3000.- f 750.- f250.- f 125.- f50.- f40. DE WERKLOOSHEID IN HAARLEM ■nu WOENSDAG 14 JANUARI 1931 LOOPT U MOEILIJK? BUREAUX NA88AULAAN 49 ADVERTENTIÈN 36 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17665 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ONMENSCHELIJK LEEDVERMAAK -COALITIOPHOBIE" Werkende vulkaan in Les Andes De Missie-actie te Haarlem Diefstal van een aangeteekende zending Een jongen uit Beverwijk de dader De stranding van de „Cyrille Danneels" Het schip vlot gesleept Vijfdaagsche koorts Omzet bloembollenveiling in 1930 Nieuwe brug over de Crayenestervaart te Heemstede De aanbesteding Aan de Haarlemsche burgerij Autobotsing op het Wilsonsplein Dame door glasscherven ernstig gewond De Rijkspostspaarbank bestaat 50 jaar Twee inbraken te Sassenheim f 300.buitgemaakt Bedrijvigheid in de Haringhaven te IJmuiden Amerika verwacht Volkenbonds- interventie in Liberia Noodweer boven Tripolis Provinciale Staten Kieskring Leiden Overval op den trein Boekarest Galatz ViLkanische uitbarsting in Argentinië Gandhi scheidsrechter tusschen Mohammedanen en Hindoes Strenge koude in Spanje De begrootingscommissie van den Duitschen Rijksdag 13e Zuid-AIrikaansche Zionisten- conferentie De staking in Zuid-Wales Faillissementen VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Storm waarschuwingsdienst De Tradewind in zee gevallen Arme Amerikaansche boeren Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Onlangs is een groepje Nederlandsche spoorwegmannen naar Rusland geweest, om in het roode paradijs eens een kijkje te nemen en wellicht ook om een voor proefje te smaken van de komende ge lukzaligheden. Géén ernstig mensch neemt natuur lijk aan, dat de Hollandsche reizigers m een zoo luttel aantal dagen, en dan nog angstvallig rondgeleid door de bolsjewie ken, ook maar éénig idee hebben kunnen krijgen van de werkelijkheid in Rusland. Maar terzake; In een gisteravond te Amsterdam ge houden vergadering, welke tot dit doel belegd was door de communistische Re- Volutionnaire Vakvereenigings-opposi- tie-afdeeling, hebben enkele leden der «delegatie" verslag uitgebracht van hun ervaringen in de roode arbeidersrepu bliek, welk verslag als waardeloos te be schouwen is, maar waarin een der spre kers zich een uitlating liet ontvallen. Welke wij niet onopgemerkt willen laten, omdat zij een kijkje geeft in een commu- nitisch mensch-interieur. t Was de laatste spreker der vergade ring, die vertelde volgens het verslag iu «Het Volk": „In een der steden werd de delega tie ondergebracht in een chic hotel voor buitenlanders. Daar stond voor den ingang een rijk gegalonneerde portier. Dat vond deze spr. wel vreemd, Want hij dacht, dat dit in Rusland njet meer zou bestaan. Die portier liet de arbeidersdelegatie dadelijk toe, maar op dat oogenbiik stond voor de deur in een rij te wachten een aantal heeren in bontjassen. Dat waren bourgeois, die kwamen vragen of er ook voor hen nog een hap eten over zou schieten. En hoewel spr ls opgevoed onder het motto; „Heb uw naasten lief als u zeiven"deed het hem toch wel goed, die menschen daar zoo te zien staan." Het deed hem goed! Wat zou deze man ervan zeggen, als bij, zonder eenige persoonlijke schuld, door een hardvochtig werkgever uit een zekeren „goeden doen" op straat gesme ten werd, als die werkgever of een van diens vrienden zich later zou komen verlustigen in den aanblik van zijn Werkloosheids-ellende, wetend dat de Vroegere arbeider verhongerde, en biet leedvermaak zou zeggen'; „Dat doet. Hij goed!"? De gehate „bourgeoisie" spant al haar brachten ln om den armen werklooze het leed zooveel mogelijk te verzachten, maar menschen als de hier aangehaalde spreker maken het de „bourgeoisie" Wel moeilijk om met liefde te blijven Seven. Zich verlustigen in het leed van een bnder is een onmenschelijke gedraging. en dat een communist zijn leedver blaak hier zelfs in het openbaar durfde Uitspreken wijst erop, hoe diep het bols jewisme zijn volgelingen doet zinken. Bij hooge uitzondering willen wij 'n enkel woord zeggen naar aanleiding van een artikel in „Onze Vaan", het orgaan öer R. K. V. P. Naar aanleiding van een artikel ni., Waarin ons blad wordt voorgesteld al? j^dend aan „Coalitiophobie", een quasi- biedische term voor; „Coalitieziekte v°egt de redacteur er heel geleerd aan toe. Ons blad zou behooren tot de „ernstig ste, ja ongeneeslijke patiënten". Wat „coalitiophobie" eigenlijk voor een «ekte is? Uit het zinsverband moeten we opma ken, dat de geleerderlge redacteur be doelt „coalitie-neiging". Hij zegt het echter precies verkeerd, t^ant „coalitiophobie" zou indien het Woord bestond moeten beteekenen ••coalitievrees"! Deze aanduiding van precies-het-om- Sekeerde is kenmerkend voor heel zijn betoog: hij zegt precies het tegenovergestelde van wat hij had moeten zeggen, wilde hij met de waarheid niet in conflict bomen, en daarom begeven wij ons biet hem niet in debat. Ons standpunt ten opzichte van de Coalitie is onzen lezers heel goed be- bend. Dat ls ons genoeg. t Oisteren zijn twee vulkanen by San An- ~?hio de las Cobres in de provincie Los An- j®8 Plotseling gaan werken en hebben groote «va-massa's uitgeworpen. Verscheidene menschen zouden het slacht dier der erupties zijn geworden, bovendien werd in de streek rondom Öeti het verlies aan vee zeer groot is. e_~e gouverneur van Santa heeft een hulp- de^itie naar het getroffen district gezon- Mgr. Miillmann eere-voorzitter In aansluitmg op ons communiqué betref fende de Missie-actie 1931 te Haarlem, kunnen wij nog melden, dat de vicaris- generaal van bet bisdom, Mgr. M. P. J. Möllmann, het hem aangeboden eere-voor- zitterschap heeft aanvaard. Gisteren werd aan de Beverwijksche poli tie kennis gegeven van de vermissing van een bedrag van 300 uit een aangeteekende zending van Beverwijk naar Zaandam. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, waarvan het resultaat was, dat een 15-jarige jongen kon worden aangehouden, genaamd G. O., wonende te Beverwijk. Het vermiste bedrag werd óp den knaap gevonden. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. O Nadat gisteren door arbeiders uit IJmuiden en eenige uit Wijk aan Zee, geholpen door de bemanning, gewerkt was om een deel der lading steenkool overboord te werpen, had men des avonds 8 uur ongeveer 300 ton over boord. De bedoeling was met het lossen door te gaan tot 11 uur, op welk tijdstip het water op z'n hoogst was. Doordat de zee woelig werd en de golven overboord kwamen, kon men aan dit voornemen geen gevolg geven, daar de luiken voor het overslaande water gesloten moesten worden. Om 8 uur begonnen de sleepbooten „Drente". „Groningen", „Friesland" en „Utrecht" onder leiding van kap. D. Moer man te trekken en ditmaal met succes. Er kwam spoedig beweging in het vaartuig en om 11 uur was het, na voortdurend op de zandbanken te hebben gestooten, vlot. Om half 2 was de „Cyrille Danneels" binnen. Voor de pieren werd het stoomschip over genomen door de sleepbooten „Hector" en „Nestor". De „Cyrille Danneels" is opgesleept naar Amsterdam, Twee dragers ontdekt Dr. W. K. Mertens, Gouvemementsarts der eerste klasse bij den Dienst der Volks gezondheid in Ned.-Indië, identificeerde twee belangrijke dragers van de vijfdaag sche koorts, behoorende tot de culicine- groep. Van een ervan, nJ. de stegomyia fasciata werd dit reeds sedert vele jaren vermoed, hetgeen thans door dr. Mertens op wetenschappelijke wijze werd bevestigd, die tezelfdertijd vaststelde dat de aedes albo- pictus de tweede drager dezer ziekte is. Deze ontdekking is van het grootste belang in verband met het feit, dat de vijfdaag sche koorts in alle Aziatische landen voor komt, terwijl nu tevens werd ontdekt, dat de muskieten behoorende tot dezelfde groep, de gele koorts veroorzaken. Gedurende de proefnemingen gingen de vrijwilligers, welke gebeten werden door de bedoelde muskieten, lijden aan vijfdaagsche koorts. In medische kringen is men zeer verheugd over deze ont dekking. Sterk gedaalde cijfers De omzet van de Bloembollenveiling „Be verwijk" "bedroeg over 1930 f 749.555.36, tegen f 1.119.007.04 in 1929, dus een mindere om zet van ruim f 350.000. De omzet van de Bloembollenveiling „Het Centrum" was over 1930 f 422.759.59, tegen in 1929 f 584.204.29. vulkaan de geheele oogst vernield, ter- Hedenmorgen had ten Raadhuize te Heem- Stede de aanbesteding plaats van het af breken van de bestaande en het maken van een nieuwe vaste brug over de Crayenes tervaart bij het Adriaan van Ostadeplein. Er waren 23 inschrijvingen. De uitslag was: A. Westra, Zwolle f 38.900 Gebr. H. en G. de Graaf, Halfweg 36.889 J. P. A. Nelissen, Haarlem 33.625 Gebr. Broertjes, Heemstede 33.300 Scheba, Heemstede 27.140 Volkers, Sliedrecht 36.900 Firma Schoorl, Haarlem 30.937 Gebr. v. d. Putten, Heemstede 26.699 Firma Tromp, Overveen 36.000 N.V. Van Dort, Aannemers Mij. Amersfoort 38.000 Aann. bedrijf Kiebert, Sassenheim 31.770 A. v. Huijsstede, Heemstede 27.981 O. Lintsel, Stadskanaal 37.808 Firma Cobclens en Zn., Haarlem 34.366 D. Esscher, Delft 29.737 Sanders en Zn., IJmuiden 33.133 Smalleganges, Haarlem 39.065 H. Klaassen, Heemstede 30.756 W. Theunissen, Heemstede 29.290 v Herwerden, Betonbouw Haarlem 33.750 N.V. de Toevoer, Breukelen 28.950 D. Wout, Wormer 30.720 R. Bijker, Haarlem 34.500 Het Comité tot bestrijding van de gevol gen der Werkloosheid rient zich langs dezen weg tot de Haarlemsche burgerij om hulp en steun, bij zijn streven. Waar het zich ontslagen acht van den plicht u den omvang vande bestaande werkloosheid te dezer stede te belichten, aangezien deze als bekend verondersteld mag worden, voelt het zich wel geroepen u in het kort het een en ander mede te deelen omtrent zijn inzichten en te vol gen werkwijze. Ten onrechte wordt door velen gemeend, dat het Comité de werkloosheid zelve wil trachten te bestrijden. Deze taak wordt evenwel door andere lichamen waargeno men en het zij verre van het Comité zien op dit terrein te gaan begeven. Evenmin wil het Comité een stap zetten op het terrein der werkverschaffing. Oo't daarvoor wordt van andere zijden gezorgd, nog daargelaten, dat het hem practisnh onuitvoerbaar voorkomt in die richting het leed der werkloosheid te verzachten. Vóór alles wenscht het Comité evenwel maatre gelen te treffen, om de gevolgen der werk- loohheid zooveel mogelijk te beperken. En dan denken wij vooral aan twee pun ten. Allereerst willen wij trachten te voor komen de demoralisatie, die zoo gemakkelijk het droevige gevolg van langdurige werk loosheid zijn kan. En vervolgens willen wij steun verleenen aan die gezinnen der werk- loozen, waar zich een te kort aan sommige levensbencodigdheaen doet gevoelen. Om het eerste doel te bereiken, heeft het' Comité voorloopig onderhandelingen ge opend met het gemeentebestuur van Haar lem, met de directies der Haarlemsche bios cooptheaters, met de leiders van eenige bekende tooneelgezelschappen en de bestu ren der Haarlemsche sportvereenigingen. Van alle zijden mocht reeds medewerking toegezegd worden. In nauw contact met de besturen der Haarlemsche vakcentrales zal op daarvoor nader aan te kondigen wijze, in de eerste plaats aan de georganiseerde werkloozen, gelegenheid gegeven worden voor ontspanning. Wat het tweede deel betreft, namelijk het verleenen van steun ln bestaande tekorten, het is, zooals vanzelf spreekt, de bedoeling van het Comité, om dien steun te verstrek ken boven de uitkeering, die door de gemeen te aan de werkloozen geschiedt. Het Comité is van meening, dat de uitkeering van deze extra-ondersteuning het best kan plaats hebben door de besturen der vakcentrales, zoodat de werkloozen, die ervoor in aanmer king willen komen, zich bij deze besturen kunnen aanmelden. Het Comité spreekt reeds nu openlijk zijn erkentelijkheid uit voor den reeds toegezeg den steun in velerlei vormen, waaruit blijkt, (jat, de Haarlemsche burgerij met het dub bele doel ten volle sympathiseert. Maar het zal zijn werkzaamheden alleen dan met vrucht kunnen voortzetten, Indien het over voldoende geldmiddelen de beschikking zal hebben. Ook in dat opzicht is het Comité tot dusverre niet teleurgesteld. Van verschil lende zijden heeft het de beschikking gekre gen over geldelijke bijdragen. Het wendt zich thans tot de Haarlemsche burgerij met het verzoek, dat een ieder, naar zijn vermogen, een steentje moge bijdragen voor het z.i. goede doel, hetwelk het Comité nastreeft. De Twentsche Bankvereeniging, Zijlstraat No. 76. Haarlem (giro no. 4000) heeft zich be reid verklaard deze gelden ln ontvangst te nemen, terwijl ook ieder lid van het Comité zich daartoe becshikbaar stelt. Stelt niet tot morgen uit, wat Gij heden kunt doen. Het Comité zal er u dankbaar voor zijn. MGR. J. D. J. AENGENENT, Voorzitter. PROF. Dr. A. A. v. SCHELVEN,, 2e Voorzitter. A. MARS, Secretaris. JHR. J. C. MOLLERUS, 2e Secr. W. KORVINUS, Penningmeester. DS. M. G BLAAUW IR. W. J. BURGERSDIJK. J. PH. H. CASTRICUM. H. E. EVERARD. H. FRANKEN Jr. W. J. B. VAN LIEMT. E. OVERBEEK. M. A. REINALDA. E. J. STAM. Plebaan L. A. A. M. WESTER- WOUDT. Gisterenavond heeft omstreeks half zeven een vrij ernstige autobotsing plaats gehad op het Wilsonsplein, bij de Raambrug. Een auto, komende uit Bloemendaal, wilde de Raambrug oprijden. In dezen auto zat een dame, die iemand in de Maria-Stichting wilde bezoeken. Daar zij reeds op leeftijd was, namelijk 62 jaar, had haar man den chauffeur verzocht langzaam te rijden, er bij voegend: „Anders komen er nog onge lukken!" De chauffeur heeft dan ook zeer langzaam er. voorzichtig gereden. Van de Raamvest kwam een andere auto. die eveneens de Raambrug op wilde rijden, doch met een vrij groote snelheid reed. Hij had den uit de richting Wilhelminastraat komenden auto aan zijn rechterhand, dus had dien den voorrang moeten geven, doch inplaats van dit te toen, dacht hij dat hij er nog voor kon. Hierdoor ontstond een aanrijding, tenge volge waarvan de beide auto's ernstig be schadigd werden, terwijl de ruiten van den aangereden auto, n.l. die uit Bloemendaal, verbrijzeld werden. De dame, die achter in den auto zat, kreeg de scherven van de zij ruit in haar gezicht, waardoor vrij ernstige snijwonden ontstonden. Intusschen had men dokter De Vries, uit de Wilhelminastraat. geroepen, die de won den verbond, doch opneming in de Maria- stichting noodzakelijk achtte, daar hij niet kon vaststellen of de dame nog een ander letsel had opgeloopen. Zij werd dan per par ticulieren auto naar de Marlastichting over gebracht. Tegen den autobestuurder van den uit dc richting Raamvest komenden auto, werd proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen is de toestand van mevr. Z. uit Bloemendaal niet ^ernstig, doch men heeft nog niet kunnen vaststellen of zij misschien ook een bekkenfractuur heeft opgeloopen. Op 1 April a.s. Naar wij vernemen zal de Rijkspostspaar bank, gevestigd te Amsterdam, op 1 April a.s. 50 jaar bestaan. De eerste directeur was Mr. A Kerdijk. De huidige directeur is Mr. J. H. C. Busing, die vanaf 1913 deze func tie bekleedt. Het ligt in het voornemen om een gedenkboek uit te geven. Hedennacht is op twee plaatsen ingebro ken te Sassenheim. Eerst stelden de dieven een onderzoek in bij den heer Franken, of daar iets van hun gading te vinden was, daarna werd „Het Bruine Paard" met een bezoek vereerd, waarbij zü aan den achter kant zijn binnengedrongen. Een bedrag van 300 beliep de buit. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Nu de overeenkomst tusschen de reeders en de zeelieden is tot stard gekomen, wor den met bekwamen spoed de vaartuigen in gereedheid gebracht voor de treilvisscherij, om zoo mogelijk eind dezer week, of in het begin van de volgende week zee te kunnen kiezen. Naar wij vernemen, zal bijna de geheele vloot uitvaren. In politieke kringen te Washington ver wacht men dat de morgen bijeenkomende Volkenbcndsraad zal besluiten tot het zen den van een Commissie naar Liberia, die tot taak zal hebben toezicht te houden op de nocdig? maatregelen voor de uitvoering van de bepalingen tot afschaffing der sla vernij in de neger-republiek. De regeering te Washington is bereid aan de Volkenbonds-actie deel te nemen. Dezer dagen zal Stimson hierover een verklaring afleggen. Een hevige storm heeft gewoed boven Tripolis en omgeving. Volgens de „Popoio di Roma" zijn vier personen gedood en ver- scheidenen gewond. Een huis stortte in, ter wijl verschillende gebouwen beschadigd werden. Verschillende in de haven voor anker lig gende schepen liepen averij op. De noodrem bracht politie Gisterennacht hebben bandieten een over val gedaan op den personentrein Boekarest- Galatz, op het oogenbiik waarop hij het station Galatz verliet. Zij hadden zich als passagiers over den geheelen trein verdeeld en wilden de reizi gers blijkbaar uitplunderen. Toen reeds vijf bandieten met opgeheven revolver een coupé waren binnengedrongen slaagde men er in aan de noodrem te trek ken en alarm te maken. De politie was terstond ter plaatse en kon reeds twee der roovers te pakken krijgen. De heer H. Bader nummer één der katholieke lijst De uitslag van de stemming voor num mer één, voorkomende op de groslijst voor de a.s. Provinciale Staten-verkiezlng in den R.K. Statenkieskring Leiden, is als volgt: H. Bader, Sassenheim, 2864; mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden, 154; J. P. de Bruin, Zoe- terwoude, 5; H. L. van Delft, Warmond, 193: J. Groenewegen, Zoetermeer, 10; G. M Haase, Lisse, 12; P. Heemskerk, Leiden, 40: P. Klaver, Hillegom, 22; G. van Leeuwen. Wassenaar, 81; F. C. van Lierop, Hillegom, 16; B. N. Loerakker, Hillegom, 516; J. B. Meskers, Hillegom, 9; C. P. J. Paardekoopcr, Oegstgeest, 14; ,W. de Ruijter, Noordwijk, 60; P. F. Veelenturf, Hazerswoude, 10. Van onwaarde 44. Totaal aantal stemmen 4050. De heer Bader komt dus nummer één op de lijst. 25 Januari heeft de stemming voor num mer twee'plaats, waarvoor het bestuur mr. Bolsius geadviseerd heeft. Verscheidene slachtoffers Gisteren zijn twee vulkanen bij San An tonio de Las Cobres, in de provincie Ijes Andes, plotseling gaan werken en hebben groote lavamassa's uitgeworpen. Verscheidene menschen zouden slacht offers van de erupties zijn geworden en door den lavastroom zijn bedolven. Bovendien werd in de streek rondom den vulkaan de geheele oogst vernield, terwijl het verlies aan vee zeer groot is. De Gouverneur van Salta heeft een hulp expeditie naar de getroffen streek gezonden. Drie Hindoe-vertegenwoordigers publicee- ren een brief, waarin zij den Mohammeda nen voorstellen de op de Ronde-Tafel-Con ferentie gerezen moeilijkheden tusschen Mo hammedanen en Hindoes, aan een scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen. Als scheidsrechters stellen zij o.a. voor Lord Sankey, Mac Donald en Gandhi. Zij zouden echter ook bereid zijn andere scheidsrechters, die door de Mohammedanen wonden gewenscht, te erkennen. Het noemen echter van Gandhi is in dit verband echter merkwaardig. Het schijnt een poging te zijn om den leider der Indische Nationalisten, die op ds Conferentie niet vertegenwoordigd zijn, naar Londen te brengen. In geheel Spanje heerschte sedert de laat ste 24 uur een zeer strenge koude. In 31 provincies is de thermometer tot beneden nul gedaald. In verscheidene deelen van Catalo- nië is de temperatuur tien graden onder nul, te Saragossa en te San Ildefonso zelfs 17 graden onder nul. Te Madrid viel gisteren de eerste sneeuw. In de begrootingscommissie van den Duit schen Rijksdag, die de ontwerp-Rijksbegroo- ting voor 1931 behandelde, gaf de Rijks minister van Financiën Dietrich een toelich ting, waarin hij o.a. meedeelde, dat in begin December van het afgeloopen jaar het ver moedelijke tekort voor 1930 op ruim 900 millioen Mark werd geraamd en wel 300 millioen vermeerdering van uitgaven voor werkloozensteun en 600 millioen Mark min der aan inkomsten. Het tekort over 1930 zou, de maand December meegerekend, waarschijnlijk het milliard niet overschrijden. De dertiende Zuid-Afrikaansche Zionisten conferentie is te Kaapstad geopend. Er werden telegrammen voorgelezen van Zuid-Afrikaansche kabinetsleden en uit alle deelen der wereld, waarin goede wenschen werden geuit voor het succes van de Zio nistische zaak. Het denkbeeld werd geuit, dat het Britsche departement van Koloniën niet het ge schikte lichaam is om de groote wereld kwestie voor het Joodsche volk te behande len en dat het bestuur over Palestina moet werden overgedragen aan het departement van buitenlandsche zaken. De Zuid-Afrikaansche generaal Smuts ver klaarde, dat 1930 een jaar was geweest van ernstig gevaar voor het Zionisme, maar zijn indruk was, dat de politiek van het Nationaal Tehuis thans op een steviger grondslag rust te dan sinds jaren het geval was. De besprekingen van de ministers Gra ham en Shinwell met de vertegenwoordigers der Zuid-Walessche mijnwerkersbonden heb ben tot hedenmorgen in de vroege ochtend uren geduurd ten einde een basis te verkrij gen voor nieuwe onderhandelingen tusschen de mijnwerkers en werkgevers. Officieel wordt meegedeeld, dat de bespre kingen worden voortgezet. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, zijn op 13 Januari in staat van faillissement verklaard: J. Stasse, bloemistknecht, wonende te Haarlemmermeer Nieuw-Vennep, IJweg 1660, vroeger te Noordwijkerhout. Curator mr. L. U. Rengers Hora Siccama, wonende te Haarlem. J. H. v. d. Lans, koopman, wonende te Hoofddorp, Spieringerweg 843. Curator mr. L. U. Rengers Hora Siccama, wonende te Haarlem. H. J. Byry, schoenmaker, wonende te Haarlem, Zoetestraat 2. Curator mr. P. Ti- deman, wonende te Haarlem. N.V. Visschery Maatschappij „Apeldoorn", gevestigd te IJmuiden gem. Velsen. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, wonende te Haarlem. N.V. Visscherij Maatschappij „St. There- sia", gevestigd te IJmuiden. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, wonende te Haarlem. A. Aarts, koopman in groenten, woner.de te Haarlemmermeer Vijfhuizen, Kruisweg 1141. Curator mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Siccama, wonende te Haarlem. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: J. Wilhelmus, wonende te Hillegom.' Cu rator mr. L. G. van Dam, wonende te Haar lem. Geëindigd is het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: G. W. Paauw, wonende te Haarlem. Cu rator mr. dr. A. F. H. Schreurs, wonende te Haarlem. Twee belangrijke dragers van de vijfdaag sche koorts ontdekt. (blz. 1, 1ste blad) Het bij Castricum gestrande stoomschip „Cyrille Danneels" is gisteravond vlot ge sleept. (blz. 1, 1ste blad) Het 9de postvliegtuig te Karachi, het 7de op den terugweg te Jodhpur. (blz. 1, 2de blad) Onteigeningsontwerp inzake het Amster* damsche Boschplan. (blz. 2, 2de blad) De werking van den Merapi. (blz. 2, 2de blad) Weer een familiedrama te Groningen. (blz. 2, 2de blad) Verslag der Tweede Kamer in zake wijzi ging van de Woningwet. (blz. 3, 2de blad) Vergadering van verzekerden der Nieuwe Boerhaave te Amsterdam. (blz. 2, 2de blad) Het Amsterdamsch Tooneel in moeilijk heden. (blz. 3, 2de blad) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de gewij zigde Berner-conventie en tot wijziging van de Auteurswet. (blz. 3, 2de blad) Fransche Kamer Femand Bouisson voorzitter. (blz. 1, 3de blad) Pest in Conslantlne in Noord-Afrika. (blz. l, 3de blad) De Europeesche Commissie. (blz. 1, 3de blad) Twee politieke moorden te Sofia. (blz. 1, 3de blad) f Barometerstand 9 uur v.m. 762 vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.43 uur. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en t leed is geleden! Hoogste barometerstand 770.2 m. M. te Valencia. Laagste barometerstand 740.5 m. M. te Vardö. Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtin gen, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk enkele regen- of sneeuwbuien, iets zachter. Geseind van De Bilt heden te 10 uur aan alle posten: Attentiesein neer! Het lot van de opvarenden onbekend Een telegram uit New-York meldt, dat volgens een draadloos bericht uit San Mi guel op de Azoren, het vliegtuig Tradewind met mevrouw Hart en Maclaren aan boord, ongeveer 30 K.M. ten N.O. van dat eiland in zee gevallen is. Omtrent het lot van de opvarenden is nog niets bekend, maar allen schepen, die zich onderweg naar Horta bevinden, is verzocht scherp op te letten of ze het vliegtuig zien. Waarschijnlijk heeft Maclaren zelf nog kans gezien draadloos ongeveer zijn positie aan te geven. Steun van het Roode Kruis Met toestemming van president Hoover heeft het hoofdbureau van het Ameri kaansche Roode Kruis een oproep ge richt tot de meer dan drieduizend plaatselijke afdeelingen in het geheele land, waarin ge vraagd wordt ten spoedigste tien millioen dol lar bijeen te brengen ten einde de door de droogte geruïneerde farmers van voedsel, kleeding en veevoeder te voorzien. In den oproep wordt aan iedere plaatselijke afdeeling medegedeeld, hoeveel procent van de totale som door haar moet worden opge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1