13 1 f 750.- f250.- f125. f50.- f40.- EEN GROOTSCHE MISSIE-TENTOON STELLING EN MISSIE-ACTIE IN HAARLEM HET KOLONIAAL VRAAGSTUK IN ROMEINSCH LICHT" BUREAUXNA8SAULAAN 49 Dit nummer bestaat uit drie bladen I I ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DINSDAG 13 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17664 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL In deze artikelen tracht de schrijver aan te toonen, dat bij gebreke van ln- Jteoiming van de inlandsche bevolking Nederlandsch gezag in Indië wel de acto, maar zeker niet „de jure divino Aanwezig is, m.a.w. dat het Neder landsch gezag in Indië als onwettig ^oet worden beschouwd, alsmede „dat spoedige onafhankelijkheid van In donesië een dringende eisch is". Benoemingen De weg Haarlem—Den Haag Aan bloedvergiftiging overleden Arsenicum-vergiftiging Een onvoorzichtige grap Boerderij-brand te Schagerbmg Polderbescheiden verloren De smokkelhandel aan de Zuid- Limburgsch-Duitsche grens DE RADIO-STRIJD f 15.000 verduisterd De a.s. Prov. Statenverkiezing De dievenbende te Beverwijk De 14-jarige „hoofdman" aan vele inbraken schuldig De staking in 't Roergebied <De „Mittovos" wordt gehouden van 10—25 October VOORNAAMSTE cJflEUWS .1. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Europeesche Unie De internationale arbeider De stakingen in Engeland Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN. TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's od dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ^000 m ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 iï &J 45 iül Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongevai met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een vopt of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van *n anderen vinger. n# 3'2 1 1 °J tt ïn „De Tijd" van 6 en 7 Januari 1931 onder den titel „Het Koloniaal 'raagstuk in Romeinsch licht" een J^eetal artikelen verschenen van d? ^•hd van den heer B. H. W. J. Doorn. Zelfs wekt de schrijver zeer sterk den ®ohijn tegenover een eventueele poging omverwerping van het Nederlandsch ®ezag in Indië niet principieel afwijzend staan. tiit moge blijken uit het navolgend c'taat: >,Bij Kardinaal Billot S.J. lezen we: '■de macht, een nieuwe regeering te vor sten, berust bij diegenen, bij wie deze 'dacht oorspronkelijk berustte: de zoo- §anaamde constitueerende macht blijft daarom altijd habitueel bij de gemeen schap. Het spreekt echter vanzelf, dai om wettig te zijn, niet willekeurig en Roekeloos (temere) toegepast mag wor den, maar alleen wanneer het hoogste Titerium van het algemeen belang en voor de maatschappij noodzakelijke *dst dit eischt." Indien men Westersche normen aari- 'e8t, dan is men natuurlijk geneigd se Ï68gen: „die macht kan thans niet wet- tl8 toegepast worden", maar wanneer ^ostersche normen aangelegd worden en dit is hier toch waarlijk de eenige katholieke en behoorlijke opvatting - dan komt men tot een andere overtui- 8itig.» Hier immers wordt de vraag, of de °distandigheden waaronder naar katho de opvatting een omwenteling geoor- '°oxd kan zijn, momenteel in Indië zien doordoen, bevestigend beantwoord. Aanvankelijk werd bij lezing dezer dftikelen de indruk gevestigd alsof „De rijd" ze slechts hierom een plaats had kigeruimd, om nadien in de gelegenheid zijn in enkele redactioneele artikelen de hier geuitte opvattingen zoo krachtig hogelijk te weerleggen. Deze weerlegging kwam echter niet, ^tegendeel, in het avondblad van 9 "anuari 1931 verklaarde de redactie de "bvattingen van den heer Doorn en zijn J^estverwanten om hunne principieeie ateekenis ook zeer te waardeeren. Het wil mij voorkomen, dat de door de redactie van „De Tijd" voor de hier- Qven in het kort weergegeven opvatting ^koesterde waardeering misplaatst ir Eh wel hierom wijl de door den heer °orn uitgesproken meeningen over het techt tot omwenteling, den rechtsgrond de wettigheid van het gezag naar jdljne stellige overtuiging in geenen ?eele zich met de op dit punt bestaande katholieke beginselen verdragen. De katholieke leer over het gezag ?eldt algemeen en overal, zoowel Li jhflië als in Nederland, in Spanje als in Verika. Men behoeft derhalve geen specialist .d Indische Zaken te zijn of jarenlang d Indië vertoefd te hebben om de door 6h heer Doorn verkondigde stellingen Jan de katholieke gezagsleer te kunnen lQetsen en om aan de hand van deze I. te kunnen nagaan hetgeen do^r heer Doorn is betoogd en door de factie van „De Tijd" zeer wordt ge lardeerd, ook inderdaad houdbaar en k^oorloofd is. Alvorens in het kort iets over de /dtholieke gezagsleer te zeggen, is het ;|0odzakelijk allereerst een scherp on- 6rscheid te maken tusschen twee vra- ?eh, welke betreffende het onderwerp etWelk ons hier bezig houdt, kunnen °rden gesteld. De eeiste vraag betreft de verpllch- Y^Sen, die het Nederlandsch gezag .n JhtÜë tegenover de inlandsche bevolking J^tt, of, en zoo ja, in hoeverre genoemd ^Eaag zich langzamerhand meer en meer ehoort terug te trekken om de ui toef e- khg van het gezag in steeds grooter Jpte aan de inlandsche bevolking at erzelver hoofden over te laten, betreU de taak van het Nederlandsen .6zag in Indië. Deze vraag, die uitermate ^Qeiljjk is en voor wier beantwoording j6er gecompliceerde problemen tot op ging moeten worden gebracht, is 0£henteel niet aan de orde. tweede vraag, die ons op dit oogen- /k meer speciaal zal bezighouden, is is het juist, dat het Nederlandsch q^ag in Indië onwettig is; is het juist zoo de Nederlandsche regeering niet op de meest snelle wijze cie /Afhankelijkheid van Indië van Neder- bewerkstelligt, de inlandsche be- king naar katholieke beginselen ge- q^htigy zou wezen hiervoor zelf zorg te a8en, hetgeen uit den aard der zaak k Seen andere wijze dan door het Jln n leven roepen van een omwenteling 11 kunnen geschieden. Er behoort derhalve een streng onder scheid gemaakt te worden tusschen de taak van het gezag en de wettigheid van het gezag. Dat dit zoo behoort, schijnt en is ook inderdaad vanzelfspre kend; dit neemt evenwel niet weg, dat bij menige beschouwing, welke aan hot Indische probleem is gewijd, dit onder scheid uit het oog is verloren. De katholieke gezagsleer is helder, een voudig, logisch, nuchter. Zeer in het kort komt zij hierop neer: het is een algemeen geldende natuurnoodzakelijke eisch trouwens, eenvoudige ervaring leert het reeds overduidelijk dat 'n gemeenschap zonder gezag ondenkbaar is; zoodra een gemeenschap zich heeft gevormd, ont staat er tevens gezag; een bepaald ge zagdrager is van nature niet aangewe zen; wie het gezag uitoefent, wordt be paald door de omstandigheden, door het verloop der gebeurtenissen. Uit de stelling dat het bestaan van gezag in een gemeenschap een eisch is der natuur, vloeit vanzelf voort, dat het doel van het gezag is het helpen verwezenlijken, het bevorderen van het staatsdoel, hetwelk op zijn beurt is: hot algemeen welzijn. Immers, zoo er in iedere gemeenschap gezag moet bestaan, omdat er nu eenmaal in iedere gemeen schap leiding moet zijn, dan is ook het doel van het gezag om die leiding te geven, die zich stelt boven de indivi- dueele, onderling afwijkende meeningen, hoe het staatsdoel het best te verwe zenlijken is; het gezag is er derhalve om de gemeenschap te helpen haar dool te bereiken. Uit bovenstaande vloeit wederom voort, dat aan dit gezag scherpe grenzen zijn gesteld; het heeft tot plicht voor het heil der gemeenschap werkzaam „e zijn, het algemeen welzijn te helpen be vorderen. Zijn sanctie ontleent het gezag aan God. God immers heeft gewild, dat de mensch in gemeenschap zou leven; wijl een gemeenschap zonder gezag ondenk baar is, heeft God dus ook het gezag gewild, hetgeen wederom tot gevolg heeft, dat de mensch verplicht is aan het gezag te gehoorzamen, wijl hij zich niet mag verzetten tegen hetgeen door God gewild is. Heeft de mensch den plicht het gezag te gehoorzamen, evenzeer heeft het ge zagdragend individu of lichaam hst recht te verlangen dat het gehoorzaamd wordt. Immers, het is een natuurrech telijke regel, dat men verplicht Is ieder „het zijne" te geven. Welnu, het komt aan het gezag toe leiding te geven on derhalve gehoorzaamd te worden. Gelijk reed werd opgemerkt, is 't onver schillig hoe het gezag is ontstaan of liever, op welke wijze een gezagdragend indi vidu of lichaam de uitoefening van het gezag verkregen heeft; aan het histu- risch-feitelijke wordt een groote betes- kenis toegekend, welke beteekenis slechts in zooverre verzacht wordt, dar het gezag in zijn uitoefening gebonden is zoowel door zijn doel als door de regels van het natuurrecht. Dit heeft tot gevolg, dat, wanneer in een of ander land een revolutie uit breekt, waardoor de gevestigde, wettige regeering wordt verjaagd en een nieuwe regeering wordt gevormd, de katholiek in geweten verplicht is, om, zoodra de nieuwe regeering getoond heeft "het ge zag binnen de door het doel gestelde grenzen te kunnen uitoefenen en de or de te kunnen handhaven, haar te ge hoorzamen. Deze leer is uitermate hard, doch daarom niet "minder juist. In Nederland hebben. Goddank, nog nimmer omstan digheden zich voorgedaan, die er toe zouden hebben kunnen leiden dat velen die hardheid in werkelijkheid ondervon den, doch in het buitenland is dit, voor al na de tallooze omwentelingen die na den oorlog hebben plaatsgehad, wel de gelijk het geval geweest. Ongetwijfeld zal het in den vreemde vele katholieken, die, gehecht aan historie en traditie, hun vorstenhuizen, in eerbied en aan hankelijkheid waarvoor zij waren opge voed, zagen verjaagd, zwaren strijd heb ben gekost den nieuwen machthebbers te gehoorzamen en af te zien van po gingen om het nieuwe bewind omver té werpen en het oude te herstellen. Niet het gevoel, doch het verstand zegt echter, dat de katholieke leer In derdaad slechts de eenig juiste zijn kan. Waar zou het met de rust en de orde in de maatschappij naar toe gaan, zoo, na één geslaagde omwenteling, de versla genen het recht zouden hebben voort durend pogingen in het werk te stellen om gewelddadig de geslaagden op hun beurt wederom tot verslagenen te ma ken? Hoe zou op deze wijze het staats doel, het algemeen welzijn kunnen wor den bevorderd? In dit verband moge verwezen worden naar een artikel van „Homo Sapiens", waarin de verhouding tusschen godsdienst en vaderlandsliefde en de pijnlijke conflicten, waartoe deze verhouding in tijden van beroering en van geslaagde omwentelingen aanlei ding kan geven, uitermate duidelijk is uiteengezet Mr. Dr. F. A. BIJVOET (Slot volgt) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Diemen den W. E. heer B. Lasauce, Warmenhuizen den W. E. heer J. Brinkman. De „Roversbrug" voor het verkeer weer open Te Katwijk aan Zee moest de Rovers- brug" eenige weken geleden tengevolge van een aanvaring door een schip buiten dienst worden gesteld. Zaterdag is de brug, die de verbinding vormt tusschen Den Haag en Haarlem over Wassenaar, Katwijk en Noordwijk, voor het doorgaand autoverkeer opnieuw opengesteld. Men meldt ons uit Ter Aar, dat de 28- jarige J. V. uit deze plaats Zondag te Lei den in het Academisch Ziekenhuis is over leden ten gevolge van bloedvergiftiging. In het begin van de vorige week had hij een kies laten trekken. Hoewel de eerste da gen alles normaal verliep, ontstond later bloedvergiftiging, welke ondanks geboden ge neeskundige hulp den dood tengevolge had. Twee lood- en zinkwerkers van circa 20- jarigen leeftijd hadden eenige werkzaam heden te verrichten onder een woning aan de Voltastraat te Wormerveer. De bewoonster van het huis gaf aan een der loodgieters een broodje met Rodent, om dit onder het huis te werpen, wijl men last van ratten had. In plaats van dit te doen, riep hij zijn makker, die onder den vloer werkte toe, dat de juffrouw een broodje voor hem had. En deze, in den leeftijd waarop men altijd hon ger heeft, at het brood met Rodent be strooid op. Eenigen tijd later vroeg de eerste lood gieter of zijn kameraad het brood voor de ratten had gestrooid. Op het antwoord, dat hij het opgegeten had, verklaarde de eerste, bleek van schrik, dat het brood met arse- nicum-houdend Rodent voor de ratten be stemd was. De ongelukkige spoedde zich onmiddellijk achtereenvolgens naar de woningen der drie Wormerveersche dokters, die echter allen op patiëntenbezoek waren. Ten slotte ging hij naar het gemeente-ziekenhuis, waar geluk kig de operateur, dr. Bakker uit Amsterdam aanwezig was, die direct de maag van den patiënt leegpompte. Gelukkig had de patiënt na de verorbering van het broodje met Rodent niet gedronken. Nu wordt ge hoopt, dat hij geen nadeelige gevolgen van die onvoorzichtige grap zal ondervinden. Gisteren ontdekte de heer P. de Boer te Schagerbrug begin van brand in zijn kapi tale boerderij aan den Belkmerweg. By nader onderzoek bleek het vuur reeds het in de boerderij opgeslagen hooi te hebben aangetast. De heer de B. wist nog zijn trommel met geld en geldswaardige papieren te bemachtigen en zijn dochtertje, dat in bed lag, in veiligheid te brengen. Een knecht wist met een buurman den heer v. d. O. de 34 koeien, die op stal ston den, te bevrijden. De motorspuit uit Schagerbrug vermocht niet den brand te blusschen. De boerderij brandde geheel af. Alles ging verloren, o.a. de administratie en de kas van den polder, waarvan de heer de B. bestuurslid was. Een alleenstaand bijgebouw bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. Tot laat ln den avond was de brandweer bezig de twee brandende hooibergen uit te halen. Negenhonderd smokkelprocednres in een maand De smokkelhandel langs de Nederlandsch- Duitsche grens in de buurt van Aken is het laatste half jaar geweldig toegenomen. De verhoogde invoerrechten en steeds toenemen de werkloosheid zijn hieraan niet vreemd. Voornamelijk is de sluikhandel per auto toe genomen. Ter bestrijding van den smokkelhandel is sedert 1 December j.l. het aantal beambten met 180 uitgebreid, die bovendien de be schikking hadden over politiehonden. Aan de Limburgsche grens zijn de toe gangswegen versperd. De meeste beambten doen dienst in bur- gerkleeding en zijn flink bewapend. Ze mo gen alle auto's aanhouden en visiteeren. Zelfs ïykauto's worden voor smokkeldoeleinden ge bezigd. Alleen in December zijn bij de rechtbank te Aken 900 smokkelprocedures aanhangig gemaakt. Ook in liberale kringen blijkt nu eindelijk het besef door te dringen, dat de A. V. R. O.- politiek, welke samenwerking met iedere an dere Omroepvereeniging afwijst, niet de juiste is. Wij lezen in „De Avondpost": „Wanneer zal het eens uit zijn met den radio-oorlog? Het wordt tijd dat Minister Reymer een besluit neemt inzake den zender-bouw. En het wordt ook tijd, dat alle omroep-vereeni- gingen eens blijk geven van door onderlinge samenwerking tot een oplossing te willen .raken. Het wil ons voorkomen, dat de onverzoen lijke richting in de A. V. R. O. veel te veel de lakens uitdeelt. Men zegt daar: eerst moet de bestaande zendtijd-regeling onge daan worden gemaakt en dan zullen we ver der zien. Eerst moet ons volkomen recht geschieden. Dit gaat te ver. Wij voor ons bewonderen de huidige rege ling, die ten aanzien van de A. V. R. O. zeer onbillijk is, volstrekt niet, integendeel, maar zij is er nu eenmaal en zij is op wettige wijze tot stand gekomen. Met dit feit moet men rekening houden. Te eischen, dat Re geering en Parlement eerst zullen capitulee- ren, eerst den gang naar Hilversum-Canossa zullen maken, is geweldige overschatting van eigen beteekenis. Er zal onderhandeld moe ten worden op den grondslag der bestaande regeling. Een omroepvereeniging, die zegt: wij willen geen samenwerking, of: wij willen daartoe alleen komen als eerst alle anderen. Regeering en Parlement incluis, voor ons op de knieën hebben gelegen, handelt ten eenenmale verkeerd. Het sluiten van een radio-vrede vraagt offers van alle betrokkenen, niemand uit gezonderd." Dr. Boswijk stelt rich niet herkiesbaar Dr D. E. W. C. Boswijk te Texel, die bij het overlijden van den heer Rutger Kaan als diens opvolger op de lijst van den Vrijheids bond, lid werd van de Provinciale Staten van Noord-Holland, heeft zich voor de a.s. ver kiezingen niet meer candidaat gesteld. De drukke praktijk van Dr. Boswijk als genees heer laat niet toe, de zittingen der Prov. Sta ten geregeld bij te wonen. Door een boekhouder-correspondent Naar wij vernemen is door de gemeente politie van Beverwijk proces-verbaal opge maakt tegen J. J. W., thans vertoevende in Ned. Oost-Indië, ter zake van verduiste ring en valschheid in geschrifte tot een bedrag van ruim 15.000 gulden, een en ander ten nadeele van de N.V. Bloembollenhandel voorheen Gebr. de Goede, alhier, bij welke vennootschap verdachte W. als boekhouder correspondent werkzaam was. Naar wij vernemen heeft deze zaak een instructie bij den rechter-commissaris te Haarlem geopend. In aansluiting op hetgeen wij gisteren meldden over de arrestatie van de drie jeugdige leden van een dievenbende te Beverwijk, kunnen wij mededeelen, dat de 14-jarige J. S. heeft bekend, zich ook te hebben schuldig gemaakt aan het plegen van zes inbraken te Velsen-Noord. Voorts heeft hij bekend, een aantal inbraken te hebben gepleegd in het villa-park „Velser- beek". Het politie-onderzoek is nog in vollen gang. Arbitrale uitspraak bindend verklaard De Rijksminister van Arbeid heeft gister avond de op 10 dezer gevelde arbitrale uitspraak inzake het loonconflict in de Roermijnbedrijven bindend verklaard. De bindendverklaring wordt o .a. hiermede gemotiveerd, dat zij van algemeen belang Het Diocesaan Missiecomité heeft tot Ka tholiek Haarlem de uitnoodiging gericht om dit jaar, in 1931, in onze Bisschopsstad een Missieactie te organiseeren. Het is weldra tien jaren geleden, dat hier met zeer veel succes de eerste op dit gebied heeft plaats gehad. Er hebben reeds enkele voorbereidende be sprekingen en vergaderingen plaats gehad, al vorens het Officieel Apparaat in werking gesteld kon worden, vergaderingen, welke, in nog embryonalen vorm. geleid werden door den Hoogeerw.' heer L. A. A. M. Wester- woudt, Deken van Haarlem, en bijgewoond door den Gedelegeerde van het Diocesaan Missiecomitë, den Z.Eerw. Zeergel. heer L. H. M. Nieuwenhuizen, Professor van het Semi narie Hageveld te Heemstede. In deze voorbereidende besprekingen is allereerst vastgelegd de Bestuursorganisatie. Het Beschermheerschap zal worden aan geboden aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen- genent, Bisschop van Haarlem. Het Eere- Voordtterschap aan den Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van het Bisdom. De Hoogeerw. heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt zal als Algemeen Voor zitter optreden. Verder is er een Hoofdcom missie van Uitvoering, ais volgt samenge steld Voorzitter: de Z.Eerw. heer Rector J. B. M. Timp, Alg. Adviseur der Sociale Veree- nigingen in Haarlem; Vice-Voorzitter; de heer H. E. Everard, Voorzitter van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem; le Secretaris: P. J. M. van Tetering, se cretaris van het Comité van Katholieke Actie en Voorzitter der R.K. Middenstands- vereeniging; 2e Secretare^eMei. Aug. Huvsser, 2e se cretaresse der R. K. Oratoriumvereeniging; le Penningmeester: de heer Th. O. J. M. Smit. Penningmeester der R.K. Ver. van Groote Gezinnen te Haarlem; 2e Penningmeester; de heer J. Ph. H. Cas- tricum, President van den R.K. Volksbond te Haarlem. Naad deze Hoofdcommissie van Uitvoe ring ziin gevormd een 13-tal Subcommissies en wel de navolgende: le. Voor de Kerkelijke Plechtigheden. Voorzitter de Weleerw. heer Kapelaan P. L. Baogert. 2e. Voor de Tentoonstelling. Voorzitter de Weleerw. heer Pater J. J. C. Hentzen. 3. Voor Pers en Propaganda. Voo-zitter de Weleerw. heer Kapelaan Th. W. M. van der Lugt. 4e. Voor Congres. Film-T.iohtbeeldenavon- fen, lezingen, enz. Voorzitter de Weleerw. F-ndeen G. B. N. Luken. 5e. Voor Verloting, Pa»". Tombola. Buf fetten. f'. Voorz'tter ^e weleerw. heer Ka- oe'aan Th. G. van Haaster. 6e. Voor de Pausel"ke Genootschappen. Voorzitter de Weleerw. heer Kapelaan J H. ven Houten. 7e. Voor Huisvesting, ontvangst en orde: voorzitter de Weleerw. heer Pater A. H. J. Prankenmolen. 8e. Voor Naalkrans en Huisvlijt: voorzitter de Weleerw. heer Kapelaan A J. I. Leesberg. 9e. Voor het Medisch Missiecomité: voor zitter de Weleerw. heer Kapelaan P. M. Ver- hoófstad. 10e. Voor de Jeugd: voorzitter de Weleerw. heer Kapelaan A. J. van Oudenhoven. He. Voor Muziek en Tooneel: voorzitter de Weleerw. heer Kapelaan Th. A. L. Spren gen 12e. Voor de Sport: voorzitter de Weleerw. heer Kapelaan L. J. J. Schamper. 13e. Voor het Missiepostkantoor: voorzit ter de Weleerw. heer Pater J F M. Dekkers. In deze 13 commissies zal een groot aan tal leeken als leden worden benoemd, waar van de samenstelling nader zal worden me degedeeld. Mittovos Er is gezocht naar en gepeinsd op een geschikten naam voor die Missieactie. Uit enkele inzendingen heeft de Hoofdcom missie ten slotte de keuze laten vallen op „Mittovos", beteekenend: „Ik zend U!", een naam dus, die geheel staat in het volle tee- ken onzer Missieactie en daarnaast tevens toepasselijk op de Haarlemsche Missieactie. Immers men vindt het woord terug in on zen opzet: „MKssie) T(en) TO (onstelling V(oor) O(nze) S(paarnestad)". De Tentoonstellingszaal De Hoofdcommissie is er in geslaagd de beschikking te krijgen over het nieuwe ge bouw der Haari. Groenten- en Bloembollen- veiling. der z.g. „C.H.B", aan den Kleinen Houtweg no. 6, een gebouw uitstekend voor het doel geschikt. De aaneengesloten zaal beneden heeft de respectabele lengte van 125 M. en een breedte van 22.80 M., alzoo een totale oppervlakte van 2850 M2. Aan de voorzijde boven bevin den zich verschillende lokaliteiten, zeer ge schikt voor de Congressen, een volledig inge richte buffetkamer, enz. Op deze expositie kunnen dus alle Missionneerende Orden van ons Vaderland een plaats krijgen. Zij zul len, indien gewenscht, wel ieder over een standruimte van 40 a 50 M2. kunnen beschik ken. Een missie-expositie op zóó groote schaal is in ons land nog wel nimmer gehouden. Wanneer het groote feit zal plaats hebben De „Mittovos" zal aanvangen op Zaterdag middag, 10 October en eindigen Zondagavond 25 October. Midden in deze periode valt dus de Officieele Missiezondag, 18 October. Zaterdagmiddag, 10 October, heeft de of ficieele ontvangst der Paters Missionarissen plaats. Op de 3 Zondagen, n.l. op 11, 18 en 25 October hebben kerkelijke oefeningen en plechtigheden plaats. Deze plechtigheden zullen evenwel haar hoogtepunt vinden op Zondag, 18 October, den Off. Missiezondag. Op Zondag, 11 October, wordt de Congres- week geopend en op Zondag 18 October de Missietentoonstelling, terwijl op Zondagavond 25 October de „Mittovos" plechtig zal gesloten worden. Dit zijn een paar hoofdpunten van het Al gemeen Programma, door de Hoofdcommissie van Uitvoering jn haar vergadering van j.l. Zaterdag vastgesteld. De Installatievergadering voor de dames en heeren, leden van de onderscneidene commis sies, zal spoedig plaats hebben. Het Algemeen Secretariaat der „Mittovos" is gevestigd ten kantore van den len secre taris: P. J. M. van Tetering, Groote Markt 4, Tel. 12433, Haarlem. De scheidsrechterlijke uitspraak voor de Roermijnen bindend verklaard. (biz. 1, lste blad) Uitsluiting van 20.000 wevers te Burnley. (biz. 1, lste olad) Het werk van Nederlandsch fabrikaat. (blz. 2, lste blad) De nieuwe Merapi-uitbarsting. (blz. 1, 2de blad) De opdracht van dr. De Visser aan de commissie inzake de A. V. R. O. (blz. 3, 2de blad) Minister Deckers op reis. (blz. 3, 2de blad) Vier eeuwen oud schilderij te Utrecht ont dekt. (blz. 3, 2de blad) Minister de Geer over den gedistilleerd- accijns. (blz. 3, 2de blad) Het nitgaande Indië-vliegtuig te Jask aan gekomen; de thuisvliegende machine arri veerde gisteren te Calcutta. (blz. 3, 2de blad) Dreigende staking van spoorwegpersoneel in Saksen. (blz. 1, 3de blad) De Federale constitutie van Britsch-ïndië (blz. l, 3de blad) Bloedige botsingen op het congres van Indiërs in Oost-Afrika. (blz. l, 3de blad) De slavernij in Liberia Amerika's eischen ingewilligd. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 nur v.m.: 758 stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.42 uur. Hoogste barometerstand 768.0 te Vest- manoeur. Laagste barometerstand 741.5 te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, enkele regen- of sneeuwbuien, tem peratuur om het vriespunt. Het volkenbondssecretariaat heeft een no ta ontvangen van het internationaal ar beidsbureau in verband met de kwestie van de Europeesche unie Albert Thomas wijst in deze nota er op, dat de internationale arbeidsorganisatie reeds tal van sociale kwesties behandelt, die van bijzonder belang zijn voor de Europee sche arbeiders. Hij noemt het vraagstuk van den arbeids tijd der mijnwerkers, den arbeidstijd van het personeel op de groote internationale rivie ren, de vermijding van arbeidsongevallen bij de aaneenkoppeiing van spoorwegwagons, de bewegingsvrijheid van arbeiders door de Eu ropeesche landen, de gelijkheid van behan deling van nationale en buitenlandsche ar beiders met betrekking tot de sociale ver zekering en tenslotte de kwestie der werk loosheid. die zich weliswaar over de geheele wereld doet gevoelen, doch toch ook een bij zonder Europeeschen kant heeft. Wat de laatste kwestie betreft, dringt Thomas aan op de schepping van een Euro peesche tolunie of althans van een tarief wapenstilstand, opdat de stabiliteit der nij verheid het verdere ontslag van arbeiders zal belemmeren. Thomas is er echter sterk tegen, dat al de ze kwesties aan de internationale arbeids organisatie zouden onttrokken worden en op grond van de bijzondere Europeesche belan gen aan de Europeesche unie zouden wor den toevertrouwd. Veel beter zou het zijn, om een speciaal mecanisme in de universeele arbeidsorgani satie in het leven te roepen voor de behan deling van dergelijke Europeesche sociale kwesties. In dit verzet van Thomas tegen de mo gelijke bemoeiingen van de Europeesche unie met deze sociale vraagstukken ligt de groote beteekenis van deze nota van het arbeids bureau. 20.000 textielarbeiders werkloos. Te Burnley Is heden de uitsluiting van de wevers begonnen. Zeventig weverijen hebben het bedrijf stopgezet, 20.000 arbeiders aijn werkloos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1