Gemengd cN^ieuws t.riSBB&l l 3L EEN BRIL? Het Amsterdsmsch Tooneel in moeilijkheden De Netferiandsche Bond tot het reduen van drenkelingen Dienstbode oen loonend vak Een proces geforceerd Nasleep van de relletjes te Blokzijl Meisje uit dén trein verdwenen? Een enorme belangstelling BINNENLANDSCH NIEUWS De herziene Berner Conventie Wijziging van de Woningwet KUNST EN KENNIS Hoe Sinclair Lewis over de Amerikaansche beschaving denkt? Ingrijpende maatregelen te wachten Het zilveren Jubileum van een Journalist HANDEL EN NIJVERHEID Wat heeft de vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" o.a. in 1930 gedaan GA NAAR ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS KALENDERS VRAGEN BUS SPORT EN SPEL ZWEMMEN De Nederlandsche zwemsters in Zuid-Afrika Neder'anders te Keulen HOCKEY Twee proef elf tallen voor* den wedstrijd tegen West-Duitschland DUIVENSPORT P. V. De Luchtgids WIELRENNEN De Zesdaagsche te Dortmund ®et verleencn van hulp bü ijsongevallen Ee Nederlandsche Bond tot het redden Van drenkelingen schrijft: Met den aanvang van den winter heeft de Nederlandsche Bond tot het Bedden van drenkelingen rekening te houden met het Bevaar, dat het vriezende weer met zich brengt. daar niet in alle plaatsen van ons water rijk landje Reddingsbrigades zijn gevestigd en in de voorzorgsmaatregelen van Rijks- en Gemeentebesturen op vele plaatsen nog ®iet zoo is voorzien als men van een goed Beoutilleerden reddingsdienst zal mogen venvachten, is het de plicht van de Tech nische Commissie van bovengenoemden Bond de aandacht van het publiek hierop te vestigen. Heeft men als redder in gewone om standigheden reeds vrij veel moeite om een drenkeling in open water behouden aan öen wal te brengen, die taak wordt nog veel Gaarder wanneer men één of meer slacht offers van een ijsongeval hulp zal moeten treden. Hebt gij wel eens bedacht wat gij zult deen wanneer iemand door het ijs zakt en 8Ü bevindt u in zijn nabijheid? Neen waarschijnlijk. En toch kunt u in dezen tijd van het laar op ieder oogenblik voor de dwingende Noodzakelijkheid komen te staan in zoo'n Beval hulp te verleenen. In de grootste steden van ons land kan fhen indien de drenkeling onder uw be reik ligt reeds helpen door het toesteken van den reddingshaak aan de bruggen be vestigd of door het toewerpen van een boei met lijn. Voor Amsterdam bovendien Sebruik maken van de ladderposten der A- R. B. Bovendien kunt ge zoo moge- bjk gebruik maken van die voorwerpen, Waarvan het drijfvermegen groot is, zooals ladders, stokken, planken, banken, tafel bladen, etc. alles steeds te verbinden door een touw of met. lijn aan den wal. Gij kunt u ook met een dier voorwerpen °P het ijs begeven, doch moet dit doen in %gende houding, om het draagvlak voor uw bchaam zoo groot mogelijk te maken en op bet voorwerp, bij voorkeur een ladder, plank °f tafelblad, gaan liggen, of voor u uitschui vende te duwen in de richting van het wak Waarin het slachtoffer ligt. Gij roept den drenkeling toe zich kalm te houden en met de armen op het ijs te steunen met achter waarts gebogen beonen. Is de ladder of stok lang genoeg, dan Schuive men deze dwars over het wak en kan de drenkeling hieraan gaan hangen en fhede worden opgetrokken. Kunt ge hem een lijn, al of niet voorzien Van een draalenden bal, toewerpen en kan de drenkeling deze grijpen, dan moet bij zich deze op uw aanwijzing om het bchaam trekken, zcodat gij hem kunt vast houden aan de lijn. Is hiervoor geen gelegenheid en hebt gi) Seen ander hulpmiddel dan een lijn of touw tot uw beschikking, dan bindt gij u deze zelf om, na te voren deze aan een vast punt Van den wal te hebben bevestigd en gaat hu in liggende houding, met armen en beenen zoo wijd mogelijk uitgespreid, schui felend ovei het ijs naar het slachtoffer. Is 'leze in staat uw beenen te pakken, dan laat gij dit doen en zult gij trachten op öe;e wijze u beiden met de handen aan de hjn op te trekken naar den kant. Mist de drenkeling daartoe echter de macht, dan zult Be hem aan het touw moeten vastbinden, om biet hem den moeilijken terugtocht over het fs in liggende houding, te beginnen. Is daarbij hulp aan den kant aanwezig, dan kunt gij in afspraak met die helpers uw Mak lichter maken door hen te doen trek ken, en begeeft gij u gerust bij den drenke ling als het moet te water. Bedenkt daarbij steeds, dat het niet laf is, dcch van weloverwogen voorzichtigheid ge- Jdigt, Indien gij u een lijn om het lichaam bindt. Ernstiger wordt uw hulp als uw drenkeling Wegzinkt. &Jt gij met een touw aan den wal verbon den, dan begeeft gij u als geoefend zwemmer Berust te water en tracht hem op te duiken. vHj zult dan waarschijnlijk bij het duiken in dat koude water een korte, hevige pijn in uw bals of achterhoofd gevoelen, Dit is echtei blaar tijdelijk door de plotselinge afkoeling, bet mag geen reden zijn om uw reddingspo gingen op te geven. Hebt ge het geluk den drenkeling te vinden, dan keert ge met hem l°rug naar beven, langs de lijn die u met dan wal verbindt, zoodat ge altijd in open Water boven zult kernen. Is de verbinding met den wal echter ver broken of waart ge genoodzaakt zonder lijn M water te gaan, dan is het zaak omhoog te komen langs den, door u in het wak gestoken sfok, dien ge bij u hadt. Is ook geen stok aanwezig, dan moet gij, •Ndien geen sneeuw op het ijsvlak ligt, altijd baar boven komen aan de donkerste plek van de oppervlakte, omdat hier open water is, v uiiiaaii nwwi, ia b®t lichter gekleurde oppervlak is het geslo-- ijsvlak; ligt er wel sneeuw op het Ijs dan °eke men de meest licht uitstralende plek Tijdens het vervoer van den drenkeling baar den kant, roept men den omstanders °e een dokter of geneeskundige te halen. Om ten deele verzekerd te zijn van spoe dige hulp bij ijsongevallen verdient het aan- ?eveling, dat de gemeentebesturen aan alle baanvegers de verpllchtlg opleggen steeds een jerke lijn of touw van 20 25 M. lengte bij 'ch te dragen, om deze ln geval van nood, ,6 bevestigen aan het midden van den 6zenistok. dien zij dan den drenkeling fcun- ,.eh tocsehuiven of toewerpen als onmiddel- 'Jke hulp. vMen houde er rekening mede, dat be- r°ren, stijve ledematen zeer broos zijn en 8pmakkelijk breken. Men brenge een drenkeling niet in een urm vertrok, doch houdt deze in de koude, berWijl men mot sneeuw of koude doeken de cyroren ledematen lenig wrijft. ^oor meer inlichtingen wende men zich het socrctariaat van den Nederlandschen v°nd tot het Redden van Drenkelingen, ge- estigd: Ceintuurbaan 362, Amsterdam, Z. «Ben verzuchting uit de „Hoogeveensche °nrant": viif en twintig jaar geleden was er geen gw r°k aan diens:boden, was het,loon laag de werktijden lang. t> 3-l is, golukklg! veranderd. Dienstmeisjes h0 .n &-cn uniform meer, ze worden be- eïl°rlijk betaald, beschikken over vrijen tijd, d> Ssen man acht een dienstbode langer be-hh 3rwaard :g. Integendeel, dienstboden ty^b-n veel voor bij de heeren der schepping, ht als het eenmaal op trouwen aankomt, hebben ze liever een deugdelijke huisvrouw dan een nuf. Voor de dienstboden is dus alles ten goede verandord, alleen de tegenwoordige meisjes zelf voelen voor het vak niets meer. Negen en negentig procent der meisjes werkt voor een loon, waar ze net een jurk en een paar kunstzijden kousen voor kunnen koopen, een maand lang op een kantoor of in een win kel, of ploetert voor een tientje in de week op een fabriek of in een werkplaats. Leest ze maar na, de advertenties in de kranten, waarin typisten e.d. gevraagd worden op 20, 30, hoogstens 40 gulden per maand, waar voor ze behalve typen, ook stenografeeren moeten, en ais regel, behalve haar Neder- landsch, voldoende haar moderne talen machtig behooren te zijn. En de dienstbode? Zij doet haar nuttig huishoudelijk werk dat haar geschikt maakt voor haar toekom stige taak in de eigen hulshouding. Ze slooft niet meor als vroeg:r, doch heeft haar vrijen dag. haar vrije avonden. Zij verdient óók 30 fi 40 gulden per mnd., doch daarnaast geniet ze kost en inwoning, waardoor haar totaal loon tweemaal zoo hoog is, als dat van de dames van kantoor, winkel of werkplaats. In ons land is een groot gebrek aan dienst boden, maar de moderne meisjes arbeiden liever voor minder dan dienstboden-loon in kantoren en fabrieken. Bij duizenden te gelijk worden de Gretchen's en Kiltchen's voor de huishouding naar Holland geïmpor teerd. Als die een paar jaar hier zijn, dan trouwen ze met Hollandsche jonge mannen en de Hollandsche Willy's ze heeten tegen woordig geen Mientje meer Lizzy's, Puc ky's en Dolly's verzuren op kantoor tegen een „honorarium" van 40 gulden per maand, met acten: typen, stenographic, handels correspondentie, Fransch, Duitsch en En- gelsch. Notaris beschuldigd, een cliënt voor f 38.000 te hebben benade&.d Naar „Het Volk" verneemt zal binnenkort voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank een zaak van smaadschrift wor den behandeld tegen den Amsterdamsehen koopman A. P., op grond van een klacht van mr L. A. M., notaris te Amsterdam. Daar A. P. is namelijk onlangs een pamflet verspreid, waarin hij bedoelden notaris be schuldigt, zich aan verduistering van een aanzienlijk bedrag te hebben schuldig ge maakt. In dit geschrift worden als feiten gesteld, dat een der cliënten van dezen notaris hem in het jaar 1323 zou hebben ter hand ge steld een bedrag in geld van f 33.000, om dat te beheeren, te administreeren en rentege- vend te beleggen. Voorts dat deze cliënt, toen hij eenige jaren later daarvan rekening en verantwoording vroeg, zulks niet van den notaris heeft kunnen verkrijgen. Bedoelde cliënt is tot ver-preiding van het door den notaris als smaadschrift gequalifi- ceerde pamflet overgegaan, nadat hit te vo ren door zijn advocaat, mr. E. G S. Bourlier te 's-Gravenhage, meermalen had laten vra gen om overlegging der rekening en verant woording, hetgeen door notaris M. ook zou zijn toegezegd, doch welke toezegging niet getand zou ziin gedaan. Daarna heeft de cliënt van den notaris zich wederom door bemiddeling van zijn rechts kundigen raadsman gewend tot den president der rechtbank te Amsterdam om hulp en bij - -tand terwijl hij vervolgens den notaris op korten term!in heeft doen dagvaarden, welke procedure rog steeds hangende is Intusschen heeft de zich benadeeld ach tende cliënt zich t-n slotte ook met een klacht ter zake verduistering tot den offi cier van Justitie te Amsterdam gewend, aan welke klacht tot nu toe echter geen gevolg is pegeven. Waar niets heeft mogen baten, om den cliënt van den notaris 't recht te verschaf fen. waarop hü aanspraak meent te kunnen maken en de betrokkene, naar mr. Bourlier ons mededeelde, thans in ziin onderhoud mo«t voorrijn door den vprlcoop van tasschen cn kantoo"b"h',eften. is h'j tot het versprei den van b"do?M oamflst overgegaan met 'rnt kerueJ"ke doel, een klacht wegens -maad-chriff. uit te lokken, ten einde lanes ^ien weg ziin zp.ek voor de 1 echt bank ter ~p-ake te kunnen brengen. '•'"te P. zal door mr. Bourlier worden verdedigd. Verdachten op 29 Jan. voor den rechter Naar de „Telegraaf" verneemt, zijn, in verband met de relletjes bjj een gehouden voetbalwedstrijd in October J.I., gedagvaard om voor de rechtbank te Zwolle als verdach ten te verschijnen: P. K., K., H. K., D. B. en B. O. en wel op Donderdag 29 Jan. a.s. Tevens zijn opgeroepen een achttal getuigen, waaronder vijf veldwachters. Voorts verneemt het blad nog, dat de Rijksveldwachter K. re Steenwijk, die bij de relletjes aanwezig is ge weest, op verzoek is overgeplaatst naar Mus- selkanaal. De verdachten zullen worden ver dedigd door mr. J. E. N. Duijs, advocaat en procureur te Den Haag. Toen Maandagavond de trein van 9 uur uit Zwolle het station te Arnhem binnenliep, bleek, dat aan de verkeerde zijde een der portieren openstond. De conducteur verklaar de, dat in den bewusten coupé een meisje had gezeten, dat hij in Velp nog gezien had. Het meisje zou dus uit den trein gesprongen of gevallen zijn. De politie werd gewaarschuwd, die het baanvak VelpArnhem nauwkeurig afzocht, doch zonder resultaat. Ook van den dienst der Spoorwegen stelde men een onderzoek langs de spoorlijn in, doch een verongelukt meisje werd niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Onlangs werden in Amerika de nieuwe Chevrolet-modellen bij het publiek ge ïntroduceerd, bij welke gelegenheid de dealers van dit merk zich steeds beijveren om door aantrekkelijke étalages de klanten binnen hun showroom te krijgen. Een der orders, die de fabriek ditmaal bij haar leveranciers plaatste, bestond uit een bestelling van niet minder dan 50 009 Meter doek, hetgeen overeenkomt met een rol materiaal ter lengte van 50 KM. en breed 90 c.M. Geen enkele leverancier van Oeneral Motors was in staat om deze enorme o:der uit te voeren of meer dan 20.000 M. binnen redelijken tijd te leveren. Daarom werd besloten tot het in bedrijf stellen van een weverij in Ssuth-Caro'ina, die reeds geruimen tijd had stilgelegen. Om de order zoo snel mogelijk uit te voe ten, was een 24 uren-dag noodig. Ande e fabrieken in het land werden op overtverk gesteld. De door de dealers bestelde banieren, doeken enz. werden vervaardigd in twee andere fabrieken, waar het bedrijf werd her nomen. Door „full speed" te werken, kon den drie acht-uren-ploegen, bestaande uit décorateurs, letterschilders, timmerliedeh en losse werklieden, de bestelling op tijd uit voeren. Geen reserves meer Wat de kranten mogen Ingediend zijn twee wetsontwerpen: tot goedkeuring van de in 1928 te Rome gesloten herziene Berner Conventie ter bescherming van letterkundige- en kunstwerken, en tot wijziging van de Auteurswet-1912 naar aan leiding van de herziene Berner Conventie. Een beschouwing wordt gewijd aan de door Nederland bij zijn toetreding in 1911 tot de te Berlijn herziene Berner Conventie ge maakte reserves tengevolge waarvan hier te lande nog niet de regel geldt, dat het uit sluitend vertaalrecht van den auteur den zelfden duur heeft als het auteursrecht in het algemeen, terwijl ook het journalistiek auteursrecht minder uescherma wordt dan volgens de te Berlijn herziene conventie het geval is. De vraag rijst thans: moet Neder land die reeerven thans opnieuw maken? Het wetsontwerp over het maken van reser ves zwijgend, beantwoordt die vraag ontken nend. Er is geen voldoende grond waarom Nederland, vergeleken bij de omringende landen, in een uitzonderingspositie zou blij ven. Een overgangsbepaling kan ten aanzien van vertalingen reeds verkregen rechten handhaven. De beteekenis van het vervallen van het voorbehoud ten aanzien van jour nalistiek auteursrecht is betrekkelijk gering, daar de conventie alleen regelt de overne ming uit de pers van net cene land door de pers van 't andere land, zoodat de materie, wat de verhoudingen bij oe binnenlandsche pers aangaat, kan geregeld blijven als tot dusver. In het tweede ontwerp wordt o. m. voor gesteld art. 15 der Auteurswet als volgt te lezen: „Als inbreuk op het auteursrecht op een nieuwsblad of tijdschrift wordt niet be schouwd het overnemen van daarin ver schenen artikelen, berichten of andere stuk ken met uitzondering van romans en no vellen, zonder toestemming van den maker of zijn rechtverkrijgenden door een ander nieuwsblad of tijdschrift, mits daarbij het nieuwsblad of tijdsenrift, waaruit is over genomen op duidelijke wijze wordt ge noemd en tenzij het auteursrecht uitdruk kelijk is voorbehouden. Bij tijdschriften is het voldoende, indien dit voorbehoud in al- gemeene bewoordingen aan het hoofd van dit nummer voorkomt. Ten aanzien van ar tikelen politieke geschilpunten betreffende nieuwstijdingen en gemengde berichten kan een voorbehoud niet worden gemaakt." Voorloopig verslag Verschenen is het Verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de Woningwet. De Regeering merkt op, dat het wetsont werp is gebaseerd op de erkenning van het private eigendomsrecht, dat den mensch niet is gegeven voor uitsluitend persoonlijk doel, maar opdat hij het gebruike cot nut van de gemeenschap, waarvan ook hij zelf lid is. Dit beteekent voor de strekking van het wets ontwerp dat in beginsel de grondeigenaar bestemming aan zijn eigendom mag geven, maar dat hij daarbij rekening heeft te hou den met de belangen van de gemeenschap, welke behartiging ten deze is opgedragen aan de gemeentelijke overheid. Volgens de Regeering heeft de Rijkswetge ver zich te bemoeien met de rechtsvragen, die de volkshuisvesting en de stedebouw opleve ren; hij heeft daarbij te waken voor rechts zekerheid en rechtsgelijkheid. De Rijkswetge ver mag b.v. niet aan plaatselijk inzicht over laten, in hoever een eigenaar wiens eigen dom door een speciale rooilijn wordt getrof fen, gewaarschuwd zal worden. Voor het uit breidingsplan. voor de onteigening, om bij deze voorbeelden te blijven zijn formaliteiten door den Rijkswetgever voorgeschreven. Volgens de Regeering is het niet mogelijk, alle bepalingen betreffende rooilijnen in één artikel samen te brengen. De Regeering verklaart dat het bouwver- bod meer en meer door de rooilijn is vervan gen, vermoedelijk doordat deze minder aan formaliteiten gebonden is. Aangezien ech ter tegen het bouwverbod op zich zelf geen bezwaar bestaat is het bij nadere overweging hersteld, evenwel in eenigszins anderen vorm dan het thans in de wet heeft. Volgens de Regeering zijn de voorgestelde bepalingen betreffende streekplannen niet overbodig geworden. Volgens de bepalingen tot wijziging van de Gemeentewet wordt, in dien dwang wordt toegepast, de regeling op gelegd bjj Koninklijk besluit. De Woning wet heeft ten aanzien van uitbreidingsplan nen aan Ged. Staten reeds dezelfde bevoegd heden toegekend als zij ten a'anzlen van streekplannen volgens het wetsontwerp zullen verkrijgen. Het zou onjuist zijn, de bevoegd heden van die colleges te wijzigen ten aan zien van streekplannen een grootendesls "e]ijk"cortige materie als uitbreidingsplannen die daarmede steeds nauw verwant is. Kassenbouw Verscheidene leden betoogden, dat de be langen van den tuinbouw geenszins ver- eischen, dat ten behoeve van den kassenbouw het geheele uitbreidingsplan, de rooilijnvoor schriften, de voorschriften volgens art. 3lb en de bouwverboden op zijde worden gezet. Naar hun meening is het voldoende aan B. en W. de bevoegdheid toe te Kennen tot ver leening van een bouwvergunning voor die ge bouwen in afwijking van art. 5. Op grond hiervan heeft de Regeering het artikel gewijzigd. In het tweede lid is aan B. en W. de keuze gegeven tusschen ver wijderen van de gebouwen of het brengen van die gebouwen in overeenstemming met de voorschriften waarvan is afgeweaen. Door het laatste kan wellicht zonder scnade voor het algemeen belang echter ernstige bedrijfs schade voorkomen worden. De bekende romanschrijver Sinclair Lewis die dit jaar den Nobelprijs voor litteratuur gekregen heeft, liet zich tegenover een Weensch journalist als volgt uit over de Amerikaansche cultuur: „Men bouwt in Amerika huizen van 80 verdiepingen, men produceert millloenen bushels tarwe, rifear een kunstenaar is niet in tel, door de bezit- Scheidsrechter van de dorpsworstelvereeniging: „Hé Jaap, je hebt daar je eigen been te pakken, dat je breken wil." (Dublin Opinion) tende klasse wordt hij hoogstens als een grappenmaker beschouwd Aan de Ameri kaansche Universiteiten wordt de meeste aandacht besteed aan de sport, en de stu denten zijn er enkel en alleen op uit om hun maatsehappelijke positie te verbeteren. Sr zijn Amerikaansche kapitalisten, die wel drie au'.omobielsn in hun garage hebben slaan, maar die nog geen vijf boeken in hun bibliotheek hebben en als zij ooit eens iets lezen dan is hot nog een oppervlakkige ver keerde novelle. Men beschouwt den Ameri- kaanschen kunstenaar als een mislukking in de maatsehapp'j. Toeh zijn er in den iaat- sten tijd een'ge verschijnselen merkbaar dat Amerika zal ontwaken uit die muffe en be dompte sfeer van provinciale achterlijkheid. Naar het „Vad." verneemt, is het Amster- damscl. Tooneel, directie Verkade en van Dalsum, door een samenloop van omstan digheden in financieele moeilijkheden ge raakt, die een voorthestaan van dit gezel schap in zijn huldigen vorm twijfelachtig maken. Getracht wordt een oplossing te vinden om uit de benarde positie te ge raken. Het is niet uitgesloten, dat de even tueel te treffen maatregelen van ingrijpen den aard zullen zijn, waardoor het tooneel in ons land sterk zal worden beïnvloed De volgende mededeeling wordt verstrekt uit den kring der vereenigingen: „Inderdaad bevindt 't Amst. Tooneel zich in moeilijkheden. Doch deze hebben voor het artistieke zoowel als het andere personeel nog geen enkel nadeelig gevolg gehad. In de praktijk is gebleken, dat de bespeling van drie schouwburgen te Amsterdam financieel nadeelig is. Door de Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" wordt thans overwogen, op welke wijze even tueel medewerking zou kunnen worden ver leend om te komen tot een algeheele reorga nisatie, welke voor het tooneel te Amsterdam een toestand zou scheppen, die zoowel in financieelen als in artistieken zin zekerheid geeft." Fusie met de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tocneel"? De „N. R. Crt." schrijft nog: Al eenige weken liepen geruchten, dat het er met het Amsterdamsch tooneel financieel slecht voorstond. Trouwens bij een beschou wing van de affiches in de stad bleek diu- delijk, das de werkzaamheden sterk waren ingekrompen. In den Hollandschen schouw burg bezette WTilem van de Veer eenige avonden met de Medailles van een oude Vrouw, in het Rika-Hopper Theater ging hetzelfde stuk, terwijl een reprise van Vlam' met een gezelschap, waarvan Corrie Schil ler—Italiaander deel uitmaakt, zal volgen. De geruchten namen de laatste dagen vas- teren vorm aan. De commissarissen van hes Amsterdamsch tooneel hadden zich terug getrokken en er werd overwogen welke de gunstigste manier zou zijn om uit de onhoudbare positie, waarin men gekomen was, te geraken. De leden van Verkade en Van Dalsum's troep hebben eenige malen vergaderd om hun standpunt te bepalen. Tot het aannemen van een bepaalde hou ding zijn zij niet gekomen. Men overweegt wel om gezamenlijk over te gaan naar de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, directie Saai- bom en Verbeek, die onder zekere voor waarden bereid is tot een samenwerking van het Amsterdamsch Tooneel en haar gezelschap. Het blad constateert, dat het nog nooit is voorgekomen, dat een huurder van den Stadsschouwburg binnen den huurtermijn en nog wel in het eerste jaar geen weg meer zag om verder te arbeiden op de door hem aanvaarde voorwaarden. De eventueeie fusie van Amsterdamsch Tooneel en Ne derlandsch Tooneel zal stellig het tooneel in de hoofdstad, mede door de omstandig heden, waaronder zij ontstaan is, sterk beinfluenceeren. Of zij alleen met goedkeu ring van den wethouder van de kunstza ken Ed. Polak kan tot stand komen, blijft de vraag. De gemeenteraad, die in Juni van het af- geloopen jaar den Stadsschouwburg ver huurde aan twee vaste bespelers, terwijl hij tevens de sanctie en een subsidie gaf voet de bespeling van den Hollandschen schouw burg en Rika Hopper-theater, zal aan dezen nieuwen vorm van exploitatie, die in den raad zeker zijn bestrijders zal vinden, tocli zijn goedkeuring moeten geven. Voorlcopig moet derhalve de loop der ver dere gebeurtenissen afgewacht worden, vooral nu, zooals altijd in dergelijke geval len, de officieel van beide zijden (Verkade en Saalborn) verspreide berichten elkaar tegenspreken. In een onderhoud, gehad met den heer Dirk Verbeek, een der beide directeuren van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel, legde deze er den nadruk op, dat de Kon. Ver. in geenerlei financieele moeilijkheden verkeert. Maar. voegde hij er aan toe, wij zijn ook volstrekt niet ingenomen met do tegenwoordige regeling: de bespeling van drie schouwburgen door de twee gezelschap pen der vaste bespelers, omdat hierdoor de stukken hunne exploitatie-carrière niet ten volle kunnen maken. Wij zijn nu gedwongen steeds weer in een anderen schouwburg andere stukken te geven. Van overleg on zerzijds met Verluide over een andere rege ling van de schouwburgregeling is geen sprake. Overigens noemde de heer Verbeek elk bericht omtrent hetgeen verder gebeuren gaat, voorloopig voorbarig. Dezer dagen verscheen in „The Illustra ted Londen News" (Het geïllustreerd nieuws uit Londen) het dertienhonderdste artikei van den bekenden Engelschen dichter, schrijver en bekeerling G. K. Chesterton, die met dat artikel een periode van vijf-en- twintigjarige werkzaamheid aan dat blad afsloot. In den loop van zijn beroep ais jour nalist heeft Chesterton groots en onver woestbare verdiensten verworven voor gods dienst en beschaving. Uit z'jn artikelen spreekt Zoo duidelijk de groote beteekenis van de katholieke journalistiek in den te- genwoordigen t'jd. Er is bijna geen enkel onderwerp of Chesterton heeft het voor ziin lezers behandeld. Zijn stijl is kernachtig, vol tintelenden humor, scherpzinnig en vol schijnbare tegenspraken. Hij heeft een strijd aangebonden tegen allerlei halve waarheden, dwalingen en verkeerde begrippen onder net volk: hij heeft daarentegen gevochten als ware hem het vel over de ooren getrokken. Duizenden, die anders nooit iets van de waarheid te hooren zouden hebben gekregen zijn door de artikelen van Chesterton daar mee in aanraking gekomen, hetgeen voor sommigen vaak een heale ontnuchtering was, terwijl anderen daardoor in verrukking waren gebracht, maar voor allen beteeken- de die waarheid een bevrijding. Deze groofe journalist staat als een wachter op den to ren van den tijd en aan allen, die haastig voorbijgaan zonder de beteekenis van de dingen, die rondom gebeuren, te begrijpen, geeft hij een uitleg van de meest opmer kenswaardige feiten en ideeën uit de hedeo- daagsche wereld. Door deze 1300 artikelen heeft Chesterton meer bijgedragen aan de opvoeding van het Engelsche volk, dan me nig staatsman en als de meeste zoogenaam de staathuishoudkundigen. Het is algemeen bekend en het wordt ook ten zeerste gewaardeerd, dat het katholi cisme in Engeland aan Chesterton enorm veel te danken heeft. Wanneer men helaas vaak moet constateeren, dat de journalistiek soms beoefend wordt door menschen die an- soluut niet voor hun taak berekend zijn en die niet alt;jd met de beste bedoelingen zijn bezield, dan mag men gerust zeggen, dat Chesterton den roem en adel der journa listiek in zich vereenigde. 't Is te hopen, dat Chesterton een nieuwe vijf-en-twintigjarige periode van vruchtbaar werk en blijden strijd is ingetreden en dat er in alle tanden katholieke journalisten van hetzelfde for maat als Chesterton mogen opstaan, die in staat zijn om de vraagstukken van onzen modernen tijd te belichten met dezelfde klaarheid als dezen door God begenadigden ziener. 6750 exemplaren harer tijdschriften „Ne- derandsch Fabrikaat" „Nederlandsch Fa brikaat in Nederlandsch Oost- en West- Indië" werden maandelijks kosteloos ver zonden 60.000 exemp'aren harer vlugschriftjes werden verspreid; 241 Nederandsch-Industrieele filmvoor stellingen in verschillende paatsen van Ne derland werden georganiseerd, waarbij ver toond werd, gebruik makend van het indus trieel filmarchief der vereeniging: 291.000 Meter film; 185 maal werden Nederlendsche fabri kanten en -afnemers met elkaar in verbin ding gebracht betreffende 275 artikzien; 320 maal werden Nederlandsche fabrikan ten in verbinding gesteld met buitenland- sche hande'aren, betreffende 726 artikelen; Met behulp van de verzameling „Reizende Schooltentoonsteiling" der vereeniging wer den; 30 schoo'tentoonstellingen georganiseerd; terwijl verscheidene malen zoowel ten be- hoeve van het onderwijs hier te lande ais dat in Ned. Oost Indië medewerking werd verleend om inrichtingen van onderwijs in het bezit te stellen van leermateriaal af komstig van Nederlandsche fabrieken; Herhaaldelijk waakte het bestuur tegen ongerechtvaardigde ten achterstelling van de Nederlandsche industrie; verschillende malen werd medegewerkt tot het organi- seeren van Nederlandsche winkelweken in samenwerking met plaatselijke wiukeliers- vereenigingen. Teneinde de belangtelling voor het doel van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" op te wekken bij de Huisvrouw, die toch in zoo ontzaglijk belangrijke mate da gelijks kan medewerken tot bevordering van het doel der Vereeniging. geeft het Bestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" een zeer doelmatig tabelarisch Huishoud- kasboek uit, ingericht voor 52 weken, dat aan dames, die in ondertrouw zijn opgenomen, en dus binnenkort de zorg voor een huis houding op zich zullen nemen, kosteloos op aanvrage wordt toegezonden, met de bedoe ling. dat bij het gebruik maken van dit huishoudkasboek de huisvrouw dan steeds voor de vraag wordt gesteld of zij bij haar inkoopen er wel steeds om heeft gedacht zich zooveel mogelijk Nederlandsch fabrikaat aan te schaffen. Overigens wordt door het Algemeen Secre tariaat der Vereeniging (Bezuidenhout 97, Den Haag) dit huishoudkasboek op aanvrage franco toegezonden tegen betaling van slechts veertig cent. Wij ontvingen nog een kalender van Farbenfabrieken Otto Bar, Dresden, al leenvertegenwoordiger X. Leissier, Amster dam. Vragen van H. K. te A. Antw.: Hoe hoog de kosten der droogma king van de Zuiderzee zullen zijn is nog niet bij benadering op te geven. ■Op verzoek van den Zuid-Afrikaanschen Zwembond, wordt een z.g. testmatch geor ganiseerd tusschen een Zuid-Afrikaansche ploeg en de Nederlandsche zwemsters. Het reisplan luidt nu: 7—13 Januari te Johannesburg, 13 Januari—17 Januari te Pretoria, 19 Januari tot 20 Januari te Boe- lawejo, 21 Januari tot 24 Januari te Sa'is- bury, 25 Januari tot 23 Januari te Boela- wejo, 26 Januari tot 28 Januari te Victo ria Valle, 29 Januari tot 31 Januari te Boelawejo, 1 tot 2 Februari te Johannes burg, 2 tot 4 Februari te Kroonstad, 4 tot 7 Februari te Bloemfontein, 7 tot 10 Februari te Kimberley en 11 tot 13 Februari te Kaap stad. Zaterdag a.s. vinden in de Rheinland- halle te Keulen internationale wedstrijden plaats. Sprinters OsZmella, Engel, voorts J. van Kempen. De belangrijkste wedstrijd vormt een koppelwedstrijd over tien Duitsehe mijlen (75 K.M.). Hieraan zullen deelnemen Rausch-Hurtgen, Broccardo-Mouton, J. van Kempen-Van Hout, Engel-Oszmella. Naar wij vernemen zijn twee proef- elftallen samengesteld, welke tegen elkaar zullen uitkomen op het veld van H. D. M. te Den Haag op Zondag 25 Januari a.s. Na afloop wordt het team gekozen, dat op Zondag 1 Februari a.s. vermoedelijk te Duis burg tegen het vertegenwoord'qend hockey- elftal van West-Duischland uitkomt. De proefelftallen zijn als volgt samen gesteld: A-Elftal: Doel: Hardebeck, Amsterdam. Achter: De Waal, Amsterdam, en A. Tres- llng. H O. C Midden: C. v. d. Hagen, De Looper en Van Lierop, allen Hilversum. Voor: Gunning, Bloemendaal; Kist, Haagsch Lyceuc; Hubreght, M. H. C.; Van der Rovaert, H. D. M. en Jonckheer, Hil versum. B-Elftal: Doel: De Jong, Bloemendaal. Achter: E. D. Tresltng Jr., H. O. C., en Toussaint, Deventer. Midden: Lob. H. D. M.; Brand, M. H. C. en Ankerman, H. D. M. Voor: Maas, Haagsche Lyceum C'ub; Jannink. Enschede: Dunon, Haagcche Ly ceum Club; Visser 't Hooft, M. H. C., en Van der Haar, Haagsche Lyceum Ciub. Op Zaterdag en Zondag 17 en 18 Januari houdt bovenstaande vereeniging haar club- tentoonstelling in het gebouw van de speel- tuinvereeniging het „Oosterkwartier" (Papen- torenvest) Als attractie wordt aan de tentoonstelling verbonden een eere-klasse, bevattende de le prijswinnaars van de wedvluchten tijdens het seizoen 1930. De keuring zal geschieden door de heeren P. v. Daalen en L. Cimbrere. Wij noodigen onze sportvrienden tot een bezoek uit. De stand van Dinsdag is als volgt: De sprints van het avondklassement in de Zesdaagsche brachten een aantal jachten teweeg, waardoor de ver achterstaande kop pels hun positie konden verbeteren, o.a. het koppel Van KempenStübecke. De stand na dit klassement luidde: 1. PijnenburgSchön 152 pt. Op twp ronden: 2. Göbel—Dinale 203 nt. Op drie ronden: 3. LinariGuerra 139 pt. Op vier ronden: 4. Krüger—Funda 101 at. Op vijf renden: 5. Manthey—Maczinsky 95 pt. 6. Van Kempen—Stübecke 79 pt.; 7. Rausch—Hürtgen 75 pt. Op zes ronden: 8. PreussResiger 89 pt.; 9. BroccardoMarcillae 46 pt. Op acht ronden: 10. TonaniSchenk 60 pt.; 11. Ehmer—Tletz 64 pt.; 12. Kilian— Pützfeld 60 pt.; 13. Bremer—Damerow 42 pt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7