sneeuwstormen; het telegra® en telefoonverkeer ondervindt groote sto» nis. AMSTERDAM, 12 Januari. Veemarkt. A®*£ voer 540 vette koeien le kw. f 1.01l-°6:. kw. f 0.90—0.96; 3e kw. f 0.76—0.86; min' defe u. iou.öu; <,r Kg. slachtgewicd soorten f 0.640.70 per rvg. Hiacmgc»- 70 melk- en kalfkoelen f 275—375; 130 ve' kalveren le kw. f 0.80—0.90; 2e kw. f 0.80 per Kg. levend gewicht; 32 nuch'®. kalveren f 11—19; 93 schapen f 34~Tlj vleeschvarkens van 90 tot 110 Kg. f °-5 0.57; zware f 0.54—0.56; vette f 0.52— per Kg. slachtgewicht; 141 paarden f 10 210. tot Aanvoer 16400 stuks roode kool, f 4.— f 6.70, 9200 stuks gele kool f 3.— tot f 3" 14200 stuks Deensche witte kool f 3.10 1 1 3.80, 6800 K.G. uien, f 2.40 tot f 2.90. 'g groote f 2.20 tot f 2.40, id. drielingen i 0 tot f 1.10. WARMENHUIZEN, 12 Jan. Uien f 2.20; i<J' groote f 2.20. „f ENKHUIZEN, 10 Jan. 1931 ^eT[%g, van Bloemenlust Copland I f 3 Va idem II f 1.60—2.10, Ibis f 5.90—6.10. Reine 3.904.10, Couronne d'or 5-80 Prins van Oostenrijk f 5.305.60, Vi® 4.60—6.20, alles per 100 stuks. ALKMAAR, 10 Januari. N.V. EiervetfJS voor Hollands Noorderkwartier. Aai'^ gj 170.000 kipeieren. 56/58 6.10—6.50, 5° 6.30—6.70, 7.60, bruim 60/65 6; 10.000 eendeieren 6.80. HOORN, 10 Januari. Veemarkt. 29 scWa'p men 20—38, 47 biggen 12—19, 3 schaP 3133. Handel vlug BOVENKARSPEL (Station). 10 J3-C'fy „De Tuinbouw". Uien, groote gele .„ri 1.15, idem Nep 70 ct., per baal, le oloeid®— 2.90—4, 2e idem 1.30—2.50, 3e iöe.n 90 ct., per 100 stuxs; roode kool 3M-' gele kool 2.803.80, witte kooi t l-OO^jji JICICU. UU/UO J U.AUU.dU. -(V"' 60/62 6.50—7.10, 62/64 60/65 6.70—7.60, klem 5 J 100 K.G.; bieten groote 13.9015.20, 0 kleine 11.20, per 1000 stuks; spruit f per zak, 1430 dozijn tulpen: Copland 1 j jflr —4.90, idem II 1.40—2.50, Moore I f i» idem II 1.60, Pr. v. Oost 3.90—5-6°'tr® Reine 3.60, Victor 7.70—8.30, La d" 6.40, W. Pitt 7.30, per 100. AMSTERDAM, 12 Januari De aard® pelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 1170 H.L. ALKMAAR, 12 Januari 1931 VeeJÖ® 56 Vette koeien 185420, handel 6 Vette kalveren 80—150; Vette "a Kal' p. ned. pond 1.20—1.70; 25 Nuchtere j; veren slacht, per stuk 8—32, handel j,, r At f 0.44—0.48; Zouters 0.44—0.47, 836 Vette Varkens zware p. ned ^e- 1931' stug. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Jan- - j* Kleine wortelen 1.00—1.10. 2800 K.G- v'„ yy len 1.80—2.20. 26000 K.G. roode kool 6.80, 47000 K.G. gele kool 2.10—4.60, 6000 Deensche witte kool 2.203.80, H200_ .„jjfi' uien 2.202.50, idem grove 2.302.50, gen 1.20—*1.30»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2