cBinnenlandsch Nieuws KING pepermunt CV lL^ •minim 1 Méér lucht met ABDIJSIROOP Voor de Huishamer i Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN I I) R. K. Werkliedenverbond Eerste televisie-uitzending in Nederland Wanneer wordt het publiek nu eens „helder-ziend"? Het Gooische natuurreservaat Een boschplan voor Amsterdam De Belgische Spoorwegen Het onderzoek in de A. V. R. O.-kwestie ONZE OOST De Merapi Dessa's worden ontruimd FINANCIEN ,De Nieuwe Boerhaave' De gescheurde sleep GEMENGD NIEUWS Kerkdiefstallen De vergiftigde kinderen Familiedrama De scheikundige analyseert, ~*het publiek proeft de aparte kwaliteit van Door een stier op de horens genomen De lichtstoring in Friesland Van het dak in het hek gevallen Een practische nieuwigheid Weer nieuwe vorstkansen? (FFF Naar Rome in Mei! De vertrekdag van de Verbonds Rome reis is thans definitief vastgesteld op Maan dag IX Mei vanuit Arnhem. De reis vangt omstreeks 2 uur des middags aan in de richting Keulen naar Zwitserland. In het V. A. R. A.-programma „De Radiogids", het orgaan van de V. A. R. A., van deze week bevat het bericht, dat in het eind van Januari de eerste televisie- uitzending in Nederland zal plaats vinden. Het blad deelt mede, dat in Amsterdam een televisie-zender zal zijn opgesteld, die door middel van een muziekkabel zal zijn verbonden met den gewonen telefonie-zen- der. De uitzending zal plaats vinden op de 1875 meter golf. Voorafgaande aan deze uitzending zal onder auspiciën van de V. A. R. A., dr. Noack, een der meest vooraanstaande des kundigen op televisiegebied in Duitschland, een wetenschappelijke voordracht met de monstratie houden voor autoriteiten, verte genwoordigers van de groote en radio-pers en anderen. Deze uitzending vindt plaats, deelt het blad mede, geheel onder verantwoordelijk heid van de V. A. R. A., maakt deel uit van het programma van den arbeidersomroep en wordt geheel door dezen gefinancierd. Dit is de eerste televisie-zending, die in Nederland plaats vindt. Vertraagd schrijven uit Salzburg inzake „Marion" Wy lezen in de „Msb.": Onze lezers zullen zich wellicht nog de in ons blad geplaatste tegenspraak herinneren, op onze navraag geseind door den Polizei- direktor te Salzburg inzake een opzien barende diefstalverhindering, welke de in middels uit ons land vertrokken artist „Marion" in Salzburg door zijn „helder ziendheid" zou hebben weten te bewerken. Het politie-dementi uit de stad Salzburg sprak op de meest besliste wijze tegen, dat zulk een feit aldaar zou hebben plaats ge had. Waarop „Marion" de verklaring gaf, dat het gebeurde zich niet had afgespeeld in de stad, maar ergens in de provincie Salzburg. WéAr precies kon echter niet worden mee gedeeld, want het was een privé-zaak. Wij hebben in ons blad deze „recht zetting" door „Marion" ernstig in twyfel getrokken en diens impressario uitgenoo- digd, ons in kennis te stellen van het ant woord der Oostenrijksche regeermg op de klacht, die bedoelde impressario in een mededeeling aan de pers tegen den Polizei- direktor te Salzburg zeide te hebben inge diend, naar aanleiding van onze publi catie. Intusschen wendden wy ons om nadere informaties tot deze politie-autoriteit. Op ons schrijven ontvingen wij eerst dezer dagen antwoord. Daarin deelt de Polizei- direktor mede, dat zich ook in de provincie Salzburg geen feit heeft voorgedaan, als ln het hoogerbedoelde relaas beschreven, en dat ook van een klacht bij de Oostenryksche regeering, door den betrokkene tegen hem ingediend, tot nu toe niets bekend was. De Poiizeidirektor besluit zijn schrijven aldus: „Daar het niet tot de verheffing van het aanzien eener moderne politiedirectie bijdraagt, wanneer „artisten-helderzienden" zich op een zoogenaamde medewerking met deze politiedirectie beroepen, zoo heeft de bonds-politiedirectie van Salzburg de eer, u voor de voorlichting der openbare meening in dezen den besten dank te betuigen." Tot zoover de Poiizeidirektor. Het valt intusschen te bejammeren, dat verschillende Nederlandsche politie-autorl- teiten het door hun houding hebben moge lijk gemaakt, dat hun hamen werden ge bruikt om reclame te maken voor het op treden van een artist, hetwelk toch spoedig in het eerste begin was het ook voor de pers niet mogelijk, zich te oriënteeren op z'n zachtst gezegd, ernstige bedenking moest wekken. Dat ook een deel der pers maar is bhjven voortgaan, „Marion" als een soort wonder- mensch op te hemelen, is onbegrypeiyk. Gaarne brengen wy intusschen hulde aan de Haagsche politiecommissarissen Kramer en Paré, wier verdienste het is, dat zy op het onheil, door „helderzienden" by het zoo genaamd ontsluieren van misdaden aange richt. eens duideiyk gewezen hebben en de „helderziendheid" der heeren „Marion" en janussen" ernstig hebben aangevochten. Ook den Voorburgschen hoofdinspecteur van politie Albarda komt lof toe voor zijn waar schuwing van het publiek. wy hopen, dat het optreden der twee bedoelde artisten er toe moge bijdragen om het Nederlandsche publiek en hieronder verstaan wy niet de domme massa, maar ook intellectueelen, gegradueerden zelfs eens voorgoed te genezen van zyn geloof in de „helderziendheid" en verwante eigen schappen van den eersten den besten artist, die, geholpen door een verbluffend geslaagde reclame, kapitalen uit ons goede Nederland komt wegsleepen. Waarmee we niet willen zeggen, dat financieel verlies het hoofdmotief moet vor men om in dezen de voorzichtigheid te betrachten. Want er staan veel voornamere belangen op het spel, méér dan menigeen zoo oppervlakkig schUnt te denken. Bussum neemt de voordracht aan. De voltallige gemeenteraad van Bussum heeft gistermiddag zonder hoofdeiyke stem ming met groot enthousiasme de voordracht aangenomen om voor f 260.000 deel te ne men in de stichting van het natuurreser vaat. De leiders van alle fracties hebben het woord gevoerd en hun warme instemming met het plan betuigd. Aan het slot van de vergadering werd aan burgemeester De Bordes, die steeds een krachtige strijder voor het reservaat is ge weest, een ovatie gebracht en werden hem bloemen overhandigd door den Forensenbond en namens de burgerij. Onteigeiiingsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verkaring van het algemeen nut der onteigening, noodig voor het aan leggen door de gemeente Amsterdam van een bosch op gronden gelegen in de gemeen te Amsterdam, Nieuwer-Amstel en Aalsmeer, tot welker aanleg de raad van Amsterdam ln zyn vergadering van 28 November 1928 heeft besloten. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, desgevraagd, acht den aanleg van het ontworpen bosch op de daarvoor aange wezen plaats voor de bevolking van de hoofdstad des Ryks zoozeer een levensbe lang, dat de totstandkoming met alle daar toe dienstige middelen behoort te worden bevorderd. Burggraaf Poullet spreekt de berichten tegen ln de commisie van buitenlandsche zaken van de Belgische Kamer heeft gistermorgen burggraaf Poullet het rapport voorgelezen over de verschillende nog hangende vraag stukken in verband met de buitenlandsche politiek. Onder meer heeft de rapporteur de ver houding met Nederland besproken, den wensch uitsprekende, dat de onderhande lingen over de Maas- en Scheldekwesties in sneller tempo zouden worden gevoerd. Van deze gelegenheid maakte burggraaf Poullet gebruik om nadrukkeiyk de berichten nopens 't' aanleggen van strategische spoor wegen in het Noorden des lands tegen te spreken. Mr. Duys treedt op voor den heer Verbiest De commissie belast met het onderzoek in zake de bekende A.V-R.O.-kwestie, in ver band met de in het dagblad De Gelderlan der geuite beschuldigingen, zal a.s. Vrijdag weder een zitting houden. Mr. De Vrieze uit Amsterdam treedt op als rechtskundig raadsman van den heer Vogt, terwijl de schrijver van de artikelen in De Gelderlander, de heer Verbiest, zich ge wend heeft tot mr. J. E. W. Duys te Den Haag, die deze opdracht heeft aanvaard, om hem als rechtskundig adviseur voor de commissie by te staan. De houding van den kiaji De Merapi toont zich nog voortdurend niet te vertrouwen door het uitwerpen van ma teriaal dat zich thans ophoopt in de rich ting van het Batangravyn. De z.g. geïsoleer de dessa's Belang en Klampean, waarin zich nog een 300-tal bewoners bevinden, zullen worden ontruimd en moeten permanent on bewoonbaar worden verklaard. De ontrui ming der dessa's zal met eenig overleg die nen te geschieden in verband met den in vloed welken de kiaji (heilige man) aldaar heeft. De kiaji is gistermorgen ontboden uy den assistent-wedana. Voortaan zullen geen No. 10 14 Januari „pour parlers" meer worden gehouden met den kiaji. Van zyn houding zal afhangen, wat met hem zal worden gedaan. De dessa- bestuurders zullen vervolgens de bevolking overtuigen van de noodzakelijkheid van dè ontruiming der dessa's. Onder de bevolking wordt een gedeelte- lyke godsdienstverdwazing opgemerkt, door dat een vrouw de menigte toesprak en ver klaarde, dat zy geen menscheiyken vader had, maar dat de zon haar vader was. Het bestuur verwacht intusschen, dat, zoodra de kiaji niet meer aanwezig is, zich geen moei- ïykheden zullen voordoen by de ontruiming. De assistent-resident, de heer Mauren- brecher, is naar de betrokken streek ver trokken, teneinde aanwezig te zijn by de besprekingen tusschen den assistent-wedana en de bewoners der dessa's, waarbij den laatsten zal worden medegedeeld, dat alles hun zal worden vergoed. Wanneer de lahe.i. welke de Merapi uitwerpt, zich, zöoals het zich thans laat aanzien, inderdaad een Weg baant langs de Batang-giybaan, zijn beide dessa's onherroepeiyk verloren. Ontploffingen Het touristenverkeer is wederom geheel stopgezet. Het gebied waar de lahar zich be vindt blijft hoogst gevaariyk, aangezien het regenwater zich een weg baant door de bovenlaag, waarna het in aanraking komt met de gloeiende onderlaag, wat tot resul taat heeft, dat een geweldige massa stoom wordt gevormd, welke stoomvorming reeds dd oorzaak was van ontploffingen, waarby het materiaal honderden meters hoog ge slingerd werd. De mogeiykheid dat de don derslagen, waarvan in het telegram van gisteren melding werd gemaakt, afkomstig zyn van dergelijke ontploffingen, is niet uitgesloten. De vluchtelingen De „Locomotief" verneemt, dat het waar schijnlijk onnoodig is om de vluchtelingen uit het rampgebied van den Merapi, die door de uitbarsting permanent dakloos zyn geworden, over te brengen van Oost-Java naar Zuid-SUmatra. Het wordt waarsehyn- lijk geacht, dat aan alle dakloozen (wier aantal voorloopig geraamd kan worden op 1000 gezinnen) grond plus een huls beschik baar gesteld kan worden in de afdeeling Magelang, hetgeen Verre te verkiezen is boven de door de bevolking evenzeer ge- wenschte emigratie naar vergelegen streken. Per gezin wordt noodig geacht een opper vlakte van anderhalve bouw redelijke tage- lan, plus 1/5 bouw voor een woonerf. Voor 450 gezinnen is dit beschikbaar in het dis trict Kranggan in het Temanggoéngsche ter wijl tientallen gezinnen kunnen worden ondergebracht op de hellingen van den Merbaboe. Het bestuur maakte voorloopig geen gebruik van het aanbod van den Dienst van het Boschwezen om de dakloo zen te werk te stellen als plantcontractan- ten,waarby de grond beschikbaar wordt gesteld, echter wordt dan niet het erfelpk individueel bezitsrecht verleend. Geen hoestaanvallen die U als 't ware den adem afsnijden. Neem tijdig Akkers Abdijsiroop, die door haar bijzonder slijm- oplossende werking de slijm en ziekte kiemen verwijdert, Uw ademhaling ver ruimt en den scherpsten hoest kan stillen. Neem vannacht eens Abdijsiroop en Uw nachtrust zal niet verstoord worden door hoest-benauwdheid. Tusschendoor kunt U thans ook Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.) („gestolde" Abdijsiroop) gebruiken, gemak kelijk om mede te nemen. Abdijsiroop, voor jong en oud onschadelijk, beroemd bij Hoest, Kinkhoest, Bronchitis, Griep en Influenza. Comité tot behartiging van de belangen der verzekerden De Commissie ter behartiging van de be langen der verzekerden by de gefailleerde verzekeringmaatschappij „De Nieuwe Boer haave" schreef gisteravond in „American Hotel" te Amsterdam een vergadering van verzekerden uit, welke zich in zoo'n drukken foeloop mocht verheugen, dat naar een groo- tere zaal moest worden omgezien. Geen en kele zaal bleek echter beschikbaar te wezen. De voorzitter der commissie, mr. André de Leeuw, deed in zijn openingswoord uitko men, dat z.i. de verzekerden niet aansprake- lyk zijn voor de verliezen die „De Nieuwe Boerhaave" geleden heeft, zoodat de ver zekerden niet gehouden zijn te betalen wat de curatoren bij circulaire van hen eischen. Men heeft de verzekerden nooit verteld en dezen hebben nooit kunnen weten, dat zy voor de verliezen aansprakelyk waren en evenmin, dat het een onderlinge maatschap pij was. Er dreigt hier een groot sociaal onrecht te gebeuren. Een groot sociaal belang staat op het spel. De verzekerden zyn de dupe ge worden van hun goed vertrouwen. Door de curatoren wordt echter niets ge daan voor een afwikkeling der zaak ten gun ste der verzekerden. Vandaar dat de com missie zich opgeworpen heeft om, na alles Wat nu gebeurd is, te trachten het vértrou wen te herstellen. De Voorzitter gaf vervolgens in overwe ging de commissie met, eenige verzekerden aan te vullen, maar de heer Koomans, hoofd redacteur van „De Vraagbaak", was van oordeel, dat, zal er kracht van de actie uit gaan, de actie landelyk moet worden ge voeld, liefst van Den Haag uit. Nadat de voorzitter had geantwoord, dat men zal trachten een comité voor het ge- heele land te zijn, ontstond er een uitvoerig verward debat. Mr. Van Dam uit Haarlem gaf in overwe ging. dat de Amsterdamsche leden, evenals de Haarlemsche, een commissie zullen aan wijzen, die zich met de andere comité's in verbinding stelt en overleg pleegt over het voeren van een een proefprocedure. De voorzitter antwoordde, dat dezerzijds begonnen is met het vormen van een plaat selijk comité, doch dat men een landelyk comité wenscht. Tot samenwerking ver klaarde spreker bereid te zyn. Desgevraagd stelde de voorzitter verder voor, dat de verzekerden, die met de com missie medegaan, om van de actie der com missie te profiteeren zullen betalen 3 pet. over het bedrag, dat curatoren van hen vra gen, met een minimum van f 1.50. (Applaus) Dit voorstel werd goedgekeurd. Nadat het bestuur nog met zeven verze kerden was aangevuld, werd o.a. medege deeld, dat de commissie zal trachten de cu ratoren te bewegen, resp. te dwingen, om proefprocessen te voeren. Kort na den Russisch-Turkschen oorlog van 1876/77 wandelde door de hoofdstraat van een Zuid-Russische stad een zeer ele gant gekleed echtpaar. De heer gold voor een det rijkste kooplieden in de provincie en z'n vi-ouw droeg den rykdom van haar man behoorlijk te kijk. De sleep van haar kostbare japon veegde de straat over twee derde van haar breedte. Op het oogenblik dat dit echtpaar door de straat flaneerde, kwam een jong luite nant der dragonders van het Kazah-regi- ment haastig uit zyn woning en sloeg den weg' naar de kazerne in. Voor een der vensters van het tegenover liggend huis vertoonde zich het hoofd van een jonge dame, dat de luitenant als dat van zyn uitverkorene herkende, wier hand hij eerlang zou vragen. Hy wierp haar een groet toerats daar sloeg een zijner sporen een groote scheur in den sleep der koopmansvrouw. „Duizendmaal verschooning, mevrouw!" riep de jonge man ontsteld; „het spyt me meer dan ik u zeggen kan; „ik hoop, dat het ongeluk gemakkelijk weer te herstellen is." „Volstrekt niet, mijnheer!" riep de ver bolgen dame; „de sleep is vernield, het costuiun bedorven." „U moet de schade vergoeden," zei haar man. „Dat zal ik," verzekerde de luitenant; „hier is myn adres." Maar de koopman wees het aangeboden kaartje af en hernam: „Eerst betalen, of we laten u niet Keen gaan." „Maar mynheer, ik heb direct dienst. Als ik te laat in de kazerne kom, word ik gestraft. Hoeveel bedraagt de schade?" „Het kleed is nieuw," sprak de dame op stoeven toon; „ik draag het voor den eersten keer en voider daarom den vollen Prijs, twee honderd roebels." „Twee honderd roebels!" herhaalde de krijgsman vol ontzetting. „M'n tractement bedraagt nauweiyks zooveel." Reeds had zich een kring van omstanders gevormd, die het geval met belangstelling volgden. „Dan verlang ik, dat u met ons naar de rechtbank gaat," zei de dame. „De zitting is juist begonnen," lachte de kóópman. Er werd nog over en weer gesproken, maar het rijke echtpaar bleef onverbidde lijk en dreigde met arrestatie door een paar juist passeerende politie-agenten. De luite nant moest tegen wil en dank den weg naar de gerechtszaal inslaan. Onmiddeliyk werd den rechter het voor val meegedeeld en spoedig het vonnis ge wezen dat luidde: „De luitenant moet be talen of gaan zitten voor schuld." „Terstond betalen is my onmogelyk," ver zekerde de veroordeelde, „en is de prijs voor het costuUm niet wat hoog geraamd?" „Ieder kan naar believen den prijs van z'n eigendom vaststellen," zei de rechter; „van den anderen kant moet ik den aan klager den raad geven, niet het onderste uit de kan te willen hebben, maar schappe lijk te wezen." Een goedkeurend gemompel klonk van de publieke tribune. De koopman onderhield zich eenige oogenblikken fluisterend met z'n vrouw Hy scheen tot toegeeflykheid bereid, maar z'n voorstellen werden met een krachtig hoofd schudden afgewezen. „Het recht moet z'n loop hebben," sprak ze verbitterd. „Ik verzoek u, mijnheer de rechter, uw vonnis te laten uitvoeren." „Een oogênblikje!" klonk eensklaps een diepe basstem, en een oud heer, met orde linten versierd, trad voor den rechter. „Ik ben de gepensioneerde generaal Milo- radowitsch; mijnheer de luitenant, wilt u de twee honderd roebels van my ter leen hebben? „Hoe zou ik dat kunnen en mogen, ex cellentie?" vroeg de jonge man; „ik ben misschien m'n heele leven niet in staat u het geld terug te geven." „Misschien eer ge vermoedt," meende de generaal en fluisterde den dragonderluite nant iets in 't oor. Het gelaat van den veroordeelde helder de als by tooverslag op. „Ik neem uw vriendeiyk aanbod aan." Eenige oogenblikken later was de dame in het bezit van een acceptatie en wilde zich aan den arm van haar man verwijde ren. „Mag ik u verzoeken, nog even te wach ten, mevrouw," riep de officier. „Ik ver zoek u, mijnheer de rechter, mij te helpen m'n eigendom in bezit te nemen. Het kleed der dame behoort mij." „Ik zal het nog vandaag adres laten l>ezorgen," haastte zich de dame te antwoorden. „Dat is de bedoeling niet, mevrouw; ik wensch ook m'n zaken direct af te doen. Wilt u zoo goed zyn, my m'n eigendom te geven? Ik heb haast." Een algemeen gelach ging van de pu blieke tribune op. „Maar ik kan toch hier m'n japon niet uittrekken!" riep de rijke koopmansvrouw, rood van verontwaardiging. „Het is uw japon niet meer, mevrouw" antwoordde de officier kalm. Nu verzekerde de echtgenoot der dame, dat het costuum hem direct na de thuis komst zijner vrouw zou gezonden worden. Het ging toch niet aan het hier in de volle rechtszaal af te geven. „Ik spreek in vollen ernst en verzoek op mijn beurt den rechter aan mijn recht- matigen eisch gevolg te geven," antwoordde de dragonder. „Ik verklaar," sprak nu de rechter, ;,dat de officier recht heeft op de onmiddellijke inbezitneming van z'n eigendom. Weigert u, mevrouw?" „Natuurlijk," snauwde de dame, „nooit zal ik hier mijn japon uittrekkken." „Halt!" riep haar man; „ik koop het kleed voor tweehonderd roebels. Hier zyn ze." „Dat is niet genoeg," hernam de luite nant. „Ieder kan naar believen den prijs voor z'n eigendom vaststellen. Het kleed kost me waarschijnlijk meerdere dagen ar rest wegens dienstverzuim en bovendien de proceskosten van het zooeven verloren ge ding. Ik eisch duizend roebels." De talryke aanwezigen in de rechtszaal barstten in een schaterend gelach uit. De rechter gebood stilte en sprak: „De eisch is zeer hoog, maar u behoeft er geen genoegen mee te nemen, mevrouw. U kunt afzien van den terugkoop van uw kleed en het hier laten." „Duizend roebels! Dat is onbeschaamd! Dat is afzetterij," schreeuwde de dame, woedend. „Volstrekt niet," antwoordde de luite nant, altyd even kalm. „Ik denk er niet aan eenig voordeel uit deze zaak te trek ken. Hetgeen er na aftrek van het bedrag der acceptatie en de onkosten overblyft, zal den weezen van de in den laatsten oorlog gesneuvelde soldaten ten goede ko men." De koopman haalde z'n portefeuille te voorschyn. „Ziehier het bedrag, mynheer," zei hy. „De les is duur, maar zy kan haar nut hebben." „De partyen zyn tot een schikking ge komen," riep de rechter; „de zaak is ge ëindigd." Te CUlemborg werd Zondag 21 Dec. van het vorige jaar een Kerkbusje met inhoud uit de Ned. Herv. Kerk weggenomen. Zondagmorgen ji. wilden twee jongens van 12 en 14 jaar netzelfde spelletje her halen, maar werden toen op heeterdaad be trapt door twee personen, die zich verdekt in de kerk haden opgesteld. Hiermede is tevens de vorige diefstal op gehelderd, daar dit tweetal bekend heeft, dezen gepleegd te hebben. De ledige bus daarvan heeft men in een bootje terugge vonden. Ook het tweede slachtoffer overleden Van de twee kinderen van J. Tieben te Bargercompascuum, die door het drinken van een fleschje met z.g. wormdruppels wer den vergiftigd en waarvan er één overleed, is gisteren ook het tweede slachtoffer be zweken. Man en vrouw gewond Sedert eenigen tyd werd door de politie te Groningen gezocht de 33-jarige gehuwde reiziger W. K., wonende Billitonstraat al daar. De man werd verdacht van verduiste ring. Gisteren had de recherche zich aan zyn woning vervoegd, daar zij er de lucht van had gekregen dat hy thuis was. Inder daad is de man gisteren in de buurt van zijn woning gesignaleerd. Het gelukte de politie echter niet'hem te arresteeren. Gisteravond om ongeveer half twaalf is W. K. thuisgekomen. Hy begaf zich onmid deliyk naar de slaapkamer, waar zyn vrouw en twee kinderen te bed lagen. Met een scheermes bracht hy de vrouw een ernstige wonde aan de rechterzyde van den hals toe. De aangevallene vluchtte de straat op, alwaar zy ineenzakte. Intusschen had de man zichzelf een wonde toegebracht in den hals met het scheermes. Ook hy zakte in een. De politie was spoedig ter plaatse. De patiënten werden naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht, waar de toestand van de vrouw hoogst ernstig bleek te zyn en die van den man redelijk wel. Men weet, hoe moeilyk het is, iemand dJ® in een restaurant vertoeft, aan de telef00^ te krijgen. De kellners roepen den naam af< maar dikwijls wordt het niet gehoord aangenaam is dat naam-gestentor over h® algemeen niet. Weldra nu zal men In Carlton eenvoud» den portier kunnen oproepen; deze beschik over een toestelletje, waarmee hij in lic letters den naam op een bepaalde plaats i dancing, restaurant of eetzaal kan spell® Genoemde ruimten krijgen een telefoon® en boven die cel verschynt de nam va de geroepene in lichtende letters. pez® vav/ heeft dus niets anders te doen dan zien de cel te begeven, waar hy de aansluitm» met den aanvrager (aanvraagster) vin~J Het omroepproces is dus tot een geluidlo01, lichtsignaal vereenvoudigd. Boer op het dak geworpen De landbouwer J. B. te Roggel werd eet' gisteren aangevallen door een losgekom®^ stier, die hem op zyn horens nam en eenfl? meters in de hoogte slingerde, zoodat "8 terecht kwam op het dak van den stal. B. van het dak afviel en de woedende sw®t hem weer wilde aanvallen, werd het door B.'s broer vastgegrepen en naar de» stal gedreven. Teneinde meer ongelukken voorkomen werd de stier afgemaakt. B. kwam er met eenige schrammen handen en beenen af. Maandagavond tegen 6 uur werd, geiyk gemeld, de stroomlevering door de centrale van het Prov. Electriciteitsbedryf te Leeu warden onderbroken tengevolge van een overslag in het 10.000 volt schakelstation Schenkenschans, waardoor een ernstige be schadiging van de hoofdrails in dit station ontstond. Voor Leeuwarden en de naaste omgeving, alsmede grootendeels voor het noorden der provincie, kon na ongeveer drie minuten weder stroom worden gegeven. Voor die deelen der provincie, waarvoor de stroomlevering over Schenkenschans loopt (o.a. voor Sneek en omgeving), duurde de onderbreking langer, gedeelteiyk zelfs den geheelen avond. Voor het zuiden tot en met Heerenveen werd op pl.m. 9 uur de stroom levering hersteld, doordat via Blesse stroom van de IJsel-centrale kan wordenbetrok ken, In het westen der provincie duurde de storing langer dan in normale omstandig heden noodig zou zyn geweest, doordat het schakelstation aan de Dongjumerlaan (ten noorden van Franeker) voor een deel tyd'e- ïyk buiten bedrijf was voor werkzaam heden, die OA. voor Franeker en Harlingen de stroomlevering zullen verbeteren. De overslag in Schenkenschans is ingeleid doordat voor aan te brengen verbeteringen in dit station de schakeling aldaar niet normaal was, waardoor de nadeelige invloed van de'vochtige atmosfeer der laatste dagen op de isolatie van het niet onder spanning staande railsysteem grooter was dan onder normale omstandigheden het geval zou zyn geweest. By werkzaamheden by een in aanbouw Zijnd huis op de Veemarkt te Groningen is gisterenmorgen de gehuwde arbeider B. N. van het dak gevallen. De man kwam terecht in de punten van een ijzeren hek en was onmiddellijk dood. Hotel Carlton te Amsterdam krijgt weldra een practisch apparaat. De weerkundige medewerker van „Vad." schrijft: j Na de beschouwing over den weerstoestaf in ons blad van Zaterdag is gaandeweg d°°'1 weer ingetreden, doordat de depressie ov®* Noord-Europa en de aan haar Zuidzyde v°° komende Westelyke luchtstrooming ziCj Zuidwaarts hebben uitgebreid. De dooi tra het eerste in aan de Westzyde van ons la® en breidde zich gaandeweg Oostwaarts üi zoodat de vorstlyn, die verleden week 0 het Engelsche Kanaal liep, eergisteren °n® veer over Parijs, het Zuiden van ons land Berlyn ging. Beschouwde men echter aU®® de verschijnselen te Den Haag, dan zou ra® den indruk hebben kunnen krygen, dat vorst weer geheel verdwenen is. Dat is ev®a wel niet het geval. Integendeel, terwyl f dooi zich naar het Oosten uitbreidde °v® het gebied, waar de Zuid-westelyke lu®h strooming, die doorgekomen was, heerscmj nam de vorst in Midden- en Oost-Europa b® langrijk toe, zoodat eergisteren een get)ie„ van matige tot sterke vorst zich over bij11, geheel Centraal-Europa uitstrekte. Het K® zich zelfs uitgebreid tot aan de Pyrene®6 Over het algemeen is de vorst in het gr0C\„ ste gedeelte van ons werelddeel, met uitz®" dering van de Britsche eilanden, het Ën^' Kanaal en een strook van het vastelab daarlangs, de Noordzee, Denemarken, Oostzee en Zuid-Zweden, belangrijk toeg®n men. Het zal goeden opmerkers hier wel oPS*J vallen zijn, dat de sterke Zuid-Westelijk wind, welke in den loop van Zondag d°°L kwam, lang niet zulk zoel weer bracht al® wy b.v. in de vorige maand by wind uit d® zen hoek hadden. Voor den meteoroloog j dat een aanwijzing, dat deze Z.-W. niet van een ver Zuidwaartschen oorspr01™ was, hetgeen ook al niet kon met het °°Ji op de ontwikkeling van hoogen druk in n® Westen. Het is dan ook gebleken, dat ó®z luchtstroom over Engeland een Western^ richting had en waarschynlyk gevoed althans ten deele 'werd uit een koud® luchtstroom, die over den Oostelyken AtM® tischen Oceaan uit het Noorden is doorga komen en sedert Zondag over het uitefs.rf Westen van Europa een belangrijke afkoeJ heeft gebracht. Met de verdere vooruitzichten voor weer moeten wy dan ook rekening ho' met twee omstandigheden; ten eerste, linZ tiet ud®° dfit va11 zic>* da in Centraal- en Oost-Europa de vorst meer beteekenis was geworden en dat een gebied van hoogen druk ontwikkelt, van Groenland tot aan het Iberisch Sch^L eiland reikt en waarschynlyk zich achter naar het Oosten aftrekkende depressie 'a pji zaam over West-Europa zal uitbreiden dat vergezeld zal gaan van een kouden g denwind, waardoor de toevoer van war®^ Oceaan-lucht za» worden afgesloten. Me* e kleine wyziging van het slot van het vor1». dit artikel zou men dus kunnen zeggen: op oogenblik is de geheele weerstoestand onzeker en kan zich in de richting van nieuwe vorstperiode ontwikkelen 131. De boer eindelijk by huis gekomen, Waar hy in de deur bleef staan, Vroeg zijn vrouw die hem was genaderd, „Geef mien gauw een schoon pakien aan". De boerin dacht eerst, hy was een vreemde Ze keek hem aan met open mond. Ze liet toen van schrik de borden vallen Ze rolden samen op den grond. 132. Pim dreef verder, hy Was in België En hy zag een mooie, groote stad, Die op heuvelen gebouwd scheen En veel torens en kérken had. Hy zag een groot plein Met vergulde huizen Glanzend in den zonneschyn, En oc-k een groot huis met hoogen toren, Dat moest 't stadhuis van Brussel zyn. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10