GBuitenlandsch cdCieuws PUROL bij Ruwe handen. Dees 30 et FEUILLETON DE VIERDE SEPTEMBER De staking in het Roergebied Uitspraak niet geaccepteerd Rede van Zaleski -Jm De slavernij in Liberia Radiorede van den Oostenrijkschen Bondspresident Loucheur over de Fransche regeeringscrisis Bruning te Breslau in de knel „Vriendelijk" onthaal Gemengde (Buitenlandsche Berichten Twee tunnels onder de Schelde Bloedige botsingen op de Philippijnen 7 TT rrnTTTr^j^TITTT^rini ■zs I' Chiiteesche stoomboot gekenterd Tribune ingestort KORT NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS TWEEDE KAMER Brug over de Waal bij Zaltbommel Verpleging zieke militairen Een kruis op den Wiihelminaloren te Valkenburg Autobusdiensten W erkloosheid-voorziening RADIO-OMROEP Rome-reis van den Ned. R. K. Middenstandsbond LUCHTVAART Nieuwe luchtlijnen in Amerika Hij zag hoe Chatterton zich verbaasde (Wordt vervolgd), Zaterdag deed prof. Brahm. scheidsrechter lijke uitspraak inzake het conflict in de mijn- Industrie van het Roergebied. De loonen worden met 6% verlaagd. De uitspraak zal worden afgewezen op de volgende gronden: le. wegens de terugwerkende kracht van deze uitspraak van 1 Januari jj. af; 2e. wegens de groote loonsverlaging; 3e. wegens de moeilijkheden in verband met het aftrekken van een gedeelte van het loon, daar de accoorden en verdragen voor de ge- heeie maand Januari reeds gesloten zijn. Havenarbeiders in Duisburg. De onderhandelingen over een nieuwe loon regeling voor de havenarbeiders van Duis burg. die gisteren tusschen beide partijen voor den bemiddelaar zijn gevoerd, hebben geen resultaat opgeleverd. Men verwacht thans, dat de bemiddelaar heden een scheidsrech terlijke uitspraak zal doen. Frankfurter metaalindustrie. Voor de metaalbewerkers te Frankfurt is de volgende uitspraak gepubliceerd: Met ingang van 12 Januari a.s zullen de uurloonen verlaagd worden van 89 tot 84 pfen ning en met ingang van 7 April a.s. tot 83 pfenning. De loonen worden dus resp. met vijf en een half en zes en een half procent verlaagd. Tegelijkertijd wordt de accoordbas:s met in gang van 12 Januari a.s. verlaagd van 80 tot 76 pfenning en met ingang van 7 April a.s. tot 75 pfenning. De termijn, waarop de partijen zich hiermee al of niet accoord kunnen verklarert, loopt tot 15 Januari a.s., twaalf uur 's middags. Een nieuwe mijnwerkersstaking in het Roergebied? De R. G. O., de revolutinaire vakvereeni- gingsoppositie, heeft namens de centrale sta- kingsleiding te Duisburg een bijeenkomst ge organiseerd van vertegenwoordigers der mijnwerkers. Er werd een rapport uitge bracht betreffende de stakingsbeweging in de mijnen van het Roergebied. Volgens het rapport is de staking een algemeene proef voor den beslissenden strijd, terwijl de nieuw gestichte communistische mijnwerkersbond een wachtpost van de Sovjet Unie in Duitsch- land wordt genoemd. De leider der communistische stakingsbe weging Saefkow verklaarde, dat de taak van den nieuwen bond zal bestaan uit het ver nietigen van de vakbonden. Verder eischte hij invoering van een 7-urigen arbeidsdag in de mijnen, werkverschaffing aan werkloo- zen en weder te werkstelling van de arbei ders die als gevolg van de staking zijn ont slagen. Spr. kantte zich voorts tegen de Po litie terreur, die aldus spreker, met alle mid delen moet worden bestreden. Vrouwen en kinderen moet men aan den ingang der mij nen stellen en de werkloozen als stakings- posten gebruiken. Spreker kondigde reeds tegen Maandag een „nieuwe periode" in den klassenstrijd aan: den volksstrijd tegen het fascisme. Ten slotte werd voorlezing gedaan van het besluit tot stichting van een nieuwen com- .jpunistischen mijnwerkersbond, welke zijn zetel zal hebben te Essen. ESSEN. 11 Januari (Wolffbureau) Op de heden gehouden buitengewone alge meene vergadering der Christelijke Mijn- werkersbonden van Duitschland is een motie aangenomen waarin wordt gezegd, dat de toestand in den mijnbouw beter is, dan van patroonszijde wordt verklaard, en dat de loonsverlaging van zes procent, door den scheidsrechter vastgesteld, niet gerechtvaar digd is en daarom met alle beslistheid wordt afgewezen. Er dient een onpartijdige Instantie te wor den ingesteld, zooals deze in Engeland be staat, om de rentabiliteit der mijnen te on derzoeken. Ten slotte wordt aan de regeering de eisch gesteld, om met dezelfde energie te arbeiden aan de verlaging der prijzen als zij betoont bij het verlagen der arbeidsloonen. Over buitenlandsche politiek Zaleski hield een rede over de buitenland sche politiek. De regeering heeft besloten het Duitsch- Poolsche handelsverdrag aan de Sejm ter ra- ZALESKI. tificatie voor te leggen. Men hoopt hierdoor 'n normalisatie en vergemakkelijking van den goederenhandel te verkrijgen. Voor het niet vernieuwen van het Duitsch- Poolsche verdrag was Polen niet verant woordelijk. Het streven naar vrede had spr. steeds ge steund. De wereld was thans getuige van een ster ke toeneming van het nationalisme onder de volken. Polen zou alle vérgaande ontwapenings voorstellen moeten verwerpen, welke zijn na tionale veiligheid zouden kunnen verzwak ken. De ontwapening, aldus Zaleski, blijft af hankelijk van de veiligheid. De minderheden-kwestie. In overeenstemming met zijn internatio nale verplichtingen in de minderheden-kwes tie wenschte Polen den minderheden in zijn land volle bewegingsvrijheid op nationaal, religieus en cultureel gebied te verzekeren. Met beslistheid, zoo ging Zaleski voort, zal Polen zich verzetten tegen alle pogingen om dit vraagstuk te laten misbruiken voor bij bedoelingen en tegen den staat gerichte han delingen. Hjj verklaarde hierbij ook het oog te heb ben op het jongste optreden van Duitsch land op dit gebied, dat er, gezien den vorm en de gebruikte middelen, z.i. op gericht scheen het probleem van zuiver zakelijk ge bied te verplaatsen naar dat der algemeene politiek. Ik twijfel er aan, aldus Zaleski, of een der gelijke houding de belangen der minderhe den en haar goede verhouding tot de Pool- sche bevolking zal bevorderen. Het Poolsche volk moet pijnlijk worden getroffen door dit herhaalde optreden aan de andere zijde der grens, gericht tegen al les, wat Poolsch Is. Het heeft ten doel, het aanzien des lands In de wereld te verminde ren en wat nog erger is, het doet zelfs een aanval op de onaantastbaarheid van den Vaak heeft Polen geduld en koelbloedig heid getoond, maar men mag niet vergeten, dat wanneer men aan de eene zijde ophitst, het moeilijk is van de andere partij liefde te verlangen. Het rapport aan den Volkenbond Het rapport omtrent de slavernij in Libe ria, dat samengesteld is door een commis sie, bestaande uit een Engelschman als ver tegenwoordiger van den Volkenbond, een Amerikaan en een vertegenwoordiger van de regeering van Liberia, is gepubliceerd. In het rapport wordt o. a. vastgesteld, dat in Liberia de slavernij in den klassieken vorm van slavenmarkten niet meer bestaat, doch wel dat dwangarbeid bij de uitvoering van openbare werken en ook voor particu liere doelejpden bestaat, evenals huissla- vernij, waarbij de arbeiders door het toe ziende personeel meestal slecht behandeld worden en ook geen vergoeding voor het door hen verrichte werk krijgen. Ook hebben gedwongen recruteeringen plaats gehad om arbeiders te leveren voor het Spaansche eiland Fernando Po. Voorname leden van de vorige regeering, vooral de vice-president Yancy, moeten zich door deze recruteeringen persoonlijke voordeelen hebben verschaft. De vertegenwoordiger der regeering van Liberia bij den Volkenbond deelt in een begeleidend schrijven mede, dat de nieuwe regeering maatregelen heeft getroffen, om in de gebleken tekortkomingen te voor zien. Het rapport doet verschillende voorstellen aan de hand, om de gebleken misbruiken tegen te gaan. In samenwerking met Columbia Broad casting Cy heeft de Oostenrijksche bondspre sident een radiorede gehouden tot het Ame- rikaansche Volk, waarbij hij door den Arae- rikaanschen gezant te Weenen met een korte toespraak werd ingeleid. De Bondspresident bracht in de Engelsche taal, ailereterst zijn groeten over aan het Amerikaansche Volk. Refereerend aan de cultureele beteekenis en den bijzonderen geograph. toestand van Oostenrijk legde hij er den nadruk op, dat de Oostenrijksche Republiek, na de ineen storting van de Monarchie, veel moeilijkhe den heeft ondervonden. Daarbij is van bijzondere waarde geweest de door het Amerikaansche Volk verleende hulp. Deze hulp was niet slechts een daad van piëteit, doch evenzeer een manifestatie van menschelijkheid. De president besloot met den wensch, dat de menschheid een be tere toekomst tegemoet moge gaan. De groet dien hij Amerika brengt, is niet al leen de groet van Oostenrijk, doch ook een groet van de oude wereld aan de nieuwe we reld en een boodschap aan de menschheid. Deze rede is een uit de reeks toespraken door Europeesche staatshoofden tot het Ame rikaansche volk te richten. Minister Loucheur publiceert in de „Petit Parisien" een verklaring waarin hij on,. zegt: De regeering zal het parlement verzoe ken de voorstellen onveranderd, gelijk ze door de regeering opgesteld zijn, te aanvaar den. De crisis in Frankrijk is voor het groot ste gedeelte het gevolg van de algemeene wereldcrisis. Door gebrek aan afzet en op drachten heeft de Duitsche industrie haar prijzen moeten verminderen, waardoor Frankrijk wordt overstroomd met Duitsche artikelen. In de jaren 1929 en 1930 is de ver koop van Fransche waren verminderd met 5 milliard. Ondanks den moeilijken toestand kunnen echter ook moedgevende ver schijnselen genoemd worden. De buitenland sche arbeidskrachten beginnen terug te kee- ren naar hun vaderland. Het meest heeft de Parijsche luxe-industrie te lijden en de Fransche textielnijverheid. Bij de aankomst van rijkskanselier dr. Brüning te Breslau werden hij en de per sonen van het hem begeleidende gezelschap door radicale elementen uitgejouwd. Vóór het stadhuis kwam het tot ernstige botsingen met de politie. Aanvankelijk trachtte de politie de menigte op den Ring tegen te houden, doch dit gelukte niet, zoo dat versterkingen moesten aanrukken, waar aan 't gelukte, 't Zuidelijk gedeelte van den Ring, dat onmiddellijk voor het stadhuis ligt, schoon te vegen. Op de overige gedeelten week de menigte echter niet, zelfs toen van de gummistok ken werd gebruik gemaakt. Een agent werd zoodanig met stokslagen mishandeld, dat hij bewusteloos weggedra gen moest worden. Voortdurend werd de roep „Honger, hon ger" gehoord. Ook werd de internationale gezongen. Toen de kanselier het stadhuis verliet, schoolde de menigte ook op het Domeiland samen en jouwde den rijkskanselier uit. Op de muren van den dom werden belee- digende opschriften tegen dr. Brüning ge klad. Dr. BRUNING Ook voor het Savoyhotel, waar de rijks kanselier zijn intrek heeft genomen, kwam een groote menigte bijeen, die hem uit jouwde. Het hotel was echter door een sterke politiemaoht afgezet, zoodat verdere ongere geldheden voorkomen werden. De rijkskanselier bracht ook een bezoek aan aartsbisschop kardinaal dr. Bertram. Des avonds had een conferentie bij den opper-president van Breslau plaats. Het bouwen van twee tunnels onder de Schelde bij Antwerpen, een voor voetgangers en een voor rijverkeer, ls opgedragen aan de Compagnie Internationale des Pieux Armés Frankignoul te Luik voor een bedrag van 280 millioen franks. De uitvoering van het werk zal ruim drie jaar duren voor den grooten en ruim twee jaar voor den kleinen tunnel. Dooden en gewonden Naar uit Manilla wordt gemeld, zijn 400 leden van een geheime nationalistische secte in het dorp Jayug in de provincie Pangasi- nan, in botsing gekomen met de politie, waar bij 2 gendarmerie-officieren en 11 soldaten werden gedood. Nadat de insurgenten na een verwoed straatgevecht de politie hadden verdreven, waarbij ze tien man verloren, hebben zü de openbare gebouwen bezet. Door regeeringstroepen, die de opstandelin gen in hun dorp hebben omsingeld, wordt een tegenaanval voorbereid. -Al I' A „Waarachtig, Clemence, iederen keer, dat in naar onzen pereboom kijk, loopt het water in mijn mond." Punck Tayug heroverd. Naar uit Manila op de Philippijnen gemeld wordt, is het na heftigen tegenstand gelukt het plaatsje Tayug te heroveren. Aan beide kanten vielen dooden en gewonden. Van de geheime secte vielen vier mannen en 3 vrouwen. 35 vrouwen gaven zich over. De overige leden der bende ontkwamen, na dat zij de kazernes, het postkantoor en 10 huizen in den asch hadden gelegd. 25 personen verdronken Volgens een telegram uit Tsjifoe is aldaar in den nacht op Zaterdag een Chineesche verkeersstoomboot met 27 personen tijdens een storm vergaan. Twee matrozen werden door een Japansche stoomboot gered en naar Tsjifoe gebracht. 150 gewonden Te Brooklyn heeft een ongeluk plaats gehad tijdens sportwedstrijden van het 106de regiment. Er was een tribune opgericht, waarop ongeveer 2000 toeschouwers hadden plaats genomen. De tribune stortte in, waarbij 150 personen min of meer ernstig werden ge wond. Nabij Kopenhagen vloog een gashou der in de lucht, hij was slechts gevuld met knalgas. Een persoon werd gedood, een man wordt nog vermist. Bü de uitvaart van de Princess Royal was de geheele Koninklijke familie van En geland tegenwoordig. Een tunnel stortte nabij San Francisco in, twintig arbeiders werden bedolven. Men tracht ze te redden. Z a t e r d ag begon te Burnley in Enge land de uitsluiting van 25.000 arbeiders in de katoenweverij. In Antwerpen zijn 9 Spaansche offi cieren-vliegeniers aangekomen. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan deelname aan de jongste beweging. Zij zullen naar Parijs gaan. De kosten globaal geraamd op 5.7 millioen Ingediend is een onteigeningsontwerp voor overbrugging van de Waal bij Zaltbommel. Na totstandkoming van de brug zullen in den Rijksweg Utrecht's-Hertogenbosch geen veren meer voorkomen, doch nog slechts de schipbruggen over de Lek bij Vianen en over de Maas bij Hedel, zoodat een doorgaande verbinding zal worden gevormd, welke, be houdens hoog opperwaeer en ijsgang, steeds bruikbaar zal zijn. De brug is ontworpen ongeveer vijftig M. benedenstrooms de spoorwegbrug. In het winterbed aan de noordzijde van de rivier komen acht brugopeningen, elk onge veer 50 M. wijd, in het zomerwed drie brug openingen, elk ongeveer 119 M. wijd. De door- vaarthoogte wordt gelijk aan die van de spoorwegbrug. De breedte van de brug tusschen de hoofd liggers bedraagt 12 M.; het rijdek heeft een breedte van 11 M., met aan weerszijden een opstaanden stootkant van 0.50 M. breedte. Buiten de hoofdliggers wordt aan weerszij den een pad van twee M. breedte uitge bouwd. Aan de noordzijde van de rivier wordt de brug door een toegangsweg verbonden met den Rijksweg KuilenburgZaltbommel. Deze toegangsweg ls zoo ontworpen, dat slechts één woning in de kom van het dorp Waar denburg behoeft te worden opgeruimd, ter wijl de plaats van aansluiting aan den Rijks weg de mogelijkheid openlaat tot aansluiting zoowel aan een zoo noodig te maken nieu wen rechtstreekschen weg VianenWaar denburg, als aan een verbeterd tracé van den bestaanden Rijksweg KuilenburgZalt bommel. Aan de zuidzijde van de rivier wordt de brug door een nieuw wegdek in verbin ding gebracht met den Rijksweg Zaltbom melHedel. De weg over den zuidelijken bandljk van de Waal wordt door een viaduct onder den op rit aan die zijde gevoerd. Ten behoeve van het voetgangersverkeer zal een toegang van dezen zuidelijken bandijk tegen het westelijk beloop van den oprit naar de brug worden gemaakt. Voor zoover bestaande wegen worden ge kruist door de naar de brug te maken toe gangswegen, zal in de belangen van het ver keer worden voorzien. Ten behoeve van het verkeer naar de lan derijen, die door te maken toegangswegen worden afgesneden, zullen voorzieningen wor den gemaakt. Waar dit voor het herstel van de afgesneden afwatering noodig is, zullen buisleidingen worden gelegd. De kosten van het werk zijn globaal ge raamd op f 5.700.000. Het ontwerp voor de brug is toegezonden aan de Centrale Commissie voor de Rijn vaart, die de in het belang van de scheep vaart voorgestelde maatregelen doelmatig achtte. Ten departemente van Defensie is een regeling in voorbereiding waardoor het mogelijk zal worden, dat militairen van zee- en landmacht, die verpleegd zouden moeten worden in een aangewezen burger-zieken- inrichting, desverlangd in een andere zie- keninrichting van hun gezindte of keuze ter plaatse worden opgenomen, zonder dat dit voor hen kosten medebrengt. Op den Wilhelminatoren te Valkenburg zal, evenals dat op hooge bergen o.a. in Frankrijk en Argentinië het geval is, bin nenkort een groot kruis worden geplaatst, dat 's avonds verlicht zal zijn. Naar de „L. K." meldt, zal wanneer de vorst de werkzaamheden niet belemmert en Philips te Eindhoven op tijd klaar is met de licht installatie, begin Februari het kruis ge plaatst worden. Concurrentie van snorders De Bond van bedrijfsautohouders in Neder land vestigt de aandacht op het euvel dat autobusondernemers schade lijden door het optreden van z.g. „snorders", die op drukke dagen heen en weer rijden om passagiers te vervoeren. De drukke dagen, zooals markt dagen, moeten juist het bedrijf loonend ma ken. Daarom heeft de bond zich tot den minister van Waterstaat gewend, met verzoek te bevorderen, dat de wet op de openbare vervoermiddelen wordt veranderd in dien zin, dat het „snorren" zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Rijksbijdragen gevraagd voor gemeentelijke steunregelingen Het Tweede Kamerlid, de heer Van den Tempel, heeft den minister van Blnnenland- sche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, mede te deelen of de Regeering voornemens ls, ter bevordering van een bevredigende voorziening in de behoeften der werklooze arbeiders in dezen crisistijd een regeling van bijdragen van Rijkswege ln de kosten van gemeentelijke steunregelingen tot stand te brengen en zich in verband daarmede met de gemeentebesturen voor zooveel noodig over het invoeren van doel matige steunregelingen te verstaan? Kan de minister, indien de Regeering vorenbedoeld voornemen heeft, mededeelen, op welken datum het in werking treden van DINSDAG 13 JANUARI 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzen ding 8.009.15 Gramofoonpl. 1120— 12.00 Godsd. Causerie Pastoor Perquln 12.00—1.30 Concert KRO-Trio 1.30—2.00 Gramofoonpl. 2.00—3.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Knipcursus 5.00—6.30 Gramo foonpl. 6.306.45 Radio-verbonds-kwar- tiertje 6.457.15 Cursus Schriftverbetering 7.15—7.45 Pastoor C. Oomen: .Liturgie van de Bediening" 7.45—8.15 Pater Borromaeus de Greeve: „Kerk en Gezag" 8.1510.45 Concert KRO-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen 9.00 Vaz Dias 10.45—12.00 Platen. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO- Uitzending 8.00—9.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding 10.3012.00 Concert AVRO-kwintet o.l.v. Fr. Lupgens 12.302.00 Concert. Orkest van Luxor Palast, Rotterdam o.l.v. Mare. Velt 2.002.30 Halfuur voor de Vrouw 3.005.00 Knip cursus 4.004.30 Cellovoordracht George Roth. Vleugelbegleiding: A. Kossar 4.30— 5.30 Kinderuurtje 5.307.00 Concert Rott. Philharm. Orkest oJ.v. Ed. Flipse 6.15 6.45 Onderwijsfonds Binnenvaart. C. A. M. C. van Kasteel: „Hulploon" 6.457.00 ver volg Concert 7.00—7.30 Engelsche Les Fred Fry 8.008.30 Muziekcursus 8.30 9.30 Concert Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 9.3010.00 Kamermuziek Guameri-kwar- tet 10.00—10.10 VAZ DIAS 10.10—10.45 Aasl. CASINO, Den Helder. Dajos Bela en zijn orkest. 10.4512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Concert. M. Nicholson (sopraan), G. Brodrick (tenor) 12.50 Orgelspel door E. O. Henry 1.20 Or- kestconcert 2.20 Televisie 2.25—2.50 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 M. Hayward (viool), O. Connor Morris (piano) 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Instrum Kwintet. M. Thomas (sopraan) 8.20 Lezing 8.50 Fragment uit „Follow a Star" 920 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 10.00 Orkestconcert 11.0012.20 Dansmu- LANGENBERG, 473 ML 620—720 Or kestconcert 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestcon- cert 4.205.20 Orkestconcert 7.05 Or kestconcert 9.50 Bij de Zesdaagsche te Dortmund. KALUNBORG, 1153 M. 1120—1.20 Or- kestconcert 2.204.20 Orkestconcert en declamatie 4204.50 Kinderuurtje 7.20 9.20 „Hansel und Gretel". Opera in 3 be drijven van Anna Wette Muziek van E. Humperdinck 9.351120 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 520 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 820 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Uitz. van „No, Non, Nanette". ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.40 Lezingen en lessen 11.5012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten 1.202.20 Gramo foonpl. 2.50-3.50 Voordrachten 4.504.50 Orkestconcert 4.507.15 Berichten en Voordrachten 7.20 Oonocert. Solisten, koor en orkest 8.30 Orkestconcert 10.10 Popu lair concert en Dansmuziek. zoodanige regeling mag worden tegemoet ge zien en welke de leidende beginselen van deze regeling zullen zün? Ter gelegenheid van de feesten ter her denking van de uitvaardiging der Encycliek „Rerum Novarum", welke op 14, 15 en 17 Mei aa. te Rome zullen plaats vinden, en waar alle Katholieke sociale organisaties vertegen woordigd zuilen zün, organiseert de Ned. R. K. Middenstandsbond voor zün leden en dezer huisgenooten een gemeenschappelyke reis naar Rome. Deze reis, welke zal aanvangen langs de RÜn-route, duurt van 8 tot 20 Mei, waarbjj 5 volle dagen in Rome wordt vertoefd. Er wordt uitsluitend gebruik gemaakt van dagtreinen. Een order van 3 millioen dollars De Stinson Aircraft Corporation te Wayne, Michigan maakt bekend, dat zü op 23 De cember jJ. een order op drie-motorige ver keersvliegtuigen heeft gekregen, welke de grootste bestelling is, die ooit op het gebied der commercieele luchtvaart ls gegeven. De Century Air Lines te Chicago bestelde nJ. honderd driemotorige tienpersoons ver- keerstoestellen voor een totaal bedrag van drie millioen dollar. De machines zün uitge rust met 210 P.K. Lycoming motoren. De eerste 10 toestellen zullen half Februari wor den afgeleverd. De Century Air Lines ls een nieuw, zeer uitgebreid luchtlünen-stelsel, dat zich over 20 staten uitstrekt. Een bijzonderheid van deze maatschappü zal zün, dat zü een hooge dlenstfrequentle zal onderhouden. Op som mige trajecten, welke belangrilke steden met elkaar verbinden zullen uurdiensten worden ingesteld, gelijk dit reeds het geval ls tus schen New YorkPhiladelphia en Washing ton. De tarieven zullen niet hooger zün dan die der spoorwegen met Pullman-toeslag. Zoowel de Century Air Lines, Stinson Air craft en Lycoming Motors maken deel uit van de z.g. Cord-groep, het concern, dat de bekende Cord. Auburn en Duesenburg auto mobielen vervaardigt. S, „Wat weet u mij precies te vertellen over George Wace, jongeman?" polste Hubert. „Als ik het zoo mag zeegen u ging mis schien nog school, toen hij werd toen hij stierf." Guest bloosde. „Zeer juist, mr. Chatterton. Ik was nog op school, toen George Wace werd toen hij stierf. Niettemin, weet ik een hoop van hem en z'n bende." Chatterton liet zijn hand weer in zijn zak glijden en omvatte het pistool. De inspecteur, hij twijfelde er voor zich niet aan. had zelf een grove fout begaan tenminste hij had gedaan alsof met opzet. Deze aanmatigende inspecteur scheen buitengewoon goed op de hoogte te zijn. Guest, die die bedekte beweging had opge merkt, glimlachte. „Laat dat toch, mr. Chatterton," waar schuwde hij op koelen toon „Ik ben hier om uw belangen te beschermen en niet om ze op 't spe) te zetten. Wat de Yard in 't algemeen, of ik in 't bijzonder, van George wace s bende weet, doet op 't oogenblik niets ter zake." bij dit woord. „Misschien weten we, dat sommige van uw handelwijzen in 't verleden misschien het daglicht niet konden zien, maar op 'r oogenblik laten we dat rusten." (Nieuwe ontsteltenis). „Momenteel doen we niets dan u bescher men. Als u ons niet van dienst kunt zijn dat is uw zaak. U kunt er veilig van op aan, dat u niet veel vertellen zult, wat de Yard nog niet weet, maar misschien zijn er nog eenige kleinigheden, betreffende Gerald Wace die ons van dienst konden zijn, als we ze wisten." Chatterton keek voorzichtig naar Venning en z'n vingers trommelden doelloos op zijn mahoniehouten stoelleuning. Een oogen blik ontging Guest de bedoeling van de schijnbaar zenuwachtige gemaaktheid, en toen blonk 'n glimlachje van verstaan in z'n oogen. TelegrafieZwijgend en zonder zich te verroeren vertaalde hij „H O.E.— V E E.L. W.E.E.T. D.I.E. K.E.R.E.L. Van terzijde zag hij hoe Venning heimelijk z'n schouders ophaalde, terwijl Chatterton schijnbaar nog steeds in gedachten verzonken bleef Eindelijk nam Hubert Chatterton weer het woord. „Neen, ik kan u niet helpen," zeide hij. „Toen ik Gerald voor het laatst zag, was hij nog een kind. Hoe hij er nu uit ziet, weet ik niet. 't Is jaren geleden, dat we elkaar ontmoet hebben Als kind was hij ongenietbaar. Hij trok altijd gezichten tegen mij en beet op z'n nagels. Een leelij ke gewoon te en eene, waarop George hem honderd maal per uur attent maakte. Een verschrik kelijke jongen." Guest fronste z'n wenkbrauwen. „Welnu, mr. Chatterton, dat zal dan alles wel zijn. We kunnen slechts wachten. We hebben de noodige maatregelen getroffen voor den vierde, en ik denk wel. dat u niet bang behoeft te zijn 'k Zou mr. Venning willen raden dien nacht hier bij u te blijven, en zoo mogelijk, ook Wally. Hoe meer volk in de kamer, hoe minder gevaar. Twee van onze mannen zullen eveneens hier aanwezig zijn, en een derde posteeren we op het dak. Ook wordt het heele huis omsingeld om alle in- en uitgaan te beletten maatregelen, die, naar ik veronderstel, voor den moordenaar alle kansen uitsluiten." Hij greep z'n hoed en wilde heengaan. Bij het doorloopen van de kamer viel z'n aan dacht op de tafel, waar de wijnkaraf stond en de doos sigaretten. Een heel bijzondere geur kwam van de sigaretten. Terwijl hij z'n hersens inspande om een smoesje te vinden om ze even nader in oogenschouw te kunnen nemen, bood onverwacht, alhoewel -onbewust, Venning hem deze gelegenheid. „Een oogenblikje, mr. Guest," vroeg de jood. „Als een volle kamer gewenscht is, dan zou ik er op de eerste plaats liefst van verzekerd Zijn, dar Wally hier de Waces niet bracht. Als Leslie Wace hier zal zijn, blijf ik weg." Z'n oogen verrieden achterdocht. „Hij bijt 00 z'n navels Guest nam een sigaret en stak ze tusschen z'n lippen. „Wees verstandig, Venning," mompelde Chatterton. „Ik ken Leslie en sta voor hem in." Guest lachte en zijn sigaret viel uit z'n mond op den vloer. Toen hij bukte om ze op te rapen, maakte z'n lichaam z'n bewegingen onzichtbaar, en, zonder dat de anderen het wisten, greep hij handig een sigaret uit de doos, die op tafel stond. Z'n eigen sigaret stiet hij met z'n voet onder het kleedje. „Goeden avond, heeren," groette Guest beleefd, „ik zal den weg wel vinden." Halverwege de hall botste hij met geweld tegen iemand op, die de trap kwam afge sprongen. Van weerszijden klonk een uit roep en dan sprak Wally Chatterton met z'n neusgeluid ,,'t Spijt me, oude jongeninspecteur Guest, niet „Juist," antwoordde Guest. „Die hall van u is helsch donker." „O mijnheer, dat is een zuinigheidsproef van den ouden man, om electrisch licht te besparen," lachte Wally. Hij vergezelde hem nu tot de deur en deed den grende> er af „Hier ben je er, vervolgnummer," lachte hij weer. Guest volgde langzaam. Opmerke lijk dat Wallv z'n naam genoemd had Wally en hij waren nog nooit aan elkaar voorge- iteld. Al dien tijd was het in de hall donker geweest en ook was hij er zeker van, dat Wally niet in de hall was geweest toen hij binnenkwam. Ook wist hij beslist, dat hij den buisknecht gijn naam niet genoemd had, zoodat Wally ook van dien kant z'n infor matie niet had ingewonnen. Hij kwam uit in het portiek en op hetzelfde oogenblik viel toevallig hét maanlicht van tusschen de boomen, die langs den weg stonden, op Wally's rechterhand, die helder tegen den muur afstak. Guest wendde zich om en stak waarschu wend den vinger op tegen Wally. „Je moet je nagels niet afbijten," zei hij. „Dat verraadt een kwaad gemoed." Met een geheimzinnig lachje daalde hij de stoeptreden at en ging den weg op Ver legen staarde Wally naar den rug van den verdwijnenden inspecteur en toen naar z'n gespleten en af ge knauwde nagels. „Ofwel die ven' moet naar 't gekkenhuis," dacht Wally stil voor zich „of hij is verdui veld knap. 'k Sta er paf van." Guest, die in de richting van het station ging, was eveneens verbaasd. De moordenaar had dus de gewoonte op z'n nagels te bijten Dat was iets nieuws, althans verondersteld, dat hij deze gewoonte van kindsbeen had behouden. Guest glimlachte en stak een sigaret op. In z'n koker vond hij de sigaret, die hij aan de zilveren doos in Chatterton's kamer ontfutseld had. De dag van morgen zou wel eenig licht brengen, in den vorm van eenige interessante feiten omtrent die sigaretten, peinsde hij De oude Tarrel Massey zou m z'n element zijn. Tarrel Massey, de scheikundige van de Yard, was de man om zoo'n karweitje op te knappen. Het koddige oude mannetje zou zich woe lig en druk maken als een hond met twee staarten, hij zou er lange chemische formules uitzuigen, z'n vogelskop schudden, slim knipoogen ener zoo als gewoonlij k tweemaal langer dan ieder ander over doen om tot het punt te komen. Maar hij zou er toch komen 1 HOOFDSTUK III Een gevecht op leven en dood Alvorens de kamer te verlaten keek sir Arthur Sayle nog eens onderzoekend naar z'n twee ondergeschikten. .Alles in orde voor vannacht, Bryce vroeg hij beteeke- nisvol. „Ja, mijnheer. Inspecteur Canning stelt z'n mannetjes om tien uur op. De „moorde naar", als hij er is, duikt gewoonlijk tegen middernacht op. Zelf zal ik vannacht ook een beetje in de buurt blijven. Je kunt nooit van te voren zeggen, wanneer zulke lui op rukken." ,,'n Goed idee," mompelde de chef, „en ik reken voor morgenavond op jullie beiden." „Ik zal met Battersby naar het gezantschap moeten. Onder andere zal hij waarschijnlijk ook dit te berde brengen. Dezen keer moeten we slagen. Hoe luidt het program?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6