Gemen&d cT^ieuws Het gestolen Luchtballonnetje Voor de Huiskamer I OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN W* Onbewoonde houten villa uitgebrand Waaghalzige dames Over de grens gezet Door een auto aangereden Acetyleen-toestel ontploft Inbraak te Schellingwoude Koudegolf in China Vele sterfgevallen Aan de gevolgen overleden Ruzie over het Zuidpoolgebied Noodlottige ontploffing te Rebojo Wild Noord-West China XA millioen dooden Dreigende oogstmislukking Roofmoordenaar te Brussel gearresteerd De moordaanslag in de Vinkenstraat te Rotterdam Ongewenschte bezoeker Inbraak Onbewaakte overweg Frissche lucht Het terugloopende water Bewusteloos langs den weg gevonden Bekneld geraakt Daad van een ontoerekenbare Na een aanrijding krankzinnig geworden Doodelijk auto-ongeluk SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. Landarbeiders- bond „St. Deusdedit" elilUiulilü Vier vrouwen door het vis Zondagmorgen waagden zich te Gennep reeds te veel schaatsliefhebbers op de ijs baan, dien niet voldoende sterk bleek. Op een gegeven moment zakten vier vrou wen door het ijs, doen gelukkig zonder per soonlijke gevolgen. Met een flink nat plunje aan werden ze door de jeugd naar huis gebracht. Vrijdagavond zou de Duitscher T. Over- hagen voor de afdeeling Leeuwarden van de internationale arbeidershulp spreken. Vóór het begin der vergadering is hij door de Leeuwarder recherche, die handelde in op dracht van den Minister van Justitie, als ongewenschte vreemdeling aangehouden en Zaterdagochtend via Nieuweschans over de grens getransporteerd. Een man zwaar gewond Toen dr. Emsing Vrijdagavond per auto naar Halsteren terugkeerde, is hij met zijn auto, doordat hij zijn lichten moest dempen voor een naderende tram en daardoor het uitzicht belemmerd was, op een broodkar gereden. De bestuurder van de broodkar, een zekere Van der Veeren, uit Halsteren, werd aangereden en in levensgevaarlijken toe stand naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Een man gedood By het ontdooien van een acetyleen- toestel met een gloeiend stuk ijzer had de ongehuwde 32-jarige smid A. Siegers te Mierlo het ongeluk, dat dit toestel ontplofte en door het dak naar buiten sloeg. Den ongelukkige, die zich boven het toestel be vond, werd het hoofd van den romp ge scheiden. Een inbreker is in den nacht van Zater dag op Zondag te Schellingwoude aan het werk geweest. Bij den heer S. is hij het woonhuis binnengedrongen en heeft daar een paar kasten opengemaakt. De bewoners werden door het gestommel wakker, waarop de inbreker de vlucht nam. Hij nam een lade uit een kast mede, benevens eenige sieraden en een bedrag van ongeveer 30. aan geld. De lade van de kast is terugge vonden in de bakkerij van den heer v. L. Ook daar heeft de inbreker zich dus toe gang verschaft. Hij heeft hier echter niets meegenomen. China lijdt thans onder den strengsten winter, welke daar sinds menschenheugenis is voorgekomen. Talrijke armen sterven van de koude; uit de groote steden alleen worden honderden dergelijke gevallen ge meld. In tal van steden zijn ongekend lage temperaturen geregistreerd. Te Char- bin is het thans 48 graden beneden het vliespunt; hier zijn de sterfgevallen bijzon der talrijk. Alle rivieren in Mandsjoerije zijn dichtgevroren. Ook uit Kalgan en tal van andere steden in Noordwest-Sjansi worden vele sterfgevallen ten gevolge van de koude gemeld. Peking is geteisterd dor een hevlgen sneeuwstorm, die bovendien gepaard ging met een zandstorm uit de woestijn Gobi. Sinds Vrijdag zijn hier meer dan honderd personen doodgevroren. Te Tientsin zijn dertig lijken van aan de koude bezweken personen gevonden. De Peiho is in één nacht dichtgevroren, ten gevolge waarvan het verkeer In de haven van Tientsin geheel is verlanmd; meer dan twintig kustvaartuigen zitten in het ijs opgesloten. Ook te Nanking heerscht abnormale koude; de thermometer wijst de hier ongekend lage temperatuur van 25 graden vorst aan. Het aantal sterfgevallen is hier echter ge ring. Uit geheel Midden-China komen berich ten omtrent sneeuwstormen; het telegraaf - en telefoonverkeer ondervindt groote stoor nis. De acht en zeventigjarige M. V., wonende aan den Aalsmeerderdyk in de gemeente Haarlemmermeer, die Donderdag bij het oversteken van den weg door een auto was overreden en ernstig gewond werd opgeno men, is aan de bekomen verwondingen over leden. Nog voordat de Amerikaansche Zuidpool- vorscher zijn tocht naar het Zuidpoolgebied aanving, had de Britsche regeering officieel verklaard, dat de landstreken aan de Zuidpool Britsch grondgebied waren. Na den terugkeer van Byrd werd in den Ame- rikaanschen Senaat voorgesteld, de door Byrd bezochte gebieden tot Amerikaansch grondgebied te verklaren. Gisteren hield de gezant van Noorwegen te Washington een radiorede, waarin voor Noorwegen verschillende gebieden aan de Zuidpool werden opgeëischt op grond der nasporingen van Amundsen, zoodat thans een strijd is ontstaan tusschen drie lan den. om het bezit van Zuidpoolgebieden. Verkeerde veiligheids-maatregelen Een droevig ongeluk kostte gisteren te Rebojo in de Spaansche provincie Mont- forte drie kinderen het leven. Een villa- bezitter had aan de huisdeur, om tegen roovers en inbrekers veilig te zijn, een installatie laten aanbrengen, waarbij ongewenschte bezoekers des nachts een me chanisme in beweging brachten, waardoor een lading springstof tot ontploffing kwam. De draad, die de huisdeur met deze in stallatie verbond, werd overdag verwijderd. Gisteren werd het mechanisme echter geraakt door den bal, waarmede de kinderen speelden. De lading ontplofte en de drie kinderen werden op slag gedood. Berichten over opstanden en moordpartijen in China worden meestal niet zoo serieus ge nomen. Als er een kleine duizend dooden vallen, zegt het nuchtere Hollandsche pu bliek: „Goed, het zijn ook Chineezen!" De volgende mededeelingen in de „Times" stemmen echter wel tot eenigen ernst: Volgens Chineesche berichten, die door particunere mededeelingen worden bevestigd, zijn in den loop van negen maanden in het Zuiden van de provincie Kiangsi 30.000 per sonen door rooverbenden vermoord. De bandieten stonden onder bevel van den mahomedaanschen leider Matinghsin en oefenden na het vertrek van de regeerings- troepen een ware terreur uit. Bijna 20.000 vrouwen zijn door de bandie ten gevangen genomen, terwijl ruim 20.000 personen in de leeggeplunderde districten den hongerdood zijn gestorven. In de stad Lihsien hebben de onmensche- lyke horden, uit woec'e over den door de burgerwacht geboden tegenstand, de geheele bevolking met uitzondering van hen, die in de gevangenis zaten opgesloten, vermoord. De aankomst van de strafexpeditie, afge zonden door de centrale regeering, wordt spoedig verwacht. Nadere berichten melden, dat het aantal gevallenen gedurende de laatste maanden millioen moet bedragen. Zondag zijn te Tokio de eerste berichten ontvangen uit de provincie Kansoe, waar, zooals bekend, een opstand is uitgebroken tegen de Chineesche centrale autoriteiten. Volgens een mededeeling van een Ameri- kaanschen missionaris aan de Chineesche pers, schat deze het aantal dooden op 40.000. De zendeling is met zijn auto te Peking aan gekomen. Naar verder wordt gemeld zijn door de op standelingen in den loop van twee weken 50 dorpen verweest. De geheele bevolking werd afgeslacht, hun bezittingen geroofd en hun huizen in brand gestoken. Twee Christelijke missionarissen, die in de provincie Kansoe arbeiden, zijn tot nu toe nog niet opgespoord. Verder hebben de opstandelingen een Chi- neeschen bisschop opgehangen. Thans heeft de Chineesche regeering te Nanking officieel verklaard, dat zij alle maatregelen zal nemen, tot herstel van de orde. In het Tangerangsche Een langdurige droogte dreigt, naar uit Batavia gemeld wordt, in het Tangerang sche, en speciaal in de plaatsen waar de be vloeiing nog niet geregeld is, de oorzaak te worden van een mislukking van den oogst over een oppervlakte van 20.000 bouws. Slechts door het spoedig invallen van zware regens kan dit nog worden voor komen. 3 moorden en 6 roofovervallen reeds bekend De Brusselsche politie is erin geslaagd den dader van de vele roofovervallen en moorden, die den laatsten tijd te Brussel en omgeving gepleegd zijn, in hechtenis te nemen. De man, een 23-jarige Gentenaar, heet Adolf Osselaere. Drie moorden en zes roofoverval len heeft hij reeds bekend. Verder heeft hij den naam van zijn medeplichtige aan de politie medegedeeld. Zondagochtend heeft de politie dezen medeplichtige, evenals zijn vrouw, die ook bij de misdaden betrokken was, aangehou den. De man is van beroep taxi-chauffeur en heet Joseph van de Kerchove. Hij zoowel als zijn vrouw, de 29-jarige Marie de Bisschop ontkennen hardnekkig iets met de misdaden te maken te hebben. Het slachtoffer overleden De 63-jarige mejuffrouw J. E. de Swart- Prins, die in haar woning aan de Vinken straat te Rotterdam door haar neef en kostganger tijdens een twist met een brood mes in de linkerborst is gestoken, is in het Ziekenhuis aan den Bergweg aan de be komen verwondingen overleden. Toen bewoners naar de kerk waren, sloeg hjj zijn slag Terwijl Van der P., wonende Heiligenber- gerweg te Amersfoort, naar het Lof was, is een ongewenscht bezoeker in huis geweest. De vrouw des huizes had voor een arme vrouw soep gekookt en toen zij op weg naar de kerk was, kwam zij een dochtertje van de zieke vrouw tegen, die de ledige kan terug wilde brengen. Van der P. zei: Zet de kan maar in 'n bloembak. Die vinden we straks wel. Toen het meisje aan de woning kwam, stond voor de deur een man, die vroeg, of hier Van der P. woonde. Het meisje ant woordde: Je behoeft niet te bellen; want er ls niemand thuis. Ze zijn naar de kerk Waarop de man schijnbaar heenging. Toen Van der P. en zijn vrouw om onge veer 8 uur thuis kwamen, stond de voordeur open. Een bos met sleutels lag op de tafel. Blijkbaar was een ongewenschte bezoeker binnen geweest. De inbreker heeft kans ge zien, een bureau te openen en beeft een ijze ren geldkistje, inhoudende duizend gulden, hoofdzakelijk briefjes van vijftig gulden, en eenige polissen meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Het meisje heeft nog verteld, dat de man aan de deur er als een fatsoenlijk werkman uitzag. Zij kende hem echter niet, had hem nooit eerder gezien. Gistermiddag te ongeveer een uur is brand uitgebroken in de villa „De Kruithof" aan de Valkenveensche Baan, onder Naar- den. Deze villa, die geheel van hout is opge trokken en eigendom is van den heer Van Cappelle, was een uur later geheel uitge brand. Het huis was onbewoond. De verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan den Hoorn onder Schipluiden is in gebroken in de woning van den landbouwer Hoogeboom en ongeveer f 1000 aan contan ten gestolen. In verband hiermee werd te 's-Gravenhage gearresteerd een 26-jarige werkman, die verdacht wordt in vereeniging met een vroegeren knecht van den land bouwer den diefstal gepleegd te hebben. Aan den dood ontkomen Een 36-jarige expediteur uit Den Haag is toen hij per motorrijwiel den onbewaakten overweg aan het Haantje wilde passeeren, gegrepen door een van Den Haag komenden personentrein. Hij had de tegenwoordigheid van geest van zijn motor af te springen, doch bleef bewusteloos liggen op den rand van de spoorbrug. De motorfiets werd on geveer 200 M. meegesleurd en totaal ver nield. Joop en Karei waren boezemvrienden. Zij waren 't al van kind af. Op denzelfden datum waren zij geboren, de een wat later dan de andere, maar wat doet het er toe Volgens inschrijving in het geboorteregister waren zij toch even oud. Zij hadden samen school gegaan, waren samen in militairen dienst geweest en tenslotte bij denelfden patroon in betrekking gekomen. De twee vrienden hadden nu ook tegelijkertijd vacan- tie en besloten die samen door te brengen. Lang en breed hadden zij er over gepraat, op welke wijze de vacantiedagen het best zouden kunnen worden besteed. Tenslotte was de keus gevallen op een bezoek aan de wereldtentoonstelling, die in een der groote Belgische steden gehouden werd. Vroolijk en opgewekt, met zoo weinig mogelijk bagage zij hadden nooit kunnen begrijpen, waar voor de menschen altijd zoo'n „ballast" meesjouwden stapten de vrienden den eersten vacantiemorgen naar het station, 't Was dien dag schitterend weer, al liet het zich aanzien, dat 't warm zou worden. Een kaartje en een „Amusantje" waren gauw gekocht. In den gereedstaanden trein zochten zij een gemakkelijk hoekplaatsje. Het „Amusantje" werd natuurlijk niet ge lezen, want gedurende de reis werden de plannen ontworpen, hoe zij den dag het best in zouden deelen. Zij zouden beginnen met een geschikt nachtverblijf te zoeken, hetgeen hun door de geweldige drukte tijdens oe tentoonstelling niet gemakkelijk zou vallen. Maar onze vrienden bekommerden zich weinig hierom. Zij zouden wel wat vinden hoor Toen zij op de plaats van bestemming waren aangekomen, moesten zij eerst wat uitblazen van de reis. 't Was wat benauwd geweest in den trein en zij hadden dorst gekregen. Dat was een kwaad voorteeken want als Joop en Karei al in den voormiddag dorst kregen, was dat een dorst voor den dag Dit wil nu niet zeggen, dat zij „drin kers" waren. Neen, dat niet. Maar. zij ver smaadden 't edele vocht, dat men bier pleegt te noemen, niet enals zij „uit" waren, nu ja, dan kon 't altijd wel een glaasje méér lijden Zij hadden niet zoo lieel gauw „logies met ontbijt" gevonden-, tenminste niet iets, dat een beetje schikkelijk was, want vacan- tietoelage hadden zij niet en zóó'n grooten spaarpot hadden zij niei gemaakt. Maar na eemg zoeken vonden zij toch een „gelegenheid voor nette burgermenschen". Weliswaar konden zu vanuit hun kamer de stad van „een hoog standpunt" bekijken, maar dat was minder I 't Was een aardige kamer en de bedden zagen er goed uit Echteraan slapen dachten Joop en Karei nog lang met 't Was inderdaad warm geworden en de dorst deed zich gelden, vooral ook tijdens de wandeling over de tentoonstellingsterreinen. Geen wonder, dat die wandeling dan ook meermalen onderbroken werd om eens wat op adem te komen en „wat benzine bij te vullen", zooals Joop het uitdrukte 1 Karei wilde dien dag persé „in de open lucht" dineeren, want 't was in de restaurants met uit te houden, 't Was er nog benauwder dan in de boekenkist van wijlen Hugo de Groot. Na het eten, dat zij zich goed hadden laten smaken, werden plannen voor den avond gemaakt. Zooals bij de meeste tentoonstellingen het geval is, was er ook bij deze een groot Lunapark en natuurlijk hebben de vrienden zich daar best vermaakt. Zij waren dol op kermis en nu die in hun woonplaats was afgeschaft, wilden ze hier hun hart nog eens ophalen. De avond bracht geen verkoeling na den warmen dag en steeds plaagde hen de dorst. Een uitkomst was echter het groote bier huis in 't Lunapark, waar men „goede maat" gaf, en.... de prijzen billijk waren! Tegen sluitingstijd waren onze vrienden gedecoreerd voor scherpschieten, duizelig van de rodelbaan ennog sreeds dorstig, 't Werd nu echtei hoog tijd aan slapen te gaan denken, maar 't bed was nog ver. 't Besluit was gauw genomen, zij zouden een taxi nemen. Karej riep er drie tegelijk aan, maar 't waren geen vrije. Die hadden al een vrachtje. „S-s-ta He nou te s-sl-apen" zei Joop, „w-waarom roep He nou ie chauf-feur niet 1" „R-roep jij dan, ze verstaan mij zeker met." „Taxi heeren I" klonk het opeens. „Ja," riepen Joop en Karei tegelijk. De bestuurder van den trein was zóó ge schrokken, dat hij moest worden vervangen. Waal en Maas blijven flink vallen De val van de rivieren houdt thans flink aan en het einde van de vierde hoogwater periode in dit seizoen is thans in zicht. De Waal voor Nijmegen gaf Zaterdagmorgen een stand aan van 11.65 plus N.A.P., zoo dat het water in 24 uur 30 c.M. gevallen was. Keulen meldde eergisteren 56 c.M. val. Verwacht mag worden, dat de Waalkade weer zoover droog komt, dat de verkeers stremming is opgeheven. De Beersche Overlaat werkt niet meer De Maas begint thans ook bij Grave flink te vallen, in een etmaal 8 c.M., zoodat daar een stand bereikt werd van 10.75 plus N.A.P. De Beersche Overlaat werkt thans niet meer, zoodat het peil van het water in de Beer sche Maas snel daalt. Zaterdagmorgen stond nog 24 c.M. water op den Elftweg, doch men verwacht, dat gisteren het verkeer weer op normale wijze zou kunnen plaats vinden. Man door een auto overreden. Zaterdagavond werd op den Graafschen- weg nabij de Kanaalbrug onder Neerbosch te Nijmegen de electricien der P.G.E.M., de heer W. F. uit Malden bij Nijmegen door een auto overreden, toen deze wagen een anderen auto passeerde. F., die op zijn rijwiel zat, Spoedig waren zij nu aan hun hotel. Nog benauwder dan zij er in waren gegaan, stapten zij uit de taxi. De chauffeur kreeg een flinke fooi en na vele verzuchtingen over „de geweldige lengte" van de trap naar boven, belandden de vrienden op hun kamer en lagen al heel vlug in bed. Maar van slapen kwam zoo gauw niets. Zij woelden onrustig heen en weer. Na een oogenblik klonk het in de kamer „Joop." „Ja." „Ik heb 't zoo benauwd." „Ik ook." „Kun je het raam niet openzetten „Kun je het zelf niet doen „Ik heb het zoo benauwd," jammerde Karei weer, „ik kan niet meer opkomen." „Ik zal hetprobeeren," gaf Joop met een grafstem ten antwoord en sukkelde in het donker in de richting van het raam. „Het gaat niet, Karei, het gaat niet." „M-moet ik dan stikken," hijgde Karei. „Probeer 't n-nou n-nog eens, of sla de.... ruit.... anders.... s-stuk....ik komhiern-niet1-levend meer v-vandaan...." Een onverstaanbaar gemompel volgde en Joop morrelde aan een knop in de buurt van hét raam, maar er was geen beweging in te krijgen. Hij kon den knop van 't electrisch licht nergens meer ontdekken, scharrelde in 't donker een schoen op, liep een paar maal tegen een ledikant aan, stootte zijn hoofd en toog weer in de richting van het raam. Met de hand voor zich uit mat hij den afstand tot het raam, voelde glas, zwaaide den schoen en glasgerinkel verstoorde de nachtelijke stilte. Alles bleef echter rustig in 't hotel. „G-goed Zoo - Karei," kwam het als uit 'n defecten luidspreker uit Joop's mond. „Kerel - d-dat - fr-frischt op, z-z-zoo'n tochtje." „Wel te rusten, Joop, gaat 't nou „Ja. 't w-waait nou lekker door, wel te rusten, Karei." Den volgenden morgen waren zij niet zoo heel vroeg present. Niet weinig verwon derd waren zn toen zij in hun kamer een hoop glasscherven vonden, afkomstig van een groote spiegelkast, die bij 't raam stond Zij dachten aan inbrekers en keken elkaar eens aan. „Was dat gisteren ook al vroeg Karei. „Ik heb er niets van gezien," zei Joop. „Maar eh...." hernam Karei, „zou jij gisteravond niet een raam openzetten Beiden schoten in een schaterlach. Joop en Karei kregen 't wéér benauwd, maar nu van de rekening Gelukkig woei er een frisch windje dien dag 1 sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. De chauffeurs renden door. alsof er niets gebeurd was. Voorbijgangers vonden later den man in bewusteloozen toestand. Het rijwiel was totaal vernield. F. werd per auto naar huis gebracht. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. Zaterdagmiddag te ruim zes uur had bij de Zijlpoortsbrug te Leiden, die momenteel ver bouwd wordt een vrij ernstige aanrijding plaats. Ter plaatse is een noodbrug gelegd, waarover het autoverkeer niet mag passee ren. De bestuurder van een auto, die zulks blijkbaar niet wist, wilde de brug oprijden, doch reed daarbij tegen de afrastering. Hier door geraakte de gepensionneerde gemeente werkman A. van K., die op de brug stond, bekneld tusschen den auto en de afraste ring. De man werd met gebroken beenen op genomen. Het linkerbeen was zelfs op twee plaatsen gebroken. Hij is naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Vrouw en kinderen aangevallen en gewond. Eenigen tijd geleden was als proef uit het krankzinnigengesticht ontslagen een patiënt, wonende te Hoogeveen. Na zijn intrek in de echtelijke woning bleek toch, dat zijn toe stand nog niet geheel normaal was. Dezer dagen had hij tegen zijn vrouw geklaagd, dat hij des nachts slecht had geslapen, waarop deze hem geraden had zich dan weer een oogenblik ter ruste te begeven, om de verloren rust in te halen. Hij schijnt hier op in woede te zijn ontstoken en bracht zijn vrouw zoodanige klappen toe, dat ze het geraden had geacht het huis te ontvluchten. Met mooie voorwendsels heeft hij haar toen weer in huis gelokt, waarop de man zijn vrouw naar het schuurgedeelte sleepte en met een hard voorwerp, vermoedelijk een bijl, zoodanig mishandelde, dat ze bewuste loos werd. Hevig bloedend is ze in het schuurdeel blijven liggen. De ter hulp ge snelde kinderen kregen eveneens verwon dingen. De dader is daarop naar den geneesheer te Hoogeveen gegaan en heeft daar mede gedeeld, dat hij ziin vrouw vermoord had en dat het nu maar weer het beste was, dat hij naar het gesticht terugging. De dokter is direct per auto naar het huis van den on toerekenbare gegaan en trof daar de echt- genoote zoodanig gewond aan, dat opneming in het ziekenhuis dringend noodig was. De dader schijnt, zonder zich verder om iets te bekommeren, per fiets vertrokken te zijn en zou zich hebben aangemeld ter op neming in het krankzinnigengesticht. Op den Handweg te Nieuwer-Amstel is een uit de richting Bovenkerk komende wielrijder die aan den verkeerden kant van den weg reed, aangereden door een uit Amsterdam komenden auto, waarbij de man tegen den grond werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Per ziekenauto werd de man, die ern stige hoofdwonden bekomen had, naar het Binnengasthuis te Amsterdam overgebracht, nadat eerst in een nabijgelegen woning een voorloopig verband gelegd was. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis werd de man krankzinnig. Bestuurder waarschijnlijk door rook van een tram misleid Zaterdagavond heeft te Malden een tra gisch ongeluk plaats gehad, dat aan een meisje het leven kostte. De tram van den Maasbuurt-spoorweg, die te ongeveer half negen uit Nijmegen vertrekt, stopte te Mal den voor het uitlaten van enkele reizigers. Hieronder bevond zich ook mej. A. Gom- mers, een achttienjarige dienstbode, te Nij megen in betrekking, die lederen avond naar haar woning te Malden terugkeert. Juist toen de tram zich weer in beweging wilde stellen, kwam uit de richting Nijme gen achterop gereden de heer D. te Nijme gen met een vaart van ongeveer 60 tot 70 K.M. Waarschijnlijk misleid door den dik ken rook van de tram had hij niets gezien en reed pardoes het meisje aan, dat enkele meters werd meegesleurd en vreeselijk werd verminkt. De heer D. reed door, maar werd direct tot staan gebracht door dm rijksveldwach ter te Malden, den heer Raammakers, daar de eene lamp van den auto ten gevolge van den schok totaal was afgeslagen en er maar één lamp brandde. De ijlings ontbo den geneesheer dr. Gerritsen te Heumen kon slechts den dood van het meisje constatee- ren. Het stoffelijk overschot werd naar het Hjkenhuisje aldaar overgebracht. Tegenover de politie verklaarde de heer D„ dat hij ten gevolge van de dikke rook wolken van de tram, niets had kunnen zien, zoodat deze aanrijding volgens hem niet voorkomen kon worden. De politie heeft de zaak thans in handen en heeft proces verbaal opgemaakt. De auto werd deerlijk toegetakeld; de bumper en de radiator waren totaal ineen- gedrukt, terwijl een der lampen van den wagen werd afgeslagen. Als tragische bij zonderheid kan worden vermeld, dat mej. Gommers het eenigste kind is van een we duwe. (Vervolg) De arbeiders moeten beschermd worden door een arbeidswet, hoewel de minister ge zegd heeft, dat een nieuwe arbeidswet in dezen krisistijd ondenkbaar is. De kinderar beid moet aan banden gelegd worden, wij eischen, aldus spreker, bescherming van het kind. Hoe is de houding der boeren? Groningen doet veel goeds, maar juist in Brabant en Zeeland zijn de contracten thans opgezegd. Spreker waarschuwt de boeren met klem tegen verlaging van 't geringe loon. De weer- standskas zal gebruikt worden als in Bra bant en Zeeland loonsverlaging dreigt. Spre ker hoopt, dat de leden deze zienswijze zul len deelen (applaus). Na tenige besprekingen verklaarde de ver gadering zich accoord met de volgende mo ties: De Ned. R. K. Landarbeidersbond op 9 en 10 Januari 1931 te Haarlem in alge- meene vergadering bijeen; gehoord de besprekingen over de moei lijkheden, welke zich in verband met de crisis in de akkerbouw- en tuinbouwbe drijven voordoen en waardoor mede de werkgelegenheid van tienduizenden arbei ders bedreigd wordt; van oordeel, dat onder de tegenwoordige omstandigheden deze ramp van ons platte land slechts kan afgewend worden, indien de overheid krachtigen steun aan deze ge troffen bedrijven biedt; dat hij zich daarom in hoofdzaak aan sluit bij het urgentieprogram van de cen trale landbouworganisaties, doch vooral den nadruk wenscht te leggen op doeltreffende hulp van den suikerbietenverbouw en ver laging van spoorvrachttarieven voor den tuinbouw; draagt het bestuur op de daarvoor ge- eigende maatregelen te nemen, ten einde regeering en parlement te overtuigen, dat deze maatregelen niet achterwege kunnen blijven, zonder een ramp in de betrokken /esten op te roepen; .en gaat over tot de orde van den dag. De Ned. R. K. Landarbeidersbond op 9 en 19 Januari 1931 te Haarlem in alge- meene vergadering bijeen; gehoord de besprekingen over de volsla gen regeloosheid op het terrein van den arbeid in den land- en tuinbouw; van oordeel, dat reeds lang een wettelijke regling betreffende den arbeidsduur en veiligheid voor volwassen mannen in den landbouw moest zijn getroffen; overwegende, dat de tijdsomstandigheden wel weer aangegrepen zullen worden om deze toch noodzakelijke hervorming tot een later tijdstip te verschuiven; draagt het bestuur op met alle geoor loofde middelen te trachten: Regeering en parlement te doordringen van de noodzake lijkheid, dat althans een regeling getroffen wordt voor kinderen, jeugdige personen en vrouwen, wijl anders, hoewel daardoor nóch de gezinnen nóch het bedrijf geholpen worden, vooral ten gevolge van de huidige crisis het gevaar voor uitbreiding van den kinderarbeid en andere misbruiken steeds grooter zal worden; en gaat over tot de orde van den dag. De begrooting 1931, sluitende aan inkom sten en uitgaven met 145.170.80, werd goedgekeurd. Na de rondvraag, sprak de eerw. adviseur, rector Kok, nog een kort woord. Spreker riep het welkom toe tot het nieuwe bestuurslid en richtte een woord van afscheid tot het scheidende lid. De voorzitter bracht den adviseur hulde voor zijn eminente leiding, hy is een krachtfiguur voor den Bond. Ook spreker besprak de krisis en stelde als regel, dat de beginselen van naastenliefde en rechtvaardigheid nummer één zyn, het geen den leden ook reeds door den voorzit ter was voorgehouden. De voorzitter sloot dan met een enkel woord de vergadering met den Christeiyken groet. m W-V 127. Als een nikker kwam hy te voorschyn, Uit de vieze, vuile brij. En zeer onaangename geurtjes Kreeg hy op den koop toe by, Hij kroop er uit, niet zonder veel moeite, Het riet hem eenig steunsel bood. „Als Tc", dacht hy, „dien jongen nog kan vinden Dan steek 'k hum wis en zekers dood." 128. Hy dreef over heuvels, over rivieren, Tot by plots een standbeeld zag, Van een vrouw in hermelynen mantel, En met een vriendeiyken lach. „Van wie zou toch dat standbeeld wezen?" Dacht Wim en zag 't gelaat eens aan, 't Was voor de Koningin van België, Voor haar volk heeft ze veel gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8