(Buitenlandsch <zK*ieuws Feuilleton derde blad DE BETERE VOORUITZICHTEN VIERDE SEPTEMBER WOENSDAG 14 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ENGELAND Internationale samenwerking ter oplossing van hetgoudvraagstuk Het optimisme van mr. Graham en van de „Daily Herald" Verkiezingen in de Sovjet-Unie 83 millioen kiezers Fransche Kamer Eoulsson president Belgische Kamer Hervatting werkzaamheden De Europeesche Commissie Wordt Vrijdagochtend geopend Politieke moorden te Sofia De daders ontkomen Oud-Minister van de Vijvere De Duitsch Poolsche verdragen voor de Sejm Arbitrale uitspraak in de Opper Sllezlsche mijnen Werkloosheid In Spanje groot De arbeidsconflicten in Duitschland De staking in Zuid-Wales Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Karl Herold RADIO-OMROEP Motorboot verdwenen Pest in Constantine De instorting te Lyon Er Ue LONDEN, Januari 1931 Als het Parlement met vacantie is, dan ^0rdt men zieh eerst ervan bewust, hoezeer ®n§eland behoefte heeft aan een politieleen Wapenstilstand. De stemming i3 plotseling Ve®l optimistischer geworden. De enervee rde parlementaire debatten, welke vaak 2oo weinig verband schijnen te houden met !*e eigenlijke volksbelangen, hadden in een 'och reeds zeer moeilijken tijd het „moreei"' gelijk men in de oorlogsjaren zeide) onder lijnd, en dit des te meer, doordat het ka- o'het, als minderheidsregeering, zelfs onder ^nstiger omstandigheden voortdurend m ®en onzekere positie verkeerd zou hebben. beste regeering, heeft eens een politi cus gezegd, is die, waarvan het volk het Jainst merkt Het Engelscbe volk heeft onge twijfeld te veel gemerkt van het Labour- cabinet; het heeft ook te veel gemerkt van conservatieve oppositie en van mr. Lloyd George, en het herademt, nu de parlements leden eenige weken lang gedwongen zijn Öe deugd der zwijgzaamheid te beoefenen. Wanneer het onmogelijke mogelijk ware; Wanneer de leiders der twee grootste par- Hiden, de heeren MacDonald en Baldwin, ^chzelven en wat moeilijker is hun v°lgelingen overtuigen konden van de natio nale noodzakelijkheid van samenwerking, hoezeer zou Engelands belang hierbij gebaat 2Üh En zelfs wanneer mr. Lloyd George he regeering een zekerder bestaan wilde ver gheren, dan zij thans leidt, zou dit de sta biliteit hoe men overigens ook over net Cabinet oordeelen moge ten goede komen. Weldra zal de politieke strijd, niet alleen hissclien de partijen, maar ook in den boe- *em van minstens één der partijen (de -li berale) met nieuwe kracht ontbranden, en een einde maken aan de genoeglijke stem ming, waarin Engeland het nieuwe jaar is higegaan. De volle aandacht is, dank zij de Parlementaire kerstvacantie, gevallen op de economische feiten, en hoe weinig bevredi gend deze ook lijken mogen, men schijnt al gemeen tot de ontdekking gekomen te zijn. hat de vooruitzichten veel minder ongunstig Cijn dan zij zich in November, en zelfs in he eerste helft van December nog, lieten aanzien. Het is aan de economische feiten, dat wij hitrnaal onze aandacht willen wijden. Op het eerste gezicht lijken zij ongunstig Eer.oeg Men denke er .slechts aan, dat op December het aantal werkloozen geste un was tot 2.613.127 (tegen 2.403.371 een Week daarvoor) en dat aldus voor Engeland een treurig record gevestigd werd. Maar bij een crisis, gelijk de wereld thans doormaakt, hioet men niet letten op de symptomen van hen oogenblikkelij ken toestand, doch op die v»n de toekomst Mr. Graham, de in verband met de dis cussies over het Young-plan ook in het bui tenland zeer bekende minister van handel, heeft een week geleden een rede gehouden Waarin hij zich tot tolk maakte van het verstand:ge, want getemperd optimisme, dat he overhand begint te krijgen. Hij heeft er aP gewezen, dat de daling der groothandel- Ptijzen, welke sinds October 1929 onafgebro ken voortgeduurd heeft, tot stilstand sch'jnt te komen; hij heeft gewezen op eenige be- "Wed'gende teekenen, zooals de verbetering v'an den toestand in China, waar het uitge lekte gebied tusschen Kanton en Yangtse Weer goederen begint op te nemen en m ïl»dlë, waar de Britsche export weer betere kansen krijgt. Hij heeft doen uitkomen, dat he reorganisatie der productie waaraan Natuurlijk moeilijke financieele problemen vastzitter. onvermijdelijk gunstige resul taten moet hebben, en zijn conclusie luidde: "Hemen wij alle factoren in aanmerking, han gelcof ik, dat wij het nieuwe jaar higaan met redelijke hoop op betere tijden." Engeland is een belangrijke, maar niet een zichzelf staande factor in het wereld- herstel. Alle handels- en nijverheidslandcn van elkaar afhankelijk, en zoo heeft Nel; Engeland het recht optimisme te putten hit bemoedigende verschijnselen, welke zich doordoen op het vasteland en in Amerika. He betere toon, welke aan gene zijde van "en Oceaan is gaan heerschen, is hier niet t°nder uitwerking gebleven. Het Januari- JWerzicht van de National City Bank van Hew-York, ofschoon in de eerste plaats be dekking hebbend op de States, dekte toch op Merkwaardige wijze de bemoedigende voor tellingen van mr. Graham. Er wordt m oproken van een „aanmerkelijke herleving Van de industrieele bedrijvigheid in het perste kwartaal van 1931," en dit inzicht Wordt gestaafd met zeer aannemelijke hr^umenten. ri Hndertusschen hebben wij gezien, dat lan- hen, zooals Amerika en Frankrijk, een pe- °de van economischen bloei hebben door smaakt. zonder dat Engeland en het groot- 6 deel van het vasteland hiervan den j celen invloed ondervonden. Veeleer het Wendeel. Er bestaat juist in een crisis- Periode een neiging, zoowel onder individuen s onder heele volken om voordeel te trek ken uit de moeilijkheden van anderen. Hier door verzekeren zij zich aanzienlijke, maar toch zeer tijdelijke winsten en een industrieele herleving in de Vereenigde Sta ten, welke geheel op zichzelf zou staan, zou Europa wellicht meer na- dan voordeel brengen. Wat het optimisme in Engeland vooral aangewakkerd en gerechtvaardigd heeft, is, dat er ditmaal een zekere samenwerking tusschen de drie leidende financieele mo gendheden schijnt te bestaan, waarin wel licht ofschoon hieromtrent niets met stelligheid bekend is ook Duitschland, Nederland, België en andere belangrijke centra betrokken zijn. Meer en meer zijn internationale deskun digen tot de conclusie gekomen, dat dn opeenstapeling van goud in twee centra, Parijs en New-York, een van de grondoorza ken is van de economische depressie, en dat deze eerst overwonnen kan worden, wanneer de gouddistributie op beteren grondslag geregeld is. Sinds eind November, toen mr. Harrison, gouverneur van de Federal Re serve Bank van New-York, op bezoek was geweest bij de heeren Moret (Banque de France) en Luther (Reichsbank), en alvo rens naar Amerika terug te keeren, aan boord van de „Bremen" een geheimzinnig onderhoud had gevoerd met mr. Montagu Norman, den gouverneur der Bank of Eng land, hadden voortdurende geruchten om trent samenwerking tusschen de centrale banken van Londen, Parijs en New-York de ronde gedaan. De verlaging van het New- Yorksche disconto tot 2 proc. tegen net eind van het vorige jaar scheen die ge ruchten te bevestigen. Het onmiddellijke gevolg dier verlaging moest zyn een ver sterking van de positie van het pond ster ling zoowel ten opzichte van den Franschen frank als van den dollar. Dientengevolge zou de goudafvocr van Londen naar Parijs afnemen, daar deze alleen mogelük is, zoo lang de sterling-frankenkoers ten nadeela van Londen is. Zelfs zou op den duur goud van New-York naar Londen dat goud gebruiken kan kunnen vloeien. Een week later werd ook het Fransche disconto verlaagd tot 2 proc. Nu vatte ook by de twijfelaars de meening post, dat de drie voornaamste financieele centra, waar van er twee een geweldigen en nutteloozen overvloed van goud houden, in onderling overleg htm eerste pogingen aanwendden om dat goud, waaraan Europa behoefte heeft, los te maken. Dat dit niet gebeurt zonder overleg met de ministers van finan ciën, spreekt vanzelf, en kenmerkend is het, dat de „Daily Herald", die min of meer als de spreekbuis der Labour-regeering be schouwd mag worden, in haar nummer van 3 Januari op even geestdriftigen als posi tieven toon sprak over de samenwerking tusschen de drie groote centrale banken ter oplossing van het probleem der goud distributie in het belang van de herleving van den internationalen handel. Andere organen, die gewoonlijk beter ingelicht zijn omtrent financieele aangelegenheden, waren veel minder zeker in hun mededeelingen, en dit doet het vermoeden rijzen, dat mr. Snowden zijn partijblad in het vertrouwen genomen had. De „Herald" besloot haar artikel: „Terwijl het eenigen tyd zal duren, alvorens het volledige plan van samenwei- lting zich ontwikkeld heeft, zullen de reeds gedane stappen er veel toe bijdragen, 1931 te maken tot een jaar van handelsherstel over de geheele wereld." Op datzelfde oogenblik hielden te Parijs ambtenaren van de Fransche en Engelscne departementen van financiën besprekingen, waaraan te Londen de grootste beteekenis gehecht werd. Teleurstellend is het, na al het door deze gebeurtenissen verwekte optimisme, dat Frankrijk nog steeds voor groote bedragen aan goud uit Londen blijft aftappen, maar men verheelt zich natuurlijk niet, dat het rectificatie-proces moeilijk zal zyn. Dat het zal worden uitgevoerd, is thans echter de algemeene overtuiging, daar de heer Moret, de president der Fransche Bank, ten volle het gevaar erkent, dat een zoo groot goud- bezit voor zijn land begint op te leveren. NESSUNO. In de geheele unie der sovjet-republiek is op het oogenblik de verkiezingscampagne voor de sovjets in vollen gang, die, blijkens meaedeeling van het telegraaf-agentschap der sovjet-unie, bij vorige jaren afsteekt door de byzonder levendige deelneming der be volking. De verkiezings veld tocht staat onder de leus van een wyziging in het geheele werkpro gram der sovjets, die by de doorvoering der „generale iyn" der party, een grootere rol zullen gaan spelen voor wat betreft de in- iustrialiseering van den landbouw, de col lectivisatie van het landbouwbedryf en de uitvoering van het vyf-jaar-plan. Volgens de eerste mededeelingen bedroeg de deelneming c er bevolking aan de verkie zing der dorp-sovjets gemiddeld 70 pet. tegen 60 pet. in het jaar 1929. Het totaal aantal stemgerechtigden be draagt 83 millioen tegen 74 millioen in 1929. In Petersburg wordt de verkiezingscam pagne met groot enthousiasme gevoerd. De deelneming der kiezers bedraagt hier 96 pet. De vroegere Kamerpresident Bouisson is gisteravond met 261 tegen £20 stemmen op nieuw tot voorzitter van de Kamer gekozen. Vice-presidcnten werden Moncelle, Castellan, Paté en Bou-'ssou. F. BOUiSSOf Joffre herdaent. De Kamer is gistermiddag voor den eer sten keer in de nieuwe zittingsperiode by- eengekomen. De voorzitter. Sibille, wijdde in het begin van de zitting woorden van hulde en erken telijkheid aan de nagedachtenis van den overleden Maarschalk Joffre, waarbij de Mi nister-President zich in naam van de regee- ring aansloot. De zitting werd daarop ten teeken van rouw voor 'een kwartier onder broken. De economische crisis. Na de hervatting van de vergadering hield de voorzitter zijn eigenlijke openingsrede, waarin hij de economische crisis, die thans de wereld teistert, uitvoerig besprak. Frankrijk werd tot dusverre door deze cri sis niet getroffen, doen het is noodzakelijk, dat het land onverwijld maatrege'en neemt om te voorkomen, dat de malaise ook hier een vruchtbaren bodem vindt. Spr. herinnerde vervolgens aan de laatste zittingsperiode van de Kamer, welke zoo nu en dan buiten het parlementaire kader is getreden. Het is volgens spr. te wenschen, dat de sprekers zich in de toekomst niet meer van uitdrukkingen zullen bedienen, die hun collega's kunnen kwetsen. Vervolgens ging de Kamer over tot het verkiezen van verschillende functionarissen. Ook in den Senaat had een dergeiyke zit ting plaats. De Kamer en de Senaat hebben gister de parlementaire werkzaamheden hervat. By het begin der zittingen brachten de beide voorzitters hulde aan maarschalk Joffre. De Kamer behandelde vervolgens de inter pellatie van de liberalen Devèze en Max be treffende de jongste incidenten aan de universiteit te Gent. De Gentsche kwestie Door twee leiders der Liberale Party in de Kamer, de heeren Devèze en Max, word de Regeering geïnterpelleerd naar aanlei ding van het verbod tegen de professoren der Rijksuniversiteit, te Gent uitgevaardigd, om college te geven aan de concurreerende franskiljonsche instelling, de „École des Hautes Etudes". Reeds vóór de interpellatie begon, bleek dat de liberalen op dit punt hopeloos ver deeld zijn. Minister Jaspar voelde zich dan ook sterk tegen den aanval van een deel der regee- ringstroepen pp zyn beleid. Namens het Kabinet verklaarde de premier, dat het zoo genaamde „cumul-verbod" gehandhaafd blijft. By de toepassing ervan zal de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen den professoren uitdrukkelyk verbieden een leergang buiten de universiteit te geven, die op een verdubbeling van de universi taire colleges zou lyken. De Vlaamschgezinde katholieken krygen op dit punt derhalve geheel hun zin en de eisch der liberale interpellanten is hiermede volstrekt afgewezen. Oud-minister Renkin, de voorzitter der katholieke fractie, en mr. F. Masson, een Waalsche liberaal met groot gezag, nebben een motie ingediend, om de Kamer te doen uitspreken, dat zij, de verklaring der Re geering gehoord, overgaat tot de dagorde. Over deze vertrouwensmotie werd heden middag gestemd. Het is vrywel zeker, dat de motie met een groote meerderheid wordt aangenomen. De socialist Vandervelde verklaarde, dat de socialistische Kamerfractie tegen de motie van vertrouwen zou stemmen. De socialisten wenschen dus, hoe ook hun oordeel over de cumulatiekwestie is, van de gelegenheid gebruik te maken om de re geering spaken in het wiel te steken. Vermelding verdient nog het feit, dat ty- dens de bespreking een Waalsche separatist, het liberale Kamerlid Bovesse, de Vlamingen gelyk geeft by hun eisch op een onver minkte Nederlandsche uinversiteit te Gent. Spreker noodigde de Vlamingen uit tot sa menwerking in den strijd tegen de maniak ken der tweetalligheid. Prof. Hulin de Loo heeft in een brief aan den Minister van Onderwys medegedeeld, dat hy weigert een van zijn leergangen aan de nuiversiteit of aan de beruchte „École" stop te zetten. De halstarrige professor is daarop als hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit ge schorst. Wanneer hierop een ontslag volgt, zal prof. Hulin den staat vermoedelyk in rechten aanspreken. De byeenkomst van de Europeesche Commissie zal, naar thans is komen vast te staan, Vrijdagochtend te 11 uur door Briand, aanvankelijk in comité-generaal, geopend worden. De ministers van buitenlandsche zaken van vrijwel alle 27 Europeesche staten, o. w. Briand, Henderson, Grandi, dr. Curt.us, Zaleski en die der Kleine Entente, hebben hun deelneming aan de besprekingen der commissie reeds toegezegd. Slechts Zweden, Portugal en Oostenrijk zullen niet door mi nisters, doch door hooge staatsambtenaren in de commissie vertegenwoordigd worden. De leden-staten van buiten Europa zijn uitgenoodigd vertegenwoordigers te zenden naar de bijeenkomst van de Europeesche Commissie, welke echter alleen als waar nemers mogen fungeeren. De Japansche en Chineesche regeeringen hebben reeds hun vertegenwoordigers genoemd. Men heeft te Genève den indruk gekregen, dat in deze a.s. zitting de behandeling van de economisch politieke vraagstukken, w. o. inzonderheid de agrarische crisis een be langrijke rol zal spelen, terwijl politieke vraagstukken blijkbaar niet in behande ling zullen komen. De behandeling van de kwestie der uit- noodièing van Sovjet-Rusland en Turkije voor de commissiebesprekingen zal, even als die van de samenstelling van het bu reau der commissie, waarschijnlijk tot de volgende bijeenkomst in Mei worden uit gesteld. De zakelijke beraadslagingen van de Europeesche Comm'ssie zullen beginnen met de behandeling van een rap port van den voorzitter der Europeesche Douaneconferentie, Colijn (Nederland), hetwelk den grondslag zal vormen van een algemeene economische-politieke ge- dachtenwisseling over de voornaamste el— menten van de Europeesche crisis. Men neemt aan, dat de Europeesche Commissie Maandag of Dinsdag van de volgende week haar werk zal beëindigen en dan tot Mei zal uiteengaan. Naar uit Sofia gemeld wordt, werden gis termorgen vroeg de beide aanhangers van de Protogeroff-groep van de Macedonische revolutionnaire organisatie Rajco Spasoff en Nicola Daneff vermoord. Gelijk bekend, werd de aanhanger van den Macedonischen leider Michailoff, Witkaroff op den huwelijksdag van Koning Boris ver moord. Spasoff en Daneff. werden van dien moord verdacht en slaagden er in te vluchten. Toen de daders gearresteerd waren, werden zij kort daarop weer door de justitie vrij gelaten, naar het heette wegens gebrek aan bewijsmateriaal. De aanhangers van Michailoff schijnen hun echter wraak gezworen te hebben. Gistermorgen vroeg werden zy te Sofia met niet minder dan 10 revolverschoten ge dood. Er ontstond een paniek, waardoor de daders er in slaagden te ontkomen. Zij wor den door de politie achtervolgd. Een bevestiging van dit bericht is echter nog niet uit Sofia ontvangen. Burggraaf Van de Vyvere, Kamerlid voor het arr. Roesselaere-Tielt, die kort voor het Kerstreces aftrad als voorzitter der katholieke Kamerfractie, heeft thans ook zyn functie VAN DE VIJVERE van lid der Kamer neergelegd en zich geheel uit het politieke leven teruggetrokken. Van de Vijvere, minister van staat, die als politicus een groot gezag genoot, heeft zich kort na den oorlog door zyn doortastenden arbeid als minister van wederopbouw zeei populair gemaakt. Hij wordt opgevolgd in de Kamer door den heer René Desmedt, thans lid van den Pro vincialen Raad. In de bijeenkomst van gisteren heeft de Sejm zich m eerste iezing bezig gehouden met verschillende verdragen, waaronder het Duitsch-Foolsche Handelsverdrag en de Li quidatieovereenkomst. Laat in den avond is besloten alle verdra gen ter behandeling door te geven aan de Commissie voor Buitenlandsche Zaken. De vertegenwoordiger van de Nationaal - Bemocraten was van meening, dat de ver dragen met Duitschland belangrijke voor deden brengen. Na beraadslagingen die bijna 12 uren duurden, werd gisteravond een arbitrale uit spraak geveld in het loonconflict in de Op- persilezische mijnen, waarbij voor het Op- persilezische kolen- en ertsgebied met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1931 de loonen met 6 pet. worden verlaagd. De duur van de nieuwe loonovereenkomst is tot 31 Juli a.s. Tegelijkertijd werden het tot nu toe gel dende manteltarief en de overeenkomst be treffende den werktijd verlengd. De termijn van overweging eindigt voor beide partijen op 15 Januari a.s. De koning van Spanje ontving den gou verneur der provincie Cordova; die hem mededeelingen deed omtrent de werkloosheid der landarbeiders in Andaloesië. Volgens de jongste opgaaf zouden er in de provincies Grenada, Jaen, Cadix, Cordova, Sevilla en Huelva 140.000 werkloozen zijn Het ergst zijn Jaen en Sevilla er aan toe. De minister van openbare werken maakte gisterenmorgen bekend, dat naar Andaloesië hulp is gezonden. Vermindering in Engeland Het aantal werkloozen bedroeg 5 Januari 2.617.770, hetgeen een vermindering is van 25.357 tegenover een week tevoren, of een vermeerdering van 1.138.999 vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar. Sparen is uit den booze De liberale econoom Keynes heeft giste ren voor de radio een rede gehouden, waarin hy onder andere betoogde, dat net ware geneesmiddel voor de steeds grooter wordende werkloosheid niet bestaat in een zoo groot mogelijke zuinigheid, doch inte gendeel in een zoo ruim mogelijk gebruik van het geld. Wie vijf shilling per dag be spaart, zoo zeide hij, maakt daardoor eén man één dag werkloos. Het beste was, vol gens hem om uitgebreide plannen uit te voeren, bijvoorbeeld bouwplannen. In plaats van d- arbeiders over te leveren aan de ellende en ze afhankelijk te maken van de werkloozenondersteuning, zou het beter zijn om geheel Zuid-Londen, van Westminster tot Greenwich, tegen den grond te gooien en weder op te bouwen. Keynes zeide verder: Wij zijn niet arm, wij kunnen goed werken en wy leven niet van ons kapitaal. Integendeel. Ons natio naal inkomen vermeerdert iederen dag. Wij lijden niet aan seniele aftakeling, doch aan kinderziekten. De spoorwegarbeiders-bonden hebben, naar de „Vorwarts" meldt, de arbitrale uit spraak over den werktijd bij de sporen een stemmig verworpen. De rijksminister van arbeid heeft partijen bereids tegen morgen voormiddag tot na dere besprekingen uitgenoodigd. Duitsch opruier uit het land gezet De Duitsche communist, Gustav Sobottka, is door de Engeldfche autoriteiten het land uitgezet. By zyn aankomst in Engeland had hy zich verbonden geen communisti sche propaganda te voeren, doch heeft de ze belofte niet gehouden. Hy maakte van zijn verblijf in Engeland gebruik, om een bezoek te brengen aan Zuid-Wales, waar hy de mijnwerkers aan zette tot voortzetting van de staking en een solidariteitsstaking in Duitschland in het vooruitzicht stelde. Hij werd gearresteerd en door geheime politie naar Dover op transport gesteld, van waar hy per kanaalboot naar Ostende vertrok. Te Münster is in den ouderdom van 82 jaar overleden Karl Herold, die sedert 1898 lid is geweest van den Rijksdag. Hij was voorzitter van de Duitsche Cen- DONDERDAG 15 JANUARI 1930. HUIZEN, 298 M. 8.00 K.R.O.; 10.00—11.00 N.C.R.V.; 11.30—2.00 K.R.O. Daarna NCRV. 8.009.15 Piatenconcert. 11.4012.00 Godsd. Halfuurtje, L. Perquin. 10.0010.30 Zang NCRV. Dameskoor. 10.3011.00 Ziekendienst 12.00—1.30 Concert KRO.-Trio. 1.30—2.00 Gramofoonpl. 2.00—2.15 Gramofoonpl. 2.15- 3.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrouwen halfuurtje. 4.00—5.00 Ziekenuurtje. 5.00—6.30 Concert. NCRV. Klein Orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 6.30—5.40 Vaz Dias. 6.40—6.45 Gra mofoonpl. 6.457.00 Knipcursus. 7.007.30 Causerie. 7.308.00 Cursus Maleisch. 8.00 10.30 Nederl. Jongelings Verbond. P. de Crocq (viooi), Alb Kommer (piano). 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramcfoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uit- zending. 8.009.00 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.30—12.00 Concert AVRO- kwintet o.l.v. Fr. Lupgens. 12.30—2.00 Tusehinky-orkest, o.l.v. Max Tak. 2.002.30 Vrouwenhaifuurtje. 3.004.00 Naaicursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.003.00 Gramo- foonpaten. 6.006.30 Sportpraatje H. Hol lander. 6.307.30 Radio Volks-Universiteit. 8.008.50 Concert Omroep-orkest o.l. van Nico Treep. 8.509.40 Concert Utr. Vrou wenkoor o. 1. van Karin Kwar.t-Törngren. 9.4010.20 Aansl. Concertgebouw Amster dam. 10.20 Vaz Dias. 10.3011.00 Concert Omroeporkest, o.l.v. Nico Treep. 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Fort. 1.20 Concert. V. Brown (sopraan), Trio. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. M. Harrison ivlooi), Am. Bax (piano), H. Perkin (piano), I. Baillie (so praan), J. Slater (fluit). G. Mason (harp). 5.05 Orkectconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Le zing. 6.35 Berichten. 7.00 Concert. M. Hay- ward (viool), O'Conner Morris (piano). 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Koor en orkest. 8.50 „Out of Patience" if „Bunthorne avenged." Tooneelcpel van St. John Han- kin. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Le zing. 9.55 Diversions XII. Orkest. The Ce remony of the Keys vanuit de Tower te Londen. Militair Orkest. 10.5012.20 Dans muziek. 12.2012.25 Televisie. LANGENBERG, 475 M. 6.20—7.20 Gramo foonpl. 10.4011.20 Gramofoonpl. 11.30 Gra mofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert. 7.20 „Die Vestalin", Opera van G. Spontini. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. Voor dracht. 7.209.20 Orkestconcert en zang. 9.35—1160 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Her-uitzending van een concert uit Amsterdam. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Voordrachten en lessen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15 1.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl 2.20 3.50 Voordrachten. 3.504.50 Concert. 4.50 —7.50 Voordrachten en lezingen. 7.50 Opera „Ein Kurzes Leben", M. de Falla. Bewerk. Helmut Grohe. 9.0) Böcklin Concert. 9.35 Berichten, daarna Dansmuziek tot 11.50. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 8.20 Con cert. 9.05 Gramofoonpl. 9.50 Concert. Solis ten. trumpartij en sedert 1906 lid van het be stuur der Westfaalsche Centrumpartij. Te vens was hij lid van den Pruisischen Land dag. Als oudste Parlementslid heeft Karl Herold de laatste Rijks- en Landdagzittin gen geopend. De acht opvarenden verdronken? Een motorboot, die gisteren met 8 per sonen aan boord van „Kabelvaag" op de Lofoten naar Henningsvaer was vertrokken, werd onderweg door een onweder over vallen en heeft de plaats van bestemming niet kunnen bereiken. Vandaag heeft men op de kust wrakstukken gevonden en het lyk van een der opvarenden, zoodat men aanneemt, dat alle acht om het leven ge komen zyn. In de Noord-Afrikaansche provincie Con stantine is pest uitgebroken. Deze epidemie schijnt van grooter omvang te zyn, dan men in Frankrijk wil toegeven. De uitge breide sanitaire matregelen, die thans ge nomen worden, wettigen de veronderstel ling, dat er voor de bevolking gevaar be staat. Op last van de autoriteiten zijn verschei dene spoorwegstations in de provincie ge sloten. Reizigers, die er aankomen, worden onverwijld in quarantaine genomen en mo gen de betreffenda plaats voorloopig niet verlaten. Rondom Constantine werden tien con troleposten ingericht, zoodat het practisch uitgesloten is de stad clandestien binnen te komen. Een inlandsch dorp moest door de in woners worden ontruimd met het oog op de uitgebroken pest. Volgens latere be richten werd het dorp door een brand in de asch gelegd. Het opruimingswerk in de eenige maanden geleden ingestorte wijk van Lyon wordt nog steeds voortgezet. Gisteren heeft men we- 'derom een lijk tusschen de puinhoopen ge vonden. Bovendien heeft men in de on middellijke nabijheid van het ingestorte stadskwartier onder den grond een groote wateroppervlakte gevonden, een soort onder- aardsch meer, dat vermoedelyk de oorzaak van de ramp is geweest. •»In de uitoefening van zijn...." •Hun," merkte de onuitstaanbare vent "Plicht." y ..Brengt hem op bevai Bryce, en keerde h. n op z'n hielen om, gevolgd door de an- emn. politieagenten namen hun weg terug Scar net station, 't Maanlicht werd onder- la. ePt dooi een wolkenoank. maar even q er oesc.,enen nare stralen weer de wijde ^geving. Midden op het Kerkhol viel een r'aOuw dwars ovei net witte, langwerpige gfa v van George Wace 't was het silhouet y,!1 een middelmatig groot en blank man. Jon.ter gekleed en goed ingepakt was. J,sprak een zachte stem. >.tj oen 'k- lieve oude vader luidde zy. t^." kan de laatste maal zyn, dat ik kom I^'a' Zichzelf zullen zy in de vingers snijden Zü°r?en ooet er weer een. Binnen Korten rijd ty- en u uw Schulden vereffend zyn en zullen i "reedzaam kunnen sluimeren. Vaarwel „Oaarste en oeste dei vaderen I" arste en oeste dei vaderen I" «achte stem zweeg met een atgebroken snik. en de donkere gestalte maakte aanstalte r.een te gaan. toen een andere donkere ge daante zich aan de beschutting van een boom onttrok en hem den weg versperde. Een oogenolik keken de beide zwijgende gedaanten elkander aan en toen sprak de stem van inspecteu. Guest „Aangenaam ie te treffen m'n vriend." Zonder meer grepen ze elkander aan en nogmaals werd de kerkhofstilte verstoord door voetgetrappei, gesnuif en gehijg en gevloek en 't doffe ge beu.: van vuiststompen. en men hoorde iets scheuren op 't oogenblik. dat de worstelende mannen dwars over een met gras Degroeid graf tuimelden. Steeds nog met geweld en venynig om zich heen slaande wisten ze weer op de been te geraken zn in wanaoop vochten ze hun strijd uit boven de rustplaats van den man, die de vader was van een van hen. Opeens wist een der strijdenden z'n arm vry te wringen een vuist zwaaide m het maan- schijnsei een doffe geweldige slag volgdedan een gesmoorde snik. Een van de beide gestalten wankelde met uitgestrekte armen, waggelde en stortte net het gelaat voorovei in tiet gras. Een spottend gelach klonk op en dwars ovei het kerkhof weerklonk het geluid van zich verwijderende voetstappen. Voot n oogenblik zat de gedaante op den muur den spoorweg te overzien. Een wolk verduisterde de maan. Maar langzamerhand vond de glanzende sikkel haar weg weer buiten het wolkengevaarte. De gestalte was verdwenen. Op geen twintig minuten afstand van het tooneel van den strijd bevond zich de politie post van Lycett-Road, achter Garret Lane. Daar bevond zich nu, in een welverwarmd vertrek inspecteur Canning, die meestei was over den toestand. Bryce wachtte al bij voorbaat in 'n vroolijke stemming terwijl hij z'n pijpje rookte. Een paat passen van daar stonden de agenten Dawlish Havers en Mason in gespannen aandacht. De chef zelf ging den gevangene ondervragen „Je naam vroeg Canning op een rech- terstoon. „Flipga. de gevangene brutaal terug. „Flip Wat Flip donderde Canning. „Nee. niet Wat Flip." ginnegapte de gevangene. „Precies voluit Arthur Flip „Geen praatjes alsjeblieft. Daar schiet ie niets mee op." zei Canning op scherpen toon. „Beroep „Onafhankelijk 1" was het koele antwoord en vergenoegd lachte Flip naar den woeden den inspecteur. „Wat had te om twaalf uur 's nachts op het Magdalenakerkhof te maken, toen agent Dawlish te aangreep," vorschte Canning. „Toen agent Dawlish me aangreep met vijf anderen." was het v.ntuge antwoord. .,Ik was m'n avondmaal aan 't houden dat sedert in bewaring is genomen." En hij wees in de richting van de homp brood, die op de tafel lag. De zaken gaan niet naar wensch, peinsde Bryce onrustig die vent deed niets anders dan Canning ophitsen. „Waarom was ie op het kerkhof," vroeg Bryce scherp „Gebrek aan onderdak." antwoordde Flip. die hij wist zelf niet hoe 't kwam res pect gevoelde voor den bazigen toon van Bryce. „Wat bedoel ie daarmee vervolgde de ander. „Geen geld, geen huis," antwoordde Flip bedaard, ,,'k Ging zoo maar ergens slapen." De agenten glimlachten vergenoegd onder elkaar en de inspecteurs zagen elkaar woe dend aan. Bryce beet kwaad op z'n snor en begon opnieuw den aanval. ,,Wie stookte ie op voor dat spelletje?' vroeg hij kras. Een verbluft staren was het antwoord en de inspecteur sloeg een anderen weg in. „Wekt de naam „moordenaar" niet een ol andere gedachte bij ie op?" ondervroeg hij. „Behalve het feit, dat daar iemand mee bedoeld wordt, die „moordt", geen enkele." zei Flip droogweg. „Wei 'ns kranten gelezen vroeg Bryce met een grijns. „Ik lees enkel om m'n verstand wat te ontwikkelen." was het doodleuke antwoord, dat Canning deed glimlachen. Bryce werd kort. „Komaan. Zeg op. Wanneer zag je Gerald Wace voor het laatst?" „Niet de eer hem te kennen," antwoordde Flip. „Wat is ie, filmacteur „Houd op raasde Bryce. „Wanneer vroeg hij ie die streek uit te halen Waar zag je hem 't eerst Waar woont hij ook op een kerkhol, veronderstel ik Bryce werd sarcastisch. Het werd hoe langer hoe duide lijker, dat de man, dien zij gearresteerd hadden, de „moordenaar" niet was, doch slechts een werktuig en nog wel een tamelijk onbruikbaar. „Hoe zag die man er uit? Ik bedoel, de man. die je dit liet doen vroeg Bryce nu met iets mildere stemming. „Van middel matige lengte „O ia. heel middelmatig," gaf Flip toe. Zoo ging het beter, Bryce herademde. Hing toch maar van iemands Dekwaamheid af om zulke lui met n zacht lijntje aan 't spreken te krygen. Razen voerde tot niets. Behandel dien vent op een juiste manier en ie windt hem om ie pink. Met afkeuring dacht Bryce aan de onoehakte methode van Canning. „Was hij knap „Ja, me dunkt van wel," mompelde Flip. „Hoe was hij gekleed „O ia, tuist, u bedoelt z'n kteeren. ia ziet u broek, schoenen tas. over...." „In orde onderbrak Bryce snel. „Ik houd me aan e woord Waar ontmoette ie hem „Dar heb ik nooi' luidde het verrassende antwoord. Bryce trok z'n wenkbrauwen op. Dat had hij niet verwacht. Was het moge lijk.... „Wat bedoel ie snauwde hij hem nu weer vinnig toe. „Wees voorzichttg. Geen grapjes hier Ben ie me heusch inlichtingen aan 'r verschaffen of nier Hij keek hem wild aan, zijn vorige twijfels ontwaakten weer. „Heelemaal niet." antwoordde Flip op z'n dooie gemak. „U schijnt iemand te kennen, die aan die beschrijving beantwoordt. Geen haar van m'n hoofd denkt er aan ook maar in 't minst de echtheid van uw infor maties in twijfel te trekken, zelfs met de klein ste bijzonderheid. Enkel zoover ik mij bewust ben heb ik dien man nooh van m'n leven ommoet." Iets als een schaterlach brak los en weer klonk door he' wachtge-ouw De goed bedoelde poging van inspecteur Canning om dat lachen te onderdrukken faalde hope loos. Bryce keerde zich op z'n hak om en keek de schuldigen boos aan. „Wat voor den duivel staan jullie daar te grinniken als e'en 'roep lollige gekken begon hij woedend en zweeg plots. Al wat hij nog verdei aan liefelijkheden voor hen in petto had oleel onuitgesproken. In den deur post stond inspecteur Guest vergenoegd dit rooneeltie gade te slaan. De laatstaangekomene 'rad binnen, terwijl hij zijn das goed schikte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9